Rotterdam jft groeien Huurder herhaaldelijk het haasje ziet geen sen voor SMDK OESO erg somber Baksteenschaarste beperkt en tijdelijk Duidelijker brieven voorkomen conflicten Hypotheekrente per 13 juni Autokooprage benadeeelt warenhuizen 800.000 ton voor Nedlloyd Klachtenbureau verzekeringen: van den Broek 'aardt Lubbers Voorraad betaalbare woningen slinkt zienderogen ort geding Vakbondstientje gestopt uit angst voor smeergelden RlAG 15 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 13 - RH is onzer verslaggevers «w* [DAM Rijnmond en de gemeente Rotterdam zijn zeer optimistisch over de toekomst "m Dtterdamse haven als het gaat om de eerste tien tot vljltien jaar. Daarna wordt de situatie IjJoS der zeker. Dat optimisme baseren zij op de resultaten van een onderzoek door gen van beide instanties en van de Scheepvaartverenlging-Zuid, de organisatie van U rs in de Rotterdamse haven. Zij geven blijk van dat optimisme in een brochure „Een riem t hart", die nu is Verschenen. Vee* eliswaar een teruggang in deze brochure, maar die •kt tot 3,7 procent, terwijl luropese havens die terug- imonc^ientallen procenten opliep, er weer een groei van 5,1 onderzoekende deskun- ïen, dat in 1980 de Rotter- jncorjiven kan rekenen op een jnTecsgn 330 miljoen ton goede- at in 1990 die goederen- ib<i zijn gestegen tot 500 mil- ""In 1970 was die stroom 226 -eet Ml. Natuurlijk is er, aldus de deskun digen, geen zekerheid over deze ont wikkeling te geven. De onderzoekers zijn er van uitgegaan dat Rotterdam zijn concurrentiepositie in de ko mende jaren onveranderd hand haaft, maar ook en dat beschou wen zij als een bindende voorwaarde dat de havenbedrijven moeten blijven investeren en dat de overheid geen maatregelen gaat nemen die deze ontwikkeling afremt. Al hebben de sterk gestegen prijzen van energie en grondstoffen en de kostenverho- i onzer verslaggevers iG De vakbonden zullen de volgende week op het rie van Economische Zaken een plan ontvouwen voor een roortzetting van SMDK, de met sluiting bedreigde ;e staalgieterij. Dat hebben de bonden gisteren op het sieu jrie laten weten. dt intussen sterk betwij- £r toekomst mogelijkheden f het bedrijf, wélke grootte ;eft. De heer Molkenboer, r-generaal industrie van het Ie meent dat er nu een werk- yormd moet worden die zich om de ontslagenen elders ,I/; te helpen. In die werkgroep vjfj je ministeries van Economi- }'s'} een en Sociale Zaken, bon- [kgevers, provincie Utrecht fente Utrecht vertegenwoor- leten zijn. SMDK telt 560 ika lers. De raad van bestuur ic )K is van plan het bedrijf in er te sluiten. ristelijk Nationaal Vakver- 'se aft in een brief aan minister gevraagd, of hij steun wil in het door de Industriebond orgestelde beleidsplan voor ilijkheden verkerende en tig bedreigde Utrechtse if SMDK. Het CNV doet een klemmend beroep op de minister zich positief op te stellen. Het beleidsplan van het CNV komt erop neer dat de produktie van SMDK moet worden aangepast aan de marktmogelijkheden en dat er een verbetering van het resultaat moet komen tot tenminste geen winst-geen verlies positie. Boven dien moet de produktivlteit worden opgevoerd, de produktie effectiever worden verkregen en dient er iets te veranderen aan het commerciële beleid PAKHOED: Paktrans, de tran sport- en distributiedivisie van Pak hoed, is volledig eigenaar geworden van de internationale tankcontalne- ronderneming Trafpak Engeland. Paktrans had al de helft var de aandelen en de andere helft is nu gekocht van de Engelse Hay's Wharf. gende maatregelen ter bescherming van het milieu een remmende in vloed, zij zullen, aldus de onderzoe kers, de expansie van de Rotterdam se haven niet tegenhouden. Aardolie Het voornaamste 65 procent van de overslag zijn voor Rotterdam en de aardolie en de produkten daar van. Als oliehaven heeft Rotterdam een leidende positie. In 1951 werd 9 miljoen ton van deze produkten in Rotterdam overgeslagen. In 1960 was deze hoeveelheid 29 miljoen ton en in 1972 al 139 miljoen ton. In de oliecrisis was er een sterke terug gang maar in 1980 is er een olieaan- voer van 149 miljoen ton te verwach ten en in 1990 is die aanvoer 240 miljoen ton. Verder zijn er de ertsen, vooral ijzererts, afkomstig uit Scan dinavië, Liberia en Brazilië. Die zijn vooral bestemd voor West-Dultsland en dat transport gaat voor 95 pro cent over de Rijn. De duwvaart heeft hier de gunstige concurrentiepositie nog sterker gemaakt. Voor wat be treft ijzererts verwachten de onder zoekers een groei van 28 miljoen ton in 1970 naar 50 miljoen ton in 1990. Verder wordt er voor 1990 een aan voer van 24 miljoen ton aan chemi sche produkten verwacht en een aanvoer van 20 miljoen ton en dat is bijna vier maal zoveel als in 1970. Andere massagoederen zoals zaden, meststoffen en ruwe mineralen en verder algemene vracht, stukgoed en dergelijke bieden uitzicht op gelijke stijgingen. Voor wat betreft de beide laatste categorieën zullen de Indus triële bedrijvigheid en de groei van den er in al hun optimisme rekening het inkomen in ons land en in de ons mee, dat en dat zien zij evenzeer omringende landen de situatie bepa len. Bij dat alles constateren de on derzoekers echter dat de hele econo mische wereld in snelle beweging is en dat er heel wat factoren zijn, waarvan de ontwikkeling heel moei lijk kan worden voorspeld. Zij hou- als een zekerheid de produktie in de wereld en de goederenstromen zich zullen heroriënteren. Maar nie mand weet, wanneer deze verande ringen zich gaan voltrekken en met welke snelheid dat zal gaan ge beuren. PARIJS De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat de inflatie in de 24 aangesloten industrielanden tegen ^het einde van het jaar weer groter zal worden en dat het aantal werklozen de zestien miljoen zal be reiken. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepe met gemeent rcentages zonder rgarantie ABN 5 jaar 1 Jaar 1.5 1.5 9- 8/75 9 8.75 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 9.25 9- 9.25 9- Bouwfonds 30 Jaar 5 Jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.4 8.9 8.7 9.4 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar - 8.9 8.9 Ennla 10 Jaar - 8.9 9 1 Nat. Nederl. 10 Jaar 5 Jaar - - 9.1 9.1 Rabo Bank adviesrente variabel 125 9.-/9.25 9,-/9,25 Rabo-Hyp-Bank 5 Jaar 1.5 9.25 9.25 RPS S Jaar 1" 8.75 8.75 Stad A'dam 5 Jaar 1- 8.75 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget S/10 Jaar 5/10 Jaar variabel 2- 2- 2- 8.9 93 8.9 9.1 95 89 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekmarkt blijft een stabiel beeld vertonen. Geen enkele bank heeft de hypotheekrente-percentages gewijzigd. (Publikatie sa mengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort) Volgens zegslieden in Parijs zijn de deskundigen van het secretariaat van de OESO en van de regeringen van de aangesloten landen tot de conclusie gekomen, dat de economi sche groei in de geïndustrialiseerde wereld volgend Jaar een trager ver loop zal krijgen als gevolg van de AMSTERDAM Het koud aandoende voorjaar heeft bij Vroom Dreesmann vooral een nadelige invloed gehad op de modesector. Daarnaast zet ten de veel hogere autoverko pen en de interesse voor koop hulzen en reizen de bestedin gen voor overige duurzame ge bruiksartikelen onder druk. Des te verheugender vindt de raad van bestuur het (in het Jaarverslag) dat het concern in een aantal van zijn nieuwe ac tiviteiten met name in de levensmiddelendiscount en toonzaalartikelen een duide lijk gunstiger resultaat boekt. V&D heeft ap basis van ver vangingswaarde vorig Jaar de winst zien toenemen van 24,1 tot 51,9 miljoen terwijl op basis van historische kostprijs de nettowinst toenam van 32,7 tot 62 miljoen. De omzet van V&D steeg in het op 31 januari geëindigde boekjaar tot 3,42 (was 2,28) miljard. (Bij deze sterk gegroeide cijfers moet men echter bedenken dat de Edah-levensmiddelenzaken daar nu in meetellen, red.) grote tekorten op de betalingsbalans van de meeste landen. De deskundigen, die bezig zijn met de voorbereiding van een conferen tie van ministers van financiën en economische zaken op 23 en 24 juni, geloven dat de gemiddelde inflatie in het OESO-gebied tegen het einde van het Jaar ongeveer anderhalf pro cent groter zal zijn dan de 7.5 pro cent die nog niet zo lang geleden voor de tweede helft van 1977 werd voorspeld. Als het aantal werklozen inderdaad tot zestien miljoen toeneemt bete kent dit, dat er in de 24 landen in een Jaar tijd een miljoen mensen zonder werk bij zijn gekomen. Zorgwekkend achten de deskundi gen het verschijnsel dat het stijgen de betalingstekort zich grotendeels concentreert in de armste landen van de OESO. die al zeer grote bui tenlandse schulden hebben. De rijkste OESO-landen zijn de VS, Japan, West-Duitsland, Zwitserland, België, Nederland en Canada. De overige leden zijn de andere landen in West-Europa, alsmede Australië en Nieuw-Zeeland. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Ofschoon voor bepaalde soorten metselbaksteen levertijden van enige maanden gelden, kan van een algemene schaarste aan baksteen niet worden gesproken. Dit heeft de Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie in Arnhem mee gedeeld. Wel blijkt het zaak, dat de afnemers hun orders tijdig tevoren plaatsen. In samenwerking met de handel de len de fabrikanten de afleveringen zo in, dat stagnatie van lopende werken wordt voorkomen. Voorts streeft de industrie er naar, zo snel mogelijk tot een volledig herstel van een goede verhouding tussen vraag en aanbod te komen door een maximale bezetting van het be staande produktle-apparaat. SPOORWEGEN: De NS heeft aan de combinatie Van Hattum en Blan kevoort (Stevin), Dubbers Malden (NBM), Strukton Groep en Dirk Ver stoep opdracht gegeven voor de bouw van een deel (vak 11 t/m 15) van de Schiphol Tunnel. Het werk dat een 1200 meter lange tunnel om vat, kost 32 miljoen. ROTTERDAM OGEM en de Nedlloyd-groep hebben overeen stemming bereikt over het transport van alle materialen die OGEM no dig heeft voor de bouw van een stad nabij Damman in Saoedi-Arabië. Het bouwcontract van OGEM met de regering van Saoedi-Arabië heeft een waarde van 1,4 miljard. Nage noeg alle materialen en uitrustings stukken voor de nieuwe stad moe ten van overzee worden aangevoerd, voornamelijk uit Nederland. Ned lloyd is aangesteld om het hele tran sport te beheren en waar mogelijk met eigen materieel uit te voeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een soms fa brieksmatige behandeling van verzekeringsaanvragen en schadegevallen heeft meer dan eens tot kortsluiting geleid tus sen verzekeringsmaatschappij en, verzekerden, tussenperso nen en andere betrokkenen. Tot deze conclusie komt het inlichtingen- en klachtenbu reau voor schadeverzekeringen in zijn jaarverslag. Het bureau stelt in dit verband vast dat maatschappijen die extra zorg besteden aan het opstellen van brie ven met voor de ontvangers ongun stige mededelingen daardoor veel misverstanden en problemen voor komen. „Voor afwijzing van een schade of een opzegging van de ver zekering door de maatschappij ver dient nog altijd een goed gemoti veerde brief de voorkeur boven een computerformulier of een zoge naamde puntenbrief", aldus het bureau. Het inlichtingen- en klachtenbureau bewees ook in het afgelopen jaar weer zijn waarde door te kunnen bemiddelen in gevallen waar geen overeenstemming over een schade vergoeding bestond tussen verzeke raars en de verzekerden. Soms was een verzekerde niet in staat een schade-expert aan te wijzen omdat sommige expertisebureaus geen op- Économische Controle s» bezig met het in beslag 1» l van sterke drank, die de minimumprijs werd loden. drachten van particulieren aanvaar den. Door de inschakeling van het klachtenbureau werden deze proble men opgelost. Minder gevallen Overigens nam het aantal behandel de zaken af van 1308 in 1975 tot 1248 in het afgelopen haar. Daarmee werd de neergaande lijn voortgezet, zij het in langzamer tempo dan in voor gaande jaren. Het percentage ge rechtvaardigde klachten steeg iets: van 13,5 tot 16 procent van het to taal. De meeste klachten hadden (zo als steeds) betrekking op auto- of bromfietsverzekeringen (609 stuks). Daarna volgden WA-verzekeringen, brand-, inbraak- en stormschade, ziektekosten en ongevallenverzeke ringen en een rubriek diversen die allemaal tot ongeveer 150 klachten kwamen. Het klachtenbureau kreeg weer de meest uiteenlopende vragen waar van een aantal kon worden beant woord door het raadplegen van de polis. Daaruit blijkt, aldus het ver slag, hoe belangrijk het is dat de verzekerden zelf de polisvoorwaar den goed lezen. Het bureau is nog niet opgehouden kritiek te geven op de redactie en opmaak van verzeke- ringsvoorwaarden Toch wordt de leesbaarheid van de voorwaarden te genwoordig niet slecht geacht, zeker in vergelijking met de voorwaarden van standaardcontracten op niet- verzekeringsgebied 1RDAM Dirk van den (supermarkten) heeft minis- bers van economische zaken lard in een kort geding. Jrordt, dat de bewindsman de i onderworpen ambtenaren Economische Controle n(ECD) laat stoppen met de jerde pressiemiddelen, op van een dwangsom van één l gulden per dag. fckend heeft de ECD verschil len in de zaken van Dirk Broek enkele duizenden li- istilleerd in beslag genomen. de minimumprijsregeling pke drank werd ontdoken. t geding zal dienen voor de J*t van de rechtbank te Den P 23 juni. ^.fCATIELENING: Op de 9 öbligatielening van de Ne- .-«rfc6 Scheepshypotheekbank s 7 P miljoen tegen parlkoers is »**h zo groot bedrag ingeschre- F een belangrijke korting op pjzing plaats heeft. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dankzij de hui dige woningmarktprocessen en het huidige volkshuisvestings beleid, is de huurder herhaal delijk het haasje, terwijl de be woner-eigenaar ruimschoots profiteert van die zelfde pro cessen en dat zelfde beleid. Dit was de belangrijkste conclusie van de inleiding die dr. ir. H. Prie- mus, bestuurder van het Research instituut voor de Woningbouw van de TH in Delft, gisteren in Utrecht hield in de jaarvergadering van het Instituut voor Bouwrecht. Op de eerste plaats valt op, aldus de heer Priemus, hoezeer het huidige huur- en subsidiebeleid wordt be paald door inflatie. Aanhoudende in flatie leidt tot een hoge rentevoet en tot extra hoge stijgingen van de bouwkosten. Geldontwaarding maakt naast andere factoren dat de prijs van onroerend goed snel stijgt en leidt tot de noodzaak van toenemende huren. Niet alleen is dat laatste nodig om een behoorlijke ex ploitatie mogelijk te maken, maar ook om een aansluiting te krijgen tussen de huren van oude en van nieuwe woningen. Als er Inflatie is boft de bewoner eigenaar, omdat zijn bezit steeds meer waard wordt en omdat hij, naarmate de hypotheekrente hoger is. steeds meer fiscaal kan aftrekken. De huurder is de dupe van de infla tie. Hij heeft geen bezit dat meer waard wordt en hij kan geen rente voor de belastingen aftrekken. Lede ogen Voorts merkte de heer Priemus op dat de huurder met lede ogen moet toezien hoe het huurrecht wordt on dermijnd Van oudsher was de norm, dat bij gelijkblijvende huren de ver huurders onderhoudsverplichtingen hadden. Als de huur omhoog ging, dan moest de verhuurder daartoe het initiatief nemen. In de Huurprijzenwet komt dank zij de geldontwaarding een trend matige huurverhoging voor, die nu zo'n beetje als norm gaat gelden. Wil een bewoner huurbevriezing. dan moet hij daartoe activiteiten ont plooien. Een verhuurder die zijn on derhoudsplicht verzaakt, mist de huurverhoging misschien (als de huurder doortastend is), maar in de praktijk zal het wel veel voorkomen dat bij huurbevriezing geen of wei nig onderhoud wordt gepleegd. Vrij streng De heer Priemus betoogde vervol gens, dat het huidige huur- en subsi diebeleid enkele niet geringe externe gevolgen heeft. Volgens het bestaan de en het voorgestelde huur- en sub sidiebeleid, is de huurontwikkeling vrij sterk geregeld. Het regime blijkt zo knellend te zijn, dat institutionele beleggers op grote schaal hun kapi taal van de huursector hebben over geheveld naar de hypotheeksector. Zijontspringen daarmee de dans voor het huur- en subsidiebeleid, scheppen een financieringstekort in de huursector en een prijsopjagend financieringsoverschot in de hypo theeksector, waar de kortere loop tijd en de gemiddeld hogere inko mens van de bewoners voor een veel kleiner risico zorgen. Deze financie- ringsswitch, door bankpresident Zijlstra onlangs met kredietbeper- kende maatregelen beantwoord, maakt gebruik van het feit dat huur prijzen wel worden gestuurd en koopsommen niet. Koopsom vrij Koopsommen zijn vrij. In een land, waar in vele sectoren een straf prijs beleid wordt gevoerd, konden de koopsommen van huizen gemiddeld met 25 procent per jaar stijgen. Het huur- en subsidiebeleid heeft deze prijsstijgingen in de hand gewerkt. De bewoner-eigenaars kunnen nu een ongedachte vermogenstoename incasseren. Wie bewoner-eigenaar blijft, merkt daar weinig van. Wie ooit terugstapt naar de huursector, valt in de prijzen. De voorraad betaalbare woningen slinkt zienderogen. Het huur- en sub sidiebeleid regelt de huren prima. Echter, straks hebben we geen huur woningen meer en is er niets meer te regelen. Bewindslieden die de libera lisatie verafschuwen, zijn thans be zig, via deze weg de meest giganti sche liberalisering door te voeren die de volkshuisvestingsgeschiedenis Ooit heeft gekend. Het verhaal wordt eentonig, maar het zijn weer de huurders die op een zeer bijzondere wijze de dupe zijn van de stijgende koopsommen, aldus de heer Priemus. Eerlijk delen Volgens hem dient er in de gehele woningvoorraad een eerlijke verde ling van de woonlasten te zijn, dat wil zeggen dat de woonlasten zijn gerelateerd aan woningkwaliteit en inkomen. Een dergeüjk systeem vergt een aantal maatregelen mei. als belangrijkste: een door de betrokkenen aan vaard simpel waarderingssysteem dat door de overheid wordt vastges teld; een regulering van woonlasten en óók een regulering van transactie prijzen. Zonder zo'n regulering zou den toch weer marktprijzen in treden; een exploitatie van huurwonin gen waarbij subsidies de sluitpost vormen en waarbij de hoogte van de subsidies mede afhankelijk is van het inkomen van de bewoners, dus: een integratie van object- en sub jectsubsidies tot één subsidie (die in de geschetste situatie ook wel eens een negatieve waarde kan hebben) waarin zowel objectieve elementen (is kenmerken van de woning) als subjectieve elementen (is kenmer ken van de bewoner) zijn verdiscon teerd: woonlasten die op complexni veau los staan van wat een lonende exploitatie vergt Het winstmotief wordt uit de volkshuisvesting geban nen. Discrepanties tussen de woon lasten en de eisen die een doelmatige niet winstgevende exploitatie stelt, worden door de geïntegreerde ob ject/subjectsubsidies overbrugd; woonlasten die op projectniveau los staan van de stichtingskosten. DELFZIJL De Amerikaanse directie van het bedrijf Trans- pak in Delfzijl (ongeveer 45 man) is opgehouden met het geven van een werkgeversbij drage aan de vakbonden. Ja renlang heeft het bedrijf het zogenaamde „vakbondstien- tje" trouw afgedragen, maar als gevolg van de Lockheed- affaire zit de angst voor een nieuw omkoopschandaal er zo diep In, dat het moederbedrijf in Amerika „stop" heeft ge zegd tegen dit CAO-onderdeel. Dit meldt WIK. het blad van de Industriebond NW. De Al gemene Werkgeversvereni ging, waarbij Transpak Is aan gesloten, probeert nu uit te leg gen, dat alle ondernemingen een- bedrag betalen als com pensatie voor de offers die vak bondsleden brengen ten be hoeve van de sociaal-economi sche vooruitgang. Bedrijfslei der Van Hemmen van de kunstdarmenfabriek in Delf zijl denkt dat het de werkge versvereniging wel zal lukken om de directie in de VS te overtuigen van het nobele doel van de werkgeversbijdrage, al dus WIK

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15