nmerikanen domineren Vitse autoindustrie Stoffel van Viegen en de gemeentezang -Jbilerende vereniging schenkt gbilerende koningin Rolls-Royce Z Ziekenhuizen in de regio gaan meer samenwerken Vrouwelijke bedrijfshoofden 7A"$5AG 15 JUNI 197^ TROUW/KWARTET H 11 net veel kunst- en vlieg- door fusie op fusie bijeen- chte autoconcern British ind verliest in Engeland I meer terrein op de Ame- nse dochterbedrijven en pprtmerken. In sommige tlanden, met name Ame- tn de Benelux, heeft het dels genationaliseerde trn zich lange tijd goed ide kunnen houden. Maar jveelste staking remde dit aar ook de export, produktiecijfers over het eer- lartaal van dit jaar blijkt dat andeel van British Leyland is teruggelopen van 52,1 pro- ït 42,8 procent, terwijl dat van tine Engelse merken daalde 1 naar 0,6 procent. Zodoende otten de drie Amerikaanse be- Ford, Chrysler-Engeland I's Vauxhall hun gezamen- ndeel in de Britse autoproduk- n 47,8 naar 56,6 procent Ij is Ford met 34,5 procent ijk het leidende merk, wat ook verkoopcijfers tot uiting komt. eerste vier maanden van dit teeg Fords marktaandeel van naar 27 procent, waarmee 1 Leyland dat onder de 25% gepasseerd werd. De import uto's uit andere Europese lan- n Japan nam verder toe tot eer een derde van de totale Dp. ortdurende stakingen in Enge llijken vooral voor British Ley- desastreus, omdat het trio Chrysler-Vauxhall er toch nog een antwoord op heeft door auto's uit andere landen te teren. Op dit moment is niet Datsun, maar Ford de voor ste auto-importeur van Enge- BVorig jaar kwam al één op de Engelang verkochte Fords uit land, haalde Vauxhall ée. .n op ;r wagens uit de GM-fabriek in erpen en importeerde de Britse !ler zelfs net iets meer dan een van al zijn auto's uit Frankrijk >anje. rie Amerikaanse autoconcerns *n trouwens bij hun uitbreldin- 0 Europa de nadruk al Jaren- elgd op de vestigingen buiten ind. Voor GM was Opel veel ikkelijker dan Vauxhall in land is de verhouding tussen merken ook zo'n tien tegen één arbfj nog komt, dat de nieuwste hall-modellen eenvoudig van 1 zijn afgeleid, omdat de Britse ek van General Motors nauwe- neer in staat was de ontwikke- nleuwe modellen te finan- heeft eerder het gehele Europe- 1 gramma op één lijn gezet, al is le Britse Cortina en de Duitse lus nog een uitzondering ge it, Chrysler daarentegen ont- elde indertijd nog de grote g Sier 160-serie in Engeland, maar lf dit model toch in Frankrijk in Uktie. Deze zomer valt een klei- ype Chrysler te verwachten, dat *11 jk zowel voor het Britse merk *eam als voor de Franse Simca lenen. Dodel is ontwikkeld, mede dank In subsidie, die Chrysler van de e regering kreeg. Eind 1975, ook de nationalisering van lh Leyland ter sprake kwam, Ide het Amerikaanse concern Engelse fabriek in de steek te omdat met de Britse vakbon- ioch geen goed garen te spinnen De regering te Londen weigerde fcnkelijk concessies te doen aan Amerikaanse multinational, deze bood toen de hele fabriek lgeland aan de regering ten ge- lke aan. Op dat moment werd Rijk, hoe ernstig het er voor de e auto-industrie uitzag. Cgering te Londen heeft sinds- tnet financiële impulsen gepro- I zowel British Leyland als lier uit de zorgen te helpen. Niet ft om beide autoconcerns te hel- tnaar ook omdat deze fabrieken toers zijn van een belangrijke veringsindustrie, waartoe grote tms als Dunlop, Lucas en GKN ten. Dit zijn ondernemingen, k>k allerhande onderdelen ex porteren en die daarmee zestig pro cent van de Engelse export aan au to's en onderdelen voor hun reke ning nemen. Maar om te kunnen werken moeten die ondernemingen wel op een belangrijke auto-indus trie in eigen land kunnen terug vallen. Bij Chrysler lijkt de subsidiëring welbesteed. Het Amerikaanse con cern is er zakelijk mee gaan werken en boekt enige vooruitgang. Daaren tegen heeft het British Leyland tot nu toe geen zier geholpen. Integen deel, de door vakbonden voor dit concern afgedwongen nivellering van lonen heeft bij een deel van het vroeger beter betaalde personeel verzet opgeroepen, waardoor de in strumentmakers zich afgelopen win ter zelf gingen organiseren en een staking begonnen, waar de vakbon den geen greep op hadden. Een klein aantal mensen kan de autoproduk- tie lamleggen, zo heeft de jarenlan- gen vak bonds politiek geleerd, en dat voorbeeld deed nu volgen. De Britse regering moest tot ernsti ge bedreigingen overgaan het sluiten van complete autofabrieken en dan voorgoed eer de zaak bij gelegd was. Op de achtergrond van het hele gebeuren speelt uiteraard de slechte economische toestand met een hoge inflatie en o.m. ook de lage autoverkoop een grote roL BMC-Leyland In het zilveren jubileumjaar van de koningin hadden Britse auto-indus triëlen mogen hopen ook het zilve ren jubileum van de British Motor Corporation te mogen vieren. Dit concern kwam in 1952 als toonbeeld van veelgeprezen slagvaardigheid tot stand door een fusie van de Aus tin- en Morris-fabrieken. Maar de fusie werd nooit feitelijk doorgezet en de langs elkaar heen werkende ondernemingen binnen BMC wer den eigenlijk in 1968 in hun geheel overgenomen door de half zo grote Leyland Motor Corporation. Hier aan waren bovendien al de fusies BMC-Jaguar en Leyland-Triumph- Rover aan voorafgegaan. Maar met ingang van 1968 zou de toekomst voor het nieuwe concern British Leyland er in de Europese concurrentie goed uitzien, omdat dit meer dan de helft van de Britse autoproduktie verenigde en zich door rationalisering zeer positief zou kunnen ontwikkelen. Doch weerzin tegen automatisering, onderlinge naijver sommige fabrieken ver dienden goed en andere slokten steeds meer geld op en voortdu rende stakingen in een toch al eco nomisch ongunstig klimaat deden British Leyland de das om. Hoge verwachtingen koesterde het door de krachtige Lord Stokes geleide concem van Engelands toetreden tot de Euromarkt, maar de conjunc turele neergang na de oliecrisis haal de een streep door alle rekeningen. Met grote tegenzin besloot de Britse premier Harold Wilson, die in 1968 Donald Stokes tot het British Ley- land-avontuur overhaalde, de groot ste werkgever van de Britse indus trie te naasten. Van het kapitaal bleef 5% onder honderdduizend aandeelhouders staan als doekje voor het bloeden. Stokes trad af. Nieuw in de ontwikkeling van Ley land dat ook verliesgevende be drijven in Italië (Innocent!) en Span je (Authi) moest afstoten is een mogelijke samenwerking met Re nault, die we vorige week al ver meldden. In het concern speelt ver der de produktie in België een voor name rol. De verkoop in Nederland zowel als België is onder leiding van de jonge Benelux-directeur Jan De Kleermaeker de laatste Jaren steeds verder toegenomen, maar dit jaar hebben de stakingen ook British Leyland's marktaandeel in Neder land, dat voorheen vijf procent be droeg, aangetast. Rolls-Royce Behalve dat echter de Engelse Ford in het algemeen nog redelijk naar voren is gekomen uit de sociaal- economische problemen, waarmee Groot-Brittannië worstelt, is één van de kleinere fabrieken kernge zond gebleken, sinds het buiten de nationalisering van de moederon derneming bleef. Die fabriek is Rolls-Royce Motors, dat in 1971 los gemaakt werd van het staatscon- cern Rolls-Royce, de vliegtuigmoto- renfabriek. Sindsdien hebben de au tomerken Rolls en Bentley ook een sterke export opgebouwd. Na 1970, toen voor het eerst meer dan 2.000 Rolls-Royces gebouwd zijn, is de produktie jaarlijks met gemiddeld 200 stuks opgevoerd tot vorig jaar ruim 3.200, waarvan de Amerikanen er al duizend afnemen. De levertijden variëren van ruim een half Jaar tot twee jaar; voor de modellen Silver Shadow en Camar- gue. De winst is niet onaanzienlijk. Maar behalve die naam van Rolls- Royce heeft Engeland veel ver speeld. Na de oorlog was het de tweede autoproducent ter wereld, achter Amerika. Nu neemt Enge land internationaal de zesde plaats in en is het gepasseerd door Japan, de Duitse Bondsrepubliek, Frank rijk en Italië. Japan beperkt zijn export naar En geland bewust, op verzoek van de auto-industrie, maar de Europese concurrenten blijven sterker opdrin gen. Zelfs een behoorlijk geavan ceerde modellenpolitiek heeft het grootste Engelse concern, British Leyland. tot nu toe niet mogen baten. Sharp's beter*bi|ri|ders Alleen voor enthousiaste muziek minnende automobilisten MetjÏAC F M. storings- onderdrukker en met heen- emerugspee* mogelijkheid Bij de betere Hi-Fi handel 'else vereniging van autofa- iten de Society of Motor racturers and Traders SMMT taat dit jaar 75 jaar. Aange- 'U jaar ook het zilveren jubi- iar van de Britse koningin th n is, heeft de SMMT beslo- de Jubileums te vieren met lift aan de koningin, die ge- d werd in het gouden jubi- aar van de vereniging. De king betreft welhaast vanzelf- end een Rolls-Royce. terk. dat nog altijd het para- ird van Engeland en zijn auto- rie is, heeft een budget van 'uizend pond sterling bijna onderdduizend gulden ter ikking gekregen om een konin- staatsiewagen op basis van de -Royce Phantom VI te bouwen. ^Vodel is de meest exclusieve ter wereld, die uitsluitend op De Rolls-Royce Phantom VI, waarop de staatsiewagen voor koningin Elisabeth gebaseerd is. Het model is de duurste auto ter wereld. speciale bestelling geleverd wordt, briek gebouwd wordt, krijgt achter De gelden voor de exclusieve llmou- een verhoogd dak en voor de konin- sine zijn bijeengebracht door de le-1 gin een stoel, die automatisch opge- den van de SMMT, dat zijn de Engel- krikt kan worden, opdat Hare Ma- se fabrikanten van auto's en auto- jesteit duidelijker gezien wordt wart- onderdelen. neer zij naar het volk wuift. De fraaie Phantom zal alleen gebruikt De speciale Rolls-Royce, die nu in worden bij officiële en plechtige ge- Engelands meest geslaagde autofa- legenheden. Renault geeft op tweedehands auto's meer garantie Het Franse merk Renault heeft evenals Fiat een „omruil-garantie" ingesteld. Deze als „Gouden Garan tie" aangeduide regeling houdt in, dat men binnen veertien dagen, als nog niet meer dan vijftienhonderd kilometer gereden is, de gebruikte bij een Renault-dealer gekochte auto kan worden omgeruild. De ga rantie bij Fiat geldt gedurende een half jaar. Ook Renault heeft nu uitgebreidere mogelijkheden voor garantie op ge bruikte auto's tot een half Jaar, waar bij men geen extra bijdrage behoeft te betalen als binnen deze termijn waar ook in Europa reparaties nodig zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De achttien zie kenhuizen en psychiatrische inrichtingen in de Haagse re gio hebben, na meer dan een Jaar van Intensief overleg en onderhandelingen, besloten meer samen te gaan werken. Deze nauwere samenwerking is mogelijk geworden door wij zigingen in de statuten van de Vereniging van Haagse Zie kenhuizen, die nu overigens verder door het leven gaat als de Vereniging van Ziekenhui zen in 's-Gravenhage en om streken. De aangesloten ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen zijn overeengekomen om voortaan wijzi gingen in functies en beddencapaci teit evenals belangrijke investerin gen of uitbreidingen vooraf te mel den bij de Vereniging. Uitvoering van de voorgenomen plannen kan eerst dan plaats vinden nadat de Vereniging daarover een advies heeft uitgebracht. Het hoogste orgaan van de vereni ging is de algemene vergadering, waarin elk aangesloten lid een verte genwoordiger heeft zitten. De alge mene vergadering kiest dan een da gelijks bestuur. Daarin zitten nu de heer A. van Es (vice-voorzitter), mr. T. Vroon (secretaris), E. Hoogland (penningmeester) en dr. N. 81ot (lid). Gezocht wordt nog naar een volko men onafhankelijke voorzitter. door ds. P. Oussoren Als zaterdagmiddag 18 juni om half vier in de Dom in Utrecht Stoffel van Viegen Bach zal be ginnen te spelen, is dat op zich zelf niet zo bijzonder, want élke zaterdagmiddag laten vanaf half vier zangers en speellieden van de Dom aan wandelende en winkelende Utrechtenaren het een en ander horen uit de zondagse eredienst. Men mag vrij in- en uitlopen, maar soms zitten wel zo'n vijfhonderd mensen roerloos te luisteren naar de vocale en Instrumenta le cantorij, onder de leiding van Maarten Kooy, Dom-orga- nist Stoffel van Vliegen en an dere musici. Bijzonder is zaterdag dat Stoffel van Viegen viert dat hij al 40 Jaar Utrechts mooiste orgel bespeelt. Op 28 juli 1937 werd hij, met z'n 21 jaren een Jonkie", benoemd. Eerder dan ik werd geboren ging mijn grootva der uit Vinkeveen al luisteren als Stoffel in de dorpskerk van Ter Aa (bij Breukelen) het merkwaardige Engelse orgel kwam bespelen. In Ter Aa waren ze heel trots op hun orgel, in de vorige eeuw door een Engels heer cadeau gedaan aan het dorp. Daarom moesten vroeger altijd Dom-organisten komen concerteren. Vóór Stoffel kwam dr. Johan Wage naar. Trots zijn ze nog steeds op hun orgel in Ter Aa, maar voor concerten nemen ze nu met een andere kwali teit organisten genoegen. Van kinds been af weten velen in stad en Sticht van Utrecht niet beter of Stoffel van Viegen is de organist van de Dom. Moge het nog zo lang blijven! Zaterdagmiddag speelt hij Bach: „Wir glauben all an elnem Gott", de Fantasie en Fuga uit Band HI-6 van Peters en de Toccata en Fuga in F- Dur. „Authentieke uitvoeringen" zullen het niet worden: hij speelt met hart en ziel Bach op de wijze van Mendelssohn en Reger. Zijn stijl past geheel bij elk romantisch Utrechts hart, omdat het romanti sche hart van Utrecht al zo lang door hem van muziek wordt voorzien. Toch is hij er nooit echt „populair" mee geworden, als tenminste het aantal uitgebrachte platen daarvoor een graadmeter mag zijn. De laatste Jaren verschenen er twee elpee's, Happy Music I en n, onder het label Fldelio bij Sound-Products Holland in Nieuw-Loo8drecht, met 18e en 19e- eeuwse muziek. Verder is een groot deel van het concert op 7 Juni 1975, toen de restauratie van het Dom- orgel door de gebroeders Van Vulpen voltooid was, op een plaat gezet die alleen in de Domkerk te koop is; een prachtige plaat voor slechts tien gul dens. Dat is het, wat concert-platen betreft. Vele malen vaker zijn er ra dio-opnamen gemaakt van zijn spel, en verder is hij aanwezig op bijna alle platen van de koren van Mees van Huis, als begeleider. Het is gek dat hier in Nederland, waar de begeleiding van de gemeen tezang zo hoog staat aangeschreven als taak voor de organist, een orga nist nooit en te nimmer vermaard wordt om zijn wijze van begeleiden, maar altijd om zijn vlrtositeit, zijn witte haar, zijn grote gevoel, zijn charmante vrouw, zijn zeven zonen en wat niet al. Daarom schrijf ik het dan nu maar eens op: om zijn Reger- vertolking wordt Stoffel van Viegen met recht geëerd, veel méér eer dient hem toe te komen om de wijze waar op hij de zondagse gemeente tot zingen brengt. Zijn eigenlijke jubileum vindt zon dagochtend plaats, in de dienst van Schrift en Tafel, als hij op zijn onna volgbare wijze de psalmen en gezan gen uit het Liedboek zo speelt dat de' gemeente die ook van harte zingt. Mijn moeder, een nuchtere boerin, omschreef het eens als „zo met vaste Het orgel in de Domkerk te Utrecht, getekend door theoloog tekenaar Bert Kuipers. tred, en toch heel licht". Zo is het. Een stevig pedaal, een 16-voets ple num, een duidelijke discant. Het or gel is daar ook op gebouwd; je kunt ook zeggen: Van Viegen is bij het orgel gebouwd, hij past geheel bij de 18e- en 19e-eeuwse koraalspel-tradi- tie waarvoor de familie Bfit2 z'n or gels bouwde; octaaf-verdubbelingen (wie doet dat nog?) schuwt hij niet; hij is „romantisch", echter zonder dat hij de foefjes toepast die wel voor romantisch doorgaan. Misschien moet ik zeggen: hij is 19e-eeuws in de lijn van de herontdekking van Bach: Reger en Brahms zijn zijn broeders, streng, ernstig, waardig; niet „effec ten", maar kwaliteit; je zou zijn stijl ook als „Engels" kunnen omschrij ven: in de Engelse kerkmuziek is er een soort eenheid van stijl of nu Thomas Tallls of Benjamin Britten wordt uitgevoerd; het English Hym nal bevat melodieën uit bijna alle eeuwen van de Kerk, ze worden toch alle in de kathedralen op eenzelfde stoere (nooit kille) dan weer tedere (maar nooit sentimentele) wijze be geleid. Als Stoffel van Viegen speelt is de Utrechtse Dom een Engelse kathedraal en het Liedboek een Hymnal: met elk lied daarin kan hij uit de voeten, en dan kan de gemeen te het ook. Feike Asma liet onlangs in de NCRV-radiogids weten dat „de men sen" bij het Liedboek niet meer lek ker kunnen zingen; dat is een waar nemingsfout. Feike Asma moet op een vrije zondagmorgen maar eens mee komen zingen in de Dom! Stof fel van Viegen bezit, onder de regie van cantor Maarten Kooy en Dom- pastor Van der Werf, de gave om het nieuwste en „moeilijkste" lied vol strekt vanzeLbingend te laten klin ken. Wie zijn stijl wil afdoen als ouderwets, zal een betere moeten uitvinden; diegenen die hem veertig Jaar geleden niet romantisch genoeg vonden zullen nog steeds niet hele maal gelukkig met hem zijn. Veertig jaar lang is hij al zichzelf, ten dienste van de zingende gemeente. Ds. P. Oussoren is hervormd predi kant te Utrecht. Koningin Juliana heeft gisteren in het Amsterdamse Hiltonhotel een deel van het vijftiende wereldcongres van de Unie van vrouwelijke bedrijfshoofden bijgewoond. Van links naar rechts: mevrouw J. Bindt-de Haan, presidente van het Nederlandse Nationaal Comité, mevrouw Yvonne Edmont Foinant, presidente van de wereldorganisatie en koningin Juliana.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11