Individueel onderwerp It kansen voor ieder' 5 igenaars sceptisch genover monument vacatures in «Ie «|ez»iiillieiilsKur« Er wacht u een Volvo 66 vooreen proefrit VAKANTIEBEZORGERS G. fill, de Jong I^Jennota 'Maakt Leiden schooi' kenhuizen in de io gaan meer penwerken s; 25 miljoen gulden voor politiebureau in Zoetermeer Opvangklassen Inlichtingen: tel. 020-913456 toestel 783 Advertentie materiaal voor deze rubrieken gaarne donderdags met de eerste post in ons bezit! VOLVO A. Mulder B.V. graszoden FLINKE VERVANGERS gebruiken. VAN ZIJL OUDERE DAMES DIRECTEUR 14 JUNI 1977 TROUW/KWARTET H 9 guis Smit IN In Leiden verscheen eind april in alle stilte de gemeentelijke discussienota „Maakt j school." De nota zou in maart al uitkomen, terwijl reaktles op de nota voor half april terug I verwacht. De gemeente verschoof de uiterlijke termijn daarop maar 15 mei, maar veel js kwam er niet op de nota. Reden hiervoor lijkt het feit dat de meeste scholen in de amentijd zaten, terwijl bovendien zoals het CDA-raadslid mevrouw Van Akkeren en het ladslid Van Oosten opmerkten „het geschrift erg moeilijk is geschreven." De behande- in de nota is nu uitgesteld tot na het zomerreces van het gemeentebestuur, na 1 oktober men op meer reakties op „Maakt Leiden schooL" WC t jrwerken van de nota is een if. Niet omdat de inhoud zo keld is. maar omdat de re- ïrvan ronduit slecht is. Wet- Tesselaar (onderwijs) vertel- het boekwerk twee maal op lagekeken, maar veel is daar- te merken. De nota bevat iïïange regels en ritselt van de 'jk vertaalbare „moeilijke Er wordt bovendien slor- teerd: op bladzijde 13 van de intourennota spreekt minis- Kemenade over „maat- lijke weerkbaarheid" en niet zoals in de nota „maat- lijke wendbaarheid." De li- ipgave van de nota ver liet welke uitgaven zijn ge- ;d, terwijl bij citaten het imer van het betreffende ;t werden genoemd. ofddoel van de nota is. de scholensituatie in Leiden te riseren en een beleid uit te Bij dat beleid moet het m onderwijs dat de jonge geschikt maar voor hun late- in een samenleving, die veel osheid kent en niet de zeker- edt dat een bepaald beroep yen bestaan. Bovendien moet jog gehouden worden dat het ilijk is om alles te weten wat ze grote wereld te weten valt. plan' lëlk i IJl Als men van Jonge mensen belang stelling voor de maatschappij eist, moet men hen vindingrijkheid, kriti sche zin, maatschappelijk inzicht, verantwoordelijkheidsgevoel en po-, litiek bewustzijn bijbrengen. Het huidige onderwijs brengt dergelijke eigenschappen onvoldoende tot ont wikkeling. Men moet echter ook weer niet denken dat veranderingen in het onderwijs op zichzelf beslis send zouden kunnen zijn om de maatschappij te veranderen, aldus de nota. De auteurs pleiten voor een verre gaande individualisering. Zij vinden dat de huidige in klassen verdeelde school ten onrechte voorbijgaat aan de ongelijke kwaliteiten en behoef ten van kinderen uit uiteenlopende milieu's. Ontklassikalisering is meer dan ooit gewenst. Het onderwijs zou meer moeten inspelen op de geringe bereidheid in de zwakkere sociale milieus om het geldverdienen uit te stellen. Ze zijn zelfs van mening dat de schoolmotivatie aanzienlijk gro ter zou worden als de taak van de arbeider en het arbeiderskind als uit gangspunt genomen zou worden. Concreet stelt de gemeente voor om zowel in het primaire als in het voort gezet onderwijs in Leiden het wer ken met variabele leerlinggroepen te bevorderen. En onzer verslaggevers HAAG Verschillende commissies van de Haagse ge- eraad gaan de komende weken bekijken of het ontwerp m et Nationaal Monument Koningin Wllhelmina, dat tegen- et Binnenhof zou moeten komen, inderdaad moet worden Mfoerd. nr.cn voor het monument in' lagse centrum werden in au- 1975 ingediend. Den Haag ddoor de Commissie Nationaal hnent Koningin Wilhelmina, ein opdracht van de regering ;etipt als de meest geschikte -oor een gedenkteken ter na mis aan de in 1963 overleden De architekt Frans van Dil- de beeldhouwer Hans Petri het monument; een wandelpromenade, versierd ireid liggende hunebed- keien. De bestrating teken ontwerpers in de kleuren van lerlandse vlag. Het rood-wit- re lint zou moeten lopen van af linnenhof over het Buitenhof het stadhuis naar de Grote w. hebben nu aan de raadsle- iten weten dat de Haagse bur- ïiet al te enthousiast heeft ge- ;rd op dit ontwerp. B. en w. m echter dat het mogelijk is ttwerp op een paar punten zo en onzer verslaggevers \G De achttien zie- zen en psychiatrische itingen in de Haagse re- ebben, na meer dan een Van intensief overleg en ^handelingen, besloten samen te gaan werken, nauwere samenwerking gelijk geworden door wij- jen in de statuten van de iiging van Haagse Zie- liizen, die nu overigens t door het leven gaat als ïreniging van Ziekenhui- n 's-Gravenhage en om- En. ongesloten ziekenhuizen en atrische inrichtingen zijn ek Tigekomen om voortaan wijzi- ltra in functies en beddencapaci- v enals belangrijke investerin- uitbreidingen vooraf te mel- h ij de Vereniging. Uitvoering voorgenomen plannen kan idan plaats vinden nadat de •la ging daarover een advies tgste orgaan van de vereni- de algemene vergadering, elk aangesloten lid een verte- trdiger heeft zitten. De alge- ergadering kiest dan een da- bestuur. Daarin zitten nu de L van Es (vice-voorzitter), mr. •n (secretaris), E. Hoogland •gmeester) en dr. N. Slot (lid), t wordt nog naar een volko- lafhankelijke voorzitter. eze nauwere vorm van samen- hoopt de Vereniging van ihuizen in 's-Gravenhage en feken een bijdrage te leveren regionalisatie in volksge- /id, uitvloeisel van de Struc- 9ta Gezondheidszorg. Vanuit punt moet ook het voorne- i een beleidsplan voor de zie- Izen in de regio op te stellen, I worden. Ouders In de nota wordt de aanbeveling gedaan om de ouders meer en meer bij het onderwijs te betrekken. Aan de hoofden van de sociaal-econo misch zwakke gezinnen moet duide lijk worden gemaakt dat een insta biel gezinsleven, een geringe politie ke Interesse, het gemis aan boeken in huis, dogmatisch en autoritair denken en de vaak aanwezige on- machtgevoelens een nadelige in vloed hebben op de ontwikkeling van het kind. Het gezin mag niet afbreken wat op school wordt opge bouwd. De gemeente stelt zich op korte termijn wijkgerichte onderwijsactiviteiten voor in samen werking met de buurtouders. Daar bij wil zij mogelijkheden voor de ouders creeëren om de onderwijzer te assisteren bij de vorming. Teneinde de ouders een directer band met en Invloed op het onder wijs aan hun kinderen te geven komt er een gemeentelijke begelei dingscommissie „ouderparticipa tie", waarin behalve ouders ook ver tegenwoordigers uit het onderwijs, de schoolraad, en de gemeentelijke inspectie zitting hebben. Ook in het bestuur van het openbaar onderwijs in Lelden krijgen de ouders meer te vertellen, zoals de bevoegdheid om personeel te benoemen, leerplannen en lesroosters vast te stellen en leer middelen aan te schaffen. Schoolhoofden In de nota wordt gezegd dat docen ten in hun opleiding vaak te weinig aan te passen dat de vormgeving van het monument meer aanvaardbaar wordt. Met de opmerkingen van de raadsleden onder de arm zullen b. en w. opnieuw in contact treden met de regeringscommissie voor het monu ment om mee te delen of Den Haag inderdaad wil dienen als lokatie voor het gedenkteken. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Het college van b. en w. van Zoetermeer heeft besloten de gemeente raad te vragen een bedrag van 25 miljoen gulden uit te trek ken voor de bouw van een nieuw politiebureau, een brandweerkazerne en een door deze beide diensten te gebrui ken sportzaal. De nieuwe gebouwen krijgen een plaats in het gedeelte van het stads centrum dat het eerste wordt gerea liseerd. Zij worden gesitueerd aan weerszijden van een binnenplaats, waarop en waaronder geparkeerd wordt. Tegen de brandweerkazerne komt de sportzaal; het politiebu reau wordt het meest omvangrijke gebouw van de drie. Er wordt 7100 m' voor uitgetrokken. Zeshonderd vierkante meter groot wordt de sportzaal en 3100 de brandweerka zerne. B. en w. zijn bezig te bekijken welke beleidsmaatregelen nodig zijn voor de leefsituatie van huurders in.Zoe termeer. De uitkomst van eeii on derzoek naar de materiële en imma teriële aspecten van die leefsituatie levert aanbevelingen op die volgens het college „reeds zijn uitgevoerd". Ook gaat Zoetermeer een fonds stichten voor de restauratie van mo numenten. In dat fonds worden de bedragen gestort die de gemeente in het kader van de verfijningsuitke ring voor groeikernen voor de monu mentenzorg van het rijk ontvangt. Het college heeft ten slotte een voor stel afgewezen om ateliers te gaan bouwen voor kunstenaars. Nieuw bouw van atelierruimten leidt vol gens het gemeentebestuur van Zoe termeer tot te hoge huurlasten. Schaaktoernooi om Samkaldenbeker AMSTERDAM Vanavond wordt om zeven uur tussen leden van de Amsterdamse gemeenteraad en Amsterdamse Journalisten voor de eerste maal geschaakt om de dr. Samkalden-wisselbeker. De ont moeting wordt in de raadszaal ge houden. Het instellen van een naar de oud-burgemeester vernoemd schaaktoernooi was een Idee van de raadsleden Mug en Pais en is tijdens de afscheidsvergaderlng voor de heer Samkalden door de nestor in de raad, de heer L. Matteman, gepre senteerd. Tot de journalisten die deelnemen aan het toernooi behoort onze redacteur Huub Elzerman. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt het onderwijs aan buitenlandse kinderen in Leiden anders aangepakt. Aan de Du Ricuschool worden in augustus twee opvangklassen voor Turkse en Marokkaanse kinderen ingericht. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft inmiddels een subsidie toegezegd voor dit driejarige experiment. Tot nu toe is er nauwelijks sprake van voldoende begeleiding van buiten landse kinderen. De meesten worden meteen in een klas met Nederlandse kinderen gezet, zonder dat daarbij wordt gelet op aanpassingsmogelijkhe den aan de Nederlandse gewoonten en de taalbarrière. Het blijkt dat de buitenlandse kinderen, op deze wijze, nog niet de helft van de leerstof tot zich kunnen nemen. In Leiden fungeert momenteel wel een „Vliegende Brigade", die de kinderen buiten de schooltijden extra hulp geeft en twee buitenlandse onderwijs-assistenten. De „Vliegende Brigade" bestaat uit zeven part-time krachten die de kinderen één uur fier dag in kleine groepjes lesgeven. De buitenlandse onderwijs-assistenten één uit Turkije en één uit Marokko geven op vier verschillende scholen in eigen taal les aan de kinderen. Met het opzetten van speciale vormingsklassen voor Marokkaanse en Turkse kinderen in de lagere school-leeftijd hoopt men de kinderen beter op te kunnen vangen. De kinderen krijgen onderwijs in hun eigen taal van leerkrachten uit hun eigen land. Dagelijks wordt tevens Nederlands gege ven door een extra leerkracht uit Nederland. De opvangklas duurt maximaal twee jaar. Zodra het Nederlands enigszins onder de knie is, worden de buitenlandse kinderen langzamerhand opgenomen in de Nederlandse klas sen. De mogelijkheid blijft bestaan dat de kinderen als ze eenmaal in een wijkschool zitten wekelijks een halve schooldag onderwijs blijven volgen in eigen taal en cultuur. inzicht in bepaalde didactische kwesties hebben meegekregen. De gemeente wil een bijscholingscursus opzetten, waar de docenten in werk tijd aan moeten deelnemen. In het licht hiervan wordt het raadzaam geacht de schoolhoofden volledig van een lestaak in een eigen klas te ontheffen. Hun taak zal in de eerste plaats een onderwijskundig-begelei dende moeten zijn. Het is de bedoe ling om op basisscholen niet meer dan 350 of 400 leerlingen toe te laten, opdat de schoolleider ruimte heeft om de didactische begeleiding van zijn team te kunnen uitvoeren. Het voortgezet openbaar onderwijs in Leiden wil de gemeente samen brengen in drie scholengemeen schappen met mavo/havo/vwo en Indien mogelijk een gymnasiale afdeling. Er moet daarvoor nog een scholengemeenschap worden ge- crëeerd in de Professorenwijk. Over het Openbaar Stedelijk Gymnasi um wordt in de nota niet gerept. Terugloop Voor het openbaar lager onderwijs, het protestants-christelijk en het rooms-katholiek onderwijs zu.len volgens de prognoses in 1982 resp. 15,18 en 17% minder leerlingen in de scholen aanwezig zijn. Dit is, naast onderwijskundige overwegingen, re den voor de gemeente om kleuter scholen en lagere scholen te integre ren. Hierdoor komt er een soepeler overgang van het kleuteronderwijs naar het basisonderwijs. Vanaf de cursus 1979/1980 zal geëxperimen teerd worden om te ontdekken op welke leeftijd een kind als „speel- leerkind" en op welke leeftijd een kins als „leerspeelklnd" moet wor den beschouwd. Ook het lager en buitengewoon on derwijs zullen worden geïntegreerd. Te gemakkelijk worden kinderen die niet zo goed mee kunnen afge schreven naar het bijzonder onder wijs, zonder dat daar een duidelijke reden voor is. In de nota wordt voorgesteld om gedurende een 3-Jarig experiment een regeling te accepteren die een soepeler doorstroming mogelijk maakt tussen de verschillende on derwijsvormen. Hiertoe wordt o.a. in 1978 een werkgroep „middenschool" geformeerd. Een ander contact dat tot stand dient te komen is een contact tussen het voortgezet onderwijs en het la ger beroepsonderwijs, de school vorm die in het „schophoekje" en enkel als vluchtmogelijkheld wordt beschouwd. De gemeente is voorne mens met andere schoolvormen, die nog niet in Leiden aanwezig zijn, te gaan experimenteren. Zo zijn er plannen voor een Jenaplan-, een Montessorl-, een Dalton- en een Kees Boekeschool. Talen In Leiden bestaat geen overeen stemming over het doceren van vreemde talen op de basisscholen. Een aantal scholen geeft nog Frans, de meesten zijn overgestapt op En gels. Vooruitlopend op de nieuwe wetgeving vinden de samenstellers van de nota dat het openbaar onder wijs in Leiden eenstemmig voor het Engels te kiezen. Eind van dit Jaar komt er een commissie die gaat on derzoeken op welke leeftijd met dit vak kan worden aangevangen. Tenslotte staat er ln de nota dat er meer gymnastieklokalen moeten komen, want Leiden heeft hierin een groot tekort. Er moet meer aan dacht komen voor de bewegtngs- drang van minder valide kinderen, met wie ook bij nieuwbouw van gymnastieklokalen rekening gehou den dient te worden. Daarenboven moet er een sporttechnlsch kader in Leiden komen om de schoolsport te begeleiden. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a, Rijnsburg, tel. 01718-29302. ^AKENFLITSEI^ direct van onze kwekerij, 3,25 per m2. tuinaarde en mest in zakken, alles franco thuis, v.d. Meer, graszo den, Noordwijk. Tel. 01719-13939. Wat een leuk haarstuk en wat een fantastisch mooie kleur zeg, waar heb je die vandaan? Waar nou anders dan bij dameskap salon Freek Vermeer O ja. ik ga er ook een bij hem kopen. Hij is de 1e prijswinnaar v.h. college Coiffures Artistique. 'I Is nogal wal. Gedipl. haarspecialist. Alleen Mors- straat 10, Leiden. Voor al Uw HEUGA aankopen, eerst bij PAARDE- KOPER binnenlopen, meer keus, alles uit voorraad, lage prijzen, restanten reeds vanaf 3.95 per stuk. RAAPHORSTLAAN 58. MOERWIJK, DEN HAAG. TEL 070-947379. VAKANTIE? Zwemmen in de zon en dan 's avonds uit. een 2e kapsel kan U dan zeer goed van pas komen Komt U eens göheel vrijblijvend kijken bij L. H. VAN TONGEREN HAARWERKEN Topkwaliteit modepruikjes. BREESTRAAT 32 - LEIDEN TEL. 071 - 12.52.12 Cascaruda MOTORKRUISER 8.20x3 meier met gesloten stuur huis. 40 pk dieselmotor, zonnedak en volgboot, 1 seizoen gevaren, als nieuw, prijs 38.000. telefoon 071- 760554. GRASZODEN en grond ook zakken grond in elke hoeveelheid leverbaar. F Philippo. Margrietstr. 5. Lei den. tel. 071-126414. MR. TH. HEEMSKERKSCHOOL Koningin Sophiestraat 19, 's-Gravenhage. Het bestuur van bovengenoemde school wil graag de ouders van leerlingen, alsook oud-leerlingen en oud-docenten de gelegenheid geven afscheid te nemen van de directeur van onze school de heer C. G. Beekhof in verband met diens pensionering; Tevens kunt U kennis maken met de nieuw-benoemde directeur de heer W. K. Dorsman Plaats van receptie: Triumfatorkerk, Laan van Nieuw Oost Indië 143. Datum: vrijdag, 17 juni a.s., tijd: van 20.00 uur tot 21 u. 30. Namens het bestuur, W. O. E. Haitink. Ook dit jaar gaan in de zomertijd onze vaste bezorger/sters van een welver diende vakantie genieten. De bezorging van het Ochtendblad Trouw moet dan natuurlijk gewoonïïoorgaan en daarvoor kunnen wij best een aantal Wie zin heeft om tijdelijk onze ochtendkrant te bezorgen, om daarmee een aantrekkelijke aanvulling op het zakgeld te verdienen, kan zich bij ons, zowel schriftelijk als telefonisch opgeven. Wel even vermelden waar men woont en in welke periode beschikbaar. TROUW/KWARTET B.V. PARKSTRAAT 22 Oen Haag Tel.nr. 070 46 94 45 VOUWCARAVANS Freetime-Jamet en Walker. Overjarige modellen. Speciale prijzen! Inklapbare caravans zonder scharnier. Caravancon tainers bij: De Jong, Hoornse- weg 29, Delft. Telefoon 015-122010. Gevraagd met of zonder overname Rat, Woningen en Kamers in Leiden en omg. WON.BURO DE SLEUTELSTAD HOGEWOERD 105, leiden tel. 071-123675 Openingstijden van 10-18 uur. VOOR HET HUREN VAN rijwielen, brom fietsen en tandems per dag, per week of per maand KIKKERSTRAAT 14A DEN HAAG, TEL 070-890784. Olivetti boekhoudmachine type L AUDIT 1513 HDS-koffie automaat type cafebar 2000 B S adresseermachine div. wachtkamer fauteuils, div. systeem en opbergbakken te bevr. v. Ulden Warmond. Telefoon 01711-10072. Groot surfnieuws Een recreatie-surfplank reeds vanal 1090,- of 56,48 per maand zonder aanbetaling. Watersportcentrum De Jong, Hoornseweg 29, Delft. Telefoon 015-122010. nlng, kamer ot flat in Bel dan tel. 071- Zoekt i Leiden ol omg.? 123675. Ook ruilen. WONBURO DE SLEUTELSTAD HOGEWEERO 105. LEIOEN Openingstijden van 10-19 uur UITKNIPPEN T V.-reparaties bij u thuis, ook s avonds, vooraf prijsopgaaf schriftelijke garantie. Financiering - persoonlijks lening mo gelijk. Levering van (zo mogelijk) elektrische artikelen. U wordt gehaald en gebracht Rijks-Erkend Bedrijf Aether, Br 05550. Hammartkjöldlaan 213 Tel. 070-935893. buitenboordmotoren Hoofddealer Evlnrude bloem watersport inruil-tinancienng-reparatie Hogewoerd 104, Leiden. Telefoon 071-131620. UW SPECIAALZAAK voor JAPONNEN DEUX-PIÈCES LODEN EN TWEED MANTELS OVERGOOIERS ROKKEN en BLOUSES en onze specialiteit DOORKNOOP JAPONNEN in extra heupmaten 41 t.m. 51 Laan van Meerdervoort 555 Den Haag, tel. 391322 Tussen Valkenboskade en Goudenregenstraat. Uitknippen Geldleningen voor elk doel Financieringen - Persoonlijke leningen - Hypotheken Rijks' Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether, Ba. 05550 Hammarakjöldlaan 213, tel. 070-935893. Bl| de Stichting Contact Haagse Amateuristische Kunstbeoefening komt vacant de functie van De Stichting heeft tot doelstelling de amateuristi sche kunstbeoefening te bevorderen door zowel de verenigingen en federaties op dit gebied ten dienste te staan als hen, die buiten verenigings verband zich mei de amateuristische kunstbeoele- ning bezig houden ol dit wensen te doen. hulp te bieden. De Stichting beheert enkele gebouwen en wordt door de Gemeente 's-Gravenhage gesubsidieerd. De gedachten gaan uit naar iemand, man of vrouw, met opleiding op middelbaar niveau, met grondige kennis van en inzlchl in hel verenigings leven van de amateuristische kunstbeoefening en in de problematiek ervan. Hij of zij dient te beschik ken over goede organisatorische eigenschappen, kennis van financiële administratie, tact en initia tief. Benoeming kan plaats vinden in een salaris groep, lopende van 2.959,— tot 4.017.— ex clusief vakantietoeslag en premie pensioenverze kering. Voor beide partijen wordt het van belang geacht, dat de sollicitant(e) bereid is aan een psycholo gisch onderzoek mee te werken Het resultaat hiervan wordt zo mogelijk direct na afloop door de psycholoog met de sollicitant besproken. Rapport zal slechts worden uitgebracht na toe stemming van de kandidaat. Sollicitaties binnen drie weken, te zenden aan hel secre tariaat van de Stichting, Gedempte Sloot 180, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9