eel schakeringen bij links in Spanje Belgrado' gaat naleving 'Helsinki' toetsen Tegenstrijdige berichten over Sowjet-dissidenten linese leider Teng eer hersteld Ethiopische troepen bezig met zuiveringen foi oordenaar van ng weer gepakt VS-missionaris gearresteerd in Rhodesië Massaproces in Tunesië Aan vooravond 'Belgrado' evoelige voorbereidende besprekingen beginnen morgen DAG 14 JUNI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Herman Amelink s rood kent vele schakeringen, van licht roze tot fel rood. Sociaal-democraten, verschillende «n socialisten, communisten en kleine groepjes Trotzkisten, en maoïsten kortom alle £iten zijn hier voorradig. n oiood dat in de algelopen jaren vleest zwart gemaakt is behoort ?nstj communisten. Afgelopen zon- sal^ield de Spaanse communisti- •rdttpartij een groots opgezet ver- 'n (fcgsfeest bij een klein plaatsje iderp kilometer ten noorden van 'n Viid. Voor een groot deel viel het le-> letterlijk in het water. Boven- "flbracht een groot deel van de h londerdduizend bezoekers hun e duoor in één van de honderden ügJ lussen en duizenden auto's. In straal van twintig kilometer het feestterrein was het één verkeersknoop. De stemming |3| echter allerminst onder deze andigheden. Jonge en zeer oude Jmnisten verlieten hun voertuig pen de laatste kilometers naar r estterrein onder het zingen van lunistische strijdliederen. Kials de bijeenkomst afgelopen K g van de fascistische Fuerza werd het feest pok hier be door vele gezinnen van wie een )p op het terrein kampeerde. De was echter heel wat vriendelij- )e geheven linkervuist deed mij er bedreigend aan dan de ge- hoi ,e rechter arm. 3e iirii in de vlaggen, de strijdliederen en te reekkoren zijn eerder een uiting an reugde over de terugkeer in de lan teit dan een aanwijzing dat de 'en listische heilstaat op het punt t-la uitbreken staat. Gematigdheid ds ef bij de Spaanse communisten, ds agzin van de dictatuur van het 3oe tariaat is opgegeven. „Na 40 i dS Franco willen we geen enkele ngi tuur meer", aldus Sanchez i ero op een verkiezingsbijeen- aou t. Z Naast de rode vlag zwaaiden de com munisten ook met rood en geel van de Spaanse monarchie. De campag ne van de Spaanse communisten is er vooral op gericht het vertrouwen van de kiezers te winnen. De PCE wil laten zien dat zij veel minder naar de hel ruikt dan men in veertig jaar Franco heeft willen doen geloven. De leider van de PCE, Santiago Carrillo, gaat zelfs zover dat hij een regeerak koord met het centrum van premier Suarez en links na de verkiezingen niet uitsluit. Veel feller gaat hij te keer tegen de Allianza Popular, de rechtse volksalliantie van Fraga Isi- barne, die hij snerend noemt „een collectie figuren uit het wassenbeel denmuseum, bij ons beter bekend als de Alianza Impopular. Er zit hele maal niets achter de woorden die zij ons aanbieden. Als zij nu met een wereld van beloften komen dan vra gen wij hen: waarom hebben jullie die beloftes in de afgelopen veertig jaar niet waargemaakt?" Verandering Van de kant van rechts worden de communisten voortdurend aange vallen. De gematigde houding, euro- communisme geheten,, duurt maar tijdelijk, zo vertelden zij. Als het communisme aan de macht komt dan geven zij die macht nooit meer uit handen. Carrillo brengt hierte gen in dat het euro-communisme geen tactiek op korte termijn is noch een slimme strategie, maar de enige manier is om de maatschappij te veranderen. „Onze campagne is arm", aldus Car rillo afgelopen zondag, „omdat wij geen geld uit Moskou noch uit Pe king krijgen, maar ook niet uit Bonn of uit de Verenigde Staten", toespe lingen makend op de Westduitse steun aan de Socialistische Arbei derspartij (PSOE) en de Amerikaan se steun aan de regering van pre mier Adolfo Suarez. Volgens de laat ste opiniepeilingen mogen de com munisten op zeven acht procent van de stemmen rekenen. Worden de communisten geleid door een man die een actief en daar door in de verkiezingsstrijd omstre den aandeel heeft gehad in de bur geroorlog, de Socialistische Arbei derspartij (PSOE) staat daarente gen onder aanvoering van een lid van de jongere generatie, een man die eerst na de burgeroorlog is gebo ren, Felipe Gonzalez. Enkele jaren geleden was hij nog volledig onbekend. Na het optreden van premier Suarez heeft hij zich ontwikkeld tot de meest bekende leider van de Spaanse oppositie. Op een echt Amerikaanse manier trok Fielipe de afgelopen weken door Spanje. Met een klein vliegtuig dat plaats biedt aan hem en aan een aantal van zijn medewerkers reisde hij kris kras door het land om zijn gezicht aan zoveel mogelijk kiezers te laten zien. Voorkeur Hoewel de plannen van de PSOE voor maatschappijhervorming min der ver gaan dan die van de PCE, is de plaatsbepaling van de socialisten tegenover de regering veel scherper. Felipe Gonzalez valt in zijn toespra ken niet alleen het historische Fran- quisme aan (waarmee hij de volksal liantie van Fraga Isibarne bedoelt) maar ook het vernieuwde Franquis- me van de Unie van het Democra tisch Centrum. De PSOE geeft de voorkeur aan een republikeinse staatsvorm in Spanje, maar betrekt dit onderwerp niet in de verkiezingstrijd. Over de koning spreekt Felipe als „het staatshoofd dat het land regeert in een over gangstijd". Wanneer hem de vraag wordt voorgelegd of de PSOE zich eigenlijk niet republikeinser moet opstellen, luidt het antwoord: de keus van vandaag gaat niet tussen de monarchie of de republiek, maar tussen dictatuur en democratie. Het vertrouwen van de Spaanse kie zers in de PSOE is groter dan het aantal mensen dat morgen op deze partij gaat stemmen. Volgens een in het weekblad Cambio-16 gepubli ceerd onderaoek, gelooft 45 procent van de kiezers dat de PSOE de de mocratische vrijheden zal respecte ren, 30 procent gelooft dat de PSOE de economische problemen goed zal aanpakken. Volgens het laatste ver- kiezlngsonderzoek mag de PSOE woensdag rekenen op ruim 24 pro cent van de Spaanse kiezers. Daar mee zou de partij nog altijd een homogene groepering van de Spaan se politiek worden. De Unie van het Democratisch Centrum (UVD) van premier Suarez mag op ruim 30 pro cent rekenen. Maar de onderlinge samenhang van de UVD is zo gering dat verwacht moet worden dat de Unie op niet al te lange termijn uiteenvalt. Intellectualistisch De socialistische volkspartij (PSP), die onder leiding staat van de 59- jarige hoogleraar Enrique Tierno Galvan, doet het minder goed bij de kiezers. De met de kleine federatie van socialistische partijen samen werkende PSP zou op bijna vijf pro cent van de kiezers mogen rekenen, zo voorspellen de opiniepeilingen. De PSP is wat intellectualistischer dan de PSOE. Wanneer men over Tierno Galvan spreekt, heeft men het steeds over „de professor". In de Santiago Carrillo, leider van de Spaanse communisten, presenteert kandidaten voor zijn partij strijd voor de democratische rech ten heeft hij wel zijn sporen ver diend. Zo werd hij in 1965 als hoogle raar ontslagen vanwege zijn solida riteit met de protesterende Madri- leense studenten. De PSP is ook vanaf het begin sterk betrokken ge weest bij het overleg van de demo cratische oppositie in de tijd dat de partijen nog niet gelegaliseerd wa ren. Het verschil met de PSOE is voornamelijk een sfeerverschil. De politieke stellingname van de PSP is op een aantal punten radica ler dan die van de PSOE maar de presentatie is gematigder. De PSP vereet zich bijvoorbeeld zeer uit drukkelijk tegen aansluiting van Spanje bij de NAVO en ziet meer heil in oriëntatie op de landen rond de Middellandse Zee en op de derde wereld dan in de door de PSOE bepleite toenadering tot West-Euro- pa. Splintergroep Aan de uiterst linkse kant van het politieke spectrum doen tal van par tijen mee die overigens geen enkele kans maken op een zetel. De meeste van die partijen zijn niet officieel erkend omdat hun statuten niet door de beugel konden. Ze doen nu onder andere namen mee aan de verkiezingen. De Revolutionaire Or ganisatie van de Arbeiders (ORP) staat op de Madrileense verkiezings lijst als „de kandidaten van de ar beiders van Madrid". Dan is er ook nog het eenheidsfront van de arbeiders (FUT) waarin aller lei communistische en marxistische splinters samenwerken. Eén van deze partijen heeft zich inmiddels alweer teruggetrokken uit de FUT, terwijl de partij haar kandidaten op de gemeenschappelijke lijst hand haaft. Dergelijke afsplitsingen zijn typerend voor groeperingen die de eenheid van de werkende klasse voorstaan. sbureau Tanjug uit Joegoslavië: ■GRADO (AP, AFP) De voormalige vice-premier van de nisrepubliek China, Teng Hsiao-ping, is gerehabiliteerd en zal ro'het juiste tijdstip" weer belangrijke functies in de Chinese '?5ng bekleden. Dit zegt het Joegoslavische persbureau Tanjug m lomen te hebben van de huidige Chinese vice-premier en lid het politbureau, Li Hsien-nien. ilen-nien zou hebben gezegd dat t een goede kameraad is en een «kend leider en dat zijn terug- zal bijdragen tot de ontwikke- van China. „Er werd eerder kri- op hem geuit door voorzitter Tse-toeng omdat hij met som- administratieve maatregelen er ging. Teng heeft toen een fout ls aakt, maar de bende van vier (de ni TROS (Reuter, UPI) De politie 1C1 le Amerikaanse staat Tennessee 'n ft gisteren de moordenaar van Martin Luther King, James Earl gearresteerd. Hij slaagde er dag in samen met zes anderen te jsnappen uit de gevangenis van gjj shy Mountain. Ray, die tot 99 gi veroordeeld werd, werd opge- op 13 kilometer van de gevan- s. Enkele uren eerder had de DO <ie in hetzelfde gebied één van rjyjaidere ontsnapten, Earl Hill, ge- (en genomen. Beide mannen d?n gevonden met behulp van pchonden. Ray werd gisteren vier aan de dijk gezette radicalen onder leiding van Mao's weduwe Tsjiang Tsjing) belasterde hem en heeft hem vals beschuldigd. Dit is nu vastgesteld en bevestigd", aldus Li. Hij voegde er volgens Tanjug aan toe dat er na de dood van Mao wel degelijk gevaar heeft bestaan van een burgerloorlog. Deze werd vol gens Li afgewend door de arrestatie van de „bende van vier". SALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische autoriteiten houden sinds een week de Amerikaanse mis sionaris Selwyn Spray in hechtenis. Sinds zijn aanhouding zijn 23 Afri kaanse bewoners van zijn missiepost, de Mount Selinda Missie van de Uni ted Church of Christ, eveneens opge pakt. Een reden voor de arrestatie is niet gegeven. Volgens mensen in Mount Selinda is Spray opgehaald door militairen, die hem beschuldigden van contacten met guerrillastrijders. Spray is de enige arts van het ziekenhuis in Mount Selinda, een naburig kleiner hospitaal, en nog zes medische pos ten in de omgeving. In maart kreeg hij een uitwijzingsbevel, maar na overleg met minister van immigratie Elly Broomberg werd zijn ver blijfsvergunning met een half jaar verlengd. In de Rhodesische stad Wankie is gisteren een proces begonnen tegen de katholieke zwarte priester Maxi- mus Gumbo, hem is ten laste gelegd dat hij de aanwezigheid van guerrilla strijders niet heeft gemeld aan de autoriteiten. Volgens het militaire opperbevel in Salisbury zijn de afgelopen dagen 16 mensen om het leven gekomen. Vier blanke burgers en twee zwarte solda ten van het regeringsleger zijn door guerrillastrijders gedood. Rhodesi sche troepen doodden zes guerrilla strijders en vier zwarte burgers „die terroristen hielpen". Sowjet-Unie «en weer teruggebracht, naar de igenis. Van de in totaal zeven napten waren er gisteren nog eop vrije voeten Over de verhouding van China met de Sowjet-Unie zei Li te geloven dat de polemiek tussen beide landen zal blijven bestaan en dat deze nog zal verergeren door Russische schuld. China heeft inmiddels de nieuwe grondwet in de SowjetrUnie ge kraakt en gezegd dat het een „vijge blad" is dat het verraad van de mas sa's door een hand vol bureaucra- tisch-monopolistische kapitalisten moet verhullen. In een harde tirade vol Chinees jargon wordt de Sowjet- Unie verweten de werkende klasse in eigen land te onderdrukken en te exploiteren en dat alles achter de nieuwe grondwet te verbergen. De Sowjet-Unie wordt vergeleken met het derde rijk van Adolf Hitler die ook vend dat in een „nationalisti sche staat geen klassen bestaan". NAIROBI (UPI, AP) Ethipische troepen hebben „vogelvrijen" van de Ethiopische Democratische Unie (EDU) die zich in de Gondarstreek in het noorden van het land gewapenderhand verzetten tegen het militaire bewind uiteengeslagen en zijn met zuiveringsacties bezig, zo heeft radio Addis Abeba gisteren gemeld. Volgens een bu.icht van het Joegos lavische persbureau Tanjug zouden daarbij in de afgelopen weken zeker 330 opstandelingen zijn gedood. De EDU is enige duizenden man sterk en bestaat voornamelijk uit voorma lige leden van de aristocratie die onder wijlen keizer Haile Selassie het land leidde. Volgens de radio zei een militaire woordvoerder „dat de revolutionaire strijd in zijn laatste, beslissende fase is gekomen". Volgens waarnemers doelt de man op de vorming van een leger van tussen de 100.000 en 200.000 boeren dat de centrale rege ring aan het opbouwen is en dat naar verwachting binnenkort zal worden ingezet tegen de EDU en vervolgens tegen de Eritreese rebellen in een poging beide bewegingen onder de voet te lopen. „De massa's kunnen kiezen tussen terugkeer naar de er gste vorm van uitbuiting of opvoe ring van de revolutionaire strijd om de vijanden van de revolutie te ver pletteren", zo zei de woordvoerder. Ethiopië is zijn banden met Oosteu- ropese communistische landen ver der aan het verstevigen. Volgens de radio is gisteren een Oostdultse dele gatie in het land aangekomen voor de ondertekening van een aantal overeenkomsten voor economische samenwerking tussen beide landen. TUNIS Het proces tegen leden van de linkse „Beweging van Volks eenheid" van Achmed Ben Salah, de voormalige tunesische minister van economische zaken, is gisteren in Tunis voor het hooggerechtshof be gonnen. De 33 verdachten (waarvan er 25 in de gevangenis verblijven, 2 op borgtocht vrij zijn en 6 zijn on dergedoken), worden beschuldigd van aanvallen op de staatsveilig heid, lastering van de president, ille gale vereniging en het verspreiden van valse berichten. Het proces zal. ongeveer tien dagen duren en wordt bijgewoond door vijf advocaten uit het buitenland die afgevaardigd zijn door internationale organisaties die opkomen voor de rechten van de mens. Ben Salah, die voortvluchtig is. werd in mei 1970 veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens „hoog verraad" na aanleiding van het mis lukken van het experiment „coöpe ratief socialisme" in de tijd van zijn ministersschap. Volgens de aan klacht heeft de „Beweging van Volkseenheid" getracht het geves tigde regime omver te werpen MOSKOU (UPI, Reuter) Aan de vooravond van de conferentie van Belgrado komen er verschillende berichten uit de Sowjet- Unie over de behandeling van andersdenkenden. Terwijl giste ren bekend werd dat de dissidente geleerde Joeri Menoekh naar het westen mag vertrekken, werd de 29-jarige zionist Samuel Zalmanson tot tien haar gevangenisstraf veroordeeld wegens omkoperij. Menoekh, die vanddag samen met zijn vrouw in Wenen aan zal komen verzocht de Russische autoriteiten al een jaar geleden om toestemming voor vertrek naar het buitenland. Onlangs had hij zich aangesloten bij de groep die toezicht houdt op de naleving door de Sowjet-Unie van de verklaring van Helsinki. De naleving van deze verklaring door de 35 on dertekende landen moet op de mor gen in Belgrado beginnende confe rentie worden getoetst Verschillen de leiders van de onofficiële Russi sche groep, waartoe Menoekh be hoort, bevinden zich in Russische gevagenschap De voorzitter van de afdeling Tel Aviv van het Israëlische Comité voor Hulp aan de Russische Joden, Jehez- kiel Polowitz, maakte gisteren de veroordeling van Samuel Zalmanson bekend. Zalmanson werd wegens omkoperij aangeklaagd nadat hij om een uitreisvisum naar Israël had gevraagd. Twee broers van Zalman son, Israel en Wolf, en zijn zwager Eduard Koeznetsow zitten al in de gevangenis Zij zitten straffen uit wegens het voornemen om m een gekaapt vliegtuig naar Israël te vlie gen. Israël Zalmanson kreeg acht jaar gevangenisstraf en Wolf tien Koeznetsow werd aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar deze straf werd in hoger beroep in vijftien jaar werkkamp omgezet Gisteren mocht ook Zdenek Mlynar. een van de openhartigste critici van het Tsjechowlowaakse bewind en belangrijk adviseur van de vroegere partijleider Dubcek naar Oostenrijk vertrekken. Mlynar, die nu in Wenen is. was in januari ontslagen als ety moloog aan het nationaal museum in Praag, nadat hij het manifest over de rechten van de mens. Charta-77 had ondertekend. Mlynar weigerde aanvankelijk een uitreisvisum te aanvaarden maar veranderde later van gedachte nadat hij het hoger beroep tegen zijn ontslag had ver loren 1 or J. den Boef "?en begint in Belgrado de conferentie die moet nagaan, wat «recht is gekomen van de afspraken, welke de landen van aifcpa (uitgezonderd Albanië) hebben gemaakt in het slotak- >ri van de Conferentie voor Europese veiligheid en samenwer- ?I)g (CEVS), nu bijna twee jaar geleden in Helsinki. Het kan t*r nog vele maanden duren, voordat enig positief resultaat «orden geboekt. Vfrwachtlngen zijn in het alge- ;i*n niet hoog gespannen. Er zijn ïi al wat landen die al blij zullen ;i lis de conferentie geen regel- npt» mislukking gaat worden, zo- o ia ieder geval datum en plaats ten derde conferentie kunnen trfdeï vastgesteld in afwachting ir bdere tijden. Om die reden zal morgen tevergeefs zoeken naar isttrs of staatssecretarissen, it e: wordt door ambtelijke verte- Wocrdigers van de ministeries buitenlandse zaken van de deel- ende landen onderhandeld. Pas tpbmber of oktober zal opnieuw "der bekeken, op welk niveau ver- zal worden gepraat tenzij dan s gebleken dat het beter is de lenntle te verdagen. Is duidelijk dat de conferentie Bflgrado niet wordt gehouden Datde ontwikkelingen ln de afge lopen twee jaren zoveel aanleiding geven tot het maken van nieuwe afspraken. Vorderingen op de weg naar meer veiligheid en samenwer king zijn nauwelijks gemaakt. Op het gebied van de toepassing van de „rechten van de mens" is zelfs eerder sprake van een verslechtering van de toestand, zoals die bij ondertekening van het Helsinki-akkoord bestond. Waarom dan toch een conferentie? Omdat twee jaar geleden, vooral op aandringen van de Sovjet-Unie, werd bepaald dat zij moest worden gehou den en men het vervolgens eens werd over Belgrado als conferentie-oord. De „dissidenten" Dat is eigenlijk alles. In twee Jaar tijd zijn er echter dingen gebeurd die voor de Sowjet-Unie en verschillen de Oosteuropese landen een enorme tegenvaller waren. Toen het slotak koord van Helsinki werd getekend, beschouwde de Sowjet-Unie zich sa men met landen als de DDR als de grote overwinnaar op de westelijke landen, die er over het algemeen schoorvoetend mee hadden inge stemd. De bepalingen betreffende de mensenrechten had Moskou op de koop toe genomen en in het Westen had niemand hoge verwachtingen van de verwezenlijking ervan in de landen van het Sowjetblok. En toch bracht „Helsinki" daar heel wat teweeg. Er lijkt dan ook reden om aan te nemen dat de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen die haar steun den, achteraf spijt hebben gekregen dat zij zo sterk op het organiseren van de zogenoemde „Vervolgconfe rentie van Belgrado" hadden aange drongen Per slot van rekening zou den zij in eigen land niet zoveel on voorziene problemen hebben gehad met „dissidenten" (andersdenken den) die zich op het Helsinki-ak koord beroepen, als de morgen be ginnende conferentie geen vast staand gegeven zou zijn geweest, waarmee de landen van het Sowjet blok terdege rekening moesten hou den. Want op deze conferentie waren de acties van de dissidenten volledig afgestemd. Dat de Belgrado-conferentie niette min niet op de lange baan werd geschoven is voor een belangrijk deel te danken aan de matigende rol die de zgn. neutrale landen hebben gespeeld. Zij hebben er bij de West- europese staten (alsmede de Ver enigde Staten en Canada, die ook aan de conferentie deelnemen) op aangedrongen, de kwestie van de mensenrechten in Belgrado niet op de spits te drijven. Het ziet er inder daad naar uit dat dit laatste niet zal gebeuren, ook al zullen de landen van het Westen ln elk geval duidelijk maken, dat de belangen van de dissi denten in de Oosteuropese landen niet opgeofferd zullen worden. Over en weer Het is nog niet helemaal duidelijk, welke houding de Verenigde Staten zullen aannemen. In een rapport aan het Amerikaanse congres ver klaarde president Jimmy Carter vo rige week, niet de wens te koesteren dat de zittingen van de conferentie ontaarden in een confrontatie van standpunten. Maar hij meent dat de vraag naar de uitvoering van de bepalingen met betrekking tot de rechten van de mens „in het cen trum van de belangstelling moet blijven staan". „De communistische landen aldus Carter hebben enkele pogingen gedaan om hun staat van dienst te verbeteren voor het begin van de conferentie van Belgrado, maar hebben hun beleid met betrekking tot menselijke con tacten niet wezenlijk veranderd". Hij noemde een toename van het aantal gevallen waarin gezins- of familiehereniging niet werd toege staan, waarin westerse journalisten aan banden gelegd of uitgewezen werden en waarin de controle van de staat over de bewegingsvrijheid van personen en over de vrije uitwisse ling van informatie werd gehand haafd of verscherpt. En Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zei in de Congres-commissie die toeziet op de uitvoering van het Helsinki- akkoord, dat zijn land de agenda punten in Belgrado eerlijk en direct zal benaderen en dat de „andere partij" heeft laten merken, hetzelfde te willen doen. Hij sloot de mogelijk heid van een confrontatie niet uit en verwachtte dat „de communistische landen de Verenigde Staten zullen beschuldigen van een groot aantal overtredingen, waaronder het falen om in werkgelegenheid en gezond heidszorg voor alle Amerikaanse burgers te voorzien". Drie 'manden' Aangenomen mag worden dat ook de Verenigde Staten de vooral voor Europa belangrijke Belgrado-confe rentie niet tot mislukken zullen doe men, door haar tot tribunaal te ver heffen. waarvoor de Oosteuropese landen terecht moeten staan. Het Helsinki-akkoord bevat nl. nog twee andere punten (ook wel „manden" genoemd), betreffende de Europese veiligheid en de economische sa menwerking. De mensenrechten be horen tot de „derde mand" en moe ten op eenzelfde wijze aan de orde worden gesteld als de Inhoud van de andere „manden" afzonderlijk maar met een duidelijke onderlinge samenhang. Dit laatste betekent dat het uitblij ven van uitzicht op vorderingen met betrekking tot het eine punt kan leiden tot stagnatie bij de behande ling van andere punten. Een voor beeld hiervan is het uitblijven van enig positief resultaat op de al jaren zich in Wenen voortslepende confe rentie over een „wederzijdse even wichtige vermindering van de strijd krachten" in Centraal Europa (MBFR). De besprekingen hierover liepen aanvankelijk parallel met de al genoemde CEVS, maar toen in 1975 het Helsinki-akkoord gereed was, stagneerde het overleg ln de Oostenrijkse hoofdstad nog altijd Het ls van groot belang dat op dit punt spijkers met koppen worden geslagen en dat men zich daarbij niet alleen tot Centraal Europa be perkt. Daarvan kan afhangen of vor deringen gemaakt worden op punt 2. Uitbreiding van economische sa menwerking kan in de hand worden gewerkt door werkelijke vooruit gang op het terrein van de ontspan- ningspolitiek. Ook moeten de Oost europese landen aldus een in Bonn onder woorden gebrachte voorwaarde sneller hun gedane beloften inlossen voor het (wederke rig) verstrekken van (nauwkeuriger) produktiecijfers en andere economi sche gegevens. Moeilijke opgave Bij dit alles is het zonder meer dui delijk dat wat de punten 1 en 2 betreft geen vorderingen gemaakt kunnen worden, als de kwestie van de mensenrechten het voornaamste agendapunt zou worden als gevolg van een demonstratief optreden van de westelijke landen Er zal dan ook veel wijsheid nodig zijn om een min of meer „zakelijke" bespreking van alle drie de punten mogelijk te ma ken zonder dat zij hun onderlinge samenhang verliezen en zonder dat de hand wordt gelicht met het opko men voor de belangen van diegenen ln de Oost-europese landen, die de moed hebben gehad om naleving te verlangen van de eigen wetten. In de zin van het Helsinki-akkoord

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7