Wonen aan de haven Verkeerscomité rekent op handhaving Koekamp Oosterkerk nu bijna gesloopt Delft versoepelt parkeerregeling f Vragen over veer pont Delftse Vliet Twee architecten ontwikkelen nieuw plan voor Scheveningen «h!£S! REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Verkeer Vanavond om 8.00 uur i Amicitia, Westeinde 15 I Haag een manifestatie i toekomstige verkeersafa in de Haagse binnenstad. manifestatie zullen woordigers van buurtorgi de gelegenheid krijgen standpunten over de afwikkeling in de blnneni een te zetten. Tevens zal& „Weg Dwarsweg" wordi toond. Daarnaast zullen Wallis de Vries, wethouder) bare Werken, Verkeer en II en de heer Van der Velde, ii, het Stedelijk Verkeerscorqt, gelegenheid krijgen te op de standpunten die ij zaal en vertegenwoordig! buurtorganisaties naar K worden gebracht. i Bestemmingspiai In gebouw „Rekreon", Laantjes 44 te Scheven! vanavond om 7.30 uur spraakavond over het mingsplan Scheveningi voor de bewoners wonend gebied begrensd door Ki genslag, Duinstraat, K straat, Zeekant, kop van zerstraat, Jac. Pronkstraa we Laantjes. Zendingsdag j Op het landgoed „Raaphoi gang Papelaan te Wassen gint morgenochtend om ld de Zendingsdag van de 's-Gravenhage der Chri: Gereformeerde Kerken in land. De zendingsdag is te van het zendingswerk van Geref. Kerken in Nederlan welk zij verrichten in Ven (Zuid-Afrika) en Toradja-la u donesië). Sprekers zijn ds Quist, ds. W. van Dijk, ds Brandsma, drs. J. C. Boet mej. G. van der Burg en d: 1 Carlier. Bij eventuele ongi t weersgesteldheid zullen menkomsten worden gehoi de Geref. Kerk aan de Z eveneens te Wassenaar. Madurodam Vanaf donderdag is er in hel atuurstadje Madurodam ee| tentoonstelling te zien koninklijke bezoeken die d lopen 25 jaar aan Madurodj bracht zijn. Op de foto-t« stelling is veel plaats ing< voor de bezoeken van prim atrix, die al sinds haar 14^, burgemeester van Madurodj De tentoonstelling is geopa' 3 oktober en de prijs is iir pen bij de entreeprijs van I' rodam. Toerlstenmarkt Donderdagavond om 7.0j opent wethouder drs. J. van Katwijk de vierde Toe| markt in de Princessti Katwijk. Boltini Het Nationaal Nederland! „Toni Boltini" slaat vi derdag tot en met zondag ten op in de Plaspoelj Rijswijk. Inspraak De nota Landelijke Gebied na de Oriënteringsnota en stedelijkingnota het derd van de derde nota over de telijke Ordening in Ned1 vormt, volgt de procedurei J Planologische Kernbeslissii j houdt onder meer in, dat er uitgebreid de mogelijkheid spraak wordt geboden aant king, organisaties e.d. Do dagavond is er in Poeldij! voorlichtingsbijeenkomst deze nota Landelijke Gebi De bijeenkomst begint on uur in gebouw „De Leuninj Nieuwe Kerk Donderdagavond om 8.11 wordt in de Nieuwe Kerk te de serie Orgelconcerten vo zet. Organist deze avond i tor-organist Gerard Bal, ori te Naaldwijk en oud-leerlin Jan J. van den Berg. De to tot het orgelconcert bei 3,50 en er is reductie voor Klavecimbel In de Louis Quinze-zaal vaj; chri Studio, Lange Voorho1 Den Haag is vrijdagavondH 8.15 uur een programma te U, teren onder het motto ,A landse Clavecimbel-muziekl Spiegel van zijn TijdgenP Uitvoerenden zijn Lida Claif loncel) en Ap Bronkhorst (0 met werken van Neder» componisten en hun tij dg* uit de wereldliteratuur. Coopertest De afdeling Jeugd, sport ei atie van de gemeente Der en de atletiekvereniginger L.T.C.-Den Haag en Olymj organiseren vrijdagavond o uur de zesde Coopertest v seizoen. De plaats van har is de sintelbaan Laan var Het inschrijfgeld bedraagt per persoon. Voor meer nieü uit de regio: zie pag. 9 DINSDAG 14 JUNI 1977 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Oosterkerk aan bijna geheel gesloopt. Alleen d overeind, maar deze zullen ook Een aantal jaren geleden verkocht de hervormde gemeente de kerk in ver band met het teruglopend kerkbe zoek. De nieuwe eigenaar, het waren huisconcern Vroom Dreesmann, gebruikte het rustieke gebouw voor de opslag van meubelen en andere grote artikelen. Onlangs verkocht men de Oosterkerk weer door aan de bouwon derneming Duprie uit Leiden die al spoedig plannen ontwikkelde om op het vrijgekomen gebied woningbouw te verrichten in de wat luxere sector. Nadat de kerk geheel gesloopt zal zijn zal deze firma dan ook beginnen met het bouwrijp maken van de grond en het bouwen van appartementen in de premie-koop sector. Deze bouwplan nen passen In het Leidse gemeentelij ke beleid; deze plaats was ook in het bestemmingsplan voor woningbouw gereserveerd. Grenzend aan de Oosterkerk heeft inmiddels het plan voor het Heren- gracht-Zijlsingel gebied een verdere fase van uitvoering bereikt. De ge meente is hier bezig met nieuwe wo ningen in de sociale sector. Er zullen er rond de 300 komen. Men is bijna klaar met het overkappen van deze hulzen. Onze fotograaf klom in de Oosterkerk en fotografeerde de in aanbouw zijnde gemeentelijke wonin gen vanuit een wat ongebruikelijke stand. de Herengracht in Leiden is nu ie muren en de toren staan nog spoedig tegen de vlakte gaan. van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Het Rijswijkse CDA- raadslid de heer L. Maat heeft het college van B. en W. ge vraagd of men kennis genomen heeft van de onrust die leeft onder de bewoners van het Jaagpad en omgeving over een eventuele opheffing van de veer pont onver de Delftse Vliet. Naar aanleiding van een artikel in deze krant van 7 juni wil het raadslid weten welke maartegelen burge meester en wethouders gaan nemen in de periode tussen de in augustus aflopende pachtovereenkomst en het tijdstip van een te nemen besluit voor een nieuwe oeververbinding. Voor een dergelijke verbinding zijn al enkele plannen in studie genomen. De heer Maat wil dat de gemeente in een nieuw pachtcontract aan het verlangen van de pachter tegemoet komt door de veerpont met een mo tor uit te rusten. Nu wordt de veer pont nog voortbewogen uniek in Nederland met handkracht. ren aan de Scheveningse haven ,,De bebouwing loopt door tot de doorvaart tussen de Eerste en Tweede Binnenhaven. Onder: De bestaande jachthaven „Marina". De haven zou verplaatst moeten worden naar de andere kant van de haven. door TEUN LAGAS Van een onzer verslaggevers DELFT Het Delftse gemeentebestuur gaat de parkeerreserve- ringregellng die geldt voor Centrum-Zuid aanzienlijk versoepe len. Nadat de regeling twee maanden in werking is blijkt dat veertig procent van de 366 plaatsen om te parkeren vrij blijft. Aanvankelijk betekende de regeling in grote lijnen dat uitsluitend voor auto's van bewoners en bedrijfsau to's van in het gebied gevestigde bedrijven vergunning verleend werd. Ondanks het feit dat er méér vergun ningen zijn uitgegeven dan het aan tal beschikbare parkeerplaatsen de ervaring ln andere steden leert dat nooit ledereen tegelijk thuis is bleek dat de autodichtheid langs de straten en grachten in de Veste zeer laag was. De politie heeft verschil lende malen tellingen verricht, op de stilste en drukste uren, en kwam tot de conclusie dat het bezettingsper centage van de beschikbare plaatsen tussen de 50 en 65 procent ligt. Het feit dat soms de helft van de plaat sen leegstaat bracht nogal wat Irrita tie en kritiek, omdat mensen die ln het gebied werken (en bezoekers) hun auto verder weg moesten zetten. Er is wel eens de suggestie gedaan de open plaatsen op te laten vullen door abonnement-houders die nu op ter reinen buiten het gebied parkeren. Heg kenmerkende van de parkeerre geling is echter Juist dat alleen par keerplaatsen worden gereserveerd voor mensen die in het gebied wo nen. Aanvankelijk voerde de ge meente een zeer zuinig beleid met de uitgifte van parkeervergunnlngen. Alleen de hoofdbewoner van een huls kreeg een vergunning, terwijl een medebewoner geen vergunning kreeg. SCHEVENINGEN Voordat er verder gedacht wordt aan de aanleg van een „Dorp in Zee" met woningen en een jachthaven voor de Scheveningse kust zou eerst het bestaande havengebied eens goed moeten worden aangepakt. Dat vinden de twee architecten, die plannen hebben ontwikkeld voor de bouw van zo'n 200 woningen aan de Scheveningse haven. De architecten tekenden bovendien een betere plaats voor de jachthaven „Marina" in de Tweede Binnenhaven. Het architectenbureau W. Damen gaat er bij het plannen maken van uit dat de nog overgebleven visserij schepen de Scheveningse vissers vloot bestaat op dit moment nog uit twaalf trawlers en acht kotters zich in de toekomst concentreren in de Eerste Binnenhaven. De Tweede Binnenhaven, die het meest landin waarts ligt. kan daardoor vrijkomen voor allerlei vormen van haven ge bonden recreatie. De handelsvaart zou een plaats moeten vinden aan de zuidkant van de havens, ln het ge bied tussen de sleephelling en het zuiderhavenhoofd. Daar ligt nu al het terrein van de Norfolk-Line. Bo vendien zou dit handelsterrein vol gens de architecten prachtig aan sluiten op een eventueel aan te leg gen vierde haven ln zee, in een droog makerij ten zuiden van het zuiderha venhoofd. Al deze ideeën over het schuiven met functies binnen het havengebied hebben de architecten W. Damen en Hugo van Wedden vastgelegd in een nog zeer globaal vlakkenplan. Zij geven volmondig toe dat er nog veel gepraat zal moeten worden voordat hun ambitieuze plannen ook maar een kans krijgen om gerealiseerd te worden. Impulsen De woningen hebben de architecten geprojecteerd op de westelijke kade van de Tweede Binnenhaven. Twee honderd woningen ln twee tot vijf bouwlagen. De bedrijven tussen de eerste en tweede haven, bovenop de dijk achter de woningen, kunnen volgens de ontwerpers gehandhaafd blijven. Vanuit de woningen heb Je uitzicht op de jachthaven, die inmid dels naar deze noordelijke kant van de haven Is verplaatst. Aan de over kant van het water, dus op de kade die evenwijdig loopt aan de West duinweg. staan allerlei gebouwtjes die iets met de activiteiten in de hav^n te maken hebben. Niet alleen eer) onderkomen voor de zeilers uit de jachthaven, ook allerlei winkels met vooral watersportartikelen, wat restaurants en café's. De bebouwing zet zich voort op de kortste kade aan de kant van de Schokkerweg. Pensi ons, een jeugdherberg, ruimtes voor het Visserijmuseum en het Schel penmuseum. „Het zijn allemaal mo gelijkheden om de Scheveningse ha ven nieuwe impulsen te geven", vin den de ontwerpers. In een toelichting op de plannen worden drie mogelijke groepen van bewoners voor de tweehonderd hui zen genoemd: mensen die een boot in de jachthaven hebben, die een binding hebben met Scheveningen en graag in het havengebied willen wonen en mensen die tijdelijk in Scheveningen zijn omdat ze bijv. tijdelijk met hun boot in de jachtha ven liggen. Met die laatste groep willen Damen en Van Wedden maar in heel beperkte mate rekening hou den. Met name willen zij voorko men. dat de woningen als tweede huis gebruikt worden. De architec ten denken vooral aan sociale wo ningbouw met daarnaast woningen in de duurdere sektor. Werkgelegenheid Het terugdringen van de visserij naar de Eerste Binnenhaven maakt de bevordering van de recreatie in de Tweede Binnenhaven mogelijk. Het verdelen van de ruimte aan de haven is geen eenvoudige zaak. Woordvoerders van de gemeente Den Haag. die met de Scheveningse haven te maken hebben, wijzen daar allemaal met nadruk op. Bij het maken van toekomstplannen hangt er veel af van de adviezen die wor den uitgebracht door de gemeente lijke projektgroep voor de Scheve ningse haven. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van verschil lende gemeentelijke diensten. Beke ken wordt wat een gunstige ontwik keling voor de Scheveningse haven zou kunnen zijn. Bevordering van de werkgelegenheid staat daarbij voor op. De werkgroep bekijkt ook of het haalbaar is om een vierde haven bij het zuiderhavenhoofd aan te leggen (gesteld zou kunnen worden dat zo'n vierde haven ruimte zou scheppen van andere, bv. recreatieve, activi teiten in het havengebied) „Er zijn in de loop der jaren al veel sensationele plannen voor de Sche veningse haven geweest. Ik sta er een beetje schouderophalend tegen over;" zegt de heer Riem Vis. direk- teur van de dienst Haven- en Markt wezen over de plannen van het ar chitectenbureau W. Danen. „Bij mij staat de werkgelegenheid aan de haven voorop. Wanneer je over een grote jachthaven praat, praat je over wat anders dan werkgelegen heid." De heer De Lavieter, ook van Haven- en Marktwezen: „Het is nog steeds zo dat we de kaderuimte van de Tweede Binnenhaven hard nodig hebben. De kotterbemanningen werken er aan hun netten en zijn van de kade afhankelijk bij het be voorraden van de kotters." De voorzitter van het Gewest •s-Gravenhage, de heer Buytendijk: „Ik heb de plannen nog niet gezien, maar ze klinken niet onaardig in de oren." Maar ook Buytendijk vindt dat er in principe geen aanslag mag worden gepleegd op bestaande be drijven aan de haven. Al met al staat men bij de gemeente nog niet te springen om de plannen voor een recreatiehaven met wonin gen ruimte te geven. Toch zal met name de verplaatsing en uitbreiding van de Jachthaven „Marina" bin nenkort een keer serieus onder de loep moeten worden genomen. De zeilers, die van de bestaande jacht haven bij de sleephelling gebruik maken, zijn allang niet meer tevre den met de toegewezen ruimte in de Tweede Binnenhaven. Uitbreiding van de Scheveningse Jachthaven is ook uitgangspunt voor Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. In het ontwerp voor het streekplan Zuid- Holland West staat te lezen dat er „bij Scheveningen ruimte moet wor den gevonden voor een aanzienlijke uitbreiding van de watersport ln de vorm van een tweede Marina." Plannen om die Jachthaven ln het „Dorp in Zee" te verwezenlijken ve gen de ontwerpers van de haven plannen van de kaart. Niet alleen vinden de architecten W. Damen en Hugo van Wedden dit plan te duur, met de uitvoering ervan zou zeker tien jaar gemoeid zijn, een tijd waar in heel andere ontwikkelingen Sche veningen kunnen aangrijpen. De heer Damen: „Bovendien moeten we de unieke situering van de Twee de Binnenhaven van Scheveningen gebruiken om daar iets leuks te rea liseren." DEN HAAG „Het is onjuist dat er in de discussie over de ..Koekamplus" het argument van de efficiëntie voor het openbaar vervoer gehanteerd wordt, terwijl het er in feite om gaat het autoverkeer niet te hinderen door die kruisende tram 9. Dat met een viaduct een prachtig groengebied als de Koekamp vernield wordt en dat bovendien nog veel geld voor zo'n viaduct moet worden uitgegeven, zijn zaken die in de discussie een belangrijke rol moeten spelen." Aldus het Stedelijk Verkeerscomité, dat met het bezwaarschrift „Koekamp - groengebied" een bijdrage wil leveren tot de discussie over het wel of niet aanleggen van een viaduct ten behoeve van tramlijn 9 door dit groengebied. Het Stedelijk Verkeerscomité wijst er in het bezwaarschrift op dat er in de raadscommissies plotseling een pro-openbaar vervoer-sfeer te be merken valt. „Wij achten het echter onjuist dat onder het mom van het bevorderen van het openbaar ver voer. in feite de weg vrij wordt ge maakt voor het autoverkeer," vindt het comité, dat er op wijst dat bij de discussie over de Koekamplus ook de verkeersafwikkeling van de bin nenstad centraal moet staan. Het comité is het met de gemeente eens dat de tram in de varianten vqn Weeber drie maal een drukke ver keersweg moeten kruisen. „En hoe druk die verkeerswegen worden blijkt uit de plannen van de gemeen te voor het autoverkeer. In de aanbe velingen van de dienst Stadsontwik keling in de nota „Verkeersafwikke ling Binnenstad" krijgen met name de Koningskade en de Rijm/Lek straat belangrijke stroomfuncties en de Bezuidenhoutseweg krijgt ook zijn deel," aldus het Stedelijk Comi té in het bezwaarschrift. Het Stedelijk Verkeerscomité wijst op de door hen verder uitgebrachte reactie op de nota „Verkeersafwik keling Binnenstad", waarin een heel ander beeld van een mogelijke ver keersafwikkeling gegeven wordt. In dat beeld staan de oude stad en de 19e-eeuwse woonwijken centraal en wordt de nadruk gelegd op de prima verbindingen voor fiets, tram en bus. „De straten voor het doorgaande autoverkeer komen in onze filosofie rondom oude stad en 19e-eeuwse wij ken te liggen op daarvoor enigszins geschikte wegen," aldus het comité. Niet de Rijn-/Lekstraat maar de Utrechtse baan moet het doorgaan de verkeer rondom het Centraal Sta tion verwerken, er zal zodoende meer ruimte naast het statiën zijn voor een gelijkvloerse lijn 9, vinden de vertegenwoordigers van zeven orga nisaties die zich in het Stedelijk Ver keerscomité gebundeld hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6