Verplichte autokeuring weer in de Kamer Dr. Drees: 'afgewezen door kiezers' mmentaar Westerterp stuurt aan op compromis met Kamerleden overwogen soneel Gusto: sluiting onaanvaardbaar 6 tekening van een lezer ihet weer door Hans de jong ONMISBARE SCHAKEL Zomer krijgt koorts Strandweer a^eede fiets is in trek monsterlijk heuvel kijken 14 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 Ifd staat nog niet erg naar de van het nieuwe kabinet ter zou de baaierd van ge- d| issen van het afgelopen t"ide al hebben kunnen ver- maar toch zal de aan- ich daar weer op moeten reren nu hedenochtend for- "T Den Uyl en CDA-leider J^gt elkaar voor een gesprek p uitgangspunten van de on- lelingen zullen ontmoeten. mag worden bedacht dat fctje in wat overigens een Tfe mag heten Den Uyl en [gt elkaar de laatste dagen Mjk waarschijnlijk wat na- gekomen. persconferentie van zater- nd althans hebben beiden iC.Jider nadruk van grote saam- id getuigd. Dat Den Uyl daarbij voorging was wijs tou de demissionaire minis- ident erin slagen, zich blij- deze kleine dingen te be- n, hij zou er meer weder- rtrouwen mee scheppen en iuden dan met alle pro- itische onderhandelingen bij ie nog moeten volgen. Men -■t on- of a-politiek vinden, Nj\piiettemin niet anders. mag worden aangenomen '^4— al zou het dan als het ware [geluk zijn een klimaat is waarin het overleg kan [ij bevrijd van de nogal futiele zorgen over de vraag of het nieuwe kabinet wel of niet „progressief" mag heten. Dat Den Uyl begeert, een „progressief" kabinet te vor men, begrijpt ieder; hij had even wel beter gedaan, daar niet over te spreken of te schrijven om zelfs de schijn te vermijden, dat het de be doeling is, opnieuw een kabinet te maken dat bij uitsluiting door de PvdA of door „de progressieven" zal worden gestempeld. Maar anderzijds heeft het CDA zich wel enigszins lichtvaardig door die schijn laten bedriegen. Den Uyl heeft, als formateur, de aanduiding progressief nooit tussen aanhalings tekens gezet. Het CDA had dan ook kunnen bedenken dat er de laatste dertig jaar geen kabinet is geweest dat zich niet progressief heeft geacht. En trouwens: was het niet de KVP die zichzelf, vijf, zes jaar geleden, van het predikaat „consequent vooruitstrevend" heeft voorzien? In het licht van wat er de afgelopen dagen is gebeurd, maar ook in het perspectief van de moeilijkheden die de eerstkomende jaren zullen moeten worden overwonnen, is dit alles gebeuzel. Het is te hopen dat het vanochtend één, twee, drie zal worden afgedaan, zodat de weg vrij komt voor wat werkelijk van belang is: het ontwerpen van een beleid dat bijdraagt aan bevrijding van vrees én agressie, aan veiligheid en be staanszekerheid. Komende man R. Nijhof DEN HAAG „Dit grenst aan kiezersbedrog", zei Ka mervoorzitter Vondeling toen DS'70-fractieleider en enig fractielid Drees jr. openbaarde dat hij waarschijnlijk niet in de Kamer zou blijven. Drees heeft, zoals gisteren gemeld, inmiddels definitief de beslissing genomen om weg te gaan. Ook mevrouw Van Veenendaal, die na veel geruzie binnen de partij nummer twee op de lijst werd, zal het laten afweten en dat heeft er toe geleid dat de nummer drie, de buiten de partij vrijwel onbekende partijsecretaris R. Nijhof als enige democrati sche socialist de komende tijd in de Kamer zal zitten. Drees ziet zijn beslissing niet als kiezersbedrog, wellicht kan je beter zeggen dat de kiezers hem bedrogen hebben. „Als lijsttrekker heb ik twee keer 300.000 stemmen ge haald en nu maar 60.000. Dat beschouw ik als een afwij zing van de kiezers van mijn persoon". Drees maakt er geen geheim van weinig zin te hebben in het leiden van een fractie die uitsluitend uit hem zelf bestaat. „Eén zetel in de Kamer speelt kwantitatief geen rol, dat heeft geen enkel gewicht. Dat zou, gezien mijn vroegere maatschap pelijke status niet erg in de lijn liggen," aldus Drees. Waarmee niet gezegd is dat Nijhof dus een lichtgewicht is, „want kwalitatief kan een Kamerlid natuurlijk een be langrijke inbreng hebben. Daarbij komt dat Nijhof een veel jongere man is (32 jaar) die de partij een nieuw gezicht kan geven", meent Drees. Wat Drees gaat doen weet hij nog niet. „Terug naar financiën (waar hij oorspronkelijk thesaurier generaal was) kan natuurlijk niet, dat zou hoogst ongebruikelijk zijn. Ik vlPbl wel veel voor een universitaire baan", als U soms nog wat weet". Gaande man W. Drees jr. DEN HAAG Na jaren achtereen tobben gaat de Tweede Kamer deze week eindelijk proberen de verplichte periodieke autokeuring definitief te regelen. Dat gebeurt aan de hand van een initiatief-wetsontwerp van het „politieke monsterverbond" Jaap van der Doef (PvdA) en Pol de Beer (WD), die zich reeds nu verzekerd weten van de steun van een ruime meerderheid in het parlement. Die steun wordt vooral gevonden in hun eigen fracties. De derde grote fractie, het CDA, blijft grote bezwa ren houden tegen het keuren in par ticuliere garages, vooral als die keu ring niet aan de noodzakelijke repa raties gekoppeld is. Die oppositie van het CDA dateert al van jaren her. In 1975 moest CDA- minister Westerterp in de Tweede Kamer met zijn eigen wetsontwerp verplichte autokeuringen bakzeil ha len, omdat hij alleen steun kreeg van de toenmalige KVP- en ARP-frac- ties, veel te weinig voor een meerder heid. De andere grote fracties keer den zich af van het plan van Wester terp om auto's als regel in 82 nieuw te bouwen techno-stations te laten keuren op gebreken. Te duur, te omslachtig en te lastig voor de auto mobilist, vond men. skutDAM De ondernemings die an de scheepswerd IHC Gusto ord ledam vindt het onaanvaard- rha lat het moederconcern IHC teldpd het bedrijf volgend jaar wil Dat staat in brieven aan het voferie van economische zaken, mo®eede Kamer, de Rijnmond- t wen aan de Beleidscommissie isbouw. d04emers en ondernemingsraad i werf vinden ook dat de vak- «■ing zich nog eens kritisch (beraden over verdere mede- ig aan de Beleidscommissie —psbouw. ^ttdememingsraad van Gusto $dlt gisteravond in een tele- pjgezegd aan de drie vakbonds- vertegenwoordigers in de commis- sle. Volgens ondernemingsraadslld Schorsing A. van der Veer van IHC Gusto heeft de raad van bestuur van IHC Hol land alle afspraken van de commis sie geschonden, toen zij vrijdag be kend maakte dat de werf dicht moet. „We werken nu met het mes in de rug," verklaarde or-lid Van der Veer op een vergadering van Gusto-werk- nemers. De ondernemingsraad gaat deze week praten over acties. Maar eerst gaan de leden van de industrie bonden NW en NKV zich vanavond in Schiedam nog eens beraden over de situatie waarin de werf verzeild, is. Deze week zal het waarschijnlijk nog niet tot acties komen. Westerterp vroeg toen om schorsing van de beraadslaging, en liet weten dat de Tweede Kamer dan maar met een beter voorstel moest komen. Van der Doef en De Beer kwamen inder daad met een nieuw voorstel, maar of het in de ogen van Westerterp een beter voorstel is, zal waarschijnlijk pas deze week duidelijk worden, als Westerterp zich aan het eind van de Kamerdiscussies morgen ook in de beraadslaging mengt. Vorig najaar, toen het ontwerp van de twee Ka merleden bekend werd, liet Wester terp weten bij zijn uitgangspunt te blijven dat de keuring aan een onaf hankelijke instantie moet worden toevertrouwd en niet aan commer ciële bedrijven. Of hij het plan van de twee kamerleden onaanvaard baar acht, zei Westerterp echter niet. Een eventueel onaanvaardbaar van Westerterp over het initiatiefvoor stel kan belangrijk zijn, omdat hij als vakminister een aangenomen ontwerp met zijn handtekening moet bekrachtigen, en bovendien de technische uitwerking met zijn de partement ter hand moet nemen. Dat het tot een onaanvaardbaar van Westerterp zal komen wordt in Den Haag overigens niet verwacht. Dat baseert men onder meer op het feit dat hij afgelopen winter aanbood om tot een compromis te komen met de twee kamerleden, een compromis waarin elementen van het oorspron kelijke wetsontwerp zouden zijn te rug te vinden, en elementen van het nieuwe initiatief-ontwerp van de ka merleden. Rijksdienst Het afgewezen ontwerp van Wester terp ging uit van Jaarlijkse keuring van wat oudere auto's in 82 techno- stations, te beheren door een onaf hankelijke stichting. Investerings kosten 140 miljoen gulden. Het nieu we ontwerp van Van der Doef en De Beer gaat nu uit van jaarlijkse keu ring, óók voor nieuwe auto's, als regel bij de eigen garage, en indien de automobilist dat wenst in een techno-station. Hiervoor zouden dertig van dergelijke stations ge bouwd moeten worden, investe ringskosten veertig miljoen gulden.- Redactie: F. C. Mingelen Bijdrage: G. van der Wulp Keuren bij een techno-station of bij een garage kost veertig gulden, prijspeil vorig jaar, en als men de keuring in de garage combineert met een „grote beurt" kost de keu ring slechts 5,50 (leges). Dat be drag moet de garagehouder afdra gen aan een nieuw op te richten Rijksdienst met een kleine 200 man personeel, die de controle op de keu ring door garagehouders uitvoert. Westerterp liet afgelopen winter doorschemeren dat er met hem wel te praten zou zijn over een compro mis, waarbij de automobilist de keu zevrijheid houdt zijn auto te laten keuren in een garage of techno-stati on, maar bij keuring in garage alleen gecombineerd met een grote onder houdsbeurt. De keuringen in gara ges zonder daaraan gekoppelde re paraties zouden dus komen te ver vallen. De twee initiatiefnemers uit de Ka mer zijn nooit op de compromis gedachte van Westerterp ingegaan. Zij lieten zich slechts verbaasd uit over het feit dat Westerterp zich plotseling weer mengde in de discus sie, die de twee in die dagen hadden met de rest van de Tweede Kamer. Namens het CDA zal Kamerlid Schakel vanmiddag de compromis gedachte van Westerterp verdedi gen. „Of een pure keuring in een techno-station, of een grote beurt in een garage die zo is ingericht dat dat kan," aldus Schakel, die erop wijst dat Westerterp en het CDA ook een stap in de richting van de anderen hebben gedaan door nu in te stem men met de gedachte om ook de nieuwere auto's Jaarlijks te keuren. PvdA en VVD zullen vanmiddag de initiatiefnemers in hoofdlijnen bij vallen. In beide fracties wordt van ochtend nog wel gewerkt aan een wijzigingsvoorstel op een onderdeel: men wil een mogelijkheid scheppen voor automobilisten van wie de auto is afgekeurd, om in beroep te gaan indien zij het met de keuringsuitslag niet eens zijn. Van der Doef (PvdA) De vergadering begint vandaag om 14.00 uur met de korte verklaring van premier Den Uyl over het rege ringsbeleid terzake van de gijzelin gen. Vervolgens komt het initiatief wetsvoorstel van de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) voor de invoering van ver plichte autokeuringen aan de orde De behandeling daarvan zal woens dag worden voortgezet. Tevens komt woensdag aan de orde de her- indelingswet van oost-Groningen en de Drentse veenkoloniën. Ook don derdag is voor deze beide onderwer pen beschikbaar. De Kameragenda is wat onderwer pen betreft nogal mager omdat on der het huidige demissionaire kabi net (het oude kabinet van voor de verkiezingen dat de zaken waar neemt tot er een nieuw kabinet is) alleen onderwerpen aan de orde mo gen komen waarvan de behandeling geen uitstel duldt en die tevens poli tiek niet al te moeilijk liggen. Weerrapporten Met de gezondheidstoestand van de zomer was het gisteren dik in orde. Een hogedrukgebied van 1.025 millibar bovend mid- den-Scandinavlë met uitloper naar Ierland (toenemend) gaf body aan het warme tot zeer warme weer. Storingen op de route Frankrijk-Engeland hiel den de oostelijke tot zuidooste lijke luchtstroom op toeren. Hier is een 1.005 mb in de Golf van Biskaje bezig zich langzaam in noordelijke richting op te werken. Streken als noord- Spanje, Bretagne en de Britse eilanden, uitgezonderd het ui terste zuidoosten, moeten daar voor wel de tol betalen. Zij zit ten met koele oceaanlucht bin nen hun grenzen opgescheept. In Manchester was het gisteren middag om een uur maar elf graden, in San Sebastian zelfs negen graden bij harde westen wind en regen. Die streken zijn totaal buitengesloten van de zo merse Euro-uitverkoop op het vasteland. Op tal van plaatsen daar is het gisteren 25 tot 30 graden geworden en ook ons land nipte aan de tropische grens of kwam hier en daar er juist overheen met hulp van wat stadeffect: Rozenburg ruim 30 graden, stad Groningen 29.7, Roosendaal 31 graden. Vandaag zal het met de tempe ratuur opnieuw excelsior gaan met name in het oosten en noordoosten. Er kunnen kwik standen verwacht worden tus sen 30 en 33 graden, als er ten minste geen interventie van de Franse storing komt. We kun nen dus stellen dat de zomer zo langzamerhand toch wel een beetje de koorts krijgt en mis schien voor een of ander crisis je staat. Midden-Finland ligt ook nog opvallend goed in de race en zo bracht Sodankylö in de noordelijke streken, u weet wel, waar 's winters diepvriestempe- raturen van -30 tot -40 graden voorkomen, het nu tot dicht bij de 25 graden. Een uitgesproken continentaal klimaat daar dus, maar ook mag men er de lof bezingen van de hoog in top staande Juni-zon, die het onder de horizon verdwijnen tijdelijk is afgeleerd. De hoogste Euro- temperaturen deden zich gister middag voor in het Griekse bin nenland: 35 graden. Wie in Israel zijn vrije dagen doorbrengt. mag het daar zien uit te houden bij 37 graden. In Innsbruck werd het gisteren middag 34 graden, in Ukkel, Keulen en Frankfurt 32, Salz burg en Münster 31 graden; Bi arritz in zuidwest-Frankrijk rap porteerde 40 mm regen, gevallen sinds gistermiddag twee uur, Lille 34 mm. Gisteren is hier al uiteengezet, dat de warmte doorgaat, maar dat er wel een wat vergrote kans op onweer is, met name in Zuid- west-Nederland. Dit kan in de tweede helft van deze week uit lopen op minder hoge maxima, maar wel zullen de middagtem- peraturen boven de 20 graden blijven en vindt er later ver moedelijk een hernieuwde hoge- drukstabilisering plaats. Giste ren in de vooravond nam de onweersactiviteit vrij snel toe met zwaartepunt in het gebied Noordwest-Frankrijk, Zuid-En- geland en Het Kanaal. Tijd voor de brievenbus: nadat medewerker Kentie in Roosen daal zondag jongstleden al een kring om de zon had gemeld, werd deze waarneming beves tigd door abonnee M. Dijk in Papendrecht. Hij stuurde een schets in van de kleine en grote kring: haloverschijnselen die ontstaan door breking en bui ging van het zonlicht in ijle ijs- wolkjes en vulde het aan met het oude rijmpje: „Een ring om de zon, daar huilen vrouwen en kinderen om". Vandaag vooral in het zuidwes ten meer bewolking en een gro tere kans op een onweersbui. Overigens zonnig en meesten tijds droog. Matige, nu en dan krachtige wind uit oost tot zuid oost, maar aan de kust zeewind effect en verkoeling. Overigens Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam onbew Twente licht bew. Vllssingen onbew. Zd-Llmburg onbew. Aberdeen regen Athene onbew Barcelona licht bew. Berlijn licht bew. Bordeaux regen Brussej onbew, Frankfort onbew. Oenève regenbui Helsinki hall bew. Innsbruck licht bew. Klagenfurt onbew Kopenhagei licht bew. Lissabon half bew Locamo geh bew. 25 Londen geh bew. Luxemburg zwaar bew. Madrid half bew Malaga licht bew. Mallorca licht bew. 22 MUnchen onbew Nice licht bew 21 Oslo zwaar bew Parijs zwaar bew. Rome half bew. Split onbew Stockholm onbew Wenen onbew Zurich Casablanca onbew. Tunis onbew. 26 warm of zeer warm: 24 tot 29 graden Celsius. Verdere vooruit zichten: minder hoge tempera turen aan zee. fiets wordt in ons land steeds ïulairder. Vorig jaar werden ■jtor liefst 1.242.000 fietsen ver wit. Dit is een toeneming met p procent ten opzichte van 1975 het betekent, dat een op de ~alf inwoners zich een tweewie- j aanschafte. Vooral de lichte 9rt- en racefietsen zijn geliefd I tweede rijwiel naast het gewo- Jiuis- tuin- en keukenfietsje. Vol 's schattingen leggen de Neder- Ue fietsers samen per jaar zo'n li miljard kilometer af, terwijl Jims en bussen samen tot 5,3 mil- rd kilometer komen. tk het huren van tweewielers »nl meer in de belangstelling. icr men in Nederland een fiets II huren, kan men naslaan in het „Fietsverhuur-adressen", prin meer dan duizend adressen ngschikt per provincie zijn. r overmaking van f 5,80 op ftgirorekening 234567 kan dit fkje worden aangevraagd bij de jhting Fiets in Amsterdam. Fietsen in het donker is vaak een gevaarlijke bezigheid. Om de zichtbaarheid van de wielrijder te vergroten is in ons land de produk- tie van retroreflecterende fietsban den ter hand genomen. De banden weerkaatsen het licht van de kop lampen van auto's op 150 meter afstand. In de Verenigde Staten heeft men een nieuwtje ontwikkeld. Twee technici hebben daar een rijwiel in elkaar gezet dat wordt aangedre ven door gecomprimeerde lucht die zich in een cilinder boven het voorwiel bevindt. Met een volle ci linder kan men 1,6 kilometer „free wheelend" afleggen. Onderweg kan een „luchttank" worden bijge vuld door ja, daar zijn we weer te trappen. Aan het achterwiel zitten namelijk luchtpompen die met de voeten bediend moeten wor den. Voor mensen die een wat an ders willen, is deze rijdende „fietspomp" aan te bevelen. Niet bekend is het of het milieuvriende lijke voertuig in de handel te ver krijgen is. Voor fietsliefhebbers zijn nog enke le boekjes verschenen die de nodi ge informatie kunnen verstrekken. In „Goede raad voor fietstochten" kan men te weten komen hoe men tochten moet voorbereiden, hoe men zo efficient mogelijk een fiets moet bepakken, wat de beste kaar ten zijn voor fietsers enzovoorts. In een ander boekje „Wat voor fiets?" staan alle gegevens voor de ver schillen die er wel degelijk tussen rijwielen bestaan. De boekjes zijn eveneens bij de Stichting Fiets in Amsterdam te verkrijgen voor de prijs van resp. f4,60 en f 6,25. Een goede gelegenheid om op de fiets te stappen is deelname aan een van de vele fietsevenenemen- ten die de komenden zomermaan den in Nederland georganiseerd worden, zoals puzzeltochten en fietsvierdaagsen. In Alphen aan de Rijn organiseert men van 5 tot en met 8 juli de Laura Vierdaagse. Op deeelfde data kan men vanuit het Friese Wolvega deelnemen aan de Stellingwerfse Fietsvierdaagse. Dan zijn er nog van 12 tot 15 Juli de Drentse Vierdaagse vanuit Assen en Hoogeveen, van 11 tot 14 juli de Veluwse Fietsvierdaagse uit Ede de Internationale Fietsvierdaagse die op 2 augustus in Nijmegen be gint. Kortom, stap eens op de fiets. Nadat weken lang de gijzelingsaffai re In Drente het gesprek van de dag is geweest, komt nu de komende vakantie weer veel ter sprake. De een gaat naar het zonnige, hete Spanje om bij terugkomst na enkele weken trots aan zijn collega's op kantoor het verschil in huidskleur te kunnen laten zien. De ander trekt in zijn „lelijke eend" van plek naar plek, over kronkelige landelijke weg getjes, door mooie dorpjes met oude kerkjes en gezellige terrasjes, waar het pilsje zoveel beter smaakt dan thuis voor de buis. Het Hongaarse drietal op de foto gaat op een volstrekt eigen wijze op vakantie. Vorige week zijn ze ver trokken vanuit het Zweedse Stock holm om een reis om de wereld te maken. Niet in tachtig dagen maar in vijf jaar. Jenö Bajnoci, op het midden van de bok, heeft het initia tief tot de tocht genomen toen hij zes jaar geleden in het ziekenhuis lag en te horen kreeg dat hij niet lang meer te leven had. Vanaf dat moment besloot hij nog zoveel mogelijk van het leven te gaan genieten. Hij spaarde in die tijd zoveel moge lijk geld en maakte samen met twee vrienden plannen voor de wereld reis. Ze richtten daartoe een huifkar comfortabel in en schaften zicb twee vriendelijke knollen aan. In de huif kar bouwden ze drie heerlijke zachte bedden, brachten ze een waterin stallatie aan en bovendien voorzagen ze het primitieve voertuig van een complete Hifi-stereo-installatic. Begeleid door country-muziek trek ken de Hongaren nu door de lande lijke Europese streken. Na de tocht door Europa gaan ze naar het Mid den- en Verre Oosten. Over vijf jaar moet de reis beëindigd -zijn in Iran. Naast foto's van koningin Eliza beth de Tweede van Engeland pu bliceerde het Britse boulevardblad „Daily Mirror" onlangs op de voor pagina een „echte" foto van het monster van Loch Ness. Men ziet een grote hals met een klein koppie er boven. „Nessie" laat deze keer aan de fotograaf zijn tanden zien. Het begint hem (misschien is het wel een haar) zeker goed te verve len al die fotografen die een plaatje willen schieten. De gelukkige foto graaf van het blad beweert dat hij het tot de verbeelding van velen sprekende monster door middel van telepathie aan de oppervlakte heeft gekregen. De Waterschapsheuvel van het ge lijknamige beroemde boek is te genwoordig niet meer door konij nen bevolkt, maar door toeristen, zo weet Martin Rosen te vertellen. Rosen is producer en probeert van het door velen gelezen boek een film te maken. Na aanvankelijk met het idee rond gelopen te heb ben om acteurs „Bunny's" of pop pen de rollen van konijnen te laten spelen, heeft Rosen uiteindelijk toch besloten een tekenfilm te maken. De film moet 3,5 miljoen dollar gaan kosten en in het najaar al in roulatie komen. Rosen beweert dat het een film voor volwassenen gaat worden, „die ook door kinderen kan worden gezien en niet omge keerd". Volgens hem wordt het de grootste tekenfilm, die ooit buiten de Disney-studio's gemaakt is. Garfunkel, van het bekende duo, neemt de zangstemmen in de film voor zijn rekening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5