Wrijven krijgen niet snéér lastenverlichting Molukkers worden morgen voorgeleid Projectonderwijs voorlopig voortgezet De Gaay: waarom wist BVD van niets? Minister Lubbers versoepelt wel het prijsbeleid Delft houdt ™t' sociaal-culturele enquête Den Uyl en Kaoenda gelijkgezind over zuidelijk Afrika Centrale Raad wil speciale centra voor brandwonden Lichaamsdelen dreven in water Bredase advocaten als verdedigers Tuin paleis Het Loo krijgt geen m.odern uiterlijk Kunstgebitten Benzinestations beroofd Overvaller gaat k$r met bijna Sen ton vandoor Meningen ouders over werkwijze op Wagenings Lyceum lopen nog sterk uiteen DAG 14 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet n onp onze sociaal-economische redactie 5 eeiiN HAAG Er komt op 1 juli geen aanvullende lastenverlichting voor de bedrijven. Wel mogen bedrijven 0,7 procent van hun loonkostenstijging vanaf 1 juli doorberekenen in hun prijzen. 'jd2tnister Lubbers heeft tot deze versoepeling van het prijsbeleid besloten om de bedrijven beter in in di^at te stellen de tegenvallende prijscompensatie op 1 juli te betalen. 'n, I organisaties van werkgevers had ith in dit verband om lastenverlich- irieTg (loonkostensubsidies) gevraagd, nje,'ziJn nu teleurgesteld dat die er it komt. Ook minister Lubbers wil- 3 wel een aanvullende lastenver- itlng. Maar het kabinet is hiertoe h niet overgegaan. Daarvoor het kabinet de tegenvaller voor pen' wer^gevers niet Kroot genoeg. uur|en werkgevers en vakbeweging. de eerste stakingsweek van begin laniruari, overeenkwamen de auto matische prijscompensatie voor dit jn' gr te handhaven, werd een prijs stijging vooralen die een prijscom pensatie op 1 juli van 2 2,5 procent -'lu veroorzaken. Toen in de weken Mama de afzonderlijke cao's wer- m in afgesloten, werd al op een prijs- rnsatie van 2,6 procent gere- Door de sterk tegengevallen Ijsstijging over april zal die com- msatie nu 3,3 procent bedragen. De gering wil nu doorberekening van 10,7 procent tegenvaller in de prij- n toestaan. Volgens de werkgevers ^iter is de tegenvaller ruim één Kient iioffie ir deze tegenvaller verwacht Lub- t nu een prijsstijging over heel 7 gemiddeld van 6,5 7 procent. maart stond deze verwachting dij )g op zes procent, maar na het iet jgenvallende prijscijfer over april tvaas er al 6,5 procent van gemaakt, en |e tegenvaller komt voornamelijk p ni) rekening van de koffie. De koffie- rijs was tussen oktober vorig jaar l april al goed voor 0,4 procent ■■flatie. en in mei kwam daar nog ,-Jns o,3 procent bij. Maar wat minis- [r Lubbers betreft is dat nu afgelo- __Jn. Hij voorziet geen verdere stij- tag van de koffieprijs, en beloofde je te zien op daling zodra de prijzen de wereldmarkt voor koffie dat pgelijk maken. fnhèjor deze onverwachte extra-infla- ïterfc voorziet Lubbers nu ook dat de Eferkloosheid in de rest van het jaar sleidelijk zal stijgen in plaats van ilen. Hoe groot dit effect zal zijn, $n de minister niet voorspellen. hans bedraagt de werkloosheid i 201.000 (gecorrigeerd voor sei- >rt:[ trotic Van een onzer verslaggevers DELFT Alle Delftse instel lingen werkzaam in de sociaal- culturele sector krijgen bin- r - nenkort een gemeentelijk en quête-formulier toegestuurd waarin allerhande vragen wor- den gesteld over aard en doel- Jini[ stelling van het orgaan. Instel lingen voor jeugd- en jongeren werk, culturele instellingen, buurt- en wijkorganen, actie groepen en instanties op het len gebied van de recreatie en erjk maatschappelijke dienstverle- 35 ning moeten mee gaan werken enSl aan een plan dat de gemeente injJ op moet stellen in verband met het decentralisatie-beleid van CRM. In de toekomst zal uit sluitend de gemeente subsi- (liëren. "L Dr. Bartels zoen-invloeden), na een laagtepunt van 191.000 eind februari. In maart voorspelde het Centraal Planbureau voor heel 1977 gemiddeld een werk loosheid van 200.000, tegen 211.000 over 1976. Minister Lubbers heeft de versoepe ling van het prijsbeleid gisteren meegedeeld in het „prijzenoverleg". Bedrijven in de industrie mogen nu vanaf 1 juli 0,7 procent loonstijging doorgeven in hun prijzen. De dien stensector mocht al 4,5 procent doorberekenen, en dat wordt nu 5,2 procent. Werkgevers Dr. Bartels, vice-vooraitter van het VNO. zei namens de werkgevers dat hij het niet doorgaan van lastenver lichting betreurt. „Zeer veel onder nemingen" zullen van de versoepe ling van het prijsbeleid geen gebruik kunnen maken, omdat zij, zowel op de binnenlandse markt als bij de export, zichzelf uit de markt zouden prijzen.-' Dit betekent dat bij deze bedrijven de extra hoge prijscom pensatie in de CAO-lonen geheel ten laste komt van de rentabiliteit (winst). Namens de vakbeweging (FNV. CNV) zei FNV-bestuurder Bode dat hij wel begrip heeft voor versoepeling in het prijsbeleid, maar de nu getroffen maatregel wel erg globaal vindt. Zodoende zullen ook bedrijven die de versoepeling niet nodig hebben omdat ze nog wel goe de winsten maken, toch van de maatregel kunnen profiteren. Koningin Juliana vertelt president Kaoenda enkele bijzonderheden over de blauwe zaal in Huis ten Bosch. Van een verslaggever DEN HAAG Minister-president Den Uyl en minister Van der Stoel verschillen niet van mening met pre sident Kaoenda van Zambia over de toestand in Zuidelijk Afrika. Dit bleek gisteren op de eerste dag van het bezoek dat de Zambiaanse presi dent aan ons land brengt. betrokkenheid van de multination- se ondernemingen bij leveranties aan Rhodesië aan de orde geweest. Van Nederlandse zijde is daarbij ge wezen op de steun die wordt gege ven aan het Britse onderzoek naar mogelijke olieleveranties via sluip wegen aan de regering van Ian Smith. note zijn gisteravond ontvangen door koningin Juliana en prins Bernhard op paleis Huis ten Bosch. Vandaag brengen zij onder meer een bezoek aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Na besprekingen met minister Pronk en een bezoek aan Philips zal president Kaoenda donderdagmorgen naar Rome gaan. Tijdens de besprekingen is ook de President Kaoenda en zijn echtge- Zie ook elders deze krant. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In Nederland moeten vier centra komen waar gespeciali seerde behandeling van ernstige' brandwonden mogelijk is. Dat ad vies heeft de Centrale Raad voor de Volksgezondheid gisteren officieel op papier gezet voor staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid). De centra moeten snellere en betere re sultaten opleveren dan de bestaan-C-I de behandeling in Algemene Zieken- - huizen. De overlevingskansen van patiënten met brandwonden zullen hierdoor duidelijk toenemen. Vorige week bracht de Centrale Raad zoals gemeld al een dergelijk ontwerp-1 advies uit over deze kwestie. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren een tas met twee armen en twee onderbenen op gehaald uit het water van het Noorder Amstelkanaal. De tas werd drijvend achter het Hiltonhotel aan getroffen. De recherche denkt dat de lichaamsdelen horen bij de romp die in januari in de Valentijnkade is gevonden. Later werd uit de Amstel een hoofd en twee dijbenen opge haald. Sectie heeft toen uitgewezen dat die lichaamsdelen bij elkaar hoorden en dat het slachtoffer een Aziaat moet zijn geweest van om streeks dertig jaar. De patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust zal sectie verrichten om ze-~ kerheid te krijgen dat het hier inder daad om de ontbrekende lichaams delen gaat. Overigens is men er nog niet in geslaagd het slachtoffer te identificeren. Van onze verslaggevers DEN HAAG/ASSEN Twee van de drie gearresteerde Zuidmo- lukse treinkapers de derde ligt nog zwaar gewond in het academisch ziekenhuis te Groningen en de vier bezetters van de basisschool in Bovensmilde zullen morgenochtend worden voorgeleid aan de Assense officier van justitie mr. C.J. van Oldenbeek, die in maart van het vorig jaar ook de zaak tegen de zeven Zuidmolukse kapers van de trein bij Wijster (december 1975) behandelde. De plaats van de voorgeleiding houdt Justitie geheim. De uit de openbare lagere school in Bovensmilde bevrijde hoofonderwijzer Van Vliet is gisteren weer met zijn gezin herenigd. Van links naar rechts de zesjarige Iris (die eveneens in de school werd gegijzeld), mevrouw Van Vliet, de tienjarige Eveline en de heer Van Vliet zelf. Van onze Haagse redactie DÉN HAAG Minister Van Doorn wil niet voldoen aan de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer om de te restaureren tuin achter paleis Het Loo een wat moderner' uiterlijk te geven. Van Doorn heeft gisteren de Tweede Kamer geschreven dat de tuin in zeventiende eeuwse stijl moet wor- ADVERTENTIE Gded bericht voor de bezitters van Dentofix - een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentotlx, 's morgens op de plaat ge strooid, hpudt Uw gebit de gehele dag. onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apotheken en drogiste rijen. den ingericht. Hij staaft zijn mening met een aantal rapporten van des kundigen, die ook aan de Kamer zijn toegezonden. AMSTERDAM Twee benzinesta tions op de Gooiseweg en de Spaarndammerdijk in Amsterdam, zijn afgelopen weekeinde overvallen en beroofd van ongeveer 5.500 res pectievelijk 2.000. De eerste over val werd gepleegd In de nacht van vrijdag op zaterdag, de tweede in de daarop volgende nacht. In beide ge vallen ging het om drie gewapende daders. Gezien de beschrijvingen van de pompbedienden neemt de politie aan, dat de overvallen door dezelfde mannen werden uitge voerd. De ouders van de gearresteerde Zuidmolukse kapers hebben de Bre dase advocaten mr. W.G.A. Kouse maker en mr. H. de Ruijter verzocht de verdediging van hun zonen op zich te nemen. Beide advocaten heb ben afgelopen zondag, door bemid deling van de Zuidmolukse ds. Meti- ary, contact gehad met de ouders, die, aldus mr. De Ruiter, „een gela ten en verslagen indruk maakten". Mr. Kousemaker en mr. De Ruijter zullen vandaag een eerste contact hebben met de kapers zelf. Zij moe ten ook akkoord gaan met de verde diging. Doodslag De keus is op Kousemaker en De Ruijter gevallen omdat zij ook de belangen behartigen van de RMS, de zogeheter Zuidmolukse regering in ballingschap. Zij hebben de RMS- leiders Manusama en Lokollo de af gelopen tijd ook juridisch van advies gediend. Kousemaker en De Ruijter hebben de RMS als cliënt overgeno men van de bekende Zuidmoluk- kers-verdediger mr. J. Droesen. Deze is echter sinds maart officier van justitie in Utrecht en dus niet meer voor dit werk beschikbaar. De zes Molukse kapers zullen van daag al worden verhoord. Indien zou blijken dat één of meerderen van hen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan de dood van de twee treinpassagiers, dan kan hen ook doodslag of eventueel zelfs moord ten laste worden gelegd, waardoor de maximumstraffen kunnen oplo pen tot twintig jaar. Dit zou op alle terechtgestelde treinkapers van toe passing kunnen zijn, omdat zij hun actie „tezamen en in vereniging" hebben uitgevoerd. Onderzoek Een woordvoerder van het ministe rie van justitie zei gisteren dat het onderzoek naar de doodsoorzaak van de twee omgekomen treinpassa giers nog enige dagen zal vergen. Uit medisch en laboratoriumonderzoek zal moeten blijken door wat voor kogels en uit welke wapens afge vuurd, de twee slachtoffers dodelijk zijn getroffen. Dr. Visser, coördina- tor van de operatieteams in het Uni- versiteltsziekenhuls van Groningen, zei dat de beide gegijzelden en de zes kapers bezweken zijn „aan meer dere schotwonden in borst en/of bulk". Inlichtingen over de verdere toedracht is een taak van justitie, zei hij. Justitie heeft nog meegedeeld dat verdere arrestaties in Molukse woonwijken wegens eventuele me deplichtigheid bij de gijzelingen niet zijn verricht. Ook heeft zij offi cieel de namen van de gearresteerde Zuidmolukkers vrijgegeven. De treinkapers zijn de achttienjarige A. Luhuüma, de 23-jarige M. Lumales- sil en de 27-jarige J. Ririmasse, die gewond is. De schoolbezetters zijn de 25-jarige W Soplanlt, de 27-jarige I. Thenu, de 24-jarige G. Thehupu- ring en de 22-Jarige T. Polnaija. Al len zijn afkomstig uit Assen en Bo vensmilde. HILVERSUM - Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken d eol(UENEN Een overvaller is er <e astermorgen na een overval op de )ed®bobank in Nuenen met bijna een ercfn vandoor gegaan. De man heeft mlfch vermoedelijk in de nacht van /ooPndag op maandag toegang tot de aat*nk weten te verschaffen. Toen de A. frchtkluis gistermorgen werd geo- end kwam hij te voorschijn en teigde met een wapen. ien employé van de bank heeft hem lenbg tegen proberen te houden, maar ?n. a een korte worsteling zag hij kans erefeh los te rukken. Na een paar scho- Nen te hebben gelost, verdween hij i Np een bromfiets. Van onze onderwijsredactie WAGENINGEN Het omstreden projectonderwijs aaA het Wagenings Lyceum mag in het volgende schooljaar worden voortgezet, maar aan het eind van de cursus zullen de schoolgemeenschap en het ministerie opnieuw de balans op maken. Dan zal beslist worden of het Wageningse project-onderwijs als officieel experiment erkend kan worden dan wel stopgezet moet worden. kan me niet voorstellen dat dit gjo goed mens is. Het is namelijk erg Het project-onderwijs aan de rijksscholengemeenschap in Wageningen heeft een lange voorgeschiedenis. In novem ber vorig jaar hebben wij hierover uitvoerig geschre ven naar aanleiding van de verschijning van het boek „Projectonderwijs" van Theo Jansen en Anne-Ruth van Kammen. In dit boek werd het projectonderwijs be schreven als een vorm van zeif-werkzaamheid, waarbij het er vooral om ging dat Je met elkaar leerde onder zoeken. Als een klas een project deed (niet vaker dan één keer in je schooltijd) werd daaraan on geveer 140 uur (20 weken van 7 uur) besteed. Leraren van verschillende vakken (van Nederlands tot wiskunde) werkten daaraan mee. Het project werd opgezet rondom een bepaald thema (straten, man-vrouw, gedrag van mui zen, bio-lndustrie, enz.) en zo veel mogelijk werd overgela ten aan het initiatief van de leerlingen. Vooral de inlei ding van het boekje over het projectonderwijs, waarin de schrijvers van hun maat schappij-kritische visie blijk gaven, heeft een deel der ou ders verontrust. Een van hen was de heer H. J. Mulder. Zijn verwijt was niet zozeer dat kinderen werden geïndoctrineerd als wel dat er te weinig werd geleerd. Het accent viel te veel op de soci ale opvoeding en daarbij zou één bepaalde (linkse) maat schappijvisie domineren. Volgens de heer Mulder zou dat in strijd zijn met het ka rakter van de openbare school. HIJ erkent overigens dat projectonderwijs een waardevolle werkvorm kan zijn, maar het is wel een heel moeilijke vorm voor leraren die hierin niet getraind zijn, zegt hij. Inmiddels ontstonden onder de ouders van de 1200 leerlin gen duidelijke groepen van voor- en tegenstanders. Toen minister Van Kemenade vori ge maand op zijn verkiezings- toernee Wageningen aan deed, werd hem door ouders gevraagd te zorgen dat het projectonderwijs gehand haafd zou blijven. Andere ou ders bleven zich tegen het project-onderwijs verzetten. Zij vonden dat de ouders te weinig informatie kregen en te weinig stem hadden in de gang van zaken. Bovendien meenden zij dat het project onderwijs ten koste ging van de kennis, die nodig is voor het examen. Drs. C. P. de Keijzer, rector van de school, geeft toe dat het aspect van de vorming meer op de voorgrond was komen te staan dan dat van kennisoverdracht, al zijn bel de in het onderwijs niet pre cies te scheiden. Een van de uitkomsten van het beraad dat nu binnen de school en tussen school en ministerie heeft plaats gevonden is waarschijnlijk ook dat het projectonderwijs weer nau wer zal aansluiten bij de vak ken van de leraren die in een bepaald jaar en in een be paalde klas aan het project meedoen. Ook de ouders zullen meer bij het'projectonderwijs wor den betrokken. Er wordt een overlegorgaan ingesteld, waarin schoolleiding, leraren, leerlingen en ouders zijn ver tegenwoordigd. Na afloop van de volgende cursus zal een opiniepeiling worden ge houden onder de ouders. Daarna zal de lerarenverga dering beslissen over de aan vraag van een officieel expe riment. Het ministerie van onderwijs deelde gisteren mee, dat het nu tot stand gekomen com promis de instemming heeft van de oudercommissie en de ruime meerderheid van de le raren. Het compromis houdt in dat er in het volgend schooljaar drie projecten plaats vinden. Deze moeten passen in de voorbereiding van een offi cieel experiment. Indien ou ders niet willen dat hun kind projectonderwijs krijgt, wordt daarmee rekening ge houden. Begeleiding wordt gevraagd aan de stichting leerplanontwikkeling en aan het algemeen pedagogisch studiecentrum. De minister hoopt dat op deze wijze een eind komt aan de tot nu toe bestaande onduidelijkheid. Een illustratie uit het boekje „Projectonderwijs, afleren en aanleren" van Theo Jansen en Anne-Ruth van Kamman. Het werkje leverde felle discussie-stof op voor ouders en andere betrokkenen bij het Wagenings Lyceum. NouIK MAC» Njer hOPPe REN IICOKDf\ UK70CC-IWC- Ib PR NV4AR CMV PM Z f f,'N ifSr" viVPf wil weten hoe het komt, dat de in lichtingendiensten niet op de hoogte waren van de gijzelingsacties in Drente, terwijl in Zuidmolukse kring al lang bekend was „dat die bepaal de maandag iets zou gebeuren". De bewindsman heeft dat gisteravond gezegd op de televisie. Wel vond hij, dat een binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) niet elke ter roristische actie kan voorkomen De BVD houdt enkel mensen in de ga ten, die een gevaar vormen voor de democratie en voor de staat. Opspo ringsbevoegdheid heeft de dienst niet en de bewindsman zou die een veiligheidsdienst ook niet graag ge ven Volgens hem moet een demo cratie met terrorisme leren leven. Het afluisteren van telefoons bij voorbeeld. is ln Nederland een inge wikkelde zaak, aldus de bewinds man. Daarvoor is de toestemming nodig van vier bewindslieden: de mi- nister-president, de minister van jus-1 titie, van binnenlande zaken en van verkeer en waterstaat, waaronder de PTT valt. De bewindsman vooreiet, dat de laatste gijzelingsacties de ontwape ning van de Zuidmolukse ordedien sten versnelt. In de gemengde Ne- derlands-Zuldmolukse commissie Köbben-Mantouw is daarover in middels overeenstemming bereikt, aldus De Gaay Fortman. Hij is voorstander van een ambtelij- ke commissie, die in de periode tus sen gijzelingen op haar quivive is. Dat zou onder leiding kunnen staan van een procureur-generaal Op het ogenblik houden de criminele re cherche informatiedienst van het Ministerie van Justitie, de BVD van het ministerie van binnenlandse za ken en het terroristentearr van ge meente- en rijkspolitie zich daarmee bezig. Wel hebben die drie onderling contact, aldus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3