Rechts Spanje in nostalgie en wentelt zich behoudzucht lëznjew bezoekt Egypte Was kaping wel zo politiek? Deelstaten India naar de stembus Buitenland toont begrip voor gewelddadige afloop Carter vraagt steun volk voor energie-beleid "geel problemen tussen beide landen ig vindt ihartigheid ig voor VS Moordenaar van King gevlucht Veel lof voor geduld van regering staties oweto Standpunten verhardden geleidelijk JUNI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet de ItCJ t d* jke niet mtselit ar hi ïldüj eld hmj di< dl dele* ON De Amerikaanse" ter heeft zich recht- e bevolking gericht om jgen voor zijn energie- eed dat in een vraagge- ir het Witte Huis werd gesprek Is duidelijk het Congres, dat afge- jegonnen is flink te hak- ;et van maatregelen ad bedacht om het ener- af te remmen. De presi- ;ennelijk met steun van- iek de stemming in het kunnen veranderen. Amerikaanse publiek te hulp komt ben ik geen doeltreffend ener- zullen krijgen," zei .gesprek. „Ik zal mij etekfet aanj n ren t boffaag! in mijn uitingen van bezorgdheid meer en meer rechtstreeks tot het publiek wenden." Een invloedrijke Congres-commis sie haalde vorige week een streep door Carters voorstel kopers van goedkope auto's te belonen met een teruggave van belasting-geld. Een belastingmaatregel om kopers van dure auto's te „bestraffen" werd sterk afgezwakt. Hierover merkte Carter op dat hij verbaasd was over „de invloed die autofabrleken en oliemaatschappijen in Washington blijken te hebben". Hij waarschuw de de Amerikanen dat deze belan gengroepen aan het langste eind zul len trekken „tenzij het Amerikaanse volk zich laat horen". Carter kreeg zaterdag steun voor energie-besparende maatregelen van oud-minister Henry Kissinger. Deze zei dat het Amerikaanse pu bliek zich kennelijk nog niet bewust is van de dreigende energie-proble men in de Verenigde Staten. Hij pleitte daarom voor een „groot scheepse volksopvoeding". tat c 1 DT I kei lekt teuter) De Russische partijleider Breznjew zal in Egypte bezoeken om besprekingen te voeren met Sadat. Vlak voor het bezoek van Breznjew zal de ^minister van Buitenlandse Zaken Gromiko naar Cairo e,de laatste voorbereidingen te treffen. Dit is afgespro- ;is het bezoek van de Egyptische minister van buiten ge n Ismail Fachmi aan Moskou. nige :ej4en zijn de betrekkingen 1Tcou en Cairo bijzonder el2 wees Sadat alle Russi- ..iuts uit zijn land. Later ""'tiet vriendschapsverdrag ^pte en de Sowjet-Unie. °Supngen in het verleden ,een ontmoeting tussen °P Fachmi in Sofia eerder i de betrekkingen te ver- mikten. S Egyptische dagblad Al Achram hoopt Moskou dat Egypte zal kunnen bijdragen tot een verbe tering van de diplomatieke betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Soedan. De betrekkingen tussen deze beide landen zijn sinds de mis lukte staatsgreep in Soedan verle den Jaar en de Russische steun aan Ethiopië niet bijzonder hartelijk. Ook Soedan heeft een aantal Russi sche diplomaten en adviseurs ver- Wrijvingen ;sen kosten miljard tGTON (Beuter) iatige declaraties van mdartsen, apothekers m in de medische sec- de Amerikaanse be iers per jaar ruim 2,2 gulden. Dit heeft de minister van >ndheid, Joseph Cali- ;end gemaakt. Hij kon- n betere bestrijding aan ide en verschrijvingen, persconferentie vertelde dat de overheid mo- 172 van de ergste geval- irzoekt. Dat kan moge- en gerechtelijke vervol- s verschillende medici gén van de gevallen die inderzocht betreft een een amandel-operatie i\ declareerde. Califano dit bekend bij de aan- Hg van een nieuw pro voor medische zorg ten yin de armen. £K (UPD De Ameri- Ibassadeur bij de Verenig- Andrew Young, heeft zich irdedigd tegen de kritiek Veel praat. Young zei dat hartigheid de Verenigde et heeft geschaad, maar luwen in de Amerikanen I vergroot. ld de ambassadeur op de rolgens hem zijn kruidige gebruikt om „mooie kop- iken en kranten te verko- Verweet de pers tekort te In haar taak een goede Alscussiê over bultenland- op gang te houden. Hij pijt van de beroering die iken over racisme hebben oung, die verschillende se regeringen en de oud- Yixon en Ford van racis- ldlgde, vindt dat de Ame- aeer moeten nadenken ■houdingen tussen de ver rassen. Zijn opmerkingen rtoe een bijdrage geweest. Ijn opvallende retoriek de Jheid van de Verenigde as afgenomen bestreed vindt juist dat hij voor de Verenigde Staten rouwen heeft gewonnen, 'tig kan zijn bij de uitvoe rt buitenlandse beleid. zocht het land te verlaten. Al Achram wist te melden dat Sadat de Soedanese president Noemelri op de hoogte heeft gesteld van het Initia tief om de diplomatieke betrekkin gen tussen de belde landen te verbe teren. Tegenover Egyptische ver slaggevers in Moskou verklaarde Gromiko gisteren: „Wij willen goede relatels met Soedan onderhouden en geloven dat Egypte hierin een bij drage te leveren heeft." In een gemeenschappelijke verkla ring na afloop van het bezoek van Fachmi werd er gewaarschuwd voor de gevaren van een nieuwe militaire botsing in het Midden-Oosten tenge volge van de nog voortdurende be zetting door Israël van In 1967 ver overd Arabisch grondgebied. In de verklaring adviseren Gromiko en Fachmi om de Geneefse vredescon ferentie zo gauw mogelijk „maar niet later dan de herfst van 1977" te hou den. Aan deze conferentie moet vol gens belde ministers de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) deel nemen. Ofschoon het bezoek van Fachmi aan Moskou in de Egyptische pers als een groot succes wordt beschre- T - ven, waarschuwen diplomatieke der wie James Earl Ray, demoorde- waarnemers dat beide landen een naar van de zwarte leider Martta lange weg nog hebben om at te leg- Luther King. Het zestal wist vrij- gen voor de betrekkingen volledig dagavond te ontkomen uit de genormaliseerd zullen zijn. Volgens staatsgevangenis van Tennessee. deze waarnemers dienen de komen- Alle zes zijn veroordeeld tot langdu- de weken, voor het bezoek van Gro- rige gevangenisstraffen. Zondaga- nilko aan Cairo als een soort proef pe- vond waren twee door hun achter- riode waarin de bereidheid om de volgers gearresteerd, maar Ray was geschillen uit de- wereld te helpen zal nog op vrije voeten. moeten blijken. NEW DELHI (AFP, Reuter) In vijf Indiase deelstaten zijn gisteren verkiezingen gehouden voor de deelstaatparlementen. In totaal worden deze verkiezingen gehouden in 10 deelstaten. De laatste kiezers gaan morgen naar de stembus, TENNESSEE (UPI) In de Ameri kaanse staat Tennessee is het hele weekeinde een klopjacht gehouden op zes ontsnapte veroordeelden, on- Alle Indiase partijen hebben giste ren hun verkiezingscampagnes beëindigd die gepaard zijn gegaan met veel bloedvergieten. Ruim 20 mensen kwamen om en meer dan 150 raakten gewond. In weerwil van dit gefreld verliep de stemming gisteren over het algemeen zeer rustig. De vijf deelstaten waar gestemd werd wa ren Oettar Pradesh, Bihar, Poenjab, Haryana en Tamil Nadoe. De uitslag van de verkiezingen ln de 10 deelstaten is bepalend voor de samenstelling van een kiescollege dat in augustus van dit Jaar de presi dent van India zal kiezen. De Janata-partlj die eerder dit jaar als grote winnaar uit de bus kwam bij de verkiezingen voor het Indiase parlement, moet meer dan tweeder de van het aantal zetels winnen bij de deelstaatverkiezingen om in het kiescollege een meerderheid te beha len. Anders blijft deze meerderheid in handen van de Congres-partij van mevrouw Indira Gandhi, die bij de algemene verkiezingen een grote ne derlaag leed. door Herman Amelink MADRID Nostalgie en be houdzucht zijn de voornaam ste kenmerken der partijen ter rechterzijde van het politieke centrum in Spanje. Heimwee naar de periode Franco treft men vooral aan bij de partijen die zich hebben verenigd in de „Nationale alliantie van de achttiende juli", waarvan Fu- erza Nueva (Nieuwe Kracht) de belangrijkste is. Behoudzucht is het voornaamste kenmerk van de Volksalliantie (AP). Hoe agressief nostalgie kan zijn, werd me afgelopen vrijdagavond duidelijk op een bijeenkomst van „Nieuwe Kracht" (afgekort: FN) in de arena waar de Madrilenen anders naar de stierengevechten komen kij ken. Herhaalde malen moest ik me legitimeren en mijn aanwezigheid verklaren voordat ik me had heenge- werkt door een horde jongeren in blauwe hemden en met rode baret ten. Een deel van hen was uitgerust met helmen en stokken en zij gaven steeds zeer nadrukkelijk blijk van hun aanwezigheid. Ongeveer 20.000 mensen vulden het fraaie bouwwerk, terwijl fascistische strijdliederen uit de luidsprekers klonken. Groot gejuich ging op toen het portret van generaal Franco werd opgehangen. „We moeten terug naar de Canarische Eilanden om Spanje te heroveren", stond er op een van de meegebrachte spandoe ken. Een verwijzing naar de manier waarop Franco in 1936 zijn greep naar de macht begon. Zingen Voordat de sprekers van die avond aan het woord kwamen, drie kandi daat-senatoren en de leider van de Nieuwe kracht Bias Pinar, werd de menigte opgewarmd door het geza menlijk zingen van een aantal fascis tische strijdliederen. Vele malen klonk het „Espana arriba" (Spanje, sta op) en het huiveringwekkende „Franco arriba" uit de 20.000 kelen. De geest van de caudillo was over duidelijk aanwezig toen de voorzit ter van de vergadering appel hield. Bij monde van de menigte meldden zowel generaal Franco als Jose Anto nio Primo de Rivera, de tijdens de burgeroorlog omgebrachte ideoloog van het Spaanse fascisme, zich luid keels „present." Veel verder dan een verheerlijking van het verleden kwamen de toe spraken van de voormannen van Nieuwe Kracht niet. Bias Pinar zette zich hevig af tegen de huidige libera le democratie. Daartegenover plaat ste hij het voorbije ideaal van de corporatieve staat. Ondanks de grootste manifestatie hoeft de FN niet op veel aanhang te rekenen. Met een enkel procent is het woensdag wel bekeken. De idea len van de falange worden dan defi nitief politieke folklore. Geen spijt De aanhang van het sociologisch Franquisme, zoals dat hier genoemd wordt, is veel groter. Deze stroming, waarvan behoudzucht het voor naamste kenmerk is, vindt haar po litieke vertaling in de Volksalliantie (AP). Hoewel er bij deze alliantie een zeker bewustzijn is dat de nieuwe tijd om nieuwe regels vraagt, be staat er hier toch geen enkele spijt over het verleden. Generaal Franco, de dictator die ruim veertig jaar het politieke leven in Spanje bevroor, heeft nog aanhang getuige deze foto van een betoging, die was georganiseerd door de ultra rechtse groepering „Nieuwe Kracht". De leider van de Volksalliantie is Fraga Iribarne, oud-minister van binnenlandse zaken. Hij is niet al leen het gezicht van de AP, maar heeft ook daadwerkelijk alle touwt jes van de verkiezingscampagne in handen. In een artikel afgelopen za terdag in het progressieve dagblad El Pais bestrijdt Fraga dat de Volks alliantie eerherstel voor het verle den wil. Opmerkelijk is wel dat hij onmiddellijk daarna, al ln de vol gende alinea, uitvoerig melding maakt van de verworvenheden van veertig jaar Franco: Spanje werd het eerste toeristenland ter wereld, het derde land op het gebied van de scheepsbouw en het tiende land in de rij van industriestaten. Er ont stond ln die veertig jaar een massale toeloop naar de universiteiten en bovendien kregen de Spanjaarden deel aan de geneugten van de wel vaartsmaatschappij, door ijskaten, televisie en auto's. Een flink aantal ministers dat voor dit succesvolle beleid verantwoordelijk was, zit nu in de Volksalliantle. Reden te over om dus op de AP te stemmen, zo betoogt Fraga. Tegen premier De campagne van de Volksalliantie richt zich vooral tegen de Unie van het Democratisch Centrum die wordt aangevoerd door premier Su- arez. Ook als de AP front maakt tegen de communisten, dan Is dat een indirecte manier om kritiek igt te oefenen op de regering, die de comministische partij erkend heeft. De voornaamste punten van kritiek op de regering behelzen de openbare orde, politieke hervormingen, de economische situatie. Door geen ernst te maken met de openbare orde zijn de staten onveilig, de snel heid waarmee de politieke hervor mingen worden doorgevoerd is de oorzaaje van politieke onevenwich tigheid. Daardoor wordt ook de eco nomische positie van het land be dreigd. Frustratie De campagne van Fraga richt zich ook tegen de persoon van Suarez. In een interview met het weekblad Cambio-16 noemt Fraga de premier een bekwame, slimme man die ech ter niet erg intelligent is. Hij wijst er bovendien op dat Suarez politifek opgegroeid is in de Beweging, ae enig toegelaten politieke partij ten tijde van Franco, terwijl hijzelf daarvan nooit deel heeft uitge maakt. Deze irustratie van Fraga gaat diep. Na het aftreden van premier Arias Navarro in Juli van het vorig jaar beschouwde hij zichzelf als een goe de kandidaat voor het premier schap. Hij werd echter gepasseerd door de veel Jongere maar op het eerste gezicht weinig goeds beloven de Suarez, die tot dan toe minister van de Beweging was geweest. Sua rez haalde Fraga echter links in door in een veel hoger tempo dan van hem verwacht werd politieke her vormingen tot stand te brengen die Fraga graag op zijn eigen naam had gebracht. De leider van de Volksalli antie die bekend stond om zijn grote sympathie voor de Britse conserva tieve partij, kwam daardoor geleide lijk in het rechtse kamp terecht. Zijn persoonlijkheid is echter zo groot dat hij van dit kamp de onbe twiste voorman is. Ondanks zijn hele ploeg oud-ministers mag Fraga woensdagavond niet mopperen als hij 10 procent haalt met zijn Volks alliantie. Van een verslaggever AMSTERDAM In het bui tenland heeft men over het al gemeen met opluchting kennis genomen van de afloop van de belde gijzelingszaken. De Ne- ISBURG (AFP) Na de zaterdag, van de studen- lit Soweto, Dan Sechaba heeft de Zuidafrikaanse teren nog twintig studen- louden. Dat is vernomen igelichte bron in Johan- ds gevolg van de arresta- e spanning in de zwarte toenemen. De studenten- bweto had de bewoners op 16 juni een niet-ge- e herdenking te houden stand in Soweto van vorig i de loop van enkele maan- erden mensenlevens ver- udenten hebben de bevol- "oepen op die dag thuis te iar tal van blanke werkge- sn hun Afrikaanse werk- et ontslag bedreigd als ze verstek laten gaan. Tijdens de drie weken lang durende onderhandelingen tussen de Neder landse overheid en de Zuidmolukse kapers van de trein en bezetters van de school viel er een geleidelijke ver harding van de standpunten te be speuren. Zuidmolukse jongeren be tichtten de regering van woordbreuk. Uit angst voor de veiligheid van de gegijzelde kinderen overwoog de re gering in het begin de kapers te laten gaan naar het land van hun bestem ming. In ruil voor de vrijlating van de 105 kinderen verwachtten de Zuid mol uk- kers de vrijlating van de 21 gedeti neerden. Toen de kapers echter de regering niet wilden meedelen wat hun land van bestemming was werd zelfs de overweging om ze te laten gaan teruggenomen. Deze „woord breuk" is bij de kapers zeer slecht gevallen en heeft hun houding ver hard. Ook is er een onduidelijkheid en onenigheid geweest rond de be middelaars of „contactpersonen". De kapers wilden dat deze rol onder meer door Peter Tuny, wiens broer Mathias in de trein zat, zou worden vervuld. Tuny was echter voor de regering onaanvaardbaar. Van regeringszijde werd dr Tutuhatunewa als bemidde laar voorgesteld. In Zuidmolukse kringen wordt gezegd dat Tutuhatu newa door de kapers niet werd aan vaard juist omdat hij door de regering was voorgesteld. Uiteindelijk kon men zich vinden in de personen van dr. Tan en mevrouw Soumokil. In Zuidmolukse kringen meent men dat de bemiddeling mislukte juist omdat de acties niet welbewust politiek van aard waren. Dr. Tan zou hebben ge probeerd een politiek kader te schep pen waarin de onderhandelingen plaats zouden vinden. Op die manier was er dan ruimte geweest voor een compromis. Veel medewerking kreeg hij echter niet Zuidmolukse jongeren en lei ders hebben op vele manieren geprobeerd bij de kaplngs- en gijzelingsacties betrokken te raken, ze ln een politiek kader te plaatsen en er een RMS-zaak van te maken, terwijl nog maar de vraag is of de laatste acties welbewust met politieke doel einden zijn opgezet. De eisen die gesteld werden ln de eerste brief van de kapers en die op 24 mei, de tweede dag van de acties, bij het ministerie van Justitie en bij verschillende dagbladen binnenkwa men hadden betrekking op de vrijla ting van de 21 gevangen Zuidmoluk- kers die bij eerdere acUes of plannen daartoe betrokken waren. Wat be treft de politieke eisen werd er slechts verwezen naar de eisen die anderhalf jaar geleden bij de kaping in Wijster en de bezetting van het Indonesische consulaat in Amster dam gesteld werden. Eisen die overi gens ten dele werden ingewilligd door het in het leven roepen van de Gemengde Commissie van Zuidmo- lukkers en Nederlanders, de zgn.. Commissie Köbben. Voor de kapers in de trein en de bezetters van de school was echter de vrijlating van hun vrienden, kennissen en familie leden het belangrijkste. Politieke ei sen speelden in de stukken die naar buiten kwamen nauwelijks een rol. Er zijn Molukse jongeren geweest die dan ook geprobeerd hebben de acties te voorkomen. Niet alleen van wege het niet-polltleke karakter ove rigens, maar ook vanwege een ge sprek dat één van hen heeft gehad met staatssecretaris van Justitie Zee- val king. Zeevalking, die gisteren voor commentaar niet bereikbaar was voerde dit gesprek niet in zijn hoedanigheid van staatssecretaris door Johan ten Hove en James Dorsey maar als vertegenwoordiger van de politieke partij D'66. Dit gesprek, dat enkele dagen voor het begin van de acties in Hotel Overcingel in As sen, is eventuele strafvermindering voor verschillende gedetineerde Zuidmolukkers ter sprake gekomen. Reden te meer voor verschillende Jongeren van wie er slechts een klein aantal kort voor de acties op de hoogte was, om zich te verzetten tegen de uitvoering van de opgezette plannen. De acties gingen door. Met name de Jongeren in Bovensmllde en Assen, die zich buiten de trein en de school bevonden, lieten daarna niets na om er alsnog een politieke zaak van te maken. Er kwam vrij snel een brief boven tafel (die nauwelijks publici teit kreeg) waarin de acties in een politiek kader werden gegoten en waarin werd ingegaan op het gebrek aan werkelijke resultaten van de ac ties in Wijster en Amsterdam. In deze brief werd de Nederlandse overheid verweten het inspraakor gaan, een bundeling van alle Moluk se organisaties in één lichaam, niet serieus te nemen. Verder wordt er van de gemengde commissie (com- missie-Köbben) gezegd dat deze na 15 maanden nog geen enkele resul taat geboekt heeft. Kennelijk heb ben de opstellers begrepen dat de eisen van de eerste brief uit de trein niet-meer actueel waren. Deze brief, waarvan de jongeren wel zeggen dat hij door de mensen in de trein is opgesteld, is de eerste po ging van de acties een politieke zaak te maken. Daarna worden er nog verschillende brieven de wereld in gestuurd en verschillende verklaringen afgelegd door Zuidmolukse jongeren, vaak ondertekend door Vrije Zuidmoluk se Jongeren en het Bevrijdingsfront RMS. Dat van deze jongerenbewe gingen en -organisaties zich niet ie dereen door de opstellers van de brieven en de afleggers van de ver klaringen vertegenwoordigd acht ten is wel gebleken uit de vele ge sprekken die wij met Zuidmoluk kers hebben gevoerd. In Bovensmll de en Assen werd bijna iedereen, die een beetje op een Molukker leek, een microfoon onder de neus gehou den en om zijn mening gevraagd, waarna dan „de Zuidmolukse jonge ren" weer iets verklaard hadden. Wie en wat deze mensen vertegen woordigden is en blijft onduidelijk. Zeker is dat met name in Assen en Bovensmilde de Jongeren zich bui tengesloten voelden en al het moge lijke deden toch bij de zaak betrok ken te worden. Het makkelijkste gaat dat door er een politieke en in dit verband een RMS-zaak van te maken. In de laatste brief wordt er in het slot letterlijk aan de Neder landse overheid gevraagd om hen ook te betrekken bij de onderhande lingen. „Vraag onder meer een ge sprek aan met de Vrije Zuidmolukse jongeren", aldus de opstellers. Frustraties De mogelijkheid bestaat dat onge noegens en frustraties bij Zuidmo lukse jongeren," die hun oorzaak vinden in sociale omstandigheden, op een gewelddadige manier geuit worden en dan door de leiders van de verschillende stromingen binnen de RMS politiek vertaald worden. Cynisch gesteld: Zorg dat er sociale problemen blijven, zorg dat er frus traties blijven, deze komen hoe dan ook naar boven en vertaal dat met een in politieke acties die de RMS moeten dienen. Het cynisme is waarschijnlijk te groot om dit ver schillende RMS-leiders als welbe wuste strategie in de schoenen te schuiven. Maar een feit is dat met in deze kring van sociale oplossingen voor sociale problemen niets wil we ten en steeds geneigd is naar politie ke ooizaken te zoeken en die dan natuurlijk vindt in het steeds maar uitblijven van het ideaal van een vrije republiek der Zuidmolukken. Verschillende op drift geraakte Zuidmolukse jongeren weten van deze verwarring van politieke en so ciale problematiek ook gebruik te maken. Een Zuidmolukker die een inbraak pleegt om er zelf beter van te worden, wordt in eigen kring scherp veroordeeld. Als hij een in braak pleegt en het geld omzet in wapens voor de RMS of het op een andere manier aan de RMS-zaak ten goede laat komen, wordt zoiets heel anders bekeken. „Het is tenslotte voor de goede zaak". Zo wordt het kapen van een trein „om de zaak van de RMS", iets waarvan verschil lende Jongeren het een eer vinden ervoor uitgenodigd te worden. Zuidmolukse Jongeren zullen waar schijnlijk nooit toegeven dat deze kaping en gijzeling in eerste instan tie geen RMS-zaak geweest hoeft te zijn. Is dat wel het geval dan zal steeds aangevoerd worden dat het tenslotte ging om bevrijding van politieke gevangenen, en dat is in de strijd om de RMS een legale zaak. Waarmee het in hun ogen toch weer een RMS-zaak is geworden. derlandse regering kreeg veel lof toegezwaaid voor haar ge duld en haar optreden de afge lopen drie weken. Begrip werd getoond voor de gewelddadige afloop, vaak gekenmerkt als de enig mogelijke oplossing. Indonesische functionarissen lieten in Jakarta weten blij te zijn dat alles nu achter de rug is en spraken de hoop uit dat „dergelijke incidenten zich niet meer zullen voordoen". Am bassadeur Sutopo Yuwono zei in Den Haag te verwachten, dat de ac tie een begin kan vormen voor „het zoeken na&r een oplossing van de problematiek van de Zuidmolukkers ln Nederland". Hij deed een beroep op alle Indonesiërs ln Nederland om kalm te blijven. Volgens de ambassa deur hebben, Indonesiërs ln Neder land de laatste tijd veel vijandigheid ervaren als gevolg van de gijzelings acties. Hij zei verder, dat het Zuid molukse probleem een gevolg ls van de verdraagzaamheid van Nederland „ten aanzien van de onrealistische droom van dfe Molukkers van een onafhankelijke republiek der Zuld- Molukken". Effectiever optreden De Israëlische regering, die de Ne derlandse autoriteiten feliciteerde met de „succesvolle actie om de gij zelaars te bevrijden", hoopt dat er nu een effectiever Internationaal optre den tegen terrorisme komt. De Deense regering heeft zaterdag haar opluchting, bewondering en sympathie geuit over de beëindiging van het gijzelingsdrama. In een tele gram aan Den Uyl verklaarde de Deense premier Jörgensen dat hij het nieuws over het eind van de „tragische situatie die door de terro ristische activiteiten was gescha pen" ontvangen heeft met „diepe opluchting". Ook de Westdultse bondskanselier Schmidt liet zich in dergelijke bewoordingen uit. HIJ wenste de regering succes toe ln haar pogingen de Nedérlandse en de Zuid molukse gemeenschap dichter bij el kaar te brengen. Op het Sint Pietersplein hield paus Paulus gisteren een menigte van 5000 mensen voor, dat „luidruchtige episodes de geest van de wereldbe volking verontrusten". HIJ noemde onder meer de „verfoeilijke episode van de Zuidmolukkers ln Neder land".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9