Duizenden op EO-landdag D tussefr» twee werelden Geen kans om te vergeten "W Dankbaarheid dat men C omroep kan blijven ®J MAANDAG 13 JUNI 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Vaak zeggen wij al te snel dat wij Iets nooit zullen vergeten. Meestal gebeurt dat even vlug juist wel. Zaterdag 11 Juni wordt misschien een uitzondering op deze regel. Hoe graag men het ook zou willen, menigeen zal de herinnering aan de gijzelingen en de dramatische ontknoping niet kwijt kunnen raken. Dat geldt natuurlijk allereerst voor de mensen die het allemaal hebben meegemaakt. Maar. ook onder degenen die de verwikkelingen op afstand via radio, televisie en krant hebben gevolgd, zullen velen het gevoel hebben dat zij voorlopig weinig kans krijgen om het te vergetea De oorzaken daarvan zijn van uiteenlopende aard. Moeders wier kind gegijzeld was, denken en voelen heel anders dan Molukse moeders die een kind verloren. Iedereen echter zal beseffen dat er. door Ton Hydra Ingrijpender dan ooit tevoren, sprake zal zijn van een nasleep. Hoe de verhoudingen zich zullen ontwikkelen weet evenwel niemand. En dat maakt onzeker. Wie, zoals ik, zaterdag van heel vroeg tot middernacht zoveel mogelijk uitzendingen heeft beluisterd en bekeken, kan aan dat gevoel van onzekerheid niet zijn ontkomen. Het werd. vermoed ik, door tal van uitspraken eerder versterkt dan afgezwakt. Misschien zijn er wel te veel verklaringen en getuigenissen afgelegd, waarmee men elkaar toch niet kon bereiken omdat ieder voor zich van totaal andere gedachten was vervuld. Dit geldt waarschijnlijk vooral voor de gecombineerde uitzending van Hier en Nu en Achter het Nieuws, die in de avonduren domineerde. Ik kon zo goed meevoelen met de heer Mantouw, de Molukse voorzitter van de commissie voor overleg, die eerlijk zei dat hij de stroom van woorden en gedachten moeilijk kon verwerken. Deze keer kon met recht worden gesproken van informatie-geweld. Een lawine van inlichtingen die vele uren lang de emoties opvoerde en tenslotte door overdosering min of meer verlammend werkte. Hoe het op een betere manier had kunnen gebeuren, kan ik niet vertellen. Vele verslaggevers, camaramensen, technici, commentatoren hebben zich geweldig ingespannen om de enerverende ontwikkelingen vanaf het begin te volgen en te verduidelijken. Radio-medewerkers konden uiteraard het meest alert opereren. Om niemand te vergeten moem ik geen namen, maar wel wil ik zeggen dat verscheidene verslaggevers door de omstandigheden tot bijzondere prestaties kwamen. Tal van ooggetuige verslagen muntten uit door exacte informatie en beheersing van de eigen spanningen. Dit mag ook gezegd worden van de televisiejoumallsten. Aan sommigen was het wel te merken dat zij hun portie aan de uitputtingsslag ruimschoots hadden geleverd. Er zal onder een idiote hoogspanning zijn gewerkt, maar dat was nauwelijks te bespeuren aan de extra-uitzendingen die zij hadden te verzorgen. De gecombineerde actualiteitenrubriek van Hier en Nu en Achter het Nieuws wil ik prijzen als een demonstratie van slagvaardigheid en als een zeer verdienstelijke, soms indrukwekkende poging om de problemen zo goed mogelijk te bespiegelen. Echter de veelheid was waarschijnlijk tevens de zwakste kant van de uitzending. Men had beter zowel het aantal sprekers als het aantal aspecten van het Molukse vraagstuk kunnen beperken. Er werd nu te veel overhoop gehaald, als gevolg waarvan de uitzending het karakter kreeg van een te langdurige reeks zelfstandige verklaringen, die de kijker duizelig maakten. Van een medewerker UTRECHT „Een teken van Gods wegen", noemde EO- voorzitter ds W. Glashouwer zaterdag zijn nu tien Jaar be staande omroep. Op de door zo'n 20.000 volwassenen en (in een afzonderlijke hal) 4000 kin deren bezochte EO-landdag in de Utrechts Jaarbeurs gaf hij ook uiting aan de dankbaar heid van het bestuur voor het feit dat de EO blijkens een tel ling van CRM voldoende leden heeft om C-omroep te blijven. „Als Ood de deur nog voor ons opent, wie zal hem dan sluiten", zei ds. Olashouwer. „Maar inmiddels zijn er al weer nieuwe plannen ge smeed om het ook de EO moeilijk te maken. „Hij doelde daarmee op de door de minister van CRM voorge stelde verhoging van de „drempel" van 150.000 leden voor C-omroepen. Op de landdag werd het resultaat van een in de laatste weken gevoerde ledenwervingscampagne meege deeld: ruim 6500 nieuwe leden. En zaterdag meldden zich spontaan nog eens ruim duizend nieuwelingen. Ds Olashouwer: „WIJ zijn een om roep die men zijn bestaan niet gunt. Wij zijn geen acUegroep, we demon streren niet en protesteren niet. Maar als wij onze landdag houden, worden wij ln elk geval ln de ether dood gezwegen. De EO wil het ln deze tijd van rechten van de mens opnemen voor het recht van Ood op die mens. Voor dat recht pleiten we en daarom kan men ons wel weg kijken." Kaping Zowel directeur L. P. Dorenboe als ds Olashouwer wijdde enkele woorden aan de oplossing van de kapingen ln Drente. De heer Dorenbos riep op tot gebed voor de nabestaanden van de slachtoffers. „WIJ zijn dankbaar en blij, met gemengde gevoelens," zei hij. Ds Olashouwer prees de overheid voor haar Ingrijpen. „Onze overheid heeft nu de rechtsorde gehandhaafd en getoond dat zij het zwaard niet tevergeefs draagt." De landdag werd gehouden onder het motto: „Ik ben de Weg en de Waarheid en het Leven; niemand komt tot de Vader dan door MIJ." (Joh. 14:6;. Evangelist D. J. Bruijn exegetlseer de uitvoerig over die bijbeltekst. .Jen goede weg Is de weg waarop Je veilig Je doel bereikt. Dat doel ls thuiskomen, bij de Vader. De Here Jezus staat open voor ledereen. Voor kapers en gegijzelden, voor ministers en koningen." Het programma, dat van het Im mense podium af werd gepresen- teerd door Feike ter Velde en Hen- riette Middelhoven, bestond groten deels uit muziek, 's Middags zongen de gezamenlijke Noordveluwse mannenkoren, samen met het meis jeskoor „Magnificat". Voor lichtere geestelijke muziek zorgden The Burning Candles en de uit Duits land overgekomen Jack Stenekes. Verder de „vaste EO-alt" Relnata Heemskerk en Harry Smink. 'De hervormde ds. O. v.d. End uit Papendrecht betoogde 's middags dat een mens niet kan leven met een systeem, maar alleen wordt behou den door een persoon: Jezus Chris tus. „Het christelijke geloof heeft geen bestaansrecht zonder de leven de Christus, zoals Hij zich ln ons leven openbaart. Dat is de armoede van alle ideologieën; zij zijn niet anders dan wetenschappelijk uitge werkte toekomstdromen. Jezus wijst niet alleen de weg, maar Hij ls zelf de Weg."- AUTO De in Londen onzer zeelieden wer kende evangelist Teus Kappers kreeg 's middags een auto aangebo den door Leo Slingerland, producer en coördinator van de EO-„Metter- daad" hulpprogramma's. Op het ogenblik voert Metterdaad een actie voor een miljoen bijbels voor Boli via, waarvoor zo n twee miljoen gul den op tafel moet komen. De EO is, volgens de nieuwste slogan, „méér dan een omroep". Directeur Doren bos: „We zijn een wegwijzer naar Jezus Christus". Een status die kennelijk wrijving opleverde met de rond het Jaar- beurscomplex opererende vertegen woordigers van Unified Family, ac tieve lectuurversprelders tegen wier boodschap de E O-staf de massa le den en sympathisanten graag wilde beschermen. Presentator Feike ter Velde: „U hebt een boekje van de mensen van Unified Family gekre gen. Laten we afspreken dat u het straks even verscheurt en weggooit. Het is gevaarlijk." Wie het daar niet mee eens was of éndere vragen met betrekking tot het geestelijke leven had, kon in de grote nazorgzaal te recht voor een gesprek en zonodig voor gebed. Evangelist J. Kits benadrukte dat leder mens persoon lijk Christus moet aanvaarden als zijn Verlosser. „Wij zijn hier om ook tegen de eenzamen te zeggen: u kunt behouden worden." Speciaal vandaag Emotioneel vuurwerk tussen Paul Newman en Joanne Wood ward is te beleven in de Ameri kaanse speelfilm From the Ter race naar het verhaal van John O'Hara. Ned. 1/19.54 Actualiteiten worden belicht door de redactie van Achter het Nieuws. Ned. 2/22.10 net New York City Ballet danst twee choreografieën van George Balanchine. Ned. 1/22.40 Duitslandkijkers kunnen de persconferentie van de Oosten rijkse bondskanselier Bruno Kreisky volgen. Duits). 1/23.50 O De Oostduitse televisie maakte een film naar Bertolt Brechts toneelstuk Der Kauka- slsche Kreidekreis. Duits). 2/22.15 Over niertransplantaties gaat het in Plein Publiek. Hilv. 2/09.00 Holland Festival: de opera Axel van Reinbert de Leeuw en Jan van Vlijmen, door solisten en het Radio Filharmonisch Or kest vrijdag jl. uitgevoerd in Scheveningen. Hilv. 2/20.05. RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMAS Radio vandaag HILVERSUM I (M FM-KmnalenM TROS: 7.00 Nieuw». 7.02 (S) OntbIJt-soos lichte en populair klassieke muziek (7.30 Nieuws. 7 41 Aktua-ochtendediüe. 8 30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de huis- Va een ftmm Priv^fetemrtf kun je mei-euro- cbetya een menu/ toit-uum beialen Goed gekleed naar de Amro, dus. vrouw.) 10.00 (S) Open School - voorlich tingsprogramma. 10.20 (S) Sphinx, pro-- gramma voor de vrouw. (10.30 Nieuws. 10.33-10.45 Kaboutertijd, kleuterprogram ma). RV U.: Programma over yoga. VPRO: 12.00 (S) Piet Ponskaart presenteert (12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30-12.41 Nieuws). 13.30 (S) Muziek. 14.00 (S) Permanent Wave. vrouwenpro gramma. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Nova Zem- bla. De wereldreis van de tamille Appel boom. EO: 16.15 (S) Licht en uitzicht: Gewij de muziek met een thema. 17.00 (S) Eigen wijs. kinderprogramma. 17.15 (S) EO-Met- terdaad en Grammofoonmuziek OVER HEIDSVOORLICHTING: 17.20 Tekst en uitleg EO 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Klank bord- 18.00 (S) Daar waar de molens staan. Muzikale rondreis door Nederland P.P.: 18 19 Uitzending van de WD EO 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Lectuur op tafel: informa tie en bespreking van nieuwe boeken. 18.55 (S) EO-Metterdaad. Christelijke hulpverle ning. 19.00 (S) Ronduit, muzikaal en infor matief jongerenprogramma. 19.40 (S) Bij bels perspectief. 20.00 (S) EO-Landdag 1977. 21.15 (S) Avondsluiting NOS: 21.30 (S) Openbaar Kunstbezit. 21.40 Voor blinden en slechtzienden. 21.55 (S) Tambu. informatie en verzoekplaten voor de Antillianen in Nederland 22.25 Bond zonder naam 22.30 Nieuws. NCRV- 22 40 Hier en nu. VOO: 22.55 (S) Muziek en informatie. 23 55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m ea FM-Kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Vandaagmaandag: gevarieerd programma. 8 00 Nieuws. 8.11 Hier en Nu. 830 Het levende woord. 8 35 Te Deum Lau- damus: gewijde muziek. 9.00 Plein Publiek; over niertransplantaties (9 35 Waterstan den). 11.00 Nieuws. 11.03 Plein muziek 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan; lunchprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en nu. Aansluitend: Kunst en vliegwerk: informatie over tentoonstellingen. 13.30 Douce France; chansonprogramma. 13.55 Cinema-orgelbespeling. 14.10 Eén, twee. uit de maat, over onderwijs en opvoeding. NOS: 14.30 Boerenbont. 14.50 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland. NCRV: Een goed half uur: muziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Rozegeur en prikkel draad: gevarieerd informatie programma. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Hier en Nu. Aansluitend: Makro. sociaal economische rubriek. 18.40 (S) Muziek in vrije tijd: Internationaal koorfestival 1977. 19.10 Agenda. 19.15 (S) Marinierskapel der Koninklijke Marine. 19.45 (S) Populaire klassieken: Boston Symfonie Orkest NOS: 20 00 Nieuws 20 05 (S) HoUand Festival 1977 Het Radio Filharmonisch Orkest met solisten. In de pauze: interviews. 23.00 (S) Met het oog op morgen: 23.05 Actualiteiten overzicht Radio-TV: 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23-52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-Kanalen). KRO 7.02 (S) Drie op je boterham, muziek en informatie- AVRO: 9.02 (S) 'n Goed be gin 10.03 (S en M) Arbeidsvitaminen. 11.03 Radiojournaal. 11.06 (S) Drie draait op ver zoek 12.03 (S) Joost mag niet eten. 14.03 Radiojournaal. 14.06 (S) De hit-Visser. 15.03 (S) Muziek met Meta. 16.03 (S) De Hitmees- tor. (17.03-17.06 Radiojournaal.) NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. AVRO. 19.02 (S) Het stenen tijdperk. 20.02 Radiojournaal 20 05 (S) Superclean Dream- machine- 21.02 S) De negen-uur-jazz-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Blues, ballads Sc beat 23.02 (S) Candlelightshow. (0.02-0.05 Radiojournaal.) VARA: 1.02 (S) Live pop. 3.02 (S) Peter Holland 5.02-7.00 (S) Truck, programma voor vrachtwagenchauffeurs. TV vandaag Kareltje Knetter was aanvankelijk wel enigszins wantrouwend gestemd tegenover de joviale en opdringerige Janus Komememer. Maar toen hij eenmaal had plaatsgenomen in het verblindende innerlijk van Janus' lichtelijk patserige automobiel, had hij toch alweer gauw vrede met de toestand. Hij begon het zelfs aller aardigst te vinden want langzaam maar zeker werd hem duidelijker en duidelijker wat voor wonderlijke krachten de heks in hem had doen ontwaken. Het was dan ook met zéér veel genoegen, dat hij naar de dikke woorden van Janus luisterde. „Jij speelt volgende week zondag in het eerste van B.E.R.O.L.!" zei Janus. .Morgen zal ik het nog met Keesie Schavelings moeten stellen, maar volgende week ligt die graspieper d'r nóést! Hatsjéé! Jij bent namelijk de typische 'midvoor, vat je? De ideale midvoor. As kenner zijnde zie je dat meteen. Jij hébt het. En da's ver draaid mooi, Jong! Teon je daarnet dat mooie schot loste, toen zag ik meteen: dat jong schiet uit de heu& Da's de hele kunst, vat je? Als iemand uit de heup schopt, dan hééft-ie het!" Nu was Kareltje nog niet zo erg thuis in 't voetbalbar- .COPYBlGHT STUDIO goens en daarom vroeg hij aa nus: „Wét heb ik precies, ra Komernemer?" En toen Janus omstandig uit te leggei Kareltje nou net dét had, w huidige midvoor, Keesie S< lings, miste. „Hij is eigenlijk w( aardig jonk," zei Janus nog v« lijkend. „Hij is ook ijverig en I veel. Maar ja, een voetballer v ie nóóit. Hij hééft het niet, vatf En zo verwijderde de pata auto van Janus Komernemer 1 hoe langer hoe meer van de| rand... NEDERLAND I 18.45 NOS: Barbapappa 18.55 Journaal 19.04 TROS: Een goede buur is betor dan een verre vriend. Walt Disneyfilm 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: From the terrace. vervolg 22.40 Twee korte baltenen van George Balanchine 23.00 NOS: Journaal NEDERLAND II 10.45 NOS: Kortweg. Informatie over Holland Festi val evenementen 18.55 Journaal 19.05 VARA: Het (niet) zo mtieme leven van de stadsduif, natuurfilm 19.30 Addams familie, tv-sene 20.00 Journaal 20.25 VARA: Jim Rockford. politieserie 21.15 Konmg Klant 22.05 Retteketet Kukeleku, mmi-reportage 22.10 Achter het rxeuws 7 Telkens en telkens weer kwam er iemand die tegen haar zei, dat zij nu toch echt te oud> was voor dit soort leven en dat zij eens werk moest gaan zoeken. Behalve Ikey was haar moeder Meg de enige, die begreep, dat Hazel Megs zigeu nerbloed had geërfd en dat zij haar jongste dochter haar gang moest laten gaan. De dag voor zijn vertrek naar India ging Ikey met een zwaar hart naar haar toe; hij had de moed niet om haar te zeggen, dat hij nu drie Jaar lang weg zou blijven. Hij wist dat tijd weinig voor haar betekende, maar hij zelf leed onder de lange scheiding, 't Was bijna donker, toen hij aan de voet van de heuvel kwam; zij zat naar hem uit te kijken. Zó langzaam klom hij naar boven, dat het theewater al kookte, toen hij eindelijk bij haar was. „Wil Je eerst thee?" vroeg zij hem als een volleer de gastvrouw. „Graag", zei hij. Hij ging zitten op een stapel varentak ken, die bij haar ais stoel dienst deed, niet wetend wat hij moest zeggen. Zij reikte hem zijn mok thee, zeggend: „Je ziet er zo somber uit, Ikey, ga Je morgen voor lange tijd weg?" HIJ verbaasde zich niet, dat zij wist, dat hij de volgende dag zou vertrekken en antwoordde al leen, dat hij Inderdaad lang zou weg blijven, omdat zij hem naar een overzees land stuurden. „Moet Je over zee?" herhaalde zij. R. F. Delderfield „De Boekerij, Baarn" „Ben Je niet bang voor zo'n reis?" „Nee", zei hij, „maar ik vind het ellendig Jou zo lang niet te zien". „Kom nou", zei zij kalm, „tob daar nou niet over, het duurt heus niet zo lang". Zij kwam naar hem toe en kneep zijn oorlel. Dit deed hem zijn zelfbeheersing verliezen; hij nam haar in zijn armen en kuste haar nog hartstochtelijker dan die keer in dronkenschap. „Niet zo'n haast, mijn jongen, waarom blijf je van nacht niet hier? Het is warm ge noeg", zei Hazel. „Dat kan niet, Hazel; het is mijn laatste avond en zij verwachten me met het eten", maar hij maakte geen aanstalten om weg te gaan. „Maar ik wil niet van Je weg". Zij glimlachte, want zo duidelijk had hij zich nog nooit uitgesproken. „Ik moet er niet aan denken, wat jou kan overko men, als ik duizenden kilon van je verwijderd ben. En, verc me, je kunt zelfs de brieven die| zou schrijven, niet lezen. Wai je %niet thuis wonen, althans weer terug ben?" Hij had dit al vaker gezegd e had ook al dikwijls gezegd, dl nu toch eens moest leren lezi schrijven, maar vanavond m< hij het, dat voelde zij. „Waarom zou ik hier niet blijver is me toch nooit iets overkomei vind het fijn en ik blijf hier tot dood". .„Waarom vind je het hier zo Hazel? Leg me dat eens uit". „Omdat ik van hier uit zien". Zij zag, dat hij haar loofde en voegde er aan toe: hier misschien wel vanwege „Vanwege mij? Maar ik kom b) nooit". „Dat is zo, maar als ik hier ben, ik altijd het gevoel, dat jij bent. Dat vind je toch niet ei Die woorden vervulden nem zo'n vreugde, dat hij als enig woord zijn armen om haar sloeg en haar tegen zich aan ti bleven zij eindeloos lang in het ker zitten. Toen keek hij op horloge en zag dat het al veel te, was voor het eten. Hij nam gezicht tussen zijn handen: ik zal altijd naar je verlangen kom vast en zeker terug. Vergt nooit!" Zij straalde: „Nou dan, geeft het dan of Je lang wei Wordt ven) sn.jr 3 lADVERTEHTiei Opeen Amro Prii/e Reterury ten je je prijs uif de jteabloienj laten .Storten Juichend naar de Amro, dus. Horizontaal: 1. zangvogel-zwemvo gel, 2. vette vloeistof-bezitt. voor- naamw.-water in N.Br., 3. Euro peaan-wig-wiel, 4. leefregel-tijding, 5. nobel-herdersgod-oude lengte maat, 6. dof-hevig-papegaal, 7. plaats ln de N.O.P.-vogelverblijf-af- nemend getij, 8. hlnderen-regel- maat, 9. lofspraak-rood in de wapen kunde. Verticaal: 1. vermoeid-ho ningdrank, 2. priem-gebergte op Kreta-troefkaart, 3. kerkgebrulk- wandverslering-radlo omroep (afk.), 4. elkenschors-telwoord-zelfkant, 5. ovenkrabber-wortel (gew.)-schelk. element, 8. nauw-vorm-kledingstuk, 7. bijbels flguur-vochtlg-muziek- noot, 8. voorzetsel-vlaktemaat-toe spraak, 9. zuidvrucht-bekwaam. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. maskerade, 8. ga, 9. toren, 10. ba, 12. tao, 13. E$t, 15. roe, 17. rak, 19. ode, 21. dreg, 23. Eder, 24. e.d. ramen, 26. er. 27. rede, 29. Sart ore, 32. per. 34. ant. 35. Ida, 37 39. el, 41. Erato, 43. de, 44. alllgi Vert.: 1. ma, 2. sta. 3. koor. 4. i reek, 6. Ans, 7. eb, 8. garderob aberratie. 12. TEE. 15. tod, 16. c 18. armee, 20. deern. 22. Oré. 23.1 28. del, 30. aam, 32. pari, 33. rati del, 38. lot, 40. la, 42. Ag., 43.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4