Bovensmilde verscheurd dorp Kapers zeiden levens te willen sparen Ook goede contacten Commentaar de actie (2) Na Zuidmolukkers zijn ook Nederlanders zich gaan wapenen 'rof. Kobben Koningin bij bevrijde gijzelaars Psychiater Mulder sprak dagelijks vier of vijf keer met Moiukkers in trein IDAG 13 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Ji de actie (1) Uyl heeft zaterdagmorgen in verklaring kernachtig de twee- l ^itige houding geformuleerd, die voelen bij de beëindiging de gijzelingen in Drente. Dank- fheid, omdat er voor zoveel isen toch nog een gelukkig einde beeljm aan een lange nachtmerrie urstelling en verdriet ook over (verlies van acht mensenlevens gezlc man'er waarop de actie moest •den beëindigd. jje e weken bijna heeft de regering s,' strategie van het geduld be- efd om een oplossing te vinden, 'minder verbittering (en dus ge en voor de toekomst) en minder innf°'s voor mensen'evens met z'cb meebrengen. is niet gelukt, omdat de rege- stetÉ terecht en anders dan de r taters en de Zuidmolukse jongeren aant hun verklaring achteraf niet leldjen dacht in termen van lichame- ?tor 'nte8"te't« maar °°k de moge- Itl&eden van geestelijke schade bij ersigijzelaars in haar overwegingen hetok. ecki Senjcn nederlaag" noemde Den Uyl gebruik van geweld en beter rati? ven istens even belangrijk zijn de ;tische vragen naar de manier irop wij nu verder moeten gaan. ■n jk hier is sprake van tweeslachti- JM| gevoelens: dankbaarheid, maar penzeer huiver voor de weerslag uuje het gebeuren in de toekomst zou- meinnen hebben. Jet nafles wat wij over de toekomst ?enjggen, moet een voorlopig karak- ,aifhebben omdat die toekomst zich laar moeilijk laat overzien. In de ^kte plaats lijkt het nodig, dat de [erende krachten binnen de Zuid- iukse gemeenschap zelf versterkt len. Wat dat betreft is de kwekkende en uit persoonlij k- litiek oogpunt moedige verkla- van Manusama over deze ge- irtenissen hoopgevend. ast' is een probleem van frustratie en ghdjfel over de eigen identiteit bin- Kn de Zuidmolukse gemeenschap, szeiar even waar is dat ook heel wat lidmolukkers ongelukkig en frustreerd zijn omdat zij zich niet 'jnnauwelijks vertegenwoordigd *ten in de nogal oligarchische en inlAtoritaire leiding van de groep, mei Nodig is, dat er een systeem wordt jotwikeld van interne Molukse Brkiezingen waarbij Nederland ui- traard alle organisatorische, tech- :he en financiële hulp zal moeten jeven en waarbij de Moiukkers zelf e gelegenheid krijgen zich in poli- iek en/of regionaal verschillende cties of partijen te organiseren. Vat de vertegenwoordiging van de rntuidmolukkers bij de Nederlandse kunnen de gevoelens van dit ogen blik niet worden uitgedrukt. Het gebruik van dit woord en het besef van de inhoud ervan zal ons moeten behoeden voor een al te gemakke lijk en opgetogen gevoel van het te hebben „geklaard" of een licht vaardig vertrouwen op geweld bij moeilijkheden. Wat wij moeten (en bij het spreken over het Zuidmolukse probleem gaat het steeds gelijk om twee groe pen: én de Zuidmolukkers én de Nederlanders) is juist afstand ne men van het geweld en de verheer lijking daarvan. Wat dat betreft zou het niet misplaatst zijn als er eens een officiële spijtbetuiging kwam over de manier waarop Nederland in het verleden de Zuidmolukkers in een geweldsfeer heeft opgevoed en gebruikt. Met zo'n verklaring wordt de ge schiedenis niet anders gemaakt en worden er ook geen fouten uit het verleden hersteld (dat kan namelijk niet), maar wel wordt beide zijden een mogelijkheid gegeven tot her bezinning op de wederzijdse ver houding en het geweld. overheid aangaat: overwogen moet worden of toch ook niet de Moiuk kers het kiesrecht kan worden toe gekend bij de verkiezingen van de gemeenteraad, die immers het de mocratisch bestuursorgaan is dat het dichtst bij de Zuidmolukkers en hun vaak lokale problemen staat. Parlement en provinciale staten zijn te grootschalig voor deze groepe ring, maar met de lokale democra tie moeten we het toch maar eens een keer aandurven. Trouwens: bij dit experiment zouden ook andere minderheidsgroepen zonder actief en passief kiesrecht, zoals de gastar beiders, betrokken kunnen worden. Natuurlijk is ook nodig, dat wordt opgetreden tegen het illegaal wa penbezit onder de Zuidmolukkers en de hele militaire romantiek, waarmee velen van hen zich zo graag omgeven. Maar ook hier geldt, dat in de allereerste plaats de Zuidmolukkes zelf de kans moet worden gegeven dit probleem op te lossen. De regering heeft trouwens al vol doende pijnlijke ervaringen opge daan met allerlei zoekacties in het verleden naar verboden wapens acties, die met veel vertoon werden opgezet, maar nauwelijks ander re sultaat boekten dan dat er mensen verbitterd en vernederd werden, met alle gevolgen van dien. Dat moet voorkomen worden en van daar de nadruk die wij ook in deze zaak leggen op de mogelijkheden, die er in de eigen Zuidmolukse kring zijn. Door Jan Sloothaak In Bovensmilde werd gistermorgen een openluchtkerkdienst op het terrein van de plaatselijke voetbalclub gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. BOVENSMILDE Bovensmilde is een verscheurd dorp. De eertijds zo vreedzame Drentse leefgemeenschap is verwikkeld geraakt in een wapenwedloop. Na de Zuidmolukkers zijn nu ook sommige groepen Nederlanders zich gaan wapenen. Er gaan niet mis te verstane verhalen, die worden bevestigd door bronnen, waarvan de integriteit vaststaat en die ook serieus worden genomen door de autoriteiten. Het fijne er van is niet te achterhalen, maar de verhalen alleen al maken op een angstwek kende manier duidelijk hoe kapot het dorp is. Wat zich in Nederland als geheel manifesteert balt zich hier samen in een kleine gemeenschap. Sinds de Zuidmolukkers zich er in 1969 vestigden, ging er in het dorp langzaam iets veranderen. Dorpelin gen en anderen die iets over de ver houdingen weten, wilden er alleen iets over vertellen als hun namen niet in de krant zouden komen. Tal loze gesprekjes geven zicht op het dorp waar een tweede dorp aan werd vastgebouwd. Bovensmilde onder ging ook de andere invloeden die tegenwoordig de dorpen veranderen. Er vestigden zich forenzen in een nieuwe wijk en ook de Zuidmoluk kers kregen een aparte woonwijk. Het is een in drieën gedeeld dorp geworden. Aanvankelijk leek het nog niet zo slecht te gaan tussen de Nederlandse en Zuidmolukse bevolkingsgroepen. Dat hoopvolle begin is allengs afge brokkeld en het vormt een schril contrast met de situatie van na de jongste gijzelingen. De politie is op een botsing voorbereid en blijft een poos posten. Over de duur hiervan is nog geen afspraak gemaakt. Geladen sfeer Toen zaterdag na het beëindigen van de gijzelingen de hekken gedeelte lijk werden verwijderd heerste er een geladen sfeer. Overal dromden men sen samen. De dreiging was voel baar. Een Italiaanse cameraman die de Molukse wijk in wilde werd be groet met een serie stenen die naar zijn hoofd werden gegooid. Een Ne derlandse collega keerde terug toen hij merkte dat van onder een gor dijntje een geweer op hem werd ge richt en de trekker van het kennelijk niet geladen wapen enkele malen demonstratief werd overgehaald. De postbode ging de wijk niet in. „Ik waag mijn leven niet", zei hij. De post werd in stapeltjes, netjes gesor teerd per adres, op de stoep gedepo neerd, aan de voet van leden van de mobiele eenheid die met wapens en Vervolg van pagina 1 lüldruk gelegd op de noodzaak, de letiensen niet voor de gek te houden jii hun niet „iets rozigs voor te spie- afelen wat in feite niet kan". '"ongeren p commissie streeft naar contacten ^et grotere groepen Moiukkers en jet name ook naar meer contacten jet de jongeren. Maar zei prof. pbben voor een gesprek zijn partijen nodig en in zaken als spreekt overleg niet altijd di- «jlaximumstraf voor gapers van tien ^Dt twaalf jaar >EN/DEN HAAG De overle- tden onder de kapers zullen te- t»t moeten staan voor drie mis- rijven, waarvoor in totaal een ■maximum straf van tien of twaalf lar mogelijk is. lie misdrijven zijn: opzettelijke we- errechtelijke vrijheidsberoving 'et gijzelen) met een maximum van zeveneneenhalf jaar; het eigen van de gegijzelden „met misdrijf tegen het leven ge- ht" (maximumstraf twee Jaar); en ilotte verboden vuurwapenbezit, op in het geval van zware wa als pistoolmitrailleurs een num straf van vier jaar staat maximumstraf bij een samen- >P van deze misdrijven kan bin- n de Nederlandse strafwetgeving it hoger zijn dan een derde méér n de maximumstraf voor het 'aarste misdrijf (het gijzelen). In- zou blijken dat de gijzeling waar lichamelijk letsel tot gevolg t bu hebben voor één der gegijzel den, dan kan de schuldige daarvoor rorden veroordeeld tot een maxi- Dum straf van negen jaar, waardoor hoogst op te leggen straf (ver meerderd met een derde) twaalf jaar jou worden. reet aan. De commissie blijft er bij dat gebruik van geweld in ieder ge val averechts werkt. „Men heeft zich natuurlijk gespiegeld aan de Pales- tijnen, die hier en daar inderdaad succesjes hebben geboekt. Maar de grondfout is de opvatting dat geweld in dit geval succes zal hebben", zei prof. Köbben. De heer P. W. Lokollo, vice-president van de RMS, zei: „Wij moeten het hoofd koel houden. Er is een bom gevallen op de eeuwenoude brug van vertrouwen tussen Nederland en de Zuid-Molukken. Die brug moet nu worden hersteld". Koningin Juliana komt hier aan in het academisch ziekenhuis in Groningen, waar zij een bezoek gaat brengen aan bevrijde gegijzelden, die nog verpleegd worden. De Koningin werd begroet door de commissaris van de Koningin mr Toxopeus. Eerder hadden Koningin en Prins een telegram gestuurd aan de nabestaanden van de beide omgekomen gegijzelden. kogelvrije vesten aan de wacht hipiHfr, Eerst kwam een enkeling, later kwa men groepjes Moiukkers hun post halen. Praten wilden ze niet. Bij de ingang van hun wijk stond een bord „Pers niet gewenst". Jongeren en één oudere Molukker (volgens zeg gen een vader van één van de omge komen kapers) slingerden verwen singen in de richting van hun Neder landse dorpsgenoten. Aan de Mo lukse kant heerste woede over het militaire Ingrijpen en doodschieten van zes treinkapers. Ondanks die doden wapperden Molukse vlaggen strijdlustig in top, pas zondag wer den ze als teken van rouw halfstok gehesen. In de loop van de zaterdag nam de spanning wat af. Incident Zondag deed zich echter een inci dent voor. Molukse Jongeren gingen op een samenscholing van nieuws gierigen af omdat ze woedend waren en zich vernederd voelden door de mensen die hun wijk in loerden. Verwensingen gingen over en weer en de situatie werd zo dreigend dat de politie een wig tussen de groepen dreef en de Moiukkers terug stuurde naar hun wijk. De Nederlanders kre gen weer een dwanghek voor hun neus, hoewel het niet verboden werd de Molukse wijk in te gaan. Er werd echter gewaarschuwd dat dit op ei gen risico was. Journalisten die de vernielde school mochten bezichtigen, kregen te ho ren dat ze wel aan de Zuidmolukse kant van die school mochten ko men, maar dat voor eigen risico was. De Zuidmolukkers ergerden zich te mer omdat familieleden hun wijk kwamen opzoeken om te rouwen over de doden. Tot de bezoekers behoorde ook de Zuidmolukse pre dikant ds. Metlary, die in onmin leeft met de RMS-president lr Ma nusama. „Praten zinloos" Aan de Nederlandse kant variëren de uitlatingen van gematigd tot agressief. Er is angst; bij ledereen overheerst de zorg. Zorg over hoe het nu verder moet. Geen mens in Bovensmilde lijkt nog te geloven dat een gesprek zinvol kan zijn. Wat valt er te bepraten met mensen die er niet tegenop zien om weerloze kinderen te gijzelen en in levensge vaar te brengen? Het argument dat niet alle Zuidmolukkers zoiets doen, ontlokt alleen maar een schok schouderen. Praten heeft geen zin, er moet iets gebeuren zeggen de Smlldegers. Maar wat? Een oud-marinier die zelf vlak bij de Molukse wijk in Assen woont, weet er wel raad mee. „De regering staat machteloos, dat is duidelijk. De eni ge oplossing is dat het Nederlandse BOVENSMILDE Niet elk con tact tussen Moiukkers en Neder landers in Bovensmilde is op een mislukking uitgelopen. Wethou der Eeleveld: „Er zijn goede indi viduele relaties bij. De kerken proberen ook wel tot toenadering te komen maar dat is ook weer verzand". Volgens de wethouder zal Bovensmilde nu eerst de tijd moeten krijgen om er over na te denken. In het weekend zijn bij en een groep Smildegers op persoonlijke titel b'J elkaar geweest en er is afgesproken dat elk zal proberen op zijn achterban een matigende invloed uit te oefenen. Er moet volgens de wethouder worden ge probeerd maatregelen te beden ken om weer tot redelijke verhou dingen te komen. Daarvoor is tijd nodig en ook de centrale overheid zal er een belangrijk aandeel in moeten hebben. Tevens zullen er maatregelen in de politiële sfeer moeten komen. De wethouder vindt overigens de verwijten aan het adres van de politie niet altijd even terecht. Het politiekorps van Smilde werd al op een grotere sterkte van veer tien man gebracht na de laatste keer dat de christelijke lagere technische school afbrandde. In de sfeer die allengs was ontstaan waren veel Smildegers maar al te graag bereid onmiddellijk de Zuidmolukkers van die brand te verdenken. Er is echter nooit iets bewezen en de Zuidmolukkers zelf ontkennen het stellig. We moeten nu alles doen met elkaar om een confrontatie te voorko men, aldus de wethouder. volk er zelf iets aan gaat doen," verkondigt hij aan de samenhan gende Smildeners en veel nieuwsgie rigen. Volgens hem zijn oud-mari niers maar al te graag bereid om de Zuidmolukse wijk in te trekken. Hij weet ook dat het wapenbezit geen privilege van de Zuidmoluk kers meer ls. Ook Nederlandse dorpsbewoners hebben wapens ge kocht. Dat verhaal gaat al sinds de gijzelingen begonnen. Vrijwel elke Smildener heeft er van gehoord. „Onder elkaar willen we er wel iets van zeggen, maar met vreemden praten we er niet over," zegt iemand terughoudend. Een vrouw ergert zich aan het feit dat het oorspronkelijke plan voor een order om direct na de gijzelin gen de Zuidmolukse wijk op wapens uit te kammen niet is uitgevoerd. „Ze rijden gewoon met hun auto's in en uit de wijk en niemand contro leert- of ze hun wapens niet tijdelijk wegbrengen om ze op te bergen. De autoriteiten hebben op het laatste moment afgezien van het uitvaardi gen van de order. De dood van zes kapers had de stemming zo geladen gemaakt, dat een soort razzia een lont in het kruitvat zou kunnen zijn. Dat de Zuidmolukkers wapens heb ben is al lang bekend. Bij de Smilde ners bestaat daarover groot onge noegen en ook voor de gijzelingen was er in Smilde al sprake van dat er een knokploeg was gevormd. Men verwijt de politie dat er niets aan wordt gedaan. Soortgelijke geluiden kan men trou wens ook in Assen, waar ook een Zuidmolukse wijk is, horen. BIJ de rechtzaak tegen de treinkapers van Wijster bleek indertijd al dat de Moiukkers doodgemoedereerd ach ter hun huis met schiettuig oefenen. Heel Bovensmilde ergert zich eraan dat dit ook nadien gewoon zo is gebleven. Regelmatig worden er schoten gehoord. „Daar is nooit iets aan gedaan en de Moiukkers hebben de indruk gekregen dat ze onaan tastbaar zijn," zegt een overigens gematigde Smildener. „Fout" Van een onzer verslaggevers ASSEN De treinkapers hebben tijdens de gesprekken met psychiater dr. D. Mulder meerdere keren verzekerd „hun best te doen" de levens van de gegijzelde passagiers te sparen. Volgens dr. Mulder bestond ook de indruk dat de kapers correct tegen de passagiers optraden en deze niet slecht wilden behandelen. Dat de kapers tijdens de vele gesprekken over de levens van de mensen in de trein zich zo opstelden, komt vol gens dr. Mulder doordat zij de fout wilden vermijden die in december 1975 bij de trein kaping in Wijster, eveneens door Zuidmolukkers, is ge maakt. Bij die kaping vielen drie doden, waardoor het uit gesloten was dat de regering de kapers ooit zouden toe staan het land te verlaten. Dr. Mulder zei zaterdag in Assen voorts dat er bij de kapers niet zozeer sprake was van ernstige bezorgdheid over het welzijn van de pas sagiers, maar dat de correcte behandeling meer werd inge geven vanuit een koele bere kende tactiek. Woensdag 1 juni had dr. Mulder nog een emotioneel gesprek met de kapers, waarin nij hun ver weet te weinig aandacht te hebben voor de gezondheid van de passagiers. Dr. Mulder voerde dagelijks vier tot vijf gesprekken met de Zuidmolukkers in de trein; daarbij waren huishou delijke gesprekken inbegre pen. Woordvoerder in de trein was de 24-jarige Max Papilaja, die met vijf andere kapers bij de militaire actie zaterdagmorgen om het le ven kwam. Papilaja, die op het provinciehuis in Assen werkte en zich voor de eerste dag van de kaping afmeldde met de mededeling dat hij in Groningen naar de dokter moest, heeft dr. Mulder dui delijk laten weten in geen ge val de gevangenis in te wil len. De gesprekken waren, al dus dr. Mulder, hard en moei lijk; zoiets als voetballen op de vierkante meter. Als Je een stap vooruit zette, werd di rect daarop weer een stap te rug gedaan. Max belde soms te laat, zei soms weinig en er vielen vaak lange pauzes. Ook dreigde hij soms het ge sprek voorgoed af te breken, zo vertelde dr. Mulder, die zei het idee te hebben dat de kapers tot het bittere eind wilden doorgaan. Alles-of niets Max, de gesprekspartner van dr. Mulder, speelde „een heel hoog pokerspel van alles of niets." Hij maakte zijn naam niet bekend, noemde zich „Trein 747" en wilde volgens dr. Mulder een soort Che Gu- evara-achtig beeld van zich zelf ophangen. Uit de ge sprekken met de kapers bleek dat het ontbreken van oudere leiders in de Zuidmo lukse gemeenschap als een gemis werd gevoeld. De ka pers verkeerden, aldus dr. Mulder, in een toestand van ner en sprak onder meer over de behandeling van minder heidsgroeperingen, over de zinvolheid van de kaping voor de Zuidmolukse samen leving die de kapers juist ook wilden dienen en over wat voor zin het heeft naar een vreemd land te gaan. Korzelig Dr. Mulder erg vernauwd bewustzijn het geen hij erg tragisch noemde. Onderhandelen was nauwe lijks mogelijk met Max, om dat vier andere kapers een vetorecht hadden. Toch von den er gesprekken plaats die dr. Mulder van hoog niveau noemde. Deze gesprekken duurden soms heel lang en waren filosofisch van aard. Max zag dr. Mulder als een gelijkwaardige gesprekspart- De gesprekken met de bezet ters van de school in Boven smilde waren geheel anders: die waren kort. korzelig en betroffen uitsluitend huis houdelijke onderwerpen. Dr. Mulder heeft ook meerdere keren met het onderwijzend personeel in de school kun nen praten en hoewel die ge- sprekkken zakelijk van in houd moesten zijn, heeft hij toch enkele keren een per soonlijke noot kunnen intro duceren. In de trein heeft dr. Mulder alleen met de medi sche studente kunnen spre ken, zodat daar de verhou ding tussen de kapers en de gegijzelden moeilijker te pel len viel. Volgens veel dorpelingen is de aan pak vanaf het begin fout geweest. De groep die naar Smilde kwam was de laatste uit het kamp Schat tenberg bij Westerbork. Dit kamp stond vanouds bekend omdat het de meest fanatieke RMS-aanhangers en tegenstanders van elke integratie in de Nederlandse bevolking telde. Toen de kampen op last van de Nederlandse regering werden ont ruimd, ging de eerste groep uit Wes terbork naar Assen en de groep die zich het langst bleef verzetten kwam uiteindelijk in Smilde te recht. Dat was in 1969. „De raad vond min of meer unaniem dat de Moiukkers recht hadden op een plaats in onze samenleving en ook in Bovensmilde heb ik toen nauwelijks iets gemerkt van verzet tegen hun komst", zegt CDA-wethouder H. Eleveld. In het begin konden de be volkingsgroepen ook wel goed met elkaar overweg. Allengs ging het vredige beeld echter wat barstjes vertonen. „Dat komt mede", aldus één van onze zegslieden, „omdat er nooit rekening mee is gehouden dat de overgang veel te abrupt was." Bovensmilde had en heeft volgens hem te weinig voorzieningen, zoals sportaccomodatles en andere recre atieve mogelijkheden. Het dorp heeft niets te bieden. De jongens konden in de bossen van Schatten berg naar hartelust ravotten. Van hun ouders kregen ze daar ook een opleiding om zich te harden en te kunnen verdedigen, met het doel zich te zijner tijd op de Molukken zelf te kunnen handhaven. Keurige perkjes Na de vrijheid van kamp Schatten berg kregen ze in Smilde te maken met politiemensen die hen van de keurige perkjes probeerden te hou den. Dat wekte irritatie en verzet en allengs werden alleen de Nederland se jongens nog maar van de perkjes gehaald. Er is een sfeer ontstaan waarin men de politie ervan ver denkt de Zuidmolukkers hun gang te laten gaan. Nederlandse henge laars worden wel en Zuidmolukkers niét op het bezit van een vis kaart gecontroleerd, zo wordt beweerd. De politie zou geen moeilijkheden wil len uitlokken. De politieman die in dertijd in Bovensmilde woonde, ver dween naar een andere dienst. HIJ werd niet vervangen en de politie is nu geheel in Mldden-Smilde gecon centreerd. Dat bemoeilijkt het toe zicht en als er weer schoten zijn, duurt het een poos voordat de poli tie komt en de laatste tijd wordt er ook nauwelijks meer op gereageerd. BIJ de aanval van de mariniers vrij dagavond, werd ook rekening ge houden met het wapenbezit in de wijk. Vier tanks gingen op de school af en negen dienden ter dekking met de wapens gericht op de aangren zende Molukse wijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3