Verloop van gijzelingen De nieuwe Braun micron voorsnel I en diep uitscheren. BRPun Scheert diep. Scheert snel. Typisch Braun. Hoe twee gijzelaars in trein omkwamen nog niet duidelijk Actie tegen trein zeer gericht fZ" Q«Awn Vietnam ontkent Het Braun scheersysteem staat voor diep en snel uitscheren. Kijkt u maar eens naar het scheerblad van de nieuwe Braun micron. Daarin zitten 1900 minuskuul kleine gaatjes waarin de baardhaartjes worden gevangen. Dank zij dit unieke gaatjespatroon in het scheerblad scheert de Braun micron zo snel en diep. Bovendien heeft de nieuwe Braun micron een smaller scheerhoofd, waarmee u zich ook op de moeilijkste plekjes diep kunt uitscheren. Alleen Braun kon zo'n doordacht scheerapparaat maken als de nieuwe Braun micron. Let bijvoorbeeld maar eens op de uitgekiende, veelzijdige cassette van de Braun micron: deze is wandhouder, compacte reisétui en scheerspiegel tegelijk. FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 13 JUNI 1977 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers ASSEN De kaping van de teln bij De Punt en de bezet ting van de school In Boven- smllde hebben 462 uur ge duurd. Dat is aanzienlijk lan ger dan de vorige treinkaping bij Wijster in december 1975 die 290 uur duurde, en de bezet ting van het Indonesische con sulaat in Amsterdam, die vrij wel tegelijkertijd plaatsvond en 361 uur duurde. De belangrijkste gebeurtenissen van die 462 uur zijn: Maandag 23 mei: Even na 09 00 uur kapen Zuldmolukkers de intercity naar Groningen bij De Punt Een aantal mensen vlucht uit de trein, onder wie de machinist. Later blijkt dat 54 mensen in gijzeling worden gehouden. Ongeveer tegelijkertijd bezetten Zuldmolukkers de openba re lagere school m Bovensmilde; zij nemen 105 kinderen en vijf leer krachten in gijzeling De politieke partijen breken hun verkiezingscam pagnes al. Dinsdag 24 mei: In Den Haag en bij een aantal publiciteitsmedia wordt een brief bezorgd met de ei sen. De Zuldmolukkers willen met 21 Zuidmolukse gevangenen èn de gij zelaars met een Boeing 747 vanaf Schiphol naar een onbekende be stemming vertrekken. Zij wijzen be middelaars af. Woensdagmiddag moet aan hun eisen zijn voldaan, anders vallen er doden, zo dreigen zei. Woensdag 25 mei: De kinderen roe pen vanuit de school: ..Van Agt, wij willen leven". Er wordt overeenstem ming bereikt over de aanleg van een telefoonverbinding tussen de school en de trein. Het ultimatum loopt al zonder dat er iets gebeurt, 's Avonds worden twee mensen met een touw rond de nek gedurende een hall uur bulten de trein gezet. Donderdag 26 mei: Opnieuw wordt iemand met een touw rond de nek buiten de trein gezet, 's Middag wordt een ziek meisje uit de school gehaald. De mensen in de trein krij gen voor het eerst sinds dinsdagmid dag weer eten en drinken, 's Avonds worden nog twee kinderen uit de school vrijgelaten. Vrijdag 27 mei: Nadat in de nacht nog een kind is vrijgelaten, bellen de overvallers tegen vier uur in de och tend dat alle kinderen worden vrijge laten. Ook een onderwijzer mag de school verlaten. In de school is een virusziekte uitgebroken. De treinka pers herhalen hun eisen; de verbin ding tussen de trein en de school raakt verbroken. Dinsdag 31 mei: De treinkapers vragen bemiddelaars; de regering neemt het verzoek in beraad. Zuid molukse Jongeren stellen zich in een verklaring achter de kapers op. Woensdag 1 juni: Naar aanleiding van de brief van de Zuidmolukse jongeren wordt een versperring rond het perscentrum in Assen aange bracht. De kapers vragen een ambu lance, die halverwege de trein weer omkeert. Psychiater dr Mulder ver wijt de treinkapers niet genoeg aan dacht aan de gezondheid van de gij zelaars te besteden. Voorgestelde be middelaars worden door regering en kapers van de hand gewezen. Vrijdag 3 juni: Regering en kapers bereiken overeenstemming over de bemiddelaars. Het zijn mevr. Sou- mokil, de weduwe van de eerste pre sident van de RMS, en dr Tan. een voormalig huisarts van de Zuidmo- lukkers. Zaterdag 4 juni: De bemiddelaars praten acht uur in de trein Zondag 5 juni: De treinkapers la ten twee zwangere vrouwen, die in goede gezondheid blijken te ver keren. Dinsdag 7 juni: De meeste van de gegijzelde kinderen gaan voor het eerst weer naar school en volgen een speciaal opvangprogramma. Woensdag 8 juni: Een man met hartklachten wordt uit de trein vrij gelaten; de kapers vragen om een tweede gesprek met de bemidde laars. Donderdag 9 juni: Het tweede ge sprek met de bemiddelaars duurt viereneenhalf uur. Een derde con tactpersoon, Frieda Tomasowa. gaat op het laatste ogenblik niet mee. Vrijdag 10 juni: In Den Haag wordt bekend gemaakt dat het tweede gesprek de impasse niet heeft doorbroken. Duidelijk wordt dat de regering meent dat de gijze ling niet lang meer mag duren. Be middelaar dr Tan laat weten dat de bemiddelingspogingen zijn mislukt door de halsstarrige houding van zowel de kapers als de regering. Hij zegt bij een gewapend ingrijpen een burgeroorlog te vrezen. Zaterdag 11 juni Rond vijf uur in de ochtend vallen militairen de trein en de school aan. Twee gijzelaars en zes kapers in de trein worden gedood. vervolg van pag. 1 Bij de school in Bovensmilde durfde men wel het risico te nemen de over vallers in staat te stellen zich over te geven. Dit omdat in de school de verhoudingen tussen de bezetters en de leerkrachten beter waren en om dat de militairen gemakkelijker zou den kunnen ingrijpen indien de be zetters iets tegen de gijzelaars zou den ondernemen Het was gisteren nog niet duidelijk hoe de beide passagiers in de trein om het leven zijn gekomen. Verkla ringen van andere passagiers hier over lopen uiteen. Minister Van Agt zei zaterdagmorgen, op grond van de informatie die toen voorhanden was, dat de slachtoffers niet door kogels uit de vuurwapens van de mariniers zijn gevallen. Volgens de 20-jarige Daan Peter Pot. die in de trein zat. zijn de beide passagiers tijdens het vuurgevecht omgekomen, omdat zij ongelukkigerwijs gingen staan. De andere passagiers lagen op de grond. Volgens een andere getuige echter zijn beide slachtoffers door Zuldmo lukkers neergeschoten. Uit het onderzoek van de recherche is tot nu toe gebleken dat de 20- jarige mej Monsjou niet aanwezig was in het vrouwencompartiment, maar tijdens de aanval op een van de portalen van de trein sliep. Van twee van die portalen zijn de deuren opge blazen. Vast staat dat één van de Zuidmolukse kapers het vrouwen- compartiment is binnengegaan en daar geschoten heeft Hij kwam later zeil om het leven. Acties Aan de overvaiacties op de trein en de school hebben in totaal 130 mili tairen. gespecialiseerd in dergelijke operaties, meegedaan, onder wie ze ventig mariniers. Hoewel een actie te verwachten viel gezien de duur van de gijzelingen en het feit dat de impasse in de gesprekken met de kapers voorlopig niet te doorbreken leek, kwam met name de aanval op de trein toch nog als een verrassing. Staatssecretaris Van Lent (defensie) zei zaterdag dat enkele kapers m hun slaap zijn verrast en dat één kaper in een deken is gevonden. de kapers er verbleven (de kop, het restauratiecompartiment en de ach terzijde van de trein) was de trein het zwaarst gehavend. School Bij de actie in Bovensmilde waren dertien pantservoertuigen betrok ken. waarvan er negen dienden als dekking naar de Zuidmolukse wijk, van waaruit ook werd geschoten. Nadat de school was omsingeld, boorde een van de pantservoertui gen zich door een wand van de school. De vier gijzelaars kwamen een voor een geboeid naar buiten en werden per busje afgevoerd. Vol gens dr. Van Reedt Dortland, een van de artsen van het chirurgisch team dat de Rode-Kruispost in Bo vensmilde bemande, heeft een van de bezetters nog geprobeerd te ont snappen, maar hij werd op het gras veld bij de school overmeesterd. Drie van de leerkrachten liepen naar de Rode-Kruispost, de vierde kwam per brancard. Een onderwijzeres liep lichte ver wondingen op, toen het pantser voertuig de muur binnendrong waarachter de gijzelaars sliepen. Na afloop van beide acties werden door de militairen pamfletten verspreid waarin de bevolking werd bedankt voor het-meeleven en de gastvrij heid Het treinverkeer tussen Assen en Groningen, dat drie weken heeft stilgelegen, kon zaterdagmiddag weer worden hervat, zij het dat men nog in Assen moest overstappen. Gisteren werd de dienstregeling weer geheel gevolgd. VERVOLG VAN PAG. 1 Noord verklaard dat een groot aan tal rijkspolitiemannen voorlopig ter bescherming van de burgers in Bo vensmilde zullen blijven patrouille ren. Hij achtte dit nodig gezien de gespannen sfeer in het dorp, „maar de politie is er ook om de bewoners te beschermen tegen nieuwsgierige en al te opdringerige bezoekers", zo zei hij. Volgens de heer De Noord moeten de verhoudingen in Boven smilde snel hersteld worden en moet de angst onder de bewoners, in het bijzonder de ouders van de 105 ge gijzelde kinderen, langzaam ver dwijnen. „Maar dat is uiteindelijk niet door politiebewaking te be werkstelligen". aldus de burgemees ter, die ook veel zorg uitte over de 102 Molukse gezinnen in het dorp. De vier in de basisschool in Boven smilde gegijzelde onderwijzers en onderwijzeressen hebben gisteren verklaard dat zij op vrijdag 27 mei, na de vrijlating van de schoolkinde ren, over kansen beschikten te ont snappen. Uit angst voor represailles voor de mensen in de trein besloten ze echter van dit plan af te zien. Meer hierover elders in deze krant. Van een verslaggever AMSTERDAM De socialistische republiek van Vietnam heeft in een telegram aan de Nederlandse pers de geruchten tegengesproken, dat er contacten zouden zijn tussen dit land en de Zuldmolukkers in Neder land. De tekst van het telegram werd aan het ANP verstrekt door het Amster damse PvdA-gemeenteraadslid Pel- le Mug namens de secretaris van de in Parijs gevestigde ambassade van Vietnam De geruchten ontstonden nadat een groep Zuldmolukkers onder leiding van ds. Metiari in Parijs een onder houd had gehad met ene Charpen- tier, die voorgaf op de ambassade aldaar te werken. In Vietnamese kring is deze man echter totaal on- bekend. 1. Een baardhaartie wordt in het scheerblad gevangen... 2. ...in een hoekje gedrukt 3. ...en daar stevig vastge houden tot het door de mesies wordt afgesneden. Starfighters Beide acties werden uitgevoerd op het moment dat het licht werd. te gen vijf uur in de morgen Bij de overval op de trein werd gekozen voor een tactiek van intimidatie. Daartoe vlogen om zeven minuten voor vijf zes Starfighters van de luchtmachtbasis Leeuwarden op een hoogte van twintig meter op de trein af, waarbij zij gebruik maak ten van hun nabranders. hetgeen een hels kabaal veroorzaakt Ook wierpen de straaljagers zwaar vuur werk bij de trein Daarop werd de trein van twee zij den beschoten door scherpschutters van de bijzonders bijstandseenheid krijgsmacht (BBEK) De mariniers drongen de trein binnen door met explosie ven twee deuren op te bla zen. waarna in de trein een vuurge vecht plaatsvond De meeste passa giers konden de trein lopend verla ten. Rond half negen werd de trein weggesleept Hierbij bleek hoe ge richt de trein is overvallen op de plaatsen waarvan bekend was dat kunnen van maandag tof cn mei vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dil alleen mogelijk van 16.00-20.00 uur. Ik weet aan urie ik mij vertrouwe (Lied 390 vers 3) Diep bedroefd geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze lieve, zorgzame man en vader Geert Warnar ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. Wamar-de Wel Geert Oegstgeest, 10 juni 1977 Juffermansstraat 10. De overledene is opgebaard in het Rouw cent rum Van der Luit, Haagweg 31, Leiden. Liever geen bezoek Geen bloemen De rouwdienst is bepaald op dinsdag 14 juni a.s. om 2 uur in de „Groene- of Willibrordkerk" te Oegstgeest. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in de kerk. Met grote verslagenheid geven wij kennis van het overlijden van onze beste kameraad Bertus van der Heul Sr. Zijn enorme geestkracht en solidariteit zal ons altijd in gedachte blijven. zijn vele kameraden Amsterdam - Willem de Zwijgerlaan. 10 juni 1977. Uitvaart: woensdag 15 juni 13.45 uur in het crema torium Westgaarde, Ookmeerweg 273, A'dam-Os- dorp. Bezoektijden: maandag 13 en dinsdag 14 juni van 18 uur tot 20 uur in Bouwcentrum, Ookmeerweg 273, A'dam-Osdorp. Na een moedig gedragen lijden ging heden van ons heen naar een beter Vaderland, onze zeer ge liefde schoonzoon en zwager Matthijs van Noort in de leeftijd van 49 jaar. Uit aller naam: J. van der Ven-Los van Kyfhoekstraat 138 Hendnk-Ido-Ambacht 11 juni 1977. Voor ons geheel onverwacht nam de Heere tot zich mijn huisgenoot en onze geliefde en zorgzame vader, groot- en overgrootvader Teunis Cornells Ottevanger weduwnaar van Elisabeth Monshouwer op de leeftijd van ruim 83 jaar. Nieuwendijk: M. K. Kant-de Peuter Nieuwendijk: A. Visser-Ottevanger Venlo: L. de Later-Ottevanger J. de Later Nieuwendijk: T. C. Heijstek-Ottevanger H. Heijstek klein- en achterkleinkinderen Nieuwendijk, 10 juni 1977 Pr. Beatrixlaan 3 De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden D.V. dinsdag 14 juni a.s. des namiddags om 1.30 uur in de Gereformeerde Kerk te Nieu wendijk, welke geleid zal worden door de weleer waarde Heer ds. Hooimeijer, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden om 3 uur op de begraafplaats „Onderlinge Hulp" te Kille. Gelegenheid tot condoleren maandagavond na 7 uur. Pr. Beatrixlaan 3 en na de begrafenis in de kerk. Heden overleed in het volste vertrouwen Heer en Heiland, mijn geliefde man, onze schoonvader, groot- en overgrootvader Evert Wagensveld op de leeftijd van 87 jaar. j] „Ziende op den oversten Leidsman e (Hebr. einder des geloofs" De Bilt: C. Wagensveld-Slotboom M. J. van Scherpenzeel-Wagel W. van Scherpenzeel Arnhem: P. Wagensveld L. F. Wagensveld-te Hennepe Klein- en achterkleinkindei De Bilt, 12 juni 1977 Corr. adres: Waterweg 135 De overledene is opgebaard in de rouwkai het Verpleeg- en reaktiveringscentrum de", Neckardreef 6 te Utrecht Bezoek aldaar woensdag van 19.00-20.00 l De begrafenis zal plaatshebben donderdag a.s. om 15.00 uur op de Algemene Begral „Brandenburg" aan de le Brandenburgel De Bilt. Vooraf zal een rouwdienst worden gehoudl „Opstandingskerk" welke om 14.30 uur a Gelegenheid tot condoleren na de be_ plechtigheid in „De Schakel", achter de Kerk (Soestdijksewegj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16