een en Weer' kt opnieuw uit PEC staat met lege handen Jsselmeervogels prolongeert landstitel ilendam via doelsaldo naar eredivisie gepromoveerd )lse zege ren Peru [otorrace st tol H5 IR Zwollenaren bij MW niet verder dan gelijkspel: 1-1 13 JUNI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 13 Eerste Divisie Peter Onvlee fERDAM Voor de vijfde keer in het bestaan van het betaalde voetbal voer gisterenavond rart over elf de HEEN EN WEER vijf uit. De botter, waarmee Volendams terugkeer na de 4-0 p Excelsior in de eredivisie uitbundig werd gevierd. Vijf jaar nadat de ploeg uit de hoogste llklasse verdween, werd de terugkeer bij de top-achttien een feit. Een promotie, die tot voor laanden voor totaal onmogelijk werd gehouden. Volendam was toen op sterven na dood. en verklaarde me voor gek", op die zwarte periode terug- ide technische coördinator jrand. „Op sterven na dood f .Toch zijn wij doorgegaan, succes". as is Volendam herrezen. Het j van spelers dat in één sei- rste divisie voetbal met een ^ste van 9800 gulden als be- tnateurs door het leven zou- nen gaan, vocht zich via de opetitie een weg omhoog. Ge- t spel in die extra serie van iels terecht. „Na de uitwed- Het Poolse voetbalelftal In Lima een vriendschappelij- dstrijd tegen Peru met 3-1 ge- tn. BIJ de rust van deze door I toeschouwers bijgewoonde rijd leidden de Polen met 2-0 lunten van Szarmach (17) (19). Luces bracht Peru in minuut op 2-1 waarna Polen i schot van de Peruaan Diaz doel op 3-1 kwam. isliga St. Pauli en VFB Stuttgart >ok 1860 München zijn weg hoogste Westduitse voetba- de Bundesllga, gevonden. München versloeg zater- een beslissingswedstrijd in ort Arminia Bielefeld met 2- ;n stand bij rust van 0-0. iste wedstrijd In Bielefeld had Haa|iia met 4-0 gewonnen, waarna iet cfurnwedstrijd door 1860 met de da4. i cijfers werd gewonnen, zodat "ïsllsslngswedstrljd noodzake- trd. oet ide, ht felss Essen, Tennis Borussla en Karlsruhe zijn dit seizoen leerd uit de Bundesllga. rijk [t EUenne, vorig Jaar nog finalist jt toernooi om de Europa Cup 1, et komende seizoen vrijwel ze- i geen enkel Europees beker- uitkomen. Saint Etienne 8 zaterdag in de eerste wedstrijd t de halve finales van de Franse rcompetltle met 3-0 verslagen g Nantes. Voorts won Reims met a Nice. [MAY Bij de motorraces het Belgische Chimay is de istduitse coureur Scherz bij ongeluk om het leven geko- i. Scherz startte in de zij- inklasse. In de eerste bocht ite hij met zijn machine uit baan. Zijn bakkenist Neu- lfflfnn werd raet verwondingen '•"Afgebracht naar het zieken- i|is. i strijd tegen MW (3-2 nederlaag, red.) is het steeds beter gegaan", weet trainer Leo Steegman. „Volen dam speelde daarna zoals het kan voetballen". Maar toch bleef er tot het einde toe de onzekerheid. Er waren voor het begin van de laatste ronde een groot aantal mogelijke ontknopingen voorhanden. Ook met de voor Volen dam uiteindelijk ook bevrijdende zege op doelsaldo in de na-competi tie als resultaat. In die berekening vooraf bood een eigen overwinning met twee doel punten verschil of méér in theorie de meeste perspectieven. „Alhoewel", stelde de vandaag naar Toulon afrei zende doelman Frans Hoek die zich daar aansluit bij de selectie van Jong Oranje voor het grote jeugdtoernooi, „Volendam ook dan nog afhankelijk bleef van het resultaat van de wed strijd in Maastricht tussen MW en PEC. Helemaal in eigenhand hadden we het gewoon niet meer. Dan had den we zeker in Zwolle de tweede wedstrijd van PEC moeten winnen. De kansen kregen we er voor". En Leo Steegman, de trainer: „Ieder een bestempelde ons vooraf wel als de grote favoriet omdat PEC naar Maastricht moest en de laatste wed strijden niet zo best meer draaide. Maar ik heb daar vooraf nooit werke lijk in geloofd. Wél op gehoopt na tuurlijk, al moesten we het zelf tegen Excelsior ook nog maar zien te maken". Excelsior. Vooraf bestempeld als een nauwelijks meer geïnteresseer de, gemakkelijke te kloppen tegen stander. Een verwachting, die niet werd onderstreept door het wed strijdverloop. Ook, en terecht, door trainer Thijs Libregts van de Rotter dammers werd weggepraat. „Ik gun het natuurlijk Volendam. Zoals ik het ook aan PEC of MW zou gun nen. Dat wij als kansloze ploeg aan deze laatste wedstrijd begonnen, be tekende zeker niet dat we er niet meer voor zouden spelen. Integen deel. De laatste week is het in de uit wedstrijden tegen MW en PEC juist weer beter gegaan. Na de com petitie waarin we 24 duels achtereen ongeslagen bleven, kregen we in de nacompetitie te maken met blessu res. Het duurt dan enige tijd om weer het juiste evenwicht te vinden. Dat hadden we weer. Ook al omdat we met uitzondering van Struis weer over alle spelers konden be schikken". Excelsior liet het niet bij woorden alleen. Trad, voor zo'n 8.000 toe schouwers voorzitter Henk Zon: „Die twee gelijke spelen hebben de spanning er in gehouden en ons toch nog een leuke recette bezorgd; er was anders geen mens meer geko men naar deze laatste wedstrijd" de Volendamse formatie geïnspi reerd tegemoet, liet zich niet door een snelle achterstand ontmoedi gen, maar moest desondanks voor de rust de Volendammers als de meest ideaal geziene marge toe staan. De 0-2 score halverwege kwam tot stand als direct gevolg van goede scheidsrechtelij ke beslissingen van Henk Weerink. In de 13e minuut legde hij de bal op de strafschopstip. Kees „Pier" Tol onderschepte een slechte pass van Cees van der Mun- nik, de Volendammer draafde door, passeerde doelman Eddie van der Roer en werd door Van der Munnik gevloerd. Vanaf de stip schoot Dick Bond raak. Negen minuten voor de rust werd het 0-2. De veelvuldig als laatste man optredende Pattinama (Aus- putzer SJaak Roggeveen spande zich vol energie in om de Rotter damse aanval meer stootkracht te geven) vloerde al weer Cees Tol. En Kwakman nam de toegekende vrije trap direct en voordat Excelsior het besefte schoot Johnny van Wens- veen de bal hard en diagonaal ach ter doelman Van de Roer. De protesten van de Rotterdam mers Weerink sprak nog met en kele spelers en had Volendam nog geen groen licht gegeven voor de vrije trap, haalden niets meer uit. MW-PEC I-I Excelsior-Volendam 6-4 Eindstand: Volendam5 3 2 1 8 12- 7 PECS 2 4 0 8 9-6 MWS 2 2 2 6 5-8 Excelsior5 0 2 3 2 3-10 Lotto De 804.042 deelnemers aan lotto 24 zorgden deze week voor een totale Inleg van 3 362 793. Daarvan Is een bedrag van 1.597.326 beschik baar voor de prijzen. Eerste prijs: 559 064. Tweede prijs 159 733 Derde prijs 239 599. Vierde en vijfde prijs elk 319.465. De winnende getallen HJn: 9 17 - 18 20 - 29 - 40 Reservegetal 31. In de Westduitse lotto zijn zaterdag de volgen de winnende getallen getrokken: 3 12 14 32 40 In de Westduitse loterij „Splel 77" ls als winnen de getal getrokken: 0 7 0 7 5 7 1. Amateurvoetbal Zondag Dol van vreugde maken de Volendam-spelers een ere-rondje voor hun supporters die op Wouden- stein aanwezig waren. Volendam was op dat ogenblik op nieuw eredivisionist. De voordelige 0-2 marge en het bericht dat MW in Maastricht tegen PEC de leiding had genomen, brachten meer rust en overtuiging in de equipe van Leo Steegman. Rust en overtuiging, die kort na de hervatting nog meer grond kregen. Cor Zonneveld, de ro buuste spits, scoorde Volendams derde treffer na aangeven van de sterk spelende Kees ToL Volendam kon niet meer stuk. Cor Zonneveld scoorde halverwege de tweede helft na een pass van André zelfs 4-0. De Heen en weer, opnieuw in de verf gestoken, kon worden opgetuigd. De uiteindelijke 1-1 van Maastricht tussen MW en PEC deed er niet meer toe. EXCELSIOR-VOLENDAM 0-4 (0-2)13 D Bond (strafschop! 0-1,36: Van Wensveen 0-2.47: Zonneveld 0-3, 76: Zonneveld 0-4 Scheidsrech ter: Weerlnk Toeschouwers: 8500. EXCELSIOR: Van de Roer; Tabbemee. Van de Munnik (Van der Spekt. Roggeveen. Meijer: Pattinama. Pot. Van Tour; De Leeuw. Waslan- der, Hrnlc. VOLENDAM Hoek; Mol. André. Ouyt, Van Wensveen; B Bond, Jonk. Kwakman; D. Bond, Zonneveld, Tol. Promotie naar derde klasse: GROEP A: Rijswijk-Moordrceht 2-0. Rijswijk promoveert, ODS-Voorburg 1-1 GROEP B: Lekkerkerk-Ursus 41. Lekkerkerk promoveert. WENEN Het Nederlands meisjes- hockeyteam is als tweede geéindigd in het toernooi om de Europese be ker. In Wenen verloren de Neder landse meisjes in de finale na straf- ballen van West-Duitsland. Nederland bereikte de finale via Ita lië (7-0) en Frankrijk (5-0). Tegen West-Duitsland was het na de nor male speeltijd 2-2 en na de verlen ging 3-3. Na twee series strafballen won de Westduitse ploeg met 5-4. door Johan Woldendorp MAASTRICHT De bokser, die veertien ronden lang op een puntenvoorsprong kon bogen, werd in de laatste serie van drie minuten knock-out geslagen. PEC-Zwolle, dat tot de laatste snik naar de eredivisie lonkte, werd gisterenavond op brute wijze van een illusie beroofd. Het 1-1 gelijke spel tegen MW was niet voldoende. Door het slotakkoord van Volendam. De meest fantasierijke sprookjesschrijver of auteur van detectiveboeken had zo'n ontknoping enkele weken geleden onmogelijk kunnen voorspellen. Vanzelfsprekend liet iedere Zwolle naar gisteravond in de Geusselt zijn tranen de vrije loop. Klaas Drost de man, die PEC twee minuten voor tijd eindelijk van zijn kwellende 1-0 achterstand verloste viel jankend in de armen van reserve-doelman Peter Gerards. De in ongenade ge vallen poortwachter zal volgend sei zoen eveneens op eerste divisie ni veau acteren. Hij is praktisch rond met MW, de club die niet slaagde in zijn opzet om de „vergissing" van vorig jaar (degradatie) ongedaan te maken. Het als favoriet gestarte PEC wenste tot diep in de wedstrijd zo weinig mogelijk risico's te nemen. Een eco nomisch gebruik van de schaarse krachten was voor de Zwolse equipe een dwingende eis. Trainer Hans Al leman schoof daarom slechts twee pionnen naar voren: Ronald Hen driks en Yuri Banhoffer. Dit tweetal genoot incidenteel assis tentie van de offensief ingestelde middenvelder Koko Hoekstra. On danks het feit, dat de MW-verdedi- ging opnieuw niet de stugheid van de Chinese muur vertoonde (laatste man Johan Derksen had veel te veel overtredingen nodig om zich staan de te houden) bezat PEC in de front lijn toch te weinig kwaliteit om het eredivisieschap in een vroeg stadium veilig te stellen. Sterker, de deur naar de hoogste voetbalklasse kwam in de 31ste mi nuut op een bijna onzichtbare kier te staan, toen keeper Bob Nieuwen- hout Willy Brokamp onnodig omarmde. De veel te tolerante scheidsrechter Frans Derks (wat dat betreft prolongeerde hij zijn optre den tijdens PEC-Excelsior, afgelo pen woensdag, met succes) wees te recht overigens naar de elf meter stip. Jo Bonfrère had zijn zenuwen uitstekend in bedwang: 1-0. Merkwaardig genoeg bleef PEC na die achterstand volharden in zijn eens zo doelmatige, behoudende speelwijze. Alleman durfde het niet aan om zijn naar vers bloed smach tende aanval te verfrissen. De schei dende oefenmeester bleef specule ren op milimeter zuivere afstand schoten, maar die bereiken geen ho ger peil dan het weinig bemoedigen de afzwaaiersniveau. Ook MW speelde niet als een ware kandldaat-eredivisionist. Willy Bro kamp ontpopte zich als de strateeg achter de aanvallen, maar de „Wit te" genoot weinig steun van zijn PEC-doelman Nieuwenhout loopt Brokamp (links) omver waar door de Maastrichtenaren via een strafschop op een 1-0 voorsprong kunnen komen. ploeggenoten. Kortom, die eerste helft viel gemakkelijk te rang schikken onder de noemer „Het weer was in ieder geval mooi". De voor beide partijen nadelige ruststand in Rotterdam maakte van de beginfase van de tweede periode een heksenketel in de negatieve zin van het woord. Derks verspeelde alle sympathie bij het Maastrichtse publiek, doordat hij eerst (en einde lijk) Derksen op een gele kaart trac- teerde de besnorde uitzendkracht haalde Ronald Hendriks onderuit en daarna niet bereid bleek om voor de tweede keer de hoogste boete uit te delen. Er daalde een stortbui van zitkussentjes op de slntelbaan neer, omdat de Bredanaar dacht, dat Jo Quaden zijn tuimeling in het straf schopgebied als een examenstuk naar de toneelschool had willen sturen. Na een kwartier bracht Alleman ein delijk ander geschut in stelling. Bjame Petersen maakte, geheel overeenkomstig de in de na-compe titie opgebouwde traditie, zijn op wachting voor Niels Sörcnscn. Hij had al direct zijn faam als plnchhit- ter waar kunnen maken, toen hij na een mislukte actie van Ronald Hen driks de bal voor de voeten kreeg gespeeld. De Deen beantwoordde echter niet aan de hooggespannen verwachtingen van zijn trainer. MW voelde zich gesterkt door die misser. Nadrukkelijker dan in de eerste episode probeerde het van de wedstrijd, die inmiddels de baard van de keizer als inzet had gekregen, nog iets fraais te maken. Dat plan netje mislukte. Sterker, geheel on verwachts scoorde Klaas Drost twee minuten voor tijd de gelijkmaker: 1- 1. Het was nog minder dan een doek- Je voor het bloeden. MW.PEC'Zwollf 1-1(1-0) - 31 Bonfrére (straf schop) 1-0, 88: Drost 1-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 10.000. MW: Baetsen; Braam. Dijkstra, Derksen. Nieuwendtjk. Viteskic, Kerstgens. Quaden (De Koning); Bonfrtre. Brokamp. Nelemans (Schrijnemaken). PEC Zwolle: Nieuwenhout; Drost. Israel, B. Hendriks. Warnas; Hoekstra. SOrensen (Peter sen), IJzerman; R. Hendriks. Banhoffer, Hamming. Leo Hoogerwerf ENDAAL Met een komische act voor twee personen sloten DOVO-tralner Evert Mur en neervogels-tralner Pierre Stevenaart de tweede confrontatie om het landskampioenschap dagvoetbal al. Belde oefenmeesters wisselden ten overstaan van de verzamelde pers met een !k vraag- en antwoordspel de meningen uit over het treilen, dat opnieuw in een 2-1 zege en ln Ongatte van de landstitel voor IJsselmeervogels was geëindigd. Het Mur, ondanks de teleurstel- bver de tien minuten voor tijd d landen gegeven 1-0 voorsprong, er niet van weerhouden samen A zoals hij het noemde, zijn d Pierre 8tevenaart een fles ipagne aan te breken. Ook het ar van de DOVO-spelers, die na P de „Vogels" in hun kleedka- 5 feliciteerden, deed sympathiek om uit alles bleek dat Evert Mur ede mee had dat de Spakenbur- de zesde landstitel ln hun ge- idenls binnenhaalden. Mur: „De en trotse verliezer. Meestal is er it missen van zo'n titel sprake en anticlimax, maar ik zou van ilimax willen spreken. Ik ben toet wat mijn spelers gedaan en. Vooral de Jongere spelers •en bewezen in bijzondere om- Ugheden tot topprestaties te en komen. IJsselmeervogels is kampioen, maar DOVO ls ln Ocht. Daarvan ben lk overtulgd'- e DOVO ln de afgelopen we ll de indruk goede voortgang te '1 ln het rijpingsproces, tegen neervogels werd dat nog het Lijkst onderstreept. Wat Mur ook terecht de bewe ring ontlokte: „De overwinning viel aan de verkeerde kant. Wij hadden, na de 1-0 voorsprong de marge moe ten uitbreiden, dan hadden de „Vo gels" er niet meer aan kunnen tippen". Heerste IJsselmeervogels vorige week bijna de gehele wedstrijd, nu was die dominerende rol weggelegd voor DOVO. Het Initiatief moest ook wel van de Veenendalers komen, om dat alleen winst een herkansing in de vorm van een derde wedstrijd zou opleveren. Die beklemmende op dracht hield niet ln dat DOVO roeke loos voor de aanval koos. De acties werden behoedzaam opgebouwd, waarbij de risico's tot het minimum beperkt werden. DOVO probeerde vanuit het mid denveld zijn slag te slaan. Niet voor niets was Hans van Kooten als extra man aan het middenrif toegevoegd, waar hij de vaste partner van Hannie Burgman werd. De Veenendalers konden makkelijk hun defensie tot drie man beperkt houden, omdat Usselmeervogels met twee spitsen (Jaan de Oraaf en Jan Zwaan) ope reerde. Jan Vedder liet zich terugval len op het middenveld, waar Aart Gerritsen geen moment van zijn zij de week. IJsselmeervogels kon zijn gevaarlij ke wapen, de counter, niet hanteren, omdat de straffe mandekking van DOVO opnieuw succesvol bleek. Ne lls Houtriet vocht weer interessante duels uit met Jaan de Oraaf, die nauwelijks gevaarlijk kon worden. Hoewel de balans van de scorings kansen nog ln evenwicht bleef, was DOVO wel gevaarlijker. Doelman Jos de Feljter had grote moeite doel pogingen van Aart Gerritsen, Rini Veldhuizen en Benno Wormgoor on schadelijk te maken. Vaak lukte hem dat pas ln tweede instantie. Zo ook ln de 27e minuut, toen hij een Inzet van Rlnl Veldhuizen nog kon pareren, maar kansloos was tegen het fraaie afstandschot van Hans van Kooten (1-0). Het evenwicht was weer hersteld, de strijd om het landskampioenschap weer volledig open. De kansen op een extra wedstrijd namen eerder toe dan af. IJsselmeervogels pro beerde. vooral na rust, de gelijkma ker te forceren, maar aanvallend maakte de 8tevenaart-formatle een machteloze Indruk. Jan Vedder Jaan de Graaf helpt de „Vogels" definitief aan de landstitel. Hij scoort 1-2. Nelis Houtriet en Cees Hardeman (4) zijn kansloos. werd weer ln de frontlinie gepos teerd, terwijl verdediger Bram de Graaf vaak als extra offensieve kracht functioneerde. Het lukte vooralsnog niet. DOVO kreeg nog de beste kansen om de score verder uit te bouwen, maar Rlnl Veldhuizen, Henk Aukema en 8teef van der Oos terkamp hadden het geluk niet aan hun zijde. IJsselmeervogels wel, maar eerst moest de ploeg nog een periode doormaken, waarin de irritatie de boventoon voerde. Met opnieuw Jaan de Oraaf als de meest in het oog springende exponent. Maar ook anderen, zoals Bram de Graaf die onnodig Aart Gerritsen tegen de hielen tikte. De nerveuze scheids rechter Jongman, die zijn optreden gepaard liet gaan met een groot aantal foutieve beslissingen, han delde ditmaal Juist door De Graaf een officiële waarschuwing te geven. Inmiddels had trainer Pierre Steve naart Jan Zwaan gewisseld ten fa veure van Peter de Graaf. HIJ zou tien minuten voor tijd voor het keer-, punt zorgen. Terwijl Jaan de Oraaf Nells Houtrtet ln zijp kielzog meet- IJssclmeervogels en Rheden spelen zaterdag 18 juni om zeven uur in Spakenburg de eerste wedstrijd om het algeheel amateurkampioenschap van Nederland. De returnwedstrijd is een week later zaterdag 25 juni in Rheden. Aanvang zes uur. rok, kreeg Peter de Graaf zo veel ruimte dat hij van afstand raak kon schieten: 1-1. De ban was gebroken. Enkele minu ten later mocht Jaan de Graaf de zelfde cijfers als vorige week op het bord brengen. Na aangeven van Jan Vedder speelde hij zelf de ontredder de Veenendaalse defensie uit: 1-2. De Spakenburgers konden zich op maken om de zoveelste titel te vie ren met als middelpunt Peter de Graaf. Hij had sportlef revanche ge nomen voor het feit dat hij toch niet ln de basis stond, omdat Jos de Feljter, Harrie Koelewljn en Jan Zwaan speciaal waren overgekomen uit Spanje, waar zij vakantie hou den. Peter de Graaf: „Ik ben zelf een paar dagen met school weg geweest, zodat lk vrijdagavond pas hoorde dat lk toch niet zou spelen. Dat was een grote teleurstelling, die lk moei lijk kon verwerken. In het begin van het seizoen was lk vaste keus. Hal verwege werd lk voor drie wedstrij den geschorst. Het elftal draaide toen goed, en dan ls het moeilijk om terug te komen". Peter de Graaf staat zaterdag wel in het elftal, dat tegen Rheden de eer ste wedstrijd om het amateurkam pioenschap afwerkt, want Pierre Stevenaart verwacht niet dat het drietal opnieuw uit Spanje over komt. Stevenaar: „Dan zouden ze ongeveer de helft van hun vakantie moeten opofferen. Dat zou proble men geven met de vrouwen. Voor de tweede wedstrijd tegen Rheden kan lk wel rekenen op Koelewljn en Zwaan, maar De Feljter is er dan nog niet bij." „We hebben geluk gehad," zegt Ste venaart. „maar dat heeft iedere ploeg nodig om kampioen te wor den. Ik hield al helemaal rekening met een derde wedstrijd. Ook ande ren, want dat merkte ik wel aan de reacties na afloop. De vreugde was groter dan bij het behalen van de afdelingstitel." IJsselmeervogels kampioen, maar DOVO had stellig een derde wedstrijd verdiend. Dat die nu niet nodig ls. is wellicht beter omdat de tweekamp met Rheden om de amateurtltel ook nog veel krachten vergt. Wat dat betreft is IJsselmeervogels qua routine en qua fysieke kracht kansrijker tegen Rheden dan DOVO. DOVO-IJS8ELMEERVOCELS M (1-0) 27 Han» van Kooien 1-0. 81 Peter de Oraal 11. 89 Jaan de Oraal 1-2 Scheldzrechter Jongman. Toeschouwen: 5000. DOVO: Suydendorp; Van Kooien, Schinkel. Hardeman. Houtriet. OerrlUen. Dlteweg. Na- vest; Aukema. Veldhuizen. Wormgoor (Van der Oocterkamp). IJSSELMEERVOGELS: De Feljter; Koelewljn. B de Oraal. Kok. E de Oraal; Van der Berg. H de Oraal. Burgman. J. de Oraal. Zwaan (P de Oraal), Vedder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13