Een tuiniersagenda onbezorgd op vakantii "1/1 NUTSSPAARBANb LEIDSE SPAARBANI; Hagenaars sceptiscF verzekeringen, vreemd g cheques, rekreatiekredk enkluizen mj O Als u dóórden Trouw h Tuinboeken in eikaars verlengde Biologisch tuinieren en" werkbesparing K.1S3S 3 ARNOLDUS KEUKENS 3440,- TEL. 020-913456 Toestel 743 MAKELAAR-TAXATEUR- de Tombe gevorderd assistent accountant Melse co accountants MAANDAG 13 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Henk van Halm In juni groeit alles onstuimig. Dat kunnen we met plezier aanzien voor zover het onze lie velingsplanten zijn of met ont steltenis, wanneer het gewas sen betreft die we als onkruid beschouwen. Ook gewaardeer de tuinplanten moeten nu in de hand worden gehouden. Zo heb ik juist de dikke jonge loten uit de vlieren geknipt, die het hart van de struiken zo vullen dat er geen zonlicht meer tot de bo dem doordringt en de planten eronder door lichtgebrek gaan kwijnen. Zelfs liefhebbers van wilde tuinen oppassen dat de zaak niet lelijk uit de hand loopt en bepaalde duigen doen. als ze bij terugkomst van de vakantie niet zo'n oerwoud aan willen treffen dat er geen door komen meer aan is. Voor elke tuin- liefhebber dus nog genoeg werk zaamheden in juni. Daarom toch nog maar even geattendeerd op een aan tal tuinboeken. al zal uw hoofd nu meer staan naar de aanschaf van reisgidsen. Tuinalmanak Na de Belasting-Almanak, de Beroe pen-Almanak en de Almanak voor de Vrouw verscheen in de pas ver streken lente voor de eerste maal Elseviers Groene Almanak. Deze tuininformatiebron bestrijkt het plantenjaar van 16 maart 1977 tot 15 maart 1978 en geeft in kort bestek een duidelijke tuinagenda voor de verzorging per halve maand van bloemen-, moes- en fruittuin, bloem bakken en ook kamerplanten Daarbij wordt tegelijk gewezen op wat er in de tuin te zien is en wat er speciaal te doen valt in die tijd. Over de eerste helft van juni: vaste plan ten en zo nodig opbinden, bonen leggen, tomaten buiten planten en dieven, buitenchrysanten planten, hagen voor de eerste maal snoeien, de strijd tegen het onkruid, de grond bedekken door mulchen met allerlei organisch materiaal in de groente tuin en tussen de rozen, het zelf compost maken, latyrus aanbinden en werkzaamheden in de moestuin. In de tweede helft van juni mis ik de tip het jonge lot van blauwe regen en bruidssluier vóór Sint-Jan (24 juni) tot op drie ogen in te korten, wat de bloei zeer ten goede komt Maar ja, in een beknopte tuinagenda kan ook niet alles staan. Er is bij de samen stelling al sterk gestreefd naar dui delijkheid en praktische bruikbaar heid voor allerlei tuinen. Er wordt nauwelijks uitgewijd over zaken die niet direct te maken hebben met tuinonderhoud of de verzorging van planten in tuin, vensterbank en bloembak. Na deze tuinagenda zijn in aparte hoofdstukken een aantal onderwer pen ondergebracht waarvoor velen belangstelling hebben: de heidetuin, de vaste-plan ten tuin. het gazon, de toepassing van bloembakken en de verzorging van kamerplanten. Af zonderlijke aandacht is ook besteed aan onderwerpen die een tuin bezit ter problemen kunnen geven, zoals het zaaien van eenjarigen, de ver meerdering. de verbetering van de bodem, de bemesting, de keuze van het juiste tuingereedschap, snoeien, de vele mogelijkheden een tuin af te scheiden, de aanleg van paden en terrassen en het verstandig omgaan met middelen ter bestrijding van on kruid en ziekten. Op speciaal geruit papier kan de gebruiker van de almanak zelf een aan eigen omstandigheden aange past tuinontwerp maken, waar een aantal gegeven schetsen model voor staat. Wie de resultaten van zijn tuinbezigheden wil fotograferen, vindt in de almanak praktische tip sen ruimte voor het Inplakken van zijn eigen opnamen. Tezamen met de eigen notities, gemaakt in de loop van de seizoenen, ontstaat zo een logboek van het groene Jaar, dat ook in de komende jaren naast de dan verschijnende almanakken zijn waarde blijft behouden. Je kunt er ook in noteren wat je volgend Jaar anders zou willen doen. Alle vereni gingen. van belang voor tuin- en plantenliefhebbers, zijn met adres genoemd, maar niet de bladen die ze uitgeven Dat had toch wel plezierig geweest en is iets voor de volgende Groene Almanak. Weinig tijd Ook van Elsevier is „2 uur tuinie ren". geschreven voor de velen die maar weinig tijd aan hun tuin kun nen of willen besteden. Over de vraag wat ze dan nog aan de aanleg en het onderhoud van hun tuin kun nen doen. bogen zich Roger Grounds en zijn medewerkers. In zesentwintig hoofdstukken geven ze een groot aantal tips en veel informatie die het mogelijk maken in even zoveel we ken gedurende maar twee uur per week de tuin in te richten en te onderhouden. Klaar en duidelijk geeft .J2 uur tuinieren" een basisop zet voor de aanleg van een tuin, de plantenaanwas, de noodzakelijke ge reedschappen en een veelheid van ideeën en mogelijkheden. In zes proeftuinen komt de herindeling van een eigenlijk niet zo geslaagde tuin aan de orde. Al doende kun Je zo een heel andere kijk krijgen op de aan pak en de creatieve benadering van het groeien en bloeien rondom het huis. Deel n dat een aantal tuin types weergeeft, is veel te beknopt voor serieuze navolging. Als voorbeeld de ecologische tuin, wat daar ook mee wordt bedoeld, hier althans niet meer dan een samenraapsel van wil de en halfwilde planten, die onder natuurlijk omstandigheden niet blj- eengroeien. terwijl de wilde hyacint bovendien tweejarig wordt genoemd (het is een overblijvend bolgewas). Met betrekkin? tot dit voorbeeld moet worden opgemerkt dat de aan leg van zo'n tuin een wel heel andere methodiek vereist dan hier wordt voorgesteld. Al met al is dit boek toch wel een handige „aangever" die je schools kunt navolgen of speels kunt inpassen in eigen tuinbedrijf. Spelenderwijs kan er dan best iets aardigs ontstaan. Biologische principes Wat de ecologische tuin aangaat, kan men beter te rade gaan bij Ca tharine Osgood Foster, die uitgaan de van biologische principes „De biologische siertuin" schreef. Het prettige gevoel van welzijn en het besef dat alles in de tuin zich daar ook thuisvoelt zonder opgejaagd, geforceerd of half vergiftigd te wor den, is een van de mooiste resulta ten van de biologische methode. Dit boek is een handleiding voor begin ners met deze methode in een lege of een al bestaande tuin. Het is een grondig overzicht van de tuintechni- sche mogelijkheden bij de aanleg van een rotstuin, een watertuin, een schaduwtuin, een wildeplantentuin of gewoon een ouderwetse tuin. Dit is geen pleidooi voor de ecologische tuin, maar voor ecologische princi pes. ingepast in tuinen zoals de meeste mensen die graag zien. De biologische siertuin is goed be werkt door Hans van Cuijlenborg, met veel verwijzingen naar Neder landse leveranciers van speciale tuinmaterialen, zaden en plantgoed. Een prima boek, waarvan alleen te betreuren valt dat de kleurenfoto's van die keiharde kleuren hebben, als nagekleurde prentbriefkaarten en soms nog erger. Bedekte bodem Een belangrijke voorwaarde bij bio logisch tuinieren is vooral dat de hele bodem bedekt is, net als in een bosrand, een weide, een moeras, een duinvlak of een heideveld. Bodem bedekkers hebben esthetische, maar ook praktische waarde: ze be lemmeren onkruid vaste voet te krij gen in de tuin. omdat die het liefst op kale grond groeien, ze temperen de inslag van regen zodat de grond niet „dichtslaat" en gaan uitdroging van de grond tegenN omdat ze de oppervlakte voor zon en wind onbe reikbaar maken. Wanneer bodembe dekkers eenmaal een goed gesloten geheel hebben gevormd, kunnen tij drovende werkzaamheden achter wege blijven. Daarom zijn de laatste jaren bodem- bedekkende planten sterk in de be langstelling gekomen. Maar eer de hele bodem begroeid is. gaan er wel een paar jaar voorbij en is het resul taat in het begin soms teleurstel lend. Vaak ligt dat ook aan de plan- tenkeuze. Dick van Raaite schreef een boek over bodembedekkers dat een goede hulp kan zijn bij het in richten van een tuin die uitsluitend daarmee beplant moet worden. Er wordt niet alleen aandacht gegeven aan de bekende vaste planten die voor bodembedekking kunnen wor den gebruikt, maar ook aan hees ters. rozen, coniferen, een- en twee jarige planten en zelfs aan enkele klimmers. „Bodembedekkers" is geïllustreerd met heel mooie kleu renfoto's en een aantal zwartwit fo to's. waardoor het niet alleen een lees-, maar ook een kijkboek is. met veel leuke aanleg ideeën bovendien. Ander klimaat Die laatste zijn minder te vinden in een vrijwel gelijknamig boek van Duitse bodem. „Bodembedekkende planten". Het veelvuldig gebruik van natuursteen, daar uiteraard vaak voor de hand liggend, en de voor onze begrippen meestal im mense ruimte werken wat vervreem dend. Geschikte soorten worden alle apart beschreven in alfabetische volgorde op de botanische namen in de categorieën vaste planten, blad heesters, naaldheesters, varens en grassen. Behalve veel zwartwit en wat kleurenfoto's staan er een groot aantal plantkundig juiste tekenin gen in. die helpen de planten bij de kweker te herkennen. Veel aantrek kelijke soorten staan in dit boek, maar deze zijn lang niet alle hier te krijgen. Wat soms maar goed is ook, want er zijn er heel wat onder die het in onze tuinen en in ons klimaat zeker minder goed doen dan in Duitsland. Dit zijn nog lang niet alle tuinboeken die in de laatste maan den zijn uitgekomen. Ze hebben echter met elkaar gemeen dat ze in eikaars verlengde liggen: werken volgens een seizoenschema, biolo gisch tulnieren en werkbesparing door fleurige bodembedekkers. Over een paar anders geaarde tuin boeken volgt nog een bespreking. Dieneke van Raaite: Elseviers Groe ne Almanak 1977. Uitg. Elsevier, Am sterdam Brussel. 128 bli., 12,50 Roger Grounds: 2 uur tuinieren. Uitg. Elsevier, Amsterdam Brussel. 144 blr., 19,90 Catharine Osgood Foster: De biologi sche siertuin. Uitg. Hollandia, Baarn. 144 bh., 34,50 Dick van Raaite: Bodembedekkers. Uitg. Terra. Zutpben. 112 bis., 24,50 M. G. Eiselt: Bodembedekkende planten. Uitg. Thieme, Zutphen. 164 bis., 24,50 Varens zijn schitterende bodembedekkers op half beschaduwde plekken, middag het zonlicht doorheen speelt. waar in de late na vFoto: Henk van Halm. Oi, -i> v- 'S s ?ük" "xêt vf.v DEN HAAG Verschillende commissies van de Haajiii meenteraad gaan de komende weken bekijken of het voor het Nationaal Monument Koningin Wilhelmina, datjc ver het Binnenhof zou moeten komen, inderdaad moet IJ uitgevoerd. s. x' te t «fel»'. Een bodembedekkende begroeiing met veel wilde planten: gele-schijnpapaver, beemdooievaarsbek, vogel melk en groot hoefblad. Foto: Henk van Halm. De plannen voor het monument in het Haagse Centrum werden in au gustus 1975 ingediend. Den Haag werd door de Commissie Nationaal Monument Koningin Wilhelmina, die in opdracht van de regering werkt, getipt als de meest geschikte plaats voor een gedenkteken ter na gedachtenis aan de in 1963 overleden vorstin. De architect Frans van Dil len en de beeldhouwer Hans Petri ontwierpen het monu soort wandelpromenade. met verspreid liggende achtige keien. De bestrati den de ontwerpers in de kltfl de Nederlandse vlag. Hetl blauwe lint zou moeten lopf het Binnenhof over het L langs het stadhuis naar In Kerk. Notaris J. van Ameyden Te Leiden is voornemens op vrijda gen 24 juni en 1 juli 1977, telkens des avonds om 7 uur in het Notarishuis, Ho- gewoerd 144 te Leiden, ex art. 1223 Burgerlijk Wet boek, bij opbod en afslag publiek te verkopen: het woonhuis met schuur en tuin, Groenoordstraat 31 te Leiden, groot 1.02 are. Lasten ong. 155,- p.j. De koper kan de ontrui ming bewerkstelligen d.m.v. grosse van de vei lingsakte. Koper dient zelf voor een huisvestingsvergunning te zorgen. Bezichtiging: 21. 23. 28 en 30 juni 1977 telkens van 2-4 uur. Betaling kooppenningen: 1 augustus 1977. Inlichtingen: Bij genoemde Notaris. Boerhaavelaan 31. Tel.: 071-15.23.43. ZAKENFLITSEN Keuze uit meer dan 40 stuks toercaravans v a. 6400 Rondom geïso leerd met dubbele ramen. En vele occasions v.a. 1000. Ook reparalie en verhuur. CHRISPIJN CARAVAN BE DRIJF B.V., Rijndijk 123, Lei den. Telefoon 071-764256 Tussen de Vink en Haagsche Schouw. Chmees-lndisch Restaurant Woo-Ping Diefsteeg IS. Leiden. tet. 071-130373 Thans ook uitzen ding van alle gerechten Alle ge rechten worden vanaf 15 ver hoogd met 1 2 50 bezorgloon. Da gelijks van 1-3 uur v m en van 5-9 uur s avonds thuisbezorgd. Ontvettings en vermagenngsthee, 2 x daags een kopje en u slankt af, 100 gram f 3.45 Drogisterij BOERHAAVE HaartemmerstraarcS. Leiden. Trapbekleden laat uw trap door de specialist bekleden met tapijt, vinyl of ny- lonvilt v.a. 150 incl. legloon en materiaal. Belt u nu op en wij komen met stalen bij u aan huis. Tel. 070-891051. na 18 uur 070- 881155. Graszoden direct van onze kwekerij 3.25 per m2 tuinaarde en mest in zak ken. alles franco thuis vd Meer graszoden. Noordwijk. Tel. 01719- 13939. Voor goed en vakkundig AUTORIJLES naar Autorijschool Vinkestijn i.b.v. Vamor Plus M l. geett les in Opel Ascona. Telefoon 071-134575. sta-caravans v.a f 9500 CHRISPIJN CARAVAN BEORIJF B VRijndijk 123. Leiden, telef 071-764256 Tussen de Vink en Haagsche Schouw Echte, jonge eerlijke auto's bij Vlasveld off. Toyota dealer Nu Haarlem merweg 49a. Leiden naast Groen- oordhallen. Telefoon 134689. Uitknippen Geldleningen voor elk doel F«nanoe"ngen - Persoonlijke leningen - Hypotheken Rijks-Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether. Bs 05550 Hammarskjóldlaan 213, tel. 070-935693. UITKNIPPEN T V -reparaties b«| u thuis, ook 's avonds, vooraf prijsopgaaf schriftelijke garantie Financiering - persoonlijke lening mo gelijk Levering van (zo mogelijk) elektrische artikelen U wordt gehaaid en gebracht Ri|ks-Erkend Bedri|f Aether Bs 05550 HammerskjöMlaan 213 Tel. 070-935693. Graszoden en grond ook zakken grond in elke hoeveelheid leverbaar F Philippo. Margnetstr 5, Leiden, tel 071-126414. Haarlemmerstr. 55 T.O. REX Lelden NOG ENKELE KEUKEN SHOWROOMMODELLEN COM PLEET MET (N80UW APPARA TUUR Kom keukens kijken Kom koopjes kijken NEEM DE MAAT VAN UW KEUKEN MEE Een voorbeeld is: complete kunststof keuken, lang 2.70 m. met koelkast, oven en afzuigkap voor INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt Begin september start in DEN HAAG I 1 de mondelinge avondopleldlC onroerende goederen Inschrijvingen zijn vanaf heden mogelijk voor een t# aantal deelne(e)mers(sters). Inlichtingen M.O.O.G. (Mak. Opl. Onr. Goed.) 4 Twelloseweg 7a DEVENTER Tel. 05700-10916. deTombelMelse&co. registeraccountants, hebben 20 kantoren in Nederland. De sfeer op onze kantoren kan als bijzonder prettig worden omschreven. Men Is geen nummer in onze organisatie. De werkzaamheden zijn zo georganiseerd, dat er in kleine teams gewerkt wordt, waar binnen men een eigen verant woordelijkheid heelt. De variatie in te behandelen onderwerpen, resp. te adviseren kllénten is groot. Onze arbeidsvoorwaarden zijn zonder meer up-to-date. Vestigingen te: Alkmaar, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Bergen op Zoom, Dordrecht, Ede. Eindhoven. Enschede, 's-Gravenhage. Haarlem, Leeuwarden. Leiden. Middelburg, Nijmegen. Rotterdam. Utrecht, Winterswijk en Zierikzee. r p iï llc bi Voor ons kantoor te Leiden zoeken wij een gevorderd w assistent accountant, die in het bezit is van het er Praktijkdiploma Boekhouden en studerend voor MBA.*.3 S.P.D. of NIvRA. »P Deze opleiding is bijzonder geschikt voor een goede p carrière op ons accountantskantoor, waarvoor wij u alle te kansen willen geven. Wij bieden uiteraard een afwisselende werkkring, een goed salaris alsmede een aantrekkelijke studie- en auto/reiskosten regeling. Uw sollicitatie dient u te richten aan ons kantoor te Leiden. Zoeterwoudsesingel 50. U kunt ons ook eventueel bellen voor een oriënterend gesprek. Vraagt u dan naar dhr. R. Dorrepaal. Telefoon: 071-144451. te Ik Dc kt Al ei Ui -iel

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12