Océ: doordacht kopiëren a „Verzekeringsmaatschappij Interpolis stroomlijnt het groeiende administratiepakket. Océ helpt daarbij. En zeer efficiënt Felsensteins visie op Mozarts Nozze di Figaro boeiend Rotterdam Folk m een traditie worde Frederica von Stade soliste bij RPhO Zomerse week Bloedeloze Luti Sancti Nicolai MAANDAG 13 JUNI 1977 Trouw/Kwarte KOMISCHE OPER BERLIN door R. N. Degens DEN HAAG Na twee voorstellin gen van Mozart's „Le nozze di Figa ro", zaterdagavond en vanavond (maandag) in het Congresgebouw in Den Haag. Is de Komische Oper Ber lin uit Oost-Berlijn weer uit het Hol land Festival verdwenen. En dat is jammer. Want de manier waarop dit werk. in een Duitse vertaling („Die Hochzeit des Figaro") wordt uitgevoerd is uitermate interessant. In hoofdzaak Maandag 13 juni AMSTERDAM Stadsschouw burg 19.30 uur: Ned. Opera „Axel" AMSTERDAM Brakke Grond 20.30 uur: Humdrum and Hulla baloo DEN HAAG Congresgebouw 20.15 uur: Komische Oper Ber lin, Die Hochzeit des Figaro ROTTERDAM Doelen 20.15 uur: Poetry International LEIDEN Leidse Schouwburg 20.15 uur: Jennifer Muller and The Works UTRECHT Geertekerk 20.15 uur. Clavecymbelrecital Ton Koopman om de regie van de enkele jaren overleden Walter Felsenstein, die met zijn revolutionaire enscenerin gen van bekende werken bij de Ko mische Oper grote faam verwierf. In een zeer licht en strak gehouden toneelbeeld van Reinhardt Zimmer- mann wordt, dank zij Felsensteins regie-opvatting, het luchtig-char- mante karakter waarin de Figaro volgens de Weense traditie de mees te bekendheid kreeg, vrijwel geheel vervangen door een visie waarin op de maatschappij-kritiek sterk de na druk valt. Dat heeft minder te ma ken met de huidige politieke ideolo gie in de D.D.R. dan met het toneel stuk van De Beaumarchais waar naar het libretto is gemaakt. Vanwe ge de vrijmoedige kritiek op handel en wandel van de Franse adel, die het in komische situaties verpakt bevat, kon het pas zes Jaar na vol- tooïng in het openbaar worden opge voerd. Dat het accent bij deze opvoeringen van de Komische Oper Berlin in hoofdzaak valt op de enscenering, komt niet doordat deze zich ten kos te van de muziek aan de toeschou wer zou opdringen. Wèl is zij door de kracht van haar visie en de manier waarop die wordt gerealiseerd, boei ender dan het puur muzikale aan deel dat vocalisten, koor en orkest van de Komische Oper in deze voor stelling hebben. Een voortreffelijk ensemble overigens, dat zonder op vallende uitblinkers over de hele li nie zowel de belangrijke als de min der belangrijke rollen op hoog ni veau bezet. Er zijn in dit stuk trou wens geen „onbelangrijke" rollen. Dat men zich dat in deze opvoering weer eens duidelijk realiseert, komt door de zorg die hierin ook aan het geringste onderdeel wordt besteed. door W. Wolvekamp ROTTERDAM Het solistisch op treden van de Amerikaanse mezzo sopraan Frederica von Stade tijdens het vrijdag onder leiding van Edo de Waart gegeven concert van het Rot terdams Philharmonisch Orkest be tekende een hernieuwde kennisma king met deze zangeres, die in korte tijd een spectaculaire carrière op bouwde. Verleden Jaar vertolkte zij (eveneens in het Holland Festival) de titelrol in Richard Strauss' opera „Der Rosenkavaller", integraal op de plaat vastgelegd. Enige maanden na dien werd een opname gemaakt, ook met het RPhO, van Mozart- en Ros- sini-aria's die in maart Jl. werd on derscheiden met een „Grand Prix" van de Académie Charles Gros te Parijs. Frederica von Stade beschikt over een bijzonder fraai stemgeluid, dat in alle liggingen en sterktegraden (zelfs in het pianissimo) een grote draagkracht heeft. Technische moei lijkheden schijnen voor haar niet te bestaan. De aria's, die zij deze avond voordroeg uit Rossini's „Otello" en uit Mozarts „La clemenza di Tito", genoten een zeer muzikale en moeiteloze voordracht, die aan het enthousiaste publiek een dusdanig applaus ontlokte, dat een toegift moest volgen: een aria uit Mozarts Figaro. Mozarts Maurerische Trauermusik is een werk dat men eigenlijk niet veel op de concertprogramma's tegen komt. Treurmuziek, die Mozart schreef ter herdenking van enkele overleden vrijmetselaars. Een ko raalbewerking met voor- en naspel, waarin met behoud van het eigen karakter de geestelijke affiniteit tot Bach onmiskenbaar is. Edo de Waart gaf er met het RPhO een zeer ver zorgde en naar klank fijnzinnige uit voering van. Het concert, dat met Rossini's ou verture „La scala di seta" was geo pend, gaf na de pauze Rachmani- nows tweede symfonie te horen Se dert enige jaren staan deze symfonie en de derde op het programma van het RPhO. Het zijn waardevolle re pertoire-aanwinsten gebleken. Edo de Waart gaf blijk de partituur (waarom heeft hij hem eigenlijk tij dens de uitvoering nog voor zich liggen) in alle details te beheersen. Hij leidde het orkest tot een warm bloedig musiceren, dat een van zijn hoogtepunten wel vond in het won derschone Adagio. Hinderlijk ap plaus tussen de verschillende delen zou men tijdens zulk een concert eigenlijk niet verwachten. Vermeld zij nog, dat de obligaatpar tijen tijdens de door Frederica von Stade gezongen aria's op zeer ver zorgde wijze werden gespeeld door de haïpiste Teresia Rleu en de klari nettist Bas de Jong. De Doelen was slechts half bezet. De zomer blijft ons toelachen. De eerstkomende dagen zal het aan houdend warm zijn met wind uit richtingen oost en zuid. De thermo meter zal oplopen tot 25 A 27 graden. Jammer, dat de meeste vakanties nog niet zijn begonnen.Natuur lijk kan het hier en daar tot een regen of onweersbui komen. Dat is min of meer normaal voor zo'n weertype maar waar zo'n bui en hoe hevig die zal zijn is vooraf moeilijk vast te stellen. Dat hangt mee af van de luimen van storingen uit Frank rijk. Gisteren al was de bewolking on- weersachtig. Van de vroege morgen (van zes uur af) verschenen er op middelbare hoogte floccus- en cas- tellanus-partijtjes. Toen in de vroe ge middag (je bewolking steeds meer ging betrekken, leek het op korte termijn te gaan donderen, maar. dat gebeurde niet. Men kon duidelijk zien dat de wolken „ver keerden" en na een uurtje scheen de zon er weer vrolijk op los. Mijn on weerverklikker THP 200 liep tijde lijk op tot 40 a 50 schaaldelen om in de vooravond teruggekeerd te zijn tot 5. De paar buien die er gisteren in West Europa al geweest zijn, behoorden tot het type locale warmtebui. Zo'n onweer brengt niet meer dan een tijdelijke afkoeling teweeg. Dat het zo meeviel kwam ook doordat de belangrijkste lagedruk-bron zich vrij ver in het zuiden bleef ophou den. namelijk boven Spanje. Gister middag om twee uur was er een kerntje van 1000 millibar ten noord westen van Madrid Op de berg Leon (1000 meter hoog) viel onafgebroken een zware spoelregen. Die spaanse depressie bedierf het weer Juist tij dens de verkiezingen daar in grote gebieden Op sommige plaatsen was et zondagmiddag niet warmer dan elf A zeventien graden, wat een ver schil met Nederland! In ons land liep het kwik op tot 25 graden zowel in het noordoosten (plaatselijk) als in het zuidwesten. Sommige stati ons kwamen er dicht bij. Opmerkelijk was, dat er wel op ver schillende stations onweerachtige middelbare wolken werden waarge nomen, maar dat er op het circuit van de Pyreneeën tot Nederland vrijwel nergens onweersbuien van betekenis voorkwamen. In de vroe ge ochtend was dat in Spanje en Zuidwest-Frankrijk wel even anders geweest. Santander meldde 25 milli meter, bij de Pyreneeën viel 10 tot 20 millimeter. Ondanks de vrij belangrijke baro meterdalingen gaat er van de lucht druksituatie op dit moment toch een zekere bestendigheid uit; in elk geval geen grote bedreiging voor af koeling en veel onweer. Men mag de situatie structureel zomers noemen met lagedruk over Spanje en de Middellandse Zee en kijk eens hier. hoge druk van 1027 mb boven Noord-Zweden met uitbreiding in west tot zuidwestelijke richting naar de Britse Eilanden. In de hoge re niveaus is gisteren over ons land vanuit zuidoostelijke richtingen warmere lucht binnen gekomen en dat is dan ook een garantie voor het verspreid blijven van onweer. Nu „Scandinavië" een flink woordje meespreekt kon de temperatuur bij stralende zonneschijn in het Zuid- finse Jokioinen tot 30 graden stijgen en ook Helsinki kwam dicht bij de tropische grens. Het Griekse Thes- soloniki kwam tot 34 graden. Even goed begrijpen de kans op een regen- of onweersbui, lokaal zelfs een wolkbreuk is er de komen de dagen, maar toch zal de zomer zich daardoor niet uit het veld laten slaan en blijft de toestand met mid- dagtemperaturen van 21 tot 27 gra den gehandhaafd. Ondanks tegenvallende Stivell Toneelbeeld uit Mozarts „Le noz ze de Figaro" Typerend voor de befaamde „Gründlichkeit" zijn ook de zeer in formatieve en uitvoerige verhande lingen in het programma, dat ook vermeldt de hoeveelste voorstelling dit na de première in 1975 is, en dat bij de namen van medewerkers zelfs die van de man die de meubels ont wierp niet vergeet. Ik zal niet beginnen aan het noemen van namen, die hier overigens toch weinig zeggend zijn. Een uitzonde ring toch voor dirigent Geza Ober- frank omdat die het zo hoorbaar moeilijk had in deze zaal (Prins Wil lem Alexander) het contact tussen het orkest en toneel te handhaven. En omdat hij desondanks in over eenstemming met het flitsend leven dige toneelgebeuren een vaak bril jant klinkend aandeel in de duidelijk aan Felsenstein toe te schrijven to taal-conceptie van Mozarts meester werk leverde. Nogmaals: jammer dat een voorstelling van dit niveau maar zo kort in het Holland Festival kan blijven. door Willem Schrama ROTTERDAM Ondanks een wat tegenvallend optreden van de Bre tonse zanger/harpist/fluitist Alan Stivell is het eerste grote Nederland se folkfestival de geschiedenis inge gaan als een evenement dat in de komende jaren gezien de enorme belangstelling zonder enig pro bleem traditie kan gaan worden. De duidelijk een beetje overschatte Stivell, die de apotheose van Rotter dam Folk '77 had moeten worden, bleek niet in staat de bijna volle Door Jac. Kort AMSTERDAM Sint Nicolaas moet een goed mens geweest zijn. De faam van deze abt uit het tegen woordig Turkse Myra is er een van wonderdoende hulp in uiterste nood. Hulp voor armen en kinderen vooral, maar ook voor rijken en ou deren, die werden belaagd. Tot' in onze tijd (Benjamin Britten) is deze figuur het onderwerp van muzikale composities geweest. Uit de twaalfde eeuw stamt het handschrift Ludi Sancti Nicolai (De wonderen van de heilige Nicolaas), afkomstig uit het Benedictijner klooster te Fleury sur Loire. Hierin is sprake van drie studenten, die door de boze herbergierster zijn ge dood, maar door St Nicolaas weer tot leven gewekt, van de drie dood arme meisjes, waar de heilige een rijke geldbuidel door het venster werpt, waarna ze elk een minnaar vinden en van de bestolen joodse geldschieter, die door zijn toedoen zijn geld terugkrijgt. Studio Der Frühen Musik en En semble Vocale Guillaume Dufay hebben dit handschrift ten grond slag gelegd aan een uitvoering, die gisteren in de Sonesta Koepelzaal alhier en in de Nieuwe Kerk in Den Haag werd gegeven en die dinsdaga- vond in de Geertekerk te Utrecht zal plaatsvinden. Ik gebruikte de term ten grondslag gelegd met opzet, aangezien het handschrift nauwelijks een aanwij zing bevat omtrent de ritmische in deling van de noten en hoegenaamd niets omtrent de instrumentatie en de mise-en-scène van deze Sint Ni- colaas-spelen. Twee van de drie Ludi waren zondagochtend in de Sonesta Koe pelzaal te horen en te zien. De eerste bleef op dit koffieconcert achter wege. Ik kan niet beweren, dat dit laatste mij speet, want na een uur psalm odiërend zingen weet je het wel, hoe eentonig en bloedeloos in de twaalf de eeuw dit soort spelen klonken. Of moet ik zeggen: hoe het gezelschap dat deze uitvoering gaf, meent dat ze hebben geklonken? Aan het dilettantisch toneelspel te zien, dat zij er bij ten beste gaven, meen ik het laatste. Maar alles maakte de indruk van stokoud te zijn en dat doet het in onze tijd van antiekrage altijd wel. Doelenzaal zo te bod van zijn voorgangers! experimenteren met lore is daar debet aaf Het is de verdienste t weest deze eeuwenoui Bretagne, Wales, Ierl( land uit zijn isolemerf is de trotse bezitter vaj vader gebouwde waaruit hij hemelse k schijn haalt. Maar Sü, reiken verder. Van hem heeft zich 1 streven meester gem muziek voorzien va! nisch geweld als origineel soort Europi ceren. In dit streven| zijn optreden, dat maar dat alras uitgi ideeënloos soort folki soms zeer sterk, maan authenticiteit en enigJ Gelukkig was er nog Zoals het juist onderfd den van de QjckneyM chard Digance, de fra zang van June Tabor de en niet te vergeten^ teiten van de Utrecl^ Wolverlei. Het statische optredefe (meer flair heren, u i sp J ziek!) viel weliswaar wi^ al vanwege onmogeü K ceerde drumpartijen stond dan tenslotte dfe de Albion Dance Baf^ een zeven man sterke Engeland, die gezien de* deze heren de zaal pi# rust het festival haf sluiten. 0d c El JS kl Interpolis bedient het groeiende klantenpakket oa vanuit hel moderne hoofdkantoor Interpolis is van oorsprong een agrarischeverzekeringsmaatschappij, geschoeid op coöperatieve leest en gericht op de eigen regio. Doch steeds meer breidt het diensten pakket zich ook uit op de particuliere v'erzekeringsmarkt. waarbij het werkterrein heel Nederland beslaat. „Dat brengt natuurlijk geweldig veel administratie met zich mee." zegt de heer F. Smulders. Hoofd Drukkerij van Interpolis. „Het bedrijf groeit en dat betekent meer en grotere afdelingen. En bijna elke afdeling heeft z'n eigen, specifieke kopieerbehoeften. Gelukkig zi|n wij indertijd met Océ van start gegaan. Dat werkt prima. Met onze Océ apparaten draaien we er dagelijks een grote stroom dokumenten door, voor alle mogelijke in- en externe doeleinden. Merendeels op gewoon papier. Zo hebben we hier zeker tien 1700's staan, een achttal 1610, en verder nog 1250.1415 en een aantal andere Océ kopieerapparaten. Onze sterk gevarieerde wensen inzake kopieerapparatuur worden door het gevari eerde Océ programma uitstekend beantwoord." Océ kan.ook u de meest rendabele manier van kopièren bieden. Wilt u daar eens over praten? Belt u dan een van onze verkoopkantoren voor een afspraak. Wij komen graag naar u toe. Océ-Nederland B V. Venlo. Hoofdkantoor Verkoop Nederland Brabantlaan 2.'s-Hertogenbosch, telefoon 073-122355 Showrooms: Amsterdam (tel. 020-4410 88), Rotterdam (tel. 010-14 50 66). Eindhoven (tel. 040-44 83 25). Hengelo (tel. 05400-26305). Océ en van der Grinten zijn handelsmerken

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10