I {Langdurigste gijzeling ledert december 1975 sa NCBO: pensionering op zestigjarige leeftijd r trief van Drenten •ijgt vervolg We maken er moes van 'Ik realiseerde me nooit dat een rekening-courant alléén niet voldoende is.' 'Bij de NMB wezen ze me erop dat zon rekening in feite een ondernemersinstrument is.' i i 'In toekomst bij drogist geen geneesmiddelen' apers brengen triest record op hun naam: louding tegenover minderheidsgroepen we hadden ^oütieke achtergrond. Bij o verheid, onderwijs, gezondheidszorg en welzijnswerk De NMB denkt met u mee. Informatiebon Hendriks: .Ontwikkeling onontkoombaar' Vier maanden geëist tegen Vermaning BINNENLAND Trouw/Kwartet «van een onzer verslaggevers ,EN De treinkapers bij De Punt en de bezetters van de openbare lagere school in jvensmilde hebben gistermorgen het trieste record van de langdurigste gijzeling in Nederland op !™un naam gebracht. De langste gijzeling die Nederland tot nu toe kende was die van het Indonesische consulaat in Amsterdam. Deze duurde van 4 tot 19 december 1975 en eindigde op de Vijftiende dag. Gisteren werd dit record met zestien dagen overschreden. De treinkaping die in December 1975 ongeveer samenviel met de gijzeling in het consulaat, eindigde op de dertiende dag. 'fan een onzer verslaggevers BSEN De brief van een 7/s ;roep Drenten over de houding Gesprek de Nederlandse samenleving nover minderheidsgroepen een vervolg krijgen. Ds H. ar de loos uit Emmen, functio- van het hervormde wel- nswerk in Drente ziet als een de mogelijkheden het op men van dit vraagstuk in het iterwerk van de kerken. er uit de samenleving komen". Aan de hand daarvan kan men prioritei ten opstellen. briefschrijvers hebben kerkelijke idacht gevraagd voor de vraag- :en die voortkomen uit het ver blijf van minderheden zoals Mo- ukkers, Surinamers, gastarbeiders Sn dergelijke in Nederland. 'e denken daarbij niet zo zeer aan iodale uitspraken of kanselbood- lappen, maar aan het bespreek- stellen en werken in de gemeen- aldus ds Bardeloos. ?:aiyn< so Daar In de brief, waarvan wij gisteren de o Inhoud publiceerden, wordt ook een 00 beroep op de overheid gedaan om het vraagstuk in de beleidsvorming te betrekken. „Zoals een burgemees- 60 Ier in een Drentse gemeente het zei: o .Jullie miken er een probleem van, jnaar wij hebben nog nooit de politie ito >p de Surinamers in onze gemeente loeven af te sturen. Alsof het sturen oo fan politie een norm zou zijn." Ds fa ïardeloos wijst er op dat Juist onder oo ie Surinamers bet aantal zelfmoor- lK9len aan de hoge kant is. Het beroep lat in de brief is vervat op de over- leid moet volgens ds Bardeloos wor- -len gezien in samenhang met het /erzoek aan de gehele samenleving om de overheid te steunen. groep heeft in zijn brief nog niet :t Initiatieven aangekondigd, wil eerst afwachten hoe er It gereageerd en welke „signalen 60 Wv De g direci a Hen to por dl „Je zou bijvoorbeeld kunnen den ken aan scholen, waar ook Zuidmo- lukkers les krijgen. Daar een ge sprek op gang brengen. Er zijn scho len die nu al voor de tweede keer geconfronteerd worden met het feit dat leerlingen betrokken zijn bij een treinkaping. Het gaat om jongens die toch wel in de schoolgemeen schap waren opgenomen. Daar vraagt men zich nu af, wat er aan de hand is, of men ze toch niet juist heeft opgevangen". De opstellers van de door ruim veer tig mensen ondertekende brief, zijn behalve ds Bardeloos, ds J. Wessel van het gereformeerd welzijnswerk en hun rooms-katholieke collega P. van der Schoof. „Wij leven een beet je op de grens tussen kerk en samen leving en willen kanalen graven om die twee te verbinden", zegt ds Bar deloos. Hij verwacht dat het wel even zal duren voor er reacties ko men, maar meent tevens dat er uit Drente een positieve reactie te ver wachten is, getuige ook het feit dat er meteen een hele serie vooraan staande Drenten bereid was de brief te ondertekenen. In eerste instantie gaat het om het leggen van contac ten en voorbereidingen. Contact maken met de Zuidmoluk- se gemeenschap is op dit moment echter niet goed mogelijk gebleken, omdat zoals de briefschrijvers het zelf al uitdrukten het voor de Zuidmolukse gemeenschap erg moeilijk is intern tot klaarheid te komen. „Maar wij menen dat dit allereerst hun recht en hun plicht is". Intussen wordt volgens ds Bar deloos echter al wel voorzichtig in formatie naar de Zuidmolukse ge meenschap toegespeeld, maar zon der direct te vragen „doe je mee". De nostalgie hangt overal om ons heen. Een onweer staanbaar helmwee naar grootmoeders tijd schijnt ons in de greep te hebben. We kunnen bijvoorbeeld de meest verschillende Jams, al dan niet met kleurstof of met hele vruchten, zo uit de winkel of supermarkt halen. Daar zorgen de fabrikanten voor. Maar willen we dat? Of willen we zelf onze Jams en moes maken? Volgens het boekje „Moes en Jams" van Jacqueline Wejman en Charles St Pe ter, dat bij Bert Bakker in Amsterdam uitgegeven is, smaakt geen Jam zo lek ker als de zelfgemaakte. Als hulsvrouw in de grote stad doe je dat echter niet zo gauw. Zo n potje jam wordt namelijk aardig prijzig. Wie op het platte land woont of een volks tuintje met vruchten heeft, zal er gauwer toe komen. In het Boekje staan recepten zoals oma inmaakte. Vrij tijdrovend. Het is wel lezenswaard, want bij elk recept staan boelende verhalen over mensen die met „koken" te maken hadden, zoals „Het korte, gelukkige le ven van Mrs. Beeton", die zo akelig aan haar einde gekomen is. Een recept uit het boekje: tomaten- Groene moes Dit geeft restjes vlees een opkikker. Twee middel grote citroenen, 16 groene tomaten, 675 gram zure appels, IV, kop water, 3 koppen suiker, een pijpje kaneel van 5 cm,theele pel hele kruidnagels en 1 eetlepel Inmaak kruiden. Gebruik het afgesneden geel van de citroenschil. Hak het vruchtvlees zon der pit klein. Laat de ci troenschil 30 minuten in water gaar koken. Kook de tomaten halfgaar. Haal de citroenschil uit het wa ter en bewaar hem met de pulp. Snijd na 7 minuten koken de tomaten in blok jes. Schil de appels en haal het klokhuis eruit. Snijd ze in dobbelsteen tjes. Doe ze in de pan met de suiker, de citroenpulp en de tomaten. Doe de krulden in een zakje met kaasdoek en stop ze ook in de pan. Laat 25 minuten koken onder af en toe roe ren. Haal het kruidenbuil tje eruit en laat nog 20 minuten doorsudderen. Voeg de citroenschil toe en laat nog eens 20 minu ten sudderen. Daarna is de moes klaar en wordt ze in de potten gedaan, die van te voren gesteriliseerd zijn. Dit mengsel is vol doende voor liter of on geveer 7 potjes. Het was in 1973 dat Nederland voor het eerst werd opgeschrikt door een gijzeling, waarover voordien alleen uit het buitenland berichten kwa men. Die eerste gijzeling had overi gens geen politieke, maar een zuiver criminele achtergrond. Daan Denie en een vriend overvielen een post agentschap en gijzelden een boeren familie in het dorp Dell toen ze in handen van de politie dreigden te vallen. Het liep goed af. Na ruim een etmaal onderhandelen gaven Daan Denie en Jantje Brouwers zich over. Ongeveer anderhalf jaar later, op 13 september 1974, was het weer mis. Drie leden van het Japanse Rode Leger gijzelden in de Franse ambas sade elf mensen, onder wie de am bassadeur. De actie duurde vier da gen. Tenslotte bracht piloot Pim Slerks hen, samen met een uit een Franse gevangenis vrijgelaten land genoot en 3000 dollar rijker, in een Transavia Boeing naar Syrië. Het was de eerste gijzeling met een poli tieke achtergrond. Een maand later beleefde Nederland reeds zijn derde gijzeling. In de Schevenlngse straf gevangenis gijzelden vier gedeti neerden een kerkkoor van ruim twin tig mensen. Daan Denie en Jantje Brouwer, die ln Dell ervaring hadden opgedaan, waren ook weer van de partij en medestanders waren een Algerijnse roofovervaller en een Pa lestijn, waardoor deze actie een half crimineel en een half politiek karak ter had. Mariniers maakten er een eind aan. Daarna volgde op 2 december 1975 de treinkaping bij Wijster. Deze ac- i i i 11 i t raakte. Het koloniale verleden van Nederland kreeg een afschuwelijk vervolg. Voor het eerst vielen er do den. Drie in totaal. De trein gijzeling was nog in volle gang toen op 4 december Zuidmolukse landgenoten van de treinkapers het Indonesische consulaat in Amsterdam overvielen. Een Indonesiër waagde een vlucht poging maar overleefde deze niet door een ongelukkige val. Het aantal doden door de gijzelingsacties was toen opgelopen tot vier, waarvan er één de 31-Jarige Bierling koel bloedig in de deuropening van de trein werd geëxecuteerd. De andere drie vonden bij de eerste schermut selingen aan het begin van de gijze lingen de dood. In 1976 bleef Neder land voor het eerst weer een Jaar van gijzelingen verstoken. Ketel Om in te maken hebben we een ketel nodig van 8 10 liter. Liefst van alumi nium. omdat emallie kan gaan schilferen, Tin, ijzer en koper bederven de smaak. Verder een lange houten lepel. Ook is er een lange metalen lepel nodig om het schuim van het lnmaaksel te scheppen. Een trechter met een bre de hals om de potten te vullen is ook geen overbo dige luxe. Een opscheple- pel om het hete kooksel in de trechter te scheppen en een gelelthermometer, waarop Je kén zien of het „geleipunt" bereikt is ho ren erbij. Een goede weeg schaal ook. Let op dat de inmaakpotten luchtdicht afsluiten anders bederft alles en is de moeite voor niets. De pot moet eerst in hete soda gewassen wor den en dan met heet water worden afgespoeld. Kook de nieuwe afslultrlng 10 minuten in heet water. Als de potten gevuld zijn mag er een ruimte bovenop blijven van 1 V. cm. Terwijl de inhoud nog heet is wordt hij bedekt met een laagje gesmolten paraffi ne van 3 mm dikte Gelelsuiker Wie van al dat werk schrikt: ruim een half mil joen gezinnen in Neder land vinden het nog steeds leuk om zelf Jam te maken. Ieder Jaar worden zo'n 6'/, miljoen potjes in gemaakt. Maar ook hier kwam de fabrikant ons tegemoet. Oeleisulker is een kant en klaar produkt dat de fa brikant voor de „doe-het- zelver- Jam gemaakt heeft. Met deze suiker, die alles wat nodig is om in te maken al bevat, ls de kooktijd teruggebracht tot vier minuten. De berei ding ls erg simpel. Eén deel vruchten en precies zoveel suiker. Als de mas sa vier minuten flink door kookt kan de Jam ln de weckflessen gedaan wor den. Klaar. De flessen wel direct afsluiten. Men hoeft niet te zoeken naar de Juiste verhouding, die ls bij alle vruchten hetzelf de. Halfom. Een kind kan jam maken. Frambozen-Aal bessen 500 gram rode en witt$ aalbessen (gemengd) 500 gram frambozen 1 kg. geleisuiker. De vruchten wassen van steeltjes ontdoen, voor zichtig platdrukken en ge mengd met de geleisuiker aan de kook brengen. Vier minuten borrelend laten doorkoken. Daarna heet in de glazen weckflessen doen en onmiddellijk af sluiten. Wie een recepten- boekje wil hebben voor ge leisuiker kan dit bestellen door 1,65 over te schrij ven op postrekening 1101939 tJLV. Oebr. Van 1 Gllse Kandljfabriek, Roosendaal onder vermel ding „receptenboekje". Het kookboekje „Moes en Jams" kost 19,50 en is ln de boekhandel verkrijg baar. Het telt 167 blad zijden. Pectine P&t en viste'^onn te koop ls. PÉttJné wordt uit verschil lende fruitresten ge maakt, o.a. uit appelres- ten en bietenpulp. Elke vrucht heeft pectine, maar dat gehalte neemt af naar mate de vrucht rijper wordt. Marmelade bereid van onrijp fruit, waarin het pectlnegehalte vrij hoog is, wordt sneller dik. Appelen, aalbessen, bra men, pruimen en citrus vruchten hebben bijvoor beeld een hoog gehalte aan pectine. Aardbeien, frambozen, kersen, drui ven en abrikozen hebben een laag gehalte. Het ls daarom raadzaam een combinatie te gebruiken voor Jams en gelei van pectine-arme en pectine- rijke vruchten. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel is er voorstander van om bij overheid en onderwijs en later in de gezondheidszorg en het welzijnswerk vrijwillige pensionering op zestigjarige leeftijd of later in te voeren. 1 „We treffen dan enerzijds een sociaal zeer goede maatregel in het belang van de oudere ambtenaren en bevor deren anderzijds de werkgelegen heid voor Jonge mensen. Een extra groei van het (semi)overheldsperso- neel zit er de komende Jaren niet ln. Daarom moeten overheid en organi saties gezamenlijk op een andere manier voor extra werkgelegenheid zorgen", aldus NCBO-voorzltter W. Wieringa gisteren in Utrecht op de algemene vergadering van deze christelijke bond. Bij een rekening-courant komt het vooral aan op een juist gebruik van de rekening. Hierdoor kunnen kosten en tijd bespaard worden. Een kreatieve bank wijst op de mogelijkheden, aangepast aan elke individuele situatie. Zo attendeerde de NMB mij erop dat ik mijn betalings- verkeer stukken eenvoudiger en beter kon doen. Bankgiro-incasso bijvoorbeeld betekende een liquiditeitsverbetering. Ze bekeken ook voor me of ik mijn bankgiro's niet beter automatisch via ponskaarten, optisch leesbare formulieren of magneetbanden kon laten verwerken. Het werd me langzamerhand duidelijk wat de NMB bedoelt met „meedenken". Praat ook eens met de NMB over de mogelijkheden van zo'n rekening-courant. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK Ik wil graag meer weten over de NMB rekening-courant. Naam Onderneming: Straat Postbus Plaats Telefoon: De informatiebon ongefrankeerd zenden aan NMB, antwoordnummer 131, Amsterdam. strijd tegen de werkloosheid alleen kans van slagen heeft wanneer deze door overheid, werkgevers en werk nemers samen in goed overleg en met een redelijke mate van overeen stemming wordt gevoerd. Het gaat daarbij om een evenwichtige afwe ging van de koopkracht, de rende menten van de ondernemingen en de omvang van de collectieve voor zieningen. Sluitpost Tijdens de vergadering maakte hij bekend, dat op 23 augustus de pre sentatie zal plaats vinden van de Algemeen Christelijke Federatie van Bonden van personeel, werkzaam bij de overheid, en in de sectoren ge zondheidszorg en maatschappelijk welzijn. De officiële oprichting van de federatie, die wordt gevormd door de NCBO (61.723 leden) en de RK ambtenarenverenlging ARKA (33.000 leden), vindt plaats op 1 Juli aanstaande. De federatie zal aange sloten zijn bij het CNV. Op dit ogen blik worden er over eventuele sa menwerking door de NCBO ook ge sprekken gevoerd met de Nederland se Christelijke Vereniging voor ver pleegkundigen en verzorgenden. De ARKA doet hetzelfde met de Neder landse Katholieke Vereniging voor verpleegkundigen en verzorgenden. Iets minder „Ons devies voor de komende perio de moet zijn: Er iets minder beter van worden", zei bondsvoorzitter Wieringa tot de algemene vergade ring. Hij verwees naar het CNV- standpunt, dat een werkelijk herstel van de werkgelegenheid alleen mo gelijk zal zijn, indien wij met de stijging van onze persoonlijke inko mens de nodige terughoudendheid betrachten. Daarbij is er volgens Wieringa voor de overheid en voor de vakbeweging een belangrijke taak weggelegd. Een eventuele beperking zal evenredig over alle werknemers en alle andere bevolkingsgroepen moeten worden verdeeld en de sterk ste schouders zullen daarbij de zwaarste lasten moeten dragen. HIJ wees er ook op dat de prlj» van de vervroegde pensioenertng alleen betaald kan worden door hen die nog in het arbeidsproces zijn inge schakeld. Maar, zei de bondsvoorzit ter, wij zouden als werkende ln de bloei van ons leven bij de verdeling van de toch niet al te grote ruimte iets moeten willen afzonderen ten behoeve van degenen, die met een uitkering vroeger de dienst zouden verlaten en daardoor plaats zouden maken voor de vele Jeugdigen, die vandaag al te lang moeten wachten om ln het arbeidsproces te worden opgenomen". CNV-penningmeester D. de Jong zei tot de NCBO-vergadering dat het steeds duidelijker wordt dat de De Jong verzette zich zich tegen de werkgeversopvatting dat de collec tieve voorzieningen ln het overleg de sluitpost zouden moeten zijn. „Vol gens een oud en simpel recept, aldus de CNV-bestuurder, gaan zij ervan uit dat het met de werkgelegenheid vanzelf wel in orde komt als de be drijven meer winst maken en min der belasting behoeven te betalen". Zo eenvoudig ls het volgens De Jong niet. „Ook ais er meer geld voor nieuwe investeringen komt. heeft het weinig zin om allerlei artikelen te gaan produceren wanneer daar geen vraag naar is. De ervaring wijst uit dat de grote moeilijkheden waarin het bedrijfsle ven verkeert, niet door de werkge vers alleen kunnen worden opgelost maar een gemeenschappelijke plan ning noodzakelijk maken. Boven dien komt er in de overheidssector een belangrijk stuk werkgelegen heid in gevaar, wanneer de collec tieve uitgaven tot sluitpost worden gemaakt", zei hij. De Jong waar schuwde dat het CNV zich met klem zal verzetten tegen pogingen om de botte bijl in de overheidsuitgaven te zetten. Dat zou volgens hem de werkgelegenheid aantasten en de moeilijkheden van de ene groep naar de andere verplaatsen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) blijft erbij, dat drogisten in de toekomst geen geneesmiddelen meer mogen verkopen. Volgens de staatssecretaris is die ontwik keling „uiteindelijk onontkoombaar". Door de Nederlandse drogistenorga nisatie is er gisteren op gewezen, dat de positie van de drogisten als verko pers van geneesmiddelen de eerstko mende vijftien jaren niet in gevaar is. Dit zal gewaarborgd worden door een wijziging van de wet op de ge neesmiddelen-voorziening. De op merkingen van Hendriks betreffen de kritiek, die vanuit het CDA in de Tweede Kamer op de voorgestelde wetswijzigingen ls geuit. CDA-Kamerleden zijn bang, dat de waarde van het drogisterijbedrijf door het „alleenrecht" van apothe kers gelijk wordt aan nul. „Dat ls onjuist". Drogisten mogen namelijk allerlei andere produkten verkopen, die niet behoren tot het traditionele assortiment van het drogisterijbe drijf. Er kan een gezond detailhan- delbedrljf overblijven, voor een scha devergoeding aan drogisten bestaat dan ook geen aanleiding", aldus Hendriks. Zelfbehandeling De staatssecretaris verzet zich tegen Ideeën uit de Tweede Kamer, als zou zelfbehandeling met geneesmidde len bevorderd moeten worden. De bewuste Kamerleden menen, dat men zelf onschuldige aandoeningen met geneesmiddelen te lijf zou moe ten gaan. Hendriks vindt echter „dat hier uiterst behoedzaam moet wor den opgetreden". Een toenemende zelfbehandeling zou kunnen lelden tot meer gevallen, waarbij schade wordt toegebracht aan de gezond heid van de geneesmiddelenconsu ment. A88EN De officier van Justitie mr. Van Epenhuysen heeft maandaga vond vier maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest te gen de amateur-archeoloog Tjerk Vermaning. De officier had met gro te belangstelling het rapport van de Duitse archeoloog prof. Bosinski ge lezen en stelde vast dat het geheel zelfstandig tot stand ls gekomen en toch tot dezelfde conclusies is geko men als de beide voorgaande rappor ten over deze zaak. De officier vond het verhaal van de getuige van Vermaning de heer Wou ters briljant, maar het standpunt van prof. Bosinski werd er niet door gewijzigd. Uitspraak van de zaak 17 JunL

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9