Uittocht uit de Tweede Kamer Niet terug: Niéuw: De tekening van een lezer 49 mensen bezetten hun zetel gisteren voor het laatst Buien en zon ?n£r /erbod moet niet nodig zijn onverstoorbaar vrouwtjeskei te ver likken lm ;NSDAG 8 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 /an onze parlementsredactie )EN HAAG In het gebouw van de tweede Kamer onthulde minister de iaay Fortman van binnenlandse za ten een borstbeeld van zijn leer- neester, oud-premier mr P. S. Ger- randy. Dit kunstwerk, vervaardigd r de beeldhouwster mevrouw M. van Everdingen, werd aan de weede Kamer aangeboden door ierbrandy's partij de ARP. Het borstbeeld staat in de zogeheten |antichambre' op de tweede ver ping van het Tweede Kamerge- K»uw. In zijn dankwoord aan de IRP merkte kamervoorzitter Vonde- ing op, dat Gerbrandy in deze anti chambre bepaald in gezelschap ver teert dat bij hem past. In de ruimte itaat ook een klein beeldhouwwerk koningin Wilhelmina, die door Gerbrandy als premier van het oor logskabinet in Londen gediend werd. Ook hangen er schilderijen van Churchill en de Geuzen. Bij de onthulling waren naast tal van Kamerleden en oud kamerleden ook oud-premier Drees en de huidi ge demissionaire minister-president Den Uyl aanwezig. Ook CDA-voor- zitter prof Steenkarap gaf acte-de- presence. Voorafgaand aan de onthulling van het beeld hield het erelid van de ARP H. Algra een toespraak over leven en werk van Gerbrandy. Hij kenschetste hem hierbij als een ei genzinnig man uit een eigenzinnig geslacht, en als iemand voor wie de antirevolutionairen grote waarde ring hadden. „Wij ergerden ons soms aan zijn eigenzinnigheid maar we waren wel trots op hem." Wee zeer oude bekenden uit de politieke wereld ontmoetten elkaar gisteren d de Tweede Kamer bij de onthulling van het borstbeeld van oud-premier ierbrandy. Op de foto de heren Algra (links) en Drees sr. die elkaar met ichbaar genoegen weer eens spraken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Negenenveertig mannen en vrouwen hebben de groene zetels in het gebouw van dé Tweede Kamer gisteren voor de laatste maal bezet. Sommigen zullen aan de overkant van het Binnenhof, in het gebouw van de Eerste Kamer een nieuw werkterrein vinden, de meesten keren niet terug in politiek Den Haag. Zij lieten zich niet op de kandidatenlijst van hun partij zetten of kregen op de lijst een plaats, die door hun kiezers niet in een Kamerzetel werd omgezet. Voor de „gedwongen vertrekkers" is de teleurstelling groot. Enkelen waren nog vrij kort Kamerlid. Anderen nemen een zeer lange parlementaire ervaring mee. Twee oud-gedienden, H. J. de Koster (WD) en dr J. H. Lamberts (PvdA) verlaten de Tweede Kamer vrijwillig en hopen de Eerste Kamer binnen te stappen. Voor de arts lamberts is dat de plaats, waar hij als Tweede Ka merlid tevergeefs het initiatief-wets ontwerp inzake de abortus verdedig de. Lamberts meent, dat Je als parle mentariër „wel iets kunt bereiken, zowel alleen als in fractieverband. Daar is echter veel tijd voor nodig. Politiek is veelal een kwestie van lange adem". De 66-jarige Lamberts zat ruim twintig jaar in de Kamer. „Het is een baan, waar je veel Jonge kracht voor nodig hebt". Hij wil zich de komende jaren „met volle energie op de medisch-wetenschappelijke arbeid werpen". Het enige WD-Kamerlid, dat niet in de Tweede Kamer terugkeert, De Koster, heeft een uitgebreide poli tieke ervaring: elf jaar geleden kwam hij in de Kamer, hij is staats secretaris geweest (van buitenland se zaken, onder Luns) en minister van defensie. Twee zaken, waar De Koster gemengde gevoelens over koestert: de onregelmatige werkwij ze van de Kamer („de leden zijn daar voor een groot deel zelf schuldig aan") en de specialisatie binnen de fracties, waardoor de „algemene po litiek" het privilege van de frac tievoorzitter is geworden. Ruimte maken Het KVP-Tweede Kamerlid J. van Eisen (61) maakt ruimte voor „de nieuwkomers, waar het CDA recht op heeft". Een langdurige militaire en parlementaire loopbaan was er de oorzaak van, dat Van Eisen maar weinig thuis kon zijn („slechts hon derd dagen in de eerste tien jaar van mijn huwelijk"). Voor hobby's en wetenschappelijke arbeid gaat Van Eisen nu tijd uit trekken. Anders dan Lamberts meent Van Eisen dat een individu eel Kamerlid weinig politieke in vloed heeft, een fractie des te meer. De controlerende taak van het par lement jegens de regering is sterk toegenomen, en terecht, meent Van Eisen. „Kamerleden blijven echter zwoegers, die zelf van heinde en ver hun informatie moeten halen. Een soort rekenkamer, die allerlei zaken voor het parlement uitzoekt, is wen selijk". Drie „gedwongen vertrekkers" me nen ook, dat de Kamer beter voor haar taken toegerust moet worden. A. G. van der Spek (PSP), drs. C. J. van Kuijen (PPR) en mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) denken daarbij in de eerste plaats aan versterking van de frac- tie-assistentie. „De toerusting voor het parlement stelt al veel meer voor dan tien jaar geleden, maar kan zeker beter", aldus Van der Spek. Een partij als de PSP heeft niet of nauwelijks invloed op het regerings beleid, meent hij, wél op „politieke bewustwording"; denk aan de bewa pening, denk aan de Vietnam-oor- log. Van der Spek wil een deel van de vrijkomende tijd besteden aan publikaties, die al lang in de pen zaten, maar door tijdgebrek hét pa pier niet bereikten. Teleurgesteld Zeer teleurgesteld over het verdwij nen uit de Tweede Kamer is me vrouw Van Veenendaal van DS'70. (Zes jaar Kamerlid, een jaar staats secretaris van CRM). Als DS'70- voorman Drees deze maand besluit niet in de Kamer te gaan zitten is de ene zetel wellicht voor haar, maar zeker is dat allerminst. Mevrouw Van Veenendaal is, terug kijkend, niet erg tevreden over het verstrekken van informatie door de regering. Zij spreekt over „ontijdig en onvolledig", en meent dat vooral de oppositiepartijen in de Kamer hierover te klagen hebben. De bioloog Van Kuijen (PPR) moet na twee jaar Kamerlidmaatschap het Binnenhof verlaten. „Ik heb de indruk, dat ik me in die tijd redelijk heb kunnen inwerken en het is heel jammer dat ik mijn ervaringen niet in de Kamer kan benutten. De ko mende jaren zou ik me graag bezig gehouden hebben met de definitieve besluitvorming rond de Ooster- schelde en met het vraagstuk van de Vier vertrekkende Kamerleden. Links boven de heer J. van Eisen (KVP), rechts boven mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70), links onder C. J. van Kuijen (PPR), rechts onder dr. J. H. Lamberts PvdA. zeeverontreiniging. Ik weet nog niet, wat ik nu ga doen. Daar heb ik nog maar kort over kunnen nadenken." Veel „bekenden" Onder de negenenveertig nieuwe le den van de Tweede Kamer, zijn vele „bekenden", namelijk de bewinds lieden uit het kabinet-Den Uyl. Stappen zij wederom in het kabinet, dan zullen vooral „echte" nieuwko mers hun plaats innemen. Het nieuwe CDA-kamerlid drs. P. R. H. M. van der Linden heeft „de in druk, dat iemand met een redelijke functie in het ambtelijke apparaat of het bedrijfsleven over betere werkomstandigheden (medewer kers, werkruimte) beschikt dan een kamerlid". Hij vindt dat vooral jam mer, omdat hij in Den Haag een dubbele taak verwacht: als volks vertegenwoordiger staan voor het algemeen belang en zich in 't bijzon der inspannen voor Limburg, waar hij vandaan komt. waar hij al gerui- ipe tijd actief is binnen de KVP, en waar ook een voorkeursactie voor hem is gevoerd. Veel invloed Van der Lindens fractiegenoot drs. H. Eversdijk, eveneens een nieuwko mer, zegt „toegegroeid" te zijn naar het Kamerlidmaatschap, vla ge meentelijke politiek (raadslid in Borsele) en provinciale politiek (voorzitter van Zeeuwse CDA-sta- tenfractie). Hij hoopt in Den Haag te kunnen constateren, dat het parle ment veel invloed kan uitoefenen op het regeringsbeleid. „Bij invloed moet Je niet denken aan gelijk krijgen, het rechtstreeks overnemen van wensen door de re gering". meent het nieuwe Kamerlid voor D'66 mevrouw J. Lambers-Hac- quebard. Het gaat er, zegt zij. veel meer om dat de rode draad, die door al die wensen loopt, ook te vinden is in het regeringsbeleid. PvdA: Barendrcgt, Franssen, Oiebels, Lam berts, Knot. Nagel en Splnka. CDA: Van Amelsfoort, Andela-Bauer, Bel- nema. De BekJter, Du Chatlnier, Van Eisen, Oroensmit van der Kallen. Van Heel-Kas- teel, Hermsen. Hutschemaekers, Krosse. De Kwaadstenlet. Luckers-Bcrgman, Rooi- vink. TUanus WD: De Koster D'66: Beekmans, Imkamp. Van Mlerlo PPR: Coppes, De Oaay Fortman, Van der Heem. Van Kuyen, Waltmans en Van, Winkel. CPN: Dragstra, De Leeuw. Meis, Van Het- Schip en WolM. DS7Q: Konlngh. Staneke, Tulnenbuf?, Veenendaal-Van Meggelen en j BP: Honig van den BosscM'eti De Kbhiftg GPV: Jongeling h mm Km PSP: Van der Spek RKPN: Beuker, Onafhankelijk: Hffljsen (ex-CHU) en Noote- boom (ex-DUS). PvdA: H. J. van den Bergh te Nleuw-Ven- nep; F. Castrlcum te Boxtel. M. van Dam (nu staatssecretaris). Dulsenberg (minister); Van Kemenade (minister); Klein (staats secr); H. Knol te Assen. Meijer (staatssecr mevrouw M A MOller-Van Ast te Oss; Pronk (minister): mevrouw O Schaapman te Venlo, Schaeter (staatssecr), B. Spieker te Wagenborgen. Stemerdlnk (minister); Van der Stoel (minister); Den Uyl (minister) en mr. M. A. M. Wöltgens. CDA: Van Agt (minister), J. J P. de Boer te Llsse. Boersma (minister). O. J M. Braks te Brussel, drs C. P. van Dijk te Rotterdam, mr S, J. M. Dijkman te Zeist, mevrouw C. H. Evenhuls-Van Essen te Amsterdam, drs H. Eversdijk te Helnkenszand, drs. S Faber te Hardegarijp. mr J S. L GuaJthérle van Weezei te Den Haag, Th. M. Hazekamp te Zoe term eer, Hendriks (staatssecretaris), dr A. G W J. Lanslnk te Nijmegen, drs. P P, H. M. van der Linden te Nuth, Lubbers. Van er Stee en Westerterp (drie laatsten minister). WD: dr. R. Braams te Utrecht, dr W F van Eekelen te Den Haag. L M L H. A. Her mans te Nijmegen. H. H. Jacobse te Amster dam. mr H. Th M Lauxtermann te Den Bosch. E H T M. Nljpet* te Bergen op Zoom. mevrouw E. G. Verkerk-Terpstra te 's-Gravenzande. D'66: Brinkhorst (staatssecretaris), drs M. B. Engwirda te Den Haag, mevrouw J. Lam- berts-Hacquebard te Opende, C Mertens te Amsterdam, mevrouw E. K. Wessel-Tuln- stra te Oegstgeest en Zeevalklng (staats secr.). PPR: mevrouw R. Beckers-De Bnujn te Oegstgeest en Van Huiten (staatssecr HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Eindelijk regen! verzuchtten de mensen gisterenmorgen op de Ve- luwe. De twaalf milimeter van Ede betekende voor die plaats beslist een verlichting na de sinds 15 mei voortdurende droogte. „Maar het is bij lange na niet genoeg", aldus mijn zegsman daar, die er graag een slechte, natte zomer voor over heeft om het grondwater op peil te krijgen. „Iedereen zal het beamen, die ziet hoe slecht de berken er hier voor staan." Kort daarvóór had de waarnemer in het Brabantse Deurne zich gemeld met 17 mm en in Roosendaal werd 10 mm gemeten. Over het algemeen was de neerslag In de oostelijke helft van het land royaler dan in de westelijke. In het koufront had den zich boven de oostelijke pro vincies golfjes gevormd en zoals bekend kunnen die de sluizen stukken verder opentrekken. De depressie in kwestie trok van Engeland naar de Noordzee, diepte uit tot 983 millibar (het 500 mb-centrum lag gisteren boven Schotland), maar vertikte het ver volgens om snel naar Scandinavië door te gaan. Het gevolg ervan ls, dat wij langer bloot staan aan de plagerijen van de depressie, die nu echter wel wat resoluter gaat opvullen. De wind was gisteren bepaald niet bescheiden. Dit bleek vooral 's middags tijdens vlagen. De waarnemer op Rozen burg sprak zelfs van stormvlaag jes. De uit zuidwestelijke richtin gen aangevoerde lucht is onsta biel en dat komt ons te staan op de welbekende zomerbuien met wind en plaatselijk onweer (giste ren in westelijk Friesland) met in Schettens (gem. Wonseradeel) hagel. Die buien doen zich vooral over dag in het binnenland voor. Door dat de hoogtestromingen van een depressie die stationair is gewor den, geleidelijk aan nog wat kou der worden (temperatuur boven Noord-Ierland gisterenmiddag 32 graden, tegenover 26 graden in onze omgeving op vijfduizend meter hoogte) en langs de grond iets minder koude lucht wordt aangevoerd (maxima binnenkort rond 18 graden Celsius) blijft de kans op buien aanwezig. Maar de ervaring leert, dat die buien veel al gegroepeerd zijn langs lijntjes en dat zich daartussen brede zon nige perioden kunnen voordoen. Met name aan zee is de kans op opklaringen in de voorzomer gro ter dan in het binnenland. Ten westen van Bretagne mani festeerde zich gisteravond een golfstoring, die snel een noordoos telijke koers insloeg. Wij zullen daar binnenkort wel mee te ma ken krijgen. Vervolgens is het in teressant, af te wachten, of lucht drukstijgingen vanuit zuidwest- Europa ons in de loop van het weekeinde aan meer zon zullen helpen en de buien aan banden kunnen leggen. De Engelse weerkundigen voor zien in de huidige juni-maand nog meer veranderlijke weer met al- leen in oost- en noordoost Enge- ^un^"re^en even signaleren, land ongeveer normale tempera turen; elders In Groot-Brittannië Volgens de computers vertoonde temperaturen boven normaal. De de algemene luchtcirculatle op tweede helft van Juni zal vermoe- het noordelijk halfrond in mei delijk natter uitvallen dan de eer- enige overeenkomst met die in ste. Dat zou aardig in het straatje 1933, 1957, 1959, 1968 en 1975. Om komen van profeet Pruiksma in u in dit verband nog even een hart Boksum, die op 30 april laatstle- onder de riem te steken, maar nu den aankondigde: In verband met weer vanuit vakantie-oogpunt be de onweersdagen in april ver- keken, hier de gemiddelde zomer- wacht lk in juni nu en dan enige temperaturen van .De Bilt in die regen, die aanleiding kan geven jaren: respectievelijk 1 graad te tot een vruchtbare zomer voor de warm, een halve graad te warm, land- en tuinbouw. Nu, de zomer anderhalve graad te warm, van dit Jaar is natuurlijk nog lang» drietiende graad te warm en één niet voorbij, maar ik kon het toch zestiende graad te warm: een niet laten, dat van die Boxumse fraaj rijtje. Weerrapporten van ^sHinw - Amsterdam De Büt Declcn Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlujingcn Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona regen h bew Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen regenbui 1 bew onbew Hoogwater donderdag 0 Juni Vliuingen 8 54- »i\ 16 HarlngvUeUluizen 0.01-2131 Rotterdam 11.07-23 14 Scheveningen 8 52 22 25. IJmutden 1041-23 14. Den Helder 1 17-14.01. Harllngen 4 03-76.31. Delfzijl 6 44-18.49. nand bij Verkeer en Waterstaat hijnt boos te zijn op minister pesterterp. op wiens advies in de gaderzalen bordjes met 'verzoe- e het roken te beperken' zijn opge- ngen en door wiens toedoen op rgaderingen geen dienstsigaren beer worden uitgereikt. Ook de rokers niet, die een belangrijk deel Uitmaken van de personeelsleden, ier en der in het land bij diverse "iensten van V en W werkend, die i het personeelsblad „Profiel" op e rook-maatregelen reageren. Uk vind de beperking van het ro ken wel zinvol", aldus een reactie pit Groningen, „en ik zie het niet bevoogding. Voor de gezond heid is het beter en we kunnen daar Ulemaal aan meewerken". Andere tacties „Zolang het niet verboden s gaat het roken door. Een Neder- inder móet nu eenmaal bordjes febben met 'verboden te roken' of erboden toegang' of zoiets. An jers geeft hij er niet om". „Die djes vind ik wel goed. Ze leggen niets op. maar zetten de mensen wel op een spoor. Iets dwingends voorschrijven is iets an ders dan een beetje kalm aan doen, als je op een vergadering ziet dat iemand er last van heeft". „Ik vind het best een goed idee om het ro ken te beperken, maar je moet het kunnen. Het is net als met knoflook, wanneer je het allebei eet, ruik je het niet meer Natuurlijk, als er iemand met ast ma op de afdeling zit, dan zou ik het harteloos vinden als je ging zitten roken. In dat geval zou ik het roken wel beperken" Die laatste is afkomstig van een straffe rookster, die er best van af wil, maar nog niet weet hoe. „Het gaat niet met demonstratieve blik ken van niet-rokers en het open zetten van de ramen". Een niet- rookster zou het weer te ver gaan. als er verbodsbordjes werden opge hangen: „De mensen roken voor hun plezier en met een verbod zou je hun dat plezier afnemen. Als je er last van hebt, dan kun je dat toch zeggen?" Nog een paar van zulke meevoelende geluiden: „Je kunt iemand niet verplichten om terwille van zijn collega's het roken op te geven. Ik zou het wel erg op prijs stellen als hij zou willen over wegen om met roken op te hou den". „Ik vraag wel eens om er mee op te houden als het me te bar wordt, maar een verbod zou ik wat te drastisch vinden". Er zijn er ook die rigoureuzer maatregelen wen sen, waarschijnlijk zelf niet-rolsers: „Ik ben er tegen dat er in de kanti ne wordt gerookt. Daar zou ik het zeer beslist willen verbieden. Als je thuis aan tafel zit, rookt toch ook niemand als anderen nog aan het eten zijn? Dat bederft de eetlust" En een ander: „Een verbod zou ik goed vinden. Je ziet zoveel adver tenties en er verschijnen zoveel ar tikelen dat het roken slecht is, maar de mensen luisteren toch niet. Dan moet je het wel gaan afdwingen. Nee, ik vind dat geen ongeoorloofde dwang". De meest genuanceerde mening is wel deze: „Roken? Met mate en zonder anderen te hinderen. Een verbod zou ik een aantasting van de persoonlijke vrijheid vinden, maar als je terwille van een collega het roken beperkt, dan vind ik dat collegiaal". En zo prettig lijkt dat. gezien de reacties In 'Profiel', door de meeste mensen van Verkeer en Waterstaat onderling ook geregeld te zijn. Hoewel de schilder de verfkwast vervaarlijk dicht bij zijn beremuts rondzwaait, blijft de man die voor het Londense St. James palels op wacht staat, roerloos en onver stoorbaar voor zich uit kijken, zo als het een schildwacht betaamt. Omdat ook zijn wachthuisje er voor de Jubilerende koningin Eliza beth in de puntjes uit moest zien, gaf de schilder het hokje een extra kwastje. Maar een praatje onder het werk was er niet bij. Het zit dit jaar weer goed met de Amersfoortse kelstadfeesten: de nieuwe kei is er al. Een delegatie van de commissie die achter de organisatie van dit jaarlijks terug kerende feest staat, heeft een schit terend exemplaar op het Italiaanse eiland Sicilië gevonden, een ty pisch vrouwelijk exemplaar. Nooit geweten dat ook keien in manne tjes en vrouwtjes te onderscheiden zijn, maar het is blijkbaar toch zo. Volgens de Gooi- en Eemlander tenminste heeft de delegatie „dit brok natuursteen na lang zoeken uitgekozen vanwege de ongerepte vrouwelijke vormen". De maten van dit „vrouwtje": drie bij één bij anderhalve meter. ZIJ zullen we dan maar zeggen ls geheel van marmer en weegt wel vijf ton. Tra ditiegetrouw zal ze tot besluit van de kelstadfeesten (in september) door Amersfoort worden gesleept. Als die vormen dan maar ongerept blijven. Wie spuugt het verst? Claude An- toine uit het Franse Belfort weet het nog niet en toch heeft hij er zo zijn best op gedaan. Claude, een 38-jarige werkloze taxichauffeur, had met een vriend afgesproken op het balkon bij de vriend thuis een wedstrijd in het vér-spugen te hou den. Hij was er bij voorbaat al van overtuigd, dat hij zou winnen en had dat dan ook al herhaalde ma len tegen zijn vriend gezegd. HIJ moest zijn beweringen natuurlijk waarmaken en daarom nam hij, als een voetballer die de bal zo ver mogelijk weg moet werken, op het balkon een flinke aanloop. Helaas had hij zoveel vaart gezet dat hij niet tijdig kon afremmen. Hals over kop duikelde hij over de balkon rand. In het ziekenhuis bleek hij zijn armen en benen gebroken en verwondingen aan zijn hoofd opge lopen te hebben. Het had veel erger kunnen zijn, als het balkon hoger was geweest, maar dat was geluk kig maar een eerste verdieping. En waar Claudes winnende spuug ge bleven ls, valt helemaal niet meer na te gaan. Een elektrisch apparaat aflikken waar net Iets lekkers mee ge mixed ls, kan heel gevaarlijk zijn. Een 37- J art ge Fransman uit de buurt van Nancy heeft dat tot zijn schade ondervonden. Hij had net een sma kelijke aardappelsalade met zijn mixer geklopt en vond het zo zonde om de nog overvloedige resten on der de kraan weg te spoelen, dat hij resoluut zijn tong uitstak om het spul eraf te Ukken. Per ongeluk raakte hij daarbij een knopje, waardoor het apparaat onmiddel lijk weer begon te mixen, met de tong als enig Ingrediënt. De mesjes van de mixer namen de punt van de tong mee voordat de likker zich terug kon trekken. In het zieken huis hebben de doktoren drie uur lang moeten opereren om de tong weer compleet te krijgen. MEN 2EGT._. dal een zijden bals doek beter is dan een wollen. Juist, althans voor sommige mensen Knebelige wrel ten bij bepaalde mensen ni. hoestbuien verwekken dat hartkl een hart! nen Onjuist .Ontelbare! mensen die last hebben van hartkloppingen. I bezitten ti dat een steen pust bij de lip of de neus doktersbehandeling vergt. Juist.Op die plaatsen bevindenzich naar verhouding wei mg lymfvaten.zodat vu'l en dergelijke met zo gemakVeltik worden afgevoerd. ..dat telleneengoed middel is om in step te komen. Onjuist. Tellen houdt de geest teveel bezigen wërtt dus averechts

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5