NCRV:.vangt nog bot bij zoeken naar voorzitter n SS0 tussen twee werelden i ra: Ook KRO nog steeds geen succes ECO Nieuwe levensstijl Even puzzelen Trouw/Kwartetoe O TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra O ASTERIX IN HISPANIA Gisteren heb ik een beetje zitten filosoferen bij beelden van feestelijkheden in Londen ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Elisabeth II. Over het scherm ging een wonderlijke vermenging van spontaneïteit en stijf ceremonieel. Van oeroude tradities, waarvan zelfs ingewijden lang niet alle oorsprongen kennen, maar ook van een bij miljoenen levende behoefte om een glimp op te vangen van vorstelijke luister. Weinigen zullen hebben bedacht dat het eens zo trotse imperium nu meer is aangewezen op de hoop (op betere tijden) dan op de oude glorie. Waarschijnlijk hebben alleen de commentatoren van de naar alle windstreken uitgezonden beeld- en radioverslagen even stil gestaan bij het diepe dal waarin Engeland zich economisch thans bevindt Bisschop Ellison heelt er beslist niet aan gedacht. Na de foto in onze krant van gisteren hebt u hem natuurlijk direct op de buis herkend, toen hij zich plechtig (of: moeizaam) voortbewoog in zijn van vele kilo's wol en zijde en gouddraad bols taande mantel Dat feestkostuuro moet een kapitaal hebben gekost; misschien wel meer dan de robe van de Koningin zelf. Ik schat dat de bisschop (of het kerkbestuur) ongeveer vijfentwintigduizend gulden heeft moeten neertellen. In de persoon van bisschop Ellison heeft de Kerk meer oog gehad voor middeleeuwse praal dan voor de soberheid die in crisistijd geboden is en van de bevolking wordt verwacht Vanavond toont de EO de documentaire „Jeruzalem: tien jaar herenigd". Met medewerking van een Israëlische filmploeg is dit programma gemaakt door Ko Durieox en Bob Meyer, ex-nieuwslezer van het NOS-Joumaal. Bij fraaie camerabeelden vertelt Meyer interessante bijzonderheden over de befaamde stadspoorten, waarvan een aantal nog altijd is dichtgemetseld en over de vier wijken die Jeruzalem naar ras en godsdienst verdelen. U krijgt ook fllmflitsen te zien uit 1967, toen het oostelijk stadsdeel onder Israëlisch gezag werd gebracht. Burgemeester Teddy Koliek komt er rond voor uit, dat de verhouding tussen de Arabieren in deze wijk en de joden niet ideaal is. Maar, zegt hij, in eik geval beter dan tussen de Ieren en Britten in Noord-Ierland en dan tussen de Frans- en Engelstalige bewoners van Montreal in Canada. Burgemeester Koliek laat de Nederlandse kijkers weten, dat de Arabische bevolking van Jeruzalem weliswaar belasting moet betalen, maar dat het stadsbestuur tienmaal zoveel uitgeeft aan sociale voorzieningen ten behoeve van deze groepering. Opvallend in deze documentaire is de steilighied waarmee militaire en godsdienstige leider betogen, dat Jeruzalem nimmer een verdeelde stad zal worden, hoewel zij toch weten dat dit in de geschiedenis meer dan eens het geval is geweest. Spreken zij vanuit een wensdroom, die eeuwenlang sluimerend was? Of beluisteren wij profetische woorden? Het meest geboeid heeft mij in de EO-film de ontmoeting met Mordechai Neuman. In het programmablad „Visie" vertelt Bob Meyuer dat deze schriftgeleerde een zeer wettisch levende man is. Een aardige illustratie daarvan heeft hij echtger buiten beeld gelaten. Misschien wel gelukkig, want nu kon ik zonder bijgedachten onder de indruk raken van de diep doorleefde wijze, waarop deze op een profeet lijkende man tekst gedeelten uit de Psalmen, Jesaja en Ezechiêl tot leven bracht Van onze radio- en tv-redactie n HILVERSUM Bij pogingen personen te polsen of zij eventueel interesse zouden hebben voor een baan als vooratter van de NCRV heeft men tot nu toe bot gevangen. Daarom is ei; morgen op de jaarlijkse vergadering van de Verenigingsraad van de NCRV geen verkiezing te verwachten van de nieuwe NCRV- voorzitter in verband met het aftreden van de huidige, mr. dr. J. Ozinga op 31 december. De speciale commissie die zich be zighoudt met het zoeken en voordra gen van een kandidaat is nog steeds niet zover dat een of meer namen kunnen worden genoemd van de man of vrouw die de NCRV zou kun nen gaan lelden. Verwacht wordt nu dat in november een extra vergade ring van de Verenigingsraad kan worden uitgeschreven om dan iemand voor te kunnen dragen, als alles naar wens gaat. Overigens huldigt de commissie, die is samengesteld uit personen afkom stig uit het bestuur, de provinciale commissies, het verenigingskantoor, het omroepbedrijf, de onderne- Th. J. Loerakker mingsraad. de mening dat men in deze belangrijke kwestie niet over ijld te werk moet gaan Maar men is al een tijdje bezig, want ik oktober is de eerste aanzet gegeven door in de NCRV-gids de leden op te roepen namen te noemen. Uit een lijst van dertig personen die in eerste instanUe werd opgesteld kwamen er vier naar voren. Na een gesprek met een speciale commissie bleven van de vier kandidaten er uiteindelijk twee over, die in gesprek kwamen met bestuur, directie, pro grammaleiding van radio en televi sie en afdelingshoofden. Daarna kon de speciale commissie het echter niet unaniem eens worden. Dat was in februari Nog steeds druppelen namen binnen van leden en ook bestuur en de com missie stellen kandidaten voor. Om dat het over personen gaat kan wei nig bekend gemaakt worden. Maar van de mensen die voorzichtig zijn gepolst of zij eventueel geïnteres seerd zijn in de post wordt gezegd dat zij deze niet ambiëren of omdat ze tevreden zijn met de huidige baan. In Hilversum wordt wel eens de con clusie getrokken dat men in het be drijfsleven meer zou verdienen dan voor een verantwoordelijke baan op gelijk niveau bij de omroep. Volgens de maatstaven die daarvoor gelden zou een omroepvoorzitter een be drag verdienen tussen 80.000 gulden Mr. dr. J. Ozinga en een ton. Iedere omroep heeft daarvoor een eigen regeling. Van NCRV-zijde wordt daarentegen gezegd, dat over salariëring nog niet is gepraat, dat een bedrag nog niet is vastgesteld en dat men over tiendui zend gulden wel niet zal vallen als iemand met goede kwaliteiten kan worden gevonden. Voorzitter Voor het eerst zal de NCRV een full time voorzitter aan het hoofd krij gen. Voor de huidige, mr. dr. Ozinga, is het altijd een part-time baan ge weest. Hij was tot zijn emeritaat in 1975 predikant van de gereformeer de kerk in Lunteren. Alle A-omroe pen, behalve de TROS, die minder lang bestaat en dus een kleinere reservepot heeft, hebben een full time voorzitter. Overigens is de NCRV niet de enige omroep, die een voorzitter zoekt, hetzelfde doet zich voor bij de KRO. Oud-NKV-bestuurder Theo Loerak ker (66) is daar als opvolger van mr. H. W. van Doorn in juni 1973 aange steld voor twee jaar. Hij zou funge ren als een soort tussenpaus in een tijd. dat de KRO een nieuwe be drijfsstructuur zou krijgen. Voor hem is nog steeds geen opvolger gevonden. Tegen het personeel heeft hij gezegd, dat voor september niet op een nieuwe voorzitter hoeft te worden gerekend, aldus een woordvoerder. Op de agenda van de jaarvergade ring van de Verenigingsraad van de NCRV staat wel een belangrijke zaak waarover men zich moet uit spreken, namelijk de reorganisatie en tevens integratie van het om roepbedrijf en de vereniging, om het overleg makkelijker te maken. De NCRV krijgt dan een Raad van Be stuur, die ten hoogste uit vijf leden zal bestaan. Dit nieuwe toporgaan komt in de plaats van het dagelijks bestuur, het moderamen en de di rectie. Er waren bezwaren tegen een te groot aantal hiërarchische lagen op bestuurlijk en managementen-ni- veau. Daardoor was er onvoldoende coördinatie. De nieuwe Raad van Bestuur zal worden gevormd door de voorzitter van de NCRV, het lid van de raad van bestuur dat belast is met televisie, radio en gids, de secretaris, de penningmeester en de vertegenwoordiger van de NCRV in de Raad van Beheer van de NOS. IAOVERTEHTI& Laat uw vakantie niet vergallen door opstandige ingewanden. Met vakantie naar 't buitenland? Dat betekent 'n ander klimaat, 'n ander tevensritme en vooral ook ander eten. Maar al te vaak wordt veel vakantieplezier bedorven doordat maag ol ingewanden in opstand komen. Krampen, opgeblazen gevoel, diarree, u weet 't wel. Zorg daarom dat u Tendoswnol bi| u hebt. Tabletten die uw spi|Svertering weer in 't gareel brengen en korte metten maken met krampen en diarreo. Uitsluitend verkrijg baar bi) apotheker en drogist in doosies met 20 tabletten in handige doordrukstrips. Prettige vakantiel Tendosimol anti-diarreetabletten voor uit en thuis. •Speciaal vandaag In Van Gewest tot Gewest: duizenden schutters uit Europa kwamen naar Nijmegen en her stel van geteisterde groenvoor ziening in Zwolle. Ned. 1 19.04 Na Jou wereld, mijn- wereld (19.04), volgt Kenmerk. Ned. 2 I 19.29 llilde Breitner is een Duitse film over een lopende-band- werkster die gaat nadenken over haar positie en maatschap pelijke vraagstukken Ned 1 19.55 De EO presenteert de eigen produktie Jeruzalem: 10 jaar herenigd. Ned. 2 21.05 Met een filmportret van An ton Gessink opent de NOS de serie Markant Sport. Ned. 1 22.05 Ineke Bosch speelt walsen van Chopin Hilv. 4 12.00 Holland Festival: de sopraan Gundula Janowitz en pianist Ir win Gage voeren liederen van Richard Strauss en Franz Liszt uit. Hilv. 2 20.05 J Het Geisham Trio is een de tective-hoorspel met paranor- maai lijkende geheimzinnig heden. Hilv. 1 23.00 Radio vandaag HILVERSUM I (298 a> to FM-ksasleni TRö^T OO Nieuws. 7 02 (S) Ontbijt-soos, Jicfile- en populair klassieke muziek, f7 30 Nieuws 7 41 Aktua ochtendeditie 8.30 Nieuws. 8 38-8 45 Gymnastiek voor de huis vrouw). 10 00 Een oude hit tn nieuwe snit 10 30 Nieuws 10.33 iS) Pierewaaien. 11.45 (S) Cafe-chantsnt 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws. 12.41 Ak- tua II 13 00 (S) Ramblers go go 13 30 (Sl Sport na sport, voor jongens en meisjes 14 00 <S) Specialiteiten la carte, muzikaal wensprogramma. 15 00 (S) Als dst zou kun nen, verzoekplaten (15.30 Nieuws). 18.30 (S) Kernpunt gesprek. OVERHEIDSVOORLICHTING 1730 Tekst en Uitleg TROS 1730 Nieuws. 17 32 (Sl Aktua magazine 18 30 Nieuws 18 41 (S) Goed getoetst pianomuziek. 19.00 (S) Muziektnptiek. ven zeven tot üen, met om. 19 00 (Sl Jazz Sir 20.00 (Sl Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en mol 22 00 SO Een mondje Frans 22.30 Nieuws. 22 40 (S) Aktua 111. 23.00 (S) Het Geisham Trio, feuilleton. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (482 m en FM-kaaaleal VARA 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 730 In de Roode Cirkel nieuwspro gramma. (8.00 Nieuws). 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nieuws. 11.03 Johan van Minnen Ombudsman. 11.15 De VARA feliciteert verzoekplatenprogramma. 12 00 Hoenderlo Centraal, gesprekken 13.99 Nieuws. 13 11 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje Stoomradio, jeugdherinneringen en intor- malie 18 00 Nieuws. 18 03 Paniek op Gany- medes. hoorspelserie deel 2.17.00 (SI Uit het muziekalbum van Paul Godwin. RVU 17 35 Vergelijkend luisteren (2). VARA: 17.55 Me dedelingen 18.00 Nieuws 18 11 Dingen van de dag 18.20 POLITIEKE PARTIJEN. 18.30 (S) Tussen start en finish: sport en muziek 19.30 (S) Orkest Malando 20.00 Nieuws. NOS: 20.05 (S) Holland Festival 1977 sopraan en piano klassieke liede ren. tin de pauze intervieuws) 22.30 Gam ma van Alpha en Bèta. 23.00 (S> Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenover- zicht; 23 10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag; 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-ksnalen) KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham; muziek cn informatie. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek; verzoekverhalen. 12.03 (S) Drie tussen de middag; om de KRO-Kies-Schrijf- 14.03 (S) Pop Kontakt: TV vandaag 18.15 TILEAC Duts. «s 10 18.45 N Commissie lagen Aieofioisme an 18.58 NOS: Journaal 19.04 Var gewest Wgawesi 19.46 P.P.: IMzenang van de Pofabetie Partijen 19 55 Hide Bredner. (v-kan *135 Joumeal *130 NOS: Oen Haag vandaag 23.06 Markant spon i Mmrepodage 18 55 J 19.04 IKON: Kontakt verbroken Mmreportage 19-29 Kenmerk 20.00 NOS: Journaal 20.25 SOCUTERA: Fümvarvde Nationale 2030 E.a: Muziek uil Studd I: Sammy Ha» 21.06 Jeruzalem: 10 laar herenigd, documentaire 2136 Metterdaad 22.15 Ara Musea: «erken van Haydn 22.40 Tenslotte, medrtat* 2230 NOS: Joumeal 2235 AVRO: AVRO s Sportpenorame presenteert- Boksen 45: Toen Opopol Istietof weer op de begane grond was aangeland, terug in de kleffe atmosfeer van regen en dooiende sneeuw, trad hij dreigend op Kareltje af. Het bleek toen duide lijk, dat zijn vurigheid van binnen hoofdzakelijk bestond uit de rode vlammen van woede en haat, die rondkolkten in zijn primitieve ge moed. „Jouw schuld!" siste hij. „Jij bent een misdadig element en jij wilt de arme, ouwe, onschuldige oom Opopol ontplofski laten doen! Boemski! Weg! Maar dat gaat niet! Ophitsert!" Zijn hand verdween vliegensvlug in zijn zak om onmid dellijk weer te voorschijn te sprin gen met de goeiendagsk. dat folklo ristische slagwapentje, waarmee de Barreberiër zo fijntjes zijn gelijk weet te bewijzen. „Zeg, schei nou gauw uit", protesteerde Kareltje. „Wie dronk er benzine? En wie stak er toen een sigaar aan? U zelf toch zeker! Ik roep nog „niet doen!" maar u deed het tóch! Nougeef mij dan de schuld niet van die ontplof fing!" „De sterkste heeft gelijk! Hou je kopski!" brulde Opopol en met een venijnige klap trachtte hij zijn slagwapentje op Kareltje's o schuldige bolletje te doen be lands Doch voordat hij daarin kon slage had Kareltje hem reeds bij zijn lt ven gepakt en hem omhoog gehevi als een veertje! Toen rende de kleii kerel er met zijn zware last vanda en hij verdween om de hoek van j smidse. En wie zich de aardrijkskJ de van Rijkhuyzen nog goed heri nert, die weet nog wel. dat naast smidse het land van boer Knol begon. En op dat land, achter b hek, bevond zich een flinl mesthoop De Theo Stokking Show 16.03 (S) De Hit- meesters met o.a aktualiteiten. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maaL 19.30 (S) Langs de lijn; sport cn muziek. (19.38 Paardekoersen). 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) NOS-jazz. 0.02 (S) Take it easy 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De achternacht HILVERSUM IV (FM-kanaleo) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 7.30 (S) Pltludium- 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Missen voor de Bergkerk m Eisenstadt 10.00 (S) Orkestpalet 1X00 (S) Piano werken uit de Romantiek. 12.25 (S) Zangers portret 13 00 (S) In de schaduw van de meester^ 14.00 Nieuws. 14.02 Een uur natuur. 15.00 (S) In kleine bezetting; pianomuziek en zang. 16.00-17.00 (S) Profiel; werk van Luciano Ben o. Op 1 maart 1912 had Claire in het dagboek geschreven, dat Paul Jager- meester was geworden van de boe ren-jagersbonden in het dal van de Teazel en het kustgebied. Hij had als voorwaarde gesteld, dat hij niet meer dan zes dagen per maand zou hoeven te jagen en dat hij zich kon laten vervangen door Rose Derwent, die veel meer van paarden af wist dan hij en die uitstekend een jacht kon lelden. Paul hield van die jacht partijen met de boeren, die niets officieels hadden en waarop het al- lergenoegelijkst toeging. Na zo'n jacht kon hij innig tevreden in zijn eentje terugrijden naar huis; dan was hij er zeker van, dat hij de gelukkigste landheer was van heel West-Engeland. In het begin van 1912 overleed de oude Wllloughby. Volgens zijn zoon Francis als gevolg van het feit, dat hij in noodweer te paard naar Whin- mouth was gereden om daar een dienst te leiden en nog diezelfde avond was teruggekeerd. Het kon wel waar zijn, want Wiiloughby stierf een week later aan longontste king, maar hij was zeventig en hij was nooit zo sterk geweest als de andere boeren. Sinds hij een paar jaar geleden tijdens een bijeen komst van de methodisten was be keerd, had hij zichzelf niet gespaard. Soms maakte hij tochten van 65 kilometer om van dc Waarheid te getuigen. Tijdens de begrafenis op het kleine kerkhof van de Methodis ten-kapel in Coombe Bay zag Paul, dat vrijwel iedereen uit het dal aan wezig was. ook ds Horsey, die achter Willoughby's dochter Elinor en haar man Will Codsall stond. Daarmee was de eeuwenoude vete tussen ang licanen en methodisten begraven. Toen zij naar de poort van het kerk hof liepen, zei Paul tegen Francis Wiiloughby: „Hij was een goed man, Francis, en ik zal nooit vergeten, hoe voortreffelijk hij zich heeft gehou den op die avond van de schipbreuk, toen wij die Duitsers moesten red den. Ik geloof niet, dat hij éën vijand had." Francis geloofde ook, dat dit zo was. zeker sinds de dood van ds Buil, maar de oude man had Het Diepe Duin wel minder belangrijk gevonden dan zijn gepreek en daar door stonden de zaken op de boerde rij er niet zo best voor. „Ik hoop. dat Jij het bedrijf voortzet," zei Paul. Francis antwoordde dat dit ervan zou afhangen, hoeveel geld zijn va der zou blijken te hebben nagelaten; de kippenfokkerij bracht niet veel meer op sinds Elinors vertrek. „Ik heb altijd slachtvee willen fokken. R. F. Delderfleld „De Boekerij. Baarn" maar hij wilde geen vee fokken voor het abattoir. Hij had veearts moeten worden in plaats van boer, je had moeten zien hoe hij met zieke bees ten omsprong!" Paul zei: „Frank, als je denkt, dat je het met het fokken van slachtvee haalt, probeer het dan. Ik zal Honey- man vragen, of hij iets heeft waar mee Je kunt beginnen. Je weet dat ik erg voor specialisatie ben. Dit is al een succes gebleken op De Vier Win den en op het boerderijtje van je zuster. De eerste twee jaar hoef je geen winst te maken, ik zie het wel met de pacht." Francis, in tegenstel ling met zijn vader een man van heel weinig woorden, mompelde zijn dank en liet het daarbij. Paul ging naar Elinor, die het een geweldi plan vond en dat meteen tege Francis zei. Als gevolg van deze gesprekken ve kocht Francis Wiiloughby zijn ki; pen aan zijn zuster, zijn varkens ai Henry Pitts en ging toen slachtve fokken. Paul merkte, hoe hij enkei weken na de dood van zijn vadé helemaal opfleurde, alsof hij voo het eerst van zijn leven echt koj boeren en niet alleen maar de order hoefde uit te voeren van een man d) liever op het spreekgestoelte stoni dan in de varkensstal. Hij zag hes een keer achter zijn ossen aan c ven als een uitgelaten jongen. dacht: „Zo, dat is weer een problei opgelost, jammer dat de oude dai voor dood moest gaan. Maar tja, s schijnt het te moeten: Martin Co^ sail hangt zichzelf op vanwege gekke vrouw van hem en dan konj Eveleigh op De Vier Winden en t gaat prima. Potter verdrinkt twee van zijn dochters leggen 1 aan met een onvermoeibare boert kinkel, die De Benedenste Vallei ti een bloeiend bedrijf maakt en i huppelt Francis achter de koeien a| een jonge knul." Het mocht dan t lijken alsof het leven in het dal s stond, maar er kwam toch voort rend nieuw bloed en jonge handi gingen aan het werk met het ou( gereedschap. In elk vakje een letter plaatsen zo dat de letters tezamen woorden vor men. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaan de woord minus een letter. 1. muzieknoot, 2. roem, 3. hoepel, 4. wapen. 5. met kracht drukken, 6. slang, 7. lijn, 8. Jongensnaam, 9. kle verige stof, 10. buitenhaven, 11. voorvoegsel. Oplossing vorige puzzel Hor 1. pa, 2. talon. 7. Po. 9. relatie, 12. spa. 13. lek, 15. ets. 17. ar. 18. merel. 20. el, 21. menig, 22. terra, 23. Ee. 24. sedes, 26. ra. 27. nut. 28. ren. 29. tip. 33. snoever, 37. go. 38. tonen. 39. k.k Vert. 1. pi, 2. tel, 3. al. 4. later, 5. Ot, 6. M ii i i i li i'I'I i I'I'I nis, 8. os, 10. spreeuw, 11. sterrit, samen, 13. leger, 14. keten, 16. sla^- 18. mis, 19. les, 25. degen, 30. ent, Ie ven, 32. eg. 34. OO. 35. V.E., 36.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4