Geen omkopingen bij aankoop Northrop F5 Geen garanties meer voor drinkwater onder ivrouwen groter Formatie Kinderen in Bovensmilde volgen de eerste lessen =^0\ Je voeten maken wat mee, zeg! Voetfris dus. £95\0 frit F1EI Schoolgebouw wordt stevig bewaakt Voor bedrijven groeiend technisch en financieel probleem lENSOAG 8 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE Lde Een paleis voor uw onderdanen! Zwartjes haalt uw voetcomfort tells uit Zweden. En dat voetcomforl heel KUNGSHOLM. Een heerlijk gemakkelijke mml voor binnen en builen Pantotlel en schoen tegelijk. Licht en luchtig als u lekker wilt lo pen. lui wilt zitten ol lang moet staai Dank zij de verantwoorde leestvorm en de verende zool ook ideaal voor jonge voeten Met KUNGSHOLM stelt Zwartjes u de gelegenheid 16 uur per dag Irank en vrij uw hielen te lichten. KUNGSHOLM, een camping en caravan slipper bij uitstek! KUNGSHOLM in meerdere kleuren, maten: 32 t/m 49 v.a.f40,90 zwartjes van 1883 Utrechtsestraat 123 Gelderlandplein 8 Amsterdam tel. 020 - 23 37 01 DONDERDAG - KOOPAVOND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Van omkoperijen of andere strafbare handelingen bij de aankoop van de Northrop F5 straaljager in 1966, is niets gebleken in een onderzoek dat de subcommissie van de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor de wapenaankopen heeft ingesteld. De subcommissie die het onderzoek onder voorzitterschap van mr. K. de Vries (PvdA) heeft verricht, meent wel dat de politieke en militaire leiding van de luchtmacht niet steeds de vereiste zorgvuldigheid in acht heeft genomen. „Er zijn onzorgvuldige, maar voorzover wij weten; geen onoorbare dingen gebeurd", verklaarde mr. De Vries. Het onderzoek was overigens niet gericht op het ontdekken van straf bare feiten, maar op het nagaan van de manier waarop de besluiten tot stand kwamen en de controle daarop van de Kamer. Uit het onderzoek blijkt dat er van controle door de Kamer niet gespro ken kan worden. De besluitvorming onttrok zich ook aan de defen siecommissie uit de Kamer en zelfs aan de ministerraad, die pas in een later stadium door de minister van defensie op de hoogte werd gesteld. omt le ontl Van onze sociaal-economische 'O* redactie iMt DEN HAAG Voor de vierde r<ta achtereenvolgende maand is in juJmei de werkloosheid onder ana vrouwen, gecorrigeerd voor sei- "8 zoeninvloeden, toegenomen. De werkloosheid onder vroli jk wen is nu nagenoeg terug op Met het hoge niveau van augustus idu vorig jaar, toen de maanden ■m a aanhoudende maar nu algeio- i' pen daling van de totale werk- loosheid inzette. Dit meldt het ministerie van sociale Vervolg van pagina 1 ries peet Arb Ivett zijn de vraag of het kabinet een iid. progressief kabinet genoemd dient lser, te worden, en de vraag of de proce dure bij de kabinetsformatie zoals Den Uyl die zich voorstelt wel de meest wenselijke is. ►£B De term „progressief kabinet" üjkt PCR kwestieus omdat daarmee wellicht j de indruk zou worden gewekt dat de PvdA opnieuw een overwicht in het kabinet krijgt met christen-demo cratische gedogers. Boet wat betreft de procedure die Den IU^] Uyl voor de kabinetsformatie geko- Y zen heeft, wil het CDA iedere schijn J' ontwijken dat er een volgorde van belangrijkheid in de te behandelen vraagstukken wordt aangebracht. „Geen rangorde", aldus Van Agt maandag. Den Uyl wil eerst het soci- loo[| aaleconomische beleid bespreken in samenhang met de vier hervor mt mingsvoorstellen die het eerste ka- binet-Den Uyl heeft ingediend. Dat is in wezen een verzwakking van de aanvankelijke PvdA-eis dat bij de n8tJ kabinetsformatie eerst klaarheid moest komen over de vier hervor mingsvoorstellen, terwijl pas daar na kon worden gesproken over de echte formatie. Of Den Uyl hiermee toch een onaanvaardbare rangorde aanbrengt wordt vandaag in de P- Jr CDA-fractie besproken. Van Agt liet maandag overigens wel de mogelij k- ap« heid open dat er in het belang van duidelijkheid, een zekere splitsing in behandeling van onderwerpen Je zou worden aangebracht bij de kabi- H.J netsformatie. a.' Formateur Den Uyl ontving gisteren [f behalve D'66-leider Terlouw de voorzitter van de SER drs De Pous, de directeur van het centraal plaii- bureau Van den Beid en de presi- Jl dent van de Nederlandse Bank Zijl- n* q stra. Na afloop deelde Den Uyl mee die gesprekken nuttig te oordelen in verband met de te verwachten per- *rdi sPectieven voor de komende jaren, omdat de bestrijding van de werk- loosheid en de inflatie een centrale plaats zal innemen in het regerings- Uetf program Vandaag heeft de formateur geen consultaties op zijn programma. Be langrijk in de formatie wordt van daag het resultaat van de CDA-frac- tievergadering. CNV lag Cani k dringt aan op het instellen van ij ireli vakbonden en deskundigen, met be rd Het CNV heeft ook een brief met wensen aan de kabinetsformateur gestuurd. De christelijke vakcentra- bedrijfstakraden" van werkgevers, voegdheid om ten behoeve van de zaken in de definitieve cijfers over de werkloosheid eind mei. Het ministe rie ziet in de cijfers voor de vrouwen „de groeiende belangstelling van vrouwen voor deelname aan het ar beidsproces." Deze groei verloopt sneller dan vorig jaar werd voorzien, en zal ook de komende jaren sneller blijven verlopen. Dit is ook de hoofd oorzaak van de veel grotere werk loosheid in 1980, die het centraal planbureau in tnog niet afgeronde ramingen voorziet. Uitstroom Het ministerie heeft de cijfers ook onderzocht naar de „uitstroom". Die geeft aan hoe snel werklozen weer verdwijnen uit de boeken van de arbeidsbureaus. Ook uit deze cijfers blijkt dat in mei de „uitstroom" van werkloze mannen licht toenam, maar die van vrouwen kleiner werd. Verder vergeleek het ministerie de werkloosheid eind mei onder jonge ren tot 23 jaar met die van vorig jaar eind mei. Dit jaar waren er ruim 28.000 werkloze jongens en ruim 21.000 werkloze meisjes. Het cijfer van de jongens daalde het afgelopen jaar met bijna 5000, maar dat van de meisjes steeg met ruim 3000. Ook hier tekent zich het beeld af van een relatieve verergering van de werk loosheid voor vrouwen. Het aantal vacatures in de boeken bij de arbeidsbureaus steeg in mei sterk, namelijk met ruim 14.000 naar bijna 61.000. Deze gunstige ontwik keling is echter grotendeels het ge volg van de enquête die de arbeids bureaus elk half jaar in het hele land houden onder de bedrijven naar openstaande banen. Gecorrigeerd voor seizoen bedraagt de werkloos heid thans 5,2 procent van de werk- nemende beroepsbevolking, en de openstaande vraag (vacatures) 1,4 procent. De praktijk is inmiddels verbeterd. Volgens de KVP'er Van Amelsvoort, voorzitter van de „grote" bijzondere Kamercommissie, is er „geen terrein waar de Kamer nu zó de vinger aan de pols houdt als het terrein van de wapenaankopen". Het is de bedoe ling dat de grote commissie binnen afzienbare tijd, mede op grond van het NF 5-rapport, aanbevelingen doet om de controle van de Kamer op aankopen van defensie te verbe teren. Overigens zal ondeizocht wor den, hoe ook de controle op aanko pen door andere departementen, bij voorbeeld Waterstaat, verbeterd en daarbij betrokken kan worden. Rol prins Bernhard De Commissie heeft de rol van prins Bernhard, die toentertijd inspec teur-generaal van de krijgsmacht was, niet speciaal onderzocht. Het rapport beschrijft wel een aantal activiteiten van de prins bij de NF 5 aankoop, maar anders dan bij de door de commissie-Donner onder zochte Starfighter-aankoop, blijkt in deze niets van activiteiten van de prins die nader onderzoek zouden verdienen. De vervangingsprocedure van de verouderde Thunderstreak - jager (T-33) startte begin 1965. Reeds in mei van dat Jaar bleek, dat één van de belangrijkste vliegtuigproducen ten, het Northrop-concem, op de hoogte was van de operationele ei sen die de luchtmacht aan dit nieuwe toestel zou stellen. De Ka mercommissie is er niet achter geko men, waar Northrop die wetenschap vandaan had. Wél zegt de Kamer commissie dat er veel contacten wa ren tussen de politieke en de militai re leiding van de luchtmacht en de (ADVERTENTIE) Hèt recepl voor warm medeleven: 'n boeket. Uw Fleuropbloemist zorgt dat uw groet in kannen en kruiken komt. Waar dan ook. Fleurop Interflora staat erf voorin. Koninginnegracht 135, V Den Haag. vliegtuigfabrieken. De contacten bleven niet beperkt tot de mensen die direct bij het aankoopbeleid be trokken waren. BIJ die contacten is niet altijd de vereiste zorgvuldig heid in acht genomen, aldus de Commissie. Als voorbeeld noemt de Commissie een ontmoeting die volgens de memo, verstrekt door de Fokker vliegtuigfabrieken, op 20 september 1965 plaatsvond tussen de toenmali ge Fokker-directeur Diepen en de chef-luchtmachtstaf generaal Wolff. Volgens die memo opgesteld door Diepen zelf, vertelde Wolff hem toen, dat de keus al praktisch op de Northrop-jager was gevallen Diepen vertelde op zijn beurt aan Wolff, dat Northrop Interesse had getoond in een pakket aandelen van Fokker. De heer Diepen is Inmiddels overleden en de heer Wolff heeft de commissie in een gesprek verklaard, zich niets van dat onderhoud te her inneren. Drijvende kracht Uit het rapport valt op te maken dat generaal Wolff voortdurend een drij vende kracht is geweest om de aan koop van de NF-5-Jager rond te krij gen. De commissie spreekt geen oor deel uit over deze activiteit. Het was generaal Wolff die prins Bernhard medio 1966 verzocht met de Amerikaanse defensieminister McNamara contact op te nemen tij dens een bezoek aan de Verenigde Staten om over de prijs van het nieuwe toestel te praten. Er waren problemen gerezen over de doorbe rekening van de door de Amerika nen gemaakte ontwikkelingskosten. Dat gesprek leverde geen resultaat op en vervolgens nam generaal Wolff initiatief tot een briefwisseling daarover tussen McNamara en de prins. Prins Bernhard zelf besloot om de minister van defensie bij deze briefwisseling te betrekken. De luchtmachttop toonde meer neigin gen tot zelfstandig optreden bulten de minister om. Op 28 Juni 1966 vindt er een bijeenkomst plaats tus sen Nederlandse en Belgische defen sieministers over een mogelijke ge zamenlijke aankoop van de NF 5. Die bijeenkomst blijft zonder resul taat, dit tot verdriet van de lucht machttop. Bijstellen ADVERTENTIE Bij apotheker J en drogist i Minister Van Kemenade heeft gistermorgen in het gebouw van de Tweede Kamer een prijstutfêïeikt aan de Gereformeerde Scholengemeenschap uit Amersfoort voor de beste vertaling van de troonrede in goed Nederlands. Een Beiersdort produkl C De luchtmachttop probeert vervol gens via de Belgische luchtmacht top het resultaat van die onderhan delingen tussen de ministers in posi tieve zin bij te stellen. De samenwer king met België ging uiteindelijk niet door. De problemen met North rop over de prijs van het toestel blijven onopgelost, zodat eind 1906 om verlenging van de offerte moet worden gevraagd. De offerte wordt in feite niet verlengd, maar de lucht machtstaf komt er pas op het laat ste ogenblik achter en staat dan met de rug tegen de muur. De nieuwe door Northrop gevraagde prijs stelt de luchtmacht niet in staat om de vereiste 105 nieuwe toestellen te ko pen voor het door de regering uitge trokken bedrag van 601 miljoen. Op het laatste moment meent de lucht macht toch nog een gat te vinden. De NF 5 wordt in Canada gekocht, zo besluit de luchtmachttop. Door deze, overhaaste beslissing, ontgaan Nederland belangrijke economische tegenorders die bij een normale af wikkeling van de Northrop aankoop wel binnen zouden zijn gehaald. Te genover de Kamercommissie heeft de toenmalige topman van economi sche zaken voor militaire aankopen meegedeeld eind 1966 geschokt te zijn geweest over de beslissing van de luchtmacht de NF 5 jager in Canada te kopen. De Kamercom missie constateert tenslotte dat de keuze van de NF 5 in ieder geval geleid heeft tot een voor de Konink lijke Luchtmacht bruikbaar toestel. door Haro Hielkema BOVENSMILDE De mees te kinderen, die maandag 23 mei in de openbare lagere school van het Drentse Bo- vensmilde gegijzeld werden en pas vier dagen later in alle vroegte vrij kwamen, hebben gisteren hun eerste „lessen" gehad. Negentig van de 105 voormalige gijzelaartjes volg den in de plaatselijke christe lijke lagere school het specia le opvangprogramma. Het schoolgebouw in de volledig afgezette wijk aan de Drentse Hoofdvaart was stevig bewaakt. Voordat de kinderen er om negen uur naar binnen konden gaan, had den militairen alle ruimten uitvoe rig onderzocht op de aanwezigheid van explosieven. ..Ik was blij dat we weer naar school konden", zei een negenjarig meisje. Haar moe der: „Eerst was ze wat schuw om te gaan. maar ze kwam enthousiast thuis, omdat ze haar klasgenootjes weer allemaal gezien had". Een jon gen uit de hoogste klas had hele maal geen trek om weer naar school te gaan: „Zolang mijn mees ter nog vastgehouden wordt wil ik niet". Hij was uiteindelijk toch maar gegaan en had er geen spijt van. Voorwaarde Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat de kinderen weer eea oeetje in het vertrouwde stramien terecht kwamen. Maan dagavond belegden de ouders van de ex-gijzelaartjes een besloten vergadering over de vraag of zij hun kinderen weer naar school zou den moeten laten gaan. Voorwaar de was dat de christelijke school die maandag voor halve dagen is opengegaan na een sluiting van veertien dagen goed bewaakt zou worden. Ma^r het beleidscen trum ir Assen bleek niet bereid deze extra bewaking te leveren en burgemeester P. de Noord van Smilde kon evenmin de garantie geven dat er voor het schoolge bouw enige manschappen konden worden vrijgemaakt. Dat het opvangprogramma (uitge voerd door twee niet gegijzelde on derwijzers en leerkrachten van de provinciale Schooladviesdienst) kon beginnen, was onder meer te danken aan de druk die de Gro ningse hoogleraar in de psychia trie, prof. dr. W. K. van Dijk, op de autoriteiten in Smilde heeft uitge oefend om toch voor deze extra bewaking te zorgen. Prof. Van Dijk, die in het Acade misch Ziekenhuis de leiding heeft over het opvangcentrum, begaf zich persoonlijk naar Smilde. om dat hij „grote zorg had dat het programma voor de gegijzelde kin deren niet door zou gaan. Ais volks gezondheidsman wilde ik me er voor inzetten, omdat het erg be langrijk is dat de kinderen weer naar school gaan". Speciaal programma Voor de kinderen, die vandaag in de middaguren naar school zullen gaan (terwijl de kinderen van de christelijke school 's morgens in de klas zitten) is een speciaal lespro gramma opgesteld: „Geen reken sommen. maar creatieve en expres sieve dingen. Tekenen, kleien, sport, af en toe een filmpje, pop penkast. Ze moeten hun gevoel tot uiting kunnen brengen", vertelde prof. Van Dijk. „Dit programma is er vooral om de kinderen via een klassikaal verband weer bij elkaar te brengen. Het gaat hier om een groepsproces, net zo goed als bij de gijzelaars in de trein: Als die met elkaar vrijkomen dan moeten we hen ook in eerste instantie als groep bij elkaar houden. Bij deze gegijzelde kinderen, die nu al an derhalve week wat op straat spelen en dagelijks omringd worden door zwaar bewaakte militairen, dreigt de fantasie maar wat in het wilde weg te gaan woekeren. Daar moe ten we voor oppassen". „Goede eerste dag" Ook de heer J. J. H. Oosterwijk. directeur van de Schoolad viesdienst in Assen, toonde zich erover verheugd dat de kinderen aan hét opvangprogramma zijn be gonnen. „Het was een goede eerste dag", zei hij. „Dat niet iedereen er was, vind ik niet zo erg. Dat is op een normale schooldag ook het ge val. In het programma hebben de kinderen volop de gelegenheid zelf actief te zijn. Over de gijzelingen is alleen gesproken, wanneer dat on derwerp door de kinderen zelf werd aangeroerd TT~* leek erg veel op de eerste dag na de grote vakantie. De kinderen praatten vqoral over de cadeautjes die ze vorige week ge kregen hebben. Na de lessen ko men de leerkrachten en de mensen van de Schooladviesdienst bij el kaar om de zaak door te praten en een volgend programma te be-;, spreken." De vraag wat er in de toekomst in Bovensmilde moet gaan gebeuren, blijft ook na het hervatten van de lessen volkomen open. „Ik vind dat er veel te veel tam-tam wordt ge maakt over dat opvangprogram ma. Waar we nu mee bezig zijn. is het onbelangrijkste deel. We kurr- nen echter nog niet praten over het punt wat er na de gijzelingen moet gebeuren Dat kan pas als het schoolhoofd, de heer Van Vliet, en de andere leerkrachten die nu nog gegijzeld worden, weer vrij zijn zei een lid van de oudercommissie. Afwezig Op de openbare school ontbreken die kinderen, die de gijzeling niet meegemaakt hebben: de Zuidmo- lukse, die door hun kapende volks genoten ogenblikkelijk vrijgelaten werden. De ouders van deze kinde ren hebben te verstaan gekregen dat hun aanwezigheid te grote spanningen zou veroorzaken. Vol gens de zenuwarts dr A. Pen (vader van een gegijzeld kind en één van de woordvoerders van de ouders) hebben de Zuidmolukkers in de wijk, die grenst aan de gekaapte school, wel begrip voor de situatie „Maar ze snappen niet dat onze kinderen bang zouden zijn." Van daag zal de Schooladviesdienst met een aantal leerkrachten praten over een opvang voor de Zuidmo- lukse kinderen. Op de christelijke school zijn de Zuidmolukse leerlingen wel in gro ten getale naar de lessen gekomen: „Er ontbraken er maar zes van de 36", aldus het hoofd van de 248 kinderen tellende school, de heer T. van der Veen. „Ik ben daar erg blij mee en heb er trouwens ook vanaf het begin op gehoopt. Het is voor alle kinderen ook die van de openbare school beter dat ze niet de hele dag op straat slenteren". In de christelijke school wordt wel zo veel mogelijk het gebruikelijke pa troon gevolgd: „Ik heb iets meer handwerk gegeven en een andere onderwijzer heeft een filmpje laten zien. Maar over het algemeen gaat het hier zijn gebruikelijke gang". Moeilijker Moeilijker ligt het in Bovensmilde met de omgang met de publiciteits media. De ouders van de gegijzelde kinderen hebben vorige week drie mensen aangewezen om de contac ten met de pers te onderhouden, hoewel sommige vaders en moe ders niet helemaal tevreden waren met een dergelijk monopolie Dr A. Pen, een van de drie woordvoer ders. heeft het er de laatste dagen erg moeilijk mee gehad: „Wij over wegen een publiciteitsdeskundige als adviseur aan te trekken" en een armere vader: „Ik geef geen per soonlijke meningen meer. want die kunnen wel eens agressie oproe pen, die zich dan tegen mijn kinde ren richt." werkgelegenheid ordenend op te tre- den. Verder moeten er meer regiona- I tul le ontwikkelingsmaatschappijen oonl komen, en moet de overheid zonodig ïrioi bedrijven oprichten of in bedrij- ven gaan deelnemen. De overheid moet plannen voor eerlijker verde ling van werk via vervroegd pensi oen en dergelijke financieel steunen. Het wetsontwerp buitenlandse ar beidskrachten moet worden inge- trokken, vindt het CNV. Het sta kingsrecht moet snel definitief wor den geregeld, en de raden van com missarissen zullen voor minstens de 5 helft moeten worden benoemd door de werknemers. Verder verlangt het Do< CNV een verdergaande openbaar- o heid van inkomens dan voorgesteld nee» in het nog verse wetsontwerp open- ui*® baarheid inkomens. Nieuwe kern- la^ centrales mogen er pas komen als sn. 1 „het gehele produktieproces voldoet del aan verantwoorde eisen van veilig- etef heid", met name het opbergen van radio-actief afval. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever WIESBADEN Het wordt voor de waterleidingbedrijven steeds moeilijker schoon water te leveren uit de vervuilde Rijn. Tot heden toe lukt het, maar de vraag is hoe lang nog. Er kunnen geen garanties worden gegeven dat schadelijke stoffen onder alle omstandigheden uit het drinkwater verdwenen zijn. Deze verre van geruststellen de gedachten heeft ir. G. Wijnstra. directeur van het keuringsinstituut voor drinkwaterleidingartikelen te Rijswijk, gisteren in Wiesbaden geuit. De heer Wijnstra sprak op een con gres van de internationale or ganisatie van waterleiding bedrijven. Geen garantie Ondanks vergaande zuive ringstechnieken, kunnen ga ranties moeilijk worden gege ven. Men weet namelijk niet in hoeverre de opgeloste zwa re metalen en andere verbin dingen verwijderd kunnen worden. Daar komt nog bij dat chemicaliën worden ge bruikt bij de zuiveringsme thoden. Deze brengen op zichzelf ook stoffen mee die vreemd zijn aan het mense lijk lichaam. Wat de uitwerking van deze stoffen op lange termijn is op de volksgezondheid, is een voudig niet bekend. De heer Wijnstra meende dat het voor de drinkwaterbedrijven in het westen van Nederland een bijna onmogelijke opga ve wordt om een verant woord produkt te leveren. De vervuiling van de Rijn is thans zo erg, dat het moeilijk is vast te stellen in hoeverre het drinkwater nog betrouw baar is. Tot nu toe is het gelukt goed water af te leveren, maar de heer Wijnstra vroeg zich af hoelang het nog zal duren voordat de grens van het mo gelijke wordt bereikt. Grens Niet alleen in technisch op zicht zijn de mogelijkheden tot zuivering beperkt. Ook fi nancieel is er een grens. De heer Wijnstra had bij deze beschouwing vooral het oog op de drinkwaterleldingbe- drljven in het westen van Ne derland, die op de Rijn zijn aangewezen. Deze bedrijven moeten 2.5 miljoen Nederlan ders van water voorzien. De Westduitser prof. J. Bor- neff (directeur van een ge zondheidsinstituut aan de universiteit van Mainz) kon daar weinig geruststellends aan toevoegen. HIJ zei dat de concentraties van ziektever wekkende micro-organismen in het Rijnwater tot bedenke lijke hoogte zijn toegenomen. Bovendien neemt de concen tratie stroomafwaarts toe (in de richting van Nederland dus). Hierdoor wordt het vol gens hem bijna onmogelijk landbouwbesproeling te ge bruiken. Kanker Moeilijk is het te bepalen in hoeverre de situatie schade lijk kan zijn voor de volksge zondheid. Vast staat echter dat zich kankerverwekkende stoffen in het water bevin den. Hij noemde onder meer chroom, cadmium, aromati sche zuren, phenollen en aro maten. In de bovenloop van de rivier komt vêel selenium en lood voor. in de beneden stroom meer kwik. chroom en zink. Verder zijn de gechloreerde koolwaterstoffen die zich in het Rijnwater bevinden min of meer schadelijk voor de lever. Deze stoffen worden in het lichaamsvet opgeslagen. Uiteraard deed de heer Bor- neff een beroep op de verant woordelijken de concentra ties van deze stoffen te ver minderen. APELDOORN - Bij een ontplof fmg bij een handel in schrijfmachi nebenodigdheden in Apeldoorn is gisteren rond het middaguur de 32- jarige H Luechis uit Vaassen om het leven gekomen. De technisch direc teur en de adjunct directeur van het bedrijf. H. A. Oudeluttikhuis en P Veld werden zo ernstig gewond dat) zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3