„EG sterk afhankelijk van derde wereld" Pleidooi voor inkomensgarantie in landbouw Wat is net zo veilig als beleggen in een zeldzame zegel? O Westland/Utrecht Dirk beklaagt zich over „schrikbewind" 81% 82% Booreiland naar Noordzee De waardestukken van de Shell-topman: bedrijven presenteren zich laks en onvolkomen Stijging van investeringen maar tijdelijk Olie in 1985 tweemaal zo duur Hypotheekrente per 6 juni Schouten (KNBTB) in besloten vergadering: Hypotheekbank nv RHSWOENSDAG 8 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P13RHS15 HAMBURG Mr. G. A. Wagner, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, gelooft dat de Europese Gemeenschap voor het handhaven van zijn economische kracht en het op gang brengen van een nieuwe groei, in belangrijke mate afhankelijk zal zijn van zijn relaties met de landen buiten de Gemeenschap, vooral die van de derde wereld. In zijn voordracht voor de Neder lands-Duitse Kamer van Koophan del, zei de Kon-Shell-topman: „de export van de EG naar die landen is thans veel groter dan die naar Noord-Amerika en Oost-Europa sa men. Maar nog belangrijker is de mate waarin de EG afhankelijk ls van de landen van de derde wereld voor zijn noodzakelijke grondstof fen. Dit wijst erop dat het, afgezien van elke andere overweging, op zijn minst voor ons van economisch le vensbelang ls om hen te helpen een oplossing te vinden voor hun proble men. De huidige wereld kan niet meer zonder onderlinge afhankelijk heid; en als wij ons niet om gevoels matige redenen met de ontwikke lingslanden verbonden voelen, dan moet dit altijd nog om verstandelij ke redenen het geval zijn." Volgens de heer Wagner zijn de in vesteringen van het particuliere be drijfsleven in de derde wereldlanden veel groter dan de overheidssteun aan die gebieden en waarschijnlijk veel effectiever, omdat zij door het oprichten van nieuwe industriële en handelsondernemingen op lange ter mijn meer welvaart brengen in de gastlanden. Het is echter aan de overheid om een goed stelsel van wetten en regels te scheppen waar binnen deze wederzijds profijtelijke stroom van goederen, kapitaal, maar ook van kennis en kundigheden, zich kan ontwikkelen. Slachtoffer Een fundamenteel probleem vond de heer Wagner, dat het particuliere be drijfsleven, net als van de EG wordt gezegd, het slachtoffer dreigt te wor den van haar eigen succes. „Een Mr. G. A. Wagner. groeiend aantal mensen, speciaal ln de rijke geïndustrialiseerde landen, schijnt te denken dat, welke obsta kels men ook opwerpt, Industrie en handel automatisch kunnen blijven doorgaan met het voorzien van goe deren en diensten. Eveneens geven velen tegenwoordig de voorkeur aan een rustig leven en meer ontspan ning en is er een duidelijke tendens om liever werk te zoeken in de we tenschappelijke wereld of bij de overheid dan in het zakenleven of bij de industrie. Maar al te vaak wil men wel de produkten, de werkgelegen heid en de opbrengsten van het be drijfsleven, maar is haar aanwezig heid eigenlijk niet gewenst", aldus de heer Wagner. Hij maakte zich bezorgd over de lakse en onvolkomen wijze waarop het bedrijfsleven zichzelf presen teert in de wijde arena waar zijn nuttige functie voor de maatschap pij steeds vaker ter discussie wordt gesteld. Volgens de Shell-topman zouden de topmensen uit het zakenleven vaker de gelegenheid moeten aangrijpen om voor radio en televisie te komen. Het is volgens hem opmerkelijk dat politici, vakbondsleiders en mensen uit de wetenschappelijke wereld al tijd klaar staat op korte termijn voor de televisie te verschijnen, terwijl figuren uit het bedrijfsleven daar voor vaak moeilijk te vinden zijn. Dat ls volgens mr. Wagner tekenend voor het betrekkelijke belang dat men in die kringea nog steeds hecht aan communicatie met de buitenwe reld. Mr. Wagner erkende dat ook het par ticuliere ondernemerschap tekortko mingen kent. De groei van het aantal bedrijven in een georiënteerde of vrije markteconomie geeft echter de verzekering van een verdeling van de macht, die op haar beurt, de belang rijke garantie schept voor het „zo kostbare begrip vrijheid". Het is volgens mr. Wagner para doxaal dat het bedrijfsleven veelvul dig wordt aangevallen door mensen, die zelf de behoefte hebben aan vrij heid om een afwijkend standpunt in te nemen, maar zich hierbij geen rekenschap geven van het feit dat het economische pijlers zijn waarop deze vrijheid steunt, zei hij. Vanuit een fjord bij het Noorse plaatsje Stord is gisteroch tend een 240 meter hoog boor- en productieplatform naar de Noordzee gesleept. De betonnen gigant werd in opdracht van Shell gebouwd door ANDOC (Anglo Dutch Offshore Concrete), een samenwerkingsverband van vier Nederland se en drie Britse bedrijven. Het platform dat in onderdelen in Rotterdam is gebouwd, moest vanwege de diepgang van meer dan 160 meter in het Noorse fjord in elkaar worden gezet. Het geheel rust op een caisson dat ongeveer net zo groot is als het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Voor de vijf dagen durende sleeptocht naar de boorlocatie zijn acht Nederlandse sleepboten ingeschakeld, met een totale capaciteit van 84.000 paardekrachten. Voordat het fjord werd verlaten moest het platform nog enige tientallen meters worden afgezonken, omdat het anders niet onder een hoogspanningskabel doorkon, die over het water is gespannen. Shell hoopt in september met het boren te kunnen beginnen en een half jaar later een hegin te maken met de produktie van olie vanaf het platform. Jv Vroege aardappelen van de koude grond NOORD-SCHARWOUDE Bij de velling Langedijk en omstreken in Noord-Öchar- woude zijn gistermorgen vijf dagen later dan vorig Jaar als primeurprodukt de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Het was de derde keer ln de geschiedenis van de veiling dat de eerste aardappelen van de koude grond in juni werden aangevoerd. Normaal gebeurt dit in mei. De late aanvoer is te wijten aan het koude voorjaar. Teler J. C. Qeerlings voerde in totaal 735 kg aan, waarvan 360 kg van het soort Doré en 375 kg eerstelingen. De prijzen lagen tussen de 2,22 voor de midi densoort Doré en 1,38 gulden voor de kleine soort. De densoort eerstelingen r® den in prijs van 2,12 toLf 2,: en de kleine van ƒ1.30 f180 S, Me- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de ogen van Dirk van den Broek oefent de Economische Controle-Dienst (ECD) een „waar schrikbewind" uit DEN HAAG De investerin gen in ons land zullen dit jaar in waarde 14 procent groter zijn dan vorig jaar, toen de stijging tot 1.5 procent beperkt bleef. De industriële investeringen zullen in 1977 7.1 miljard bedragen, tegen bijna 6.3 miljard in 1976 Dit bUjkt uit een steekproef die het CBS in mei heeft gehouden. Daaruit blijkt ook, dat ln 1978 de sUJging van de totale investeringen er weer uit zal zijn. De industriële investeringen zullen dan, volgens de steekproef, 7 miljard zijn en daar mee 1 procent minder dan ln 1977. In de metaalindustrie stijgen de in vesteringen (ln waarde) in 1977 met slechts één procent, na in 1976 met tien procent te zijn gedaald. In de voedings- en genotmiddelenindus trie, die verleden Jaar een daling van 15 procent onderging, is dit jaar een stijging van de investeringen van 21 procent te verwachten. De grootste stijging vindt plaats in de chemi sche industrie, waar dit Jaar 32 pro cent meer wordt geïnvesteerd dan verleden Jaar, toen de investeringen in deze bedrijfstak met 35 procent toenamen. In 1978 zullen de investe ringen in de chemische industrie 10 procent kleiner zijn dan in 1977 en die in de metaalindustrie zullen een procent kleiner zijn. De investerin gen in de voedings- en genotmidde lenindustrie zullen het volgend Jaar met 11 procent toenemen. Boze tuinders willen heffing niet betalen HELDEN (L) De „groep oliesto- kende tuinders nederland", geleid door de heer P. Tielen uit Helden in Limburg, heeft de oliestokende tuin ders aangeraden vooreerst geen hef fingen meer te betalen aan het Landbouwschap. Pas als hun ener- gieproblematlek is opgelost moeten ze ermee doorgaan De groep is boos op de overheid, omdat oliestokende tuinders voor him energie meer moeten betalen dan hun gasstokende collega's. Vol gens de groep is het verschil gemid deld wel 14.000 per Jaar. De zaken van dit grootwinkelbedrijf waar sterke drank beneden de minimumprijs wordt verkocht zijn, zo klaagt Dirk, op een enkele morgen bij eikaar zo'n dertig keer bezocht, waarbij steeds opnieuw ge distilleerd in beslag werd genomen. Dit optreden van de ECD wordt niet normaal meer geacht en kan, naar het oordeel van Van den Broek, ook niet worden verklaard ln het licht van de strafvervolging tegen het bedrijf. ASW (Automatic Screw Works): het overheidsbelang in deze fabri kant van Fasto-geisers, is terugge bracht van 33 tot 23 procent. Dit stuk van het overheidsaandeel gaat naar de houder van de overige aan delen, de Duitse geiserfabrikant Joh. Vaillant De vakbonden zijn tegen de aandelentransactie, omdat ze willen dat de overheid ASW blijft volgen, een ontslag voor veertig werknemers van wie sommigen al tientallen Jaren bij het bedrijf werkten, ls, zeggen de bonden, schandelijk. Overheid en bonden zouden niet bereid zijn tot een afvloeiingsregeling voor de veer tig betrokkenen zodat ze alleen de wettelijke uitkeringen zullen ont vangen. INTERNATIO-MüLLER heeft te gen betaling in contanten het kapi taal van Albert Properties overgeno men, de moedermaatschappij van ondermeer houthandel Fijnhout in Amsterdam. Fijnhout heeft 50 mede werkers en een omzet van 30 mil joen. Intematio-MaUer verwacht geen nadige gevolgen voor de werk gelegenheid. TOKIO De prijzen van ruwe olie zullen ln 1985 tweemaal zo hoog zijn als in 1976. Dat heeft de president van de in Teheran gevestigde 8a- Jiaya Bank en voormalig Iraans planminister, Kochdad Farmanfar- maian, in Tokio verklaard op een studiebijeenkomst van de Work shop voor alternatieve energiestra tegie (WAE8). Dit is een organisatie van Amerikaanse, Westeuropese en Japanse energiedeskundigen. De organisatie van olie-exportlan den (OPEC) heeft besloten dat de olieprijzen dienen te worden ver hoogd tot de laagste kostprijs van vervangende energiedragers en ver volgens dienen te worden gebonden aan de prijzen van goederen die uit olie verbruikende landen worden geïmporteerd, teneinde uitholling van de olie-opbrengsten door infla tie tegen te gaan. Dit betekent vol gens de heer Farmanfarmaian dat de olie verbruikende landen er goed aan doen rekening te houden met een verdubbeling van de olieprijs ln de periode tot 1985 en hun investe ringen daarop af te stemmen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsloitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder ge mee ntegara n tie ABN 5 jaar, 1 jaar 1.5 15 9 8.75 9 8.75 AMRO-Bank 1-5)kar vartabel 1.5/2.- 1.5/2.- 9.25 9.- 9.25 9 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.4 8.9 8.7 9.4 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar - 8.9 8.9 Ennia 10 jaar - 8.9 9.1 Nat NederL 10 jaar 5 Jaar - 8.9 8.9 9.1 9.1 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 0.-Z9.25 9.-V9.25 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 9.25 9.25 RPS 5 jaar L- 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1.' 8.75 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2.- 2- 8.9 9.3 8.9 9.1 9.5 8.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijft stabiel Er hebben zich ten opzichte van de vorige pubiikatie geen wijzigingen voorgedaan. (Pubiikatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort). DEN HAAG Drs. Joris Schouten, voorcitter van de Katholieke Neder landse Boeren- en tuindersbond (KNBTB), vraagt zich af, of zijn organisa tie zich niet meer moet gaan richten op de uitvoering van een inkomensbe leid, een eventuele minimum-inkomensgarantie voor zelfstandige boeren. de EG-landen steeds meer de neiging ver- Hij zei dit ln een besloten vergadering van zijn organisatie. Uit de land- en tuinbouw zijn heel veel bezwaren aangevoerd tegen zo'n mini mum-inkomensgarantie, maar toch wordt er ook veel gesproken over het nut van inkomensa an vullingen. Dat is ook begrij pelijk, vond de heer 8chouten. Dit omdat de uit de EG-landbouwprijzen verkregen inkomens, automatisch te laag zijn voor de boeren met hoge kostprijzen en voor de boeren met kleine omzetten. Die EG-prij- zen gelden namelijk voor alle boeren; ze berusten op een compromis, een gekun stelde oplossing, die niet aansluit op de behoeften ln een bepaald land. Beknibbelen Daar komt nog bij dat de regeringen van tonen, op de financiering van het markt en prijsbeleid te beknibbelen en meer een consumentenbeleid dan een producenten- beleid te voeren, aldus de heer Schoutea Deskundigen hebben dan ook hun twijfels over het markt- en prijsbeleid in de toe komst, die door het verzet van de georgani seerde landbouw tegen de huidige gang van zaken niet worden weggenomen, Gaat de marktsituatie steeds meer mee spelen bij de prijsvaststelling, dan is het gevaar van voor de boer tegenvallen de prijsverhogingen groot. De bedrijven met de kleinere inkomens kunnen dan nog verder in de knel komen. Richt men, op grond van deze overweging, de aandacht meer op een inkomensbeleid, dan zal het er bij zo'n beleid om gaan duizenden mensen de de land- en tuinbouw te houden, hun een redelijk inkomen te verschaffen, hen voor werkloosheid te behoeden en zo veel mogelijk levensgeluk en arbeidsvreugde te geven. Een aangepaste en anders gerichte Rijks groepsregeling Zelfstandigen dan de huidi ge, zo meende de KNBTB-voorzitter, zou in zo'n beleid kunnen passen, en de Rijks groepsregeling Oudere Zelfstandigen kan er ook een plaats ln hebben. De heer Schouten vond het bijzonder er gerlijk, dat er nog geen nationale maatre gelen zijn om, nu de jongste EG-landbouw- prijsverhoging voor de Nederlandse boe ren is tegengevallen, de vooral voor de veehouderij en de veenkoloniale akker bouw slechter geworden Inkomenssituatie op te vijzelen. Afgelopen vrijdag heeft het kabinet zich hierover weer niet uitge sproken. „De demissionaire regering houdt de land bouw gewoon aan het lijntje", aldus de voorzitter. „Het is waarempel geen won der, dat dit tot grote verontwaardiging in onze sector leidt en dat het vertrouwen van de boeren en tuinders in de vroegere minister-president en de huidige forma teur op een laag pitje staat". Hij was er ook helemaal niet over te spre ken dat minister Van der Stee (Landbouw en Visserij), behalve aan de door de geor ganiseerde landbouw gevraagde lastenver lichting, ook denkt aan structuruurmaat- regelen als tegemoetkoming voor de tegen vallende EG-prljzen. Structuunnaatrege- len zijn natuurlijk van belang, aldus Schouten, maar het doet vreemd en onna tuurlijk aan als men ze in het vooruitzicht stelt als reactie op een te lage prijsvaststel ling. Concurrentie Tóch zijn er volgens hem aanwijzingen, dat de regering maatregelen zal nemen waarin de structuurmaatregelen maat regelen ter versterking van de concurren tiekracht nogal wat groter zullen uitval len dan de bedragen voor directe lasten verlichting. Zou dit inderdaad het geval zijn, dan zou dit in de landbouw bijzonder slecht vallen, aldus voorzitter Schouten. De georganiseerde landbouw heeft, vla het Landbouwschap, gevraagd om lastenver lichting vooral voor de melkveehouderij. De heer Schouten vond dat de overheid best een groter deel van de kosten of alle kosten kan dragen op het gebied van de gezondheidszorg voor dieren, van de Afzet bevordering voor melk en zulvelproduk- ten, van de kwaliteitscontrole op deze pro dukten, van het wetenschappelijk onder zoek. van de rundveeverbetering, van de vleeskeuring en van nog meer zaken. Dit temeer omdat de overheden van andere EO-landen die zaken ook t Wte draalt voor de (Jonge) boer de kraan eens open? JAOVERTENTIE) De pandbrieven, spaarpandbrie- ■venen pandbrief biljetten van de Westland/Utrecht zijn niet alleen een veilige maar ook een eenvoudige manier om uw geld in hypotheken te beleggen. Het zijn waardestukken aan toonder, ze hebben een niet te lange looptijd, zijn er in handzamecoupures, laten u een grote mate van vrijheid en zijn permanent verkrijgbaar. Bij afgifte wordt geen aankoopprovisie berekend. De waardestukken van de Westland/Utrecht bieden u bovendien de zekerheid.die alleen de expertise en de ervaring van een specialist in hypotheken u kunnen geven. Pandbrieven Pandbrieven zijn stukken aan toon der met eèn gemiddelde looptijd van ongeveer 5 jaar en langer. Ze hebben een nominale waarde van f 1.000. en zijn dagelijks ter beurze verhandelbaar. De rente wordt jaarlijks uit gekeerd. De stukken zijn verkrijgbaar bij handelsbanken.commissionairs in effekten en onze kantoren. N.B.: De afgiftekoers bedraagt Spaarpand brieven Spaarpandbrieven a f 1.000,- zijn ook aan toonder en ter beurze ver handelbaar. De rente wordt niet jaar lijks uitgekeerd, maar na ruim 5 jaar wordt er f 1550. op elk stuk betaald: het nominale bedrag plus rente. Spaarpandbrieven zijn verkrijg baar bij handelsbanken.commissio nairs in effekten en onze kantoren. N.B.: De afgiftekoers bedraagt 99.50%te vermeerderen met opgelopen 102%te vermeerderen met opgelopen rente. rente? Ortnjf 10 gulden trget. uitgegeten van 1899 hit 1905. Kantoren door het gehele land. Hoofdkantoor. Amsterdam. Sarphatistraai 1020-252525. tst 41 en 42 fr» Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar in coupures van f 1.000,- en f 10.000.-. De rente klimt op van 5V«% na twee jaar tot 8'/<% na vijf jaar volgens samengestelde interest. Voor de aankoop kunt u zich wenden tot uw adviseur voor ver zekeringen en belastinge;. en tot onze kantoren. N.B.: De huidige afgifteprijs bedraagt f 1.000.- resp. f 10.000.-? Coupon voor informatie. Stuur mij per omgaande nadere informatie over de door mij aangekruiste spaar belegging vormen. ftndbrieven Spaarpandbrieven Pandbnefbiljetten Naam Adres Woonplaats Tel .nr. (Invullen en ongefrankeerd opsturen aan Westland Utrecht Hypotheekbank nv. Antwoordnr. 7738. Amsterdam». TA6 Rentepercentages, afgiftepnjs en koersen behoudens wijzigingen na 7 juni '77.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15