„PvdA moet het nog maken in samenleving" Touwtrekken begonnen Incident beleidscentrum welzijnswerkers^6 „Nederland nodigt ons uit tot acties" Commentaar Samenwerkings school Den Uyl voorspelt harde politieke strijd Bemiddelaars spraken zes uur met kapers MAANDAG 6 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Zowel rooms-katholieke als protes tants-christelijke organisaties voor bij zonder onderwijs hebben in het verle den de samenwerkingsschool principi eel afgewezen. Dat hoeft niet te verba zen. Wie kiest voor opvoeding en on derwijs vanuit een omlijnd beginsel kan in samenwerking met andersdenkenden slechts een bedreiging zien van de eigen identiteit. Om andere redenen is ook binnen het openbaar onderwijs het enthousiasme niet groot geweest. Is de openbare school voor alle gezindten niet reeds een soort samenwerkingsschool? Nu zaterdag j.l. de vereniging ten be hoeve van samenwerkingsscholen in de openbaarheid is getreden is er reden om deze stellingname opnieuw te bezien. Het kleine getal van de mensen die in Amersfoort bijeen waren hoeft de ge vestigde organisaties van openbaar en bijzonder onderwijs nog niet te veront rusten. Maar de door deze vereniging opgeworpen vragen verdienen op zijn minst serieuze aandacht. Men kan principieel voorstander zijn van scholen voor de eigen confessie en toch oog hebben voor de positieve kan ten van de samenwerkingsschool. Dat geldt zeker voor die vormen van samen werking die nodig zijn omdat de afzon derlijke richtingen numeriek te zwak zijn om een eigen school te stichten. Vooral in het buitengewoon onderwijs en in het beroepsonderwijs is er van ouds een groot aantal „compromis- scholen" geweest. Als mensen proberen dat compromis meer te laterf zijn dan een levensbeschouwelijk niemandsland en streven naar ontmoeting, is dat op zichzelf verheugend. Als christenen in die situatie proberen iets van hun evan gelische opdracht waar te maken, mo gen de kerken hen niet in de kou laten staan. Maar ook wanneer het wel mogelijk is de voornaamste richtingen hun eigen scholen te gunnen, stellen de voorstan ders van de samenwerkingsscholen ons voor vzagen die we niet vanuit zelfver zekerdheid mogen afdoen. De samen werkingsschool stelt het openbaar on derwijs voor de vraag, welke bijdrage het wil leveren aan de levensbeschou welijke vorming van jongeren. Het stre ven naar de samenwerkingsschool draagt in zich de kritiek op de vaak benauwde neutraliteit van het openbaar onderwijs. Het confessioneel onderwijs wordt ge confronteerd met een tegenovergestel de vraag: hoe confessioneel is de con fessionele school eigenlijk? Hoe bijzon der is een lagere school in een oude stadswijk waar negentig procent van de ouders onkerkelijk is? Hoe christelijk is een school voor voortgezet onderwijs die eenmaal per jaar „vergadert" over de eigen identiteit? Hoe katholiek is een katholieke hogeschool waar een meerderheid van studenten en docenten geen boodschap meer heeft aan de katholieke signatuur? Juist nu veel scholen door het dalend geboortecijfer numeriek in hun bestaan worden bedreigd en links en rechts leerlingen proberen te werven, zal de christelijke school zich rekenschap moeten geven van haar positie tegeno ver de andersdenkenden binnen de ei gen school. Worden zij alleen toegela ten om het getal te versterken, of wor den zij serieus genomen als mensen met een eigen visie? En wat de andersden kenden buiten het bijzonder onderwijs betreft, als zij prijs stellen op ontmoe ting en samenwerking met christenen zullen de kerken deze uitnodiging niet zonder verder gésprek in de wind mo gen slaan. Van onze parlementsredactie ARNHEM PvdA-leider Den Uyl heeft zijn partij ervoor gewaarschuwd, dat ze het zich niet kan permitteren na de grote verkiezingswinst op de lauweren te gaan rusten. „Het grootste gevaar, dat ons bedreigt is het idee dat we het gemaakt hebben. In de samenleving moeten we het nog maken. Over tien maanden zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de tegenstanders zinnen op wraak", aldus Den Uyl. Hij voorspelde dat de komende jaren een harde politieke strijd te ver wachten is, omdat dan belangrijke beslissingen over een andere maat- schappljindeiing genomen moeten worden. De verkiezingswinst komt volgens Den Uyl voort uit het vertrouwen van de mensen dat de PvdA „pro beert te voorzien in de noden van elke dag, in solidariteit met de men sen aan de onderkant van de samen leving. We zijn deze belofte trouw gebleven, en dat hebben de mensen herkend. Alleen tegen deze achter grond is de revolutie in het zuiden (waar de PvdA op veel plaatsen zeer grote winst boekte) te begrijpen. Van een miskende, achtergebleven groep is de PvdA een partij geworden met een eerste verantwoordelijkheid Vervolg van pag. 1 Minister Boersma zelf zei het giste ren volledig eens te zijn met van Agt. „Ik heb niets tegen een socialist op sociale zaken, maar dan zou op fi nanciën een CDA-minlster moeten komen. Dat lijkt mij niet erg prak tisch, omdat Duisenberg. die bewe zen heeft die post aan te kunnen, dan weg zou moeten". Boersma sluit niet uit dat de PvdA een extra staatssecretaris in de driehoek zou krijgen. Zelf heeft hij voor die posten geen enkele ambitie meer. „Mijn. voorkeur is terug te gaan naar de Tweede Kamer. In de politiek is niets definitief, maar men zal toch van goede huize moeten komen om mij weer in het kabinet te krijgen", aldus Boersma. Programmapunten Niet alleen over de zetelverdeling, maar ook over programmapunten voor het nieuwe kabinet is het wee keinde druk in het openbaar ge praat. De PvdA-partijraad bena drukte, dat de bekende vier hervor mingsvoorstellen (grondpolitiek, vermogenaanwasdeling, onderne mingsraden en investeringsreke ning) snel gerealiseerd moeten wor den terwille van het herstel van ver trouwen tussen PvdA en CDA. Maar de PvdA-top waakt er voor deze zaak, en met name de PvdA- -verbeterlngsvoorstellen op de wetsteksten van het eerste kabinet Den Uyl, een al te ultimatief karak ter te geven. „De PvdA werkt niet meer met voor waarden vooraf", constateerde CDA-fractievoorzitter Van Agt. An ders dan Den Uyl meende Van Agt dat er ten aanzien van de grondpoli tiek (waarover het kabinet viel) nog weinig veranderd is. „Overeenstem ming daarover zal nog heel wat zweetdruppels kosten", zei hij. Ook de regeling van een abor tusvraagstuk blijft een moeilijke zaak, zo bleek dit weekeinde weer. De PvdA-partijraad sprak zich uit voor een afspraak bij de kabinetsfor matie over de te volgen procedure. Vast moet komen te staan, dat een initiatief-abortuswetsontwerp van uit de Kamer, dat een meerderheid in Tweede en Eerste Kamer haalt, door het kabinet en de minister van justitie in het bijzonder tot wet ver heven wordt. Van Agt toonde zich niet afkerig van een procedure-afspraak, maar zo zei hij in KRO-Echo dan zal het betreffende wetsontwerp wel „aan zekere minimum-eisen moeten vol doen". Duidelijk is dat een wet sontwerp, dat abortus zoals de PvdA wil volledig gelegaliseerd wordt, niet aan die CDA-voorwaarden zal vol doen, werd gisteren in CDA-kring opgemerkt. Opmerkelijk in dit eerste formatie- weekeinde was tenslotte, dat minis ter Duisenberg (financiën) voorzich tig enige afstand nam van de door de PvdA gehandhaafde één- procentsnorm. Die norm houdt in, dat er moet worden bezuinigd om de groei van de collectieve lasten tot één procent per jaar te beperken. Het CDA meent, dat de groei terug moet tot 0,7 procent, meer bezuini gen dus. Voor de VARA-radio zei Duisenberg zaterdag dat in het licht van nieuwe berekeningen beleid sombuigingen, die verder gaan dan de één procentsnorm niet uitgeslo ten moeten worden. (ADVERTENTIE) Via een Armp Privé Rekening kun in elk resteufèi anf met-ten betealchftiue. betalen. Na de lunch naar de Amro, dus. voor dit land", aldus de PvdA-leider. De PvdA-partijraad sprak zich, over eenkomstig het voorstel van het PVdA-bestuur. uit voor overleg met CDA en D'66 om, gezien de grote problemen die opgelost moeten wor den, zo snel mogelijk een nieuw kabi net te vormen. De partijraad wil on derzocht zien op welke manier de PPR zich tegenover een dergelijk progressief kabinet opstelt, maar wees een voorstel ora de PPR bii de formatie te betrekken, af. Geen deelname PPR De PPR, die zaterdag intern politiek beraad voerde, sprak zich ook uit voor overleg met de PvdA om te zien in hoeverre het PvdA-PPR-regeerak- koord in een kabinet van PvdA, CDA en D'66 zou kunnen functioneren. Volledige deelname van de PPR aan zo'n kabinet blijft uitgesloten, zei PPR-fractievoorzitter Ria Beckers gisteren desgevraagd. In Arnhem trachtten PvdA-frac- tieleider Van Thijn en PvdA-voorzlt- ter mevrouw Van den Heuvel onrust weg te nemen onder de partijleden over een minder harde presentatie van de vier hervormingsvoorstellen. „Hoe belangrijk die voorstellen ook zijn. de centrale opdracht van het volgende kabinet is toch een effec tieve aanpak van de werkloosheid, tussen die opdracht en de hervor mingsvoorstellen bestaat echter een onverbrekelijke samenhang. Aan het begin van de kabinetsformatie moeten de openstaande rekeningen op die punten eerst ingevuld wor den. Uitgangspunt voor de hervor mingsvoorstellen vormen de com promisteksten van het kabinet zelf, aangevuld met de PvdA-wijzlgings- voorstellen daarop", aldus Van Thijn. De verklaring van de partij raad bevatte een hardere formule op dit punt. De verklaring zegt dat „eerst zekerheid moet worden ver kregen over het aanvaarden van de vier hervormingsvoorstellen, aange vuld met de door de PvdA Tweede Kamerfractie voorgestelde verbete ringen". Realisering van de hervor- mingsvoorstllen hoeft volgens Van Thijn niet per se het eerste te zijn waar het kabinet mee rond komt, maar dat moet wel in het eerste parlementaire Jaar (dus voor juni 1978) gebeuren". Te veel De PvdA-partijraad uitte zoveel wensen ten aanzien van ministers posten, die door socialisten zouden moeten worden ingenomen, dat Van Thijn zei: als we dat allemaal willen, hadden de kiezers ons toch nog nog meer rek moeten geven. Den Uyl merkte in de wandelgangen lachend op: als er nog een ministerspost ove- rblijlt, die hier niet geclaimd wordt voor de PvdA, dan bof ik nog". Den Uyl sprak zich overigens niet over de formatie uit. Van Thijn tenslotte benadrukte dat de PvdA voor de bezetting van de voorzittersstoel in de Tweede Ka mer, slechts één kandidaat heeft, namelijk wederom Anne Vondeling. Zoals bekend is er vanuit CDA-kring veel kritiek op Vondeling geuit. Omringd door Zuidmolukse ka pers helpt dr. Tan mevrouw Soumo- kil via een speciaal aangebrachte trap uit de trein, waarin zij zater dag zes uur lang met de kapers hebben gesproken Aan de voet van de trap wappert de RMS-vlag. Van een onzer verslaggevers ASSEN Een groepje Zuid- molukkers probeerde zaterdag middag de toegangsweg tot het beleidscentrum in Assen te blokkeren. Omstreeks half zes, terwijl de twee bemiddelaars dr. Josina Soumokil en dr. Has san Tan in de trein met de kapers spraken, werden twee auto's zodanig voor de afzet ting geplaatst dat er niemand meer door kon. De marechaus sees ter plaatse sprongen over de hekken en sommeerden de Zuidmolukkers zich onmiddel lijk te verwijderen. Na de wachtposten te hebben uitge scholden lieten zij zich overre den weg te gaan. Het incident duurde vijf A tien minu ten. Een paar omwonenden waren er getuige van. De betreffende mare chaussees verklaarden niets te mo gen zeggen, maar lieten duidelijk doorschemeren dat het incident had plaatsgehad. Uitgewuifd Zaterdag leek even een oplossing van het drama dichterbij te komen, toen de beide bemiddelaars 's avonds even voor acht de trein ver lieten en daarbij uitbundig door de kapers werden uitgewuifd. Twee van hen begeleidden mevrouw Soumokil en dr. Tan zelfs tot aan de auto, die op 150 meter afstand van de trein stond te wachten. Een derde kaper fotografeerde dit afscheid. Zij verlieten de trein na bijna zes uur met de Zuidmolukkers te hebben gesproken, zonder overigens contact te hebben gehad met de gegijzelden, zo deelde een woordvoerder van het beleidscentrum in Assen later mee. De beraadslagingen tussen kapers en bemiddelaars speelden zich ver moedelijk af in het achterste deel van de trein (de gegijzelden bevin den zich in het voorste deel). De bemiddelaars hadden 's middags om even over half twee het beleids- cenrtum in Assen verlaten en waren in een personenauto zonder escorte naar de trein gereden, waar zij om tien over twee binnenstapten via een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde trap, die een half uur tevo ren met een lorry was aangevoerd. De trap was bij hun aankomst ge flankeerd door de RMS-vlag. die te voren nog op de neus van de trein had gestaan. Morgens was de trein uitvoerig schoongemaakt, waarvoor ook nu weer alle mogelijke middelen door rechercheurs waren gebracht, 's Middags om half zes bereikte het beleidscentrum het verzoek van de kapers om twee extra maaltijden te bezorgen, omdat de bemiddelaars ble ven eten. Aan dit verzoek werd voldaan. Niets vrijgegeven Eenmaal teruggekeerd uit de trein, hebben mevrouw Soumokil en dr. Tan nog ruim een uur op het beleids centrum verslag uitgebracht van hun missie. Over de inhoud daarvan werd door de woordvoerders van het beleidscentrum niets vrijgegeven. Wel werd meegedeeld dat dr Tan uitvoerig had geïnformeerd naar de gezondheidstoestand van de gegij zelden. Hij kreeg als antwoord dat die „redelijk goed" is, en dat de kapers er alle zorg aan besteden. Of de bemiddelaars met nieuwe, eventueel verzachte eisen van de kapers waren teruggekeerd, werd door justitievoorllchter Van Leeu wen noch bevestigd noch ontkend. Ook wilde hij geen commentaar le veren op de rol van mevrouw Sou mokil, die in tegenstelling tot eerde re gegevens niet 84, maar 43 jaar oud blijkt te zijn en de moeder is van Tommy Soumokil, die wegens de voorgenomen ontvoering van konin gin Juliana een Jaar gevangenisstraf uitzit. Tommy Soumokil behoort tot de 21 Zuidmolukse gevangenen wier vrijlating door de kapers wordt geëist. In het crisiscentrum in Den Haag liet men zondagmiddag, voordat de vrijlating van de twee vrouwen be kend was, wel weten dat het zes uur durende gesprek niet had voldaan aan de beste verwachtingen, name lijk dat de gijzeling zou worden op geheven. Mariniers In tegenstelling tot de soldaten van de landmacht, die de buitenste ring van de afzetting aan de oostzijde van de trein vormen, worden de der tig mariniers van de bijzondere bij standseenheid niet afgelost. ZIJ ver blijven vahaf de eerste dag van de gijzeling op de golfbaan, die onge veer 300 meter ten oosten van de trein is gelegen Rond de trein is elke nacht een ploeg van zes mari niers, in camouflagekleding en met zwart gemaakte gezichten in het veld. (ADVERTENTIE) Kom 'ns kijken bij de Amro, dus. „Jij zult nooit dokter worden, want daarvoor moet je schone handen hebben door James Oorsey en Johan ten Hove „Het Is heel makkelijk om te constateren dat de Zuidmoluk se actievoerders op dit ogen blik de Nederlandse wet heb ben overtreden. Anderzijds wil len zij de Nederlandse overheid duidelijk maken hoe vervelend het ls mensen te dwingen din gen te doen zie zij misschien niet willen. Dit houdt verband met het Nederlandse beleid ten aanzien van de Zuidmolukse gemeenschap. Wij vragen ons af of de Nederlandse overheid beseft dat het in de afgelopen 27 Jaar te gauw gebruik heeft gemaakt van haar macht om de Zuidmolukkers iets op te dringen dat zij helemaal niet willen, namelijk het vergeten van het RMS-ideaal, het zo gauw mogelijk integreren in de Nederlandse samenleving of het terugkeren naar Indonesië als Indonesisch staatsburger." Het praten met acht Zuidmolukse welzijnswerkers George Hahury. Jan Lawalata. Ben Matauseja, Ruud Metekohy, John Nussy, John Pesull- ma. Teddy Tahapary en Charly Be- hoekoe geeft een duidelijk Inzicht in wat er werkelijk binnen de Zuid molukse gemeenschap in Nederland leeft. Immers, welzijnswerkers kun nen alleen dan hun werk effectief verrichten en de denkwijze van hun „cliënten" beïnvloeden, wanneer zij het vertrouwen genieten van de ge meenschap waarin zij dagelijks ver keren. In een zo gesloten en geïso leerde gemeenschap als de Zuidmo lukse kunnen welzijnswerkers, zeker wanneer zij in dienst zijn van het „vijandige" ministerie van CRM, zich niet veroorloven In het open baar uitspraken te doen waardoor zij zich van hun „achterban" zouden vervreemden. Terecht stelt Charly Behoekoe namens de acht: „Wat wij zeggen, zuigen wij niet uit onze duim." Voor de Zuidmolukse welzijnswer kers staat de verwezenlijking van het oude RMS-ideaal voorop. Mete kohy: „Elk volk heeft recht op zelf beschikking. Voor het Zuidmolukse volk is dat tot op heden de RMS. Wij moeten in eerste instantie er voor zorgen dat onze zelfbeschikking bin nen het kader van de RMS wordt verwezenlijkt." Paternalistisch Met andere woorden, de Zuidmoluk se welzijnswerkers willen van een herformulering van de RMS-gedach* te dan ook niets weten. Zij verwijten Jongerenbewegingen als Pattlmura en het Zuidmolukse Bevrijdings front even paternalistisch te zijn als de oude RMS-lelding. Pesulima: „Pattimura verkeert in een vacuum. Wij moeten uitgaan van de feitelijk heid van de RMS. Toen al was het een Juridisch haalbare zaak. Natuur lijk moeten er coalities gevormd worden met andere onderdrukte vol keren in Indonesië. Maar op de vor ming van dergelijke coalities heeft Pattlmura en het Bevrijdingsfront geen monopolie. Geen herformulering van de RMS- gedachte, maar een herformulering van de te volgen strategie, dat is de boodschap van de Zuidmolukse wel zijnswerkers. Metekohy. „Uitgangs punt van ons werk moet zijn de verwezenlijking van onze verlan gens, maar dan met het besef dat wij in Nederland zitten. Dat ls een aan tal Jongens in de trein en in de school zich zelf in een moeilijke positie heeft gemanoeuvreerd, is juist. Maar veroordelen alleen helpt niet. Na tuurlijk kan men het schade berok kenen aan kinderen en volwassenen rilet goedpraten. Wel hebben onze Jongens de kinderen goed behandeld en zorgen zij ervoor dat de mensen die zij een stuk vrijheid ontnemen, goed verzorgd worden. Zolang echter één Zuidmolukker in Nederland zit, zal er verzet zijn. De vormen van verzet zijn een afspiegeling van het geen zich in Nederland afspeelt. De huidige acties zijn een vormgeving aan dat verzet. Waar het om gaat is dat men het Ideaal niet los laat." Pesulima: „Deze jongens zijn tot ac tie overgegaan vanwege hun politiek bewustzijn. Op dit ogenblik is er een verandering van strategie. In de af gelopen 27 Jaar is er weinig resultaat geboekt met het overhandigen van petities. De huidige acties zijn een nieuwe vorm van het aan de orde stellen van onze zaak. De verharding is te wijten aan het beleid van de Nederlandse overheid die op assimi latie of repatriëring gericht ls. Neder land moet deze beleidsdoelen laten vallen. Nederland moet de Zuidmo lukkers zelf laten beschikken. Wij willen onze eigen identiteit beleven, niet alleen cultureel maar ook poli tiek." Hardere acties Trouw: Deze acties zijn dus de nieuwe strategie. Denkt U dat deze strategie het BMS ideaal dichterbij zal brengen? Pesulima: „De geschiedenis heeft geleerd dat de gevolgen van een bepaalde strategie moeilijk te voor spellen zijn. Er moet een andere strategie worden opgebouwd. Ne derland houdt nauwelijks rekening met wat wij willen. De Nederlandse overheid noopt ons tot hardere ac ties. Hardere acties kunnen deze vorrf. aannemen maar ook andere vormen. Maar daarover wil lk niets zeggen:" Metekohy: „Nederland nodigt ons uit tot acties Pesumlina: „De socialisten vergeten dat de mensenrechten van de Zuid molukkers in Nederland worden ver kracht. Men probeert onze politieke rechten structureel te vernietigen. Het decentralisatiebeleid van CRM wil ons in de Nederlandse samenle ving, tegen onze wil in, doen ver dwijnen. Wij willen wel met Neder land samenwerken maar dan op ba sis van respect voor ieders identi teit. Onze rechten worden ook ver kracht door openbare uitlatingen over de schending van de mensen rechten in Tsjechoslowaklje en in Chili. Maar waar blijft Indonesië?" Metekohy: „De Zuidmolukker ls zachtmoedig en vriendelijk van aard. Maar de Zuidmolukse Jonge ren zijn door de Nederlandse samen leving niet onbelnvloed gebleven. De Nederlander schrikt nu van ver zet in de vorm van fysiek geweld. Nederland moet daaraan wennen. Kunnen jullie je herinneren hoe het PvdA-Kamerlid Kosto minister van Agt tijdens het Menten-debat aan pakte. Dat was verbaal geweld. Als ik Van Agt was geweest zou ik, van uit mijn referentiekader, Kosto een klap hebben gegeven. Dit verbaal geweld is aantoonbaar, maar niet voelbaar. Wat wij u doen ls verzet plegen dat toonbaar en voelbaar is. Wij blijven met de Jongeren in dis cussie maar zij moeten zelf beslissen wat zij doen." Lawalata: „De overtreding van de regels door de Jongens in de trein en In de school wordt breed uitgeme ten. Wat wij nu willen is dat de overtreding van de regels door de Nederlandse samenleving en vooral door de Nederlandse overheid ook eens breed wordt ulgemeten. Het Nederlandse beleid vraagt de Jonge ren namelijk om zichzelf te verloochenen." Pesulima: „Vergeet niet hoe de poli tie optrad bij haar invallen in Vaas- sen en LJsseloord. De Jongeren wil len hierop reagerend ook iets laten zien." Strategie Wapens Trouw: Hoe gaat een samenleving eruit zien die door geweld en tegenge weld wordt gekenmerkt. Wat zou er zijn gebeurd als tijdens de gijzeling van de kinderen ouders van die kin deren Zuidmolukkers hadden gegij zeld. Pesulima: „Wanneer er in De Punt of in Bovensmilde was ingegrepen dan was er van onze kant zeer zeker wat tegenover gesteld. Die conse quentie zouden wij zeer zeker moe ten trekken. Trouw: Het is bekend dat zeer grote hoeveelheden wapens in Zuidmoluke woonoorden zijn opgeslagen. Dat is bij de wet verboden. Pesulima: „Er zijn bij de politleover- vallen in Zuidmolukse woonoorden nauwelijks wapens gevonden. Trouw: Dat wil niet zeggen dat er geen wapen voorraden zijn. Zuidmo lukse jongeren vertellen zelf dat Vaassen vol ligt met wapens. Behoekoe: „In Vaassen werd inge grepen omdat men dacht dat er wa pens waren. Als Zuidmolukkers dat zeggen, dan voorop gesteld dat zij gelijk hebben, hebben de politiea genten niet goed genoeg gezocht." Erg concreet worden de welzijswer kers niet wanneer hun gevraagd wordt wat de herformulering van de strategie precies inhoudt. Meteko hy: „De Nederlandse overheid moet ons de tijd en de gelegenheid geven om samen met de gehele Zuidmo lukse gemeenschap ons te beraden over de wegen tot realisering van ons politiek Ideaal. Dat moet gebeu ren samen met de mensen uit de wijkraden, de kerkeraden, de orga nisaties in de wijken." Pesulima: „Ons doel is om onze identiteit cultureel en politiek te bepalen. Als Nederland niet op houdt ons zaken op te dringen, ko men er reacties van onze kant. Bo vendien moet er aan de interne op bouw worden gewerkt. Op dit mo ment hangen de verschillende orga nisaties in de Zuidmoluke woonwij ken als los zand aan elkaar." Metekohy: „In tegenstelling tot vroeger toen alles hiërarchisch door een kader werd bepaald, zeggen wij nu: laat ledereen alle alternatieven voor een nieuwe strategie bespre ken. Aan welzijnswerk voor de Zuid molukkers komen we dan nog niet eens toe, want eerst moeten we de basis veilig stellen: erkenning door Nederland van de eigen identiteit van de Zuidmolukse gemeenschap." Trouw: Wat schieten jullie met deze erkenning op? Gaan er niet opnieuw frustraties ontstaan en worden er niet nieuwe acties uitgevoerd als Neder land verwachtingen gaat wekken door jullie te erkennen maar jullie strijd niet actief gaat steunen? Metekohy: „WIJ willen in geen enkel geval in Nederland, zoals nu ge beurt, worden tegengewerkt. Erken ning zou de beperkingen die ons zijn opgelegd, verruimen. Wij vragen dat CRM haar beleidsdoelen laat vallen. Op ons wordt de tactiek van het structurele geweld toegpast. Wij mogen over alles praten, maar CRM bepaalt wat onze identiteit is. Onze kinderen leren op school wie W.ilem van Oranje was, maar niet over onze vrijheidsheld Pattimura. Nederland zou onze zaak in de Verengide Na ties aan de orde kunnen stellen. Ne derland zou zijn vriend Indonesië kunnen zeggen dat zij het fout heeft gedaan. Nederland had een gesprek met Indonesië kunnen bemiddelen." Gemeentehuis Trouw: Waren jullie van tevoren op de hoogte van de huidige acties? Metekohy: „Nee, wij hadden wel ver wacht dat er zou worden gedemon streerd. Vooral toen onze paspoor ten als statenlozen werden vervan gen door paspoorten waarin wij als Nederlanders werden „beschouwd", en enkele Zuidmolukkers Duitsland niet binnen werden gelaten en in Indonesië werden geweigerd, was ledereen razend. WIJ hebben nog ge probeerd om de zaak goed te praten maar wij dachten dat er een of ander gemeentehuls in elkaar zou worden geslagen. Na drie uur praten is het gesprek afgelopen WIJ luisteren nog even gezamenlijk naar het nieuws De ANP Radionieuwsdienst meldt dat er overeenstemming ls bereikt met de kapers in de trein over wie moet gaan bemiddelen. De welzijnswer kers houden met de mogelijkheid rekening dat de onderwijzer Kuhu- wal tot de bemiddelaars zal beho ren. „Dat zal dan wel een gesprek worden", zegt een van hen. „Ieder een zal op zijn eigen manier gaan praten. De kapers op hun manier, namelijk met hun geweren Kuhu- wal zullen ze wel raken en terecht ook."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3