Remonstranten vragen om ronde-tafel- conferentie Zuid-Af rika Geref. Zendingsbond wil apart blijven Maak hulppredikers tot predikanten Naudé tegen AKZO vestiging Kwazulu Waarschuwing van Nederlandse politici voor discriminatie Opvangprogramma kinderen begint nog niet vandaag Voorstel aan hervormde synode Amerikaan leidt Parousiazending Wereldraad zorg over Ethiopië UIT DE WEEKBLADEN Politiek pastoraat persoonlijk VANDAAG Voorbijgangers Kindergebedsstorm afgewezen MAANDAG 6 JUNI 1977 KERK T rouw/Kwartet2 Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De algemene vergadering van bestuur van de Remonstrantse Broederschap heeft zaterdag een beroep op het Nederlandse bedrijfsleven met belangen In Zuid Afrika gedaan er bij de regering-Vorster op aan te dringen dat deze een ronde-tafelconferentie op stapel zet. waar ook de nu nog gevangen zittende zwarte leiders aan kunnen meedoen. Het doel van de ronde-tafelconferen tie. waar ook de zwarte kerken in het land en het christelijk Instituut van dr Beyers Naudc om vragen, is in gezamenlijk overleg van alle groepen van het volk van Zutd-Afnka te ko men tot rechtsgelijkheid voor alle burgers. Het bedrijfsleven wordt intussen op geroepen nu alvast te beginnen gelij ke rechten voor zwarte arbeiders te verwerkelijken in economisch, soci aal en politiek opzicht De algemene vergadering van bestuur wees er op dat volgens de Zuldafrikaanse raad van kerken en het christelijk Insti tuut vorig jaar aandacht gevraagd- hebben voor de ongunstige invloed van de buitenlandse investeringen In Zuidafrikaan, omdat deze investe ringen er voor zorgen dat het Westen stilzwijgend steun blijft geven aan de apartheidspolitiek. Stappen nodig Volgens de remonstranten berust er bij het bedrijfsleven grote verant woordelijkheid. De toestand in Zuid- Afrika achten zij zeer ernstig en maakt volgens de remonstranten krachtige stappen nodig. Voordat de algemene vergadering tot haar uitspraken over Zuld-Afrika kwam. nam zij een motie aan, die was voorgesteld door de gemeente van Oosterbeek. waarin in algemene zin bij het bedrijfsleven erop aange drongen werd niet alleen de econo mische. maar ook de sociaal-ethi sche en politieke aspecten van inves teringen in de landen van de Derde Wereld te laten gelden. De motie was echter zo weinig precies dat een van de afgevaardigden, mevrouw A. E. A. Went-Van der Vring. zei dat het voor haar niet hoefde, ook al had zij niets op de motie tegen. Dr H. M. de Lange pleitte echter voor aanvaarding omdat deze steun gaf aan de gesprekken, die de raad van kerken voert met het bedrijfsleven. De motie volgde In grote lijnen de eisen waaraan elf grote Amerikaanse bedrijven in Zuld-Afrika voldoen, zo- als gelijke behandeling en betaling Enkele afgevaardigden, onder wie van alle werknemers, ongeacht hun de heer A. J. Ingen Housz uit Henge huidskleur. lo. hadden bezwaar tegen het aanne men van twee moties, die ln grote delen gelijk luidden, maar prof. dr G. J. Hoenderdaal betoogde dat ook de verdergaande motie aangenomen diende te worden. Dr De Lange be nadrukte dat de zwarte kerken om zo n standpunt vragen en hij legde uit dat de remonstranten weliswaar op het punt van de ronde-tafel-con ferentie voorlopen bij de andere ker ken. maar verder niet bevreesd hoe ven te zijn. uit de pas te lopen. Een overgrote meerderheid van de alge mene vergadering volgde hem hier in. Voordat de vergadering de twee moties aannam, waarin men zich tot het bedrijfsleven richtte, besteedde zij aandacht aan de vraag wat nu eigenlijk de waarde is van dit soort uitspraken van de algemene verga dering. Bij sommige remonstranten bestaat grote weerzin tegen het bin den van gewetens en prof. Hoender- daal zette dan ook uiteen dat zo'n uitspraak niemand bindt, „maar een geloofsgemeenschap moet spreken als de nood daartoe dwingt. Deze vergadering staat in het ambt", al dus prof. Hoenderdaal „en moet spreken als zwijgen een zonde zou betekenen". Hiertegen hadden echter enkelen bezwaar. De heer J. M. Stuurman uit Oosterbeek vond dat de eenheid van de broederschap hoger geacht moet worden dan de herrie die sommige politieke uitspraken veroorzaken. De voorzitter van de vergadering, drs W. K. Moree merkte echter op dat Christus niet tot zo'n soort een heid had opgeroepen. De heer Stuurman antwoordde dat de broe derschap vorig Jaar zevenhonderd leden heeft verloren, waarop de heer Morée zei te hopen dat de broeder schap tenminste de pittige kern overhoudt. Hoogleraar Binnenkort komt de plaats van prof. Hoenderdaal als hoogleraar aan het remonstrants seminarie te Leiden vrij, omdat dr Hoenderdaal met emeritaat gaat. Hoewel de algemene vergadering bij de huidige stand van zaken niet gerechtigd is een opvolger te benoemen, besloot zij toch te spreken over de voorkeur voor een opvolger. De commissie tot de zaken (dagelijks bestuur) noem de twee kandidaten, dr H. J. Adri- aanse uit Den Haag en dr E. J. Kuiper uit Haarlem. De vergadering volgde de voorkeur van de commis sie tot de zaken en wees dr Kuiper als haar voordracht aan. Zodra en kele nadere voorwaarden zijn ver vuld, zal de commissie tot de zaken dr Kuiper aanwijzen. Van een onzer verslaggevers ZEIST De gereformeerde Zendingsbond (GZB) zou er verkeerd aan doen, wanneer zij haar eigen plaats in de Her vormde Kerk zou opgeven. Binnen de Hervormde raad voor de zending heerst een oe cumene. waarin het reformato risch belijden alleen kan mee- klinken naast andere geluiden. Dit zei ds. J. van der Velden, hoofd bestuurslid van de GZB, op dc jaar vergadering van deze organisatie za terdag in Zeist Deze Jaarvergade ring stond ln het teken van de bezin ning op „het eigen karakter en de plaats van de OZB binnen het geheel van de hervormde kerk Want de Hervormde kerk kent feitelijk twee zendingen: „Oegstgeest" (de Her vormde raad voor de zending) en de Gereformeerde Zendingsbond, die gesteund wordt door de rechtervleu gel van de kerk. In de najaarszitting van de Hervormde synode wordt ge vraagd, of deze gescheidenheid nog langer te rechtvaardigen is. Het referaat van ds. Van der Velden was geboren uit gezamenlijk beraad van een commissie uit het hoofdbe stuur en zal in de verdere bezinning over de plaats van de OZB wel een rol blijven spelen Het is voorzichtig gesteld, zet zich niet bepaald af te gen Oegstgeest. constateert meer be paalde nelgingen, tendenzen. be paalde opvattingen die wel gevon den worden en komt zo tot de con clusie, dat het voor het zendings werk van de GZB maar het beste is, apart te blijven. Uitkomst Toen Iemand in de zaal vroeg. of. als Je nu kijkt naar het resultaat van beider zendingswerk, in Indonesië en Ni Afrika, de verschillen echt zo groot zijn, dat die gescheiden op trekken wettigen, antwoordde hoofdbestuurslid ds. J. J. Tigchelaar. dat Je zo niet mocht redeneren, want (zo formuleerde hij het wel niet, maar daar kwam het wel op neer:) de Heilige Geest kan met een kromme stok nog wel een rechte slag geven. De uitkomst kan dus geen norm zijn. De vraag is: kan de GZB haar taak even goed doen. als zij opgaat in de raad voor de zending. Het gaat de GZB. aldus ds Van der Velden ln zijn referaat, om de kem van de bijbelse boodschap Daarom heeft de woord-verkondiging in het GZB-werk een geheel eigen plaats. Het dienstbetoon hoort er wezenlijk bij, maar mag de woord-verkondi ging niet van haar eerste plaats ver dringen Want het gaat ln de zending om de kennis van en het deel krijgen aan het heil des Heeren. De diepste nood Is. dat de gebroken relatie met God moet worden hersteld. Bij anderen constateerde ds. Van der Velden een verschuiving van de aan dacht van het persoonlijke heil naar de „zjaloom", de rechte harmonie in de samenleving. Men houdt zich be zig met bevrijding in horizontale zin, praat met mensen van andere gods- Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 diensten. Dialoog op zichzelf Is niet verkeerd, maar mag niet ten koste gaan van de proclamatie van het exclusieve heil in Christus en van de oproep tot bekering van de afgoden. Hoofdstuk 1 Ds. A. de Haan. secretaris van de Raad voor de zending, vond het alle maal nog weinig concreet, maar stel de vriendelijk vast. dat dit waar schijnlijk nog maar ..hoofdstuk 1" was van de GZB-bezinning op eigen karakter en plaats. In zijn kwaliteit van lid van de GZB stelde hij het hoofdbestuur voor. om voordat hoofdstuk 2 geschreven wordt, op de volgende Jaarvergadering iemand van Oegstgeest uit te nodigen, om zijn visie op de problematiek die ds. Van der Velden had aangesneden, te geven. Ds. De Haan veronderstelde, dat deze er dan ln menig opzicht mee zou Instemmen. Voorzitter ds. J. de Lange beloofde, dat het hoofdbe stuur deze suggestie ln overweging zou nemen. Uit de Jaarverslagen memoreren wij nog. dat de GZB nog steeds uitziet naar een broodnodige aanvulling van het aantal zendingspredikanten. Er is behoefte aan drie predikanten voor de nieuwe arbeid in Peru. twee voor Kenia en een voor Indonesië. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Christelijk Insti tuut van dr. Beyers Naudé is tegen de nieuwe vestiging van AKZO in het thuisland Kwazulu, die op 25 mei door hoofdman Gatsha Buthelezi Is geopend in Iaithebe. Het christelijk instituut verwijst Van een verslaggever AMSTERDAM Een aantal Neder landse politici heeft vandaag een pagina-grote advertentie geplaatst in de Amerikaanse krant Miami HeraJd. In deze advertentie roept men de bevolking van de stad Mia mi op. wanneer zij dinsdag naar de stembus gaat. om zich uit te spreken over de wijziging van bestaande wetten ten aanzien van homoseksu aliteit. te stemmen voor de afschaf fing van enkele discriminerende maatregelen voor homofielen. Aanvankelijk had het gemeentebes tuur van Miami al besloten deze verordening af te schaffen, maar toen kwam er opeens een uiterst felle reactie uit de hoek van een groep, die zich „Save our children" noemt Leidster van deze beweging Is mevrouw Anita Bryant, een be kende vrouw in Amerika omdat ze regelmatig op de televisie verschijnt in reclamespots. Zij plaatste ln maart een paginagrote advertentie ln de kranten met als strekking „Ou ders bescherm uw kinderen tegen homoseksuelen". ZIJ kreeg daarop 64.000 handtekeningen. Het ge meentebestuur van Miami schrok hier zo van. dat men nu een referen dum over dit onderwerp heeft geor ganiseerd De Nederlandse politici, onder wie Ed van Thljn. Joop Voogd. Glastra van Loon. Jan Terlouw. Wlm Polak, minister Pronk, staatssecretaris Klein, Ien van den Heuvel, en Rla Beckers, zeggen in de advertentie, dat president Carter gezegd heeft dat de mensenrechten onverkort ge handhaafd moeten worden. „Wan neer Amerika een leidinggevende positie wil Innemen op het gebied van het respecteren van de mensen rechten. dan moet men beginnen met een voorbeeld te stellen en een land te worden waar voor alle men sen gelijke rechten gelden". Stap uit dr vicicuic cirkel. Stu diedag van Youth for Christ voor mensen in sociaal-pedagogische en verplegende sector m m v. Theo Kuisman en Peter 8toker. zaterdag 11 Juni tien tot vier uur. De Linden- horst. Hoofdstraat 260. Driebergen (tel. 03433-5744). Ouder worden. 11-18 Juni. De He- zenberg, Hattem (tel. 05206-1648). Studiedac over de benadering van verschillende soorten mensen voor een evangeliserend gesprek, zater dag 11 juni. instituut voor evangeli satie. Driebergen (tel. 03438-7491). Oud rn Hij» genoeg, voor zestig plussers. 11-17 Juni. Ons Erf. Berg en Dal (tel. 08895-1744) naar een verklaring, die het vorig Jaar oktober is uitgegeven en waarin gezegd werd dat economische druk een van de laatste overgebleven mid delen is om een betekenisvolle ver andering in het land tot stand te bregen. Het christelijk Instituut wijst ook op een verklaring, die hoofdman Buthelezi samen met dr. Naudé ln maart van het vorig Jaar heeft uitgegeven, waarin gevraagd werd om een radicale herverdeling van welvaart, land en politieke macht. Volgens het christelijk Instituut ziet het er naar uit dat de AKZO-vestl- ging de misstanden in Zuld-Afrika uitbuit ten behoeve van blanke in vesteerders uit Europa. De vestiging steunt de thuislandpoiitiek, meent het instituut Het Instituut merkt verder op dat er geen uitzicht geboden wordt op zwarte deelnemelng in de investe ring of op toekomstige zwarte leiding van het project. Het gaat voorbij aan de herhaaldelijk door zwarten uitge sproken wens dat er niet in Zuld- Afrika wordt geïnvesteerd tot het moment dat ln het land een vrije maatschappij Is gevestigd. Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE - Het opvangpro gramma voor de kinderen van de openbare lagere school ln Boven- smilde is voorlopig nog even uitge steld. Alleen de kinderen van de christelijke school gaan vandaag, zij het voor halve dagen, weer van start. De ouders van zowel de Nederlandse als de Zuidmolukse kinderen heb ben per stencil bericht gekregen van het onderwijs op de christelijke school vanmorgen om half negen weer begint. De Zuidmolukse ou ders zelf zouden besloten hebben hunkinderen voorlopig nog niet naar school te sturen. Het was de bedoeling dat de kinde ren van de openbare school, van wie nog steeds vier leerkrachten gegij zeld worden gehouden, vanmiddag in de christelijke school zouden be ginnen met een opvangprogramma. Hun ouders willen zich vandaag ech ter eerst nog eens beraden over wat er nu precies moet gebeuren zolang de rust niet ls weergekeerd. Vorige week bleek op een oudera vond onder meer dat er verschillend werd gedacht over de vraag ol het verstandig was om ook de Zuidmo lukse kinderen direct al in het op vangprogramma te betrekken. Dit programma ls vooral bedoeld voor de kinderen die gegijzeld zijn geweest. Er zullen extra veel expressievak ken aan bod komen. Dit geldt ook wel voor de kinderen van de christe lijke school, maar schoolhoofd T. van der Veen wil het normale lespro gramma toch niet geheel overboord gooien. Afhankelijk van de beslis sing van hun ouders zullen de kinde ren van de openbare school nu wel licht morgen beginnen. Er ligt een schema klaar om de kinderen van belde scholen om en om 's middags en 's morgens naar school te laten gaan. De 105 gegijzelde kinderen hebben hun gedwongen verblijf in de nog steeds bezette openbare school over het algemeen beter doorstaan dan kinderpsychiaters en ouders hadden voorspeld. Behoudens enkele uit zonderingen gedragen de kinderen zich thans ruim tien dagen na hun gijzeling vrij normaal. Dit zeggen de woordvoerders van de ouders in Bovensmilde. De ouders tonen zich zeer tevreden over hun begeleiding en die van de kinderen. DEN HAAG Alle leden van de beide commissies, die voor de zomerzitting van de hervormde synode een voorstel zouden voorbereiden over het verlenen van sacramentsbevoegdheid aan hulppredikers, hebben zich gesteld achter het gemeenschappe lijke voorstel, de hulppredikers, die er thans in de hervormde kerk zijn, te stellen in het ambt van predikant. Zoals dit voorstel aan de synode luidt, worden de hulppredikers die in de bediening staan, op 1 Januari 1978 „geacht te zijn gesteld in het ambt van dienaar des Woords". Het betreft een groep van 51 personen. Zij be houden de rechtspositie, die zij als hulpprediker hebben, tenzij er in een betreffende gemeente in onderling overleg en langs de daarvoor gebrui kelijke kerkorderlij ke weg een predi kantsplaats wordt gevestigd. Hulp predikers die parttime zijn aange steld. worden evenzeer parttime pre dikant en houden ook hun oude rechtspositie, tenzij naar analogie van het opgemerkte over het vesti gen van een predikantsplaats anders wordt beslist. Hulppredikers met een verlengde dienstbetrekking (een Kleine groep tussen de 65 en 70 Jaar) ontvangen de bevoegdheden als van een emeritus-predikant. BIJ aanvaarding van de voorstellen, wordt dit jaar voor het laatst het WASSENAAR De Parousiazen ding heeft de Amerikaan Clem Dre- ger aangesteld tot directeur voor Nederland. HIJ volgt Adriaan Strin ger op. die een functie heeft aan vaard aan de bijbelschool in Hever- lee (België). De Parousia-zending, die indertijd ls opgezet als Interkerkelijke thuis front-organisatie voor CAMA-zende- Ungen, houdt zich nu ook bezig met kerkstichting ln eigen land. In Den Bosch werkt al enkele Jaren Leen Kolle (voorheen zendeling in Peru). In het laatste nummer van De Pio nier wordt aangekondigd, dat Ton Bol, pas van de bijbelschool ln He- verlee, zich ln Zoetermeer gaat ves tigen. Mensen die daar „geen geeste lijk tehuis" hebben, worden opge roepen mee te werken aan „de vor ming van een stukje gemeente van Christus". colloquium gehouden, dat de moge lijkheid biedt tot hulpprediker te worden benoemd. Zij die in de be diening van catecheet-pastoraal me dewerker staan» krijgen niet de be voegdheid voor te gaan in gewone kerkdiensten. Wel vraagt het rapport een onder zoek naar de mogelijkheden van een opleiding tot predikant, catecheet of pastoraal medewerker op het niveau van het hoger beroepsonderwijs. Vol gende week maandag bespreekt de synode deze zaak. GENêVE De wereldraad van ker ken maakt zich ernstige zorgen over de toename van het geweld in Ethio pië. In een brief aan regeringsleider Mengista Haile-Mariam vraagt se cretaris-generaal Philip Potter geen Inspanning ongebruikt te laten om de werking van de wet te garande ren, erop toe te zien dat onschuldige burgers niet worden mishandeld of „gelikwideerd" en dat loyale Ethio- piërs niet tegen elkaar worden opgezet. De wereldraad erkent de Inspannin gen om de Ethiopische samenleving van een feodale staat te maken tot een samenleving met économische en sociale gerechtigheid voor allen, maar aldus Potter, „wij kunnen niet aanvaarden, dat dit onvermijdelijk leidt tot dood. terreur en willekeuri ge rechtsbedeling voor de mensen, wier wèlzijn wordt nagestreefd." Potter citeert officiële cijfers, vol gens welke er recent 4300 „contra revolutionairen" en „oproerlingen" gedood zijn, maar hij voegt eraan toe, dat volgens andere rapporten het verlies aan mensenlevens in Ethiopië veel groter is. Omroeppastor Jan ter Laak in het maandblad van de raad van kerken Saamhorig: Het systeem van apartheid veroor delen als Ingaand tegen het wezen van de bijbelse boodschap kan bijna Iedere predikant zich veroorloven. De atoombewapening de grootste bedreiging van de mensheid noe men. de schending van de rechten van de mens ln meer dan honderd landen van diverse politieke kleur hekelen, de armoede ln de wereld een grof schandaal noemen, het kan nu allemaal. Want het blijft globaal en algemeen. Soms heb ik het ge voel, dat dit soort uitspraken de zelfde functie vervullen als bij klas sieke predikanten van vroeger een uitdrukking als „zedenverwilde ring". Het ts erg. maar het raakt niemand persoonlijk. Politiek pas toraat betekent echter, dat men sa men gaat studeren, hoe bepaalde situaties zijn ontstaan. Het maakt globale kwesties concreet, persoon lijk en dichtbij Wat de bewape ningswedloop betreft, kan dat bij voorbeeld gebeuren, wanneer ln Je eigen parochie mensen ln de bewa peningsindustrie werken, een mili taire functie vervullen of voor hun dienstplicht staan. Of Je ontdekt, dat de nieuwe directeur van een vestiging van AKZO ln Zuld-Afrika lid is van de parochiegemeenschap Als Je een beetje speurt, blijken bij na alle grote politieke problemen vertakkingen te hebben naar de ge meenschap waarvoor Je als pastor werkt Omslagtekening van Saamhorig Twaalf en een half Jaar geleden schakelde de r.k. kerk ln Nederland voor haar liturgie op het Nederlands over. In De Bazuin maakt Henk Jon- gerius de balans op. Dit ls zijn conclusie: Wij moeten zien af te komen van een liturgie als volksvermaak en in de Bijbel de verkondiging opsporen die ons tot ëën volk maakt. Liturgie van het Woord, daar gaat het om. maar dan het woord als gesproken én ge daan. want die twee zijn één. Litur gie zonder dienst aan de wereld heeft de profeten niet begrepen en blijft steken In het hoofd, in een leer. Liturgie waarin Woord en Gebaar, Taal en Teken, ons op het spoor brengen van het hele (te helen) leven dat vragend en tastend, biddend, zingend en spelend ons deel wil wor den: dat zal de opdracht zijn van alien die kerk willen zijn ln deze wereld Laten wij hopen dat er ln de toekomst meer plaatsen komen waar een keuze wordt gedaan voor een Nederlandse liturgie, die de weerspiegeling kan zijn van een kerk die zich bewust is van het fun dament waarop zij opgebouwd wordt: het Woord van God. ver haald, gezongen, gedaan en vertaald ln woorden van nu, opdat zo het Geheim van Ood als een inspireren de bron ons leven en samen-leven kan voeden. Waar pastores, werkgroepen en gemeenschappen zich tot een keuze daarvoor laten uitdagen zullen zij hoe langer hoe minder terugverlangen naar de vleespotten van Egypte, maar de creatieve ruimte binnengaan waar het Woord als brood ons leven voedt en gaande houdt. Want alleen een kerk die waarachtig weet te vieren zal geloofwaardig zijn als een plaats waar mensen op het spoor komen van het verhaal van God met de mensen. Nooit verwacht Het boekje over de verzoening, dat onlangs op gezag van de gerefor meerde synode ls verschenen, is in de kring der verontrusten met ge juich ontvangen. Ds. H.J. Hegger in Waarheid en Eenheid „We kunnen zeer dankbaar zijn voor dit geschrift," zo schreef ds. Vreug- denhll ln W. en E. van 23 april. En Ik beaam dat ten volle. Het ls helder, evenwichtig, schriftuurlijk, niet ce rebraal. maar bezield, geen dorre uiteenzetting maar een lofzang op de heerlijkheid van Gods genade ln Jezus Christus. Ik hoop dat leder gereformeerd gezin zich dit boekje zal aanschaffen (ƒ7,50 ultg. Kok Kampen); en In elk geval elke lezer van Waarheid en Eenheid. Wat zo bemoedigend ls0 Dat we nu eens zonder reserve blij kunnen zijn over Iets wat onze synode heeft gedaan. Het Is vervelend altijd maar weer kritiek te moeten uitoefenen. We kunnen begrijpen dat de anderen ln onze kerken daardoor zijn gaan den- liet Koninkrijk en de opvoeding „Nu, zo ls het ook met het koninkrijk. En in dat koninkrijk met alles". Dat waren de laatste zinnen van zaterdag. Het ging over die boer die zaait en dan gaat slapen, want het zaad komt vanzelf op. Hij heeft z'n best gedaan. Er is een grens. Hij kan 't niet de grond uitkijken, ook alzouhlj dat soms wel willen. Hij Is afhankelijk van regen en zon en wind. Zo ls het met alles schreef ik. En toen dacht ik. maar m'n velletje was vol. ook aan de opvoeding van kinderen. Dat is ook een soort werk in het koninkrijk. Je hebt kinderen gekregen en nu mag Je ze opvoeden, begeleiden. lelden, hoe dat ook genoemd kan worden. Je wil ze goede dingen meegeven. In de vraag wat die goede dingen zijn speelt Je eigen inzichten geloof natuurlijk mee. Dat ls niet weg te cijferen. Eerbied voor Je kind zal meebrengen dat Je niet lets van hem of haar gaat „maken". Je kijkt naar Je kind en Je probeert uit te vinden wat voor een kind het is en wat het nodig heeft. En Je leert het goede dingen. Tot Je schaamte ontdek Je dat het kind dezelfde fouten heeft als Je zelf hebt en je begrijpt ze des te beter. Je doet er iets aan. Je vertelt Je kind de verhalen van Jezus en Je zoekt een plek waar Je kind iets van vertrouwen en vreugde om het geloof kan opdoen. Al die dingen doe Je in velerlei vorm. Maar dan komt er een moment dat Je moe bent. Je hebt 't idee. verder kan ik niet. Hetzaad ligt in de grond. En je mag gaan spelen, 't Is nauwelijks Jouw kind. Het ls een mens. die met dat wat hij geleerd heeft zelf beslissen gaat. Misschien anders. Of liever: altijd anders dan Je zelf eens deed. En soms misschien wel helemaal anders. Schijnbaar of werkelijk ingaande tegen dat wat je zelf als goed zag. Toch ls 't dan van je af. Je kunt zelf niet precies beoordelen of je opvoeding gelukt is. Oordeel er ook niet te snel over. Je zaait en je mag slapen en opstaan en met Hem die je dit alles gaf erover spreken. Beroeplngswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Den Haag: E. J. C. Hammings te Steenwljk; te Den Haag: J. de Jong te Eindhoven; te Den Haag (herv. geref. prediking): E. M. Bakker te Nieuwerkerk a.d. IJs- sel; te Oud-Avereest: A. O. v.d. Lin den te Koudekerk a.d. Rijn; te Lun- teren (toez.) en te Ouderkerk a.d. IJssel: W. Westland te Veen. die be dankte voor Veenendaa), Wekerom, Stellendam en Kamerik. Bedankt voor Zuld-Beljerland: D. D. Lucas te Waardenburg. Beroepbaar: A. Mulder, Tipkameen 25. Vries; L. M. Vreugdenhii, Nedet- landlaan 33, IJsselstein. GEREF. KERKEN Benoemd door de classis Amster dam tot predikant voor getuigenis en dienst in de agglomeratie Am sterdam: dr C. H. Koetsier, secreta ris ontwikkelingssamenwerking ge ref. kerken, die deze benoeming heeft aanvaard. Intrede te Hasselt: R. S. E. Visslnga, kand. aldaar. ken dat wij alleen maar zure nega- tlevelingen zijn, die nooit eens op recht blij kunnen zijn. Welnu, over dit schrijven van de synode ben lk niet zo maar blij, maar zelfs uitbun dig blij. Eerlijk gezegd, had lk dat nooit verwacht. Prof. dr. J. van den Berg (geref.) ln Woord en Dienst (herv.): Het lijkt op een nulpuntsituatie. Maar misschien vindt juist zulk een situatie de mogelijkheid van een re generatieproces, waarbinnen het Ideaal der hereniging op nieuwe wij ze gaat functioneren. Regeneratie ontstaat niet op een hoogtepunt, maar in de diepte: onze verlegen heid kan ook in kerkelijk opzicht het „nulpunt der genade" zijn. Wan neer wij, op dit „nulpunt", moed putten uit de genade van Christus, leren we ook. elkander nieuw in de ogen te zien. En omgekeerd want het is iets van een wisselwerking wanneer we elkaar dieper en inten ser, effectlever ook dan tot nu toe. gaan aanvaarden als mensen die ge roepen zijn om tezamen in steden en dorpen iets te doen zien van het heil, zal in een schijnbaar verstarde situ atie een nieuwe beweging op gang komen. Heilswil Ds. R. Biel ln De Goede Tijding: „Uw wil geschiede". Hoe vaak vat ten wij dat gebed niet op als ver woording van een zich neerleggen bij het onvermijdelijke?! Terwijl het. strikt genomen, juist een gebed Is tegen de stomme feitelijkheid in: o God. laat au eindelijk uw wil, uw heilswil geschieden! zet nu dwars tegen alles in uw heilsbedoelingen op aarde door; Ja: „op aarde zoals in de hemel" GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Uithuizen: H. Jagersma kand. te Dalfsen; te Capelle a.d. IJssel: C. J. Smelik te Enschede Z.W. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Aangenomen naar Vlaardlngen: A M. van Leeuwen kand. te Utrecht. Bedankt voor Kampen: A. H. Algra te Sliedrecht. Ds. mr. W. S. de Vries Op 81-Jarige leeftijd ls overleden ds. mr. W. S de Vries, emerituspredi kant van de gereformeerde kerk te Voorburg, welke hij van 1927 tot zijn emeritaat in 1964 diende. Daarvoor stond hij drie Jaar te Tzum. Ds. de Vries heeft de Gereformeerde ker ken ook ln breder verband met zijn inzicht en kennis gediend onder meer als lid van de Generale Synode. ROERMOND - Het bisdom Roer mond heeft zich ln een communiqué gedistantieerd van de „kinderge bedsstorm" van de Zwitser Nico Schneider. De 39-jarige Schneider kwam begin februari naar Limburg om kinderen tot godsdienstig reveil op te wek ken. Hij werkt vanuit het voormalig retraitehuis ln Spaubeek. Hij roept de kinderen op om vooral veel te bidden. Ood zou tegen hem gezegd hebben: „Ga naar de kleintjes. Door al die gebedjes zal mijn toom ver minderen". Het bisdom Roermond wijst erop. dat Schneiders activitei ten door geen kerkelijke autoriteit gedekt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2