Giants en HCAW verrassen Eindelijk zege voor Vilas Schotse furie in Londen Atletiek-junioren j onder de limieten Supporter dood na sprong in fontein Nicols alleen op kop in honkbalcompetitie Weer uitschieter Elly van Hulst Brian Gottfried in Parijs volkomen kansloos Sörensen blijft bondscoach Westduitse overwinning MAANDAG 6 JUNI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 12 i 0. Schotse fans vernielen een der doelen in het Wembley-stadion na de zege in Engeland. LONDEN Schotland heeft zaterdag het voetbalkampioenschap van Groot Brittannië gewonnen. In het Wembley-stadion versloegen de Schotten Engeland met 2-1. Schotland prolongeerde de titel daarmee. Onmiddellijk na afloop van de strijd overspoelden dolenthousiaste en merendeels dronken Schotten de grasmat van Wembley. Een van de doelen bezweek onder het gewicht van Schotten die erop waren gaan zitten. De resten van het doel werden vervolgens in triomf rond gedragen. Andere Schotten knielden op het veld en kusten de grond. Sommigen rukten graspollen uit de grond om deze mee naar huis te kunnen nemen als souvenir. De incidenten na afloop veroorzaak ten in Engeland een storm van ver ontwaardiging. Rond het veld van het Wembley-stadion waren geen hekken geplaatst, hoewel er speciaal voor dat stadion verplaatsbare hek ken voorradig zijn. Men ging er ech ter van uit dat de Schotse supporters zeker niet massaal op de beroemde Wembley-grasmat zouden durven te treden. Dat bleek een falikante misrekening te zijn. Het duurde ruim een half uur voor men iedereen van de grasmat had gejaagd. Toen kon de schade worden opgemaakt. Verwacht wordt dat die ruim 40.000 gulden zal be dragen. Schotland verdiende voetbaltech- nisch de overwinning op Engeland en daarmee het Brits kampioen schap ten volle. Engeland dat van de laatste zes wedstrijden er vier heeft verloren kon geen ogenblik impone ren. Insiders verwachten dan ook dat de trip naar Zuid-Amerika waar voor de ploeg gisteren vertrok, desa- strueze resultaten zal opleveren. De De Schotse doelman Clarke maakt een Engelse aanval onschade lijk. Naast het net springt uitblinker McQueen. Beiden laten de Britten spelen in Zuid-Amerika drie Engelsman Kennedy onder zieh. wedstrijden: tegen Brazilië, Argenti- v rechter Palotai die twee minuten voor het einde een strafschop toe kende. nadat Trevor Francis naar het leek niet door de tackle van McQueen onderuit was ge gaan. Mike Channon maakte vanaf elf meter geen fout: 1-2. Het duurde in Londen na afloop lang voor de rust weer hersteld was. In feite waren de problemen met de Schotse fans al op vrijdag begon nen. Naar schatting 40.000 van hen waren vrijdagavond al in Londen. Zij vierden uitbundig feest op Tra falgar Square door de fontein te beklimmen. De politie greep in toen een van de fans in de 60 centi meter diepe waterbak dook. De Eindstand: 1. Schotland 3-5, 2. Wa- nië en Uruguay. Schotland nam zaterdag twee mi nuten voor de rust de leiding. Gor don McQueen, in de verdediging de grote uitblinker bij de Schotten, kwam bij een vrije trap van Asa Hartford naar voren en kopte de bal langs doelman Ray Clemence: 0-1. In de 61ste minuut viel de beslis sing. Hartford lanceerde Derek Johnson. Zijn voorzet werd door Bruce Rioch ingekopt, maar Cle mence stopte de bal. In de rebound kon Kenny Dalglish de stand toch naar 0-2 tillen. verwondingen te zijn bezweken. De politie veegde daarna het plein schoon. Er werden vrijdag en zaterdag voor het begin van de wedstrijd al in totaal 59 Schotten gearresteerd. De meesten wegens openbare dron kenschap en het aanbrengen van vernielingen. In het toernooi om het kampioen schap van Groot Brittannië raakte Wales vrijdagavond de kansen op de titel vrijwel kwijt door een ge lijkspel tegen Noord-Ierland: 1-1. Engelands gezicht werd enigszins gered door de Hongaarse scheids- Schotse supporter bleek bij aan- les 3-4, 3. Engeland 3-2, Noord-Ier- komst in het ziekenhuis aan zijn land 3-1. door Co Matoc DIEMEN Een aardige coup in de honkbalhoofdklasse. Zo zou je het optreden kunnen noemen van Unique Giants en Nikon HCAW in het afgelopen weekeinde. Zowel de Diemenaren als de Bussummers kwamen tot tweemaal toe tot de volle winst tegen hoger geklasseerde ploegen. Vooral de prestaties van het wissel vallige gestarte Giants sprongen daarbij in het oog. Met de uitslagen 1-11 in Den Haag en 4-3 in Diemen werd het tot nu toe verrassend goed spelende ADO met beide benen op de grond gezet. De ruime overwinning van Giants zaterdag in de uitwedstrijd kwam voor een groot deel op naam van de talentvolle werper MarUn Ronnen- bergh (10-3-9-2). Zijn opponent, wer per Bart Volkerijk. ook een Jeugdige international liet het duidelijk afwe ten Volkerijk (2-0-9-3) hield het niet langer dan 6 innings uit op de werp- heuvel. Gelegenheidswerper Barry Eigen- daal nam daarna het karwei over, maar bleek getuige de weinig Impo nerende cijfers 1-0-4-2 ook al niet in staat de Giants-aanval af te stoppen. Die knalde er lustig op los. Vier ho me-runs van Matthews. Smit. Siervo- gel en Ben Richardson verklaren de ruime Giants-overwlnning. Gisteren kostte het Giants om weer tot winst te komen aanmerkelijk meer inspanning. Op de heuvel was de zaak ten opzichte van de dag daarvoor compleet omgedraaid. Neuteboom was voor ADO met de vijfers 9-2-8- goed voor een hele wed strijd. alhoewel een schutterend Haags binnenveld voor maar liefst zes voor de wedstrijduitslag bepalen de fouten zorgde. De Diemenaren gaven de zaak toen in handen van Martin Walsma (2-4- 5) Na twee innings met twee man. werd deze al op de heuvel vervangen door Van der Sluis. Maar ook de nomade van het Nederlandse honk bal kon de ADO-aanval niet stop pen. Van der Sluis (4-0-5) werd op zijn beurt weer vervangen door Mar Un Ronnenbergh die daarmee voor de tweede keer in één weekeinde op de werpheuvel m acUe kwam. Met de cijfers 2-1-1 hield Ronnenbergh. met alleen een home-run van Zschuschen tegen, de winst voor zijn ploeg in handen. Het opstellen van twee maal dezelf de werper in één weekeinde blijft vanwege overbelasting van de wer- persarm een omstreden zaak. Ook voor Giants-coach Ruud Koene. ..Helaas heb ik Ronnenbergh weer in moeten zetten. Het is zeer tegen mijn principes, maar het hemd is nader dan de rok. Ik kon kiezen tussen een voorpsrong uit handen geven of Ron nenbergh weer op de plaats zetten. Ik heb gekozen voor het resultaat". Zoals al eerder gesteld, mag de dub bele winst van Giants op ADO knap worden genoemd. Ruud Koene: ..Ach. ik ben niet zo heel erg verrast Langzaam maar zeker groeien we naar een bepaalde vorm." Een andere ploeg, die degradatie- zóne duidelijk verliet, is het Bus- sumse HCAQ. Zaterdag in Amers foort behaalde HCAW met een ex cellerende Ade Fijth (9-0-6-1) op de plaats in 7 innings een 0-10 overwin ning. Bij Dorlas Quick werden drie werpers vergeefs uit de dug-out ge roepen om het soepel draaiende for matie van manager Cees Herkemij het scoren te beletten: Rijk van de Bunt (2-1-7-0), Bos (0-2-3-1) en Arrin- deU (1-1-1-3). In tegenstelling tot de verwachting zette Herkemij in de return Renée Boin op de plaats. „Tromp (door een betwiste overschrijving tijdens het seizoen van PSV overgekomen. CM) lag misschien meer in de verwach ting. Maar we spelen op de woensda gavonden een vriendschappelijke competiüe in midden-Nederland. Toevallig speelden wij algelopen woensdag tegen Quick. Boin is in het weekeinde daarvoor nauwelijks in acüe geweest, deed het uitste kend. Halverwege de wedstrijd heb ik tegen het jeugdige duo Alfred de Leeuw en Boin gezegd het rusüger aan te doen De Amersfoortse slag mensen bleken niet in staat om op hem te slaan". Door deze lisüge zet. waarbij Boin duidelijk was gespaard en de Amersfoortse slagmensen het idee kregen gemakkelijk op hem te kun nen slaan, kwam Boin zondag weer in actie. Met de cijfers 7-2-4-1 had een belangrijk aandeel in de uitein delijk 2-1 winst. Een spannende wedstrijd dus. Werper Van Heijnin- gen (5-0-6-3) van Quick deed het namelijk ook niet slecht. Hij en zijn medeteamgenoten zorgden nog voor een tumultueuze afsluiting van deze wedstrijd in Bussum. Fleming werd op het eerste honk uitgegeven door de eerste honkscheidsrechter. Niet terecht in de ogen van Quick-spe- lers. die zich woedend uit de dug-out repten richting scheidsrechters. ..Volgens mij bleven de scheidsrech ters ook te lang op het veld. In Amerika zie Je op het moment dat de wedstrijd is afgelopen nooit meer een scheidsrechter. Hier gaan ze te veel in discussie", aldus Ce es Her kemij. Landskampioen Nicols profiteerde gretig van de misstappen van ADO. De Haarlemmers veegden de vloer aan met Ola/UW (0-10 en 13-2). De Nicols-ploeg geraakt langzamer hand wat uit de blessures. Gisteren was coach Barrett, na een ernstig auto-ongeluk zelf weer van de partij. In een warrige wedstrijd was Barrett Het lijkt veel op een science-fictionfilm. Maar in werkelijkheid is de Spartaan John van de Mark doorgeschoten bij het honk van de wel zichtbare OWO-er Mo de Jong. er gertuige van hoe zijn land- en teamgenoot Bill Kelly drie keer ach ter elkaar de bal voor een home-run het Pim Mulier-stadion uitzwiepte. Als vast besluit van het overzicht weer wat nieuws over OWO. Zater dag verloor de ploeg met 1-12 van het dit jaar toch al zwak Sparta Zondag waren er twee nieuwe wer pers overgevlogen uit de Nederland- se-Antillen om Comea Cats uit de zorgen te helpen. De aanwezigheid van Ito Rasmijn en Marco Werle- man scheelde wel iets. OWO ver loor dit keer slechts met 7-1. Stand: Nicols 14-23, Kinheim 13-19, ADO 14-18. Sparta 14-18. Quick 14- 14. UW 14-14, Giants 14-14. HCAW 14-12. Schoten 14-6. OWO 13-0. ZATERDAG:. Hoofdklasse: OWO Sparta 1-12. UW-Nlcols 010. Dorlas Qulck-HCAW 0-10. ADO-Olants Ml. Kinhelm-Schoten 3-0 ZON DAG: Sparta-OWO 7-1. Tetramln Nlcols-UW 13 2. HCAW-Dorlas Quick 2-1. Olants-ADO 4-3. Schoten-Marcon Kinhelm 2-5 Eerste klasse. ZATERDAG. IA: Kinesis Birds D Storks 114. Montreu Neptunus-SCR 5-9. PSV-Amstel Tigers 2 11. Huukes Mak TT-Feyr- noord 0-9 IB: The Herons-De Spartaan Ml. Terrasvogels-Sparks 7-5. RCH-Euro Stars 1-0. Hoofddorp-Pirates 1-5 ZONDAG IA: Storks- Kinesis Birds 12-1. SCR-Montreu Ncptunus 4-5, Amstel Tlgers-PSV 12-0. Feycnoord-Hulskcs Mak TT 6-9 IB: De Spartaan-The Herons 10-0. Sparks-Terrasvogels 11-4. Euro Slars-RCH 4-8. Pirates-Hoofddorp 14-4 T-rrdr klasse A. ZA TERDAG M Tegelunie-OG Rooswtjk 4-10. BloemendaaJ-Thamen 10-0 2B: Volewtjckers- Cuir 2000 2-0 Tweede klasse A ZONDAG: Hri- loo-Serac TYBB 4 8. Flying Petrets-Odiz Frogs 0-7 IB: HMS Beyen Ministerpark 4-7, VHC- HCTIW 8-6. Dc Oeuzen-DVH 2-3 SOFTBALL HOOFDKLA88E MarcorVKlnhelm-TT HHC 0- 8. BMZEDO BV 2-1. Bloimendaal-Mleloo 2-13. DS8-Terr*svogels 2-7. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Nederland bij de Euro pese atletiekkampioenschap- pen voor junioren, die half au gustus in Donetzk £Sov) wor den gehouden, met een forse ploeg vertegenwoordigd zal zijn. Zaterdag kwam op de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat de top van de Nederlandse A en B-junioren onder redelijke weersomstan digheden bijeen. De jeugd greep de kansen op goede pres taties met beide handen aan. Elly van Hulst (Lionitas), die op Pinksterzondag in Dortmund een uitstekende 800 meter liep en op 2.04.19 uitkwam, liet zien dat zij ook zonder steun tot deze tijd in staat is. De loopster uit Leeuwarden kwam na een eerste ronde in 60,5 seconden uit op 2.04.6 en die tijd leverde haar de beker op. De coup NN bleef daar mee in Friesland want bij de voor gaande drie edities van deze wed strijd had discuswerpster Bea Wiar- da op de trofee beslag gelegd. Elly van Hulst is duidelijk nog niet aan het eind van haar mogelijkhe den. Zij moet in Donetzk in staat worden geacht bij de medaillewin naars te komen. Twee jaar geleden bij de Europese jeugdkampioen schappen in Athene veroverde Olga Commandeur voor Nederland het goud op de 800 meter meisjes. Achter Elly van Hulst kwam Moni que Jansen, een jonger zusje van Myrna die in Mexico bij de Olympi sche Spelen het Nederlandse record op de 400 meter op 52.6 seconden bracht, tot 2 minuten 08.6 seconden, waarmee zij binnen de limiet voor Donetzk bleef. Bij de meisjes voldeed ook hoogs pringster Anneke Magendans (CIKO '66) aan de limiet.. De Arnhemse sprong 1,79 meter. De Belgische Ka rin Vergutst trok op de 200 meter drie Nederlandse meisjes naar tijden die onder de limiet voor Donetzk liggen. Vergutst zegevierde in 23.7. Els Vader (24.2), Lilian Gillissen (24.4) en Caroline Bosch (24.5) bleven binnen de eis die op 24.6 seconden staat. Bea Wiarda won het discus werpen met 48,32 m en bleef daar mee iets beneden de verwachtingen. Koen Gijsbers veroverde de beker dankzij twee voortreffelijke 400 me ters. In de ochtenduren, toen het vrijwel windstil was, evenaarde de Leidse atleet het zeven jaar oude jeugdrecord op de 400 meter met een tijd van 47.9 seconden. Enkele uren later bleef hij slechts tweetiende se conde van die tijd verwijderd maar toen waren de omstandigheden ook aanmerkelijk ongunstiger. In Den Haag bleek dat Nederland een zeer goede 4 x 400 meter ploeg kan afvaardigen naar de Socjet Unie. Want achter Gijsbers kwamen Hugo Pont (48.5), Hans Verroen (49.5) en Steven Meppelink (49.9) tot uitste kende tijden. Bij de B-jongens maakte ook Marcel Klarenbeek op de 400 meter indruk. De loper uit Soest noteerde in de serie een tijd van 49,5 seconden. Voortreffelijk werk leverde ook B- HAARLEM Sten Sörensen blijft bondscoach van de Nederlandse Badmintonbond. .De Deen bereikte dit weekeinde overeenstemming met het hoofdbestuur van de bond om zijn contract, dat aan het einde van dit jaar afloopt, voor onbepaal de tijd te verlengen met een mini mum van drie jaar. Het hoofdbestuur verwacht bereikt te hebben dat de continuiteit in de uitvoering van het vijfjarenplan is zeker gesteld met het verlengen van het contract van Sörensen. Tevens werd voldaan aan de wens van de spelers, die op het aanblijven van de Deense oefenmeester hadden aan gedrongen. ELLY VAN HULST en haar' trainer THEO KERSTENS. junior Dick Bartelson (NEA-Volhar- P ding). De Noordhollander was met I zijn 1.55.5 op de 800 meter zelfs snel- I Ier dan de A-jongens. De winnaar bij I de oudere junioren. Bert Kramer, liep 1.56.7. Mario Kadiks (Metro)r maakte indruk met de 62,96 meter, die hij bij het speerwerpen bereikte. De blonde Rotterdammer had een or voorsprong van zeven meter op zijn naaste concurrent. Al 01 er on ld 12 BEEK - West-Duitsland heeft za- r terdagmiddag voor de 21e keer de '.j drielandenatletiekwedstrijd tussen Nederland, Zwitserland en West- Duitsland gewonnen. Deze inter- L=; land. een stratenloop over 30 Jciïo- meter, werd in Beek voor de' 24e maal gehouden. „'/tr Opnieuw is zaterdag duidelijk ge- worden dat Nederland voor deze 0$, wedstrijd niet over voldoende lange afstandslopers beschikt. Zeker niet, wanneer ook nog enkele goede atle ten verstrekt moeten laten gaan. In Beek bijvoorbeeld waren Cor Vriend en Barry Kneppers niet beschik baar. In hun plaats namen Henk Kalf en Jan Nugteren deel. Kalf had nog niet voldoende getraind om der tig kilometer tot een goed einde te brengen, maar de Groningse atleet wilde de Nederlandse ploeg niet in de steek laten. Kalf gaf echter al na tien kilometer de strijd op en zo doende moesten de andere Neder landers wilde Oranje nog in de landenklassering worden opgeno men de wedstrijd uitlopen. Dat lukte, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Peter Kooy en Jan Nugteren eindigden in de laatste gelederen, nog achter de individuele loper Va lentin uit Naaldwijk. 101 - De 21e overwinning van West-Duits- land is geen enkel moment in gevaar geweest. Reeds vanaf de eerste kilo-,^R meters nestelden Günther Mielke en» Be( Jochen Schirmer zich aan de kofT van het veld. Voor Jochen Schirmer was het tempo echter nog niet hoog D genoeg, want na twaalf kilometer Q liet hij zijn landgenoot in de steek en liep zienderogen van alle tegen- standers weg. Hij had aan de eind- je streep bijna drie minuten voor- v sprong op Mielke. Zijn eindtijd van r s 1.31.17.8 is slechts vier seconden bo- j ven het wedstrijdrecord dat sedert a 1974 op naam staat van zijn landge noot Paul Angenvoo. -h, die destijds in Uden een tijd van 1.31.13.4 verwe zenlijkte. 1. Jóchen Schirmer (WDLi 1 uur, 33 min. en 17.8 sec. 2. Günther Mielke (WDLi 1.36.06.2 3. Ri chard Umberg (Zwl) 1.36.55.2 4. Falco Will (WDL) 1.37.11 8 5. Anton Oorbunov (WDL> 1 37.16.4 6. Albrecht Moser (Zwii 1.37.56.0 7. Gerard Mentink (Daventrla) 1.38.25.5 8. Karl Mann <Wdl. Individueel) 1.38.36.5 9. Andre Kol ders (AAA) 1.38.48.7 10. Wies van Houten (RKHAVi 1.39 09.0 15. Jos Valentin (Olympus Naaldwijk, individueel) 1.41 51.0 16. Jan Nuge- ren (De Keien) 1.42.32 8 19 Peter Kooy (FIT. Zeistl 1.46 25.7 a PARIJS (AFP) Met groot vertoon van macht heeft Guil- lermo Vilas dit weekeinde zijn eerste grote internationale titel geïncasseerd. In de halve en hele eindsstrijd van de interna tionale Franse kampioen schappen tegen achtereenvol gens Ramirez en Gottfried (sa men winnaars in het heren dubbelspel) stond hij bij elkaar slechts acht games af. Brian Gottfried, de 25 lijstaanvoer der van de Grand Prix evenementen, die zaterdag in de brandende zon bijna drie uur had moeten zwoegen om langs de geblesseerde Phil Dent te komen, kon te midden van het Argentijnse geweld slechts driemaal zijn service in stand houden: 6-0, 6-3, 6-0. Sinds Vilas tweemaal als eerste eindigde bij de Grand Prix en drie jaar geleden de Masters won. be hoort de 24-jarige linkshandige Ar gentijn tot de wereldtop. Een overwinning in een van de vier klassieke toernooien had hij echter nog niet behaald. Twee jaar geleden verloor hij in de finale van Parijs van Björn Borg en dit voorjaar in de eindstrijd van Australië van Tanner De afgelopen twee weken bleef hij echter gespaard voor de inzinkingen, die Nastase (eerste geplaatst) en Pa- natta (titelhouder) vroegtijdig uit het toernooi deden verdwijnen. In zeven partijen tegen achtereenvol gens Franulovic, Prajoux, Mitton, Smith. Fibak, Ramirez en Gottfried stond hij geen enkele set af en kwam hij tot een indrukwekkende score: hij verloor in 22 sets slechts 44 games. Een uniek wapenfeit, dat deze eerste Zuidamertkaanse zege bij de inter nationale Franse kampioenschap pen extra reliëf geeft. Brian Gott fried had het excuus, dat hij nog niet geheel was hersteld van zijn inspan ningen van de dag tevoren tegen de Australiër Phil Dent. Deze was met een pijnstillende injectie klaarge maakt voor de halve finales. Na de overwinning op de Spanjaard Higu- eras probeerde een van de toeschou wers Dents' racket te kapen en draaide daarbij de pols van de Aus traliër om, die prompt last kreeg van een oude polsblessure. De wetenschap, dat zijn tegenstan der geblesseerd was, werkte bij Gott fried averechts. Hij wist niet wat te doen: aanvallen of afwachten. Het kostte hem dan ook bijna drie uur eer de Australische tegenstand was gesloopt (7-5, 6-3,7-5). In de eerste set had Dent driemaal de kans een door braak te forceren en in de laatste kwam hij terug van 5-3 tot 5-5. In de finale behoefde Gottfried niet op twee gedachten te hinken. Hij was te vermoeid om het gevecht op de achterlijn aan te gaan en koos voor de aanval. Zodra zich een kans voordeed, verscheen hij aan het net Zonder overigens Vilas in verlegen heid te brengen. De Argentijn speel de zijn gedegen spel. Aanvallend als er mogelijkheden verdediging en bij na onpassgerbaar in de verdediging. Een sterk wapen waren de volleys vanaf de achterlijn, waarmee hij de naar voren stormende Gottfried pas seerde. De Amerikaan hield alleen zijn service in de eerste, derde en zevende game van de tweede set en was in de vierde game van diezelfde set dicht bij een doorbraak, toen hij drie „breakpoints" had. Met een tempo-verhoging voorkwam de Ar gentijn echter dat hij In moeilijkhe den kwam. In nog geen twee uur was de finale voorbij. „Dit is een aardige opsteker voor me," zei Vilas. niet zozeer den kend aan de 38.000 dollar, die hij ermee incasseerde als wel aan het feit, dat de Argentijnse pers hem onlangs voor „eeuwige tweede" heeft uitgemaakt. De titel bij de dames en de bijbe horende 7000 dollar ging naar de als eerste geplaatste Mima Jausevec. De kleine 20-jarige Joegoslavische won in een baseline-duel, dat bijna twee uur duurde met 6-2,6-7,6-1 van de twee jaar oudere Florenta Mihai (Roemenië). Bij 5-0 en 40-0 in de eerste set in het voordeel van Jause vec leek de partij goeddeels beslist. Maar Mihai vocht terug en bereikte via een tiebreak (7-5) de derde set, waarin zij overigens kansloos was. De regenval, waardoor de partij een uur moest worden uitgesteld, had de baan extra traag gemaakt. Een deelnemer nam twee titels voor zijn rekening. Het was de achttien jarige Amerikaan John McEnroe, die eerst samen met Mary Carillo het gemengd dubbelspel van het „grote" toernooi op zijn naam bracht en vervolgens de Australiër Ray Kelly met tweemaal 6-1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12