H.M. Kuitert IWAT HEETI BELOVEN?! Vakantie met pijn of. EVERSUN Jij zet even dat Knoopje aan. Dan maak ik intusseneen paar lekkere Kaastosti's. Kaastosti Medische opvang gemartelden nodig Eerste doorbraak in gijzelingszaken CHU boos op NCRV Uitvoering van sociale wetten meer per regio Artsen schorten actie tegen parkeerverbod op Betere contacten noodzakelijk" Rond half miljoen schade na brand in bouwloodsen binnen 2 maanden de 3e druk van Menten mag niet mee naar Rusland Boersma in Amsterdam: Goed beschermd bruint beter. Overleg over nieuw terrein Weet je wat7 Wie 't eerst klaar is. Pa's goed eten. Bestrijding van iepziekte kan aanvang nemen Nederlandse medici en verpleegkundigen willen meer aandacht voor slachtoffers ZATERDAG 4 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 (ADVERTENTIE) Vervol* van pagina 1 Soumokil, die In Assen woont, groot gezag heeft onder de jongeren Bij de gijzelingen in Beilen waren behalve mevrouw Soumikll inder tijd ook ir. Manusama, de Asser pre dikant Metiary, dr. Delima en de onderwijsdeskundige Kuhuwael be trokken. De laatste heeft vorige week een vergeefse poging gedaan om in gesprek te komen met de kapers in de school te Smilde Zoals we in een deel van onze edities al berichtten, zijn Manusama en en kele andere kopstukken uit RMS- kringen met de dood bedreigd als ze zich met de gijzelingsacties zouden bemoeien. Noes Sollssa, woordvoer der van de Vrije Molukse jongeren, heeft overigens ontkend dat de be dreiging van hem of een van zijn medestanders afkomstig is. Solissa acht het mogelijk dat vanuit Indo nesische kring dergelijke bedreigin gen worden geuit om paniek te zaaien. Aanvankelijk hadden de kapers ge zegd in het geheel niets te willen Een van de Zuidmolukkers beves tigt een RMS-vlag op de punt van de trein. Van onze verslaggever DEN HAAG/HILVERSUM De NCRV heeft de CHU moeten beloven dat in de toe komst meer contact zal worden gezocht met de CHU en ook met het CDA. In een gesprek heeft een afvaardiging van de CHU, onder leiding van voor zitter mr. baron O. W. A. van Verschuer, aan een delegatie van de NCRV laten weten bij zonder ontevreden te zijn over het feit dat tijdens de campag ne voor de verkiezingen zo wei nig steun is gegeven aan de CHU. De AR zou iets meer be langstelling hebben genoten. Mr. Van Verschuer herinnerde aan de binding die bestaat tussen VARA en PvdA en D'66 die hij met koekoek een zang aanduidde. Het CDA heeft een dergelijke promoting nooit ge had, vindt hij. (De VAR A-binding is in de statuten van de omroep vastge legd. De NCRV kent deze met poli tieke partijen niet red.) Maar omdat uitgegaan wordt van dezelfde uitgangspunten vindt de CHU-man dat toch ten minste mag worden gerekend op een volstrekt behoorlijk objectief verslag. Voor de CHU-delegatie deed de Hier ADVERTENTIES VERKENNING EN BEZINNING Reeks geschriften - over de verhouding van de kerk en het loodse volk - Herv Gerei en Chr Gerei - 4 x per jaar voor 13.50 elk nummer gewi|d aan één speciaal onderwerp - losse nrs 3 75 - juni a s aanvang 11e jaargang. Een greep uit eerder verschenen en nog ver krijgbare losse nummers de. J. Dijk: Hal Llndaey: profeet of fantast dra. J. Slomp Joden, christenen en muslima: een driehoeksverhouding? (3e druk) dr. J. L. Koole: Sabbat en zondag (2e druk) dr. U. H. Kollaard: Israél en de Palestljnen (2e druk) drs. H. G. Lelh Karl Marx en de emancipatie der Joden enzovoort. Besteladres: Dienstencentrum Gerei Kerken Leusden postrek 513153, telef. 033-43244, aid. brochure-verkoop en Nu-uitzending van zaterdag 21 mei de deur dicht. Daarin werden de kijkers in de gelegenheid gesteld lijsttrekker Van Agt van het CDA telefonisch vragen te stellen om hem in de gelegenheid te stellen op de thans levende problemen in te gaan. Om hem te confronteren met chris tenen met een andere politieke in slag werden ds. J. J. Buskes, Bas de Gaay Fortman en de heer P. Jonge ling ook in de uitzending gehaald.' Van NCRV-zijde wordt uitgelegd dat de bedoeling goed was, maar dat door een misverstand in de regie de telefoontjes van kijkers Van Agt ble ven bereiken, ook toen hij in gesprek was met drie genoemde personen. Daardoor bleef voor hem te weinig tijd over om zijn standpunt tegeno ver dat van hen uiteen te zetten. De NCRV betreurt dit en zegt dat net de opzet ook niet was. Een en ander heeft prof. dr. J. W. van Hulst van de CHU zo boos gemaakt, dat hij in een brief aan de NCRV heeft ge dreigd zijn lidmaatschap op te zeg gen. Na het gesprek met de NCRV van deze week zegt hij dat het bevre digend is verlopen, maar dat het van de komende ontwikkelingen zal la- Van een verslaggever GRONINGEN Een felle brand in een aantal bouwloodsen op een ter rein in Groningen heeft een schade aangericht van rond een half mil joen gulden. Op het betrokken ter rein wordt gewerkt aan de bouw van kantoren voor de rijksdienst voor studietoelagen. Vijf bouwketen gingen in de vlammen op. In de loodsen was kostbare apparatuur opgeslagen. Verder gingen veel bestektekenin gen verloren. Bijna twee uur na het uitbreken van de brand had de brandweer het vuur onder controle. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. De brandweer ver moedt dat er ergens een peukje in een prullemand is terecht gekomen. Alles worden in het werk gesteld om de werkzaamheden normaal voort te kunnen zetten. Marie Edwards Eleonor Hoover met een voorwoord van ds. Alje Klamer nu al 2de druk verschenen dus weer te koop in de boekhandel Alleenzijn beleven als een posi tieve uitdaging. Bestemd voor al die alleenstaande mannen en vrouwen die niet wensen te leven alsof zij slechts een wachttijd doormaken. 221 bladzijden paperback f 18,50 'n boek van Bosch Keuning. Baarn ten afhangen of hij NCRV-lid zal blijven of niet. Op de jaarvergadering van de CHU die vandaag wordt gehouden, zal mr. Van Verschuer op deze kwestie uit voerig ingaan. Ten slotte is van NCRV-zijde in het gesprek, van deze week, opgemerkt dat de contacten tussen de CHU naar de NCRV toe niet zo sterk zijn. Van CHU-zijde was het antwoord dat men ook nooit gevraagd wordt. Er zal aan verbetering worden gewerkt en de NCRV heeft speciaal gevraagd om in kennis te worden gebracht met contact-personen in verband met de publiciteit. De toekomstplannen zijn ook be doeld voor de eerstvolgende SUten- verkiezingen in maart 1978. De ont moeting tussen CHU en NCRV zat al heel lang in de pen, maar kon niet voor de laatste verkiezingen worden gehouden, omdalt men van CHU- zijde geen tijd had, aldus een NCRV- woordvoerder. AMSTERDAM De van oor logsmisdaden verdachte Pieter Menten mag niet mee naar Rusland, wanneer daar over een paar weken in aanwezigheid van een Amster damse justitiedelegatie een massa graf wordt geopend in Urycz. Dit gebeurt door de Russische autoritei ten. Menten had verzocht bij de ope ning van dit graf aanwezig te mogen zijn. Rechtbankpresident mr. J. A. schrö- der zei dat de rechtbank buiten haar arrondissement niet bevoegd is een dergelijk bezoek mogelijk te maken. In aanvulling daarop deelde officier van justitie mr. A. F. J. C. Haber- mehl mee, dat het ministerie van justitie heeft gezegd, dat er geen verdrag bestaat, dat voorziet in deze mogelijkheid, zodat de Nederlandse regering het daarom niet aan de Russische autoriteiten kan vragen. Op 14 juni vertrekt de delegatie uit Amsterdam naar Rusland. De rege ring heeft gezegd wel bereid te zijn te bevorderen dat de raadsman van Menten, mr. van Heijningen deze reis kan meemaken, zij het op diens eigen kosten. Op 25 en 26 augustus zullen, als ze kunnen komen, zes Russische getuigen van de oor logsmisdaden worden verhoord. 99 Van een verslaggever AMSTERDAM Minister Boersma van sociale zaken acht een regionalisering van de uitvoering van de sociale zeker heid vereist, zowel om de stij gende lasten te kunnen beheer sen, als ook om de vooreienin- gen beter bereikbaar en toe gankelijk te maken voor dege nen die erop zijn aangewezen. Boersma zei dit gisteren in Amster dam op een bijeenkomst wegens het 25-jarig bestaan van de Organisatie wet Sociale Verzekering. De verschil lende wetten voor sociale uitkerin gen worden thans nog door een reeks van uiteenlopende instanties uitge voerd, gespreid naar bedrijfstak en naar soort van de uitkering. Onder regionalisatie wordt doorgaans ver staan dat er per regio één kantoor komt van waaruit alle soorten van sociale uitkeringen worden verzorgd. Boersma pleitte verder voor „een zorgvuldige overweging" of de ver schillende wetten voor uitkering bij werkloosheid (de WW en de WWV) en bij arbeidsongeschiktheid (de Ziek tewet en de WAO) niet samenge voegd zouden moeten worden tot één nieuwe wet. Dat zou mogelijk kunnen bijdragen tot betere beheer- weten van bemiddelaars. Later kwa men zij hierop terug en gingen in principe akkoord met bemiddeling, waarna dagenlang werd onderhan deld over de Zuidmolukkers die voor beide partijen acceptabel zou den zijn. Behalve over de bemiddeling is gis teren met de kapers ook gesproken over de voeding. Na contact met de medisch studente in de trein werd besloten dat voedsel vetarm te hou den Er zal wellicht een diëtiste wor den ingeschakeld om een zo afgewo gen mogelijk voedselpakket samen te stellen. Het voedsel werd gister morgen in de regen naar de trein gebracht. De rechercheurs die dit deden droegen doorzichtige regen jassen om de kapers te laten zien dat er geen wapens onder zaten. De kapers in de school weigerden gis termorgen voedsel aan te nemen van een ander dan van de onderwij zeres die dit tot nu toe heeft gedaan, maar die gisteren weer aan het werk moest. Er zou worden gepoogd de kapers over te halen ook een andere voedselbrenger te accepteren. Het contact met de school beperkt zich overigens tot voedsel-perikelen. De onderhandelingen worden vanuit de trein steeds door een en dezelfde kaper gevoerd met de psychiater dr Mulder. De kapers in de school zijn voor hun informatie daarover geheel aangewezen op de radio en televisie in de school. Gistermiddag om een uur of vijf, ongeveer op het tijdstip dat er overeenstemming werd be reikt over de bemiddelaars, stapten vier Molukkers uit de trein om een vlag op de trein om een vlag op de trein te planten. In Den Haag had Lokollo. vice- president van de RMS, een gesprek met minister Van Doom. Dit ge sprek, zo werd gezegd, zou alleen betrekking hebben gehad op de ver houding tussen Molukkers en Neder landers. Tussen de bedrijven door wordt in Den Haag ook druk overlegd over de vraag hoe het verder moet tussén de Molukse gemeenschap en de Neder landers na afloop van de gijzelingen. Concrete gedachten hebben zich daarbij echter nog niet ontwikkeld, aldus Den Uyl, die zei dat de aan dacht nu primair gericht is op de afloop van de gijzelingen. ue onderwijzer van Beetz die samen met de schoolkinderen uit de school in Smilde is vrijgelaten, ligt nog steeds in het ziekenhuis. Hij is niet besmet foor het virus waarvan de kinderen ziek werden. De Nederlandse Spoorwegen heb ben bekendgemaakt dat in de ge kaapte trein nog dertig postzakken zitten. Men heeft er geen idee van wat er in zit. Het betreft een zending die onderweg was van Rotterdam naar Groningen. De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit laar niet meer Dank /u Eversun Het enige anti- zonncbrandmiddel, dat uw huid echt beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand deel Guanin. En de stofd-Panthcnol zorgt voor natuurlnke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bu apo theker en drogist. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De demonstrerende artsen en verpleegkundigen van het academisch ziekenhuis Leiden hebben gisterochtend beslo ten hun acties tegen de nieuwe parkeerregeling op te schorten. In een verklaring hebben zij laten weten dat door de nieuwe parkeerre geling vele artsen en verpleegkundi gen worden gedupeerd. Tevens we zen zij erop dat aan de demonstratie van afgelopen donderdag ook vigne thouders (degenen die dus wel moch ten parkeren op het terrein bij het ziekenhuis) meededen. Zij hebben de ziekenhuisdirectie gevraagd hen als nog aan parkeerplaatsen te helpen. De nieuwe parkeerregeling werd in gevoerd op aandrang van de Leidse brandweer uit oogpunt van brandveiligheid. Het totaal aantal parkeerplaatsen op het terrein bij het ziekenhuis werd hierdoor terug gebracht van 800 naar 500. Na de demonstratie van afgelopen donderdag, waarbij artsen en ver pleegkundigen de toegangswegen naar het ziekenhuis versperden, werd door de directie van het zieken huis en het college van bestuur van de Leidse universiteit de artsen en verpleegkundigen bevolen weer aan het werk te gaan. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen noemde deze maatregel „passend en van een juis te gestrengheid". Eerder die dag hadden patiënten klachten inge diend bij de staatssecretaris over het (ADVERTENTIE) sing en meer doelmatigheid, zo dacht de minister. Bevriezing Een andere spreker tijdens de bij eenkomst, prof. dr. D. J. Wolfson, hoogleraar openbare financiën aan 'de Erasmus Universiteit, meende, dat de regering tijdelijke bevriezing van de sociale uitkeringen moet overwegen, wanneer de uitslag van het loonoverleg tussen werkgevers en werknemers niet strookt met de centraal vastgestelde economische uitgangspunten. Volgens de hoogle raar is de mogelijkheid om de aan passing van sociale zekerheidsuitga ven tijdelijk op te schorten nodig als alternatief voor een loonmaatregel. „De mogelijkheid van sancties op het niveau van de sociale zekerheid zal de vakcentrales meer steun ge ven tegen het ten koste van anderen prijsopdrijven vanuit de achterban, dan de dreiging van een loonmaatre gel alleen," aldus de heer Wolfson. De eventuele achterst and moet dan een volgend jaar worden ingehaald „Mijn centrale stelling is," aldus de hoogleraar, „dat de sociale partners niet de lusten van een meepraten over de collectieve voorzieningen kunnen opeisen zonder de lasten van medeverantwoordelijkheid voor het economisch evenwicht te aan vaarden." opschorten van het operatieschema en de problemen rond de bereikbaar heid van het ziekenhuis. Leeuwenhoek Overigens zouden de parkeerproble men makkelijk op te lossen zijn door de aanleg van een nieuw parkeerter rein met 850 plaatsen naast het zie kenhuis in de Leeuwenhoek. Een ge deelte van dit terrein was oorspron kelijk bedoeld als bouwterrein voor de nieuwbouw van het AZL. Door de beslissing van het ministerie van onderwijs en wetenschappen de nieuwbouw neer te zetten op het huidige terrein van het AZL, komt de Leeuwenhoek nu in aanmerking als parkeerterrein. Hiervoor zal ech ter eerst overleg gepleegd moeten worden met de gemeente Leiden en het ministerie in Den Haag DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij kan van nu af aan de gevreesde iepziekte serieus te lijf gaan. De ministerraad heeft gisteren een speciaal besluit voor de bestrijding van deze ziekte goedge keurd. Daarin is onder meer gere geld dat de iepziekte ingedamd moet worden door Intensieve opspo ring en opruiming. De maatregelen zijn des te meer noodzakelijk nu een variant van de iepziekte optreedt waartegen onze iepen nauwelijks te genweer hebben. Het gevolg is dat vele iepen moeten worden gekapt met name ook In de steden en dat heeft op het stadsbeeld een zeer verarmende werking. „Als u hel waagt mij met die hamer te slaan, dan krijgt u een reactie die u nog nooit geiien hebt." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In tientallen landen worden politieke gevangenen, incidenteel of systematisch, gemarteld. Het aantal slachtoffers van martelingen moet daarom in de tienduizenden lopen. Het is een groep die dringend aandacht moet hebben van de medische stand. Dat is de mening van een groep van veertien Neder landse medici en verpleeg kundigen die nu ongeveer een jaar bezig zijn met het verschijnsel martelingen. Zij werken binnen het kadeT van Amnesty International, dat momenteel over de hele we reld probeert artsen en speci alisten te betrekken bij de campagne tegen het mar telen. Er zijn twee redenen waarom die medische deskundigheid dringend nodig is. In de eerste plaats moeten mensen die gemarteld zijn goed wor den opgevangen. Ook in Ne derland is er een groeiende groep van politieke vluchte lingen die in hun vaderland de afschuwelijkste behande lingen hebben doorgemaakt. Het zijn mensen die bijna al tijd wel bij een arts terecht komen voor de gevolgen van de martelingen die zij hebben moeten ondergaan. Wat die gevolgen precies zijn, wat de specifieke problematiek is van ex-gemartelden is nog niet bekend. In tal van lan den wordt daarom gepro beerd daarover zo snel moge lijk informatie te verzamelen. Het verst daarmee gevorderd is een groep van Deense me dici, die de afgelopen Jaren bijna zeventig slachtoffers van martelingen uitvoering hebben onderzocht. De resul taten van hun werk hebben ze vast gelegd ln een brochu re die gisteren in Amsterdam werd gepresenteerd. Een droog, deskundig verslag van een afschuwelijke werkelijk heid. Vergelijking De Nederlandse groep zal voorlopig niet ln staat zijn zo'n uitgebreid en stelselma tig onderzoek op te zetten als de Denen hebben gedaan. Wel hoopt de groep steun te krijgen van meer collega's zo dat ook ln Nederland de be handeling van mishandelde politieke vluchtelingen veel beter kan worden. Woordvoerder van de groep, dr Herman van Greuns, vindt dat dit een plicht ls van de medische stand. Hij maakt een vergelijking met de op vang van de mensen die na de Tweede Wereldoorlog uit de concentratiekampen kwa men. Jarenlang ls onvoldoen de onderkend dat deze groep zeer bijzondere problemen had. De hulp voor die groep kwam daardoor erg laat op gang met als waarschijnlijk gevolg dat het probleem van het zogeheten „post- concentratiekamp- syndroom" nu zo lang na de oorlog, nog steeds le vensgroot is. Dr Van Geuns vindt dat de medische stand een vergelijkbare gang van zaken bij de groep ex- gemartelden kan en moet voorkomen. „Na de tweede oorlog gold nog het excuus dat wij het probleem niet kenden. Dat geldt nu in eik geval niet meer," aldus dr Van Oreuns en hij laat duide lijk merken teleurgesteld te zijn dat er vanuit de Neder landse medische wereld niet meer belangstelling is ge toond voor dit probleem. Methoden Naast de opvang van ex- gemartelden moeten de me dici zich ook bezig houden met de bestrijding van mar telingen. Het martelen van gevangenen is al lang niet meer eenvoudig „beulen werk" Er bestaan tegen woordig „verfijnde" metho den om mensen aan het pra ten te krijgen. Er wordt ge bruikt gemaakt van bijvoor beeld elektriciteit en che mische middelen Dat maakt het moeilijk om te bewijzen dat er is gemarteld. Als ie mand in elkaar is geslagen, is dat na enkele dagen zonder moeite te constateren. Als er tussen het slaan en het on derzoek een wat langere tijd ligt wordt dat al een stuk moeilijker. En als iemand met elektrische schokken ls behandeld is dat uiteraard na vele maanden nauwelijks meer vast te stellen. Landen waar martelen systematisch gebeurd hebben zo langza merhand een grote deskun digheid op dit terrein. Ge vreesd wordt dat steeds meer zal worden geprobeerd geen sporen na te laten bij marte lingen. Amnesty vindt dat dit ook met „deskundigheid" moet worden bestreden. Er moeten methoden worden ontwikkeld waarmee on- omstootbaar kan worden aangetoond dat er inderdaad ls gemarteld Ook op dat ter rein is er nog veel medisch onderzoek te doen, waarvoor ook in Nederland dringend deskundige mankracht nodig ls. (Het secretariaat van de Nederlandse groep ls: Jan Vermeerlaan 23. Oegstgeest.) paperback ^19,50 - in de boekhandel een uitgave van Ten Have, Baarn

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3