Vakantie vieren kan in Duitsland heel apart 1974, dat wordt het nooit weer Stil Casino jflCHSBUlG^ Oude haven rV* SLEESWIJK-HOLSTEIN, Legoiand Openlucht ,si£»«soo«r Zeeoauanum" Boottochten IMICI LuneDurgtr Heide NEDER SAKSEN Konmgstuinen VredeS2oal1548 Museo Dierentuin Omgeving met meren en bossen Vredes2aai J 1648 Harz NOORDRIJN WESTFALEV Rol lenvan- gersstad Druipsteen \grot r Saueriandj ITTflBOM OÜS SElDORf Mode centrum Gnmmmuseum Troon Karei de Grote Oude vesting Romontlsche stad Waanerstod RUNIAND PFALZ Ivoor^nijden Oudste stad van Duitslond Stadst^j Keueriaoi muur Vmdplaots edelstenen Slot ruïne Speelgoedmuseum Durerhuls STUTTGART S Historische! BADEN- ^-^binnenstod TUBIRGCf Waterval WURTTEMBERG Oude vls- serswijk Zeppelin 'museum .Klokken ^museum Boden- Casino V. PELT TROUW] ZATERDAG 4 JUNI 1977 WEST-DUITSLAND TROUW/KWARTET PAGINA 37 door Dick Ringlever AMSTERDAM Het is zo maar een voorbeeld uit de stapels voorlichtings brochures, die Duitsland Nederlandse vakantie gangers voorzet. Een drie weekse vakantie ergens in landelijk Hessen, drie weken logies en vol pensi on met daarnaast ook au torijlessen. Tien uur in to taal, volgens de arran geurs voldoende voor het internationale rijbewijs, dat eenmaal thuis kan worden ingewisseld voor een Nederlands. Dat alles bij elkaar kost dan duizend gulden plus nog eens een royale honderd gulden voor lesmateriaal en de kosten van het examen. Het willekeurig gekozen arrangement maakt deel uit van de grote serie hobbyva kanties, waarmee de Duitse VW's de laatste jaren sterk aan de weg timmeren. Doe- vakanties, waarin vrijwel van alles mogelijk is. Een cursus zweefvliegen bijvoorbeeld, schilder en ceramiek cursus sen, lessen meteriologie, foto grafie, modelbouw, talen, zei len of een arrangement vol fossielen zoeken in de Eifel. Boerderij Voor hen, die eens wat anders willen in hun vakantie dan luieren alleen: op het gebied van de speciale arrangemen ten springt Duitsland er als Europees vakantieland duide lijk uit met méér mogelijkhe den. Met boerderij vakanties bijvoorbeeld. Goedkope aan biedingen voor toeristen, die de luxe van het hotel best wil len ontberen en genoegen ne men met een eenvoudige ka mer en 's avonds een stevige bauernplatte in plaats van het voorname vier gangen-diner. Vooral voor gezinnen, advise ren vakantiemakers Niet al leen vanwege de prijs (die ligt zo tussen de 18,- en 26,- per dag per persoon vol pension) maar vooral ook omdat er voor kinderen eigenlijk geen idealer vakantie bestaat. Ze mogen rommelen in de stallen van die boerderijen die hun erf openstellen voor de toerist, sommige erg eenvoudig met kamers ln de boerderij zelf, andere wat meer ingesteld op toerisme met een dependance naast de hoeve. Al die adres sen worden vermeld in het boekje „Ferien auf dem Lan de", dat gratis bij het Duitse reis- en informatiebureau in Amsterdam verkrijgbaar is. Slotvakanties Nóg zo'n typische Duits initia tief: vakantie vieren op een echt slot, waarvan er zo'n 50 accommodaties bieden aan toeristen. Een kleine 20 jaar geleden is daarmee begonnen en vrijwel elke zomer zijn ze volgeboekt. Aan te bevelen voor hen die willen snuiven aan Duitse historie en hun va kantie wat voornamer willen doorbrengen, te midden van de wapenschilden en harnas sen van strijdbare voorvade ren, met kaarslicht op de met kristal gedekte tafel, kortom in kasteelstijl met alle attrac ties die er aan verbonden zijn soms inclusief het gillend spook om 12 uur 's nachts. Uiteraard zijn deze arrange menten wat duurder, al ko men ze vrijwel nooit boven de 50 gulden per dag. Informatie daarover geeft de brochure „Gast im Schloss" en de auto- kaart aan de hand waarvan men elke dag een ander slot of historische herberg kan aandoen. Romantiek Een beetje in diezelfde sfeer liggen de romantik-hotels, een keten van zo'n 40 hotels, die naast de huiselijkheid (ze wor den gedreven door de eigenaar zelf) het romantisch tagelen propageren. Hoewel meer daagse arrangementen moge lijk zijn passen de romatik- hotels meer als pleisterplaat sen in een trektocht. Ook al omdat men, zelfs in de drukste tijd nooit om on derdak verlegen hoeft te zit ten: wie eenmaal in zo'n hotel heeft overnacht kan er zeker van zijn de volgende nacht in een ander hotel van de keten te worden ondergebracht. De eigenaars hebben zich daartoe verplicht. En wanneer zo'n ho tel toch helemaal vol zou zit ten, dan wordt een gelijkwaar dige kamer elders gegaran deerd. De prijzen liggen ge middeld tussen 35,- en 40,- voor logies met ontbijt en be dragen nooit meer dan 50,-. Concentraties Overigens maakt, blijkens de statistieken, maar een zeer ge ring deel van de 1.2 miljoen Nederlandse toeristen van de ze mogelijkheid gebruik. Ver reweg de meeste kiezen de campings of boeken voor een all-in arrangement per Rijn boot bus of trein. Daarnaast zijn vooral de laatste jaren de autotours erg populair gewor den. (Reizen in eigen auto en overnachten in te voren ge boekte hotels of bungalows). Belangrijkste concentratiege bieden zijn de Rijn- Moezelstreek, Sauerland en Teutoburgerwoud en het Zwarte Woud. „Jammer", noemt dat Werner Gegen- warth van het Duits Ver keersbureau, „want zelfs in het hoogseizoen heeft Duits land veel nauwelijks ver gele gen en qua natuur even mooie gebieden, die lang zo druk niet zijn. Voorbeelden noemt hij het Reungebied (rond Würtzburg en Fulda) het Fich- telgebergte bij Bayreuth en het Odenwald (Michelstadt). Tips Nog een paar tips van het ver keersbureau: wie een vaate standplaats vakantie heeft en ln de buurt wat wil rondtoeren, kan in Duitsland voordelig met de tein uit zijn. Een voorbeeld daarvan is de toerkaart, ver krijgbaar op de grotere stati- oins in Duitsland (niet ln Ne derland). Die kaart kost voor één persoon ƒ25,- voor twee personen samen 35,- en voor het gehele gezin inclusief alle ongehuwde kinderen 45,-. is tien dagen geldig en geeft recht op onbeperkt treinen op ruim 1000 km spoor in het district. De kaart kan echter alleen worden verkregen op vertoon van een op Neder landse stations of bij reisbu reaus te kopen Ferienkarte. Met die kaart betaalt men de reis naar de plaats van be stemming en krijgt daarop 12'/j procent korting (de Fe rienkarte is alleen verkrijg baar wanneer die plaats van bestemming tenminste 201 ki lometer van de grens ligt). Voor 60 en 65-plussers gel den in Duitsland dezelfde faci liteiten als in Nederland. Bij 28 grotere stations in Neder land kunnen zij op vertoon van hun pasje een zogenaam de seniorenpas krijgen, die in Duitsland een reductie van 50 prodent op alle enkele reisprij- zen geeft. Er zijn twee soorten passen: de A-pas die 55L- kost en geldig is op dinsdag, woensdag en donderdag, en de B-pas die 108,- kost en op alle dagen geldig is. In beide gevallen is de geldigheidsduur een jaar. Er zijn meer van die voordeel aanbiedingen. Wie er alles van wil weten kan daarvoor het beste de brochure „Ontdek Duitsland per trein" aanvra gen. Ook dat kan bij het Duits Reis- en Informatiebureau in Amsterdam (Spui 24). En als u daar toch bent vraag dan ook in ieder geval naar het boekje „Prettige vakantie in Duits land". Daar staat vrijwel alles in wat een Duitslandganger behoort te weten. door Ruud Verdonck West-Duitsland is een repu bliek, die officieel de Bondsre publiek Duitsland heet. De president heeft een voorname lijk representieve taak. Pogin gen van de huidige hoogwaar digheidsbekleder, de liberaal Walter Scheel, de presidentiële bevoegdheden te verruimen, hebben totdusver weinig suc ces gehad. De leiding van 's lands zaken is in handen van de Bondskanselier, sinds drie jaar in de persoon van de sociaal democraat Helmut Schmidt. De Bondsrepubliek is ca. 248.571 vierkante kilometers groot en heeft ongeveer 62 mil joen inwoners. De hoofdstad is Bonn, een universiteitsstadje dat in 1949 de voorkeur kreeg boven Frankfort en dat nu uit zijn voegen is gegroeid. De grootste steden zijn Frankfort, München, Keulen, Hamburg, Düsseldorf, Bremen, Stuttgart en enkele andere. Berlijn valt nog steeds onder het bestuur van de vroegere „Grcte Vier". In de Westduitse Tweede ka mer, de Bondsdag, zijn slechts drie partijen vergenwoordigd, nl. de Christen-democratische Unie die samen met de Beierse Christelijk-sociale Unie een christen-democratische fractie vormt; de Sociaal-democra tische partij en de liberale Vrije democratische partij, die be schikken over respectievelijk 243, 214 en 39 van de in totaal 4% Bondsdagzetels. Dc Duitse communistische partij en de neo-fascistische Nationaal-democratische partij zijn er niet in geslaagd, zetels te veroveren, omdat zij niet tenminste vijf procent van de stemmen wisten te behalen. In de Bondsraad (vertegenwoordi ging van de deelstaten) hebben de christen-democraten een flinke meerderheid, terwijl de sociaal-democraten en dc libe ralen samen in de Bondsdag over meer zetels beschikken dan de christen-democraten. Het coalitie-kabinet van Schmidt bestaat dan ook uit ministers van SPD en FDP. De voortekenen zijn be paald niet slecht te noe men. Er is na veel hangen en wurgen een nieuwe in terim bondscoach gevon den. Van allerlei ambi tieuze oefenprogramma's lijkt ook weinig terecht te komen, dus dat zit ook goed. En als alles een beetje meezit valt de defi nitieve beslissing weer in de tweede wedstrijd te gen België Eigenlijk heb ben we alleen nog Johan Cruijff nodig om volgend jaar weer prachtig tweede te worden bij het wereld kampioenschap voetbal. Maar wereldkampioen worden in Argentinië? Nee, dat zit er niet in. Dat had in 1974 moe ten gebeuren. Nu nog zijn er mensen die doodziek worden als er iemand begint over dat we reldkampioenschap van 1974. Mensen die hard naar hun te levisietoestel lopen en einde lijk uit vrije wil de knop om draaien. als weer eens iemand meer dan alleen die strafschop van Johan Neeskens wil laten zien. Waar de belabberdste quizzen, waar de mallotigste shows, waar het meest plat vloerse amusement of weer zo'n western uit 1956 faalt, daar slaagt nota bene volks- voedsel voetbal wèl. Het inmiddels kleuren toestel gaat ujt. In West-Duitsland interes seert niemand die strafschop van Neeskens iets. Daarna wordt het immers pas echt leuk. Daarna wordt „unsere Mannschaft" wereldkampi oen. En nu al weten ze daar dat de hele film volgend jaar misschien nog eens herhaald wordt. Ze hebben daar nog steeds een vaste bondscoach, Herr Helmut Schön Voetbal len in dienst van een buiten landse werkgever is er de spe lers van het nationale elftal verboden Over de toestand in Argentinië maakt geen voet balliefhebber zich druk En wij? Wij met onze Hërr Happel die z'n tijd moet gaan verdelen tussen een Belgische topclub en „ons Oranje." Wij met onze halve selectie die straks weer vrijgekocht moet worden door een regiment o. zo slimme KNVB officials. Wij met onze steeds sterker wor dende bezwaren tegen Argen tinië, de beperkte mate van vrijheid daar en de overdosis aan terreur. Als we wereldkampioen had den moeten worden, dan had dat in 1974 moeten gebeuren. Toen ineens was „ons Oranje" iets waarmee je de straat op durfde te gaan. Automobilis ten plakten stickers met „Oranje supporters" op de achterruit, ook al moest daar voor de sticker van de cam ping aan de Playa del Sol sneuvelen. Tot dat moment hoorde je ei genlijk een enkele oudge diende nog wel eens met en thousiasme over het Neder lands voetbalelftal praten. Bij voorkeur tijdens het koffie- uurtje voor de radio. Wat het voor een simpele timmer mansknecht niet betekende indien hij het oranje-shirt, om de schouders mocht laten glij den. Dat je bijkans vol schoot als de harmonie het Wilhel mus inzette. Dat we nog zo gelachten hadden toen zc in Spanje per ongeluk „Daar zijn de appeltjes van oranje weer'' begonnen te spelen En tacti sche tips? Wij speelden het stopperspil-systecm met een donderpreek vooraf en hup de wei in. We wilden geld mee brengen om in Oranje te mo gen spelen. Ach tegenwoordig is dat allemaal anders. Wij zoenden ook niet na een doel punt en we waren gewoon beter Ineens kwam dat allemaal te rug in 1974. Ineens was „ons Oranje" echt iets. In het begin nog wat. stroef, maar allengs steeds spontaner Willem Duys Willem Duys stond aan het hoofd van het supporterslegioen Hij had een prachtige blauwe blazer gekregen met een KNVB-em- bleem erop en paradeerde trots door bestuurskamers alsof hij zelf in het nut van zijn aanwezigheid was gaan gelo ven. Daarna hebben we hem nooit meer terug gezien. Dat embleem zal ook wel van die blazer afgehaald zijn. Want in de kringen van Duys is een mooie blazer nog altijd een hoogst courant artikel. En Maarten van Wamelen ver kocht het Nederlands elftal professioneel. Alsof het een wasmiddel was. En ja, soms was het ook net van het ni veau van wasmiddelenrecla me. Met een wedstrijd wie de mooiste mascotte kon maken. Ko Nijn was de haas gedoopt na een heftige nacht brain stormen achter een krat sher ry. Hij had meer; stickers, shirtjes en niet te vergeten het Oranje-paspoort. Daarna za gen we hem ook nooit meer terug. De prijs van oud papier zakte definitief naar twee cent de kilo toen hij z'n niet ver kochte lading paspoorten te rug kwam brengen. Langzaam groeide „ons Oran je" naar de favorietenrol toe. Steeds onder dekking van busladingen supporters die er een dag met een kater en slaap voor over hadden om „ons Oranjeter plekke te kunnen aanmoedigen Maar het was ook wel iets om de collega's op het werk 's mor gens met schorre stem en rode oogjes te kunnen vertellen hoe schitterend het allemaal ge weest was. Zelfs in het buitenland werd Nederland geprezen. Zelden wordt een Nederlander zo trots als na zo een compli mentje. In afwachting van de finale konden zelfs de Duit sers waardering opbrengen. Al was het alleen maar omdat de stadions waar „ons Oranje" speelde vanzelf vol liepen. Rinus Michels, dat werd in eens ook weer iemand De bul. de sfinx, de generaal. Men zei dat hij er bij de spelers altijd stevig de wind onder had Noemde ze een tijdje niet bij naam maar bij nummer Na afloop van wedstrijden kon er altijd ook maar weinig van af Een kuchje, driemaal „dus" en weer weg. Wat blijkt ineens tijdens het wereldkampioenschap, me neer Michels is een mens. Op de bonte avond van het jon genskamp stond hij zo maar een liedje te zingen. Er waren zelfs foto's in omloop waarop je hem kon zien lachen. Een zangeres die geluk, liefde en populariteit vond via een stel opgeschoten Jongelui op het station van Haarlem, zong zelfs een liedje over hem: De Generaal. In die business heb ben ze nu eenmaal een neus voor de trends. Rellen waren er. Journalist Ben de Graal werd door een groepje spelers in het water gekieperd. Zoals ze vroeger de broekspijpen van de leider dichtnaaiden. Half Nederland riep nu net goed, eigen schuld, dikke bult. Het hele» elftal op sjouw met geld. drank en lekkere wijven. Half Nederland roept: stelletje smeerlappen, dat jullie dat durven opschrijven En er was iets met een derde coach die aangetrokken was toen in Zeist nog eens een koffer met geld op zolder was gevonden Hij vertrok en liet de wildste verhalen achter zich Opgestuwd in de vaart van het lederen monster dat zo fraai van de voeten en voor hoofden van onze helden ver trok, telde geen enkele rel. Al leen de doelpunten die ons op weg hielpen naar de finale. Naar 7 juli 1974. Op 6 juli was de bakker van de hoek om half twaalf al door z'n voorraad gebak heen. Dat zei veel want hij betrok zijn taart jes van een fabriek waar ze alleen al ln afwachting van het vervoer krokant werden. De kruidenier was door z'n bier en chips heen en kon alleen nog een ruime sortering ranja en maria-kaakjes bieden De ca fés zouden langer open mogen blijven Straten werden afge sloten. Muziektenten werden neergezet. Vlaggen klaar ge legd. Morgen gebeurt het Het begon nog zo mooi „Jo han Neeskens. aanloop schot goal Jahaaa. goal. 1—0. En we hebben pas twee minuten gespeeld Kijk naar de herhaling. Maier is kans loos 1—0, wie had dat ge dacht"? Wie had dat gedacht? Wij Maar het ging niet door. Anderhalf uur later had Franz Beckenbauer de wereldbeker in z'n handen. Beckenbauer nota bene, die arrogante vent Die iets had met Franz-Josef Strauss. En Sepp Maier, met die onwijze lange broek stond ook al zo te juichen. Terwijl hij als voornaamsts ver dienste had dat hij regelmatig in de weg dook. Zelfs een te rugspeelbal had hij niet in één keer klem. Om over Gerd Mül Ier nog maar te zwijgen Of Schwarzenbeck. die speciaal onder druk van de opkomende kinderpsychologie aangepas tc verjongde uitgave van Hel mut Schön. Allemaal met die beker Op dat moment werd op de Dam de muziektent al afge broken. de wegafzettirig opge rulmd Drie filmploegen ston den er wat mistroostig en dui delijk voor niets bij Voor niets'' Toch wel. voor ons Met twintig man en vijf auto's deden we waar de rest van Nederland pas een dag later op kwam net alsof er niks aan de hand was, alsof we gewoon gewonnen hadden Een paar ererondjes toeterend over de Dam en een extra rit langs het Muntplein en toen naar het café voor het feest In onze kielzog slechts één brom fietser die zich op de Dam had aangesloten. Rood-wit-blauwe vlaggetjes op z'n stuur en lan ge oranje linten aan het spat bord. Op de bagagedrager stond een bordje „We reldkampioen". wat onhandig, maar zeer duidelijk. Een mooi feest mag je je im mers niet laten ontnemen Ze ker niet door een voetbal elftal En zeker niet door het Duitse elftal Want wij waren gewoon beter Maar dat was 1974

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 37