'Ik ben geen goed ingenieur' Strengere normen Zwitserse banken Metaalindustrie heeft mogelijkheden Personeel krijgt certificaat bij introduktie op beurs Consumentenbond wil rem op koffieverbruik Philips-president dr. ir. N. Rodenburg Herkomst geld wordt nagegaan Beslissing over Vredestein valt pas volgende week Organisatie in EG streven naar vraag- vermindering met ruim 30% Aanpassing, attentie en durf nodig POMPEN Verfindustrie wil fiscale aftrek onderhoud woningen ZATERDAG 4 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet door J. G. Wolters EINDHOVEN „Eigenlijk kan ik niets met mijn handen doen. Daarom ben ik ook geen goed ingenieur". Dr. ir. N. Rodenburg, die thans aan de top staat van het Philips-concern en die in 1953 cum laude promoveerde in de technische wetenschappen, kan een lichte glimlach niet onderdrukken als hij dat zegt. Dr. ir. N. Rodenburg, de nieuwe president van het Philips-concern, werd in 1919 in Groningen geboren. Hij studeerde elektro techniek aan de TH in Delft en trad op 1 augustus 1942 in dienst van het Philips natuurkundig laboratorium in Eindhoven. In 1948 ging de heer Rodenburg naar Hil versum, waar hij bij Philips' Telecommu nicatie Industrie PTI werkzaam was in het vakgebied van de automatische telefonie en transmissie. In mei 1953 promoveerde hij cum laude in de technische wetenschappen. Kort na dien werd hij hoofd van de afdeling ont wikkeling automatische telefonie van PTI. Eind 1958 werd hij benoemd tot adjunct directeur van PTI, waarna in 1962 zijn aanstelling tot directeur volgde. Op 1 juni 1972 werd de heer Rodenburg lid van de raad van bestuur van het Philips- concern en op 1 mei 1975 lid van het presidium en daarmede vice-president van de vennootschap. In de op 6 mei j.l. gehou den aandeelhoudersvergadering volgde zijn benoeming tot president van het con cern als opvolger van jhr. H. A. C. van Riemsdijk. Dr. ir. N. Rodenburg We spreken met hem In zijn ruime werkka mer op de 11e verdieping van het Philips- hoofdkantoor aan de Pleter Zeemanstraat in Eindhoven. Tegenover de ingang, zodat- iedere vertrekkende het wel moét zien, op een lantaarnpaal een opvallend groot ver kiezingsaffiche van Joop den Uyl: Joop den Uyl, die aldus lijkt te waken over de multinational Philips. Het zijn wat rare weken voor de heer Rodenburg. Als nieuwe president heeft hij juist een periode van veel kennismakingen in het bedrijf achter de rug. Nu heeft hij twee dagen uitgetrokken om Journalisten te ontvangen voor het onvermijdelijke in terview. We vragen hem wat hij daarvan vindt. Ziet u er tegenop? „Ach", zegt hij enigszins gelaten, „het hoort er nu een maal bij. Het hoeft van mij niet, maar aan de andere kant is het toch wel best ge zellig". Met de verkiezingsaffiche tegenover de hoofdingang in gedachten vragen wij de heer Rodenburg, wat hij van de uitslag van de verkiezingen vindt. „Twee dingen (als was het premier Den Uyl die spreekt) heb ben mij getroffen. De grote opkomst en de concentratie op drie grote partijen. Per soonlijk ben ik daar wel gelukkig mee." HIJ meent, dat het niet eenvoudig zal zijn voor PvdA en CDA om elkaar in een regerings programma te vinden. „Met een progres sief beleid kan men vrede hebben mits", zo stelt hij met nadruk vast,,,het bedrijf zijn vrijheid van handelen behoudt en verder kan werken in een ondememlngs- vriendelijk klimaat." Naijver Rustig en bedachtzaam formuleert de heer Rodenburg zijn antwoorden. Van enige opwinding is nauwelijks iets te merken. Af ten toe steekt hij een sigaret aan. Hij reageert wat feller, wanneer als onderdeel van een progressief regeringsbeleid de kwestie van de inkomensnivellering en het openbaarmaken van salarissen ter sprake komt. „Het kan alleen maar tot naijver leiden. Nivellering zal zeker tot gevolg heb ben, dat we niet meer de Juiste topmensen zullen kunnen krijgen. Dit niet alleen tot schade van ons bedrijf, maar van de gehele Nederlandse economie. De heer Rodenburg heeft er geen enkel probleem mee, dat hij als hoogste man in het bedrijf, geen deel uitmaakt van de familie Philips. „Al die familie-relaties zijn in het verleden nogal overdreven. Een vreemde eend in de bijt voel ik me ook bepaald niet. Uiteindelijk werk ik al 35 jaar bij het concern." „Hoe kijkt hij aan tegen zijn nieuwe functie? „Het bedrukt mij beslist niet, dat ik nu de hoogste maar ook de zwaarste positie in het concern heb bereikt. Was dat wel zo geweest, dan had ik toch kun nen weigeren. Mijn taak zal het zijn in vele vraagstukken de uiteindelijke beslissing te treffen. Daarnaast heb ik een stimule rende taak. Ik zal er achteraan moeten zitten, dat er nieuwe produkten* nieuwe markten worden ontwikkeld. Voorts zal ik veel moeten reizen om de mensen en de situatie in de landen, waar wij bedrijven hebben, te leren kennen. Ook de mensen buiten hebben er recht op, dat hun presi dent zo af ene fa ozzo af en toe eens langs komt." Vergeten Ziet de heer Rodenburg zijn technische achtergrond als een voordeel voor zijn topfunctie bij een elektro-concem als Phi lips? „In dit soort functies moet Je Je opleiding vergeten. Je moet proberen een brede kijk op het totaal te hebben. Het doet er niet zoveel toe van Je background Is geweest vóór deze functie. Overigens," zo merkt de heer Rodenburg op, „heb ik diverse commerciële functies binnen het concern vervuld, voordat ik in de raad van bestuuï kwam." Zijn voorganger, de heer Van Riemsdijk, was een echte sportfan. Vooral voetbal had zijn hart gestolen. Hoe zit dat met de heer Rodenburg? „De ben dat beslist niet. Ik doe niet aan sport. Ja, wandelen, maar dat kun Je eigenlijk geen sport noemen. Wat voetballen betreft wee tee eet ik nog nooit wat buitenspel is. Maar de voetbalclub PSV zal daae lijden hebben", zo voegt hij er desgevraagd aan toe." In elk geval niet zolang het voetballen een plezier blijft voor de spelers en de toeschouwers." De heer Rodenburg heeft een niet- alledaagse hobby. „Ik maak houten meu belen in mijn vrije tij#. Omdat ik vond, dat een mens nu eenmaal een hobby moet hebben, heb ik mij Mif het houtbewerken opgelegd. Een directeur van onze North American Philips-organisatie, die een vin ger bij het cirkelzagen had verloren advi seerde mij „deskundig" welke machines ik wel en welke ik niet voor de houtbewer king moest aanschaffen. Omdat ik niet zelf meubelen kan ontwerpen en de blaadjes, die op dat gebied te koop zijn, niet zo goed zijn, heb ik mij nu maar beperkt tot het maken van tuinmeubelen." Energie Het is niet te vermijden dat in een gesprek met de hoogste man van een bedrijf, dat zoveel met elektrische energie te maken heeft, het energieverbruik ter sprake komt. „Ik vind", zo zegt de heer Roden burg, „dat de mensheid wel iets te lichtvaardig heenstapt over de energiepro blemen. We moeten wel degelijk zuiniger met de energie omspringen. Ook Philips ontkomt er niet aan, dat we bij de vervaar diging van onze produkten veel aandacht aan het energieverbruik ervan moeten schenken. Hoewel het mij voor Nederland niet zó geschikt lijkt, kijken we toch voort durend in hoeverre het mogelijk ls produk ten te maken, die zonne-energie kunnen opvangen." Op het stuk van de kernenergie heeft de heer Rodenburg een uitgesproken mening. „Ik denk, dat wij die niet zullen kunnen missen. Dat wil niet zeggen, dat ik geen gevaren zie. Die zullen we echter zoveel mogelijk moeten indammen. „Inderdaad", zo geeft hij toe, „vrijwel alle produkten die wij maken gebruiken elektriciteit. Onlangs zag een boek het licht, geschreven door twee sociale werkers die al bijna zes jaar bij Philips (voor halve dagen) de meest eenvoudige montage-arbeid verrich ten. Hun conclusie is, dat het massale produktieproces dat als lopende band werk wordt omschreven de mensen „ka pot" maakt. Wij vragen de heer Rodenburg wat naar zijn mening zou moeten gebeuren om hier in verandering te brengen. Hij blijkt het boek niet te kennen. Het hoofd van de Philips-persdienst, die bij het interview aanwezig is en ervoor waakt dat zijn „baas" dingen zegt die hij beter niet kan zeggen, vertelt hem in het kort waar het om gaat. Daarna is de heer Rodenburg bereid nader op de vraag in te gaan. Vervangen „Wij bij Philips proberen zoveel mogelijk het lopende band werk te vervangen door Interessanter werk. WIJ noemen dat met een mooi woord werkstructurering. Zo zijn er kleine groepen mensen, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de produktie van een bepaald apparaat. Een hele staf werkt bij ons aan dit soort zaken. Niet iedereen wil echter verantwoording dra gen." aldus de heer Rodenburg. „Daaraan proberen we ook wat te doen. In het alge meen is het echter zo, dat het echte lopen de band werk in Europa er aardig uit begint te raken." Het gesprek komt op de investeringen, de technologische vooruitgang en de werkge legenheid. „Wij investeren in Nederland altijd nog een groot bedrag. We moeten onze produktiecapaciteit op tijd vernieu wen. Maar ook in andere delen van de wereld investeren wij. Er zijn nu eenmaal bepaalde landen, waar je alleen maar mag (kunt) verkopen, als Je een fabriek in dat land hebt Wil je de markt daar niet verlie zen, dan moet Je wel. Verder hebben wij in de Ver. Staten met het oog op onze toe komst een tweetal bedrijven overgeno men. Importeren van bepaalde produkten is daar vrijwel uitgesloten. We wilden ech ter mee blijven doen en dus En dan hebben we in het Verre Oosten, zoals be kend, ook nogal wat geïnvesteerd. In hoofdzaak om dat gebied te beleveren. Er wordt de laatste tijd nogal eens gespro ken over Nederlandse activiteiten in Ja pan om Japanse ondernemingen te bewe gen fabrieken in ons land te vestigen. Zoudt U het prettig vinden, zo vragen wij de heer Rodenburg, als uw concurrent Sony hierheen zou komen? Vrijheid „Ik zie dat nog niet zo gauw gebeuren. Maar als ze dat willen moeten ze dat doen. Vrijheid blijheid! Ik kan er niets tegen doen. Ik houd het altijd nog maar op de vrije economie. En trouwens we zetten zelf ook fabrieken in andere landen neer," al dus de heer Rodenburg. Hij meent stellig, sprekende over de werkgelegenheid, dat deze in de industrie zal afnemen. Door de komst van nieuwe technieken zal er voortdurend minder werk door mensenhanden zijn te doen. Dat is niet alleen bij Philips en in de industrie het geval, ook in de landbouw doet dit verschijnsel zich voor. Overigens wordt de soep doorgaans niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Toen de stoommachine werd uitgevonden, dacht men ook dat de wereld zou vergaan. Het is allemaal nogal meegevallen. Wat is tegen deze ontwikke ling te doen? „Je kunt de vraag opvoeren. Je kunt nieu we produkten lanceren. Je kunt ook korter gaan werken. Het kost echter wel geld. Als ik nieuwe produkten wil laten ontwikkelen in onze laboratoria, dan kan dat alleen maar als ik een redelijke winst maak. En pas als ik nieuwe produkten heb kan er sprake zijn van meer werk. Wat nu wordt gezegd: meer winst meer werk, gaat echt zonder meer niet op. Noch daargelaten, dat het verband tussen beide naar mijn mening niet met getallen is te staven." Jokers Onlangs is geschreven, dat de aandeelhou ders die de algemene vergadering van Phi lips bezoeken niet anders dan „onmondige jokers" zouden zijn. Bent U het daarmee eens? „Beslist niet", zo merkt de heer Rodenburg op. „Wij beschouwen ze in elk geval niet als zodanig. We prepareren ons altijd bijzonder serieus op de vergadering van aandeelhouders, ervan uitgaande dat deze mensen met belangen in de zaak er recht op hebben te weten wat er met hun bedrijf gebeurt. Hij hecht groot belang aan de functie van het publiek, als afnemers van de consu- mentenprodukten die Philips maakt. Er wordt nogal eens gezegd: zitten we op dat produkt nu werkelijk te wachten. De heer Rodenburg: als de mensen iets niet willen hebben, kopen ze het niet. De toets, die ik heb, is de markt. Koopt het publiek een artikel wel of niet. Als dat niet het geval is komt het vanzelf in de prullemand bij ons. Dan stoppen we ermee. Er is destijds nogal wat te doen geweest over de elektrische tandenborstel, waarmede wij aan de markt kwamen. Het was geen succes, maar de tandartsen waren enthousiast. Band „De ondernemingsraad acht ik absoluut een nuttige instelling", zegt de heer Ro denburg, „omdat daardoor een sterkere band ontstaat tussen directie en perso neel. Ik ben zelf van 1958-1964 voorzitter van de ondernemingsraad bij Philips Tele communicatie Industrie in Hilversum ge weest ten bewijze daarvan toont hij een tafelaansteker met inscriptie en ik kan niet anders zeggen, dan dat ik die functie destijds als bijzonder plezierig heb ervaren. Communicatie tussen de mensen in het bedrijf vind ik toch uiterst belangrijk. An ders kunnen makkelijk misverstanden ontstaan. Het moet echter niet zo zijn, dat er de hele dag wordt gepraat. Er moet ook nog worden gewerkt We besluiten het gesprek met een vraag over ontwikkelingshulp. „Ik geloof daar wel degelijk in", aldus de heer Rodenburg. Er ls veel voor te zeggen. Belangrijk is echter wel, dat er van een goede begelei ding sprake is. En wat onszelf betreft, als Philips zijn we natuurlijk niet helemaal vrij van egoïstische smetten. Per saldo zijn we een ohdememing, die iets wil verdie nen. Dat betekent, dat we er belang bij hebben dat in een bepaald land koopkracht wordt gecreëerd en dat de mensen op een hoger levenspeil worden gebracht. AMSTERDAM/ALKMAAR Wanneer op 14 juni dt royeerbare certificaten van aandelen van Eriks in Alkmaar (toelevering van onder meer appendage#, pakkingen en rubberartikelen) naar de Amsterdamse effectenbeurs komen, krijgen de werknemers van de nu 25-jarige vennootschap allen een certificaat van 20 nominaal, zo heeft de directie bij het uitkomen van het introduktie- bericht bekendgemaakt. Eriks heeft op dit moment een ge plaatst aandelenkapitaal van bijna 8,79 min. Ongeveer 20 pet. bevindt zich nog in handen van familie van de oprichters van het bedrijf, nog eens 20 pet. ls in het bezit van een kleine groep van ongeveer 15 andere aandeelhouders, terwijl de rest zich nagenoeg geheel in de vorm van cer tificaten in handen van het publiek bevindt Voor de verhandeling op de beurs ls voor nominaal 2,75 min aan certificaten beschikbaar. Eriks, in 1940 als firma opgericht en in 1952 omgezet in een NV, komt niet' naar de beurs omdat er sprake zou zijn van een directe kapitaalbehoef te. Doel is een grotere verhandel baarheid te verkrijgen voor het fonds dan op de Incourante markt het geval was, maar tevens speelt de expansiegedachte een rol. Ook door aandeelhouders is in het verleden om officiële notering gevraagd. Eriks (eind vorig jaar 553 man perso neel) zag in 1976 de omzet toenemen van 95 min. tot 102,2 min., en de nettowinst van 4,8 min. tot 5,2 min. Het dividend werd vastgesteld op 7. Over 1975 werd eveneens 7 uitgekeerd, waarvan 4 in aandelen. Aangezien er geen agioreserve be staat, ls men niet van plan met deze aandelenuitkeringen door te gaan. De pay-out van ongeveer 50 pet. vindt directeur C.F. Eriks redelijk. WEGENER'S COURANTEN CONCERN verwacht voor 1977 een stijging van de omzet met 4,5 pet en een stijging van de nettowinst per aandeel van 10 met tenminste 10 pet over het vergrote aandelenkapi taal. Vorig Jaar steeg de omzet ten opzichte van 1975 van 96 min tot 108,8 min en de nettowinst van 943.00 tot 2,4 min ofwel van 3,27 tot 7,14 per aandeel. Eerder werd voorgesteld een dividend van 3,32 in contanten of naar keuze 1,20 in contanten plus 5 pet in aandelen. Over 1975 werd 3 in con tanten betaald of naar keuze 5 pet in agio-aandelen. KON. TEXTIELFABRIEKEN ZüRICH (Reuter) De Zwitserse banken moeten er zorg voor dragen, dat de identiteit van hun klanten nauwkeurig wordt vastgesteld. Zij moeten ook voorkomen dat er misbruik wort gemaakt van het bankgeheim. Dit itaat in een regeling die de Zwitserse centrale bank en de ban- klerqprerexüglng hebben getroffen. De banken moeten niet alleen de Identiteit van bun klanten, maar ook de herkomst van het geld dat bun wordt aangeboden vaststel len. Als er reden tot twijfel ls, moet de desbetreffende klant een verklaring ondertekenen. Voor personen die uit hoofde van hun functie aanspraak kunnen maken op geheimhouding en voor hen die namens derden handelen, worden speciale beschermende maatregelen getroffen. In de regeling worden als onjuiste handelingen aangemerkt bet ope nen en aanhouden van rekenin gen of deposito's wanneer niet bekend is wie de eigenaar van de gestorte gelden la, het aanvaar den van gelden die naar bet oor deel van de bank rijn verworven door strafbare handelingen en het mogelijk maken van kapl- taalvlucht en belastingontdui king. De regeling wordt op 1 Juli van kracht en geldt voor vijf Jaar. Het in de regeling bepaalde geldt ook voor bestaande rekeningen. De banken zullen de banden verbre ken met die klanten die ze ver denken van het geven van valse informatie over de eigenaar van de gestorte gelden en met hen die vla de bank onjuiste handelingen hebben gepleegd. GEBR. VAN HEEK „SCHUT TERSVELD" heeft over een 1976 een netto verlies geleden van 2,18 min tegen een verlies van 3,45 min in 1975. Voorgesteld wordt het divi dend te passeren en het verlies af te boeken op de reserves. „Schut tersveld" keerde voor het laatst divi dend uit in 1974 (7 pet). De omzet ln de eerste 20 weken van dit Jaar lag bijna 30 pet boven het zeer lage peil van dezelfde periode van vorig jaar. De orderportefeuille ls thans rede-' lijk goed gevuld. Voor 1977 verwacht de directie van HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFENFABRIEK (Hoek- Loos) een verdere stijging van de omzet. Vorig Jaar steeg de omzet van 140,4 min tot 152,3 min en de netto winst van 8,5 tot 9,4 min. Eerder is voorgesteld het divident te verhogen van 1,60 tot 1,80 per aandeel van 10- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De beslissing over het al dan niet voortbestaan van Vredestein Loosduinen zal waarschijnlijk pas ln de loop van volgende week genomen worden. Minister Lubbers, de directie van Vredestein en de vakbonden konden het gisteren niet eens worden over het plan van de directie Vredestein Loosduinen en Heveadorp te bunde len in één nieuwe fabriek, te bouwen bij Arnhem. De vakbonden verwachtten deze week dat het gesprek van gisteren het afrondende gesprek over dit plan zou zijn. De heer J. de Jong van de Industriebond NVV deelde giste ren mee. dat de bonden nog met d« kaderleden willen spreken alvoreas het gesprek met de minister en de directie wordt voortgezet. De Jong meende dat er nu snel zekerheid moet komen, met name voor de 390 mensen, die ln de produktiesector van de Loosdulnse Vredesteln- vestlglng werkzaam zijn. Dit vooruitzicht staat ln het gisteren gepubliceerde Jaarverslag-1976 van de Vereniging voor de Metaal- en Elektrotechnische Industrie FME in Den Haag. Hierbij wordt de ver- wachting uitgesproken dat, als zou kunnen worden gerekend op: een gunstige wending van de externe factoren (bedoeld wordt dat over heid en maatschappij de waarde van een gezond bedrijfsleven, erkennen en mogelijkheden voor een rendabe le ontwikkeling daarvan willen scheppen) dit Jaar misschien al da aanzet kan worden gevonden voor een periode van herstel. Intussen ls de FME ln het algemeen niet gelukkig met financiële over heidshulp aan ondernemingen, die ln moeilijkheden terecht rijn geko men. Dit ingrijpen kan, zo wordt gezegd, tot concurrentievervalsing lelden, waardoor de positie van ge zonde bedrijven wordt aangetast. Afslanking Voor het voortbestaan van de me taal- en elektrotechnische Industrie wordt het thans ln gang zijnde hero- riënterlngs- en daarmee veelal gep aard gaande „afslankingsproces, een dwingende noodzaak geacht. Voor velen echter zijn de daarmee samen- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Europese consumentenorganisaties gaan, op initiatief van de Nederlandse Consumentenbond, proberen het verbruik van koffie met eenderde terug te dringen om langs deze weg een prijsdaling te bewerkstelligen. Het Konsumenten Kontakt doet niet mee aan de actie, maar distantieert er zich ook niet van. -Proefdraaien van een motor bij Vmf-Stork Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het komt er voor de ondernemingen in de metaal- en elektrotechnische Industrie op aan, zich tijdig aan te passen, attent te zijn op nieuwe ontwikkelingen en durf te hebben nieuw# wegen in te slaan. Er is geen reden eraan te twijfelen, dat zij daarin zullen kunnen slagen. hangende noodzakelijke veranderin gen maatschappelijk niet aan vaardbaar. aldus het verslag. De FME meent dat het, zoland het bedrijfsleven opereert in een op con currentie gebaseers syteem. het van wezenlijk belang ls de bedrijven ook 'in de arbeldsbezettlng flexibel te houden. „Wij zijn er ons van bewust van deze opvatting gemakkelijk als asociaal kan worden gekarakteri seerd en dat zij hard klinkt voor degenen die door ontslag wordt ge troffen. De vraag ls echter of de wijsheid die op korte termijn zoveel mogelijk arbeidsplaatsen ln de be drijven tracht te behouden, de wijs heid op langere termijn niet be dreigt." Voor de FME ls het antwoord op deze (zelf) opgeworpen vraag dat het bedrijfsleven, dat zijn verantwoorde lijkheid op langere termijn als bron ▼an maatschappelijke welvaart er kent, niet anders kan dan voor de laatste wijsheid kiezen. Het verslag gaat uitgebreid ln op de problemen die zijn ontstaan voor de metaal- en elektrotechnische indus trie als gevolg van de moeilijkheden ln de scheepsbouw ende verminder de groei van de bouwmarkt. De Consumentenbond, die de ter men „koffieboycot" en „acties" veel te zwaar vindt, probeert vooralsnog de vermindering ln het verbruik te realiseren door publikaties in het eigen orgaan „De Consumenten gids" (waarmee een op de acht gezin nen wordt bereikt) en het zoeken van publiciteit in de media. „Het is niet de bedoeling het publiek op te Jut ten. WIJ willen niet dat men de koffie laat staan, maar dat het verbruik vermindert," aldus een woordvoerder. De Consumentenbond motiveert de actie door te wijzen op het kunstma tig opjagen van de koffieprijs op de wereldmarkt, waarvan alleen de plantagebezitters, de handel en de speculanten beter worden en niet ten goede komt van de vele arme boeren ln de koffielanden. De Consu mentenbond is er zeker van, dat een vermindering van het koffieverbruik met bijvoorbeeld 20 procent een prijsdagllng met 6 procent ten gevol ge zal hebben. Het Konsumenten Kontakt, dat eer der beweerde dat een pakje koffie best een gulden goedkoper kan, be perkt zich tot toezien. De be langrijkste reden hiervoor ls niet de twijfel aan het effect van een ve- bruiksvermindering op de koffie prijs. Eerder ls het Konsumenten Kontakt van mening, dat een consu mentenorganisatie zich niet moet richten op te hoge prijzen op zich, maar op de oorzaken daarvan. Een woordvoerder. „Wij vinden dat de consument recht heeft op koffie te gen een redelijke prijs. Als die prijs te hoog ls, moet Je Je richten op de oorzaken, zoals ln het geval van kof fie de structuur van de koffiehandel de speculatie en het prijsbeleid van de overheid. Het Konsumenten Kon takt verwijt de overheid met name een prijsbeleid, dat te royaal ls ge weest voor de handel en de koffie- branders. De Consumentenbond deelt de me ning van het Konsumenten Kon- (ADVERTENTlE) takt, dat een pakje koffie een gulden goedkoper kan en dat de overheid de koffiehandel te veel naar de ogen heeft gekeken, niet. „Wel in de begin tijd van de prijsstijgingen is de over heid royaal geweest, maar de laatste tijd is het beleid aanzienlijk ver strakt," aldus de woordvoerder. Hij vervolgt: „Lubbers kan niet veel ver weten worden. Over een maand zal de overheid de prijs trouwens wel moeten verlagen, omdat de we reldmarktprijzen al zo'n 5 weken da len. Als die daling doorzet, zal moe ten blijken welke Invloed de over heid heeft op de kofflebranders." WASSENAAR De Nederlandse verfindustrie blijft hopen op het weer Invoeren van de fiscale aftrek baarheid van onderhoudswerk van de eigen woning. Dit in de stellige overtuiging, dat dit een stimulans zou betekenen die niet alleen ten goede zou komen aan de afZet. van de bedrijfstak, maar ook zou leiden tot een betere bescherming van ons nationale woning- en gebouwen- bezit. Dit schrijft de Vereniging van Vert en Drukinktfabrikanten in haar jaarverslag 1976. Het rendement van de verf- en druk inktindustrie ls de laatste jaren, on der meer door de diepe economische recessie (hoewel per bedrijf sterk uiteenlopend) aanzienlijk terugge lopen. De verfindustrie zag vorig Jaar vol gens voorlopige cijfers de afzet stij gen met 4.1 pet van 189.550 tot 197.405 ton. In geld uitgedrukt ging de afzet omhoog met 7.2 pet van 727.6 min tot 779,9 min. De ex port steeg 2062 ton naar 2522 ton of in geld van 15,0 min naar 19,1 min. Hier tegenover stond een in voer van 4540 ton (excl. België) met een waarde van 30,2 min. Het werknemersbestand ln de vert en drukinktindustrle ls vorig jaar licht teruggelopen. Oevreesd wordt dat door de nood gedwongen er ln de betreffende industrie ook bezuinigd wordt op investeringen in mankracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27