Treurige verhalen van twee managers Krachtproef voor herenteam Larqué opvolger van Velibor Vasovic Kandidatenpartijen in Genève en Evian Twee overwinningen voor Patrick Sercu 'Zonder goede organisatie ben je nergens' Renee Richards ook niet op Wimbledon Halve finales beginnen 1 juli Aad Tak tweede in Milkrace Zware voorbereiding op toernooi om wereldbeker hockey Zware indeling handbaldames ZATERDAG 4 JUNI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 23 door Matty Verkamman GRONINGEN/DEN BOSCH FC Groningen en FC Den Bosch. Twee eerste divisieclubs, die nog niet zo lang geleden in de hoogste betaalde voetbalklasse vertoefden. FC Den Bosch degra deerde in 1973 uit de eredivisie, FC Groningen een jaar later. Beide clubs wensten na de afda ling, hun nieuwe, grauwe omgeving weer zo spoedig mogelijk te verlaten. Tot dusverre is dat er niet van gekomen. Integendeel. Beide clubs zijn langzaamaan weggezakt. De hoop op een betere toekomst, lijkt vooralsnog irreëel. Gedwongen door allengs geringere financiële armslag, besloten de noordelijke en zuidelijke voetbalstichting onlangs om in het streven naar een hogere positie, voortaan geen gebruik meer te maken van de diensten van een mana ger. Een stap terug van jewelste. De desbetref fende managers zijn het daar mee eens. In twee monologen schetsen Adriaan Jans (FC Gronin gen) en Cor Hesselberth (FC Den Bosch) de weinig rooskleurige situaties. Jans is drie jaar werkzaam geweest bij FC Groningen. Hij ambieert een nieuwe functie in het betaalde, zegt ook over contacten te be schikken, maar zal volgend seizoen zeker nog niet terug keren in die wereld. Hesselberth krijgt na vijf kwijnende jaren bij FC Den Bosch de gelegenheid om het bij een eredivisieclub (FC Utrecht) te proberen. Beide managers ver tellen een tamelijk treurig verhaal. Hessel berth: „Ik vertel over FC Den Bosch, maar bij de meeste clubs in de eerste divisie is het niet veel beter." Cor Hesselberth (44): „Treurig ja, maar het is niet anders. Het draait natuurlijk allemaal om het geld. dat er niet is. Noodgedwongen blijft er in organisatorisch opzicht vrijwel niets over. De trainer. Ad Zonderland, en het bestuur moeten mijn taken nu overnemen. Zonderland is daar na tuurlijk niet gelukkig mee. Hij is tenslotte als technische man aange trokken. Hij krijgt nu met zaken als het huren van bussen, organiseren van etentjes voor de wedstrijden en materiaal-kwesties te maken. Zon derland leidt zelfs de contractbe sprekingen. Een heel karwei, want met uitzondering van Jan Peters (de voormalige amateur-international, die het in zijn eerste seizoen bij FC Den Bosch in de spits goed heeft gedaan - red.) en Piet Kamps, lopen alle contracten af. Zonderland is tot dusverre tot overeenstemming geko men met Salm, Van den Bosch en Adriaanse. Hij is nu op vakantie, dus gebeurt er op het moment eigenlijk niets. De spelers wachten af, het bestuur ook. Meestal is iedereen er wel weer op de eerste training, daar hoopt men maar op. Maar het is best mogelijk dat er een aantal spelers vertrekt. Dan kunnen er alleen ama teurs voor terug komen. Je loopt dan eerder de kans dat het nog slechter dan beter gaat." En slechter kan het eigenlijk al niet. Cor Hesselberth, gelaten, over de Bossche kommer en kwel: „We heb ben het afgelopen seizoen met een gemiddeld aantal toeschouwers van krap 2000 gedraaid. Terwijl we een gemiddelde van zo'n 4000 hadden begroot. Ik schat het tekort op twee ton. De gemeente is vorig jaar bijge sprongen met een garantielening van vier ton. Dat bedrag ging met een voor het grootste gedeelte op om de tekorten van de twee voorgaande seizoenen weg te werken. Er bleef uiteindelijk een ton over. Voor dat bedrag zijn Peters, Burhenne, Adri aanse en nog enkele amateurs aan getrokken. Maar ik betwijfel of de gemeente nu weer zal bijspringen. Vorig jaar was het al een kwestie van hangen en wurgen in de raad. Ik zie het nu somber in. Men houdt zich bij de club min óf meer vast aan de laatste uitspraken van minister Van Doorn (toch plaats voor twee betaal de divisies in Nederland - red.). Ver dwijnen hoeft FC Den Bosch ook niet. Tijdens de twee seizoenen in de eredivisie is gebleken, dat de Bossche regio voetbalminded is. Het moet, hoe dan ook, mogelijk zijn om in de hoofdstad van Noord-Brabant betaald voetbal te spelen. Zeker als je de uitstekende accommodatie in ogenschouw neemt." We stellen dat het na het vertrek van manager Joop van der Klink, vijf jaar geleden, snel bergafwaarts is gegaan met FC Den Bosch. Cor Hesselberth maakte het laatste (de- gradatie)jaar in de eredivisie nog mee. In dat jaar daalde het gemid delde van 11.500 toeschouwers al tot 7500. Tijdens de vier daaropvolgen de jaren in de eerste divisie, kwam men nooit meer boven het toch al zo schrale gemiddelde van 2000. Hes selberth: „Het succes van FC Den Bosch is natuurlijk niet direct het succes van Van der Klink geweest. Een manager is net als een trainer LONDEN De van man tot vrouw geopereerde Renee Richards zal ook niet kunnen tennissen op het toer nooi van Wimbledon, dat einde deze maand begint. Renee Richards die onlangs na chromosomentesten werd geweigerd voor de internatio nale kampioenschappen van Italië en Frankrijk, hoefde zich daar in Engeland niet aan te onderwerpen Hoofdscheidsrechter Fred Hoyles van Wimbledon verklaarde dat de reglementen van Wimbledon inhou den dat bij weigering van een speler of speelster geen opgaven van rede nen hoeft te worden gedaan. Renee Richards werd „gewoon" geweigerd. DARIJS De Joegoslavische Mima Jausovec heeft als eerste de finale van het dames enkelspel van de internationale tenniskampi oenschappen van Frankrijk bereikt Zij versloeg in de halve finales in Parijs de Tsjechische Regina Marsi- kova in drie sets: 6-1, 3-6, 6-3. toch grotendeels afhankelijk van het spelersmateriaal. Hij kan wel tot een goede arbeids-situatie bijdra gen. Toen Van der Klink vertrok, kende de ploeg een doorsnee-leeftijd van maar liefst 29 jaar. Gelijktijdig stopte de oude kem: Schuurman, Wolbers, Pijs, Verhagen, Nettgen, Ciric en Mitic. In een jaar tijd moes ten zes jeugdspelers uit het C-team die ouderen vervangen. Dat is te moeilijk geweest. Daar heb je dan als manager toch mee te maken." Cor Hesselberth geeft toe, dat hij de Bossche ellende min of meer opge lucht verlaat. Desondanks pleit hij voor een nieuwe manager, wanneer hij besluit: „Alle clubs, die van een bepaalde organisatie terug vallen naar niets hoe noodgedwongen dan ook krijgen uiteindelijk toch de rekening voor zo'n beleid gepre senteerd. De club doet nu een enor me stap terug. Men komt in een situatie als in de beginjaren van het betaalde voetbal. FC Den Bosch zou eens echt de gelegenheid moeten krijgen om op langere termijn te werken. Nu is het elk jaar weer wrin gen. Het betekent dat je er steeds zwakker op wordt." Adriaan Jans (39): „Na die degrada tie naar de eerste divisie, wilde men zo snel mogelijk terug naar de hoogste klasse. In dat streven achtte het bestuur een adequate or ganisatie een eerste vereiste. Van daar dat ik als zakelijk leider werd aangetrokken. In het kort is de situ atie nu als volgt: FC Groningen heeft dat doel de eredivisie nog steeds niet bereikt. Het publiek en de mijns inziens te kritische regio nale pers zijn gaan morren. Men is zich gaan afvragen, wat die Jans dan wel deed bij FC Groningen. Die aversie tegen mijn persoon vanuit de achterban en de pers is misschien begrijpelijk. Ik ben nu eenmaal geen type, dat zich graag op de voorgrond plaatst. Misschien heb je dat toch wel nodig in de voetbalwereld, die presentatie van je zelf naar buiten. Kortom, men was van mening dat die „dure patser" maar moest ver trekken. Het bedrag dat in mij werd geïnvesteerd, moet In het vervolg weer ten goede komen aan het spe lersmateriaal. En dan te bedenken dat ik altijd voor net iets meer dan het minimumloon heb gewerkt. Althans, wanneer ik afga op het aantal uren, dat ik voor FC Gronin gen in touw ben geweest. Het komt er nu op neer, dat men van mijn saaris misschien een speler kan be- tralen. Dit betekent in organisato risch opzicht een stap terug. Maar ik moet er bij zeggen, dat het bestuur, indien het de taken optimaal ver deelt, wel iets kan opvangen. Ten- Cor Hesselberth, de nieuwe manager van FC Utrecht: ,,Alle clubs, die van een bepaalde organisatie terug vallen naar niets, krijgen uiteindelijk toch de rekening voor zo'n beleid gepresenteerd". minste, zo lang het om een eerste divisieclub gaat. Met een vaste kracht als administratuer Vroentjes er bij, zal men het voorlopig wel even aan kunnen." Hetgeen niet weg neemt, dat Adri aan Jans met gemengde gevoelens vertrekt. Terugblikkend en vooruit kijkend, zegt hij: „Er is nog al een en ander gebeurd bij FC Groningen in de afgelopen jaren. Zelf werd ik per 1 september 1974 aangesteld. Twee maanden later kwam Wlm Beltman er plotseling als mental coach bij. In juli van het volgend jaar werd Beltman zelfs directeur. Ik leidde toen de zakelijke kant en Anton Goedhart de voetbaltechnische za ken. Eind '75 was Beltman al weer weg. In '76 is er een betere organisa tie gekomen met Notermans als technisch en ik als zakelijk leider. Jan en ik hebben goed samen ge werkt. Dezelfde karakters. We ne men node afscheid van elkaar en van de club. Voor mijn gevoel laat ik in zekere zin een chaotische toestand achter. Ik hoop dat het de club in de toekomst goed zal gaan. In technisch opzicht zijn er ook bepaald mogelijk heden. Maar ik kan me voorstellen dat bijvoorbeeld het bedrijfsleven weinig vertrouwen heeft in een club, waar in enkele Jaren tijd zo veel bestuurders, managers, directeuren en trainers zijn gekomen en ook weer vertrokken". „Kijk, indertijd is er een gedegen beleidsplan voor de komende jaren uitgewerkt. Nu het succes in de vorm van de eredivisie te lang achterwege blijft, begint men daar aan te tornen. Men is in wezen tegemoet gekomen aan het gemor van het publiek. Als ik heel eerlijk ben, dan denk ik dat dit geen goede zaak is. Ik heb altijd voor ogen gehad dat het bestuur een raad van commissarissen zou moeten zijn, die het uitvoerende werk aan full-timers over laat. Je kunt zo nu een dan een keeper of een spits kopen, maar zonder een goede organisatie ben je in een zaak als het betaalde voetbal toch nergens meer. Daar ben ik vast van overtuigd. DEN HAAG Het meer van Genève is de scheidslijn tussen de deelnemers aan de halve finales van het kandidatentoernooi. De wereldschaakbond heeft de match Spasski-Portisch toegekend aan Genève in Zwitserland en de ontmoeting Kortsjnoj-Poloegajevski aan Evian. dat aan de Franse oever ligt. De organisatie, zowel in het hotel Mediterranee te Genève. als in het Casino Royal hotel van Evian, is in Zwitserse handen. De in principe zestien partijen omvattende tweekampen beginnen op 1 juli. Wanneer één van de matches niet is beslist, wordt deze verlengd met telkens twee partijen tot een beslissing is verkregen. De winnaars kwalificeren zich voor de finale, die vóór 1 december aanstaande dient te zijn begonnen. Degene, die deze krachtmeting op zijn naam brengt, krijgt het recht wereldkampioen Karpov uit te dagen. De tweekamp is volgend jaar mei/juni gepland. In feite hadden zich voor de organisatie van de halve finales slechts drie steden kandidaat gesteld: Genève, Evian en Manilla. Hoewel de schaakbond in Manilla het grootste prijzenfonds bood (vijftien duizend dollar) vielen de Philippijnen af, omdat de grootmeesters het klimaat ongeschikt achtten. Zowel in Genève als in Evian bedraagt het prijzenfonds ongeveer 25.000 gulden, waarvan vijfachtste bestemd is voor de winnaar en drieachtste voor de verliezer. Bij de verdeling van de matches deed zich het probleem voor, dat zowel Portisch als Poloegajevski een voorkeur hadden voor Genève. Kortsjnoj vond alles goed, zolang hij maar mag schaken. De wereldschaakbond achtte de argumenten van Portisch (hij speelt liever niet in Frankrijk, omdat zijn tegenstander Spasski daar tegenwoordig woont) wezenlijker dan die van Poloegajevski, met als gevolg dat Spasski en Portisch het prijzengeld uitbe taald krijgen in Zwitserse franks en Kortsjnoj en Poloegajevski in Franse franks. VIENNE De Belg Patrick Sercu, de snelste in de derde etappe, heeft ook de vierde etappe van de Dauphine Ubéré gewonnen. Hij legde de 119 kilometer van Ma con naar Vlenne af in 2 uur 49 minu ten 39 seconden. De tweede plaats was voor de Ier Jean Kelly en de derde voor de Belg Frans van Looy. De Fransman Hlnault blijft leider in de algemene rangschikking. Sercu toonde zich de snelste in de eind sprint van het grote peloton. De uitslag: 1. Sercu (Bel) 2 49.39 (met bonificatie 2 49.29) 2. Kelly (Ier) zelfde tijd (met bonificatie 2.49.34) 3. Van Looy (Bel) 4. Bertln (Fra) 5. Polrier (Fra) 6. Tlnazzl (Fra) 7 Telrllnk (Bel) 8. Van der Helst (Bel) 9. Mlntjena (Bel) 10. Le Denmat (Fra). Vervolgens het grote peloton In dezelfde tijd als de winnaar. De supersnelle sprinter Patrick Ser cu won ook de vijfde etappe die na de vierde etappe op dezelfde dag werd verreden. Opnieuw won hij de (JTRECHT De „operatie Argenti nië" staat op het punt te beginnen. De interlandwedstrijden, die het Ne derlandse herenhockeyteam het weekeinde van 11 en 12 juni speelt (achtereenvolgens in Zwolle tegen Polen en in Amstelveen tegen de Sowjet-Unie), vormen de ouverture van de ambitieuze oefencampagne in het kader van de voorbereiding op het toernooi om de wereldbeker, dat van 19 maart tot en met 2 april 1978 in Buenos Aires wordt gehouden. In negen maanden staan tenminste zes tien officiële landenduels op het pro gramma. Na de ontmoetingen met Polen en de Sowjet-Unie volgt een vijflandentoernooi in Amstelveen van 21 juni tot en met 26 juni met als deelnemers West-Duitsland, Spanje, Japan, Engeland, Nederland en voorts Jong-Oranje, dat onder de naam Nederland wit zal uitkomen. Enkele dagen later vertrekt de selec tie naar Canada, waar tijdens een toernee van 1 tot en met 17 juli maar liefst elf wedstrijden worden afge werkt. In het weekeinde van 16 tot en met 18 september vermeldt de kalender een vierlandentoernooi op het kunstgrasveld in Limburg aan de Lahn (met West-Duitsland, Enge land, Spanje en Nederland). Verder reist het team van 10 tot en met 23 december naar Azië voor een toemee door India, en mogelijk ook Pakis tan. In de periode van begin januari tot en met half maart zal er geducht aan de conditie worden geschaafd. „Het conditionéle peil voor Argenti nië zal hoger moeten zijn dan dat voor Montreal het geval was". Dat is de stellige mening van bondscoach Wim van Heumen. „De finale van het Olympisch toernooi werd bereikt door de conditioneel sterkste teams en bovendien denk ik dat Argentinië heel zwaar gaat worden met zes lan den per groep". Van Heumen geeft grif toe de lange oefencampagne hard nodig te hebben. „Op een aan tal plaatsen is ons team internatio naal gezien nog niet sterk bezet. Dan denk ik met name aan het verdedi gen op de lijn. Dit onderdeel was in Montreal juist heel sterk bezet met mensen als Bolhuis, Taminiau en Jebbink. Vandaar dat we ook weinig treffers tegen kregen. Het was de tragiek dat later uitgerekend een fout op de lijn ons de Olympische finale heeft gekost. Verder is er het probleem van de strafcorner. In Lit- jens en Ties Kruize hebben we twee spelers, die kunnen scoren. Maar het aangeven en met de hand afstoppen is nog onvoldoende. Daar zuilen we nog heel wat op moeten oefenen. En ook de linksbuitenplaats is een open vraag sinds Hans Kruize zich wegens zijn studie heeft teruggetrokken". Voor wat betreft de bezetting van de libero-plaats is de kans overigens niet denkbeeldig dat Bart Taminiau zal terugkeren. Van Heumen: „Hij is in verband met studie in ieder geval niet beschikbaar voor hét vijflan dentoernooi in Amstelveen. Bart is echter wel zo fanatiek dat hij na het afronden van zijn studie misschien wel een jaartje wil doorspelen". Een levensgroot probleem vormt de laatste trainingsfase voor Argenti nië, die in de wintermaanden valt. „Begin maart moeten de spelers hun conditionele top hebben bereikt", aldus Van Heumen. „In januari en februari zal prioriteit moeten wor den gegeven aan de centrale en de gedecentraliseerde training". Dit heeft in de ogen van Van Heumen één nadeel, waar hij echter niet om heen kan. „We moeten ons con centreren op het veldhockey en daar zal het zaalhockey onder te lijden Bondscoach Wim van Heumen (links), met Paul Litjens: ,,De conditie voor Argentinië moet beter zijn dan voor Montreal het geval was". krijgen. Ik moet toegeven dat me dat pijn doet. Het kan echter niet anders. We kunnen nu eenmaal niet met een man of twintig tegelijk zaal hockey bedrijven. Dan zou de selec tie in parten verdeeld moeten wor den en dat offer wil ik niet brengen. In overleg met zaalhockeycoach Brandsma zullen enkele topveldspe- lers beschikbaar blijven voorzaalin terlands om tenminste het contact niet te verliezen". Een moeilijkheid is dat er in Neder land in januari en februari nauwe lijks buiten getraind kan worden. „Dat kan vermoedelijk pas in maart", aldus Van Heumen. „We zullen dan proberen een aantal trai ningsmiddagen te beleggen. Voor Montreal oefenden we voornamelijk in de avonduren. Dit gaf echter bij een aantal Jongens met een dagtaak problemen. Nu zullen we via de dienst maatschappelijke begelei ding van de NSF proberen een stel vrij van arbeid te krijgen voor de middagtrainingen. Dan schieten de maaltijden er tenminste niet bij in". De huidige selectie bestaat uit twin tig spelers. Deze lijst is niet defini tief. „In feite is niemand zeker van zijn selectie voor Argentinië", aldus Van Heumen. „Ter illustratie: als Sikking goed herstelt van zijn ope ratie zal hij de eerste doelman zijn. Het kan best zijn dat de twee andere keepers van de selectie afvallen en dat een ander als tweede doelman mee naar Zuid-Amerika gaat. Rob Toft heeft bijvoorbeeld tijdens het toernooi om de Europacup met Kampong zeer goed gespeeld. Alle jongens weten dat ze voor hun plaats moeten knokken. Van de spe lers, die in december mee naar India gaan wil ik er in ieder geval veertien voor de definitieve selectie van zes tien houden". Van Heumen heeft bewust een voorlopige selectie van twintig spelers genomen. „Dan we ten ze tenminste dat er zeker vier moeten afvallen. Dat is beter dan dat je uitgaat van zestien spelers en veranderingen moet aanbrengen". Net als in de periode voor de Olym pische Spelen zal de loop- en krachttraining worden verzorgd door Kees Koppelaar. In januari en februari 1978 zullen er vermoedelijk op vrijdagen en zaterdagen ook en kele trainingsbijeenkomsten op Pa pendal worden gehouden. De voorlopige selectie bestaat uit de volgende spelers: Doel: Pierre Her mans (Oranje Zwart), Peter Langen- huysen (MEP), Maarten Sikking (Schaerweyde). Veld: Cees van Buul (Amsterdam). Evert van den Bos (Laren), Imbert Jebbink (Kampong), Geert van Eijck (Venlo), Hans Jorritsma (Amsterdam), Jaap Kooreman (HOC), Tim Steens (HCKZ), Paul Litjens (Kampong), Ron Steens (HCKZ). Wouter Leefers (HOC), Wouter van der Bergh (Amsterdam), Theodor Doyer (Bloemendaal), Tom van 't Hek (Kampong), Peter van der Horst (Amsterdam), Siem Voer- mans (Tilburg), Karei van der Staak (MEP) en Ties Kruize (HCKZ) ATLETIEK - Aan de Sparla Spelen .25 en juni in Den H«aR. /uilen onder meer vijl Cubanen deelnemen Daarbij is de spnnter •Silvio Leonard Bij hei koge!''.olen n«mi de wereldrecordhoudster vijfkamp de Duit se F-va Wilms deel TURNEN Monique Bolleboom won in Zoeurmeer de vierkamp van een wedstrijd Zij versloeg onder meer nationaal kampioe ne Marianne Heeren PARIJS (AFP) Jean-Michel Lar qué, de befaamde middenvelder van St. Etienne, zal het volgende seizoen niet meer voetballen. Hij wordt trai ner van de Franse eerste-dividieclub Paris SaintrGermain en heeft daar voor een voorstel voor een verbinte nis van drie jaar aanvaard. Hij volgt ex-Ajacied Velibor Vasovic op. De 29-jarige Larqué speelde vanaf zijn veertiende jaar voor St. Etienne en beleefde met deze ploeg zes kam pioenschappen 1967, 1969, 1970, 1974,1975 en 1976. Bovendien was hij aanvoerder van de ploeg, die in mèi 1976 in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen met 0-1 van Bayem München verloor Larqué speelde sedert 1969 zo'n vijftig interlandwedstrijden. gedeelte van het afgelopen seizoen uitgeschakeld geweest. Door een knieblessure. Zo miste hij onder an deren de twee wedstrijden tegen PSV, in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. In een wedstrijd om het Britse voetbalkampioenschap heeft Schot land in Glasgow voor bijna 45.000 toeschouwers met 3-0 gewonnen van Noord-Ieriand. Bij de rust was de stand 1-0. De Schotse doelpunten kwamen op naam van Dalglish (2) en McQueen De stand is nu: Schotland 2 1 1 0 3 3-0 Wales 2 110 3 1-0 Engeland 2 10 13 2-2 Noord-Ierland 2 0 0 2 0 1-5 Jean-Michel Larqué is het grootste Na de nederlaag met 3-1 tegen Argentinië heeft het-Poolse voetbal elftal ook de tweede wedstrijd tij dens de Zuidamerikaanse rondreis verloren. De club Talleres uit het Argentijnse Cordoba was met 1-0 de meerdere. Humberto Bravo scoorde in de 62e minuut het winnende doel punt. Vijf minuten voor tijd scoorde Miguel Angel een tweede doelpunt, maar dat werd wegens hands afge keurd. Het Poolse elftal kon alleen tijdens het eerste kwartier over tuigen. Franz Beckenbauer heeft ook de eerste wedstrijd voor eigen (Ameri kaans) publiek verloren. De Italiaan se club Lazio was met 3-2 de meerde re over New York Cosmos. De „Ame rikanen" namen wel de leiding. In de 22e minuut kopte Chinaglia een voorzet van Pele in. Na de gelijkma ker van Garlaschelll. scoorde Rildo opnieuw voor Cosmos, maar in de slotfase zorgden Agostinelli en Wil son voor de verdiende Italiaanse ze ge. Beckenbauer weet het inmiddels. Cosmos is ondanks enkele grote namen geen Bayern München of een haast onverslaanbaar Westduits nationaal elftal. Wim Riechelman. Wim Goozen, Jaap Zwaan en Henk Hommes heb ben het nieuwe contract bij SC Cam- buur geweigerd en zullen het komen de seizoen niet meer voor de eerste- divisieclub spelen. Zij hebben nog geen nieuwe vereniging Yme Boersma van Heerenveen ging even eens niet akkoord met het hem aan geboden contract. Hij keert terug naar de amateurs en gaat voor de hoofdklasser Hoogeveen spelen. Denemarken heeft in Oslo voor 10.000 toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen Noor wegen gewonnen met 2-0. De Denen, die zeven in het buitenland spelende profs in de gelederen hadden, leid den bij de rust met 1-0. De tuchtcommlssie betaald voet bal heeft de Excelsiorspeler Van de Munnik en de MW-er Nelemans voor één wedstrijd geschorst. De straf gaat onmiddellijk in. Van de Munnik kreeg voorts een geldboete van 125 gulden en Nelemans van 150 gulden. Kwakman van Volendam kreeg een boeking. Bob Paisley, de manager van de Europese bekerhouder Liverpool, is voor de tweede achtereenvolgende maal gekozen tot de best Britse voet balmanager. Voor zijn uitverkiezing door 25 Britse voetbaljoumallsten krijgt Paisley een bedrag van 10.000 gulden en een fraaie beker. sprint van het complete peloton. Dat betekende zijn derde achtereenvol gende etappezege in deze Dauphine Libere. De uitslag: 1. Sercu (Bel) 129 kin In 3 uur. 22 min. en 11 sec (met bonificatie 3 22 01). 2 Sean KeUy (Ier) a t. (met bonlflcaUe 3 22 06). 3 Jean-Pierre Dangulllaumr (Fra). 4 Rene Dillen (Bel). 5 Charly Rouxel (Fra). 6 Regis Ovlon (fra). 7 Jeacques Esclassan (Fra). 8 Frans van Looy (Bel). 9. Klaus-Peter Thaler (Wdl). 10. Wllly Telr- llnck (Bel) alle dezelfde tijd als de winnaar VARSI De Italiaan Giancarlo Tartoni heeft de dertiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De etappe ging van Mondovl naar Varzi over 187 km. Zijn landgenoot Fransesco Moser behoudt de rose leiderstrui. De uitslag: 1 Tartoni (Ital) 187 km in 4 uur 59 minuten en 23 seconden. 2. Parecchlnl (Ita)z t 3 Colombo (Ita) op 27 sec 4 Forestl (Ita) op 2 40. 5. Antonini (Ita) op 3 27. 8 De Muynck (Bel) op 3.33,7. Moser (Ita) op 3 47.8 Baronchel- II (Ita). 9. Lasa (Spa), 10 Olmondl (Ita) zelfde UJd als De Muynck. Het algemeen klaaaement I Moser (Ita) 84.25.37. 2 PoUenUer (Bell op 22 sec. 3 Bu ronchelll (Ita) op 52 aec, 5 Panizza (Ita) op 1 53. 5. De Muynck (Bel) op 2 15,8 De Witte (Bel) op 2 19. 7 Olmondl (Its) op 2 45. 8 Vlejo (Spa) op 3.28, 9. Lasa (Spa) op 3.46 en 10. Beccla (Ita) op 3.59. HUDDERSFIELD De Zweed Claes Goeransson heeft de vijfde etappe van de ronde van Engeland, beter bekend als de Milkrace. ge wonnen. Hij versloeg in de eind sprint van de 148 kilometer lange rit met start en finish in Huddersfield de Nederlander Aad Tak en de Rus Kostadinov. De uitslag: 1 Goeransson iZwe) 148 km In 4 8.2. 2. Tak (Ned) z t3 Kostadinov (Sowi 4.8.11. 4 Prinsen (Nedt 4.8,15, 5, Pnm (Zwei. 6 Scrgesall (Zwei. 7 Szurkowski (Poli. 8 Purveev (8ow>. 9. Downs (OB) en 10. Joost (Zwl> allen in dezelfde tijd als Prinsen Het algemeen klassement 1 Vondracek iTsJ) 1843.5. 2 Gusseinov (Sow) op 2 sec 3 Pnm (Zwe) op 4 sec. 4. Carbutt (OBiz.t., 5. Morosov (Sow) op 5 sec. 5. Segersoll (Zwei z t7 Wujtus (Zwi) op 9 sec. en 10 Downs (OB) op 10 sec Het daglandenklassement ging naar Zweden met een UJd van 12 24.32 De Nederlandse ploeg werd In dezelfde tijd tweede Derde was Tsje- choslowakije. vierde Polen, vijlde de Sowjct- Unle en zesde Zwlterland In het algemeen Iandenklassement gaat Zweden op kop. ge volgd door Zwitserland en OrooUBrHtanrue EMPE Gerrit Möhlmann uit Apel doorn is in Empe onder de rook van Zutphen wielerkampioen van Gel derland geworden. HIJ won na 104 kilometer de eindsprint van een kopgroepje van acht renners Wlm Pater werd tweede en Arte Hassink. de nationale kampioen en winnaar van Olympia's ronde van Nederland, eindigde als derde. De uitslag 1 Oerrlt Möhlmann (Apeldoorn) 104 km. in 2.10.04 2. Wlm Paler (Barneveid), 3 Arte Hassink (Needei, 4. Frit* 8chUr (Dldami 5 Joep de Ruiter (TleD 6 Bram v d Stelt (Sllvoldei 7 Gerard van Oaalen (Wlnsseni 8 Joop Rlbbers (Oroenlo) allen dezelfde UJd als Möhlmann 9 Johan Wagenaar (Epei op 1 15 10 Henk Boller huis (Sambeek) z t BERLIJN De Nederlandse dames handbalploeg is bij de indeling voor het wereldkampioenschap handbal niet door het lot begunstigd. De Nederlandse dames zijn ineen groep ingedeeld met Noorwegen. Spanje en West-Duitsland. Veertien landen hebben ingeschreven voor dit we reldkampioenschap in de b-grocp De landen zijn verdeeld over vier groepen. Van 3 tot 10 december wordt in verschillende plaatsen in West-Duitsland gespeeld. De num mers een en twee uit de groepen gaan door naar de eindronde en daaruit plaatsen zich de beste vijf voor het kampioenschap in de a- groep. dat een jaar later in Tsjecho- slowakije wordt gehouden. Voor dat toernooi zijn automatisch gekwalifi ceerd de landenploegen van de Sov jet-Unie. Oost Duitsland. Tsjecho- slowakije en Hongarije De slechtste ploegen uit het Westduitse b- toernooi ..degraderen' naar de c-groep De indeling van h«-( b Kampioenschap u groep a Noorwegen Nederland Spanje rri Wr\( Duitsland, groep b Joegoslavië Bulgarije en Frankrijk, groep c Roemenie. Zweden en ZwlL seriand. groep d Polen. Denemarken. Israël en Oroot BrilUmue

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23