Israël tien jaar 'bezettende mogendheid' h Elizabeth II speelt haar rol voorbeeldig Palestijnse bevolking van 'bevrijde gebieden' weet nu waar zij aan toe is ZATERDAG 4 JUNI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet13 •i» Aanhangers van de extreem nationalistische Goesj Emoeniembeweging hou den mars door de westelijke Jordaanoever om kracht te zetten bij hun eis van het stichten van Joodse neder zettingen in dit bezette gebied. Dit weekeinde is het precies tien jaar geleden dat Israël de westelijke Jordaanoever, de Gazastrook, de Sinai- woestijn en de hoogvlakte van Golan op haar Ara bische buren veroverde. door James Dorsey Morgen is het precies tien jaar gele den dat in het Midden-Oosten de Zesdaagse Oorlog uitbrak tussen Is raël en de Arabische landen. Sindsdien houdt Israel grondgebied bezet van zijn buurlanden Jordanië. Syrië en Egypte. In deze gebieden wonen ruim een miljoen Palestij- nen. Bijna achthonderdduizend van hen leven op de westelijke Jordaanoever en in Jeruzalem. Oorspronkelijk heerste in Israël na de Zes daagse Oorlog over het algemeen de ge dachte dat deze veroverde Arabische ge bieden als een goed ruilobject konden die nen tijdens onderhandelingen voor de zo lang begeerde vrede met de Arabische staten. De gedachte was vrij simpel: bezet Arabisch grondgebied in ruil voor Ara bische erkenning van het bestaansrecht van een Joodse staat in het Midden- Oosten. Maar allengs werd duidelijk dat de Arabieren hierop niet zouden ingaan en naarmate deze Arabische erkenning van de Joodse staat uitbleef, daalde de bereid heid in Israël om bezet grondgebied af te staan. Vredeslandkaart Ondertussen tekende men in Israël alvast in voorbereiding op de vredesonderhande lingen eenzijdig een vredeslandkaart die de minimum positie van de Joodse staat aangaf. Binnen twee weken na de Zesdaag se Oorlog ging het Israëlische parlement over tot annexatie van het bezetten ooste lijke (Arabische) deel van Jeruzalem. De honderdduizend Palestijnen die in het ge annexeerde stadsgedeelte wonen zijn in woners van Israël geworden, die de Jor daanse nationaliteit bezitten. In de prak tijk betekent dit onder meer dat zij wel mogen stemmen bij de gemeenteraadsver kiezingen van Jeruzalem maar niet bij de parlementsverkiezingen. Tot nu toe is Oost-Jeruzalem het enige stuk bezet grondgebied dat officieel bij Israël werd ingelijfd. Dit zou nu weieens na de over winning van de extreem-nationalistische Likoed-leider Menachem Begin zijn de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook geen bezette gebieden maar „bevrijde" ge bieden. Annexatie is voor Begin geen dis cussiepunt Voor hem is hooguit belang rijk het tijdstip waarop officieel gean nexeerd moet worden. Dit wil niet zeggen dat er onder het bewind van de Israëlische Arbeiderspartij van annexatie geen sprake was. Via de politiek van nederzettingen werd het klimaat voor annexatie rijp gemaakt. In de afgelopen tien jaar werden er ruim zestig Joodse nederzettingen op bezet Ara bisch gebied gesticht. Onlangs liet de rege ring weten opnieuw 110 nederzettingen te zullen stichten waarvan een deel op bezet gebied. Begin onderstreepte dit standpunt door één dag na zijn verkiezingsoverwin ning een religieuze plechtigheid op de wes telijke Jordaanoever bij te wonen waarbij hij verklaarde het stichten van Joodse nederzettingen in dat gebied met kracht te zullen aanmoedigen. De Joodse nederzet tingen geven de nieuwe grens aan zoals Israël zich die. door de bril van de Arbei derspartij, voor ogen stelt met of zonder een vredesakkoord. Deze Israëlische mini- mumvredeslandkaart is nooit officieel door de Israëlische regering aanvaard. Dit wil zeggen de toekomstige regering van Begin is hieraan ook niet gebonden en kan in theorie de grens zonder meer in de richting van de Jordaan verleggen. Akkoorden Na de Oktoberoorlog van 1973 heeft Israël verschillende tussentijdse akkoorden ge sloten met Egypte en Syrië. Deze akkoor den hebben betrekking op de Sinai- woestijn en de Golan hoogvlakte die vrij wel onbewoond zijn. Anders zit het met de westelijke Jordaanoever en de Gaza strook. Niet alleen zijn deze gebieden rela tief dichtbevolkt, zij worden door velen gezien als het grondgebied van de toe komstige Palestijnse staat. Voor 1948 maakten de westelijke Jordaan oever en de Gazastrook deel uit van het Britse mandaatsgebied Palestina. Voor ve le Israëli's en zeker voor Menachem Begin maken zij bovendien deel uit van het histo rische Eretz Israël, dus behoren zij aan het Joodse volk. Het historische Eretz Israël rijkt zelfs veel verder. Ook gedeelten van het huidige Hasjmitische koninkrijk van Koning Hoessein zouden in theorie tot het gebied van het Eretz Israël kunnen worden gerekend. De Britten bepaalden in 1922 dat Transjordanië een onafhankelijke Ara bische staat zou worden. Dit vormde altijd een punt van onenigheid binnen de zionis tische beweging. Een minderheid van extreme nationalisten vond dat geheel Er etz Israël aan het Joodse volk toebehoorde terwijl de meerderheid van de zionistische beweging zich tevreden wilde stellen met een gedeelte van het gebied. Het meerder heidsstandpunt werd ten dele ingegeven door het feit dat er ook rekening gehouden moest worden met de plaatselijke Ara bische bevolking. Verdeling De gedachte van de verdeling van Palesti na werd in 1937 toen het gebied nog een Brits mandaat was door de zionistische beweging aanvaard. Sinds 1967 en zeker na de overwinning van Begin staat deze kwes tie in feite weer ter discussie. Immers de westelijke Jordaanoever en de Gaza strook. die tijdens de Zesdaagse Oorlog door Israël werden veroverd waren volgens het verdelingsplan van de Verenigde Na ties van 1947 voorbestemd voor een Pales tijnse staat. Deze staat werd echter nooit gesticht onder anderen omdat de Ara bische staat tot na 1967 weigerde het ver delingsplan van de Verenigde Naties te aanvaarden. Toen deze gebieden die voor de Pales tijnen waren bestemd in Israëlische han den vielen ontstond er in Israël onenigheid over de vraag wat met deze gebieden zou moeten gebeuren Immers, volgens velen behoren zij alsnog tot het grondgebied van Eretz Israël. De verdeeldheid binnen de zionistische beweging loopt dwars door alle politieke partijen heen. Een meerder heid van de Arbeiderspartij is voor terug gave van gedeelten van deze gebieden in het kader van een vredesakkoord uit vrees dat anders de Arabische bevolking van Israël weieens groter zou worden dan de Joodse bevolking. Met andere woorden uit vrees dat de staat Israël zijn Joodse karak ter zou verliezen. Diep in hun hart zouden echter de meeste Israeli's de in 1967 bezet te gebieden willen behouden maar dan zonder de plaatselijke bevolking. Een vol strekt irreële gedachte. Allon-plan Onmiddellijk na de Zesdaagse oorlog ont vouwde de minister van buitenlandse za ken Jigal Allon een eigen plan waarin in de gedeeltelijke annexatie van de westelijke Jordaanoever werd voorzien. Dit plan werd stilzwijgend door de regerende Arbei derspartij ten uitvoer gebracht. Het voor ziet in de annexatie van relatief dunbe volkte gebieden op de westelijke Jordaan oever. De Jordaan wordt gezien als een soort veiligheidsgrens, niet te verwisselen met de toekomstige geografische grenzen van Israël. De dichtbevolkte gebieden die nen aan Jordanië te worden teruggegeven Daarom mogen er volgens Allon in die gebieden ook geen Joodse nederzettingen worden gesticht. Begin heeft al duidelijk laten weten zich van dit plan niets te zullen aantrekken. Immers, het zou toch te gek zijn om te stellen dat een zoon van ons volk, een Jood, zich overal ter wereld mag vestigen, behalve in bepaalde delen van zijn eigen land. Vergeet niet dat de histo rische benaming van de westelijke Jordaa noever Jehoeda en SJomron is." Illegaal De opvatting dat de gehele westelijke Jor daanoever bij Israël moet worden inge lijfd, dus ook de dichtbevolkte gedeeltes lijkt bij de laatste parlementsverkiezingen te hebben gezegevierd. De doorvoering van deze opvattingen is nu een stuk mak kelijker geworden Onder het bewind van de Arbeiderspartij werd de zogenaamde illegale Joodse nederzetting in Kadoem het kernpunt van de strijd tussen de extre me nationalisten en de realisten. Deze ne derzetting wordt illegaal genoemd omdat zij zonder voorafgaande goedkeuring werd gesticht. Maar in feite is dit spelen met woorden want volgens het internationale recht zijn alle Joodse nederzettingen in de door Israël sinds 1967 bezette gebieden illegaal. Bovendien maakt het voor de Pa lestijnen weinig verschil waar precies de Joodse nederzettingen worden gesticht. Voor de Palestijnen is het stichten van Joodse nederzettingen een duidelijk be wijs van de Israëlische bedoelingen An nexatie van dunbevolkte of van dichtbe volkte gebieden blijft in hun ogen annexa tie De vraag die de extreem- nationalistische Goesj Emoeniem bewe ging aan de regerende Arbeiderspartij stel de. namelijk wat het verschil is tussen gedeeltelijke of algehele annexatie van de westelijke Jordaanoever lijkt nu te zijn beantwoord. Begin heeft m niet mis te verstane termen gezegd hoe de zaken staan. Dictatuur Aan de feitelijke situatie echter verandert dit weinig. Sinds tien jaar is Israël een land met drie miljoen Joden en 1.5 miljoen Palestijnen. Voor de Palestijnen in de be zette gebieden is het Israëlische bestuur een militaire dictatuur. Weliswaar hebben zij tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op de westelijke Jordaanoever verleden jaar duidelijk blijk gegeven van hun sym pathie voor de Palestijnse Bevrijdingsbe weging (PLO), maar het is hen niet toege staan om zich politiek te organiseren of om hun mening vrij te uiten. De overwinning van Begin heeft voor de Palestijnen echter een voordeel. Door de Arbeiderspartij en door de interne verdeeldheid in Israël wis ten zij tien jaar lang niet waar zij aan toe waren. Nu weten zij het. Hun ergste vrees dreigt realiteit te worden. Voor de toe komstige Israëlische premier Menachem Begin zijn de gebieden waarin zij leven onderdeel van Eretz Israël en dus Joods. De hoop op een onafhankelijke Palestijnse staat naast de staat Israël lijkt nu verder weg dan enkele weken geleden. Was voor de Israëlische verkiezingen de deelname van de PLO een van de belangrijkste strui kelblokken op de weg naar de Geneefse vredesconferentie, zo staat nu het principe van teruggave van bezette gebieden centraal Met andere woorden het Pales tijnse recht op nationale zelfbeschikking is opnieuw naar de achtergrond geschoven. Harder verzet De annexatie van de westelijke Jordaan oever was tot nu toe een geleidelijk proces Het gevaar bestaat dat dit zal gaan veran deren. Al lang heeft men het in Israël niet meer over bezet Jordanië maar over Jehoe da en Sjomron. Begrippen die met het kabinet-Begin veel veelvuldiger zullen worden gehanteerd in de toekomst. De Palestijnse bevolking weet nu waar het aan toe is. Reden genoeg om aan te nemen dat het aangebroken tweede decennium van Israëlische bezetting door toenemend verzet en hardere represaillemaatregelen gekenmerkt zal worden. Het Verenigd Koninkrijk staat aan de vooravond van een enorme feestweek, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van konin gin Elizabeth, of zoals de Britten zeggen; The Queen. De Vorstin besteeg de troon in februari 19S2 maar werd gekroond in juni van het jaar daarop. De feestelijkhe den worden over een groot aantal maanden gespreid en begonnen dit voorjaar met een reis door Australië, Nieuw Zeeland en an dere gebieden in het Verre Oos ten. De komende maanden brengt Elizabeth bezoeken aan delen van het Verenigd Konink rijk. De komende dagen worden besteed aan feestelijkheden in Londen en omgevipg en enkele offieële plechtigheden zoals een dankdienst in St. Pauls Cathe dral en een receptie voor diploma ten en andere hoge buitenlandse gasten. Bovendien wordt een re ceptie gehouden voor de deelne mers aan de Gemenebest conferentie, die volgende week wordt gehouden in Londen. Enkele jaren geleden had koningin Elizabeth tot haar zichtbare genoegen in het Londense theatercentrum een ontmoeting met haar favoriete televisiefi guur Kojak. De Britse koningin heeft sinds haar troonbestijging nog nim mer een vraaggesprek toeges taan. Eén van de grondregels van het Britse staatsbestel is dat „the Queen" regeert en op grond daarvan een aantal ko ninklijke voorrechten bezit maar voor de rest heeft ze, althans publiekelijk, geen mening. Politiek Groot-Brittannië was vorige maand dan ook zeer verrast toen zij overwacht haar mening ten beste gaf over de eenheid van het Verenigd Koninkrijk, een bijzonder belangrijk onderwerp gezien het verlangen van een aantal Schotten om het los van Westminster in deze wereld te rooi en. Menig „stiff upperlip" moet wel verward hebben getrild toen de vorstin zei: „Ik tel vorsten uit Enge land en Schotland en prinsen van Wales onder mijn voorgangers en kan mij dus heel goed inleven in het verlangen naar zelfbestuur. Maar ik kan niet vergeten dat ik gekroond ben tot koningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland." De toespraak van de koningin bij gelegenheid van het begin van de feestelijkheden rond het zilveren ambtsjubileum van de monarch was de eerste persoonlijke politieke ont boezeming zij het goedgekeurd door eerste minister James Callaghan sinds 1936 toen koning Edward de Achtste tijdens een be zoek aan Wales schande sprak van de woon- en werkomstandigheden van veel mij nwerkersf gezinnen). Haar toespraak is toegejuicht door tegenstanders van Schotlands onafhankelijkheid en gepast ge kritiseerd door de Schotse natio nalisten, die inmiddels in een naar The Times uitgelekt privé-gesprek met de vorstin haar de verzekering hebben gegeven wel te streven naar een scheiding van parlementen maar zeker niet naar een verbreken van de band met de Kroon. Maar achter al deze reacties ligt de verbazing over het feit dat Elizabeth II een duidelijk politieke uitspraak heeft gedaan na 25 jaar over de meest ingrijpende veranderingen te hebben gezwegen en slechts indirect haar invloed te hebben doen gelden. Niet dat het de velen, die overtuigd voorstander zijn van de constitutionele monarchie spijt want het is waarschijnlijk die onomstreden en bescheiden opstel ling van de koningin, die er voor heeft gezorgd dat het Verenigd Ko ninkrijk sinds 1936 geen zweem van een koningscrisis heeft gekend en dat nog elf andere staten haar als staatshoofd erkennen. Koningscrisis Bescheidenheid, plichtgetrouwheid en een soms als nors overkomende terughoudendheid in het tonen van emoties zijn de opvallendste karak tertrekken geweest van Elizabeth Alexandra Mary, die in februari 1952 als 25-jarige haar overleden vader opvolgde. Het tijdperk van de dekolonisatie mocht in 1952 door het onafhanke lijk worden van Brits Oost-Indië (In dia en Pakistan in 1947 en Ceylon- Sri Lanka en Birma in 1948) al enige jaren zijn ingezet, de gebiedsdelen bulten het Verenigd Koninkrijk wa ren nog zeer groot in aantal en Eliza beth kon zich dan ook vorstin van bijna een vierde van de totale we reldbevolking noemen. Zo waren de Britten onder meer nog heer en meester in Oost-Afrika (Soedan, Ke nia, Oeganda, Tanzania, Malawi, Zambia en Rhodesië), delen van West-Afrika (Nigeria, Gambia. Gha na en Sierra Leone), Latijns- Amerika (Jamaica en Guyana), het Midden-Oosten (Koeweit, Aden, door Bert van Panhuis Oman en Muscat), het Verre Ooos- ten (Maleisië en Noord-Bomeo) en in Zuid-Europa (Cyprus en Malta). Bo vendien behoorde een groot aantal eilanden in de Stille en de Indische Oceaan en in de Caraïbische zee tot het Britse rijk alsmede kroonkolo nies als Brits Honduras, Hongkong en Gibraltar. Veel van deze gebieden zijn in de afgelopen 25 Jaar onafhankelijk ge worden, waarbij de meesten een band met Londen hielden door het lidmaatschap van het Gemenebest. Echt koningin is ze echter nog over twaalf staten: het Verenigd Konink rijk, Canada, Australië, Nieuw Zee land. Malta, de Bahama's. Mauriti us. de Fiji-eilanden, Barbados. Ja maica, Grenada en Papoea-Nieuw Guinea. In al deze staten wordt ze vertegenwoordigd door een gouver neur-generaal. Eén van de be kendste is sir John Kerr van Austra lië, die anderhalf Jaar geleden nog nieuws maakte door de Labourpre- mler Gough Whitlam aan de dijk te zetten. Elizabeth is over al deze ge bieden afzonderlijk konlnglng. Het zou theoretisch daarom mogelijk zijn dat ze als koningin van Austra lië de oorlog verklaarde aan Nieuw Zeeland of Groot-Brittannië! Voorrechten De Britse koningin haar officiële titel is: Elizabeth de Tweede, bij de gratie Gods koningin over het Ver enigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland en van al haar andere gebieden en rijken, hoofd van het Gemenebest, verde digster van het geloof mag over het algemeen slechts een boeg beeldfunctie hebben in het Britse constitutionele bestel, ze kan wel degelijk via haar voorrechten in vloed op de politiek uitoefenen. Vaststaat dat haar handelwijze van groot om niet te zeggen van doorslaggevend beland is geweest bij de aanwijzing van twee Conser vatieve eerste ministers. De eerste maal was dat in 1957 toen Lord Avon, toen nog sir Anthony Eden moest aftreden, voornamelijk om gezondheidsredenen maar, op de achtergrond toch ook in verband met zijn misrekeningen tijdens de Suezcrisls. De meest voor de hand liggende was vlce-premler Rab Butler ge weest maar deze raakte bij een deel van de Conservatieve partij uit de gratie omdat hij zich enigszins had gedistantieerd van Edens 8uezpoli tiek. De voorkeur van Butlers te genstanders ging uit naar de tien Jaar oudere Harold Macmillan, maar de aanhang van belde kandidaten ontliep elkaar niet veel. Dit maal was er dus geen kandidaat. Elizabeth won daarom het advies in van twee groten uit de Conservatie ve partij, sir Winston Churchill en Lord Salisbury. Het bleek echter wel dat beiden de voorkeur gaven aan Macmillan. Op grond van dit advies benoemde de koningin hem en tot op heden is Macmillans benoeming onderwerp van gesprek geweest om dat kenners menen dat Butler waarschijnlijk was benoemd als Eli zabeth meer adviezen had inge wonnen. Lord Home Het tweede geval deed zich voor toen er een opvolger moest komen voor Macmillan in 1963. Er waren maar Helst vijf kandidaten voor het pre mierschap. Onderzoekingen wezen uit dat minister van buitenlandse zaken Lord Home een groot deel van de Lords (Hogerhuis) mee had en de steun genoot van de helft van het parlement en het kabinet. De rest koos voor andere kandidaten. Tij dens de consultaties deed Macmil lan alle mogelijke moeite zijn be schermeling Home als de beste kan didaat naar voren te brengen. De koningin kende Home daarnaast omdat hij een goede vriend was van haar familie van moeders kant, de Bowes-Lyons. Het werd Home. een keus, die de Conservatieve partij in rep en roer bracht. De Britse koningin Elisabeth II op de dag van haar kroning. Links staat naast haar de bisschop van Bath en Wells en rechts de bisschop van Dur ham. Op de voorgrond de be langrijkste prelaat van de kerk van Engeland, de aartsbisschop van Can terbury. De rechten van de Britse koningin om te worden geraadpleegd, aan te moedigen en soms om te waarschuwen, zo heeft de beste ken ner van het constitutioneel mo narchale systeem, die Groot- Brittannië ooit heeft gehad, Walter Bagehot, het eens samengevat komen ook aan de orde in de dage lijkse werkzaamheden van Eliza beth. Die doorsnee-dag begint 's morgens om zeven uur met het lezen van de kranten en het doorne men van de post. Na het ontbijt belt ze met haar moeder en haar zuster en klokslag tien begint ze haar werk. In de eerste plaats neemt ze de in houd door van „the boxes" (de kistjes). Deze worden iedere morgen van het regeringscentrum Whitehall naar Buckingham Palace gebracht en bevatten regeringsvoorstellen en documenten, telegrammen van het ministerie van buitenlandse za ken en andere stukken, waarvan zij geacht wordt kennis te nemen. De middag gaat grotendeels op aan ver plichtingen in het land zoals lunches met vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties Eliza beth is daarbij een zeer matig eter het openen van een gebouw of het bezoeken van een ziekenhuis of an dere sociale instelling. Aan het eind van de middag, zo omstreeks vijl uur, verzorgt zij zelf haar lievelings honden. Daarna ontvangt zij (alleen op dinsdag) de premier en op Iedere door de weekse dag een vertegen woordiger van de regering met het besprokene in lager- en hogerhuis. De avond is zoveel mogelijk voor haarzelf en in dit verband heeft Eli zabeth al aan het begin van haar loopbaan geweigerd uitnodigingen voor diners te aanvaarden. In die avonduren kijkt ze tv ze is gek op Kojak en Daar komen de schutters of puzzelt ze, niet met kranten en boekjes maar die met stukjes De koningin, trouwens haar hele gezin, voelt zich het best tijdens de week einden op het platteland bijvoor beeld in het Noordoost-Engelse kas teel Sandringham. Ze gaat dan paardrijden, op Jacht of wandelin gen maken met de honden. Daar valt het koninklijke en afstandelijke waarop in de Jaren vijftig en zestig en in mindere mate ook nu nog sterpe kritiek werd uitgeoefend een hoge edelman moest dit betalen met een klap In zijn gezicht van een fervente royalist weg en kan zich de situatie voordoen zoals enkele Jaren geleden gebeurde. De konin gin en prins Philip waren op een regenachtige dag op weg naar Sandringham en moesten daarbij over een modderig laantje rijden Een vrouw kreeg daarbij een golf modder over haar schoenen en schreeuwde iets tegen Elizabeth. „Ik ben het helemaal met u eens", antwoordde deze. Toen de auto ver der reed vroeg de prins aan zijn vrouw: „wat zei zc", Oh, vertelde de koningin, ze zei dat we „vuile schof ten" waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13