h Wilde sigaar voor'n getemde prijs. Werkgevers leveren wensen in bij Den Uyl Uit brieven van lezers Personalia AUyoufeëlis 50 Wilde Havana's voor £15,- van Panter Jfk-É_rj Groei collectieve sector minder dan economische groei" VRUDAG 3 JUNI 1977 TROUW/KWARTET 8 t Zomers T-shirtie met V-hals. 36-42.18r .Ir.'-;.. Korte öu«Je*|k geschreven, liefst aan èén kant getypte, boeven kunnen woröen gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam Bq putftfcahe wordt de naam van de schrijver vermeld. Jongeren in de synode Wanneer deputaten voor Jeugd- en Jongerenpastoraat een Jongere voor dragen voor de synode, mag je toch niet zo n formele behandeling in een particuliere synode verwachten als nu gedaan is. Kerkrechtelijk had de particuliere synode van Zuid- Holland-Zuid gelijk. De deputaten zijn niet zo zorgvuldig te werk ge gaan. door volledig zeker te zijn van een volgens de kerkorde noodzake lijke bevestiging in het ambt Blijk baar vonden deputaten het zo van zelfsprekend dat. mocht een ambtbevestiging, nu nog. nodig zijn. dat dan Iedere kerkeraad wel zou meewerken. Wanneer iemand per se ambtsdragen moet zijn om In de synode te kunnen zitten, dan wordt het tijd dat dit eens ter discussie wordt gesteld. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat de particuliere sy node exegetisch, dus bijbels geen been heeft om op te staan. Een kerkrechtelijk juiste behandeling is nog niet per definitie een bijbels Juiste behandeling. Rotterdam Thea en Henri van der Veen- van Huizen en Marjan cn Arie Kooijman-Seelbach Samen verantwoorde lijk (1) Na lang wikken en wegen heb Ik uiteindelijk met overtuiging en zelfs met vreugde CDA gestemd. Het „niet bij brood alleen" en het „samen verantwoordelijk" sprak me erg aan. Maar nu de lijstaanvoerder na een afmattende campagne gedwongen is zich dag en nacht (let terlijk) bezig te houden met een zaak van leven of dood voor velen (ook letterlijk) waar is nu het „sa men verantwoordelijk" van het CDA? Men Is openlijk aan het bakkeleien wie nu zolang de baas zal mogen spelen. Naar mijn vaste overtuiging doet dit het CDA meer kwaad dan alle aan vallen die de heer Van Agt tijdens de campagne te verduren kreeg. Ba Ik schaam me diep Hengelo G. A. van Apeldoorn Samen verantwoorde lijk (2) Als CDA-stemmers hebben wij nü al spijt van onze keuze. Eén dag na de verkiezingen heeft men binnen de fractie al onenigheid over de vraag wie de plaatsvervangend voorzitter moet zijn; alsof persoonlijke macht belangrijker ls dan de wijze waarop men werkelijk Inhoud kan en moet geven aan zijn/haar politieke functie. En dAt nog wel op een mo ment. dat de fractievoorzitter zelf niet aanwezig kan zijn i.v.m. de gij zelingsacties. Een trieste en CDA-onwaardige zaak. die het bij ons aanwezige ver trouwen In deze partij aan het wan kelen heeft gebrachtl Op dit mo ment voelen wij slechts schaamte vanwege het feit, dat wekenlang het CDA-afflche voor ons raam gehan gen heeft. Ennelo D. Keuning Samen verantwoorde lijk (3) De Ietwat tendentieus aandoende kop inzake een meningsverschil alsof ik weet niet wat aan de hand ls terzijde latend, kan Ik niet nala ten als KVP'er In het CDA op te merken, dat Ik het volkomen logisch en normaal vind dat onder de huidi ge omstandigheden de plaatsver vangend fractievoorzitter voort komt uit de AR/CHU-partner Er komen waarachtig wel grotere en zwaarwichtiger zaken aan de orde. waarbij het CDA als één aaneenge sloten blok zal moeten opereren. Met die taak voor ogen dienen offers te worden gebracht, óók in de per soonlijke sfeer. „Offers"? Zeker ie dere grote partij heeft haar „vleu gels" en nuanceringen, maar wat het zwaarste ls zal het zwaarste moeten wegen. Santpoort Jac. Nuyens Samen verantwoorde lijk (4) Het kan geen kwaad als de CDA- fractie nu. na de verkiezingen, eens een pittige discussie voert over reèel aanwezige flanken en groepen. Wel moet per se de uitkomst van zo'n gesprek een vier jaar lange geldig heid hebben. Als naar buiten toe zich steeds maar weer verschillen openbaren zal de partij geruïneerd worden. Een eventuele oplossing voor het nu gerezen probleem zou kunnen zijn: a. de drie vroegere frac tievoorzitters worden minister; b. een van alle groepen acceptabele en bekwame man van protestants- christelijke huizen, wordt de nieuwe fractievoorzitter. Als Aantjes toch de voorzitter wordt zal hij zich ter dege moeten realiseren dat persoon lijke voorkeuren wel eens moeten worden ingeleverd voor zijn functie aan het roer? Arnhem C. Gijsberts Conventie Conventie is bijna hetzelfde als con servatief. .het is een stilzwijgende afspraak..wat de dorpsmoraal voorschrijft. Zo trekt dr G. J. van de Poll tegen de conventie van leer In een poging de angst voor vernieu wing te bezweren (Trouw. 28 mei). Ik hoop dat hij In het laatste slaagt zonder de conventie op te offeren, want daarmee zou hij de enige be gaanbare brug tussen mensen opblazen. Tekens hebben alleen be tekenis als zij conventioneel zijn. Alleen bij de gratie van de conventie herkennen wij een glimlach als ui ting van welwillendheid en alleen de conventie verbindt het woord met een bedoeling. De vorm, het enige wat wij horen en zien. is alleen door de conventie met inhoud verbon den. Met de conventie gooien wij de vorm overboord, natuurlijk, maar met de vorm ook de Inhoud, want niemand komt met de melk thuis als hij niet ook de flessen meebrengt. Van de Poll zegt dat Paulus het vernieuwde leven met nieuwe woor den moest verkondigen. Als Paulus dat echt gedaan had. dan zouden wij nu zelfs niet meer weten dat Paulus ooit bestaan heeft. In Handelingen 2 ls de grote verrassing dat iedereen het nieuws in zijn eigen taal hoort. Er ls voor de geest maar een Ingang: de conventie. Zonder conventie zijn er alleen nog maar autistische men sen met een autistische god. die zich nooit of te nimmer kan openbaren. Tuil Gerrit Noordzij Woningprijzen (2) Als de heer P. Dijkstra ln de krant van 18 mei schrijft dat de regering ln moet grijpen bij een winst van 50 procent op een woning, want dat zo'n winst ontoelaatbaar is, dan doet de regering dat niet omdat zij er zelf beter van wil worden. Toen ik vijf hulzen verkocht met 500 procent winst kregen de kopers van de belas tingen, door tussenkomst van de notaris opdracht om nog gemiddeld vijfhonderd gulden per huis bij te betalen. Dit gebeurde een Jaar later, omdat de hulzen bij taxatie te goed koop waren verkocht, en ze ook bij de belastingen wisten wat er op die hulzen was verdiend. Toen er na mens de kopers werd geïnformeerd of zij wel verplicht waren dat te betalen kregen zij ten antwoord dat zij maar over de brug moesten ko men anders lieten zij ze wel weer eens over taxeren, en dan zou de prijs nog veel hoger uitkomen. Leiden H. van 't Zelfde RPF Naast de SGP en het GPV meende een derde groep, de RPF, dat nog een splintergroep geen kwaad kon. Hun Jachtterrein was blijkens hun woordvoerders met name het CDA. In de Naam des Heren werd fel ge trapt tegen de confessionele bunde ling van KVP. AR en CHU. Het resultaat is bekend. Hun woordvoer ders en achter hen de RPF- stemmers hebben de wrange vruch ten van de splijtzwam kunnen proe ven. Mede door hen is het GPV gehalveerd en kwam het CDA Juist die stemmen tekort om ln aanmer king te komen voor een restzetel en profiteerde de PPR hiervan. Dat ls dan het resultaat van versplinte ring. Oldebroek H. Boeve Uitslag De kiezers hebben zich uitgespro ken. Met recht is de PvdA de groot ste partij geworden. Dit is een kroon op alles wat deze regering en ook Den Uyl in de afgelopen vier Jaar voor de zwakste in de samenleving hebben gedaan. Deze uitslag ls een stap vooruit naar een progressieve en linkse meerderheid in Nederland. Rotterdam Diny en Aad Plaisier Uitslag (2) De PvdA kan zeer verheugd zijn over de winst van 10 zetels. Er werd echter Ln de commentaren praktisch niet gewezen op het feit dat deze winst in zijn geheel afkomstig is van de extremistische „rode" partijen. In 1972 hadden deze partijen 38.1% van de stemmen, verdeeld als volgt PvdA 27.3 PPR 4.8 CPN 4 5 en PSP 1.5 procent. Thans Ln 1977: PvdA 33.8 PPR 1.7 CPN 1.7 PSP 0.9, uitge rekend 38.1%. Het ls uiteraard een goed teken dat de PvdA zijn statel- lieten praktisch kwijt is. Het CDA had geen reserves om uit te putten. Het verlies van het GPV is gecom penseerd door de winst van de RPF. De meerdere winst die het CDA ge kregen heeft. 0.6% of 52.000 stem men. ls zuivere winst en dat on danks de acties van alle partijen tegen Van Agt en het praktisch ont breken van radio, televisie en pers, geen gek resultaat. Zeist A. H. van Kooten Niekerk Jargon In Trouw van 23 mei bij het artikel „Synode wel degelijk bereid Jon geren af te vaardigen" onderstaande zin: De particuliere synode van Zuid-Holland-Zuid heeft via het mo- deramen van de classis Dordrecht van haar deputaten van Jeugd- en Jongerenpastoraat het verzoek ge kregen enz. Wü men, dat een leek hier iets van begrijpt en dus ook zoiets voortaan wil lezen dan moet men wel even duidelijk ma ken, wat betekent: particuliere sy node, Zuld-Hoiland-Zuid, modera- men, classis, deputaten, pastoraat. Het gewone lid van onze kerken zoals ondergetekende verliest we gens onbegrip van de terminologie alle Interesse voor-dit soort berich ten, wanneer hij niet in verstaan baar nederlands wordt voorgelicht. Is hij de enige?? Zeist A. E. M. Aldus Van onze Haagse redactie DEN HAAG De groei van de collectieve sector (overheids uitgaven, sociale voorzienin gen) moet zo mogelijk iets achterblijven bij de econo mische groei. Het beleid van het kabinet-Den Uyl, uitgestip peld om de groei van de collec tieve sector te beperken, is on voldoende. Dat zeggen VNO (grootste organisa tie van werkgevers) en NCW (christe lijke werkgevers) in een nota, die bestemd is voor kabinetsformateur Den Uyl en alle anderen, die bij de formatie betrokken zijn. De nota heeft als titel meegekregen „Ruimte voor initiatief en verantwoordelijk heid". Het nieuwe kabinet moet naar de mening van de werkgevers vier beleidsdoelstellingen nastreven: een verantwoorde economische groei, bevordering van de werkgelegen heid, terugdringen van inflatie en bevordering can een goed werkkli maat in de ondernemingen. Oplos singen voor sociaal-economische problemen zijn volgens de werkge vers pas te vinden als aan twee voor waarden wordt voldaan. In de eerste plaats moet het ondernemersinitia tief worden aangemoedigd, daar naast moeten er waarborgen komen voor een verantwoord onderne merschap. Drie van de vier hervormingsvoor stellen van het kabinet-Den Uyl moeten, in meerdere of mindere ma te, veranderd worden, aldus de werkgevers. Zo vinden zij, dat de basis-premies voor investeringen voor alle bedrijven gelijk moeten zijn. dus niet variabel, zoals het wet- splan investeringsrekening wil. Het wetsontwerp voor nieuwe onderne mingsraden is „praktisch nauwelijks uitvoerbaar". De vermogensaanwas- deling tenslotte heeft zoveel kritiek opgeroepen, dat „andere benaderin gen" voor winstdeling bekeken moe ten worden. De vijf centrales van overheidsper soneel hebben eveneens een „wen senlijst" opgesteld. Het nieuwe ka binet moet een regeling ontwerpen, waardoor ambtenaren en leerkrach ten op vrijwillige basis eerder de overheidsdienst kunnen verlaten. De mogelijkheden, die bestaan voor korter werken door oudere ambte naren. moeten uitgebreid worden. De centrales zien in hun voorstellen een bijdrage aan de bestrijding van de werkloosheid. De ambtenarenorganisaties willen dat er nu spoedig een einde komt aan de onzekerheid, die al jarenlang bestaat rondom het stakingsrecht voor ambtenaren. Verder vragen zij aandacht voor een ziektekostenre geling voor het rijks- en onderwijs personeel. Dit vraagstuk is actueel nu een volksverzekering voor ziekte kosten er voorlopig niet zal komen. De Federatie van verenigingen van Nederlandse officieren (FVNO) heeft berekend dat bij handhaving van de huidige Navo-taken de defen siebegrotingen in de komende vier jaar met twee miljard gulden moe ten worden verhoogd. Indien de po litieke bereidheid daartoe niet zou bestaan, dan is hernieuwd overleg met de NAVO over taakverminde ring van de Nederlandse krijgsmacht onvermijdelijk, aldus de FVNO in een open breif aan de kabinetsformateur en de fractie voorzitters in de Tweede Kamer. De federatie wil eerlijkheid ten op zichte van het defensiebeleid. Dat kan hetzij door voldoende financiële middelen te verstrekken voor de overeengekomen NAVO-taken, het zij een consultatie met de NAVO over aanpassing van het takenpak ket. In haar brief herinnert de fede ratie aan de wens van de minister van defensie in zijn laatste begro ting, dat nog in zijn kabinetsperiode een studie over het toekomstige ta kenpakket van de Nederlandse krijgsmacht ter beschikking moest komen. World Wildlife Fund Jhr. mr John Loudon Is in Lausanne (Zwitser land) gekozen tot president van het internationaal hoofdbestuur van het World Wildlife Fund. Mr Loudon is daarmee de opvolger van prins Bernhard die zich het vorig jaar voor deze functie niet meer herkies baar stelde. De nieuwe president is vanaf 1966 betrokken bij bestuurlijk werk van het WWF. Hij werd destijds vanwe ge zijn internationaal erkende finan- cieel-economische kennis en zijn aandacht voor het milieubehoud, door het WWF benaderd. Mr Lou don, die 71 jaar is, heeft een zeer lange carrière achter de rug bij de Koninklijke Shell-groep. Hij is on der anderen voorzitter van het cura torium van het Nederlands econo misch instituut te Rotterdam. CVM De algemene vergadering van de christelijke vereniging van militairen (CVM) heeft in Lunteren de heer J. Quartel gekozen als voor zitter van de CVM. Quartel. al gerui me tijd secretaris van de CVM, volgt de heer G. E. Baas als voorzitter op. De heer Quartel is sergeant-majoor bij het korps commando's in Roo sendaal. NOS-radio Drs H. W. M. van Run, is bij beslissing van de minister van CRM benoemd tot voorzitter van de programmaraad en de programma coördinatiecommissie radio van de NOS. Hij volgt hiermee drs L. J. M. van de Laar op. In dezelfde functies bij de NOS-televisie is herbenoemd de heer J. M. Vrijburg. 'v1 Luchtig T-shirtje 36-42.15- Met tïsdusn^^ Forthatü3^ Fleunge stroken-rok met zomers bloemetjes-dessin 34-42.42; Gioi ii töcA

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8