Overleg Parijs stuk op energie Turkije naar stembus in klimaat van geweld Hassanisten gaan winnen in Marokko Rhodesië trekt zich terug uit Mozambique Rechten en vrijheden in socialistisch kader Toenadering Noord-Zuid was schijn Drie agenten in Ulster gedood VS en Vietnam praten verder over steun „Opdracht voltooid" Beschietingen Zuid-Libanon duren voort Leider Jusos uit SPD gezet Nieuwe grondwet Sowjet-Unie Doodvonnissen in Syrië Nonnenprotest in Tsjechoslowakije Gematigd links moet fascisten uit regering stoten ft M VRIJDAG 3 JUNI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 door Nico Kussendrager PARIJS Het Noord-Zuid gesprek is hier gisteren gesprongen op het punt van de energie. De toenadering van de dag daarvoor tussen arm en rijk bleek opnieuw slechts schijn te zijn. Na een moeizame nacht doorver gaderen was duidelijk dat de olie- en ontwikkelingslanden geen „energie- club" willen als niet eerst de indus triestaten met echte, harde toezeg gingen over de brug zouden komen. Die zouden dan moeten gaan in de richting van met name een grondstoffenfonds (voor betere prij zen), meer hulp en een schuldenrege ling voor de derde wereld. Het noordelijke, welvarende deel van de wereld wilde volgens het armlastige zuiden niet ver genoeg gaan en daarom vertikten de olie- en ontwikkelingslanden het akkoord te gaan met een „energieclub". Het rij ke westen is daarop zo gebrand, om dat zo'n gespreksgroep (als hij er gekomen was, binnen de Verenigde Naties) een nieuwe „oliecrisis" moge lijk zou kunnen hebben voorkomen. Aanvankelijk leek het alsof de derde wereld niet helemaal onwillig meer was tegenover zo'n door de rijke sta ten gewenste energiegroep. Met na me Saoedi-Arabië en Iran voelden er wel voor, wat overigens niet zo opval lend was. Deze twee landen hebben grote economische belangen in het westen (aandelen) en willen daarom het gesprek gaande houden. Zonder Toen het eindelijk toch bleek dat zij daarin een aantal olie- en ontwikke lingslanden niet konden meekrijgen stelde het westen voor de energie verder maar helemaal te vergeten. De Nederlandse vertegenwoordiger, staatssecretaris Laurens-Jan Brinkhorst, wekte daarbij de indruk dat desondanks andere aanbiedin gen van de rijke landen op het punt van grondstoffen en ontwikkelings hulp overeind zouden blijven staan. Een hoopvolle gedachtegang, die door de Britse minister van buiten landse zaken David Owen, zeker niet gedeeld werd. Hij zei dat nu met het uitblijven van een beslissing over de energie of over andere voorstellen geen uiteindelijk besluit is genomen. Op het punt van de grondstoffen hebben alle rijke landen zich voor het eerst vastgelegd dat er een fonds moet komen. Maar nu de derde wereld het met de olie laat afweten kunnen de industriesta ten (met name West-Dultsland en de Verenigde Staten) er nog steeds on deruit. Verder is er een aanbod van 2,5 miljard gulden extra hulp voor de derde wereld en ook daarover zei Owen dat er nog geen uiteindelijk standpunt is bepaald. Voor wat hoort wat Zeker is dat de rijke landen vasthou den aan de gedachte „voor wat hoort BELFAST (AP) Drie Noordierse politieagenten zijn gisteren op een landweg bij de plaats Stewarts town in het graafschap Tyrone door onbe kenden doodgeschoten, aldus is door de politie bekend gemaakt De politiemannen waren net met hun auto voorbij een wegkruising gereden toen twee gewapende man nen uit het struikgewas de weg op renden en het vuur openden op de achterkant van de auto. Twee agen ten vonden onmiddellijk de dood, de derde overleed korte tijd later. Het aantal personen, dat dit Jaar bij de gewelddadigheden in Noord- Ierland om het leven is gekomen, is hiermee gestegen tot 71. wat". Nu de derde wereld het westen een hak heeft gezet door een energie groep te blijven weigeren, slikken de industriestaten allerlei aanbiedin gen ijlings weer in. De derde wereld kan daar van haar kant het „oliewa pen" tegenover zetten. Nu al is door Venezuela gedreigd met nieuwe prijsverhogingen voor olie als de rij ke landen niet tegemoetkomend worden. De „voor wat hoort wat gedachte" werd voortdurend door Owen naar voren gebracht, toen hij het had over het onderlinge verband tussen de verschillende gesprekson derwerpen. Dat verband is nu weg door het uitblijven van een akkoord over de energie. Hoezeer de ontwik kelingslanden twijfelden aan de goe de wil van de Industriestaten bleek uit een uitspraak van een vertegen woordiger van een der derde landen die wat betreft de grondstoffen praatte over een „pseudo-fonds" waarmee de rijke landen probeerden de OPEC (olielanden) te kopen. De Franse president Giscard d'Es- taing, die de conferentie (twee Jaar geleden zijn voorstel) had zullen be sluiten kon gisteren rustig in het Elysée blijven. De ministers van de verschillende landen reisden ont moedigd naar huis en ondertussen bleven de ambtenaren nog wat om te werken aan een nietszeggende slot verklaring die het gebrek aan voor uitgang bij het Noord-Zuid gesprek nog wat zou moeten verdoezelen. PARIJS (UPI, Reuter) Vietnam en de Verenigde Staten zijn gisteren in Parijs aan een nieuwe onderhan delingsronde begonnen over diplo matieke betrekkingen. Na afloop van de besprekingen werd gezegd dat er vandaag verder wordt gepraat en dat de sfeer goed was. Bij de vorige ronde zijn de partijen het op twee belangrijke punten eens geworden. De Verenigde Staten* hebben beloofd dat zij niet langer de toetreding van Vietnam tot de Ver enigde Naties zullen blokkeren. Vietnam heeft van zijn kant toege zegd meer werk te zullen maken van bet verzamelen van inlichtingen over de bonderden Amerikanen die nog steeds als „vermist in Vietnam" geregistreerd zijn. Het grote twistpunt tussen Vietnam en VS is nu de economische hulp die de Vietnamezen van de Amerikanen vragen. Vietnam beroept zich daar bij op de afspraken die in 1973 bij het opstellen van een vredes-akkoord voor Vietnam zijn gemaakt. Sinds het eerste officiële gesprek tussen Vietnam en de VS begin vorige maand is er over die economische hulp een belangrijk document open baar geworden. Dat is de brief die president Richard Nixon in 1973 naar de Noordvietnamese regering stuurde en waarin hij 3,25 miljard dollar hulp toezegde voor de weder opbouw van Vietnam. De huidige Vietnamese regering vindt dat zij aan deze harde toezegging (waaraan verder geen voorwaarden waren ver bonden) nog steeds rechten kan ont lenen. De Amerikaanse regering meent daarentegen dat alle akkoor den van 1973 waardeloos zijn gewor den doofdat ze niet zijn uitgevoerd. De Amerikaanse onderhandelings- delegatie in Parijs wordt geleld door onder-minister Richard Holbrooke. RABAT (Reuter, UPI) De „Hassanisten" maken een zeer grote kans de verkiezingen die vandaag in Marokko worden gehouden te winnen. De Hassanisten zijn onafhankelijke kandidaten, trouwe aanhangers van de Marokkaanse koning, die de afgelo pen weken een campagne hebben gevoerd voor „stabiliteit en continuïteit." In totaal doen negen partijen mee aan de vandaag te houden verkie zingen. Behalve de onafhankelljken maken slechts twee partijen kans op een redelijk deel van de zetels in het 264 leden tellende parlement, waar van overigens slechts twee derde deel rechtstreeks verkozen wordt. Deze twee partijen zijn de Istiqlal, de oude garde die de onafhankelijkheid op de Fransen bevocht, en de Socia listische Unie van de Volkskrachten (USFP) die een duidelijk linkse koers vaart. Deze belde partijen vin den hun aanhang vooral onder stu denten en intellectuelen in de grote steden. De onafhankelijke kandida ten, onder wie tal van ministers en hoge ambtenaren, maken de beste kansen op het platteland. Een kandi daat van de kleine communistische partij klaagde: „Hoe kunnen wij op boksen tegen die onafhankelljken die zeggen dat de koning aan hun kant staat en die links en rechts zakken meel en lamsboutjes uit delen." Sahara De positie van koning Hassan lijkt heel wat rooskleuriger dan die in Jaren geweest is. De koning heeft de kwestie van de 8paanse Sahara han dig benut om een gevoel van natio nale eenheid in Marokko in het leven te roepen. Voor zijn politiek ten aan zien van de voormalig Spaanse Sa hara kreeg hij de steun van alle partijen. De strijd tegen het Pollsarlo-front dat onafhankelijkheid wil van de westelijke Sahara, duurt echter nog steeds voort en slokt een groot deel SALISBURY (UPI, Reuter) Rhodesië is begonnen zijn troepen uit Mozambique terug te trekken. Gisteren al is de Mozambi- kaanse stad Mapai, die enkele dagen was bezet, door de Rhode- sische troepen ontruimd. Het opperbevel is Salisbury maakte gisteren bekend dat de missie van de Rhodesische troepen over de grens werd beëindigd omdat het gestelde doel was bereikt. De militaire operatie heeft een stop van internationaal protest geoogst, maar of dat bij de terugtrekking van de troepen een rol heeft gespeeld is niet bekend. Luitenant-generaal Peter Walls, op perbevelhebber van de Rhodesische strijdkrachten, zei dat de opdracht om „wapen- en munitiedepots van de terroristen te vernietigen" was uitgevoerd. Hij noemde het vijfdaag se offensief tegen Mozambique volle dig geslaagd. De generaal ontkende dat de Rhodesische troepen in ge vechten waren gewikkeld met Mo- zambikaanse eenheden. Volgens hem hadden zijn mannen alleen con tact gehad met „Rhodesische terro risten". Het officiële Mozambikaanse persbureau meldde woensdagavond dat het leger van Mozambique het omstreden gebied volledig be heerste. Het bureau maakte melding van hevige gevechten tussen Mo zambikaanse en Rhodesische troe pen, die in het voordeel van de eersten waren geëindigd. De Rhode sische verklaringen dat er vier gue- rilla-kampen waren opgeruimd wer den van Mozambikaanse kant als verzinsels afgedaan. Generaal Walls onderstreepte gisteren dat het nooit in de bedoeling van Rhodesië heeft gelegen een deel van Mozambique bezet te houden. „Defensief" Het Rhodesische optreden was zon dagochtend vroeg begonnen met de vernietiging van een guerrillakam pement in Rlo Noeanetsl, 5 kilome ter van de grens. Walls had gezegd dat dit kampement diende als „be langrijk administratief centrum". Alle guerrillastrijders die men er aantrof werden gedood, volgens hem. In het kampement werden ook docu menten gevonden die wezen naar een kamp buiten Mapai dat diende als logistiek hoofdkwartier voor alle guerrilla-operaties in het zuidoosten van Rhodesië. De twee andere bases waarvan is gezegd dat zij zijn vernietigd, lagen in Jorge do Limpopo en Madoelo Pan. Volgens generaal Walls dienden zij als opvangcentra voor recruten uit Mozambique en uitgangspunt voor opstandelingen met opdrach ten ln Rhodesië. Volgens het militai re opperbevel van Rhodesië zijn 32 guerrillastrijders gedood en is één Rhodesische piloot om het leven ge komen toen zijn toestel verongeluk te bij de start van het vliegveld van Mapai, onder onduidelijk gebleven omstandigheden. De Rhodesische minister van bui tenlandse zaken, Pieter K. van der Byl, wees woensdag kritiek uit het buitenland op de inval ln Mozambi que van de hand en zei dat het om een „defensief optreden" was gegaan. TEL AVIV, BEIROET (UPI, AP, Reuter) Grote stukken bouwland ln het zuidelijk deel van Libanon vatten gisteravond vlam na beschie tingen tussen dorpen die door chris telijke eenheden worden bezet en dorpen die in handen zijn van linkse en Palestijnse eenheden. Ook Is raëlische artillerie zou zich ln deze strijd hebben gemengd aan de kant van de christelijke troepen. Volgens een Israëlische krant is het niet uitgesloten dat Israëlische troe pen Zuid-Libanon zijn binnenge trokken om de strijd met Palestijnen' en linkse moslims aan te binden. Eerder meldde het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) dat 1000 Israëlische militairen het dorp Kfar Choeba waren binnenge vallen op anderhalve kilometer aan de Libanese kant van de Israëlisch- Libanese grens. Een militaire woordvoerder in Israël deelde echter mee dat er geen sprake was van een Israëlische actie op Li banees grondgebied. Het enige wat het leger doet is de wegen in het grensgebied controleren op mijnen. Hij zei er niet bij aan welke kant van de grens die wegen lagen. Een Israëlische regering onder lei ding van Likoed leider Menachem Begin zal alle verplichtingen die de vorige regering op zich genomen heeft respecteren. De Llkoedlelder heeft zich bereid verklaard aan een vredesconferentie over het Midden- Oosten deel te nemen. In een door de Israëlische televisie bekendgemaakte beleidsverklaring, die bedoeld is als basis voor de be sprekingen met de Democratische- Beweging voor Verandering van Ji- gal Jadin, wordt het voornemen be vestigd om Israëlische nederzettin gen te vestigen in de bezette ge bieden. De voorgestelde grondwet die mor gen ln zijn geheel wordt gepubli ceerd, bevat een serie garanties voor de rechten en vrijheden van de bur gers. Ze zijn echter wel in zodanig kader geplaatst dat het uitoefenen van deze rechten niet het socialis tische Sowjet systeem mag schaden. Het persbureau Nowosti deelde gis teren mee dat de nieuwe grondwet de Sowjet burgers onschendbaar- BERLIJN (DPA) De leider van de Jusos, de socialistische jongeren, de 30-jarige Klaus-Uwe Benneter, is gisteren wegens „voor de partij na delig gedrag" uit de Westdultse soci aaldemocratische partij (8PD) ge zet. Ongeveer twee en een halve maand geleden was Benneter met kleine meerderheid tot leider geko zen. Een maand geleden werd Ben neter geschorst. Hij wil nu tegen het besluit ln beroep gaan. Benneter vertegenwoordigt een linkervleugel onder de Jusos die meer verzet te gen het kapitalisme wil en het niet eens Is met de politiek van de soci aal-liberale regeringscoalitie ln Bonn. held van persoon, huls en vrijheid van spreken, vergadering, pers, op tochten en bijeenkomsten garan deert. Ook de persoonlijke le venssfeer van de burgers, telefoonge sprekken en telegrammen, worden bij de wet beschermd. Het ontwerp van wet aanvaardt daarbij de stel ling dat de burgers hun rechten en vrijheden op een redelijke manier behoren uit te oefenen, zonder het socialistische systeem te benadelen. De rechten en vrijheden worden na melijk verleend ln overeenstemming met de belangen van de werkende klasse en met het doel het samenle ven ln een socialistische ge meenschap te verbeteren, aldus Nowosti. Open brief Ruim vijftig Russische dissidenten, onder wie de natuurkundige Andrej Sacharow en ex-generaal PJotr Orl- gorenko, hebben ln een open brief aan het politbureau van de commu nistische partij en aan de opperste Sowjet aangedrongen op een alge mene amnestie ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe grondwet. Volgens de brief is het in alle landen gebruikelijk dat be langrijke gebeurtenissen vergezeld gaan van een ruime amnestie, speci aal voor politieke gevangenen. Een dergelijke stap kan ook bijdragen tot de vrijlating van politieke gevan genen in andere landen, zo menen ze. van de Marokkaanse begroting op. Ook de aanzienlijke overheidssubsi dies op de dagelijkse levensbehoef ten slokken een belangrijk deel van de begroting op. Uitgewezen MOSKOU (UPI, Reuter, DPA) Delen van de nieuwe grondwet van de 8owJet-Unie, die de oude gaat vervangen die uit de tijd van Stalin dateert, zijn gisteren bekend gemaakt. Russische dissidenten hebben ln een brief aan het politbureau aangedron gen op een algemene amnestie ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe constitutie. Tijdens een afgelopen vrijdag ln Pa rijs gehouden persconferentie ver klaarden zeven door de Marokkaan se regering uitgewezen Franse on derwijzers dat de situatie in dat land aanmerkelijk minder rooskleurig is dan de Marokkaanse regering pro beert voor te wenden. Ze verklaar den te zijn uitgewezen omdat ze zich niet zo neutraal zouden hebben op gesteld als de Franse en Marokkaan se regering van hen verwachtten. Ze zelden dat Marokko zich in feite in staat van oorlog bevindt door de nog steeds voortdurende strijd tegen het Polisario-front. In het zuiden van Marokko vinden voortdurend ge vechten plaats. De onderwijzers ver telden dat een groot aantal van hun leerlingen de laatste tijd naar het front was vertrokken. Door de oor logssituatie wordt iedere steun aan de Marokkaanse oppositie gezien ais landverraad, zo zeiden de uitgewe zen onderwijzers, die zonder geld en zonder papleren het land uitgezet zijn. Tijdens hun arrestatie waren dê on derwijzers ook slecht behandeld. Ook maakte een van hen melding van de erbarmelijke omstandighe den waaronder de Saharaanse bevol king in het zuiden van Marokko ver blijft. Ze leven in bidonvilles waar iedere avond de Marokkaanse politie binnenkomt om kinderen mee te ne men. Deze kinderen worden enige tijd vastgehouden en komen soma zelfs niet meer terug. DAMASCUS (Reuter) Zes leden van een grope ring die er door Syrië van is beschuldigd in opdracht van Irak moorden en bomaanslagen in Syrië te hebben gepleegd, zijn giste ren in Damascus ter dood veroor deeld. Drie van hen werden bij verstek veroordeeld. Voorts werden drie per sonen tot levenslange gevangenis straf met dwangarbeid veroordeeld en kregen 15 beklaagden gevange nisstraffen, variërend van één tot 15 jaar. Tweeëndertig personen werden vrijgesproken. Tegen het vonnis van het hof voor staatsveiligheid is geen beroep mo gelijk. Het moet alleen nog door de president worden bekrachügd. Vol gens het vonnis „waren de misdaden voorbereid en gefinancierd door het regiem ln Irak". PRAAG Tegen de dreigende fei telijke liquidatie van de kloosterge meenschappen ln Tsjechoslowakije hebben de oversten van groeperin gen van mannelijke en vrouwelijke religieuzen geprotesteerd. De discriminatie van de kloosterlin gen in Tsjechoslowakije is in duide lijke tegenspraak met de slotverkla ring van Helsinki en met de VN- verklaring over de rechten van de mens, aldus schrijven de oversten in een memorandum aan het rege ringsbureau voor kerkelijke zaken. door James Dorsey Twee dagen voor de parlementsverkiezingen ln Turkije is het politieke klimaat ln dat land bijzonder geladen. Schietpartijen, bomaanslagen en pogingen tot moord zijn aan de orde van de dag. De Hoge Verklezlngsraad ln het al geruime tijd door politiek geweld geteisterde Turkije heelt al laten weten desnoods de strijdkrachten te zullen verzoeken de vrede ln het land te handhaven. Turkije hoopt nu dat de verkiezingen zondag de vorming van een regering mogelijk zal maken die eindelijk tegen de sleer van terreur en Intimidatie ten strijde kan trekken. De verkiezingscampagnes zijn op volle gang. In Istanboel wordt van daag de verkiezingscampagne van de Republikeinse Volkspartij (RPP) van oud-premier Boelent Ecevit met een grootse manifestatie afgesloten. Voor deze manifestatie zullen enor me veiligheidsmaatregelen worden, getroffen. Sinds 1 mei toen 34 men sen bij onlusten in de Turkse hoofd stad werden gedood zijn de strijd krachten, die gelegerd zijn in de buurt van de grote steden in staat van beperkte paraatheid. Politieke waarnemers voorspellen dat de sociaal-democratische partij van Ecevit de verkiezingsoverwin ning zal halen. Overal waar hij komt stromen de mensen bijeen. Tiendui zenden bezoeken de manifestaties van de Republikeinse Volkspartij ln het hele land. Maar tot vijf keer toe werd er gepoogd om Ecevit, die ze ven maanden lang premier was in 1974 toen het conflict op Cyprus ln alle hevigheid losbrak, om het leven te brengen. Nog deze week ontplofte er vlak na de aankomst van de oud- premier op het vliegveld van Izmir een bom. Geweld De coalitieregering van premier Soe- lelman Demlrel, wiens Gerechtig- heidspartlj het land sinds 1973 re geert samen met de fascistische Na tionalistische Actie Partij (MAP) en de extreem anti-Westerse en pro- moslemse Nationale Reddingspartij (NSP) van professor Erbakan heeft het toenemende politieke geweld niet kunnen Intomen. Vooral op de universiteiten, waar de afgelopen twee Jaar meer dan honderd mensen het leven hebben verloren, spitst de strijd zich toe tussen extreem rechts en extreem links. Vanzelfsprekend stelt rechts links verantwoordelijk voor de geweldda dige ontploffingen. De extreem rechtse krant Tercoeman wist deze week te melden dat de „Turkse Soci alistische Revolutionaire Raad" op een vergadering in Berlijn had beslo ten een „strategie van spanning" te volgen tijdens de verkiezingscam pagne. Tercoeman, wiens betrouw baarheid gerust in twijfel getrokken mag worden, wist een fotocopie van een 21 punten tellend „document" van de vergadering ln Berlijn af te drukken. In dit document wordt ge steld dat de socialistische revolutie in Turkije alleen kan worden doorge voerd wanneer de Republikeinse Volkspartij aan de macht komt. „...Zodoende moet alles gedaan wor den om de RPP aan de macht te brengen, zelfs wanneer men zo ver moet gaan als confiscatie van de stembussen." Mislukking Aangenomen kan worden dat Ecevit Soeleiman Demirel bereid was Demlrel uit een politiek dilemma te halen door toe te stem men ln het houden van vervroegde parlementsverkiezingen ln ruil voor waarborgen dat de volgende rege ring krachtig tegen het politieke ge weld zal optreden. Immers zo zou den belde politici er wel bij varen. Demlrel, wiens regeringsperiode niet alleen door het politieke ge weld, maar ook door de enorme eco nomische problemen in Turkije en door de interne verdeeldheid binnen zijn coalitie een mislukking werd wilde zich enerzijds ontdoen van de - Nationale Reddingspartij en vrees de anderzijds de gevolgen van een waarschijnlijk slechte oogst ln het land. Ecevit hoopt door te hebben bijgedragen aan de strijd tegen het politieke geweld zowel bij gematigd rechts als bij gematigd links meer steun te kunnen verwerven. Het aflossen van het huidige kabi net zou een dergelijke bijdrage kun nen vormen. Immers, terecht stelt Ecevit de MAP van vlce-premler Turkes verantwoordelijk voor de terreur aan de universiteiten en voor het provoceren van openlijke bot- singen. Maar Demlrel is evenzeer verantwoordelijk omdat hij telkens weer de MAP de hand boven het hoofd houdt. HIJ heeft duidelijk te kennen gegeven na de verkiezingen opnieuw met de fascistische MAP ln zee te willen gaan. Wil men de pro blemen ln Turkije werkelijk aan pakken dan zal de partij van Ecevit zondag de absolute meerderheid moeten behalen. Voorlopig ziet het er naar uit dat deze overwinning inderdaad aan de RPP zal toevallen, die ln 1973 net vijftig zetels ln het 450 leden tellende Turkse parlement tekort kwam om het bestuur van het land over te nemen. Wanneer een dergelijke overwinning niet wordt behaald dreigt Turkije opnieuw ln handen te vallen van extremistische rechtse politieke groeperingen. Boeient Ecevit Demlrel hoopt de Nationale Red dingspartij van haar wlpfunctle bij de coalitievorming te kunnen bero ven. Deze partij, die de op twee na grootste van het land is wil Turkije beschermen voor de gevaren van de verwesterlljklng. NSP-lelder Erba kan propageert de terugkeer naar de oude moslemse waarden en manier van leven. Hij hoopt op de herleving van de „geest die ons Istanboel deed veroveren en op de opbouw van een nationale Industrie. Zijn machtspo sitie handig uitspelend door steeds hardere eisen te stellen en door te dreigen met een regeringscrisis wist Erbakan zijn stempel te drukken op het regeringsbeleid van de afgelo pen vier Jaar. Reden te meer voor Demlrel om te pogen zich via ver vroegde verkiesingen van deze last post te ontdoen. In theorie had de N8P verboden kunnen worden om dat het ln strijd met de Turkse grondwet het wereldlijke karakter van de Turkse samenleving aan vecht. Maar gezien de onmogelijk heid op basis van de verkiezingsuit slag van 1973 een regering zonder de N8P te vormen, had dit weieens het Ingrijpen van de strijdkrachten kun nen betekenen. De huidige militaire leiders echter lijken zich ln eerste Instantie niet werkelijk opnieuw ln de politiek te willen storten. Wanneer bij de verkiezingen op nieuw een kablnet-Demlrel uit de bus komt, waarin dan naar alle waarschijnlijkheid ook weer de fas cisten zitting zullen hebben gaat Turkije een toekomst van nog meer politiek geweld tegemoet. Dan zal er ook geen sprake zijn van de noodza kelijke sociale en economische her vormingen. Burgeroorlog of machts overname door de militairen, die in de afgelopen zeventien Jaar twee keer hebben ingegrepen behoren dan wel degelijk tot de mogelijk heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7