Manusama durft dromen te dromen rSöÜ AISHETNOU BEWEZEN IS DDT DEWAS00K MILIEUVRIENDELIJK MNHffllfe VERDER Commentaar De Zuidmolukse gemeenschap in Nederland is diep verdeeld Treurig (1) Treurig (2) Lente niet te koud 18 klok bet schone alternatief eten met politieke overtuiging onsmakelijk rattenliefde beharen VRIJDAG 3 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 Van een onzer verslaggevers CAPELLE AAN DEN IJSSEL „Gelukkig zij die durven dromen en bereid zijn de prijs te betalen om hun dromen waar te maken". Een poster met deze tekst hangt aan de wand in de flat van ir. J. A. Manusama de man die door de meerderheid van de Zuidmolukse bevolking in ons land wordt gezien als het staatshoofd, de president van de RMS. De heer Manusama is allerminst gelukkig met de jongste ontwikkelingen binnen de Zuidmolukse gemeenschap. In het volgende gesprek komen aan de orde de verdeeldheid binnen die ge meenschap. zijn eigen opvattingen over geweldloosheid en de vraag wat er moet gebeuren als straks de gijzelingen achter de rug zijn. De voorzitter van de Algemene Re kenkamer, dr. Peschar, heeft niet de indruk dat de ambtenaren bij het nemen van financiële beslissingen een kritischer en zuiniger mentali teit aan de dag leggen dan enkele jaren geleden. Dat is een treurig stemmende mededeling van deze bij uitstek deskundige. Bijna twee jaar geleden kondigde minister Duisenberg namens de re gering de een-procents-operatie" af. Omwille van de werkgelegen heid moest de groei van de collec tieve uitgaven (overheid, sociale uitkeringen) krachtig worden inge damd. Er is sindsdien wel twijfel gerezen over deze operatie. Die twijfel betreft echter niet of de operatie wel nodig is, maar uitslui tend of zij in de huidige vorm wel voldoende is. Intussen zijn de politici met elkaar en met hun achterban in de slag gegaan over de onontkoombare be zuinigingen. Er zijn zware weerstanden tegen bezuinigingen tot ontwikkeling gekomen, vanuit politieke partijen (tegen de kinder- bijslagvoorstellen bijvoorbeeld), vanuit belangengroepen (zoals de ambtenarenbonden en inzake de In zijn rede voor de technische hogeschool in Eindhoven, vorige maand, werd door PvdA-leider Den Uyl een passage gewijd aan de vrees vansommigenvoordreigende staats- almacht. Ook Den Uyl ziet bureau cratie in vele vormen. Maar de gevaren van Kafka-achtige toestan den schuilen zijns inziens niet in het overheidsapparaat op zich, maar op het raakvlak van vierde en vijfde macht, van ambtelijke apparaten en particuliere organisaties en instel lingen, waar doorlopend overleg is en op elkaar wordt ingespeeld. ,,En waar niet meer valt na te gaan waar de beslissingen worden voorbereid en waar genomen." Zonder deze analyse nu meteen tot in detail te willen onderschrijven, kan niet worden ontkend dat er veel waars in zit. De ervaringen van de voorzitter van de rekenkamer zijn ermee in overeenstemming. Een van de belangrijkste taken voor het nieuwe kabinet wordt het door voeren van de voorgenomen bezui nigingen, al dan niet in aangepaste vorm. Bovendien is het lang niet onwaarschijnlijk dat het nieuwe ka binet zich gesteld zal zien voor de noodzaak nog meer nieuwe beleidsombuigingen te bedenken. Het nieuwe kabinet zal er goed aan doen de ervaringen van de Reken kamer grondig te bestuderen. Een eerste nieuwe maatregel zou erop gericht moeten zijn binnen het ambtelijk apparaat een kritische en zuiniger mentaliteit bij beslissingen over uitgaven te doen postvatten. Een mentaliteitsombuiging is altijd een omvangrijke en trage operatic. Wij vermoeden echter dat ze een even omvangrijke uitwerking zal kunnen hebben. In de sector volksgezondheid is al enigszins duidelijk geworden hoe zeer een veranderende mentaliteit tegenover uitbreiding van zieken huizen en inrichtingen, stoelend op een kritischer beleid vanuit het mi nisterie, kan uitwerken. De angst aanjagende ramingen van kosten stijgingen in de gezondheidszorg zijn geloogenstraft. Mede daardoor ontstonden de grote onverwachte meevallers" die minister Boersma WAO-verlaging invalidenbon- den), vanuit de vakbeweging, van overal eigenlijk. Nu pas wordt het goed duidelijk hoe moeilijk en pijn lijk het is tot werkelijke beleidsom buigingen te komen. Vooral in de afgelopen verkiezings strijd hebben de politici het zwaar te verduren gehad, met hun achter ban en ook met zichzelf. De mede deling van dr. Peschar, dat de amb tenaren die de feitelijke uitgaven verrichten, nog allesbehalve in een bezuinigingsroes verkeren, moet voor deze politici als een ontgoo cheling aankomen. Verantwoordelijke politici vragen zich bezorgd af welke wegen zij kunnen bewandelen om de beleids ombuigingen bij het volk geaccep teerd te krijgen. Er wordt zelfs overwogen dat het juist om deze reden zo gunstig is om een partij als de PvdA in de regering te houden. En intussen lijkt het erop dat de uitvoerende instanties ongestoord en ongehinderd doorgaan met hun uitgavenpatroon, en constateert de voorzitter van de Rekenkamer dat men nog wel eens wat kritischer zou kunnen zijn en minder gemakkelijk zijn gang zou moeten gaan. vorig najaar keer op keer be kendmaakte. Dr. Peschar vond ook dat de Ka merleden best nog eens wat meer aandacht zouden kunnen besteden aan de jaarverslagen van de Reken kamer. Wij zijn het hiermee volle dig eens. Juist Kamerleden, die straks zullen staan voor moeilijke beslissingen over bezuinigingen, moet bedenken dat meer invloed van de politici op de ambtelijke beslissingsmomenten het moeizame bezuinigen wel eens zou kunnen verlichten. En zo hebben we dus toch nog een normale lente gehad, afgaande ten minste op de gemiddelde tempera tuur van De Bilt. Gemiddeld over maart, april en mei was de tempera tuur daar 8.6 graden Celsius, precies overeenkomstig het dertig jaar ge middelde. Daarmee heeft onze sei zoenprognose een royale marge: Na een zeer strenge winter in het noord oosten van de Verenigde Staten volgt er in Nederland een zacht voor jaar of een lente met normale tempe ratuur uitgekomen. (Zoals trouwens Een volk in ballingschap raakt ge makkelijk verdeeld. Ook de Joden vormden in hun ballingschap niet altijd één groep. Dat is op zichzelf al een grote ellende. Maar het wordt uitermate gevaarlijk als andere groe pen van buiten infiltreren in deze versplinterde samenleving en ge bruik maken van de ontevredenheid bij diverse groepen. Ik hou het er op dat ondanks alle verdeeldheid het streven van al die mensen hetzelfde is. Maar er zijn groepen die het allemaal te lang duurt die ook kritiek hebben op onze wijze van handelen en dan ge makkelijk luisteren naar vreemde ideologieën. Daarom verschilt wat er nu in Onnen en Bovensmilde ge beurt totaal met de gebeurtenissen in Wijster uit december 1975. Trouw: Hoe zou u het verschil tussen toen en nu willen definiëren? U moet de mensen in de trein en de school onderscheiden van de groe pen buiten. De mensen in de trein en school stelden geen politieke eisen. Zij vroegen alleen vrijlating van de gevangenen. Nu komen er opeens ook politieke eisen, maar dat zijn eisen van de groepen buiten de school en de trein. Ook hebben zij geprobeerd verdeeld heid te zaaien ln onze gelederen door de heer Lokollo uit te nodigen voor een gesprek in Assen. Uit alles blijkt dat zij er op uit zijn hun positie en macht te versterken. Gelukkig heeft de heer Lokollo geweigerd op de uit- in alle eerdere tien gevallen van deze eeuw). Voor het gevoel is het voorbije seizoen echter te koud geweest. Die indruk kregen wij vooral na het ver wennen door een veel te warme maart, in april en in wat mindere mate ook in mei. Nu dient gezegd te worden, dat de gemiddelde dagelijk se maximumtemperatuur van lente 1977 maatstaf voor de middagtem- peratuur, wel te laag is geweest: 12.8 graden Celsius tegenover 13.5 graad Celsius. De lentezon hield zich zo ongeveer aan het normale nodiging in te gaan. Ook de Vrije Zuidmolukse jongeren hebben steun geweigerd. Toch geven de actievoer ders een verklaring uit, die de indruk moet wekken: wij zijn een stevige groep. In wezen stelt het niet veel voor. Maar je mag het natuurlijk niet on derschatten. Een extremistische groep kan heel wat moeilijkheden veroorzaken. Dat zie je nu wel. Maar wat daar gebeurt, staat in wezen buiten onze strijd. Het is begrijpelijk dat de verontwaardiging erg groot is, maar daardoor worden alle Zuidmo- lukkers wel over één kam geschoren. Trouw: De Zuidmolukse jongeren schermen ook erg met internationale contacten. U bent wel eens in Senegal geweest. Hoe zit het daarmee? Die contacten met Senegal zijn niet zo levendig. Wij zijn indertijd bij de regering daar geïntroduceerd door de heer Wormsior van de vrije Pa poea's. Ik moet eerlijk gezegd altijd een beetje lachen als ik in de krant lees dat wij contacten hebben met Senegal. Grote invloed is er niet. Trouw: Maar heeft u dan veel inter nationale contacten? Nee, hoewel wij daarvoor wel moeite doen. Maar wij zoeken het niet al leen bij landen. Kijk er zijn ook organisaties die zich inzetten voor beter begrip van het zelfbeschik kingsrecht. Dat begrip wordt nogal eens eenzijdig geïnterpreteerd, bij voorbeeld alleen maar het westen schijnplan met 496 tegen 501 norma le uurtjes. En dan nog even de obligate cijfer- sommetjes van het meiweer. De Bilt berekende gemiddeld over het et maal 11.9 graden Celsius tegen 12.4 normaal en voor de gemiddelde da gelijkse maximum- en minimum temperatuur achtereenvolgens 16 7 graden Celsius (normaal 17.7) en 6 8 graden Celsius (7.1). Twintig van de 31 meidagen waren aan de koude kant. Er was één zomerse dag tegen twee normaal. De zon scheen 225 uur tegen 211 normaal, althans in De Bilt. Ten Post kwam op 281 zonuren tegenover 208 normaal: de zonnigste bloeimaand sedert 1943 daar. De ge middelde landelijke neerslag was ruim 50 millimeter tegen 49 normaal, het aantal regenuren in mei 32 tegen 35 uur normaal en er werd op tien dagen onweer gehoord tegen op vier normaal. Uitgebreide wolkenvelden van de Noordzee hebben ons gisteren het zicht op de zon geruime tijd ontno men. Wat later op de dag werd het weer vriendelijker, met name in de noordelijke helft van Nederland. Het viel daarbij op dat bij onveran derlijke noordelijke wind toen zach ter en zelfs wat broeierig aanvoelde. De vochtigheid was groter dan de voorafgaande dagen. Begin deze week hadden we zo het vermoeden dat een van de oceaan komende zuidelijke circulatie in de hogeere niveau's, zich verder in de richting van de Noordzee en later Scandina vië zou uitbreiden met ook een ver warmend effect op aarde. Dat is er niet van gekomen. Een hogedrukgebied trok van de Far Oer naar de Britse eilanden en is daar sindsdien blijven hangen. Gisteren lag het minimum met 1035 millibar boven Noord-Ierland. In de hogere dat het oosten onderdrukt. Maar er zijn goddank ook mensen op de we reld, die dat anders willen bekijken. Maar om op dit punt iets te berei ken. is geduld nodig. Daarom vind ik het onjuist de mensen voor te spiegelen: hou maar vol, dan ben je er zo. Ik geloof integendeel dat wij tegen de mensen moeten zeggen dat zij er zich duidelijk voor moeten inzetten ongeacht hoelang het duurt. Op het ogenblik is de situatie allesbe halve gunstig voor ons. Ook dat moeten wij durven uitspreken, al wordt je dat niet in dank afgeno men. Ze zeggen dan: die Manusama sleept er altijd de Bijbel bij. Maar dat is ook ons grootste wapen. Wan neer het geen zaak van geloof is, kan je het onmogelijk volhouden. Trouw: Ik zag bij uw huisdeur de affiche hangen van Pax Christi: „Ge weld begint waar liefde eindigt". Bent u tegen geweld? Ja, dat ben ik. Maar ik zeg ook: als je door een overheid of welke instantie dan ook diep gegriefd wordt, dan kan het gebeuren dat je je verzet. Dat is dan niet alleen je plicht, maar zelfs je recht. Dat verzet kan zich ook tegen een gevestigde rechtsorde richten, want ook die kan onbillijk optreden. Maar als je dat doet, heb je wel de plicht duidelijk te maken op grond waarvan je zo handelt en het is nodig je aan bepaalde regels te binden. Maar wij bevinden ons niet in de situatie om zo te handelen. niveau's ligt het centrum ook al ten westen van de Britse eilanden. Als gevolg daarvan is de wind in onze omgeving tot op grote hoogte vijf tien tot twintig kilometer, noord oost tot oost-noordoost. Die koppig heid van het honkvast maximum heeft tot gevolg dat het weer later dit weekend (zondag) weer eens on standvastiger zal worden. Storingen van de oceaan worden in de gelegen heid gesteld in een grote boog om het hogedrukcentrum heen te draai en in een richting met de wijzers van de klok mee. Zo zal een gebied met bewolking en regen langs Schotland en over de Noordzee er kunnen ook wel wat buien bij zijn ons in de loop van het weekeinde naderen. Het algemene temperatuurniveau wordt wel iets hoger met name nu zich voor de komst van het front een uitloper van hogedrukzich opmaakt wat meer zon te produceren, maar de temperatuur haalde negentien tot twintig graden niet of nauwe lijks. Later gaat de wind via noord oost naar west of zuidwest krimpen. Regenen deed het gistermiddag op de Shetlands, de Lofodden (tien mil limeter in zes uur) in zuidwest Polen vier millimeter, Rome acht, Ancona twaalf millimeter sinds 's morgens acht uur. STRANDWEER Vandaag eerst vrij zonnig later van het noorden uit wolkenvelden. Droog. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. De zee trekt. Temperatuur van twaalf graden in het noorden tot vijftien a zestien graden in het zuidwesten. Zeewater- temperatuur twaalf graden. Verdere vooruitzichten: zaterdag nogmaals vrij zonnig, zondag meer bewolking en kans op enige regen of een bui. Hoogwater zaterdag 4 Juni. Vllssingen 4 21- 16 44, HaringvUeUlolzen 4 42-17.11, Rotterdam 6 40-18 56, Schevenlngen 5.35 18 05. IJmuiden 6 09-18 39. Den Helder 10.32-22.49 Harllngen 0 26-12 42. Delfzijl 2.31-14 46 Trouw: In hoeverre is uw geweldloze standpunt representatief? Bent u in eigen groep op deze manier niet een outsider? Ik geef toe dat er maar weinigen zijn, die mij op dit punt kunnen volgen. Maar ik ga er van uit dat het je plicht is, het elke keer weer uit te dragen teneinde aan de toekomst van je volk te bouwen. Hoe lang het duurt, weet ik niet. maar ik word geleid door de gedachte dat wat ik uitzaai niet vergeefs zal zijn. Er zal een deel tussen de doornen en stenen vallen, maar er is ook een deel dat in de goede bodem valt. Ik reken er wel op dat ik de oogst niet meer zal zien. Trouw: U had hel zoéven over hel gekrenkt zijn van het Zuidmolukse volk. Waar doelde u toen op? Ik denk aan heel veel. Bijvoorbeeld onze opstelling van trouw en aan hankelijkheid uit het verleden. Dat kwam spontaan niet om later te kunnen zeggen: daar willen we wat voor terughebben. Maar als je nu ziet hoe politieke verlangens worden genegeerd Als ik dat zeg bedoel ik beslist niet dat Nederland onze RMS had moeten erkennen. Maar Nederland had wel het principieel recht kunnen erkennen, met de toe voeging dat door praktische omstandigheden daar verder niets aan gedaan kon worden. Ik wil ook nog wel herinneren aan recente uitlatingen van Vondeling en Van Doorn, maar om niet afge zaagd te worden neem ik een ander voorbeeld. Daar heb je de IKON- televisie-serie over Ambon van Van Kaam en Biersteker. Die hebben proberen duidelijk te maken dat die onafhankelijkheidsgedachte niet meer leeft in de Zuidmolukken. Waarom doen ze dat? Om ons te irriteren? Trouw: Nee ik neem aan: om feiten tc ontdekken en onder ogen te zien. Dat is een kwestie van journalistieke integriteit. vrij zonnig 0 er*_ r J L-. ANP/KNMI >-«^1100 Weerrapporten Weerrapporten van gisteren 17 uur Station Amsterdam De Bilt Deelcn Eclde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Liwabon Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Nice Oslo Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Tunis U moet eens horen. Het is erg ge makkelijk op de Molukken een film te maken dat de onafhankelijkheid niet leeft. Je kan ook een film over het tegendeel maken. Het is onmo gelijk dit op het ogenblik te onder zoeken. Een plebisciet, omgeven met de nodige waarborgen dat zou misschien kunnen. Maar zó moet het niet. Dit is de gemoederen prikkelen. Trouw: De reportages van Van Kaam en Biersteker zijn niet van de over heid. De Nederlandse overheid doet het anders. De instcling van de com missie-Kobben bijvoorbeeld is een poging de zaak op een ander spoor te zetten dan het traditionele spoor van Ambonezenzorg en maatschappelijk werk. Maar wanneer is die commissie ge komen? Na de gijzelingen in Wijster. Ik mag zeggen dat ik erg gelukkig ben met die commissie, maar de jongeren hebben het over „een zoet houdertje". Het geloof, het vertrou wen Is er niet meer. Trouw: Is het niet mogelijk, niet no dig ook dat die romantiek van het geweld bij de Zuidmolukse bevol kingsgroep wordt afgebroken: dat in uniformen lopen en exerceren, die hele militaire rim-ram? Ik ben dankbaar dat u het zo stelt. Als de overheid dat zou afbreken ik geloof ook niet dat dat in de bedoeling ligt van Van Agt Trouw: Nee zou dat moeten doen. Deze mensen hebben een zekere uit laat nodig. Dat levert geen enkel gevaar op. Ja, op het moment dat het uit de hand loopt, moet je ingrij pen. Maar wapens bijvoorbeeld mo gen ze niet hebben. Die jongens die in Drente actie voeren, hebben wa pens. Maar dat is illegaal, er zijn ook Nederlanders die illegaal wapens hebben. Dat is moeilijk tegen te gaan. Je moet het volk wat ruimte geven. Als Je dit volk bepaalde dingen af neemt, roep je juist spanningen op. Het ligt niet aan dat semi-militaire optreden. Natuurlijk wel de com mando-oefeningen ln het veld. Dat is volkomen fout. Trouw: Maar de overgang tussen het een en het ander is toch wel erg vloeiend. Als je gaat marcheren, wil je ook in het veld oefenen. Als ik in een wijk kom. dan staan ze daar in de houding. Daar wordt op getraind. Maar al het andere willen wij niet. Daarover bestaat geen ver schil van mening. Trouw: Uit alles wat u zegt, wordt de indruk bevestigd dat er een groot probleem is binnen dc Zuidmolukse bevolking. Heel wat mensen en groe pen voelen zich niet vertegenwoor digt. Is het niet mogelijk desnoods met Nederlandse hulp goede verte genwoordigende organen te kiezen? Ik heb al in 1962 met de gedachte rondgelopen (toen was er nog geen Badan Persatuan) om een soort par lement te laten kiezen. Dat zou dan eens per jaar in Utrecht in het open baar bijeen komen. Maar dan denk je door: een parlement heeft pas zin als het de leiders naar huis kan sturen. Dat kan bij ons niet. Het is goed bedoeld wat u daar zegt ik heb er ook over nagedacht, maar de uitvoering is erg moeilijk. Een lid van de commissie-Köbben heeft mij gezegd: als dit alles achter de rug is, moeten we aan kadervor ming doen. Dat is belangrijk. Maar hoe moeten we het doen? In 1965 hebben we een kadercursus gehad, maar de mensen wonen nu zo ver spreid en ze hebben hun werk. Dan ben je op de avonden en de weekein de aangewezen. Er zijn plannen te over. Maar de uitvoering wordt belemmerd door factoren die wij ook niet in de hand hebben. Dat is de moeilijkheid. Maar wij moeten wel blijven zoeken al zie ik het op net ogenblik eerlijk gezegd niet. IADVERTENTIF) Klok 5 totaulwiiMniddcl Klok Hagelwit foslaat.irm /onder loslaten. gc/inswasmiddcl. onder redactie van Loes Smit Als een communist uit eten gaat, is hij heel wat meer kwijt dan een socialist of een meer rechts ge oriënteerd persoon. Althans, als die communist een Fransman is en ook alleen maar als het onderzoek klopt dat twee van Frankrijks be kendste voedsel- en wijnspecialis ten hebben laten instellen. Die twee, Henri Gault en Christian Mil- lau, lieten een betrouwbaar enquê tebureau uitgebreid onderzoeken wat voor smaak mensen van ver schillende politieke overtuigingen er op nahouden. Uit de resultaten van het onder zoek blijkt, dat communistisch ge zinde Fransen verreweg de duurste smaak hebben. Gaan die een avondje uit. dan willen ze het liefst kreeft en een licht gebraden vlees gerecht met een smakelijk, als het kan exclusief sausje. Socialisten en conservatieve Fransen voelen meer voor een eenvoudig stukje vlees van de grill, niet te gekruid Met het bijbehorende glas wijn liggen de zaken iets anders. De duurdere kwaliteiten zullen op de tafels van socialisten staan, terwijl de conser vatieven en communisten het op een goedkoper wijntje houden. In de enquête werd ook gevraagd wat volgens de ondervraagden de beste restaurants zijn. De meeste mensen wezen de bekendste gele genheden aan, maar op het lijstje van de allerbeste restaurants vulde bijna tien procent ook „Borel" in. Zo heten de eethuizen van een voormalige computerharidelaar. die de hamburger in Frankrijk heeft geïntroduceerd en daaraan blijkbaar zoveel verdiende, dat hij de computers meteen liet vallen. Jacques Borel bezit nu meer res taurants in het land dan welke Fransman ook. tot in moderne ho tels toe. maar zijn produkten zijn in de ogen van voedingsdeskundigen niet van een al te beste kwaliteit. Toch prijkte zijn naam op de lijst direct achter een wereldberoemd restaurant als Maxim's. Het kan best zijn dat de Fransen gewoon geen verstand meer heb ben van wat goed, gezellig en be taalbaar Is. Want wat er uiteinde lijk in de Gault-Milau-gids (een maandblad voor restaurateurs) over het onderzoek gepubliceerd is, doet niet direct vermoeden dat de Fransen hun eethuizen platlopen: als ze mogen kiezen hoe een vrije avond door te brengen, dan blijft 30 procent het liefst thuis met een goed boek, 45 procent wil naar een spannende film en maar 21 procent gaat lekker buiten de deur eten. Wel zijn ze het er zo goed als over- eens wat de beste keuken is: de Franse. Niet minder dan 84 procent van de ondervraagden gaf dat antwoord. De Italiaanse keuken kwam op de tweede plaats, de Chi nese op de derde. De tiende en laatste plaats was een gedeelde: Indiaas, Russisch en Engels eten kregen ongeveer evenveel (of beter: even weinig) stemmen, waarvan het Engelse het met een nog iets lager percentage moest doen dan zijn medeverliezers. Zo goed kunnen de negen leden van dc vrijwillige brandweer van het Wcstduitse Klein Berkel met elkaar opschieten, dat ze zelfs hun vrije tijd samen besteden. Nu weer hebben ze een negenpersoons voertuig gebouwd, speciaal om er met z'n negenen op naar feestjes te kunnen. Niet om er met- naar de branden uit te rukken, want dan zou alles al afgebrand zijn voordat zij er eindelijk arriveren. F.en motor hebben ze er namelijk expres niet op gezet; dat kun je als brandweerman niet maken als je met z'n allen erg vrolijk van een feestje komt. „Leg de kikker even in kokend wa ter en vul hem daarna met het gebrad n eiermengsel De gevulde kikker enige tijd zachtjes laten doorkoken Een recept van ene Sabina von Dagen uit Neurenberg, dat we von den in het Duitse ..Handelsblad Lekker en niet duur, voegt de krant er aan toe, want wat kosten een paar kikkers? Hoogstens een beet je geduld, omdat de onervaren ja ger eerst wat behendigheid moet ontwikkelen in het vangen van de nog levende lekkernij. Kortom zet eens kikkers op tafel. Een onsma kelijke grap van het „Handels blad", dat het recept van Sabina von Dagen uit 1752 ontdekte, en er nu zover over doorkauwt, dat het zijn lezers zelfs „instructies" geeft hoe met een simpel vergiet een passerende kikker of egel in de avondschemering te verschalken Want ook gebraden egel schijnt een voordelige delicatesse, maar dat la ten wc verder maar aan de Duitse krant over. Zelfs bij ratten moet de liefde door de maag gaan. Inge Schulze van de universiteit van Münster kwam na allerlei proeven en testen met man netjes- en vrouwtjesratten ten minste tot de conclusie, dat de mannetjes meer belangstelling voor eten hebben dan de vrouwtjes. Met haar proeven wilde ze eigenlijk alleen te weten komen welke van de twee seksen het slimst is, het mannetje of het vrouwtje, meldt het tijdschrift De Bejaarden. Ze liet ze daarom kunstjes doen, waar bij de dieren een hefboompje om hoog moesten laten gaan om bij een hapje eten te komen Het hef boompje zat dan weer links, dan weer rechts, soms aan de onder- en soms aan de bovenkant van de kooi, steeds op een andere plek in elk geval. De deelnetpers aan dit behendigheidsspel waren jonge dieren; zolang ze jonger dan zeven tig dagen waren hadden zowel de vrouwtjes als de mannetjes even gauw in de gaten hoe ze aan hun lekkere hapje konden komen Een maandje later en dus ouder bleken de mannetjes er het vlugst bij te zijn. Nou hóeft dat niet te beteke nen dat de liefde ook bij de ratten- man door de maag gaat. de dames- rat is met zeventig dagen al op haar volwassen gewicht, de heer heeft daar twee weken meer voor nodig, zodat hij dan behoefte aan meer voedsel blijft houden. Het slimst hoeft hij dus ook al niet te zijn; misschien zijn de vrouwtjes zelfs wel verstandiger te noemen, omdat zij kennelijk precies weten wan neer ze moeten ophouden. Heel wat vastelanders, dat is be kend. steken speciaal over naar En geland om daar koopjes te halen. Niet alleen voor aardige confec- tiekleren. een maatkostuum of an dere textielgoederen. maar ook bij voorbeeld voor wat haar. Steeds meer Duitsers. Italianen. Fransen en Zwitsers gaan met hun kale of kalende hoofden naar Londen om normaal behaard weer thuis te ko men Ze hebben dan een haartrans- plantatle laten uitvoeren, die mees tal niet zoveel tijd kost en in elk geval dankzij het goedkope Engel se pond minder kost dan ln eigen land Voor een enkele kale plek hebben ze maar drie dagen nodig, de dag van aankomst en vertrek inbegrepen, maar wie geen haar meer op zijn hoofd heeft mag wel twee. drie weken voor de transplan tatie uittrekken; gewoonlijk zijn er dan wel drie operaties nodig. Hoe kaler de klant, hoe meer geld hij uiteraard op zak moet hebben Een eenvoudige kale plek kan al voor een paar honderd gulden behaard worden. Voor de behandeling van grote stukken bloot hoofd bereke nen de klinieken enkele duizenden gulden cn wie zo goed als helemaal kaal is. moet op zo n achtduizend gulden rekenen. HET WEER door Hans de Jong geheel bew. iichl bew /waar bew half bewolkt regenbui half bewolkt geheel bew half bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. regenbui zwaar bew. /waar bew half bewolkt geheel bew half bewolkt licht bew. regen regen licht bew. licht bew onbewolkt licht bew half bewolkt licht bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5