Wifinlf Kerken moeten eigen zekerheden prijsgeven Ondergrondse kerk in mijnstad Heerlen Van den Heuvels nadere bekering als leermodel voor de synode DecoSol Benelli kardinaal Den Bosch verwacht groot priestertekort 1 e-1 Kerkeraad zoekt kapotte bijbel De Friese oecumenische beweging Christen-vrouwen helpen Ieren VANDAAG VOORBIJGANGERS VRIJDAG 3 JUNI 1977 KERK Trouw/Kwartet2 door Aldert Schipper Het breed moderamen van de generale synode van de hervormde kerk heeft aan de secretaris generaal van de kerk, dr A. H. van den Heuvel, opdracht gegeven een voorlichtend geschrift te maken over rassenwaan en met name over de houding tegenover het dusgenaamde programma van de wereldraad van kerken. Dr Van den Heuvel heeft deze opdracht de vorm gegeven van een bekeringsgeschiedenis, die aan de synode wordt aangeboden met het oog op de behandeling van het programma tegen rassenwaan, die binnenkort in de synode plaatsheeft. Een bekeringsgeschiedenis als leer model Is op zijn minst interessant. Dr Van den Heuvel vertelt in de brochure waarin hij zijn eigen ver haal weergeeft dat hij naar Amerika ging om er te studeren. Hij was daar naast hulpprediker en in die funcUe verhuurde hij een kerkzaaitje aan de beweging van Martin Luther King, die toen nog aan het begin stond van zijn loopbaan in de beweging voor burgerrechten. Van den Heuvel realiseerde zich niet dat zijn (blanke) gemeente King ge heel niet apprecieerde, maar dat werd hem snel Ingepeperd Toen hij op het punt stond, de huurovereen komst ongedaan te maken, sprak hij met de Nederlandse zendingsman prof. dr H. Kraemer, die als gasthoogleraar In de VS was. Krae mer maakte de Jonge Van den Heu-, vel duidelijk dat hij King de deur niet kon wijzen. „Het was een conbi- natle van oordeel en genade, zoals ik maar zeiden heb meegemaakt, ver telt Var. den Heuvel achteraf. „Ik kreeg die middag geen thee, maar wel huiswerk. Aan het eind van die zeer lange toespraak werd mij aange zegd dat ik niet meer bij hem over de vloer hoefde te komen, als ik de verhuur van dat zaaltje ongedaan zou maken". Na een onvergetelijke avond met Martin en Coretta King kwam King naar hem toe om Van den Heuvel te bedanken. Deze laatste noemt dat een afschuwelijk moment. „U hebt begrepen, dat de gemeente van Christus er ls om de verlossing van Christus te vertalen in werken der dankbaarheid. Zo wrodt de gemeente een stad op de berg en een licht op de kandelaar, zei King. Terwille van de hervormde synode leden verbindt dr. Van den Heuvel aan de geschiedenis met het zaaltje voor King een aantal conclusies. De vierde conclusie lijkt ons er een die voor veel mensen belangwekkend is. De doorbreking van de rassenfactor ervaart Van den Heuvel als een be vrijding. een geloofservaring. „Ik was bevrijd van onder de wet. van uit het oude schema van de wereld, tot een nieuwe vrijheid van de kin deren Gods. Het verhaal van Gods volk In Egypte en de brieven van het Nieuwe Testament, geschreven aan kleine minderheidsgroepjes, kregen een geheel nieuwe glans. Ik was be vrijd van onder de wet, vanuit het oude schema van de wereld, tot een nieuwe vrijheid van de kinderen Gods. Het verhaal van Gods volk in Egypte en de brieven van het Nieuwe Testament, geschreven aan kleine minderheidsgroepjes, kregen een geheel nieuwe glans. Ik was in de ruimte gezet. Kortom ik dankte aan mijn zwarte vrienden, aan de onderwijzing van Kraemer en een aantal factoren die ik niet nader onder woorden kan brengen een „nadere bekering". Van den Heuvel gebruikt deze uit drukking en andere woorden uit het „bondse" Jargon vermoedelijk niet zonder bedoeling. Op het moment is een delegatie van de gereformeerde bond in Zuid-Afrika op bezoek om Dr. A. H. van den Heuvel materiaal bijeen te garen voor de komende synodezitting. Voor deze afvaardiging heeft Van den Heuvel een goede raad. „Het is niet voor niets dat velen, die racisme van wel ke aard ook goedpraten, eigenlijk nooit geconfronteerd zijn met de slachtoffers van het racisme zelf. Dat gold voor mijn kerkeraad in New Jersey, het gold vooral voor mijzelf. Het geldt nu nog voor al die honderden Nederlanders, die na rondgereisd te hebben in gebieden met een rassenprobleem thuisko men met een bevestiging van wat ze al dachten toen de reis begon." En het is ook onvoldoende, een zwarte te ontmoeten bij een blanke thuis. Dr. Van den Heuvel vertelt tenminste over een radicale mede student, die opeens zijn strijdbaar heid verloor, toen hij een blanke dominee thuis kwam. De nadere bekering, zoals dr. Van den Heuvel die onderging, overkomt je kennelijk niet helemaal vanzelf. Je moet er iets voor doen. Wat moet je doen? Je moet in de huid van de ander kruipen. De Zuldafrikaanse ds. Beyers Naudé heeft als leider van het christelijk Instituut een zware functie, die hem veel tijd kost en hem grote spanning oplevert. Toch staat hij elke morgen vroeg op. Niet voor een rondje hardlopen, maar om een zwarte taal te stude ren, het xhosa. Want, zegt hij, als je van rassenwaan wilt afkomen, moet Je Je losmaken van je eigen culturele milieu en leren denken zoals die andere. Het boekje van dr. Van den Heuvel heet ,,Om de vrede van de strijd". Het kost 2,50 en men kan het per giro bestellen hij de Quaostor-generaal van de hervormde kerk, gironummer 50292, Den Haag. DEN BOSCH Vicaris Van Laarho ven van het r.k. bisdom Den Bosch verwacht, dat het aantal priesters ln dit bisdom de komende Jaren met zeker 25 per Jaar zal dalen, terwijl er geen of nauwelijks nieuwe voor ln de plaats komen. Er zijn er nu nog ongeveer duizend, waarvan 850 bo ven de veertig. De leiding van bet bisdom heeft dan ook alle hoop gesteld op een actieve geloofsgemeenschap of groepen van actieve gelovigen, waarbinnen een klimaat heerst, waarin kansen zijn voor nieuwe ambtsdragers, aldus mgr. Van Laarhoven. Nieuwe func tionarissen, zoals distrlctskateche- sedocenten en pastorale werkutiers nemen steeds meer taken in de kerk over op het gebied van verkondi ging. eredienst en ge meenschapsvorming. CONFERENTIES Wel ouder meer niet ven gisteren. Voor zestigplussers. (5-11 Juni, De Klinkenberg, Rothem (Limburg). Inf. lel 04403-3737. Hoe neem je jetelf mee everaee? Toerustingsweekend voor hen, die binnenkort overzee gaan werken, georganiseerd door de interkerkelij ke commissie Kerk Overzee, 10-12 juni in het Hendrik Kraemer Insti tuut. Oegstgsest. Inf. teL 020-717054. Lees os mee. Jongerenweekend over de bergrede met Harry Zelden- rust en dr*. C. J. den Heijer, 11-12 juni. Rlvie ra camping. Veluwemeer. Inl. LCOJ. teL 03430-3341. Leren, aanleren, afleren. Week endcursus over montessori- Jena- plan en daltononderwijs, 10-11 Juni, Den Alerdinck. Laag Zuthem, teL 05290-541. Maquette-foto van de .kamer van Gabriël" Van een onzer verslaggevers HEERLEN In Heerlen zal in sep tember de eerste Nederlandse onder grondse kerk in gebruik worden ge nomen Ondergronds in de letterlij ke betekenis van het woord. De „kamer van Oabriöl", een r.k. kerk in de nieuwbouwwijk De Ruk ker. is gedeeltelijk in de grond gegra ven en wordt bedekt met een zandheuvel, waarop te zijner tijd een kruis zal worden geplaatst. Deze unieke kerkbouw is een idee van architect Laurens Bisscheroux. ..Ik heb gezocht naar een vormge ving, die aansluit bij de nieuwe op vattingen van kerkzijn en ge meenschap", vertelt Bisscherou ons. „Met de parochianen ls dit uiteraard doorgepraat. Wij wilde bewust geen kerkgebouw als opdringerig monu ment, dat Irritatie kan wekken bij andersdenkenden. Daarbij komt, dat wij op deze wijze een extra groenstrook creëren, dat is ook hard nodig. En verder heeft ook de ge dachte- meegespeeld, dat wij hier ln Heerlen zijn, waar de mijnen ge weest zijn en de mensen ln de grond gewerkt hebben". Deken P. J. L. Jochems van Heerlen: „Naast de kostenfactor heeft voor ons de gedachte meegespeeld: kraai het evangelie niet te hard van de daken; ga in de binnenkamer, bezin je in de stilte en de anonimiteit en begin vandaaruit opnieuw". Van buiten zal alleen een soort geac centueerde Paasheuvel te zien zijn met aan de voet daarvan een uitbeel ding van de levensweg. De paus heeft voor de bouw een gift van tweeduizend gulden gestuurd. Vtn een onzer verslaggevers AMERSFOORT - De her vormde Johanneskerkgemeen- te in Amersfoort ls op zoek naar een Uncomplete of be schadigde Ravesteijn- statenbijbel uit het Jaar 1345. Met dit exemplaar wil men proberen de eigen kanselbijbel te herstellen. Enige maanden geleden is in de kerk ingebroken. Er werd daarbij een onbeschrijfelijke chaos aangericht: planten wer den afgesneden. de avondmaalstafel werd bekrast, het avondmaalsstel werd be schadigd en gedeeltelijk gesto len. De kanselbijbel werd on herstelbaar geruïneerd. De vandalen hadden het midden deel ruw uitgescheurd en de bladen door de hele kerk ver spreid. Een gave statenbijbel uit de genoemde tijd doet momen teel 2500 tot 3000 gulden. In complete bijbels missen ge woonlijk stukken aan het be gin of aan het eind. zodat er een redelijke mogelijkheid ls, dat de kerkeraad bij zijn speurtocht succes heeft door drs. P. P. Miedema Zoals overal ter wereld werd en wordt ook de oecumenische gedachte in Friesland op verschillende wijzen gewaardeerd. In de onderlinge gesprekken bleek telkens weer hoeveel verwarring er heerst in de kerkelijke wereld omtrent wezen, oorsprong, taak en toekomst van de gemeente van Christus. In dit laatste artikel over de oecumene in Friesland beschrijft drs P. P. Miede ma, hervormd predikant te Jorwerd en schoolpastoor te Leeuwarden, vanuit zijn eigen persoonlijke betrok kenheid bij het oecume nisch Fries werkverband over de bijbelse ach tergronden daarvan. De vo rige twee artikelen publi ceerden wij op 27 mei en 1 juni. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westbiaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Na afloop van één zo'n „oecume nische" vergadering, waar de ver schillen van visie schrijnend te voor schijn kwamen, werd door de voor zitter van de algemene werkgroep aan één der aanwezige theologen ge vraagd eens samen te vatten wat nu eigenlijk de bijbelse achtergronden van het gemeente-bestaan zijn. Het resultaat, gedeeltelijk de neerslag van zeer Intensieve ge sprekken en gedeeltelijk een voort- setting van dese „dialoog", werd be schreven in „De Gemeente en Kris- tus", uitgave „De Terp" Leeu warden. In tegenstelling tot het vaak toege paste zoeken naar een gemeenschap pelijke visie, een communis opinio, wordt in dit werkje de bijbelse ge dachte volledig gevolgd. Prof. dr. F. Slerksma van Leiden beschreef dit werkje als volgt: „Ik wil mijn mening zeggen als godsdienstwetenschapper en als mens. In mijn eerste kwaliteit denk lk aan dit werkje als aan de restauratie van een schilderij, waaro ver men door de eeuwen heen de éne na de andere laag verf heeft gestre ken Mij dunkt, jij hebt die lagen er afgehaald, zodat men het authentie ke. christelijke evangelie weer kan zien Evangelie betekent „blijde boodschap" en zodoende wordt theo logie na deze restauratie tot preek, tot boodschap." Met opzet werd „Gemeente en Kris- tus" aan een zelf-verklaarde bui tenstaander voorgelegd met het ver zoek op de Inhoud en vorm te reage ren Tenslotte ls het van erg weinig belang en van minder Invloed, wat kerkmensen van zichzelf en eigen acties denken en zeggen. Wezenlijk is veel meer wat de reacties van buiten zijn op woord en funcUe van de gemeente. Pinkstergroep „De Oe meen te" is de gemeente van Christus, zowel het oude Israël, de zevenduizend, die hun knieën niet voor Babel bogen, de rest die weer keert, de pinkstergroep in Jeruza lem, de vervolgden ln Rome. de ge vangenen en ge martelden van de hervormingsdagen, als ook de ge meenten van Leeuwarden en Benne- kom, van Bolivia en die ln Afrika. Het ls de gemeente van Christus, niet die van Rome of Canterbury, niet de kerk die geregeerd wordt door de patriarch of door de synode, of zelfs door de „kerkeraden". Deze gemeente leeft van de boodschap, van de Heer zelf. Alle zorgen, alle pogingen tot akciveren en bewaren, mislukken „zo de Heer zelf dit huls niet bouwt en deze stad niet be waart". Het is de gemeente, die haar thuis vond. waar haar Heer thuis is. Niet vaak in de kathedralen en machtige bouwsels van de mensengeest of van menselijke creativiteit. In de achter buurten van de moderne wereld, bij de verslaafden en vertrapten, de ge vangenen en die honger lijden. vindt; zo zijn ze voor Hem goed genoeg, wat ze verder nodig hebben verschaft Hij zelf. De gemeente lijkt op haar Heer. Gering, onaanzienlijk, zwak. Soli dair met de zondaar, de verachte, de geringe. Bereid zichzelf weg te cijfe ren ten bate van het publiek; bereid ook eigen zaligheid feil te hebben voor het behoud van de medemens. De gemeente ziet er uit als die eerste gemeente van Jeruzalem. Oude so cialisten en communisten wijzen naar die gemeente en dromen van zulk een toekomstige gemeenschap. Hedendaagse christenen spreken van die gemeente van Jeruzalem als van een Incident ln ver vervlogen dagen. Verkondiging Geroepen De gemeente ls geroepen door haar Heer en wordt nog door Hem geroe pen. Haar leden beantwoorden niet, en behoeven niet te beantwoorden, aan allerlei voorwaarden door deze of gene autoriteit vastgelegd. De Heer roept zijn mensen zoals Hij ze (ADVERTENTIE) rolgordijnen. Makkelijk zelf te monteren. bij dylutj wor.i.r en warenhuizen De gemeente is ln haar doen en laten een verkondiging. De preek, haar woord, is een proclamatie van de heerschappij van haar Heer, aan wie gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Het is tegelijk een ont hulling van de actuele situatie onder mensen en onder het gehoor. De preek snijdt diep in het vlees van de hoorders, als de preek van Petrus: Jullie hebben de redder vermoord en doen dat vandaag nog!" Kerkleiders hebben vanaf ten minste de dagen dat het christen dom in de grote wereld werd geac cepteerd. zich tactisch gedragen en zijn bijzonder tegemoetkomend ge weest aan de machten en krachten, die ln de mensengemeenschap van invloed waren. Men is nu zelfs al verscheidenen Jaren bezig voorgan gers bij te brengen hoe ze zich ten opzichte van de invloedrijken heb ben te gedragen om geen „brokken te maken". Het scheppen van on rust, één der authentieke tekenen van de werkzaamheid van het Woord Gods, van Christus zelf, wordt en werd gezien als een ontoe laatbaarheid in het zo net georgani seerd kerkelijk bedrijf. Profeten werden géstenigd in de dagen van Israël, zij worden op non-actief gezet of uitgerangeerd in de kerkelijke situatie van vandaag. Het gemeentelijk bestaan strekt zich uit tot de laatste schuilhoeken van het mensenleven. Door het woord van deze Christus, dat is door Zijn eigen aanwezigheid, wordt het gehele bestaan van de mens „sacra menteel", zoals de bete de dood des Heren verkondigt tot Hij komt en het kopje koffie-hoe duur ook; spreekt van het verbond, van de dood des Heren en van het komende rijk. Faillissement Prof. Berkhof schreef eens, dat, die niet bereid was zijn eigen kerk op te geven, zich niet met het oekumenise gesprek zou moeten Inlaten. Die uit spraak sluit aan bij de conclusies van „Gemeente en Kristus". Laten de kerkelijke autoriteiten en colleges hun vergaderingen uit schrijven met één agenda-punt: het faillissement der eigenheden. Ver koop wat er is aan land, effecten, gebouwen en andere zekerheden; gebruik dat geld ter bestrijding van de honger en de armoede der miljoe nen. Verbrand de eigenheden, eigen identiteit, eigen confessies, eigen li turgieën en tradities, zodat er fysiek en geestelijk ruimte komt voor het oude bericht, het Woord Gods, de Heer Christus zelf om opnieuw te roepen, te leren, te zenden en te sterken. De kerken, en het christendom van nu mogen, moeten en zullen leren, dat ze door de doop met Christus begraven zijn ln Zijn dood dat is faillissement der Instituten en bankruptle der eigenheden om met Christus op te staan tot een nieuw leven: Eén volk. één Heer. één doop, één Kerk, verwachtend de komst van het rijk van 8haloom, het rijk Gods, de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Giovanni Benelli ROME (UPI/AFP) Paus Paulus heeft de vice-staatssecretaris van het Vatlcaan, Giovanni Benelli, be noemd tot kardinaal en tot aartsbis schop van Florence. Waarnemers zien hier een dubbele aanwijzing in, dat de paus wil, dat Benelli hem straks als paus opvolgt. Benelli is 56 jaar. Sinds 1948 was hij in diplomatieke dienst van het Vatl caan. Als vice-staatssecretaris, een functie, die hij sinds 1967 bekleedt, was hij officieel de derde man van het Vatlcaan na de paus en staatsse cretaris kardinaal Villot. Maar onof ficieel kende men hem meer macht dan laatstgenoemde toe. Hij werd wel de „Kissinger" van paus Paulus genoemd, wiens volle vertrouwen hij geniet. Benelli's carrière verloopt opmerke lijk parallel aan die van de huidige paus. Ook deze was Jarenlang aan het staatssecretariaat van het Vatl caan verbonden (en in die tijd was Benelli een tijd zijn privé-secretaris) en ook deze verliet de curie enkele jaren voordat hij tot paus gekozen werd, om als aartsbisschop van Mi laan pastorale ervaring op te doen. Benelli, afkomstig uit Toscane, staat bekend als een zeer harde wer ker. HIJ houdt zijn theologische lite ratuur goed bij. In zijn kerkelijke en theologische Inzichten sluit hij zich, volgens waarnemers, dicht bij paus Paulus aan. De paus heeft nog drie nieuwe kardi nalen benoemd. Onder hen is de bekende Duitse theoloog Joseph Ratzinger (50), die pas aartsbis schop van München is geworden. De andere twee zijn Bern ar din Gantin, de vroegere aartsbisschop van Coto- nou ln Benin en op het ogenblik hoofd van de pauselijke commissie Justitla et Pax, en Lulgl Clappi (67), de pauselijke hoftheoloog. Op 27 juni zullen er vier nieuwe kardinalen geïnstalleerd worden. Met hem mee zal het kardinaalscol lege dan 137 leden tellen. Hiervan zijn er 119 onder de tachtig, die derhalve nog kunnen deelnemen aan de verkiezing van een nieuwe paus. AMSTERDAM In een bliksemac tie hebben de afdelingen van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond ruim 50.000 gulden bijeengebracht voor de vrouwen- hulp Noord-Ierland. De bedoeling is om dit bedrag deels te gebruiken voor het uitnodigen van groepen rooms-katholieke en protestantse vrouwen uit Ierland naar Nederland voor een vakantie. Het gaat er bij deze vakantie niet alleen om dat de vrouwen eens een beetje tot rust kunnen komen, maar ook dat zij in een neutrale omgeving met elkaar in contact kunnen komen. Een ander deel van de opbrengst wil men be steden aan het bekostigen van acti viteiten in Noord-Ierland (bijvoor beeld het organiseren van cursussen voor de protestantse en katholieke vrouwen). BOEKAREST In het najaar van 1976 zijn in Roemenië binnen de orthodoxe kerk 241 priesters gewijd, aldus het mededelingenblad van het patriarchaat van Boekarest. In Si- biu en Boekarest zijn momenteel 1400 priesterstudenten in opleiding. Vorig Jaar werden vijftien nieuwe kerken Ingewijd. LEVENSSTIJL Deze week was het er weer. Ik herken het van vroeger. Het gezeui over waarachtige bekering en wedergeboorte. Het ging over levensstijl. Er moet een nieuwe levensstijl komen. Daar was de dominee het mee eens. Het werd zelfs nog even aangedikt met een paar forse uithalen naar de verdorvenheid van ons volk, genomen uit het bekende arsenaa.. Ons volk ls werelds gaan leven. De christelijke levensstijl van zoveel christenen is niet meer bemerkbaar „Daarom is er bekering nodig, een andere levensstijl die opkomt uit een nieuw hart. En daar hoort mer zo weinig van bij allen die een nieuwe levensstijl propageren." Waarachtige bekering en wedergeboorte des harten zijn onmisbare voorwaarden voor een nieuwe levensstijl. En kan je dat niet zien en hoor Je daar niet van, dan ben je klaar. Want na tweeduizend jaar prediking van he' christelijk geloof is niet te verwachten dat nu ineens alle mensen deelgenoot zullen worden van een waarachtige bekering en wedergeboorte des harten. Ik schaam me haast om die prachtige uitdrukkingen zo te moeten gebruiken. Maar 'tis dan ook om aan te tonen hoe er met zulke zaker v gesold kan worden. Die jongens er meisjes die zich werkelijk inspannen voor een nieuwe levensstijl en daar ook daadwerkelijk veel voor over hebben worden ook nu weer gewantrouwd, 't Zal wel mensenwerk zijn, en hoogmoed enzovoort. Ik hoor ze al weer oordelen. Waar je zelf niet aan toe komt dat veroordeel je en dan ben je klaar. Over levensstijl gesproken! Allen die een nieuwe levensstijl propageren op de hoop der ongelovigen! In plaats van eens eerlijk toe te geven dat het honds moeilijk is om tot een andere levensstijl te komen en dat je elkaar daarvoor nodig hebt. En dat de Geest wel eens daar zou kunnen werken waar over die dingen niet kwasi-vroom gezeurd, maar waar aan die dingen wat gedaan wordt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boxmeer (toez.; part time): H. P. v. d. Horst te Ouwster- haule; te Kinderdijk: A. v. d. Vlist te Genemuiden; te Monster: J. Cats- burg te Katwijk aan Zee; te Nijme gen: drs H. Frijling, vicaris en godsdienstleraar aldaar (verb. ber.). Aangenomen naar Oudenbosch: J Muis, kand. te Utrecht, die be dankten voor Eierland en voor Dronrijp; naar Ulthuizermeeden: C. L. Verbaas te Krabbendijke; naar Katwijk aan Zee: J. P. van Roon te Zeist. Afscheid op 5 juni van Goes: C Metselaar wegens emeritaat; van Kampen: A. H. Sonnennberg we gens emeritaat; van Krommenie: P C. Schoonenboom ber. te Maassluis; van Schoonhoven: dr J. Broekhuis ber. te Rijssen; van Utrecht: H. J. van Druten ber. te Buren; van Oos terend (Fr.): C. Vijfhuizen ber. te Dedemsvaart; van Nleuwveen: J. Kaai ber. te Almkerk; van Terheijde aan Zee: drs G. Bos ber. te Zeist. Intrede van Amsterdam: J. Vuyst uit Zeist; te Ingen H. Bossenbroek uit Kruiningen; te Voorburg: drs. B. Prakke uit Strijen voorheen staf functionaris bij de kerkelijke sociale arbeid te Rotterdam; te Meeuwen: kand. B. de Jong uit Woerden. EV. LUTH. KERK Ordening té Utrecht: prop. W. J. van Beek te Utrecht en beroepen predi kant te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Marknesse: D. J. Claas- sen kand. te Oosterwolde (Fr.) te Wassenaar-Zuid: C. G. van de Kamp te Hillegom (voorheen chr. geref. predikant). Afscheid van Venlo: L. Bouman ber. te Rockanje; van Ommen; drs. F. de Vries ber. te Pemis; van Bunnik: H. G. Boswijk ber. te Amsterdam voor de arbeid onder de Surinamers. Intrede te Delfzijl: J. A. Kwast uit Haulerwljk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Zutphen: W. Scherff te Marum-Kornhorn. Bedankt voor Vlaardingen: H. Fol- kers te Grijpskerk en NiezijL Intrede te Leusden: M. Nap uit Eindhoven. afscheid van Leeuwarden: K. Corpo real ber. te Emmen. Potter De secretaris generaal van de we reldraad van kerken, dr Philip Pot ter ls samen met 450 afgevaardigden aanwezig bij de christelijke confe rentie van Azië., die tot 9 juni in Penang (Maleisië) wordt gehouden. Hoofdonderwerp van gesprek is de dialoog met aanhangers van andere godsdiensten dan de christelijke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2