Reders willen meer steun van overheid ABN Bank Eerste haring binnen Dagbladpers in veiliger vaarwater Vraag onze man in Djeddah. Pleidooi voor drempels bij start boerenbedrijf Japan wil helft van scheepsbouwmarkt Lubbers wijkt af van eigen steunregelingen Nieuwbouw remedie tegen hoge woningprijzen In vergadering Landbouwschap Eis voor EG onaanvaardbaar Wet op jaarrekening overtreden op aandrang ministerie Ondernemingsraad Océ tegen scheiding met bestuur Bezetters Depex (diepvriesbedrijf) zijn optimistisch Italië belemmert invoer van Japanse produkten Scheidende voorzitter NDP in jaarvergadering: 'Proefproject telekrant' VRIJDAG 3 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet ps 19 rh 21 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse reders vinden, dat de regering meer geld moet uittrekken om de bouw van zeeschepen te bevorderen dan de bedragen, die de regering nu op het oog heeft. Met het wetsontwerp Investeringsre kening (WIR, één van de vier hervor mingsvoorstellen van het kabinet- Den Uyl) komen de overheidspre- mies weer op het peil van enkele jaren geleden, voor andere be drijfstakken worden de premies juist verhoogd, aldus de Koninklijke Ne derlandse Reders Vereniging. De KNVR wil duidelijke garanties over de bedragen, waarmee de overheid na 1 juli 1978 de investeringen wil bevorderen. Tot die datum is het zogeheten „maritiem plan" van kracht. Hierbij moet financiële steun van de overheid ertoe leiden, dat meer Nederlandse bouworders op Nederlandse werven geplaatst wor den. De redersvereniging stelt in het jaarverslag over 1976 „met tevreden heid" vast, dat er inmiddels voor meer dan 1 miljard gulden aan opdrachten verstrekt is. Op de nieuw te bouwen schepen zullen ongeveer 1200 arbeidsplaatsen beschikbaar komen. Voor de scheepsbouw bete kenen de nu geplaatste orders circa 10.000 manjaren werk, aldus voorzit ter ir. W. H. Brouwers van de KNRV. De premie, waarover het WIR- ontwerp spreekt (vijftien procent van de investeringskosten) zijn naar de mening van de KNVR onvoldoen de. Het gaat niet aan terug te grij pen naar het peil van enkele jaren geleden als tegelijkertijd erkend wordt, dat de Nederlandse reders concurrerend moeten blijven met hun buitenlandse collega's", aldus de KNRV. Geen belasting De redersvereniging wil van het nieuwe kabinet „eindelijk eens een r.angepaste belastingregeling voor Nederlandse zeevarenden". De be- manningskosten op de Nederlandse schepen zijn hoger dan die „van bijna al de concurrenten", aldus het KNRV-jaarverslag. Daarbij komt. dat de zeevarenden hun inkomen voor het overgrote deel buiten ons land verdienen. Bovendien verdie nen buitenlandse zeevarenden, die onder Nederlandse cao's „gelijkge steld" zijn, dankzij de belastingre gels in hun eigen land netto meer dan de Nederlandse collega's. De KNRV vindt dat over de helft van de inkomens van de zeevarenden geen belasting geheven moet worden. De KNRV vreest, dat de westerse scheepvaart de komende jaren nog veel schade zal ondervinden van on eerlijke concurrentie door met name Russische schepen. De Russische vloot eist praktisch het alleenverto ningsrecht op bij het vervoer van en naar Oostbloklanden en nestelt zich ook steeds vaster in het vervoer el ders, aldus het KNRV-jaarverslag. Vuist Nederland kent sinds vorig jaar de zgn. retorsiewet, waarmee de over heid een vervoersverbod kan opleg gen aan schepen uit landen, die on eigenlijke concurrentie bedrijven. Van de Westeuropese landen be schikt alleen België nog niet over zo'n wet. Krijgt ook België een retor siewet. dan kan Westeuropa „een vuist rieken tegen concurrentiever valsing door andere landen", aldus de KNRV. De redersvereniging ver wacht van het kabinet „een daadkrachtige bevordering van het broodnodige, naar buiten gerichte EG-scheepvaartbeleid". Een vierde wens, gericht aan het nieuwe kabinet, is het onderbrengen van de zeevaart in de portefeuille van de minister van verkeer en wa terstaat. Nu is een staatssecretaris (Van Huiten) verantwoordelijk voor het maritieme beleid van de over heid. Dit verklaarde de heer J. P. Conrad, voorzitter van de EG Scheepsbouw Verbindingscommissie, in een reac tie op de lopende onderhandelingen tussen de EG en de Japanse regering over de wereldscheepsbouwproble- matiek. De EG heeft tijdens eerdere besprekingen in maart en begin mei van dit jaar in Parijs Japan voorge steld de nieuwbouworders gelijkelijk tussen beide partijen te verdelen. Japan heeft toen enkele maatrege len voorgesteld om de groei van de eigen industrie te beperken. De heer Conrad noemt dit een stap vooruit, maar ze bieden bij lange na nog geen oplossing voor de ernstige moeilijk heden, waarin de Europese scheepsbouw zich thans bevindt. Het marktaandeel van West-Europa en Japan in de wereldscheepsbouw in 1975 bedroeg voor elk 40 procent. De derde landen bezaten 20 procent. Japan bereikte deze positie na een onstuimige groei van de scheepsbouwcapaciteit van 1,7 mil joen ton in 1960 tot 17 miljoen ton in 1975. Het is volgens de heer Conrad duidelijk, dat hierdoor in de wereld een overcapaciteit is ontstaan. In dezelfde periode nam de capaciteit in de EG-landen slechts toe van 4 Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De hektrawler Sch 54, Franzisca, van rederij W. van der Zwan heeft gistermorgen de traditi onele haringrace gewonnen. De Scheveningse hektrawler zette om acht uur de eerste noordzeeharing in de thuisha ven aan wal. Hoewel er dit jaar nog maar weinig haringtrawlers uitvoeren om de eerste schaarse „maatjes" uit de Noordzee te slepen werd de ha- ringTace toch een spannende aan gelegenheid. In het zicht van de Schevinlngse haven had schipper Jaap Pronk met de Franzisca een voorsprong van ternauwernood elf zeemijlen op zijn naaste concur rent de Sch 21, De Hoeker van Rederij Jaczon. De Franzisca had nog maar net aan de visafslag afge meerd of het tweede schip kwam de Scheveningse havenhoofden bin nenstomen. De prijs van de nieuwe haring valt mee. Een steekproef bij enkele gro te vishandelaren in Rotterdam leert dat de „Hollandse nieuwe" 0148tussen de 2,90 en 3,25 kost. De handelaren zijn unaniem van mening dat de kwaliteit „buitenge woon goed" is. Aanvankelijk werd verwacht dat de eerste haring 3 4 gulden zou gaan kosten. DEN HAAG Moeten Jonge boeren die een eigen bedrijf willen beginnen eigenlijk niet een beetje belemmerd worden voor zij zich als landbouwer kunnen vestigen? Dat kwam naar voren in de vergadering van het Landbouwschap van deze week. Be stuurslid J. van Noord van het schap voelde daar wel wat voor. voorzitter P. Bukman vond dat men dan toch eerst eens over de vestigingseisen moest gaan praten en de heer W. J. Lokhorst van de KNLC wilde er helemaal niets van weten. Aanleiding tot het gesprek was het hoofdstuk grond- en pachtbeleid van het conceptprogramma voor het landbouwbeleid in de komende vier jaar. Ondermeer werd opgemerkt dat de huidige situatie (beperkt aan bod van en hoge prijzen voor landbouwgronden) verbeterd zou kunnen worden als aan de vraag naar landbouwgrond beperkingen konden worden gesteld. De moge lijkheid zou moeten worden bestu deerd eigendomsoverdracht van grond aan bepaalde regels te onder werpen zodat verbetering van de agrarische bedrijfsstructuur voor rang krijgt. De heer Van Noord wilde zijn belem meringen inbouwen opdat een jonge boer niet te gemakkelijk aan een niet-levensvatbaar bedrijf begint. Hij dacht overigens niet zozeer aan vestigingseisen maar aan een selec tie via de Grondbank. Daartegen betoogde de heer Lok horst dat de landbouworganisaties al jaren hun leden adviseren, opvol gingsproblemen nauwgezet binnen het gezin te behandelen en ervoor te zorgen dat de opvolger de benodigde opleiding krijgt. Moet men het dan de man die een opleiding tot boer gekozen heeft nog eens moeilijker maken?, zo vroeg de heer Lokhorst zich af. Sprekend over de grond zei bestuurslid H. D. Llgtenberg (voe dingsbonden FNV) in het concept de door hem aangehangen stelling te missen, dat overheid en landbouw de eerste kopers moeten zijn op de grondmarkt. Heeft het schap op dat punt geen visie? Uit concept-programma en discussie kwam naar voren, dat Nederlano thans vele part-time boeren telt, meestal mensen die vroeger de landbouw als hoofdberoep hadden maar door onvoldoende bedrijfsre sultaten gedwongen waren een aan vullend inkomen te verwerven. Vol gens bestuurslid P. J. Verhoef wordt al 20 tot 25 procent van de Neder landse landbouw in part-time exploi tatie bedreven: volgens voorzitter Bukman gaat het om 15 tot 20 pro cent van de agrarische ondernemers. ROTTERDAM Het is voor de Westeuropese scheepsbouw onaanvaardbaar, dat Japan 50 procent van de nieuwbouwmarkt, gerekend in tonnage, voor zich opeist. Gezien de ontwikkeling van de scheepsbouw in derde landen zou er voor West-Europa weinig overblijven. miljoen ton tot 7,8 miljoen ton. Deze groei was geheel overeenkomstig het potentieel van de maritieme indus trie in deze landen. DEN HAAG Het ministerie van economische zaken wijkt bij het toekennen van Investeringspremies aan bedrijven in veel gevallen bewust af van de eigen premieregelingen. Het is zelfs voorgekomen dat een aanzienlijke premie werd gegeven op voorwaarde van geheimhouding, omdat anders bedrijven in vergelijkbare situaties ook aanspraak zouden maken op hogere premies. De betrokken onderneming heeft hiertoe zelfs de Wet op de Jaarrekening moeten overtreden, dus op aandrang van het ministerie. VENLO De meerderheid van de gekozen leden (zeven van de negen afgevaardigden) van de Centrale Ondernemingsraad (COR) van Océ- van der Grinten wijst de voorgestel de principiële scheiding tussen on dernemingsraad en bestuurder af, zo blijkt uit het Sociaal Jaarverslag van Océ-Nederland. De COR van Océ-van der Grinten heeft ingestemd met de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp ter herziening van de wet op de ondernemingsraden. Volgens deze toelichting dient het uitgangspunt te blijven, dat de ondernemingsraad een orgaan is. dat functioneert in een samenwerkingsverband binnen de onderneming. Dit meldt de Algemene Rekenkamer in haar jaarverslag over 1976. De rekenkamer heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de 718 mil joen gulden die het ministerie in de jaren 1971-'76 heeft verstrekt voor vestiging en uitbreiding van bedrij ven in gebieden met veel werkloos heid. (Het betreft hier dus niet de directe hulp aan noodlijdende be drijven, die de afgelopen twee jaar een hoge vlucht heeft genomen). De rekenkamer heeft hiertoe de dossiers van het ministerie uitgevlooid. De rekenkamer had geen toegang tot de boeken van de betrokken bedrijven zelf, omdat zij daartoe de be voegdheden mist. In het jaarverslag geeft de rekenka mer enkele opvallende voorbeelden van premies die in strijd met de eigen regelingen zijn verstrekt. Er is hierover veel briefwisseling geweest met minister Lubbers van econo mische zaken. In veel gevallen er kent de minister de strijdigheid met de officieel gepubliceerde premiere gelingen. Hij hanteert uiteenlopende argumenten om de premieverlening te verdedigen, zoals een zorgelijke situatie met de werkgelegenheid ter plaatse. Een geval van erkende en omvangrijke afwijking van de offi ciële regeling wordt door Lubbers genoemd „een schoolvoorbeeld van de soepele wijze waarop de bestaan de regelingen werden toegepast ter- wille van de handhaving van de werkgelegenheid." In het onderhavi ge voorbeeld overigens werd voor 3.1 miljoen gulden uitbetaald en voor 11,8 miljoen voorwaardelijke ver plichtingen aangegaan zonder dat men is geslaagd in het beoogde be houd van werkgelegenheid op lange re termijn. Begrip Dr. Peschar, voorzitter van de Alge mene Rekenkamer, toonde gisteren bij de presentatie van het jaarver slag begrip voor Lubbers. „De minis ter staat vaak met de rug tegen de muur. HIJ komt voor moeilijke di lemma's te staan. Ik veroordeel de minister niet." Toch vindt Peschar dit geen voldoende zorgvuldig be heer van rijksgelden. Hij waarschuw de voor ongelijke behandeling van vergelijkbare gevallen, waardoor rechtsongelijkheid insluipt. Dr. Peschar wees er overigens op dat de minister zuiver formeel gezien het volste recht heeft om van zijn eigen regelingen af te wijken. De premiere gelingen zijn niet wettelijk. Alleen de totaalbedragen voor premies zijn vastgelegd in de Begrotingswet, zo dat daarvan niet mag worden afge weken zonder goedkeuring van het parlement. Overigens zijn de premie regelingen regels voor verdeling, die de minister zichzelf heeft opgelegd. AMSTERDAM Goud: 11060/11460 vor 1210/11610 Zilver: 353.-/380.50. vor. 354.-/381.50. lOpgave Drijfhouti BROEKHUIZENVORST - De be zetters van de Depex-bedrijven ln het Noordlimburgse Broekhuizen- vorst, waar groenten tot diepvries- produkten worden verwerkt, heb ben goede hoop dat het doel van hun aktie: het behoud van de werkgelegenheid, bereikt zal wor den. Ze leiden dit af uit het feit dat de Amrobank zich bereid verklaard heeft om de lonen te garanderen en dat een taxateur uit Amsterdam in overleg met de curator mr. J. van der Putt uit Venlo bezig is met het maken van een taxatierapport. Dat zal maandag gereed zijn en zal de curator een belangrijke aanwijzing geven over de prijs die hij van even tuele kopers kan vragen. Een en ander is gisteren door de woordvoerder van de bezetters J. Hulsen meegedeeld. Volgens hem zijn er zes kandidaat-kopers van wie hij de namen evenwel niet kan noe men. Wel zegt hij dat een landbouw- combinatie uit de naaste omgeving geïnteresseerd is in overname van het failliet Depex-bedrljf. ROME Door strengere eisen te stellen bij de afgifte van invoerver gunningen heeft Italië de invoer van motorfietsen van meer dan 380 cc en van bepaalde stereo-apparatuur uit Japan tijdelijk onmogelijk ge maakt. Importeurs van deze pro dukten moeten sinds verleden week ministeriële toestemming hebben, terwijl ze voorheen konden invoeren wanneer invoer van tevoren was aangemeld. Voorzitter Amsterdamse makelaars: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belangrijkse oorzaak van de sterk gesteger woningprijzen is de schaarste in het aanbod. Het enige midde' om dit euvel tegen te gaan is meer nieuwbouw in de koopsector Dit zei voorzitter S G Engelsman jr. van de Makelaarsveren ging Amsterdam gisteren in de jubileumbijeenkomst. Volgens hem vergeet de overheid vaak. dat nieuwbouw in de koopsec tor de opschuiving zeer sterk in de hand werkt mits de nieuwbouw be taalbaar blijft. Bij voldoende aan bod zorgt het marktmechanisme voor een redelijk prijsniveau. Tevoren had de voorzitter van hon derd jaar bestaande Makelaarsver eniging te Amsterdam erop gewezen, dat mede door de ruime kredietmo gelijkheden („kopers kunnen tot honderd procent en meer krediet krijgen") de prijzen van onroerend goed sterk zijn gestegen. De kopers melden zich in zo'n grote getale om dat zij bang zijn dat de prijzen nog verder zullen stijgen De verkopers menen nogal eens dat de bomen tot in de hemel zullen groeien. Klein deel In deze omstandigheden blijkt maar een zeer klein deel van de opdrachtgevers door de makelaars geholpen te kunnen worden. Méér bouwen acht de heer Engelsman ook in Nederland mogelijk indien, zo zei hij, de overheid stopt met beleggers te dicteren welk rendement mag worden gemaakt. „De overheid heeft ons nog steeds niet duidelijk kunnen maken waarom bij het duurder wor den van grondstoffen het eindpro- dukt wel hoger in prijs mag zijn. behalve bijwoningen" Hij signaleer de dat de overheid vaak dogma tische principes de voorkeur geeft boven de praktische benadering van de burgerij Een van de punten die de Amster damse makelaarsvoorzitter nog aan sneed was de kwestie van het make laarstarief. Hij onderstreepte nog eens het standpunt van de Amster damse Makelaars Vereniging, dal een makelaar uitsluitend de belan gen van één van de twee partijen kan behartigen „Alle argumenten van onze collega's van de Nederlandse Bond van Makelaars (die menen dat ze zowel de belangen van de koper als de verkoper bij een transactie kunnen behartigen en in die gevallen beide partijen een rekening sturen red.) kunnen ons niet overtuigen van hun gelijk", aldus de heer En- gelsrra i Hij veroordeelde tevens de stelling van de Vereniging Eigen Huis. dat de diensten van een makelaar overbo dig zijn. Volgens hem zal een make laar die volgens de (Amsterdamse» richtlijnen werkt. voor zijn opdrachtgever meer verdienen, dan de provisie die hij ontvangt (ADVERTENTIE) AMSTERDAM „Het convooi van de Nederlandse dagbladpers is nu in veiliger vaarwater, onderweg zijn enige waardevolle schepen verloren gegaan, maar reeds zinkende, waren die niet te redden". Deze beeldspraak gebruikte de scheidende voorzitter van de Neder landse Dagbladpers, mr. C. J. Hou- wert, op de openbare jaarlijkse alge mene ledenvergadering in Amster dam bij een korte terugblik op zijn tienjarig voorzitterschap „Wel zijn verscheidene schepen, die niet op eigen kracht verder konden, door andere op sleeptouw genomen. Maar vrijwel steeds werd de gehele be manning opgepikt". Mr Houwert zei, dat de dagbladen er thans veel beter voor staan dank zij de grote voortdurende inspanning van de NDP-leden zowel individueel als collectief. Hij gaf zijn opvolger overigens een waarschuwing mee te gen de door de regering voorgestelde en thans bij het bedrijfsfonds voor de Pers in uitwerking zijnde „adver tentiecompensatie". Hij zei een handzaam stelsel van omvangrijke permanente subsidies aan enkele dagbladen te gevaarlijk te achten voor die bladen en voor de NDP ..De praktijk leert dat subsidie nooit leidt tot sanering maar steeds tot meer subsidie. Dit geldt zowel voor bedrijven als voor instellingen. Een omvangrijke deelname van de staat in een individuele exploitatie zal de redactionale onafhankelijkheid van een krant, tegenover welk kabinet ook, op de duur aantasten. Een re dactiestatuut zal daartegen een on voldoende waarborg blijken", aldus mr. Houwert. Kettingreactie Hij vervolgde: „Een relatief hoog be drag aan advertentiecompensatie voor het ene dagblad kan op zichzelf ertoe leiden dat een of meer andere concurrerende bladen in problemen komen. Maar het kan ook als ket tingreactie bij velen een snel vermin derde eigen verantwoordelijkheid te weeg brengen voor een doelmatige bedrijfsvoering. Een ontwikkeling, die tegengesteld is aan het tot dus ver gevoerde beleid van de NDP" Volgens hem kan het compensatie stelsel voorts aanleiding worden tot een verslechtering door de overheid zelf van het klimaat voor de gehele dagbladpers. „Dit is al gebleken toen het kabinet in 1976 enige algemene faciliteiten van de dagbladpers dank zij het parlement tevergeefs wilde schrappen. Bij een con junctuurdal zouden daarmee ineens veel meer kranten in nood komen, waarvoor de regering dan geen grote bedragen paraat zou hebben. Dit zou juist tot de concentratiegolf leiden, die men wil voorkomen". Hij bepleit te. dat bij een experiment met adver tentiecompensatie de criteria zullen worden gekozen in overleg met de NDP. Over de begin van dit jaar voorgeko men stakingsacties bij enkele dag bladen zei mr. Houwert, dat zeker dagbladuitgevers zich bewust zijn dat de mogelijkheid om te staken, evenals de persvrijheid, een van de meest sprekende kenmerken is van onze democratie Maar hij zal wel denken aan enige extra spelregels gezien de specifieke functie voor de actuele informatie van de grafische bedrijfstak. Hij zei daarbij geen voorstander te zijn van de in Zweden reeds lang bestaande verbodsregeling tot staken tussen dagbladuitgevers en verschillende groepen van werkne mers. „Maar het zal wenselijk zijn ook die overeenkomst en de weder zijdse ervaringen eens na te gaan". Tenslotte zei mr. Houwert dat vorige maand de NDP de lijsttrekkers voor de verkiezingen nog heeft bericht wat een komende regering op het vlak van algemene faciliteiten voor de pers behoort te doen. Nieuw daar bij is volgens hem de zogenoemde grafische telecommunicatie, een soort telekrant op het beeldscherm. „Onze vereniging en het ANP onder zoeken thans samen met de PTT of op basis van het in Engeland ontwik kelde viewdata-systeem in ons land een proefproject kan worden opge zet. Het is de eerste stap tot een communicatie, waarmee de pers weer wat kan inlopen op het actuali- teitsvoordeel van de omroep. Het zou onvergeeflijk zijn de pers in haar doel het geven van actuele infor matie uitzichtloos te blijven kluis teren aan het eeuwenoude middel van bedrukt papier De heer W.J. van der Mei. Directeur van de ABN vestiging in Djeddah. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van der Mei uitstekend is ingevoerd in Saoedi-Arabië. Op zich niet zo verwonderlijk als u weet dat de ABN de oudste bank in Saoedi Arabië is. Een land waar Nederlandse bedrijven de laatste jaren vixir miljarden guldens aan opJrachten uitvoeren vtxir havenwerken, huizenbouw, telecommunicatie, dieselaggregaten e.d. De heer Van der Mei kan u alles vertellen over de mogelijkheden vtxir Nederlandse ondernemers. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Charia King Abdul Aziz. P.O.Box 67. Telex: 40012. U kunt natuurlijk txik eerst kontakt opnemen met ons htxifdkantixir, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21