Alléén in diHima CPN wijt zetelverlies aan de gijzelingsacties Artsen NU ALLEMAAL 5 GOED- KOPER Gedeputeerden wijzen op gevaar Duitse plannen België -1ST FAMILIEBERICHTEN Verkiezingen ,,in een sfeer van geweld" Fabrikanten tonen zich ontevreden met besluit Vorrink VJ HEMA J Ontwikkeling industrie en kerncentrales CIA-agent Agee naar Neder land HIJDAG 3 JUNI 1977 TROUW/KWARTET kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Voor de vele gelukwensen, kaarten, bloemen en ca- deau's, die wij bij ons 50 jarig huwelijksfeest ontvin gen. zeggen wij u heel har telijk dank. H. Lanning J. Lanning-Wolting jorburg, 4 juni 1977 02 Eben Haezer 1977 riendelijke uitnodiging aan alle neven en nichten, •ienden en vriendinnen, buren en burinnen en allen die ij willen feliciteren. Ik ben heel erg dankbaar en blij it ik dit met al mijn kinderen, klein- en achterkleinkin- »ren mag beleven. 'ij zullen u graag ontvangen bij moeder thuis vanaf 1.30 uur op dinsdag 7 en woensdag 8 juni en wie die agen met kunnen zaterdag 11 juni ook nog hartelijk »elkom. Namens ons allen: mevrouw N. Burgersdijk-van der Meer an Aren bergelaan 60. el. 070-836481. rijdag 3 juni 1977 vieren onze ouders en grootouders Cor Groen en Lien Groen-Rutgers hes. 0n hun 40-jarig huwelijk. ïj feliciteren hen met deze voor ieder zo feestelijke dag. kun. I. n persoonlijk gelukwensen op 11 juni a.s. 5sen v.00 en 18.00 uur bij hen thuis, Sijpestein 13, tiderdorp. Boukelien en Hans Tjits en Henk, Rico, Marion, Saskia Hans en Riet, Marco, Mirjam Lieneke en Piet, Pieter De Here heeft tot zich genomen in Zijn Heerlijk heid mijn zeer geliefde man en onze liever vader, grootvader en overgrootvader Pieter Hendrik Blok geboren 12 mei 1887. De genade zij met allen, die onze Here Jezus Christus onvergankelijk liefhebben. Efeze 6:24 Rotterdam: P. I. B. Blok-Besselaar Rotterdam: H. J. Blok F. I. Blok-Brunsting Voorburg: H. C. E. Blok-Henkemans Rotterdam: P. H. Blok Jr. C. J. Blok-Henkemans Rotterdam: E. B. W. Bredemeijer-Blok C. L. F. Bredemeijer Ermelo: W. G. I. Baas-Blok J. R. A. Baas Breukelen: P. I. B. de Jong-Blok H. W. de Jong klein- en achterkleinkinderen. Rotterdam, 1 juni 1977. Statenweg 165b Correspondentie-adres: Nachtegaallaan 26, Rotterdam-3013. Aan huis geen bezoek. De begrafenis zal plaatshebben maandag 6 juni op de begraafplaats Crooswijk, na aankomst in de kapel om 14.00 uur. i Gelegenheid tot condoleren in de kapel na afloop van de begrafenis. „De Heer is mijn Herder" Psalm 23 Onverwacht heeft God tot Zich genomen mijn zeer lieve zorgzame man, onze lieve vader en opa Evert Zwolsman op de leeftijd van 67 jaar. M. Zwolsman-Zwart Den Haag: G. W. Taanman-Zwolsman P. Taanman en kinderen. Zaandam: M. van Zaane-Zwolsman. J. van Zaane en kinderen. 1 Zaandam, 1 juni 1977 Tuinstraat 47. Gelegenheid tot condoleren op zaterdag 4 juni van 15.00 tot 15.30 uur in het Uitvaartcentrum van de Associatie, Jan van Scorelstraat 9 te Zaandam (bij Vincent van Goghweg). De begrafenis is bepaald op maandag 6 juni om 11.30 uur op de Algemene Begraafplaats, Zuid- dijk 411 te Zaandam. Vertrek van Tuinstraat 47 omstreeks 11.00 uur. Geen bloemen De Wijkkerkeraad van de Geref. Kerk Zaandam- West deelt u met droefheid mede dat op 1 juni 1977 is overleden onze broeder-ouderling E. Zwolsman jin zijn ambt van ouderling vervulde hij op zeer nauwgezette wijze de functie van scriba. Wij zijn dankbaar voor de trouw waarmee hij in zijn werk de kerk diende. „Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn." Jesaja 43:1 Wij bidden God de kracht voor zijn vrouw en kinderen bij dit grote verlies Namens de Wijkkerkeraad C. W. de Ruiter, predikant J. de Roos, praeses A. Bouman, assessor Het plotseling heengaan- van onze geliefde broer en zwager Theo Kats trof onze familiekring zwaar. 2 Tim. 2:J9, 1 Arnhem: W. Kats J. J. Kats-Brandsen Rotterdam: J. M. Kats N. P. Kats-Barentsen Apeldoorn: J. Kersbergen L. T. M. Kersbergen-Kats Het Bestuur van de Stichting ter Bevordering van Gereformeerd Sociaal Pedagogisch Onderwijs geeft met verslagenheid kennis van het plotseling overlijden van haar gewaardeerd bestuurslid de heer M. Kats Met dankbaarheid gedenken wij de arbeid die hij vanaf het ontstaan van de Akademie „De Vijver berg" te Ede heeft verricht De Here trooste de familie in dit verlies. Namens het Bestuur „De Vijverberg" Ir. J. v.d. Graaf, voorzitter W. Huizer, algemeen secretaris „Maar, trouwe God, Gij zijt het schild, dat mij bevrijdt, mijn eer, mijn vast betrouwen." Op de Eerste Pinksterdag overleed mijn man, onze vader en grootvader, Teunis Hartsuiker Hij werd 74 jaar. R. Ch. Hartsuiker-Plomp Voorschoten: A. van Vliet-Hartsuiker L. van Vliet Leontine Charlotte Goirle: R. Ch. Backx-Hartsuiker J. H. M. Backx Diemen: E. H. van Kooij-Hartsuiker C. R. van Kooij Rijk Rozina Susanne s-Gravenhage: S. J. C. L. Hartsuiker J. H. B. Ockeloen Emmen: R. W. Veenstra-Hartsuiker J. Veenstra Wietske Menno 's-Gravenhage, 29 mei 1977. Altingstraat 100. Contactadres: Willem van der Zaandreef 11, Voorschoten. De crematie heeft in besloten familiekring plaatsgevonden. Op de Tweede Pinksterdag is in zijn Here en Heiland ontslapen onze oud-voorzitter en erevoor zitter, de Heer T. Hartsuiker Dankbaar gedenken wij zijn arbeid, die hij gedu rende vele jaren met volle inzet van zijn persoon ten behoeve van de Stichting en de bewoners van ons tehuis heeft verricht. Sterke en trooste de Here zijn vrouw en kinderen in dit verlies. Namens het Bestuur van de Stichting voor Bejaardenzorg „Landschei ding" te 's Gravenhage: J. van Wageningen, voorzitter P. Stafleu, secretaris Met ontroering namen wij kennis van het overlij den van onze oud-voorzitter vap de Diakonie en oud-kerkeraadslid, de heer T. Hartsuiker. Met dankbaarheid gedenken wij zijn arbeid, waartoe hij zich in onze gemeente geroepen wist. Allen, die hem lief en dierbaar zijn, bidden wij toe Gods nabijheid en troost. de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost Namens de Kerkeraad voor Alg. Zaken: Ds. P. de Bruijn, praeses J. Blankestijn, 2e scriba Namens de Diakonie: W. de Gelder, voorzitter J. P. den Heijer, secretaris 's-Gravenhage, 30 mei 1977. Hetzij wij dan leven, hetzij wij ster ven, wij zijn des Heren Romeinen 14:8b In deze overtuiging is, moegestreden, van ons weggenomen mijn lieve man, onze zorgzame va der en opa Reinder Kadijk geb. 15 april 1901 Groningen, 31 mei 1977. Platinalaan 117. A. Kadijk-Stellema Aalsmeer: Kees en Alie Anke, Nelleke, René, Kees Groningen Jan en Janny Reinier, Marja, Hanny Epe. Hanny en Jan Marianne, Grethe, Ellen Bennekom: Fetze en Janny Matthijs, Frits Jan, Joost, Annemiek Groningen: Joop en Lineke Ankelien, Els, Bert Thuis geen bezoek, geen bloemen. Vader is opgebaard in één der rouwkamers van het Uitvaartcentrum „Algemeen Belang", Es doornlaan 187, Groningen. Bezoek donderdagavond van 7.00-8.00 uur. Een rouwdienst zal worden gehouden op zaterdag 4 juni a.s. om 10.00 uur in de aula op de begraaf plaats „Selwerderhof" te Groningen, waarna de begrafenis aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de koffiekamer op de begraafplaats. Gez. 232- vers 1 (Ned. Herv. Bundel.) God nam tot zich onze lieve moeder, schoonmoe der, groot-, overgrootmoeder, zuster, schoonzus ter, tante en nicht N. Elisabeth van den Bandt-Stigter sedert 30 maart 1976 weduwe van Leendert van den Bandt, in de ouderdom van 72 jaar. Kloetinge: G. W. E. van den Heuvel van den Bandt H. N. van den Heuvel Gorinchem: J. P. van den Bandt W. H. van den Bandt-Bos Schiedam: A. Arbon D. Arbon-Declerck klein-, achterkleinkinderen en verdere familie Rotterdam, 1 juni 1977 Essenburgstraat 3 b Correspondentie-adres: Zomerweg 45, Kloetinge Aan huis geen bezoek. Gelegenheid tot condoleren: vrijdagavond van 7- 7.30 uur en maandagavond van 7-7.30 uur in de rouwkamer van „De Rustenburg" aan de Mathen- esserlaan 500. De rouwdienst, geleid door de Weleerw. heer Ds. C. J. Honig, wordt gehouden D.V. dinsdag 7 juni om 9.30 uur in de rouwkamer van „De Rusten burg", waarna de crematie zal plaatsvinden om 10.30 uur in het crematorium te Rotterdam-Zuid, Maeterlinckweg 101. „Maar (blij vooruitzicht dat mij streelt) ik zal, ontwaakt. Uw lof ontvouwen". (Psalm 17 8) Na een geduldig gedragen lijden is in haar Heer en Heiland heengegaan onze lieve zuster, schoon zuster en tante Cornelia Johanna Slobbe op de leeftijd van 89 jaar. Uit aller naam: G. Slobbe. Ede, 1 juni 1977. Bremlaan 39. Liever geen bezoek aan huis geen bloemen. De overledene is opgebaard in het uitvaartcen trum van de Monuta Stichting, Maanderweg 17 te Ede. Gelegenheid tot bezoek en condoleance al daar zaterdag 4 juni van 16.00 tot 17.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben maandag 6 juni om 13.00 uur op de algemene begraafplaats te Ede. Vertrek van het uitvaartcentrum om 12.40 uur. iedereen leest de krant altyd en overal. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het partij bestuur van de Communis tische partij Nederland (CPN) meent, dat de verkiezingen van 25 mei uitgesteld hadden moe ten worden. Volgens het CPN- bestuur zijn de verkiezingen in „een sfeer van geweld en ter reur opgeroepen door de misdadige gijzelingen en het uitblijven van doeltreffende maatregelen, daartegen" ge houden. Volgens de CPN hadden ons land dergelijke praktijken bespaard moe ten en kunnen blijven; volgens de regels van de democratie, van ge woon politiek fatsoen, hadden de verkiezingen behoren te worden uit gesteld. Daartegen bestonden, vol gens de CPN, geen onoverkomelijke staatsrechtelijke bezwaren; door middel van een noodwet had de rege ring het tijdstip van de verkiezingen kunnen uitstellen. De CPN wijt haar grote verlies (van zeven Kamerzetels terug naar twee) volledig aan de gij zelingsacties en alles wat daarmee samenhangt. In de verklaring van het CPN- bestuur staat hierover: „Buiten het element van de terreur, is er geen normale politieke verklaring moge lijk voor het teruglopen van het stemmental van een aantal partijen: de PPR met tweederde van het stemmental van 1972, DS'70 met meer dan viervijfde, de PSP met eenderde, het GPV met bijna de helft, de CPN met meer dan de helft. Het partijbestuur heeft de totaal uitslag thans bezien en is van me ning dat deze slechts het gevolg kan zijn van een paniekstemming. „De verkiezingen hadden plaats in een sfeer van paniek en ordeversto ring van uitermate ernstige aard. Van deze volkomen abnormale toe stand zijn vooral de partijen het Vervolg van pagina I Gisteravond heeft de directie van het ziekenhuis bij de actievoerders een speciale brief laten bezorgen, een soort dienstbevel, waarin stond, dat zij vandaag weer normaal aan het werk dienen te gaan. Staatsse cretaris Klein heeft meegedeeld, dat hij deze brief van de directie onder- steunt. Zowel de directie van het ziekenhuis als de top van de univer siteit hebben de actie van de artsen zeer hoog opgenomen, omdat een aantal patiënten hiervan de dupe is geworden. Op last van de Leidse brandweer moet het parkeerterrein minder vol worden, vanwege de veiligheid. Er stonden tot nu toe vaak zo'n negen honderd auto's. Dit jaar hadden zelfs twaalfhonderd mensen een parkeerbewijs aangevraagd en er mogen er van de brandweer maar vijfhonderd uitgereikt worden. Van de andere afdelingen van het zieken huis. waarvan de personeelsleden net zo goed te lijden hadden van de nieuwe parkeervoorschriften. deed niemand mee aan de protestactie. slachtoffer geworden, die op uiterst minieme wijze of zelfs in het geheel geen gebruik kunnen maken van ra dio en televisie voor de Juist op dat moment broodnodige communicatie met de bevolking. De lijstaanvoer ders van de PvdA en het CDA wer den naar voren geschoven in de rol van „redders in de moeilijke uren" en kregen met dit alibi van staatswe ge ongebreidelde zendtijd. Dat was een vals gebruik van hun positie". Het CPN-partljbestuur heeft eerder besloten een brede discussie op touw te zetten, onder communisten hoe het mogelijk is geweest, dat de pa niekstemming zo'n grote vat heeft kunnen krijgen op veel communis tische stemmers, waardoor ze een andere partij hebben gekozen. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De georganiseerde spuitbussenfabrikanten tonen zich erg ongelukkig met het voornemen van minister Vorrink om op bussen waarvan het drijfgas de ozonlaag om de aarde kan aantasten, een dien overeenkomstige waarschuwing ver plicht te stellen. Voorzitter A, H. Suurhoff van de Nederlandse aero- solvereniging (NAV) noemde het standpunt van de minister van mi lieuhygiëne op de Jaarvergadering gisteren „voorbarig en zinloos". De fabrikanten beroepen zich op een rapport van de Amerikaanse natio nale academie van wetenschappen, waarin twee jaar extra studie naar de omvang van het effect ver antwoord en wenselijk werd ge noemd. Intussen hebben de Ameri kaanse milieu- en gezondheldsauto- riteiten al verdergaande beleidsvoor nemens aangekondigd dan minister Vorrink. Zij willen spuitbussen met het omstreden drijfgas binnen twee Jaar uit de markt nemen. In Amerika wordt verwacht dat de industrie bin nen die tijd op aanvaardbare andere drijfgassen kan overschakelen, een mogelijkheid waarover de Neder landse fabrikanten zich tot nog toe pessimistisch hebben uitgelaten De omstreden chloorfluorkoolstoffen worden in ongeveer 40 procent van de in ons land gebruikte spuitbussen gebruikt, onder andere in haarlak. Van een waarschuwingsetiket ver wacht de NAV een omzetdaling van 30 procent, waarmee direct en indi rect 700 arbeidsplaatsen zouden zijn gemoeid. DELFT 8lnds 3 mei 1977 wordt de student Simon Joseph Spencer de Haas vermist. De student is geboren op 8 juli 1957 in Geleen en woont in Delft. Het signalement is: lengte on geveer 1.80 m., flink postuur, blond krullend haar, kort geknipt. Kle ding. die hij op 1 mei droeg: beige ribfluwelen pantalon, donkerblauw of zwart colbert, lichtgekleurd over hemd met donkere stropdas. Na speuringen van de Delftse politie hebben nog geen resultaat gehad. De politie acht een misdrijf niet uitgesloten. Alle damespyjama's in de maten 36 t/m 52 zijn nü in de aanbieding! U hebt maar voor't kiezen: behaaglijk 100S6 katoenen tricot, of luchtig geweven polyester/katoen, of heerlijk koele badstof. We hebben heel veel ver schillende kleuren. Uni met brodé garnering of imprimé dessins in de geweven pyjama's. Effen of gestreept in tricot en badstof. De prijzen? Normaal 19,75 1 voor de badstof en geweven imprimé, 24,75 voor tricot en uni geweven. T/m 11 juni, zolang de vootTaad strekt. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben er in een concept-nota op gewe zen dat de plannen om in Nordrhein-Westfalen te komen tot ontwikkeling van groot schalige industrieterreinen en vestiging van (kem)energie- centrales, in feite een „standstill''-principe, dat in Nederland zoveel mogelijk wordt gehanteerd, aantasten. Volgens dit principe zullen relatief schone gebieden schoon moeten blij ven en dient niet te worden gestreefd naar een gemiddeld verontreini- gingspeil. Het gebied tussen Randstad en Ruhrgebied behoort open te blijven. Het provinciaal bestuur zal de con cept-nota aanstaande maandag op tafel leggen als basis voor een ge sprek met ruim 25 Gelderse gemeen tebesturen. In de streek, grenzend aan Nordrhein-Westfalen, is grote ongerustheid ontstaan over de voor nemens van de Duitsers (het Landes- entwlcklungsplan VI). Men vreest het ontstaan van een tweede. Ruhrgebied en negatieve belnvloe-' ding van de leefbaarheid van Oost- Nederland. Actiegroepen zijn opge staan en handtekeningen werden verzameld. Het provinciaal bestuur van Gelder land concludeert dat er thans, on danks alles, onvoldoende gegevens voorhanden zijn om tot een goede beoordeling te komen. In deze zin zou het geheel naar Nederlandse op vattingen niet bruikbaar zijn voor een ruimtelijk beleid. De gegevens betreffen onder meer de waarde van de betrokken gebieden, de behoefte aan energie, de groei van de bevol king en de behoefte aan werkgele genheid. Nader overleg is nodig over de mogelijke gevaren van kerncen trales. de koelwaterproblematiek en de luchtverontreiniging. Een oplos sing moet er verder komen voor de consequenties van indijking met be trekking tot de waterstanden op de Rijn benedenstrooms. Waardering Gedeputeerde Staten zeggen waar dering te hebben voor de openheid die de Duitsers bij hun plan aan de dag hebben gelegd. Het is het eerste plan dat ten behoeve van een oor deelsvorming binnen de Nederlands- Duitse Commissie Ruimtelijke Or dening is toegezonden. Ieder kan het plan voorts op aanvraag ontvangen. Nog beter zou het zijn, aldus Gede puteerde Staten, als er spelregels komen over de wederzijdse voorlich ting aan het publiek inzake plannen, die van betekenis zijn voor het grensgebied. Zij hopen dat de Duit sers de procedure zullen gaan over nemen, zoals die thans in Nederland geldt bij de plannen van Rijk en provincie, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden van overleg en inspraak. LONDEN De voormalige CIA- agent Philip Agee vertekt vandaag naar Nederland. Hij is door Enge land uitgewezen, omdat hij een be dreiging zou vormen voor de natio nale veiligheid. De Britse regering wil geen nadere bijzonderheden over haar besluit geven. De uitwijzing zal volgens Agee geen enkele Invloed hebben op zijn stre ven illegale praktijken aan het licht te brengen die de Amerikaanse ge heime dienst volgens hem zou heb ben uitgevoerd. Agee, schrijver van het boek „Inside the company: CIA diary", dat bij zonderheden geeft over het optre den van de CIA in Latljns-Amerika, verbleef al verscheidene Jaren in En geland, waar hij aan een tweede boek bezig was. De Amerikaan ziet zijn uitwijzing als een straf „Ieder een ln het kabinet weet dat ik nooit enige kennis van of belangstelling voor de Britse geheime dienst heb gehad." verklaarde hij. Vervolg van pagina 1 over de verdeling van de portefeuil les. Tindemans ging toen naar de koning en vertelde de pers dat de onderhandelingen op „het punt van mislukken" waren. Even later kon hij toch een akkoord aankondigen tussen vier partijen over de vorming van een nieuw kabinet. De vier die elkaar hadden gevonden waren de Christelijke Volkspartij, de socialis tische partij en de twee taaipartijen Vlaamse Volksunie en het Front van Frans-sprekenden. Tindemans had daarmee zijn belangrijkste doel be reikt: een regering met een zeer bre de basis in het parlement. Die brede basis achtte Tindemans nodig om de sociaal-economische problemen en de ingrijpende bestuurshervor- mingen aan te kunnen pakken. Over deze beide hoofdzaken bestond bin nen de coalitie, die op 173 van de 212 parlementszetels kon rekenen, na genoeg overeenstemming. Tinde mans, de grote winnaar van de alge mene verkiezingen van 17 april, kon digde zijn nieuwe kabinet gisteren daarom aan als „een goed team". De overeengekomen portefeuille verdeling was als volgt: christen democraten: de premier, vijf Vlaam se en vier Waalse ministers en twee staatssecretarissen; de sociaal democraten: vier Vlaamse en vijf Franse ministers en drie staatsse cretarissen. Volksunie en Frans Front: elk twee ministers en één staatssecretaris. De onderhandelaar van de Waalse christen-democraten, Georges Gramme, was akkoord gegaan met deze verdeling, maar zijn partij wil de daar kennelijk niet in meegaan. Een vermoeide Tindemans legde gisteravond voor de televisie een uiterst sobere verklaring af. Hij ver telde dat de koning geweigerd had om de formatie-opdracht voor Tin demans meteen al in te trekken. „Ik ga nu contact opnemen met mijn politieke vrienden om te pogen nauwkeurig inzicht te krijgen in de politieke toestand," aldus Tinde mans. Hij noemde de gebeurtenis van gisteren een „ernstige politieke en constitutionele gebeurtenis die volgens hem nog eens aantoont „hoe vermolmd onze politieke in stellingen zijn." Tindemans maakte van zijn optreden voor de televisie verder gebruik om nog eens te wij zen op de ernstige economische cri sis „De economische crisis kan pas opgelost worden wanneer de politie ke crisis is opgelost," aldus Tinde mans. Op de oorzaak van de breuk ging hij niet in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11