Becijfering Centraal Planbureau gebaseerd op nieuw rekenmodel Voetfris dus. HET BOEKVAN DE MAAND: "DE MENS IN HET HEELAL'! Je voeten makend] wat mee, neg!. AT EN NU7 DE MEMS HEELAL Wisselende vooruitzichten werkloosheid 'Belastingdruk op hoge inkomens niet groter dan op lage' UIT DE WEEKBLADEN Van Mierlo Jaren tachtig 'Voorwaarts?' Lokollo 'Aantjesaanslag' 'Toetssteen' 'Loon van de angst' „Muiterij" VAN SCHOOL Oud-burgemeester J. J. G. Boot voor behoud van Wilhelmus Herstel relatie tussen Cuba en VS irSHET DONDERDAG 2 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 Van onze sociaal economisch redactie DEN HAAG De nieuwste, zeer ongunstige, becijferingen van het Centraal Planbureau over de werkloosheid in de komende jaren, berusten niet op ongunsti ger economische vooruitzichten of een falen van het regeringsbeleid in het afgelopen jaar. De hoofdoorzaak van de ongunstiger cijfers blijkt te liggen in de hantering van een nieuw rekenmodel door het planbureau. Het planbureau werkt samen met deskundigen van verschillende mi nisteries thans aan een rapport voor de kabinetsformateur over de econo mische vooruitzichten. In een eerste voorlopige notitie raamt het Planbu reau het aantal werklozen in 1981 zonder speciale Ingrepen op 250.000 275.000. In het rapport „De Neder landse economie in 1980," dat het Planbureau een jaar geleden uitbracht, werd voor 1980 een werk loosheid van 150.000 geraamd op grond van het regeringsbeleid, zoals dat het afgelopen Jaar is gevoerd en voor de toekomst is uitgezet. Stijging Deze stijging van ruim 100.000 wordt voor 50.000 veroorzaakt door een gro ter aanbod op de arbeidsmarkt van voornamelijk gehuwde vrouwen, na melijk per jaar 10.000 meer dan een jaar geleden werd geraamd. Hierbij speelt als oorzaak het stijgend aan tal echtscheidingen een grote rol. Ruim de helft van de stijging is het gevolg van het nieuwe rekenmodel dat het Planbureau thans heeft ge hanteerd. Er zijn vrijwel dezelfde grondgegevens wereldhandel, bui tenlandse inflatie, waardestijging van de gulden in het middel „ge stopt" als vorig jaar, maar nu zijn de uitkomsten veel ongunstiger ge bleken. Overigens zijn deze uitkomsten nog zeer voorlopig, en daarom nog niet officieel bekendgemaakt. Deskundi gen van de ministeries zijn thans in discussie met de medewerkers van het Planbureau om de Juistheid van een aantal gegevens door te spreken. Zo wordt door financiële deskundi gen van het ministerie van financiën getwijfeld aan de stijging van de belastingdruk, zoals het Planbureau die thans raamt. De cijferaars van het ministerie komen op gTond van hun gegevens tot een lagere uit komst. Ook gegevens die het Plan bureau hanteerde op gebied van so ciale premies en woningbouw wor den nog aangevochten door de des kundigen van de betrokken ministe ries. Soortgelijke discussies tussen Plan bureau en deskundigen van ministe ries vinden vrijwel steeds plaats wanneer het Planbureau met eerste, voorlopige becijferingen komt. Pas wanneer de verschillende soorten deskundigen het onderling eens zijn geworden, worden de definitieve ge gevens officieel bekendgemaakt. Export In regeringskring is men wat verle gen met de steeds wijzigende voor uitzichten zoals het Planbureau die raamt. Zo is er als nieuwste gegeven, dat regeringsdeskundigen in de Ver enigde Staten de economische groei in Amerika thans weer wat groter schatten dan kortgeleden nog het geval was. Voor de Nederlandse eco nomie, die sterk op export drijft, kan dat van veel belang zijn. Een procent meer of minder groei van de we reldhandel heeft voor de economie en de werkgelegenheid in Nederland direct omvangrijke gevolgen. In de rekenmodellen van het Plan bureau is de raming van de we reldhandel een van de basisgege vens. Het Planbureau richt zich hier bij sterk op de ramingen die andere grote westerse landen met name de Verenigde Staten, West- Duitsland en Japan hanteren voor hun economische groei. Het Planbu reau toetst zijn eigen ramingen re gelmatig aan de gegevens die andere landen te berde brengen in de OE SO, de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling van de geïndustrialiseerde wes terse landen. De ramingen van het Planbureau (ADVERTENTIE) inzake de wereldhandel zijn de afge lopen jaren herhaaldelijk sterk ge wijzigd. Zo werd voor 1975 aanvan kelijk een stijging met vijf procent geraamd, terwijl uiteindelijk een da ling met drie procent de werkelijk heid werd. Voor 1976 werden de ra mingen meerdere malen verlaagd. De werkelijkheid werd een stijging met twaalf procent, nog aanzienlijk hoger dan de eerste hoge raming. Van onze soc.-ec. redactie LEIDEN Mensen met hogere in komens betalen in feite nauwelijks een groter deel van het inkomen aan belastingen en sociale premies dan mensen met lagere inkomens. Dat is gebleken uit een recent onderzoek van de vakgroep economische vak ken van de universiteit van Leiden. Prof B. van Praag maakte hiervan melding bij de oprichting, gisteren van het „Centrum voor onderzoek van de economie van de publieke sector" aan de Leidse universiteit. De belastingen zijn gebaseerd op het principe dat naarmate het inko men stijgt, het belastingtarief hoger wordt. Het tarief wordt dan „pro gressief" genoemd. De sociale pre mies bestaan uit een vast percenta ge dat niet met het inkomen mee stijgt. Dit tarief heet „proportio neel". Daar komt bij dat de sociale premies alleen worden geheven over de lagere inkomensdelen. Over inko- mensdelen boven 51.000 gulden zijn geen premies meer verschuldigd. Wel een hoog belastingtarief, zodat op papier althans de last van de belastingen en premies samen voor inkomens vanaf 50.000 gulden in procenten nog stijgt. In werkelijkheid blijkt dit echter niet op te gaan, zo bleek uit de woorden van prof Van Praag. Dat is met name het gevolg van de moge lijkheden voor aftrekposten bij de belastingheffing. Die mogelijkhe den worden pas voor midden- en hogere inkomens belangrijk. HAAGSE POST: Voor de Haagse Post interviewde Kees Tamboer Hans van Mierlo, de „D'66-plonler die na tien jaar niet meer in de Kamer terugkomt". Over deze beslissing zegt hij: „Het is een optelsom van een heleboel dingen. Jan Terlouw moet de ruimte heb ben. 't Zijn ook privé- omstandigheden. En vooral, iets wat diep in mij zit: het verlangen soms het mes erin te zetten, bewust een breuk aanbrengen voor mijzelf. Ik denk dat ik nooit met het begrip carrière zal kunnen werken. Ik zal altijd een vogel zijn die ergens bin nenvliegt, daar heel druk en serieus aan de gang gaat en dan opeens weer weg wil. Een diep verlangen, oude schoenen weggooien voor je nieuwe hebt, mezelf dwingen over mezelf na te denken". Frits van Exter legt in een artikel over de jonge Molukkers en de gijze lingen de toenemende twijfel bij de Molukkers zelf bloot: „Het wordt tijd dat we ons eens zelf gaan onder zoeken. Dat we ons afvragen wat we willen en voor welke prijs. Ik ben in de eerste plaats Zuidmolukker. Of ik RMS-er ben daar moet ik nog over nadenken. Dat moeten wij alle maal". HP brengt de eerste van een serie reisreportages van Herman Vuijsje over zijn drie weken lange verblijf in Cuba, achttien Jaar na het begin van Castro's revolutie. Vuijsje sprak met Cubanen uit alle lagen van de bevol king. In de serie „werk" belicht Mar tin Schouten het beroep van een striptease-danseres uit Amsterdam. DE TIJD: De Tijd besteedt veel aandacht aan de verkiezingsuitslag en de gijzelin gen. Een drietal redacteuren be schrijft de kapingen als „pokeren zonder wisselgeld". „Het is een uit puttingsslag: eerst een hard standpunt, dan het opbouwen van gespreksmogelijkheden, dan het be vriezen van de situatie en het zo doende geestelijk Isoleren van de kapers en tenslotte het forceren van een overgave." Jet Kunkeler sprak met de voorzitter van de speciale commissie die na de gijzelingen in 1975 werd ingesteld, prof. Köbben. Hij vreest dat door de huidige gijze-. lingen het sluimerende racisme in Nederland opnieuw tot leven ge wekt kan worden. In een gesprek met Piet Steenkamp zegt deze over de verkiezingsuitslag: „Het CDA is aangeslagen. Lui die 450 Jaar tegenover elkaar hebben gestaan doen het nu samen. Als je die factoren meerekent en de te genslagen bij het totstandkomen van het CDA herinnert, dan is 49 zetels echt nog niet zo slecht. Maar het was meteen de dag na de verkie zingen ruzie in de tent. Twee miljoen zeshonderdduizend mensen hebben hun vertrouwen aan het CDA gege ven. En de volgende dag kregen ze over ruzies in de fractie te horen. Wat moeten al die mensen een ver schrikkelijk koude douche hebben gehad". DE NIEUWE LINIE: Voor De Nieuwe Linie zijn de gijze lingen en de verkiezingsuitslag rede nen om nogal somber in de toe komst te blikken. „De rol van Manu- sama lijkt definitief uitgespeeld". „Het ligt voor de hand dat na afloop van de acties in Drente weer allerlei commissies zich met veel elan zullen werpen op het Molukse vraagstuk. Of een echte oplossing gevonden zal worden moet ernstig worden betwij feld. Er is geen enkele garantie dat over een Jaar niet opnieuw extreem radicale Zuidmolukkers met machi negeweren voor de derde maal een (ADVERTENTIE) Bij apotheker en drogist EenBeiersdortprodukt t intercitytreln tot stoppen dwingen, als straks het open overleg geen uitkomst biedt op erkenning van het onafhankelijkheidsstreven". Kees Boonman zegt, „dat de conclu sie van de verkiezingen bijna kan zijn dat er geen wezenlijke verander ingen in aantocht zijn. De formatie dreigt een lijdensweg te worden die alleen maar de interesse voor de politiek kan doen afnemen. De men sen die zo massaal zijn opgekomen zullen teleurgesteld raken. De veel geroemde rode stip op het stembil jet zou wel eens snel kunnen ver kleuren. Voorwaarts?, dat kunnen we voorlopig wel vergeten. Het zal nog wel even duren voordat er een echt redelijk alternatief in dit land Wordt gevonden". ACCENT: Accent had een gesprek met de plaatsvervanger van Manusama, de RMS-minister Lokollo: „Ik ben er zeker van dat men op de Molukken de gijzeling van kinderen zal afkeu ren, maar dat men verder achter onze Jongens staat. De actievoer ders van Wijster en Amsterdam wor den geëerd als helden en ook in mijn ogen zijn dat geen terroristen. Ik zie ze als politieke gevangenen en die hebben een heel andere status". In een commentaar over de verkie zingsuitslag zegt Accent: „Alhoewel links per saldo heeft gewonnen heeft extreem-links een gevoelige neder laag geleden en dat is een hoopge vende ontwikkeling." Een pleidooi voor de auto in de binnenstad, onder de kop „winkelen per auto moet mogelijk blijven" geeft een donker beeld van de toe komst voor Amsterdam. De stad is hard op weg zich als dode stad te laten bestempelen. De hoofdstad stikt in zijn openbaar vervoer. Het verzet tegen de auto in politieke en propagandistische kringen vindt bij de Amsterdamse autoriteiten ge hoor. Zou het ingediende ver keerscirculatieplan doorgaan dan wordt het ook voor winkelend pu bliek moeilijk nog de binnenstad te bereiken." VRIJ NEDERLAND: Vrij Nederland gaat uitvoerig in op de contacten die de Zuidmolukkers zouden hebben met de voormalige Rode Hulp, met het Fretelin en met de Rote Armee Fraktion. Rudie van Meurs ontrafelt de kluwen: „Er werd gesproken over een „onbekende be stemming". De Zuidmolukkers heb ben geen land waarop zij zich verla ten kunnen, hebben geen sympathi santen onder bevrijdingsbewegin gen elders in de wereld die zeggen: kom maar hier, wij nemen Jullie op. Zo is de recente gijzeling niet geïnspireerd door internationale contacten, maar is het een sollicita tie om internationale contacten. Er is nog niemand die erop in is ge gaan." Hans Smits gaat in op „de politieke aanslag op Aantjes en de verdere verrechtslng van het CDA". „De rol van Aantjes in de CDA-fractie is uitgespeeld. Hij had het kunnen we ten. Dat in de laatste CDA- advertentle voor de verkiezingen het portret van Van Agt werd om ringd door de portretten van Aan tjes, Andriessen en Kruislnga, be wees al dat de heren elkaar beloe ren. Ondanks de zetel winst heeft het CDA gefaald in de stembus strijd. Van Agt heeft de katholieke arbeiders, die toch al moeite hadden met het CDA definitief afgestoten." HERVORMD NEDERLAND: In Hervormd Nederland zegt de Groningse hoogleraar Han Baudet dat we de Molukkers serieus moeten nemen! „Het eerste wat de regering kan doen is de zaak in handen te geven van een internationale com missie. Het psychologisch effect van zo'n maatregel kan groot zijn: einde lijk erkenning dat we hier met een wereldprobleem te doen hebben." Over de verkiezingsuitslag en de houding van het CDA zegt het blad in een commentaar: „Het is interes sant te zien welke plaats uiteinde lijk voor mr. Aantjes zal worden gereserveerd, niet eens zozeer van wege zijn persoonlijkheid maar vooral om te signaleren, hoeveel waarde er in het CDA aan zijn ideeën wordt gehecht. Het zijn on der meer deze ideeën die naar ons inzicht een toetssteen vormen of het CDA zich zal ontwikkelen tot een groepering die partijvorming op confessionele basis verantwoord doet blijven." Verder aandacht aan de „wonderlij ke wereld van de orthodoxe ker ken"; „de ontwikkeling van India's geld en goed waren belangrijker dan mensen", en aan de verhouding tus sen mannen en vrouwen. ELSEVIERS MAGAZINE: De omslag van Elsevlers Magazine toont een gele intercity, waarover schuin het woord „gijzeling" is afge drukt. Merkwaardig genoeg in deze aflevering ook een reportage over de laatste rit van de Oriënt Express. Van Rosmalen en Doeve maakten „een stuk geschiedschrijving over „de koning onder de treinen en de trein van de koningen". Over de gekaapte trein bij Bo- vensmilde en de gevolgen daarvan schrijft het blad: „Een democratie heeft niet alleen het recht maar ook de plicht zich te beschermen. Doet zij dit niet dan zal zij afglijden naar een anarchie die volgens een histo rische wet bijna altijd uitdraait op een dictatuur. Juist om een politie staat te vermijden moeten terreu racties met alle legale middelen wor den voorkomen, en moeten bij de opdrachten aan de BVD prioriteiten worden gesteld en middelen worden gegeven. Gebeurt dat niet dan zal Nederland krijgen wat het verdient: het loon van de angst". De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer spreekt over een „muiterij tegen de Molukse leiders". Het vergeten leger van de Zuidmolukkers is na 26 jaar aan het muiten geslagen. Ongeorganiseerde gewelddadige groepjes nemen steeds meer de plaats in van de oude leiders en de onofficiële organisa ties. Het oude RMS-ideaal lijkt ver der weg dan ooit.0047 Over de „historische" verkiezings uitslag schrijft de Groene dat het „een rechtse nederlaag is, maar geen linkse overwinning". Op dit moment rust op de linkervleugel van de PvdA meer dan ooit de verantwoor delijkheid om maximale politieke druk uit te oefenen teneinde te voor komen dat de PvdA zich voor een •zacht prijsje verkoopt aan een twee de kabinet-Den üyl. Van CDA-kant- wordt de PvdA al bezworen het hoofd te bulgen en toch vooral een zeer nederige winnaar te zijn die geen misbruik maakt van haar ver sterkte positie. Dat is de post- electorale boodschap van de partij die destijds liet weten niet naar links en niet naar rechts te zullen bulgen. Maar hopenlijk zal de PvdA gewoon politiek gaan bedrijven". (ADVERTENTIE) Simpkins Van een onzer verslaggevers OLDEBROEK „Ik betreur het dat het Wilhelmus, meestal geruisloos, uit de meeste leerplannen wordt geschrapt." Dit zei de heer J. J. G. Boot, oud-burgemeester van Hilversum, op het gisteren te Oldebroek gehouden congres van de Christelijke Bond van Oranje-verenigingen. Hij vond deze gang van zaken rond het volkslied onbegrijpelijk. „Omdat," zoals hij opmerkte, „het een brok cultuurgeschiedenis vertolkt, uiting geeft aan onze nationale gevoelens en een pleidooi is voor Willem van Oranje in zijn strijd voor de Nederlandse zaak." De heer Boot was van mening dat er wejn|g jS gedaan om de verwijde ring van de bede uit de Troonrede te voorkomen. „Hebben we als christe lijke oranje-vereniging niet een taak te appelleren bij regering, parle ment. politieke partijen en kerken, dat het bij het koninklijk gezag niet alleen gaat om menselijk gezag, maar ook om goddelijk gezag." De spreker vroeg zich af wat er tegen gedaan zal worden, „nu ongetwijfeld een poging wordt ondernomen de woorden „bij de gratie Gods" uit het publieke recht en uit de staatsinrich ting te krijgen, omdat deze zinsnede niet past in het kader van de moder ne democratie." Mogelijk spreekt die formule een groot deel van het volk niet meer aan, maar, vroeg de heer Boot, „wet tigt dat haar verdwijning? Zouden alleen conventionele christenen met die formule leven?" Hij vermoedde dat bulten hen velen haar zouden willen handhaven, omdat zij niet be tekent dat de vorst een goddelijk recht heeft op de troon, maar zijn macht aan Gods genade dankt. „Stille vennoot" In zijn betoog, dat als titel had „De waarde van de monarchie", wees de heer Boot erop, dat de positie van de Koningtin) veel sterker is dan naar buiten blijkt. In het trio Staten- Generaal, ministers en koning is de koning de „stille vennoot". De macht van de koning mag sinds 1848 gede gradeerd zijn tot een mede- zeggensmacht, maar is bepaald geen wassen neus geworden. Er is een „geheim van Soestdijk", maar uit wat tot oordelen bevoegde figuren willen loslaten, blijkt dat koningin Juliana gewaardeerd wordt inzake haar bijdragen in het Kroonberaad De heer Boot zei dat de kans groot is dat wat destijds gevreesd werd. bij uitsterving van het Oranje-huls, niet voor een koningschap, maar voor een president wordt gekozen. HIJ zou echter aan voortzetting van een constitutionele monarchie de voor keur geven boven het tot stand bren gen van een republiek, onder meer vanwege de politieke onafhankelijk heid van het koningschap. Presi dentsverkiezingen geven veel poli tiek gekrakeel, hetgeen schadelijk is voor het ambt. WASHINOTON (AP) - De Verenig de Staten en Cuba zijn in principe overeengekomen om voor het eerst sinds 1961 weer diplomatieke be trekkingen met elkaar aan te kno pen. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig,niet voor het i opscheppen liggen Alle reden I dus om extra actief te zijn. r De mensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen. Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- chels dan jij. da s nogal wiedes En hoe eerder ze weten wal je bedoelt, hoe beter het is. Want als jc hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Daarom: niet uitstellen! Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat Eneisie tóch op het arbeidsbureau bent. pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren* mee Sterrenkundige en ruimtevaart kenner Chriet Titulaer. Cl niet Tïtulaer Is het heelal begrensd oL oneindig? Is er leven op andere planeten? Hoe is de mens ontstaan? Vragen die iedereen bezig houden. Chriet Titulaer (een gewaardeerd sterrenkundige en ruimtevaartkenner heeft daarom met "De mens in het heelal" een overzichtelijk beeldverhaal gemaakt. Aan de hand van indrukwekkende foto's (waarvan vele nog nooit gepubli ceerd). historische prenten en tekeningen vertelt hij over het ontstaan van de mens. de aarde en de maan. Maar ook over andere planeten en hun manen.de zon.de kometen en meteoren. Over de sterren.de Melkweg en het heelal. En natuurlijk de ruimtevaart. U be leeft de maanlanding opnieuw. U ziet Jupiter en Saturnus in kleur. En nog veel meer adembenemende gebeurtenissen in de kosmos. "De mens in het heelal" is een prach tig uitgevoerd boekwerk waar u steeds weer naar terug grijpt en dat u een beter inzicht geeft bij de vragen die ons bestaan in het heelal oproepen. 1 v». - If. Deze aanbieding js geldig t/m 2 juli. Echter zolang de voorraad strekt. HET BOEK VAN DE MAAND: 'DE MENS IN HET HEELAL'! IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18,50. NA2 JUU F 31,50. OM TE ONTHOUDEN! 3 juni is het sterren kijkdag. Uw boekhandel weet er meer van. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9