'Werken aan revolutie op Molukken' UXX De tekening van een lezer Commentaar Een nieuw begin (1) Een nieuw begin (2) Bevrijdingsfront vindt vrijheidsstrijd belangrijkste zaak: Nog Schaapjeskou nog een uitzonderlijke zegel vrouwenauto blikjesriem best tevreden doe het zelf onfris BINNENLAND T rouw/Kwartet5 De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft om twee redenen een (nog te herstellen) fout en een slecht begin gemaakt door Aantjes niet te kiezen als plaatsvervanger van Van Agt als fractievoorzitter. Daar is ten eerste de persoonlijk heid van Aantjes, die toch onmis kenbaar mede het karakter van het CDA heeft gestempeld. Het is mo gelijk, dat niet alle leden van de CDA-fractie even gelukkig zijn ge weest met het optreden van Aantjes bij de totstandkoming van het CDA een niet te miskennen feit is, dat de man zich volstrekt loyaal heeft opgesteld toen het CDA eenmaal een feit was. En dat hij doorzijn persoonlijkheid en zijn persoonlijk optreden het CDA mede heeft gestempeld, wordt nog eens ten overvloede be wezen uit de gedetailleerde stem busuitslagen, waaruit blijkt hoe groot de aantrekkingskracht van het CDA-van-Aantjes is. Hij heeft kans Er is nog een andere, een zakelijke reden om dit te doen. De uitslag van de eerste stemming miskent namelijk het federatieve karakter van het CDA. Het CDA is opge bouwd uit drie samenstellende de len, die krachtens de wil van de componenten zelfstandig zullen blijven voortbestaan. De conse quentie van zo'n federatieve op bouw is, dat er zoveel mogelijk wordt gezocht naar vertegenwoor diging van de samenstellende delen in bestuur en leiding. Ook de samenstelling van de CDA- kandidatenlijst drukt het federatie ve karakter van de nieuwe partij uit. Op de eerste drie plaatsen van die lijst staan maar niet zo toevallig drie willekeurige kandidaten. Wel nee aan het feit dat het eerste drietal wordt gevormd door de he ren Van Agt als vertegenwoordiger gezien zonder dat er een duidelij ke actie werd gevoerd zoveel voorkeurstemmen te vergaren, dat hij in zijn eentje al goed is voor bijna 2CDA-zetel. Een unieke prestatie in onze parlementaire ge schiedenis. Het is waar: zoiets geeft de man als het bij een stemming in de kamer op het tellen van de neuzen aan komt niet meer gewicht dan een willekeurig kamerlid dat aan de slippen van de lijsttrekker in de kamer is gekomen. Maar binnen een fractie moet toch wel aan een dergelijke positie een zekere more le waarde en gewicht worden toege kend. Dat de precieze verkiezingsuitslag (met de cijfers van het aantal voor keurstemmen) bekend geworden is né de eerste stemming in de CDA- fractie, maakt het deze fractie bij de volgende stemming mogelijk een nieuw begin te maken. van de KVP, Aantjes van de ARP en Kruisinga van de CHU moet een bijzondere betekenis worden ge hecht en zo is het ook aan de kiezers gepresenteerd. De fractie heeft weliswaar het recht een eigen volgorde te bepalen bij het kiezen van de leiding, maar als zij dat doet, moet zij terdege be seffen dat zij op deze manier in het allereerste stadium de band tussen fractie en partijbesturen (én de kie zers) op de tocht zet. Ook om deze reden heeft de CDA- fractie naar onze mening in de eerste vergadering en bij de eerste stemming al voor een slecht begin gezorgd. Het beste zal zijn in de volgende vergadering helemaal op nieuw te beginnen en dat slechte begin maar gewoon te vergeten. door Johan ten Hove en James Dorsey Zelfs de roemruchte internationale terrorist „Carlos de jakhals", die verschillende moorden en kapingen op zijn naam heeft staan, wordt nu in verband met de gijzelingen genoemd. Hij zou hoogstpersoonelijk een Zuidmolukker in Zuid-Jemen getraind hebben. Een verslaggever van de Britse Daily Mail wist in Assen te vertellen dat de geheime dienst van Israël de Binnenlandse Veiligheidsdienst in Nederland op de hoogte had gesteld dat de Venezolaanse terrorist „Carlos" te maken heeft met de gijzeling en kaping in Bovensmilde en Onnen. De Zuidmolukker zou weer door de Russische geheime dienst KGB met „Carlos" in verbin ding zijn gebracht. Dit Zuidmolukse „meesterbrein" achter de beide acties zou dan weer chaos moeten veroorzaken in Neder land en Indonesië. Internationaler kan het niet, dwazer waarschijnlijk ook niet. De Zuidmolukker die bedoeld wordt moet gezocht worden binnen de Ke- mauan Pemuda Maluku Selatan Merdeka (KPMSM) oftewel „de jon geren die vrije Zuid-Molukken wil len". oftewel het Zuidmolukse be vrijdingsfront, oftewel het bevrij dingsfront RMS. Bovenstaand inter nationaal verhaal werd in een ge-' sprek dat wij hadden met woordvoerders van de KPMSM, on der wie het „meesterbrein", als een volstrekt wildwest-verhaal van de hand gewezen. Woordvoerd Tjia Wattinoe (een Zuidmolukse naam van voor de kerstening, die de eigen Zuidmoluk se identiteit moet benadrukken) maakt een grapje als wij even op hem moeten wachten. „Ik had even een bespreking op de Russische am- De KPMSM zegt ruw geschat 600 sympathisanten te hebben, van wie er ook velen ingeschreven staan bij de Pemuda Masjerakat, de vrije Zuidmolukse jongeren van Otto Ma- thulessie. Volk kiest Over de ideeën van de KPMSM zegt Joro Linray; een van de vertegen woordigers. „Wat wij propageren is het ontketenen van een Molukse re volutie op de Molukken, en dan gaat het erom die waarden en dat stelsel wat daar op het moment heerst om ver te werpen. De werkelijke macht daar moet in handen van het volk zijn, de productiemiddelen moeten in handen van de bevolking zijn. Ook de natuurlijke rijkdommen moeten ten goede komen aan de bevolking." „Tijdens de revolutie moet het volk kunnen kiezen en zeggen wat het wil. Wil het een RMS, een Groot Molukken (waar ik persoonlijk voor stander van ben) of een groter ver band met Papoea, Oost-Timor of met Melanesië. Dat alles blijft open. In feite strijden wij voor een totale, bevrijding van alle onderdrukte vol keren in heel de.wereld. Alleen moe ten wij ons beperkt houden tot de Molukken. Elk volk moet tenslotte zijn eigen revolutie voeren, die wel door anderen ondersteund kan wor den. De Molukse revolutie staat voor ons nummer één. Deze revolu tie kan wel gecoördineerd worden met die van andere bevolkingsgroe pen in Indonesië. De vijand, het bewind van Soeharto, is een ge meenschappelijke vijand. Ik geloof dat de oppositie in Indonesië voor een belangrijk deel gebundeld is in de PKI (verboden communistische partij in Indonesië), en hun vrij heidsstrijd onderstrepen wij vol komen. „Hoe sterk schat je de PKI tegen woordig." „Op dit moment hebben zij het heel moeilijk. Onlangs zijn ze opgerold in Blitar. Maar ze zijn bezig zich te herstellen van de deuken na de com- munistenmoorden in '65 en '66 en wij hopen dat ze daarin zullen slagen." Hoe sterk schat je het verzet op de Molukken?" „De laatste jaren zijn verschillende beroepsgroepen, en dan met name de onderwijzers, in opstand ge komen. Niet dat zij de RMS predi ken, maar zij verzetten zich wel te gen de onderdrukking. Waar wij per tinent zeker van zijn is dat de Mo lukse bevolking, en ook de Javaan se, bevrijd willen worden van hun ketens." „Waarom ben je daar zo zeker van?" „Omdat de contacten die wij onder houden met de bevolking op de Zuid-Molukken zodanig zijn dat wij ons daar wel op kunnen baseren. Wij weten dat de mensen van de onder gebieo oat 2elfstan0ige zuidmolukse republiek(rms) zou moeten worden volgens 0e aanhangers van de oude rms-gepachte drukking af willen. Op de Molukken en Atjeh koos ongeveer 50 procent bij de laatste vèrkiezingen niet voor de Golkan (Indonesische regerings partij). Dat was een keuze tegen de bestaande orde. Verder hebben wij contacten die we niet aan de grote klok hangen. „Hoe willen jullie jullie ideeën ver wezenlijken?" „In Nederland moeten de Molukkers politiek gevormd worden. De taak op de Molukken is afhankelijk van de contacten die wij met het vader land onderhouden. Op dit moment zijn die gunstig. Ze bieden mogelijk heden om ideeën uit te wisselen en een begin te maken met de organisa tie van het verzet. Op dit moment is men bezig zich daar te organiseren. Vorig jaar werden 31 mensen opge pakt, verdacht van RMS- activiteiten. De namen van deze mensen hebben wij, maar wij maken ze niet openbaar. Dat levert gevaar op voor deze mensen. Wij weten dat bij een van hen het huisarrest veran derd werd in gevangenisstraf, om dat zijn naam gepubliceerd werd. Op het moment dat wij in een situa tie leven als in de Sowjet-Unie waar de dissidenten toch wel door het westen gedekt worden, is het voor ons geen enkel probleem hun namen in de openbaarheid te gooien. Maar het westen heeft geen enkele be langstelling voor gevangenen in In donesië." „Hoe willen jullie de strijd daar op gang brengen?" Wij voeren op het moment een dia loog met de mensen daar om de strijd in een bepaalde contekst te plaatsen. Daar kunnen we niet uit voerig over praten. Wij vinden dat de gewapende strijd op dit moment de enige vorm van beleid is om ge stalte te geven aan wat we willen. „Zouden jullie in de toekomst daar mee willen doen aan een gewapende strijd?" „Daarom noemen wij ons Zuidmo- luks Bevrijdingsfront. Naast vor ming hier ook voorbereiding om te rug te gaan". „Jullie opstelling duidt op acties daar en niet hier." „Aanvallen op Indonesische objec ten hier in Nederland zijn legaal. Wij zullen zo'n actie stimuleren en on dersteunen en de mensen zodanig steunen dat wij het ook niet betreu ren als er slachtoffers vallen. Elke fascist die kapot gaat betekent één fascist minder. De acties in Bo vensmilde en Onnen liggen niet in onze lijn. Wij maken overigens wel bezwaar tegen het schreeuwen van mensen die nu opeens vinden dat er onschul- digen gepakt worden. Natuurlijk moet in principe het doden van mensen afgekeurd worden. De Ne derlandse bevolking reageert er nauwelijks op dat honderdduizend onschuldigen op Oost-Timor ver moord worden, dat in Zuid-Afrika op de meest gore manier mensen om zeep worden geholpen. Toen in Viet nam kinderen uitgemoord werden met NAVO-wapens kwam men nau welijks in verzet. „Nadat er in Oost-Timor grote aan tallen mensen vermoord werden liet het parlement rustig de levering van korvetten aan Indonesië doorgaan. Waar ben je mee bezig? Daarmee geef je voedingsbodem aan dergelij ke acties. Wij beschuldigen Neder land als onderdeel van het westers imperialisme van het verlenen van steun aan het fascisme in Indonesië. Wie is gevaarlijker, de moordenaar of iemand die de moordenaar de wapens heeft gegeven?" „Wij zijn in oorlog met dit systeem, niet met de bevolking in Indonesië Dat zijn onze kameraden in de strijd. Deze strijd wordt internatio naal gevoerd. Zowel de Angolezen. de mensen in Mozambique als de Palestijnen strijden tegen het impe rialisme. waar het fascisme niet bui ten kan." „Maar dan zouden alle instellingen van dit systeem doelwit kunnen zijn van acties, ook Nederlandse." „Die lijn zou je inderdaad zo kunnen doortrekken, maar je moet prioritei ten stellen. Bepalen wat belangrijk is. Wij vinden op het moment het opblazen van bijvoorbeeld multina tionals niet belangrijk, omdat dat het volk niet helpt. Op dit moment moet de Molukse bevolking in Ne derlands omgevormd worden en het volk op de Molukken voorbereid worden op de revolutionaire strijd." „Jullie willen een verandering van het oude RMS-ideaal dat uitzichtloos is. Zijn jullie niet bang dat jullie nieuwe ideaal even uitzichtloos is. Dat kan in de toekomst ook voor enorme frustraties zorgen." „Nee nee. voor mij is de strijd in Nederland pas een paar jaar oud. We weten nu pas wat we willen. We hebben een bewustzijnsproces door lopen, zijn bezig met politieke vor ming. Een revolutie is een proces dat eigenlijk nooit ophoudt Het ontketenen van een revolutie is nooit uitzichtloos, zelfs niet in een land als Nederland." „Dat is een overtuiging, een geloof." „Elke revolutionair heeft een geloof Elke revolutionair heeft hoop. Je kunt bij een onderdrukt volk de hoop toch niet wegnemen?" HET WEER door Hans de Jong Tekeningen. bij_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de acnterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom REDER. <~0 <£X £X ;>d j \^7 VISSER STAAT INSTELLERS ZOVEEL MtfLS ZONES C7oK_ „Schafskalte", zegt de Duitser; „Schaapjeskou" noemen wij een toestand met te lage temperatu ren, zoals die nu in de laatste week van mei en de eerste van juni voorkomt. In de stad Gro ningen kon het kwik gistermid dag de zestien graden Celsius niet eens halen. Lage tempera turen in deze tijd van het jaar zijn vaker vertoond in ons lieve landje. Ook wel vóór zomers die later uitblinken, wat warm weer en droogte betreft, kon in juni een duidelijke temperatuurin- zinking worden geconstateerd. Voor de vroege vakantieganger is dit onaantrekkelijker dan voor de hooiende boeren. Die zijn al blij, wanneer de polaire depressies uit het IJszee-gebied het paadje in zuidzuidoostelijke richting over Scandinavië warm houden. Het krachtige en om vangrijke hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden zegt te gen de storingsfronten: „Tot zo ver en niet verder". Dit bete kent, dat er bij ons alleen nu en dan wolkenvelden overtrekken. Gisteren namen deze soms een donkere en nogal dreigende tint aan, maar regen viel er niet, hoe zeer de koekoek dat ook pro beerde uit te lokken. Een paar opmerkingen over de temperatuur. Om vier uur gis termiddag was het in Frankfurt met achttien graden even warm als in Maastricht. Hamburg stel de er maar twaalf graden tegen over, Vlissingen dertien, Den Helder elf graden Celsius. Tweeëntwintig graden werd daarentegen gemeld uit Zuid- Schotland. Opvallend zomers was het ook door instraling bij weinig wind in het hogedrukge bied in Belfast, te weten twintig graden, ten noordwesten van Dublin werd het eenentwintig graden. De barometers in noord-Ierland stegen nog steeds en zullen in middels al wel 1.036 millibar hebben bereikt. Het zou wel eens kunnen zijn, dat ook in ons land later in de week eindelijk weer eens hogere temperaturen tot stand zullen komen. Het maximum boven Ierland gaat zich namelijk langzaam in zuid oostelijke richting verplaatsen, wat de wind op den duur veran derlijk maakt en later in de zuid elijke hoek zal brengen. Een paar radionieuwtjes. De ru briek 'Vandaag' van de NCRV zal binnenkort een zomerse aan passing ondergaan. Presentator Eddy Becker zal er niet aan meewerken, evenmin producer Imre Szomogy. Hetweerpraatje, maandag- en vrijdagmorgen om tien minuten voor acht blijft er in en zal zoveel mogelijk worden toegespitst op het vakantie- en toeristische gebeuren. Er zullen verschillende presentatoren worden ingezet, onder wie Ge rard van den Berg. Vanaf donderdagmiddag 16 juni om halfzes wordt wekelijks in 'Hier en Nu', evenals in de voor afgaande jaren, een overzicht gegeven van het weer in Europa met indien mogelijk, in het kort al een voorlopig vooruitzicht op het weekeind weer in Nederland. Nogmaals de 'zomerse' nachtvorst. Lezer Christiaans in Zutphen herinnert ons er aan, dat ook in de jongste tijd (lichte) nachtvorst nog wel mogelijk is in hartje zomer. Zo nam hij in zijn omgeving dit verschijnsel waar op één, zeventien, achttien en negentien juli en zeventien augustus 1971. Verder tikte hij mij terecht op de vingers: niet eenmaal, zoals op deze plaats was vermeld, maar tweemaal zo lang er in Utrecht en De Bilt. wordt waargenomen, was er een bloeimaand met maximum temperatuur onder twintig gra den. Behalve mei 1851 valt ook mei 1962 in deze categorie. De absolute tempera tuur-top was toen zelfs record-laag met 19.4 graden Celsius. STRANDWEER Nog weinig verandering. Droog met af en toe wolkenvelden en te koud, vooral in het noorden en noordwesten. Wind uit noord tot noordoost, zodat de zee blijft trekken. Luchttemperatuur twaalf tot veertien graden, zee water elf, plaatselijk twaalf gra den Celsius. Verdere vooruit zichten: geleidelijk iets hogere temperaturen. Wcerrapporten ■fltlND 17 uui Amsterdam De Bilt Dcelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genèvc Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Milnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZQrich Casablanca Istanboel Tunis zwaar bew zwaar bew half bewolkt zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew half bewolkt licht bew licht bew licht bew onbewolkt geheel bew geheel bew half bewolkt onbewolktllcht t licht bew licht bew half bewolkt licht bew onbewolkt zwaar bew regenbul zwaar bew zwaar bew onbewolkt geheel bew halt bewolkt zwaar bew licht bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew zwaar bew regen licht bew onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew 24 Hoogwater, vrijdag 3 Juni Vlissingen 3.34 15 57. Haringvlietslulzen 3 53:16 24, Rot terdam 5 48-18.13, Schevenlngen 4 48- 17 18. IJmulden 5.19-17.51. Den Helder 9 48-22 11. Harlingen 1158. Delfzijl 137 1401 onder redactie van Loes Smit Vraag een postzegelverzamelaar wat de kostbaarste zegel terwereld is, en hij zal zonder aarzelen antwoorden dat het de blauwe en rode „Mauritius" is Dat is dan ook een van de oudste zegels, die in 1847 gemaakt is in de vroegere Brit se kolonie Mauritius. Maar er be staat nog een bijzondere zegel, ook afkomstig uit een Britse kolonie, die „de zeldzaamste ter wereld" wordt genoemd. Dat staat zelfs zwart op wit op een herdenkingsze gel met een afbeelding van de be roemdheid, die nu zo'n twee mil joen gulden waard is. Het gaat om de achthoekige, steen rood gekleurde postzegel uit Brits Guyana, die in 1856 werd gedrukt op een handpers. Die pers staat in Londen in een museum, maar wie de eigenaar van die kostbare zegel is weten maar weinig mensen. We weten dat allemaal van de bekende Amsterdammer J. H. Kruizinga. die vertelt dat een van die weinige ingewijden de New Yorkse verte genwoordiger Finbar Kenny is. De ze Kenny was de man die het transport van het zeldzame stukje papier regelde naar de Royal Festi val Hall in Londen, waar het „zegel tje" in een glazen kastje werd ten toongesteld ter gelegenheid van het eeuwfeest van de „bijbel" voor alle postzegelverzamelaars, Gib bons. Bij die gelegenheid is in Guy ana ook de al genoemde herden- kingszaegel uitgegeven, met het opschrift „The Worlds Rarest Stamp". De eerst bekende eigenaar van de nu nog bestaande zegel heette L. V. Vaughan. een voormalig verple- gingsofficier die postzegels verza melde hoewel de nu beroemde zegel niet lang in zijn verzameling heeft gezeten. Hij was in 1878 pas dertien, toen hij door een tante werd uitgenodigd om van Londen naar New York te komen. Hij mocht een paar weken bij tante logeren en in die tijd vroeg ze hem om de rommelzolder vna haar huis wat op te ruimen. Wat hij leuk vond mocht hij houden. Tussen de rom mel vond Vaughan een paar postze gels, waarvoor hij wel interesse had; daaronder was ook de één cents-zegel van 1856. Vooral de ty pische afbeelding van een ka toenklosje op die zegel trok hem aan en hij bewaarde de zegel de eerste tijd dan ook zuinig. Had verzamelaar Vaughan toen kunnen weten hoeveel zijn zegeltje later waard zou worden, dan had hij zich wel twee keer bedacht voor dat hij het van de hand deed. Maar toen hij in de daarop volgende ja ren de in zijn dagen belangrijkste middelbare school Queens College bezocht, bood hij de zegel aan vriendjes te koop aan. Het hoogste bod was zes shilling; dat vond Vaughan toch wel erg weinig, maar hij bezweek voor een iets beter aan bod: zes shilling plus een mooie tol. Allemaal glanzend gestroomlijnde, kapitale wagens op een ten toonstelling bekijken is natuurlijk leuk, maar zulke auto's zijn voor lang niet elke bezoeker haalbaar Een huis-aan-huis-blad-uitgever in Brussel kwam op het idee (weet het Haarlems Dagblad) om in zijn stad nu eens een expositie in te richten van auto's, waarbij de bezoekers niet alleen staan te watertanden, maar die voor de min of meer gewo ne man en vrouw ook betaaibaar zijn. Het werd een driedaagse auto salon voor vrouWen met alleen klei Handig voor een dagje op de fiets: de nieuw „can-belt", een blikjes ceintuur, riem voor frisdranken, draagbare bar of hoe je 'm verder ook noemen wilt. Een slimmerd kan cr nog wel een boterhammetje tussen frommelen ook. Nog maar pas ver toond in Wcst-Duitsland, dus misschien waait het nieuwtje gauw over. nere wagens van onder de negen duizend gulden. En het werd zo'n succes, dat nu al besloten is de salon over twee jaar te herhalen. Er zijn dan ook vast en zeker niet alleen vrouwen aan het kijken en kopen geweest. Natuurlijk is het niet eenvoudig om het iedereen in een kantine of per- soneelsrestaurant naar de zin te maken. -Waar de een van houdt, vindt de ander niet lekker, waar de een op let, ls voor de ander volko men onbelangrijk. Zo hebben ze laatst een onderzoek je gehouden in het zelfbedienings restaurant van het Leeuwarder Diakonessenhuis. Tussen de op- en aanmerkingen die de daar vrijwel dagelijks etende ziekenhuismen sen op het enquêteformulier invul den, stonden lezen we in het personeelsblad Singel 88 onder meer deze wensen: „wat vaker Brussels lof in plaats van wortelen bij de vis; warme rijstepap; meer kruiden en specerijen; meer bloe men en leuke lakens op tafel; graag meer gebakken aardappelen; wat vaker stamppotten a.u.b.". En dan waren er ook die bepaalde dingen niet willen: „liever geen postelein; gember niet voor herhaling vat baar; liever geen rapen". Opmer kingen in het algemeen kwamen er op neer, dat de temperatuur van het eten beter geregeld moet wor den, „het vlees wat malser als het kan", muziek op de achtergrond en „graag de messen laten slijpen s.v.p.". Het zal ze daar in Leeuwarden wel nooit lukken om aan alle wensen tegemoet te komen. Eerlijk heidshalve moeten we er trouwens bij vertellen, dat verreweg de mees ten op alle vragen geantwoord heb ben best tevreden te zijn. De ijsberen die zich jaren ach tereen op Spitsbergen door de on derzoekers van het Nederlandse wetenschappelijke station beke ken weten, zijn zelf op onderzoek uitgegaan. Bij inspectie van het tijdelijk verlaten station bleek dat Ijsberen zich dwars door de wanden en het dak van de nissen- hut heen toegang tot het gebouw tje hadden verschaft. De dieren wil den nu natuurlijk wel eens weten wat er achter de schermen te zien was, maar Intussen is de schade aan constructie en het interieur aanzienlijk. Het is nog niet zeker of het station nog tijdig gerepareerd kan worden. Nu al heeft de expedi tie van deze zomer een tekort van zo'n vijftigduizend gulden en dat tekort is door de activiteiten van de beren heel wat groter geworden. Het station is in 1968 gebouwd ten behoeve van de Nederlandse bij drage aan het internationale ijsbe- renonderzoek. Kort na afsluiting van dat onderzoekprogramma werd de ijsbeer volledig beschermd eh sindsdien blijkt het aantal beren dan ook te zijn toegenomen. Een onfris werkje: w.c,-brillen, bak jes voor toiletpapier, w.c.- deurknoppen en papieren luiers op hun „schoonheid" testen. De Westduitse zuster van de KNAC/ANWB, die daar ADAC heet. heeft dat karwei door 52 controleurs en controleuses laten opknappen. De organisatie wilde wel eens weten, hoe het met de sanitaire voorzieningen langs de Duitse autobanen stond en daarom moesten de onderzoekers langs die wegen ln de wegrestaurants en ben zinestations wezen. Twee maanden lang zijn ze er enthousiast ingedoe- ken en wat er uitkwam is de moeite van het vermelden waard. Verkijk je vooral niet, zeggen de contro leurs, op een blinkend nieuw toilet; daar zitten vaak meer ziektekie men dan ln de wat eenvoudiger gelegenheden; vooral op brillen en deurknoppen moeten de gebrui kers letten, want daar zitten de meeste ongerechtigheden. Echt on berispelijk zijn volgens de onder zoekers niet meer dan elk tiende dames- en elk twintigste herentoi let langs de autobanen. Wel even dat ene uitzoeken dus als u ergens zo'n hoge-noodstop moet maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5