Kruisinga wil snelle beslissing Manusama wil rol weten van Metiary Vakantie de schaduw Den Uyl onduidelijk over handhaven eisen Alle schoolkinderen weer thuis EVERSUN Huwelijk lijdt onder gevangenisstraf §(wtf&uwfie Van Agt zoekt nog naar oplossing eerst m'n opeten De Kuyper Export Jonge Jenever Molukse predikant zal zich na gijzeling moeten verantwoorden Goed beschermd bruint beter. r m DONDERDAG 2 JUNI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG CDA- fractieleider Van Agt is de afge lopen dagen tussen de gijze- lingsbedrijven door, druk doende geweest een oplossing te vinden voor het conflict over zijn opvolging in de CDA- fractie. Hij heeft daarover met de meest betrokkenen gesprek ken gevoerd. KVP-leider Andriessen heeft hem, aldus een KVP-woordvoerder, „ook een aantal voorstellen ge daan". De fractie beraadt zich vandaag wederom over de zaak. CHU-fractieleider Kruisinga zei ons gisteren desgevraagd niet akkoord te zullen gaan met verder uitstel van de beslissing over de vraag wie plaatsvervangend fractievoorzitter moet worden. Uitstel totdat de kabi netsformatie geregeld is, wordt door sommigen in CDA-kring bepleit als oplossing voor de huidige proble men. Kruisinga verklaarde echter: „Zo'n zaak kun je niet eindeloos sle pend houden. De Unie (die zaterdag een algemene vergadering houdt) zal ongetwijfeld willen weten waar ze aan toe is". Verwacht wordt dat, indien Van Agt zou voorstellen om Aantjes, in plaats van Andriessen tot tweede man te kiezen, deze dit alleen zal accepteren als de fractie laat blijken voldoende vertrouwen in hem te hebben. Stemt de fractie zeer verdeeld dan zal Aan tjes naar verwachting weigeren en voorkeur uitspreken voor een minis terspost. Andere mogelijkheden die gisteren de ronde deden waren dat Andries sen toch tweede man wordt, maar zeer nadrukkelijk uitsluitend totdat het kabinet geformeerd is of dat Kruisinga deze eer te beurt valt. In CDA-kring ontstond gisteren gro te opwinding over de publicatie door het ANP van de geheime notu len gemaakt van de CDA-fractiever- gadering van 26 mei, waar het conflict ontstond. Uit die notulen blijkt dat er in de fractie grote vrees bestond voor het uitlekken van de gerezen menings verschillen. Fungerend voorzitter Kleisterlee (KVP) noemde het uitge sloten dat er ook maar iets van aan de pers verteld zou kunnen worden. „Als wij onze kiezers in het gezicht willen slaan, dan doen wij dat door onze meningsverschillen in de open baarheid te brengen", aldus Kleis terlee volgens de notulen. Voorts blijkt dat de uitslag van de stem ming over de tweede man (Andries sen 26, Aantjes 14, Kruisinga 5) voor de betrokkenen als een grote verras sing kwam. Andriessen zei dat hij op deze uitslag niet had gerekend, en dat hij „zijn uiterste best zou doen om die genen die zich in het thans genomen besluit niet of onvoldoende kunnen herkennen te tonen hoe hij in een geïntegreerde CDA-fractie een goe de representant van het CDA kan zijn". Dit uiteraard voordat hij on der AR-CHU druk besloot de benoe ming niet te aanvaarden. Van AR en CHU-zijde werd getuige de notulen benadrukt dat een KVP-fractievoorzitter en oek nog eens een KVP-plaatsvervanger niet overeenkomt met een redelijke ver deling van alle drie de partijen over de belangrijkste posten. Het feit dat deze afspraak door de stemming overboord werd gezet wijt de AR aan onvoldoende voorbereiding van de stemming, in verband met de afwezigheid van Van Agt door de gijzelingen. Aantjes noemde het besluit „poli tiek zeer onverstandig", Kruisinga zei de stemuitslag „buitengewoon te betreuren" en ook andere CDA-Ka- merleden toonden zich blijkens de notulen teleurgesteld en geschokt door de gang van zaken. Ondanks de pogingen van de CDA-f ractie dit te voorkomen, lekte het conflict al spoedig uit. Een dag na het fractieberaad noemde CHU-lei- der Kruisinga de berichtgeving 'daarover in Trouw desgevraagd „buitengewoon opgeklopt" en „erg overdreven". De heer Kruisinga zei ons gisteren daarover: „In het belang van het CDA heb ik geprobeerd de zaak wat minder hard voor te stellen. Van een verslaggever UTRECHT Een op de vijf huwelij ken van mannen, die een gevange nisstraf moeten uitzitten loopt op een definitieve breuk uit. In de ge vallen, waarin het huwelijk na terug komst van de man uit de gevangenis, wordt voortgezet, "blijkt het aanzien lijk slechter te zijn dan voor de straf, vindt de teruggekeerde man ten minste. Zijn vrouw daarentegen is van mening, dat het huwelijk beter is geworden vergeleken met de toe stand voor de gevangenisstraf. Dit zijn een paar conclusies uit het proefschrift „De gevangenis uit, de maatschappij in", waarop de heer L. M. Moerings uit Utrecht, we tenschappelijke medewerker aan het Willem Pompe-instituut voor strafrechtwetenschappen, gisteren gepromoveerd is. Hij heeft voor dit proefschrift onder- zocht wat de werkelijke betekenis is van een verblijf in de gevangenis voor de sociale relaties van de gede tineerde. Hij ondervroeg daarvoor 195 kort- en langgestrafte mannen en hun vrouwen of moeders. Van de 195 waren er 105 gehuwd of hadden ze een duureame relatie. Toch al niet best De huwelijken die stuk lopen door een gevangenisstraf zijn vrijwel alle maal relaties, waarvan de man meer dan een keer in de gevangenis heeft gezeten. Het huwelijk was vaak toch al niet al te best, volgens dr Moerings en het opnieuw gevangenzetten van de man, is dan de druppel, die de emmer doet overlopen. Dat de ipan- nen, wanneer ze uit de gevangenis terugkomen, hun huwelijk vaak ne gatiever beoordelen dan de vrouwen, komt omdat de mannen in hun geï soleerde positie een heel verkeerd en geïdealiseerd beeld hebben gekregen van de werkelijkheid thuis. Dat komt ook, omdat de vrouwen op het bezoekuur een positiever beeld schetsen van de toestand thuis dan deze in werkelijkheid is. De vrouwen doen dat omdat ze het de mannen niet moeilijker willen maken dan ze het al hebben. De vrouw wordt tijdens de afwezig heid van de man geconfronteerd met allerlei problemen waarvan de meest voorkomende zijn: financiële moei lijkheden en problemen bij de op voeding van de kinderen; de vrouw krijgt in deze periode vaak meer last van lichamelijke of geestelijke klachten; voor de detentie bezocht 29 procent van deze vrouwen de hui sarts, tijdens de gevangenisstraf was dat 43 procent. De vrouw heeft ook slechte ervarin gen met de buurt, zo blijkt tweeder de nare ervaringen te hebben, die te maken hebben met de detentie van de man. Kinderen uit de buurt mo gen niet meer met de kinderen van de gevangene spelen of worden door andere kinderen uitgescholden. Ook volwassenen geven de vrouw van de gevangene vaak te kennen, dat zij niets meer met haar te maken willen hebben. In deze tijd heeft de vrouw de meeste steun bij haar familie, die overigens de daad van de man wel sterk afkeurt, waardoor de vrouw in een soort tweestrijd komt te verke ren tussen loyaliteit aan haar man of haar familie. Slechts drie procent van de vrouwen merkte op. dat zij hulp hebben gehad van officiële in stanties. Discriminerend Ook concludeert de heer Moerings dat de overheid, als grootste werkge ver in ons land. een discriminerend beleid voert ten aanzien van het in dienst nemen van ex-gedetineerden. Aan de ene kant wil de overheid dat deze mensen weer goed terug in de maatschappij komen, aan de andere kant weigert zij ze zelf in dienst te nemen. Volgens de heer Moerings moet dit beleid zeker worden gewij zigd. Gisteren heeft Koningin Juliana op paleis Huis ten Bosch in Den Haag de fractieleiders van de kleine partijen ontvangen in verband met de kabi netsformatie. Van links naar rechts de heren Bakker (CPN), Van der Lek (PSP), Drees (DS'70), Koekoek (BP), Verbrugh (GPV) en Abma (GPV). Links de Koningin, rechts Ria Beckers van de PPR. Vervolg van pagina 1 geformeerd kan worden, zoals de PvdA heeft geëist. Ook de PvdA-eis dat de vier hervormingen gestalte moeten krijgen op basis van de door het vorige kabinet ingediende voor stellen plus de PvdA- wijzlgingsvoorstellen daarop, werd niet door Den Uyl overgenomen. „Er zijn vele stukken, van alle betrokken partijen", mompelde hij. Hij ontken de dat de discussie over de grondpo- litiek weer zou aanvangen op het moment waar die, bij de val van het vorige kabinet was opgehouden. „Sindsdien is er wel wat gebeurd. De verkiezingen, de winst voor de PvdA, die discussie begint dus opnieuw," zei Den Uyl. De formateur verwacht dat de PvdA-fractieleider (dat is Van Thijn, zolang Den Uyl formeert) de positie van de PPR nog aan de orde zal stellen. De PPR wil niet meedoen aan een kabinet met het CDA, maar, zo zei Den Uyl, „als een partij toch steun toezegt is dat meegenomen". Hij verwees naar een soortgelijke positie van de AR, kort na de oorlog. Of die PPR-steun kan meetellen voor de zetelverdeling binnen het kabinet, wilde Den Uyl niet duide lijk uitspreken. Dezelfde mistigheid liet hij bestaan over de vraag of hij CHU-ers acceptabel vindt voor een progressief kabinet. (ADVERTENTIE: Vervolg van pagina 1 Ook de brief die twee Zuidmölukse jongerenorganisaties dinsdag aan de regering hebben gestuurd en waarin zij zich achter de overvallers opstellen, hebben volgens een woordvoerder in het beleidscentrum in Den Haag geen merkbare negatie ve invloed gehad op de gesprekken met de overvallers. Gevreesd werd (ADVERTENTIE) het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer dat de brief die door de regering infaam werd genoemd door onder meer een zinsnede als; „Wij hebben zestig mensenlevens te beiden." de overvallers in de trein een hart onder de riem zou steken. Hoewel de Zuidmölukse Jongerenorganisaties in hun brief bemiddeling afwijzen en zeggen, alleen teillen helpen bij on- derhandelinge, werd gisteren vanuit het beleidscentrum in Assen bena drukt dat de overvallers in de trein duidelijk spreken over bemiddeling GEÏSOLEERD Het contact met de bezetters van de school, die nog vier leerkrachten in gijzeling houden is uiterst beperkt. Ook hebben de Zuidmolukkers in de school sinds de Pinksterdagen, toen de telefoonverbinding tussen de trein en de school defect raakte, geen contact meer met de overval lers in de trein. De Zuidmolukkers in de school zijn geheel geïsoleerd en reageren ook niet op de berichten over ontwikkelingen rond de trein. Zo is vanuit de school niet over een bemiddelaar gesproken en nadat het beleidscentrum in Assen had meegedeeld, dat de overvallers in de trein om bemiddeling hadden ge vraagd, is daarop tot nu toe vanuit de school niet gerageerd. Sinds gistermorgen zijn alle kinde ren die in de school gegijzeld zijn geweest, weer thuis. De laatste zes kinderen die nog in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen lagen, werden gisteren ontslagen. Het beleidscen trum in Assen benadrukte gisteren voorts, dat er in geen geval gebruik zal worden gemaakt van enig aan bod om de gegijzelden te vervangen. Inmiddels hebben enkele honder den mensen aangeboden, te bemid delen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het crisiscentrum in Den Haag werd gisteravond ten stelligste ontkend dat een gevolmach tigde van de Vietnamese regering in de loop van vorige week de Neder landse autoriteiten zou hebben aan geboden te bemiddelen in het contact met de kapers in Drente. Het weekblad Nieuwe Revu bracht gisteren het bericht dat een Fransman, Guy Charpentier, die ge volmachtigde zou zijn van de Vietna mese regering in Parijs, bemiddeling had aangeboden. Deze Charpentier zou zeker weten dat ten minste één van de overvallers enige tijd geleden met een Zuidmölukse deputatie in Parijs is geweest om met hem te spreken over contacten met de Viet namese regering. In Parijs wordt ontkend dat ene Char pentier werkzaam is bij de Vietname se ambassade aldaar, een ambassade die vrij sterk bezet is met een ambas sadeur en attachés van de Vietname se nationaliteit. Ir Manusama, leider van de RMS, zei gisteravond dat een Zuidmölukse groep, bestaande uit ds Metiari en enige jongeren, geruime tijd geleden inderdaad in Parijs een gesprek heeft gehad met Charpentier, die zich voor deed als een vertegenwoordiger van de Vietnamese ambassade. Volgens Manusama is de groep echter wat dat betreft door de onbekende man „ge fopt". Exportjonge de Kuyper. In de luxe fles, de originele stenen kruik en nu ook sinds kort in de voordeelfles. Ai sinds mensenheugenis de borrel r van klasse, de borrel voor kenners. Ai geproefd? PPR-steun De beslissing van de Koningin om Den Uyl met de formatie te belas ten, is overeenkomstig de adviezen die fractieleiders van PvdA, CDA, WD en de meeste kleinere fractie leiders hebben uitgebracht. D'66 had „lichte voorkeur" voor eersteen informateur om de programma tische problemen op te lossen en de PPR adviseerde een of meer infor mateurs om te bekijken of er geen volledig uit progressieven bestaand kabinet in elkaar te spijkeren was. De PPR hoopte daarbij op steun van de linkervleugel in het CDA. De PPR vindt dat een PvdA-CDA- combinatie niet zo voor de hand ligt als wel lijkt. Mevr. Beckers wijst op de diepgaande meningsverschillen tussen die partijen, de grote proble men die moeten worden opgelost en het feit dat de progressieven tesa- men (ondanks het PPR-verlies) toch sterker zijn geworden. Andere socialist Abma (SGP) had liever een andere socialist als formateur gezien om de suggestie te dwarsbomen dat de kie zers ook een minister-president en een formateur gekozen hebben. Bakker (CPN) sprak zich uit voor Den Uyl. Van der Lek (PSP) zei dat een eventueel links minder heidskabinet overwogen moet wor den indien de formatie van een PvdA, CDA, D'66 en PPR-kablnet zou mislukken. Verbrugh zag, na eventuele misluk king van Den Uyl, meer in een kabi net met de WD, en als dat ook niet kan een extra-parlementair kabinet. Drees (DS'70) vindt dat Van Agt dan de informatie-opdracht moet krij gen, indien ook een Informateur niet geholpen heeft. Koekoek tenslotte bepleitte tegenover de Koningin de voorzichtiger weg van eerst een in formateur. „Af en toe geef ik mijn goudvissen wat bewegingsvrijheid." door Jan Sloothaak (ADVERTENTIE) De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit jaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti zonnebrand middel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand- Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bij apo theker en drogist. ASSEN Ir. Manusama wil weten, welke rol de Zuidmölukse predikant ds. Metiary eventueel speelt bij de gijzelingsacties in Drente. Hij vindt het vreemd dat Metiary ai die tijd contact met hem heeft gemeden. De heer Manusama vindt de terughoudende houding van ds. Metiary merkwaardig genoeg om nu al te zeggen dat de Molukse predikant zich, nadat de acties beëindigd zijn, zal moeten verantwoorden. Dan zal ook duidelijk moeten worden of ds. Metiary achter de kapers staat, of achter de officiële RMS-organen, waarin hijzelf altijd een vooraanstaande rol heeft gespeeld. De heer Manusama zelf heeft op de tweede dag van de ac tie contact gezocht met de predikant van de Evange lische Molukse kerk te Assen. Hij kreeg toen te horen, dat deze niet thuis was. Vanaf het begin tot nu toe hebben we geen contact gehad. Meti ary heeft mij niet terugge beld. Het was toch normaal geweest, als hij weer contact had gezocht", aldus de presi dent in ballingschap van de RMS. Lokollo Ds. Metiary heeft daarente gen wèl contact gezocht met de vice-president van de RMS, de heer Lokollo. Hij vroeg hem om naar Assen te komen. Lokollo heeft dat ge weigerd. Eerder was jie heer Lokollo ook al benaderd door de jongeren in Assen, die doorgaans bijeenkomen in het gebouw Pattimura (niet te verwarren met een andere, gelijknamige groepering). Ook kinderen van ds. Metia ry hebben Lokollo proberen over te halen naar Assen te komen. Direct al weigerde deze dit en toen de predikant zelf belde, is hij blijven vol-i harden in die weigering. De heer Lokollo heeft de jonge ren uit Assen te verstaan ge geven, dat het officiële crisis centrum van de Zuidmoluk kers in Kapelle, zijn woonplaats, is gevestigd en dat het door hem ingerichte centrum in Assen niet zo ge noemd mag worden. Het verzoek an Lokollo door de Jongeren om naar Assen te komen, wordt door ir. Ma nusama opgevat als een po ging om Lokollo los te weken. Hij wil weten, welke rol de dominee in dit alles speelt. „Ik vindt in de eerste plaats, dat Metiary mij terug had moeten bellen. Bovendien gaat het niet aan, dat Metia ry de zaak wil omdraaien. In plaats van Lokollo te vragen, naar Assen te komen, had hij naar ons toe moeten komen. De heer Lokollo heeft hem dat ook gezegd, maar hij is er niet op ingegaan." De heer Lokollo wijst erop, dat over de harde verklaring die de beide jongerengroepe- ringen, die zich de „Vrije Mo lukse Jongeren." en „Bevrij- dingsfront RMS" noemen, eerst geen overleg is ge pleegd. ZIJ hebben zich dus los van de officiële RMS- organen opgesteld, die zich dan ook hebben gedistanti eerd. Vorige week kwam de Zuidmölukse predikant ook al ln opspraak door een be richt, dat de rijksrecherche ook belangstelling zou heb ben voor zijn eventuele con tacten met de kapers. Hij zou daarvan vooraf al ge- we uen hebben. Ds. Metiary Ir. Manusama ontkent dit in alle toonaar den. „Zo gek ben ik niet," zo zei hij ons gisteren. De domi nee heeft ir. Manusama niet gebeld, omdat hij niet wist wat er te bepraten vieL „Het heeft ook geen zin, dat de heer Manusama mij steeds weer opzoekt, als er wat ls," zegt hij. Ds. Metiary was er wèl van op de hoogte, dat de RMS-president hem op de tweede dag na de gijzeling heeft proberen te bereiken. Volgens hem had een gesprek echter geen zin en men krijgt toch altijd de „bezettoon" van de telefoon bij Manusa ma. Verder beroept hij zich Ds. Metiary erop wel contact te hebben gezocht met het crisis centrum van de Zuidmoluk kers ln Kapelle (de heer Lo kollo) en dat is het aangewe zen adres, zo meent Metiary. De predikant wil ook geen uitspraak doen over de ver klaring die de Asser Jonge rengroepen gisteren hebben gepubliceerd. Hij zegt dat dit een zaak van de jongeren is en dat hij er geen enkele be moeienis mee keeft gehad. Samenwerking Het conflict tussen lr. Manu sama en ds. Metiary kwam onlangs ln het nieuws, toen bekend werd dat de radicale Molukse predikant uit Assen, met een groep Jongeren, con tacten had gelegd met de Vietnamese ambassade in Parijs. Het Inslaan van de socialistische richting is niet naar de zin van ir.'Manusa ma. Samenwerking met linkse groeperingen wijst ir. Manusama, zo liet hij eind vorig Jaar in een gesprek met TROUW weten, overigens niet volstrekt af. Voorwaarde is wel. dat de samenwerken de groepen eikaars verschil lende politieke opvattingen respecteren en elkaar na een eventuele gezamenlijke over winning ook de eigen identi teit en zelfstandigheid laten. Bij de treinkaping te Bellen traden zowel ir. Manusama als ds. Metiary indertijd op als bemiddelaars. De RMS- president gaat ervan uit. dat bemiddeling via het in Ka pelle Ingerichte Zuidmölukse crisiscentrum thans niet meer aan de orde is. Dat vindt hij ook logisch, omdat zo zegt hij de groep kapers niet behoort tot de onder zijn leiding staande RMS. „Wat er gebeurt ln de trein en de school, heeft niets te maken met het Zuidmö lukse ideaal." Ook ds Metia ry rekent er niet op, te moe ten bemiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3