Sluiting dreigt bij metaalbedrijf SMDK Beroepsgoederenvervoer nog niet uit gevarenzone 'Crisis scheepsbouw tijdelijk' „Extra verhoging minimumloon te gek" Kosten. Vliegende Prinses Vredestein houdt vast aan sluiting Loosduinen Werk zeshonderd man op de tocht Bezwaren tegen chemisch bedrijf Billiton Arnhem ziet kansen met een moderne opzet Optimistische visie Van der Giessen-De Noord VNO-voorzitter Van Veen wil verlaging arbeidskosten China koopt tarwe Deze week gesprek met Lubbers Minimumprijs drank (nog) van kracht PTT-proef met automatische sortering Vervoerde gewicht gestegen; vrachtprijzen achtergebleven DONDERDAG 2 JUNI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 15 - RH 19 - S 17 UTRECHT Er moet ernstig rekening worden gehouden met een totale sluiting van het metaalbedrijf SMDK (de voormalige Demka) in Utrecht, waar zeshonderd mensen werken. Deze mening gaf districtsbestuurder J. van Vuuren van de Industriebond CNV gisteren, na het bericht van het ministerie van Economische Zaken dat verdere overheidssteun aan deze staalgieterij zal worden onthouden. Volgens de directie van SMDK (welk bedrijf voor 49 procent eigendom is van Hoogovens-Estel en voor 51 pro cent van het Franse bedrijf Sambre et Meuse) is door het standpunt van Economische Zaken een ernstige si tuatie ontstaan. De raad van bestuur van SMDK zal, zo werd gisteren meegedeeld, vol gende week bij elkaar komen om te bekijken wat er nog kan worden ge daan aan de werkgelegenheid van de zeshonderd personeelsleden. Volgens de heer Van Vuuren heeft het ministerie van Economische Za ken de vakbonden uitgenodigd, vol gende week te komen praten over het opvangen van de sociale gevol gen die voortvloeien uit het achter wege blijven van overheidssteun. Voor de Industriebond CNV zijn die gevolgen alleen op te vangen als de overheid geld beschikbaar stelt om een nieuwe staalgieterij in Utrecht op poten te zetten, aldus de heer Van Vuuren. Hij meent, dat met SMDK de laatste belangrijke gieterij in Nederland de nek wordt omgedraaid en dat boven dien de Utrechtse metaalindustrie nog verder wordt gemillimeterd. „Wanneer de minister zich bij het afwijzen van steun heeft laten leiden door de relatief gunstige werkloos heidscijfers in de regio Utrecht, vind ik dat een stomme reactie. Op deze manier naderen we al snel de kritie ke grens van zeven procent werklo zen", aldus de CNV-bestuurder. Het regionale werkloosheidspercen tage van zeven wordt door het minis terie van Economische Zaken veelal gehanteerd als één van de criteria voor het al of niet verlenen van over heidssteun. Op deze grond werd on der andere besloten de VMF- staalgieterij in Hengelo te onder steunen en de gieterij in Utrecht deze steun te onthouden. Onaanvaardbaar In een voorlopige reactie stelt de Industriebond NW, dat de sluiting van SMDK die mogelijk het gevolg is van de negatieve beslissing, een on aanvaardbare zaak is. In het verle den heeft districtsbestuurder J. Ab- benhues van de NW-bond al aange geven, dat er met name in de SMDK- top iets zou moeten veranderen om problemen bij het bedrijf het hoofd te bieden. Hij nam hiermee de conclusie over van een structuurrap port, dat het onderzoeksbureau Braun over SMDK heeft uitge bracht. In dat rapport wordt gesteld, dat de produktionele en commerciële sec tor van het bedrijf geen ge meenschappelijke doelstelling han teert. Het rapport Braun berekende, dat SMDK 1,2 procent van de totale Europese gietstaalproduktie van 700.000 ton jaarlijks voor zijn reke ning zou moeten nemen om ervan te kunnen bestaan. Hiertoe zou de pro- duktie per manuur met vijftien pro cent moeten worden opgevoerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken is een overweging voor de afwijzende beslissing, dat het voortdurende ver lies van SMDK niet al te veel ver trouwen geeft in de vooruitzichten van het bedrijf. Verlenging van de overheidssteun, die in september af loopt, zou alleen uitstel van executie voor de gieterij betekenen en dat is niet de lijn van het beleid bij steun aan individuele bedrijven, aldus de zegsman. Hij bevestigde, dat bij de afweging van belangen de werkloos heidssituatie in Utrecht wel een rol heeft meegespeeld maar niet van doorslaggevende betekenis is geweest. Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De aangevraagde uitbreiding van de chemische fa briek Upjohn te Delfzijl, waartegen milieubezwaren zijn ingebracht, zou economisch gezien voor Nederland een belangrijke injectie betekenen. Dit schrijft minister Lubbers in antwoord op vragen van PSP- en PPR-Kamerleden. De maatschappelijke betekenis wordt bepaald door een aantal as pecten. Naast de directe werkgele genheid (100 man op een Investering van 100 miljoen gulden) voor een zwakke regio, zal de vestiging van de halffabrikatenfabriek ook werkgelegenheid scheppen voor ver- volgindustrieën. Dit betekent extra Lubbers: „Belangrijk" werkgelegenheid. De fabriek is ook van betekenis voor de handelsba lans. Voor de produktie worden Ne derlandse grondstoffen gebruikt en op wat langere termijn zal de uit voer van hoogwaardige eindproduk- ten toenemen. De negatieve kant ligt op het gebied van het milieu. De zogenaamde iso- cyanatenfabriek brengt een aantal stoffen in lucht en water, die riskant kunnen zijn. Als er iets mis gaat in de fabriek, kunnen er giftig chloor en fosgeen in de lucht komen. Ge zien de verwachting dat de produk- tiecapaclteit in de toekomst nog zal worden opgevoerd, neemt de kans op moeilijkheden daarmee gelijke lijk toe. v Volgens minister Lubbers zal eerst duidelijk moeten zijn dat de werkwijze dusdanig is, dat bij een ongeluk geen mensen in de omge ving worden geschaad. In dit ver band wordt speciaal het dorpje Wei- werd genoemd. Dit staat op de no minatie om, net als al met een aan tal andere dorpen bij Delfzijl is ge beurd, te verdwijnen. Betalingsuitstel Vorige maand liet SMDK-directeur H. van der Vlies al weten, dat het bedrijf uitstel van betaling zou moe ten aanvragen, wanneer minister Lubbers het gevraagde krediet van ongeveer vijftien miljoen gulden niet zou toekennen. Voor de voortzetting van het bedrijf zou dit geld uiterlijk in het derde of vierde kwartaal van dit jaar moeten afkomen, zo zei hij. De minister van Economische Zaken heeft al een „afslanking" van het personeel met 129 man goedgekeurd. Voorts heeft het bedrijf al aangekon digd de door het provinciaal bestuur van Utrecht noodzakelijk geachte milieu-investeringen te zullen tem poriseren. De abrupte daling in de afzet van staalgietijzer wordt door de directie genoemd als een van de redenen, waardoor de SMDK in de problemen is gekomen. Vorig jaar ontving het bedrijf al steunkredieten van de overheid. De gekozen leden van de onderne mingsraad bij SMDK hebben giste ren in een verklaring hun teleurstel ling uitgesproken over de negatieve beslissing van minister Lubbers. DEN HAAG Voortzetting van het loodbedrijf in Arnhem van Hol landse Metallurgische Industrie Bil liton is in gemoderniseerde vorm mogelijk, indien in het komende overleg met de provincie Gelderland overeenstemming kan worden be reikt. Dit is de conclusie van een door Billiton uitgevoerde studie. Billiton heeft met vertegenwoordi gers van de provincie Gelderland de toekomst van het loodbedrijf be sproken. Het overleg had betrek king op de loodactiviteiten die zijn overgebleven, nadat eerder dit Jaar het smelten van acculood werd stop gezet. Bij de toekomstige loodactiviteiten gaat Billiton uit van een vernieuwde trommeloven- en raffinagesectie. In de nieuwe opzet is het smelten van acculood niet opgenomen. Met de modernisering van het loodbedrijf, waar ongeveer tachtig mensen wer ken, zal een bedrag gemoeid zijn van een kleine 12 miljoen. Billiton is van mening dat deze investering in de modernisering van het loodbe drijf mogelijk is, indien met de be trokken instanties overeenstem ming kan worden bereikt over een lood-emissieniveau, dat aan te stel len milieu-eisen voldoet en boven dien economisch aanvaardbaar is. Billiton hoopt dat door overleg met de overheid voldoende zekerheid kan worden verkregen over de aan vaardbaarheid van een investering in een loodbedrijf in Arnhem. Het bedrijf hoopt voorts, dat het overleg over de moderniseringsplannen zal lelden tot het verlenen van de ver eiste vergunningen en tot het ver krijgen van de gewenste zekerheid. Tussen Londen en Zeebrugge is een nieuwe veerdienst geo pend met een „waterscheer- der", die de Vliegende Prinses is gedoopt. Deze vliegende boot bereikt een snelheid van onge veer 75 kilometer per uur. ROTTERDAM Volgens dr J. Kymmell, president-commissaris van Van der Giessen-De Noord is de crisis in de scheepsbouw niet structureel maar is er slechts sprake van een tijdelijke Inzinking. Dr Kymmell zei de toekomst van de scheepsbouw niet al te somber in te zien. En wat Van der Giessen-De Noord betreft, de werf heeft tot eind 1978 voldoende werk, terwijl hard gewerkt wordt aan het verkrijgen van nieuwe opdrachten. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Werkgeversvoorzitter Van Veen vindt het „te gek" dat de overheid grote subsidies moet geven om de door haar zelf extra verhoogde minimumlonen voor het bedrijfsleven be taalbaar te houden. ADVERTENTIE Er zal volgens hem een besluit moe ten worden genomen dat verdere extra verhogingen van het mini mumloon, boven die van de CAO- ionen, voortaan achterwege blijven. Op een vergadering van de Vereni ging RAI in Amsterdam zei de voor zitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen gisteren, dat Nederland nog steeds de twijfelach tige eer geniet de hoogste ar beidskosten per uur van arbeiders in de verwerkende industrie in de EEG te hebben. Een van de grootste obstakels bij de WINNIPEG (Reuter) Canada heeft de Volksrepubliek China drie miljoen ton tarwe verkocht. Het contract laat China de mogelijkheid om uiteindelijk vijf procent meer of minder af te nemen. Met de levering van de tarwe zal in augustus worden begonnen. Voor augustus volgend jaar zal alles afge leverd zijn. China zal Canada ln Ca nadese dollars betalen. Hoeveel dat zal zijn, is niet bekend. ADVERTENTIE Méér verpakken met Möller voor verpakken in folie de beste machines. moüer&co Handelmaatschappij Möller Co. b.v Oude Boekeloseweg 31, Hengelo (O), Tel. 05400-15933* Postbus 10. Telex 44318 beheersing van de arbeidskosten is volgens mr. Van Veen, behalve het automatisme van het wettelijk mini mumloon, vooral het automatisme van de volledige prijscompensatie. Mr. Van Veen ontkende dat de werkgevers tijdens het laatste conflict over de prijscompensatie de werknemers het slachtoffer wilden laten worden van de prijsinflatie. „Wij wilden de ondernemer niet al leen en uitsluitend de verantwoorde lijkheid laten dragen voor iets waar voor hij niet volledig verantwoorde lijk kan worden gesteld. En boven dien: nu vele ondernemingen het niet langer kunnen bolwerken moe ten wij stellen dat waar niet is, zelfs de keizer zijn recht heeft verloren," aldus de VNO-voorzitter. Het VNO hecht groot belang aan de vorming van een permanent overleg tussen overheid, werknemers en werkgeversorganisaties, waarin een meerjarenbeleid op sociaal- economische terrein wordt uitgestip peld. Een belangrijke oorzaak van het recente conflict tussen werkge vers en werknemers is volgens het VNO, dat er niet een dergelijk drie- partijenoverleg werd gevoerd. De overheid had onvoldoende ruimte geschapen om tot een goede afstem ming te komen van de reële ar beidskosten, het reële vrij beschik baar inkomen van werknemers en zelfstandigen en de druk van de col lectieve lasten. In dit verband her haalde mr. Van Veen dat de stijging van de collectieve lasten de komen de jaren verder zal moeten verlaagd dan dat de regering in de eenpro- cents-bezuinigingsoperatie heeft aangekondigd. Vragen over het rendement van uw gasapparatuur beantwoorden wij graag en gratis. Tenslotte is het leven al duur genoeg. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) van onze Haagse redactie DEN HAAG De directie van Vredestein ziet geen mogelijkhe den voor behoud van de vestigingen Heveadorp en Loosduinen. In een rapport met aanvullende gegevens over de positie van Vredestein houdt de directie vast aan het eerder Ingenomen standpunt, dat de beide vestigingen moeten worden gebundeld in een nieuwe fabriek bij Arnhem. Het rapport la vervaardigd op ver- zoek van de vakbonden. Het zal nog deze week ter sprake komen in een gesprek, dat de bonden met minister Lubbers (Economische Zaken) voe ren. De Vredestein-directie is ook voor dit gesprek uitgenodigd. In maart van dit Jaar sprak de Vre- desteijn-directie zich uit voor de sa menvoeging van Loosduinen en He veadorp in een nieuwe fabriek, die eind 1979 in gebuik genomen zou kunnen worden. Het bedrijf zou on geveer 675 werknemers moeten tel len. Het totale aantal personeelsle den ln Loosduinen en Heveadorp be draagt bijna 850. Minister Lubbers heeft op vragen uit de Tweede Ka mer meegedeéld, dat Vredestein zon der reorganisatie dit jaar een verlies van 35 miljoen zou lijden. De directie van Vredestein heeft niet gereageerd op voorstellen voor grondtransacties, die het Haagse ge meentebestuur heeft gedaan in een poging de Loosdulnse vestiging te behouden. BIJ handhaving van het bedrijf zou nieuwbouw en/of uitbrei ding noodzakelijk zijn. Dr Kymmell merkte dit op tijdens de jaarvergadering van Van der Gies sen-De Noord. Hij zei daar verder dat er dit jaar in tegenstelling tot vorig jaar geen ontslagen van enigerlei aard zijn te verwachten bij de werf. „Integendeel, het zou wel eens kun nen zijn dat de werf eind 1977 meer mensen nodig heeft dan vandaag." Dr Kymmell zei ln zijn toespraak dat er steeds meer behoefte komt aan scheepsruimte, omdat de Internatio nale handel zich uitbreidt. De huidi ge teruggang in de scheepsbouw is naar de mening van de presldent- commisaris het gevolg van een over schatting van deze behoefte gedu rende een aantal jaren. De scheepsbouwindustrie behoeft zich dus slechts tijdelijk aan te passen. De onderbezetting zal echter nog enige tijd aanhouden door de ver scherpte concurrentie, die onder meer het gevolg is van de steun die de overheden in hun landen aan de scheepsbouw geven. De enige oplos sing Internationaal overleg, aldus de heer Kymmell, die hiervan echter weinig heil verwacht. Toch wees hij overheidssteun niet af, omdat deze nodig is de industrie door het tijdelijke dal heen te hel pen: „Als we de scheepsbouw zouden ontmantelen, dan zitten we zonder als de tijden beter worden. Deze op leving zou zich weieens onverwachts kunnen voördoen." De president commissaris was van mening, dat Nederland er in dit opzicht niet slechter aan toe is dan de andere landen. Overigens uitte dr. Kymmelt kritiek op het trage en moeizame verloop van de onderhandelingen met de regering over de compensatie van verliesgevende orders. De onderne ming heeft een verlieslatend contract getekend voor de bouw van twee lijnvrachtschepen voor de Ko ninklijke Ned Lloyd, terwijl geen zekerheid bestond over de opvang van het verlies. AMSTERDAM RUBBER heeft 1976 afgesloten met een batig saldo DEN HAAG De Economische Controle-Dienst (EGD) zal proces verbaal blijven opmaken tegen •overtreders van de prijsverordening gedistilleerde dranken, ook nu de economische politierechter in Amsterdam deze verordening onver bindend heeft verklaard. Deze uitspraak deed de politierech ter in een zaak tegen Dirk van den Broek, die daarbij van rechtsvervol ging werd ontslagen. Van den Broek had drank verkocht tegen lagere prijzen dan de verordening (van het Produktschap voor Gedistilleerde dranken) toestaat. De officier van justitie heeft beroep aangetekend, 'wat volgens de ECD en het produktschap inhoudt dat het, zolang de hogere rechter geen uitspraak heeft gedaan, niet in kracht van gewijsde kan gaan (gel dig kan worden). Zolang deze toe stand duurt zal de ECD over het gehele land de rechtsgeldige wetten en dus ook de prijsverordening ge distilleerde dranken handhaven en tegen mogelijke prijsovertredingen de nodige maatregelen nemen. AMSTERDAM Begin vol gend jaar zal de PTT als proef op het districtskantoor Amsterdam aan de Ooster- doksdijk twee ln eigen labora torium ontwikkelde postsor- teermachines en twintig bijbe horende Indexeermachines plaatsen. Daarmee ls dan de eerste stap gezet naar de volle dige automatische sortering van ongeveer 66 procent van het totale postverkeer ln ons land. Nederland ls wat het ln ge bruik nemen van een postcode, nodig om het automatisch sor teren mogelijk te maken, het 25ste land ter wereld. West- Dultsland is daarmee in 1961 begonnen maar ligt Nederland nu door de ln het dr. Neher- laboratorium ontwikkelde mo dernste apparatuur meteen een stuk voor op de andere landen. De apparatuur, die thans al te zien is op de internationale postzegeltentoonstelling „Amphilex 77" zal de postver werking in de toekomst de PTT rekent vijf of zes Jaar no dig te hebben om het hele land van dergelijke apparatuur te voorzien niet sneller doen verlopen. Maar volgens de PTT zal het er wel toe bijdra gen dat aan de wens van de klant „vandaag gepost, mor gen bezorgd" ook ln de toe komst voldaan kan worden. van 1,46 miljoen nadat in 1975 5,02 miljoen was verloren. Er zou overigens geen batig saldo zijn zon der een bedrag van 1,36 miljoen aan vrijgevallen voorzieningen en een herwaardering van de schade claim Indonesië ter waarde van 180.000. Ook over 1976 hebben de accountants zich geen oordeel kun nen vormen over de getrouwheid van de Jaarrekening die gebaseerd is op het voortbestaan van de onder neming. Amsterdam Rubber heeft de laatste Jaren met grote bestuur lijke en financiële moeilijkheden te kampen gehad. BOG (Beleggingsfonds onroeren de goederen): Participatiehouders hebben nog tot 21 juni gelegenheid hun participaties om te wisselen in aandelen Beleggingsmaatschappij Onroerend Goed. Voor iedere parti cipatie kan men 10 aandelen van nominaal 100 krijgen. De van een fonds in een NV omgezette BOG zal binnenkort officiële beursnotering aanvragen. Ook het beleid wordt gewijzigd. De BOG streeft ook naar meer geografische spreiding, er is al ter belegging een groot bedrijfpand gekocht in West-Duitsland. INTERPOLIS verdiende vorig Jaar netto 42,0 (was 28,8) miljoen De omzet premie-inkomen plus rente en huren) steeg van 492 tot 538 miljoen. Aan levensverzekerin gen werd het meest verdiend. Het verzekerde kapitaal groeide met 725 miljoen tot bijna 8,3 miljard. De STRUKTONGBOEP (onder meer spoorwegbouw) heeft in 1976 de omzet met 13 procent kunnen vergroten tot 127 miljoen. De winst bleef met 1,8 miljoen op het zelfde peil als ln 1975. Strukton wil onveranderd 10 procent dividend betalen. Mede ten gevolge van de overneming van Koot's Bouwbedrijf hoopt Strukton op een 15 procent hogere omzet. Men houdt echter re kening met een iets lagere winst. Wonginginrichter VAN REEU- WUK wordt door een organisatiebu reau doorgelicht omdat omzet en winst dalen. Wel namen de verkopen ln 1976 met 4.5 procent toe en de afleveringen met 2,2 procent maar deze percentages bleven achter bij het landelijke gemiddelde. De winst steeg toch nog met ƒ8.000 tot 648.000. De directie is op korte termijn niet optmistisch, op langere termijn (door het organistie-advies) wel. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het beroepsgoederenvervoer op het buitenland heeft vorig jaar, wat betreft het vervoerde gewicht, een stijging van bijna zeventien procent te zien gegeven tot 25 miljoen ton (België en Luxemburg niet meegerekend). De aanzienlijke kostenstijging kon echter in vele gevallen niet in de vrachtprijzen worden doorberekend als gevolg van niet- of onvoldoende aanpassing van de wegvervoertarieven tussen de „oude zes" landen van de Europese Gemeenschap. Het gevolg daarvan is geweest, al dus voorzitter D. Hooykaas van de raad van beheer van de Stichting Nederlandsche Internationale Wegvervoer Organisatie NIWO gis teren tijdens de jaarvergadering, dat de vrachtopbrengst per ton/ki lometer op het niveau van 1975 ls blijven staan. Daarmee zal het financiële resul taat (dat over het geheel genomen in 1975 anderhalf procent negatief was) in 1976 enigszins zijn verbe terd. Hiermee is echter het grenso verschrijdend wegvervoer, aldus de heer Hooykaas, nog niet uit de ge- varenzóne geraakt. Moeilijkheden Door het toegenomen vervoer de den zich moeilijkheden voor, met name bij de hoeveelheid Duitse rondritmachtlgingen. Eind vorig jaar deed de Duitse regering nog eens uit de doeken op grond waar van dit land meent een verdere groei van het (Nederlands) wegver voer te moeten beletten. Genoemd werden een te zware belasting von het wegennet, de hoge kosten van onderhoud en aanleg daarvan, mi lieuvervulling en ongevallen. De heer Hooykaas noemde het standpunt van Duitsland een ern stige bedreiging voor de ontwikke ling van een gemeenschappelijk Europees vervoersbeleid, dat zal lelden tot een ernstige aantasting van de Nederlandse belangen. Tariefsverhoging Het enige tarief dat aan de geste gen kosten werd (kon worden) aan gepast, was het tarief Grensover schrijdend Vrachtautovervoer Voor de gestegen kosten tengevol ge van het arbeidsvoorwaardenbe leid 1977 en eventuele verdere kos tenstijgingen zal binnenkort op nieuw een verzoek tot verhoging van het tarief worden ingediend. De verhoging van de bilaterale ta rieven liet op zich wachten. Sinds het van kracht worden van deze tarieven in 1971 werd alleen het Benelux-tarief op 1 maart 1976 met 15 procent verhoogd. En dit, zo zei de heer Hooykaas, terwijl op grond van het kostenpeil midden 1975, al verhogingen van 37 tot 90 procent noodzakelijk waren. Hierbij komt dat de tarieven voor het vervoer op Duitsland, Frankrijk en Italië, on danks herhaalde verzoeken om ver hoging, in het geheel niet werden aangepast. Wil een ondernemer onder deze omstandigheden nog een positief resultaat behalen, dan ls hij bijna genoodzaakt wettelijke voorschrif ten te overtreden, aldus de heer Hooykaas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19