Machtsgreep PEC steunt op professionele organisatie MEER WOORDEN DAN DADEN Vitesse pleit voor vaste subsidie Ryszard Szurkowski uit de leiderstrui Boudewijn Maat weer terug in honkbalteam deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd Van Ginkel: 'In het eerste seizoen mikken we op de middenmoot' Selectie voor Jong Oranje Winst Bulgarije Schorsing voor Russische jury Na onregelmatige sprint in Milkrace Ernie Meyers breidt selectie uit Dreigementen beheersen transfermarkt volledig J Weekblad DONDERDAG 2 JUNI 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 11 - RH 13 door Johan Woldendorp ZWOLLE Voor de derde keer probeert PEC/Zwolle via de energie-vretende na-competitie naar de eredivisie te promove ren. Tweemaal mislukte dat plannetje, maar nu blijkt de Zwolse club gewonnen in de race te liggen. Na twee wedstrijden koestert de bekerfinalist al een rustgevende voorsprong van twee punten. En dat wordt in de Overijsselse hoofdstad als een belangrijke morele oppepper gezien. Na de nederlaag tegen FC Twente in de eindstrijd om de KNVB-beker en het verspelen van de eerste- divisietitel aan Vitesse, had men in het PEC-kamp op een fatale inzinking gerekend. „We hebben ons afgevraagd, hoe de groep die twee tikken zal opvangen", bekent zakelijk leider Henk van Gin kel. „Met name het kampioenschap van Vitesse kwam voor ons onver wacht." PEC/Zwolle is organisato risch volwassen genoeg om zich in het onbekende eredivisie-avontuur te storten. In de bestuurskamer van het sportpark staart een grote teke ning van de noodzakelijke uitbrei ding van de accommodatie iedere belangstellende uitdagend aan. Het is de bedoeling om alle bezoekers een overdekte zit- of staanplaats aan te bieden, terwijl kunstlicht de mo gelijkheid open moet houden om op de zaterdagavond een optreden te verzorgen. Van Ginkel; „We voelen er erg veel voor om onze thuiswed strijden naar die avond te verschui ven. Rond Zwolle wonen tal van principiële mensen, die op zondag niet naar PEC gaan, maar daar op een andere dag graag toe bereid zijn. Dat heeft de bekerwedstrijd tegen MW (op een woensdagmiddag red.) ons duidelijk gemaakt." PEC/Zwolle. dat in het bijna voltooi de voetbalseizoen alom bewonde ring afdwong, wenst eventueel ook in de eredivisie niet het leven van een anonieme, nauwelijks aan sprekende club te leiden. Het obliga te handhaven van de moeizaam ver worven positie, dat debutanten zich graag laten aanleunen, staat niet in ZEIST Jong Oranje zal van 10 tot 21 juni in Toulon (Fra) deelnemen aan een internationaal toernooi. Bondscoach Arie de Vroet heeft voor dat toernooi woensdag zestien spelers geselecteerd. Het zijn; Si mon Tahamata, Johnny Dusbaba (beiden Ajax), Leo de Leeuw, Heini Otto (beiden FC Amsterdam), Johnny Metgod. Leo Ursem (beiden AZ '67), Ronald Budding (Feye- noord), Ronald van Poucke (Ander- lecht). Martin Jol (FC Den Haag), Gerry Damen (NAC), Jan Hendriks, Jan Peters (beiden NEC), Piet Ver meulen (Roda JC), Jan Endeman, Martin Koopman (beiden Go Ahe ad) en Frans Hoek (Volendam). SOFIA In een wedstrijd voor groep vijf van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Bulgarije met 2—1 gewonnen van Ierland. Bij de rust leidde de Bul gaarse ploeg al met 1—0 door een treffer van Panov. In de tweede helft bracht Givens de stand op 1—1, voor Zeliazkov de winnende treffer scoorde. Stand in groep 5; Bulgarije 2 1 1 0 3 4-3 Frankrijk 3 1113 4-3 Ierland 3 1 0 2 3 2-4 Coach Vaclav Jezek heeft het zeer moeilijk met de voorbereiding van het Tsjechisch elftal op het toernooi om de wereldtitel. De Tsjechen speelden tot gisteren dit jaar vier wedstrijden en verloren vier keer. Gisteren speelden de Tsjechen in Ostrava gelijk tegen een jonge Oos tenrijkse ploeg. Tienduizend toeschouwers floten de Tsjechten uit toen zij het veld verlieten, zonder tot een doelpunt te zijn gekomen. Jezek had dit keer vier ervaren spe lers uit het team gelaten. Maar ook zonder Jozef Pivarnik, Marian Mas- ny. Ladislav Petras en Antonin Pa- nenka konden de Tsjechen niet im poneren. PARIJS De ISU, de Internationa le Schaats Unie heeft besloten Rus sische juryleden voor een jaar uit te sluiten van wedstrijtfcn kunstrijden. De schorsing gaat op 1 januari 1978 in. De reden voor de schorsing is het feit dat de Russische juryleden bij recente wedstrijden bevooroordeeld waren. Volgens ISU president Jac ques Favart heeft de ISU al enkele jaren in de gaten dat de Russische juryleden hun eigen landgenoten bevoordeelden De beslissing van de ISU betekent dat er geen Russische juryleden zullen zijn bij de komende wereld- en Europese kampi oenschappen Favart wilde verder niet ingaan op het besluit Rusland heeft de grootste schaatsbond ter wereld en die levert jaarlijks zowel bij de heren als bij de dames de beste kunstrijders. het draaiboek, dat Van Ginkel en PEC-voorzitter Van der Wal hebben volgeschreven. De eerste: „Wanneer we promo veren, willen we ons zodanig verster ken, dat we er niet in een jaar weer uitvliegen. Dat zou tien jaar noeste arbeid in een keer kapot maken. In het eerste seizoen mikken we op de middenmoot. Daarna proberen we ons op te werken naar de top. Het voorbeeld van AZ'67 staat ons daar bij het duidelijkst voor ogen, al wil len we ons niet vastpinnen op een zoveeljarenplan." Henk van Ginkel is van mening, dat PEC/Zwolle niet alleen organisato risch, maar ook speltechnisch rijp is voor de begeerde sprong naar het voetbal-walhalla. „Dat laatste wordt in ieder geval beweerd door mensen, die het weten kunnen. Qua organisatie was PEC er vorig sei zoen nog niet aan toe. Nu wel. Ik heb hier in Zwolle meer dan een dag taak. Vorig jaar juni wist ik nog niet, dat ik bij PEC in dienst zou treden (Van Ginkel was verkoop-leider bij een Amsterdamse bouwonderne ming - red.), maar ik heb hier een ontwikkeling doorgemaakt, waar een ander tien jaar voor uit kan trekken. Wij zien PEC puur als een bedrijf. Wanneer het werk, dat ik doe in de avonduren door vrijwilli gers opgeknapt moet worden, kun je nooit een gezond fundament voor het bedrijven van betaald voetbal storten. Ik kom zelf uit Laren. Daar is een hockeyclub met duizend leden. Ook zo'n club kan eigenlijk niet meer door amateurs worden geleid." PEC/Zwolle ontvangt naast een be scheiden gemeentelijke subsidie (150.000 gulden per jaar) steun van het bedrijfsleven. Voorzitter Van der Wal „kietelde" het gemoed van de werkgevers uit Zwolle en omgeving onlangs door een pompeus aandoen de feestavond voor de jet-set van de Overijsselse hoofdstad te organise ren. Tévé-corifeeën als Mies Bouw man en Willem Duys werden zelfs naar het oosten gesleurd om het exclusieve gedoe extra aan te kle den. Een andere, discutabele manier om veel geld te vangen, was het drastisch verhogen van de entreebe wijzen voor de eerste thuiswedstrijd in de na-competitie: dertig gulden voor een stekkie op de ere-tribune en drie spijkerharde rijksdaalders voor een ordinaire staanplaats. Wat het laatste betreft heeft Van Ginkel de klok haastig teruggedraaid. Hij legt uit: „We moeten als iedere club proberen om van de recette rond te komen. Accommodatie is daarvoor op dit moment niet toerei kend. Daarom hebben we een drin- ARNHEM Het bestuur van het pas naar de eredivisie gepromoveerde Vitesse heeft een rapport (Balans '77) aan het gemeentebestuur van Arnhem uitgebracht. Daarin wordt gepleit voor continuering van subsi die over een langere termijn. Twee seizoenen geleden kreeg Vitesse een subsidie voor een termijn van drie jaar. In het rapport wordt de voorkeur gegeven aan een subsidie periode van vijf jaar. Om de stabiliteit binnen de vereniging te waarborgen en opdat het voortbestaan van het betaalde voetbal in Arnhem niet periodiek ter discussie behoeft te worden gesteld, verdient het volgens het Vitesse- rapport eigenlijk aanbeveling om de subsidie als een jaarlijks terugkeren de post op de gemeentebegroting te plaatsen. Men dringt er tevens bij de gemeente op aan om financiële bemiddeling bij de aanschaf van een lichtinstallatie in het stadion Monnikenhuizen. Een eventuele fusie met een of meer Gelderse clubs wordt in het rapport geen haalbare kaart geacht. PEC's Joeri Banhoffer ontwijkt een sliding van Kees van de Munnik van Excelsior tijdens de strijd van afgelopen maandag die PEC aan een riante positie in de na-competitie hielp. SHEFFIELD De Poolse we reldkampioen op de weg van 1975, Ryszard Szurkowski (31), was woensdag in de Milkrace de grote verliezer. Na de derde etappe, die over 106 kilometer van Leicester naar Sheffield voerde, werd hem de overwinning in de spurt van het peleton door de jury ontnomen. Hij zou zijn directe tegenstander Pervejev uit de Sovjet-Unie, die door het besluit van de jury tot winnaar werd uitgeroepen, hebben gesneden. Bovendien kreeg Szurkowski in het algemeen klassement een straftijd £aier(lagV06lDal van een minuut, hetgeen hem van de leiding in het klassement terugwierp naar de 56e plaats. Een tweede Pool se favoriet. Bieniek, raakte bij een valpartij betrokken en eindigde de etappe op een achterstand van een minuut. Amandsberg. Hij had twee secon den achterstand op winnaar Jean Stevens, die de 150 kilometer afleg de in 3 uur en 30 minuten. Gerrie Knetemann werd vijfde. 1 Stevens (Bel.) 150 km In 3 uur en 30 minuten. 2 F ons van Katwijk (ned) op 2 sec 3 Van den Haute (Bel) z t.. 4. Van Roosbroek (Bel) XL. 5 Knetemann (ned) z t.. 10 Kuiper (Ned) z t 18. Schuiten (Ned) z t22 Allng (Ned x.t 23 Karstens (Ned) z.t.. 25. Holst (Ned) z t. 29 Hordijk (Ned) z L. 30 Van Oerwen (Ned) z.t ZEIST IJsselmeervogels en DO- VO spelen zaterdag 4 juni de eerste wedstrijd voor het landskampioen schap zaterdagvoetbal. De ontmoe ting begint om zeven uur. Een week later, zaterdag 11 juni. volgt om vier uur de return in Veenendaal. gend beroep op de gemeente gedaan om ons sportpark aan te passen aan het niveau, waarop wij graag willen spelen. Er zijn onvoldoende zitplaat sen, terwijl juist de vraag naar die categorie stijgend is. Ondanks het feit, dat we op allerlei fronten heb ben gestreden, verdienen we dit sei zoen nauwelijks iets extra's. In de na-competitie kunnen we een winst je van dertigduizend gulden maken, maar dan moeten we een gemiddel de van achtduizend toeschouwers halen. In de wedstrijd tegen MW bleven we al onder dat moyenne. Vandaar, dat we bij voorbaat besloten hebben om de toegangsprijzen te verhogen. De overdekte sta-tribune bleek in dat kader de bottleneck te zijn. Het gevolg was, dat de sfeer uit het sta dion wegvloeide. Die stemming is belangrijk voor de spelers. Hoewel de begroting het niet toelaat, heb ben we toch gemeend om de prijzen voor de staanplaatsen te verlagen." Deze explicatie is geen blauwdruk van de kreten, die door sommige andere clubs worden geslaakt. Die plegen de winst van de promotie- strijd op de aankoop van één speler te taxeren. Van Ginkel: „De kosten zijn hoog. De premies gaan gewoon door, de huur van het stadion (vijf tien procent van de recette - red.) ook, terwijl we ons wel voor iedere wedstrijd in een trainingskamp te rugtrekken. De bekerstrijd heeft tot de halve finale veel geld gekost. Dankzij de eindstrijd kunnen we de kosten ongeveer dekken." Op de begroting van PEC prijkt ook een hoge salarispost. Liefst acht spelers danken hun smakelijk beleg de boterham uitsluitend aan eerste divisie-voetbal. Van hen vertrekt in ieder geval de van FC Amsterdam gehuurde Deen Bjarne Petersen. Hij wordt in zijn vaderland belasting ambtenaar. Het afscheid van de in ongenade gevallen doelman Peter Gerards is eveneens aanstaande. Ronald Hendriks geniet belangstel ling van enkele Nederlandse clubs. Herman Heskamp tenslotte, is deze week weer afgereisd naar Frankrijk. Hij heeft voor twee seizoenen onder dak gevonden bij Avignon, de club die hem in oktober vorig jaar rücksichtslos op de keien zette. AMSTERDAM (ANP) Boudewijn Maat, de aanvoerder en eerste honkman van landskampioen en bekerhouder Nicols, is terug in de selectie van het Nederlands honkbalnegental, dat in juli in het Pim Mulierstadion in Haarlem zal proberen de Europese titel op Italië terug te winnen. Maat nam afscheid van de nationale selectie in 1974, toen Nederland voor de tiende maal Europees kampioen werd. Naast Maat heeft de Ameri kaanse coach Ernie Meyers, die en kele dagen geleden in ons land arri veerde om de ploeg voor te bereiden op het toernooi om het Europees kampioenschap, na overleg met de beide coaches Hamilton Richardson en Leen Volkerijk nog vier man aan de selectie toegevoegd: korte stop Arnold Smith (Amstel Tijgers), ach tervanger Frank van Rest (ADO), achtervanger Tico Fleming (Quick) en werper Tom Geestman (De Spar taan). De selectie bestaat nu uit twintig man, omdat drie spelers van de voor lopige selectie deze hebben verlaten om verschillende redenen: de wer pers Charles Urbanus (armblessure), Nol Beenders (privé redenen) en tweede honkman Frank Smit, die zich niet in vorm voelt. Ter voorbereiding op de Europese titelstrijd speelt de Nederlandse ploeg vier wedstrijden. Op 15 juni in Utrecht tegen Midden-Nederland, op 29 juni in Haarlem tegen een Ameri kaanse selectie met het fenomeen Hank Aaron en op 6 en 13 juli tegen The California Stags, respectievelijk in Haarlem en Den Haag (Storks- veld). Voor de Nederlandse ploeg was het geen slechte dag. Drie van hen sprintten zich bij de eerste acht - Ad Tak, Toon van der Steen en Bert Scheuneman - waardoor Nederland niet alleen het dagploegenklasse- ment won, maar ook in de algemene ploegenrangschikking de eerste plaats opeiste. Bert Scheuneman steeg door de de klassering van Szurkowski een plaats in het algemeen klassement en ls nu derde met een achterstand van twee seconden op de nieuwe drager van de gele trui, de Brit Ian Hallam. Derde etappe 1 Pervejev (Sov) 106 kilometer in 2 uur. 38 minuten en 5 seconden. 2 Szurkowski (Pol) z.t.. 3 Downs (Obr) X-t. 4. Tak <Ned) x t5. Bell (Nze) z t, 6 Scheunemann (Ned) z.t 8 Van der Steen (Ned) z.t. DagploegenkJassement: 1 Nederland 7 54,15. 2. Oroot-Brtttannie A z.t.. 3. Sovjet-Unie z.t Algemeen klassement: 1. Ion Hallam (Gbr) 10 uur 21 minuten en 17 seconden 2 Vaclav Vondracek (TsJ) op 1 seconde 3 Bert Scheune man (Ned) op 2 seconden 4. Steve Lawrence (Gbr) op 3 seconden 5. Franclszek Ankudowicz (Pol) z.t. 6 Said Soesoajnov (8ov> z t DAUPHINE LIBERE De Fransman Jean-Pierre Dan- guillaume heeft de derde etappe van de Dauphiné Libéré gewonnen. Hij legde de 204 kilometer van St. Etien- ne naar Montceau les Mines af in 5 uur, 38 minuten en 32 seconden. Daarmee had hij een voorsprong van een seconde op het peleton waarvan de Belg Patrick Sercu de sprint won voor de Ier Sean Kelly. De Fransman Bernard Hinault blijft leider in het algemeen klassement. FONS VAN KATWIJK Fons van Katwijk is tweede ge worden in een wegwedstrijd voor profs in de Belgische plaats St. De finale van de KNVB-beker zater dagvoetbal tussen Volendam en OWIOS wordt zaterdag 4 juni in Harderwijk gespeeld. Aanvang vier uur. <ADVERTENTI£i Euthanasie in nieuwe fase? Een Amsterdamse arts die een ongeneeslijke kankerpatiënte met haar instemming voor eeuwig in slaap bracht, heeft met onjuist gehandeld Aldus het Medisch Tuchtcollege, dat bij zijn oordeel geheel aan de gangbare normen inzake euthanasie voorbijging Een opzienbarend verhaal van P van der Ei|k door Matty Verkamman AMSTERDAM - Het betaal de voetbal beleeft momenteel weer de jaarlijks terugkeren de strijd van loven, bieden en dreigen. Anders gezegd: de transferperiode. Sinds enige jaren is de transfertermijn weliswaar aanzienlijk uitge breid (tot 10 wedstrijden voor het competitie-einde) maar in de zomermaanden is er toch steeds weer sprake van een piek. De al dan niet meer jarige contracten, lopen door gaans in de zomer af. Hetgeen vaak betekent dat nieuwe verbintenissen in deze maan den moeilijk tot stand komen. Vooral dit jaar. De financiële nood in het betaalde voetbal, zelfs bij de topclubs, heeft daar veel, zo niet alles, mee te ma ken. Zelfs ooit onaantastbaar lij kende clubs als Ajax en Feyenoord moeten na de alsmaar dalende toeschouwersaantallen bezuinigen. Voor het eerst eigenlijk beseffen ook de grote clubs dat de perioden van forse handgelden en dito sala rissen afgesloten dient te worden, althans, men ziet in dat de loonkos ten meer op de inkomsten, voorna melijk recettes, afgestemd dienen te worden. PSV blijkt daarbij ten opzichte van de concurrenten toch weer in een voordelige situatie te verkeren. Ma nager Ben van Gelder heeft met RUUD GEELS praktisch alle selectiespelers reeds nieuwe contracten afgesloten. Ofschoon Van Gelder die inbreng doorgaans relativeert, zal de steun van een machtig concern als Phi lips ongetwijfeld wel iets te maken hebben met dat snelle „succes". In Eindhoven zal men altijd net iets meer kunnen doen, dan in Amster dam en Rotterdam. Via het kapi taal van de zeer bemiddelde broers Molenaar kan runner up AZ'67 zich trouwens ook één en ander permit teren, waar het transfers en salaris eisen betreft. Die betrekkelijke koerswijziging bij met name Ajax en Feyenoord betrekkelijk omdat een club als Feyenoord zich toch nog danig op de transfermarkt roert heeft tot veel onrust bij de (top)spelers ge leid. Speciaal de Ajacieden roepen op dit moment bijkans in koor, dat ze onbehoorlijk worden behandeld. Piet Schrijvers heeft de Meer zelfs al woedend verlaten. De 30-jarige doelman is boos, nu het tot voor kort zo gebruikelijke handgeld bij het ondertekenen van een nieuw contract misschien achterwege blijft. De international dreigt met een terugkeer in de bouw. Een niet geheel origineel dreigement overi gens. In 1974 maakte hij de leiding van zijn toenmalige werkgevers FC Twente eveneens op die manier aan het schrikken, toen de transfer naar Ajax lange tijd vastzat. In de praktijk vallen dergelijke dreige menten trouwens reuze mee. De soep wordt practisch nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat neemt echter niet weg, dat Ajax inmiddels is geschrokken van het regiment méér-eisende spelers. Nog voor de club zaterdag voor een vriendschappelijke wedstrijd naar Israël afreist, wil voorzitter Jaap van Praag de huidige problemen met de ledenraad bespreken. De belangrijkste kwesties zijn naast Schrijvers, de eisen van de verdedi gers Johny Dusbaba (mogelijk naar Anderlecht) en Ruud Krol en de aanvaller Tscheu-La Ling. Topscorer Ruud Geels is boos dat Ajax een transfer naar Anderlecht vanwege de vraagprijs (2 miljoen) onmogelijk heeft gemaakt, maar schikt zich inmiddels in zijn „lot". Geels, die nog een jaar onder contract staat, dient zijn contract waarschijnlijk gewoon uit. Dat laatste het uitdienen van een door de speler notabene zelf gesig- WIM RIJSBERGEN neerde overeenkomst is tegen woordig al heel wat in het prof voetbal. Met verwijzing naar een mogelijke positieverbetering, wil een steeds groter aantal voet balprofs voortijdig van een contract worden verlost. Door gaans is er in zo'n geval „buiten landse belangstelling" in het geding. Tot vervelens toe wordt er naar Belgische en Spaanse clubs verwe zen. Wijs geworden door de prak tijk in de afgelopen jaren, laten de Nederlandse clubs die zogenaamde belangstelling intussen meer en meer op zich af komen. Waar met name het commerciële arbeidsbe middelingsbureau Inter Football hoe dan ook gebaat bij grote activi teit op de transfermarkt regel matig met die buitenlandse inte resse schermde, blijkt het emplooy over de grens nogal tegen te vallen. Tot dusverre is er dit seizoen nog niet één Nederlander naar Spanje getransfereerd. Zelfs de in enkele dagbladen al breed uitgemeten transfer van Barry Hulshoff naar Betis Sevilla, staat nog altijd op losse schroeven. Hulshoff is geheel afhankelijk van het vertrek van een andere buitenlander, Attilla Ladlnsky, bij de Spaanse club. Ook de overgang van klasse spelers naar de Belgische competi tie stagneert. In België komt men. onder druk van bondscoach Ouy Thijs bijvoorbeeld, langzamerhand tot de overtuiging dat het autoch tone spelersmateriaal óók kwaliteit heeft. Het aantrekken van buiten lands, vooral Nederlands, talent gold tot voor kort bij de meeste Belgische clubs bijna als een sta tussymbool. Maar daar lijkt toch verandering in te komen. Tot nu toe heeft alleen de klasserijke Spartaan Henni Michilsen een contract bij een Belgische club, Waregem, ondertekend. Ook het gegeven van die slinkende bereidheid vanuit het buitenland om forse transferbedragen neer te tellen, steunt de Nederlandse clubs in het verlangen naar enige verso bering. Rijsbergen. Kreuz, Krol. Ling, Dusbaba, Geels misschien spelen allen volgend seizoen wel weer bij hun huidige werkge vers Politiek in de jaren '80 Joan Smithuis analyseert de verkiezingsuitslag (..De KVP blijft een kwetsbare dochter"), en Rob Vermaas reconstrueert de zaak-Aantjes (,,Hij werd het slachtoffer van twee ARP-ers") die ook Piet Steenkamp met onberoerd liet („Ik heb er de halve nacht van wakker gelegen") Gijzelingen P van der Eijk, Ton Oosfveen en Joan Smithuis over drie groepen wanhopigen daders, slachtoffers en crisiscentrum Bevorderen de gijzelingen het racisme7 Prof Kobben - ie gesprek met Jet Kunkeier - vreest van wel Opera: Axel Wagner. Salie, het symbolisme, de Rozenkruisers, kortom de hele erfenis van de vorige eeuw, vermengd mei verschijnselen van nu Dat is de opera Axel, die volgende week m premiere gaat Jos van Leeuwen dook scenarioschrijver Harry Mulisch na in een surrealistische schimmenwereld Bon voor proefabonnement 5 Mieken de Ti|d voo» 5 gulden Oneial te koop t 2 2b j^^bonoemenIen iel 021 - 23 39 84

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13