Zestig bevolkingsgroepen vormeri samen Ivoorkust Aan toerisme wordt al veel gedaan IP Bijna miljoen gastarbeiders werken op de plantages AKTIEVE BEZORGERS/STERS Eén partij Tot 39 jaar Hotels Hogere produktie Godsdienst BIJVERDIENSTE De spanning over de uitslag van je examen is nog niet voorbij Boekhandel Paagman ASSISTENT(E) BOEKHANDEL PAAGMAN DONDERDAG 2 JUNI 1977 TROUW/KWARTET H 11 Een van onze redacteuren ver bleef, voor een bezoek aan het enige blindeninstituut in Franstalig West- Afrika. korte tijd in Ivoorkust. Lang genoeg echter om in een momentop name weer te geven, hoe één van de economisch snelst groeiende landen uit de derde wereld in ontwikkeling is. door Ger Lak Op 7 augustus 1960 verkreeg Ivoorkust de onafhankelijkheid. De hoogste gezagsdrager in die dagen staat nog heden aan het hoofd van de regering, de 71-jarige president Félix Houphouet-Boigny. Zijn huidige ambtstermijn van 5 jaar loopt al in 1980. President Félix Houphouet- Boigny had dezer dagen in Genève een onderhoud van vier uur met premier Vorster van Zuid-Afrika. De president is één van de woordvoer ders van het gematigde blok zwart Afrikaanse landen. Vorster weiger de na afloop te zeggen of de ontmoe ting betekende dat Zuid-Afrika op nieuw gaat proberen de betrekkin gen met zwart Afrikaanse landen te verbeteren. In het verleden heeft de president van Ivoorkust bij pogingen daartoe een belangrijke bemiddel- lende rol gespeel.d Het land is sterk in beweging, hoewel het politieke klimaat zeer stabiel is. De buitenlandse politiek blijft geo riënteerd op Frankrijk en het Wes ten en men staat vrede en neutrali teit voor Afrika voor. Ivoorkust is lid van de Organisatie Afrikaanse Een heid. Op de laatste topconferentie van de Franstalige Afrikaanse lan den is voorgesteld dat men, naar het voorbeeld van de Gemenebestlan- den, regelmatig bijeen zal komen gezien de gezamenlijke economische belangen en de etnische en culturele overeenkomsten. De Franse presi dent, Glscard d'Estaing, heeft alle mogelijke economische en desnoods militaire hulp beloofd. Van de Russen moet Ivoorkust niets hebben. President Houphouet- Boigny: „Krigen de communisten macht over Afrika, dan kan Europa economisch gewurgd worden. Afrika heeft de grondstoffen, het Westen de technische kennis. Wij samen kun nen honger en armoede uitbannen". De president is tevens erepresident van de enige partij in het land, de democratischa partij van Ivoorkust, PCID. Het parlement kent alleen de Eerste Kamer. De regering telt 17 ministers van wie een mulattin, Je anne Gervais, de vrouwenzaken be hartigt. Opmerkelijk is de strakke partij-organisatie die weinig lijkt te verschillen van de communistische. Uiteraard is de leer anders. De partij heeft overal greep op. het politiek bureau telt dertig man en trouw aan de PCDI gaat voor alles. De tweede grote man in het land is Philip Yacé, president van de natio nale vergadering en tevens secreta ris-generaal van de partij. Hij staat als opvolger te boek, men vreest ech ter dat gezondheidsredenen te zijner tijd een belemmering daarvoor zou den kunnen zijn. Er verschijnt slechts één krant In het hele land. De „Fraternité Matin" heeft elke dag links bovenaan pagi na 1 een motto, gegeven door de president zelve. Dit partijblad bevat naast het uitgebreide nieuws over handel en wandel van de overheid ook veel gemengde berichten en sport. Een speciale rubriek geeft een afschrikwekkend voorbeeld voor hen die lange vingers hebben: wie ter waarde van vijfduizend gulden steelt, kan tien Jaar tuchthuis en een zeer hoge boete krijgen. Voor gastar beiders kunnen nog hoger tatieven gelden. Volgens de laatste gegevens heeft de republiek Ivoorkust ruim vijf mil joen inwoners. Het land is negen maal zo groot als Nederland. Wonen er bij ons 406 mensen per km', hier zijn dat er 15. Een tweede vergelij king die veel meer tot nadenken stemt: onze gemiddelde levensduur is 73 Jaar, die van een Ivoriaan 39. Er zijn geen geldelijke voorzieningen voor hen, die van werk verstoken zijn. De hoofdstad Abidjan telt elke dag meer inwoners. Stond in onze laatste, recent uitgekomen, encyclo pedie dat het er 500.000 waren, het miljoen is nu ruim overschreven. Arbeid in de stad wordt stukken beter betaald dan op het platteland. De vele duizenden die nu in de krot tenwijken krioelen, kunnen nage noeg niet aan de slag komen. Om te leven heeft men echter aan weinig genoeg, wie iets verdient deelt met zijn lotgenoten. Op deze manier is het moeilijk tot een enigszins econo mische opbouw te komen. Niet ver van de hoofdstad Abidjan zijn, zeven dagen per week, de beroepswassers in touw. Vele kilometers vervoeren zij ,,per schedel" stapeld gekleurde stukken goed, om die op een ondiep gedeelt van de snelstromende rivier te reinigen. Tegen de middag zijn alle heuvels in de omgeving, zover het oog reikt, tot ware lappendekens omgetoverd. De vooruitgang gaat schoksgewijs. Men kan in dit land niet zonder buitenlands kampitaal èn leidingge vende Europeanen. Van de 50.000 zijn dit er minstens 40.000 met de Franse nationaliteit Naast onder komens, die de naam hut nauwelijks verdienen, verschijnen in razend tempo nog steeds hotels waar alle wereldgerechten voorhanden zijn en waarvan verschillende de vijf ster ren voeren. Aan renoveren komt men niet toe. Bulldozers kunnen plotseling te voorschijn komen, een hele woonbuurt verdwijnt (om „hy giënische" redenen) en de bewoners schuiven op naar de bldonvfUo* van Abidjan, de zogeheten t-nzineblik- kensteden. Het klimaat is zodanig, dat verblijf in de open lucht goed mogelijk is. Direct gebrek aan voed sel heeft Inen ook niet, hoewel be langrijke vitaminen en eiwitten ont breken en de eenzijdigheid het sterftecijfer van de jongsten groot maakt. Deze massa is helaas nog niet toe aan een samenleving, die menswaardig genoemd kan worden. In Ivoorkust verblijven grote aan tallen gastarbeiders. Uit Opper Vol ta kwamen er 350.000, uit Mali 250.000 en meer dan 50.000 uit Sene gal. Hun totaal nadert inmiddels het miljoen. Zij allen verrichten landar beid, dat is het laagst betaalde werk. Op nieuwe en vaak enorme planta ges die steeds hogere opbrengsten leveren. Cijfers die de produktie in tonnen aangeven gedurende de Ja ren 1960 tot 1975, illustreren dit: koffie van 136.635 naai- 159.381; ca cao 85.217 naar 240.913; bananen 88.000 naar 187.570; ananas 19.885 naar 220.734 en palmprodukten van 298.121 naar 854.540. Sterke groei vertonen ook de cola noten, katoen, tabak, zonnebloe men, kopra, rubber en de cltruspro- dukten. Ivoorkust, voor 37 procent bedekt met bossen, bezet de derde wereldplaats op het gebied van de palmolie-, koffie- en houtindustrie. De belangrijkste exportprodukten zijn koffie, hout en cacao en vooral ons land is een goede afnemer van het laatstgenoemde. De officiële taal is Frans. Daarnaast kent men de inheemse handelstaal Dioula. Er zijn 60 bevolkings groepen met elk hun stamtalen en vele dialecten. Volken uit het noord en en midden begrijpen elkaar nog Ivoorkust doet veel aan toeris me. Wie hier zijn vakantie door wil brengen, moet er rekening mee houden dat hij in streken met een zeer hoge vochtig heidsgraad terecht kan komen. Dertig graden Celclus in de schaduw doet alle poriën open gaan. Wie niet kan transpireren moet onmiddellijk retour. Naast geldig paspoort en visum zijn Inentingen tegen pokken, gele koorts en cholera verplicht. Ma- larlgplllen slikken moet tot een maand na thuiskomst. Wat valu ta betreft: 1 Franse Frank is 50 Afrtka-Franken (AFR of CFA frank). Het is verstandig Franse franken mee te nemen, vanwege de gemakkelijke Inwisselbaar heid en vaste wisselkoers. Omre kenen in Hollands geld: I Afr. frank is gelijk aan 1 cent. Voor avonturiers en liefhebbers van safari en excursies zijn er mogelijkheden tot deelneming aan tochten die 2 tot 5 dagen kunnen duren. De ene dag onder gaat men de sfeer van een eeuwe noud dorp, de volgende kan men in ultra moderne omgeving wa terskiën. Of zelfs schaatsen op de Abldjaanse kunstijsbaan, de eni ge op het Afrikaanse continent. In dit land. waar in de steden 90 en op het platteland 65 procent van de kinderen zes Jaar ver plicht naar school gaat, zijn on geveer 2000 km. geasfalteerde rijbanen, 15.000 km. secundaire wegen en 19.000 km. door auto's te gebruiken landwegen. Dwars er door, langs wouden en savan nen loopt één (smal) spoorlijn, van Abidjan naar Ouagadougou in Opper Volta, lengte 1145 km. Niet minder dan 15 luchtvaartmaatschappijen laten hun toestellen regelmatig dalen op de nationale luchthaven Port Buet. Overigens is het nog maar de vraag of ontwikkelingslanden zoveel opschieten met het stimu leren van toerisme. Grote hotels zijn doorgaans eigendom van buitenlandse maatschappijen (de winsten gaan weer over de grens), het aanleggen van wegen, vliegvelden enzovoort vraagt veel geld en arbeid wat beter gebruikt had kunnen worden (bijvoorbeeld voor watervoorzie ning op het platteland), terwijl de voedselprijzen door de komst van toeristen vaak snel stijgen, waardoor ze voor de gewone be volking onbetaalbaar worden. Ook geeft het verschil in wel vaart en levenshouding grote spanningen tussen de bewoners van het ontwikkelingsland en de buitenlandse bezoekers. wel. bij lieden uit noord en zuid kunnen de problemen komen. Eén groep kan bestaan uit 200.000 men sen. die vier hoofdtalen plus de dia lecten spreken. De belangrijkste groepen zijn Mandé, Dioula (meest Moslims), Krou, Guere, Dan, Yacou- ba, Gouro, Alladlan, Ebrie, Ashanti. Abron, Agni en Baoule. En £len hebben hun gewoonten en diepge wortelde tradities. Er is geen staatsgodsdienst. 65 pro cent van de bevolking is betrokken bij de inheemse religies. Men kent hoofdgoden en goden van lager rang. De geesten worden met mas kers en beelden getoond. 23 procent is moslim, 12 procent belijdt het christendom en van dat aantal is 87. procent rooms katholiek. Voorou derverering wordt nog in stand ge houden. Dat betekent, dat de daden kunnen bemiddelen tussen goeden en de levenden en dat gaat met geheimzinnige offers en riten ge paard. Zeker 60 procent van de be volking is animlst. Ook als men een andere religie aanhangt, is het be- in LEIDEN kunnen voor de bezorging van het OCHTENDBLAD TROUW nog enkele geplaatst worden. Ook tijdelijke bezorgers/sters voor de vakantietijd kunnen zich nu reeds aan melden. Voor inlichtingen e/o aanmeldingen kan men zich wenden tot de heer M. Overvliet, Richard Holstraat 17, Leiden. Telefoon 071-761033. Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Christelijk Nationaal Vakverbond Utrecht. Ravcllaan 1. Postbus 2475. De spanning om een goede baan te vinden kun je snel vergeten als je nu solliciteert bij Want wij roeken een voor de verkoop die een goede schoolopleiding genoten heeft, graag met mensen omgaat en van afwisse lend werk houdt. Maak een afspraak met de heer B Schmitz. Tel. 070 - 985385 (ma.-vrijd. van 830-1 7.00 uur) of meld je aan bij een van de onderstaande zaken. '«-Grave nhage: Fred. Hendriklaan 217b lel. 070 543700 Oelft: Papt ouwse'aan 236 tel. OtS-139370 Leldschendam: Kamperfoelie 12 winkelcentrum LeMttnhage lel. 070 -271202 Rijswijk: H.Ro*e»teljnpieln42 I/O Stadhui» tel. 070 - 984 0 50 Willem van der Veldenschool Chr. L.O.M. Van Alkemadestraat 7 Rotterdam Gevraagd per 1 augustus a s. of later: a. onderwijzer(es) voor een groep van ca 16 leerlingen b. parttime onderwijzer(es) voor 18 2 dagen per week. Tevens voor onze afd Voortgezet onderwij» (VBO): c. leraar/lerares met onderwijzersakte (evt. LO/MO-akte) voor een groep van ca. 10 leerlingen. d. parttimers Duits wiskunde -. handelskennis voor onderwijs op MAVO-niveau aan kleine groepjes (ca 5 leerlingen) 2 8 3 halve dagen per week MO/LO-akte vereist. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot: A. J Smit. h,d,s.. tel 010-144696 (school) of 01807-18170 (privé). Sollicitatie» te richten aan het bestuur van de schooi, p/a mevrouw J. H. Vos. Witte de Withstraat 23-B. Rotterdam. Rijdend over de hobbelige landwe gen, door dichte bossen en langs vele plantages ontmoet je overal vrouwen en kinderen, die hun las ten op het hoofd vervoeren. Zelden ziet men dat Jonge vrouwen geen kind op de rug dragen. slist niet gezegd dat men niet langer aan alles een ziel of magische kracht toekent. Eveneens kent men vele sekten, de bekendste is het Harrls- me. Na de eerste wereldoorlog ge predikt door William Hade Harris uit Liberia, vele persoonlijkheden zijn lid. De christenen zijn veelal methodisten. In Ivoorkust heeft zich de laatste Jaren een economische omwenteling voltrokken, die ook meer politieke sporen begint na te laten. Binnen een tijdsverloop van tien Jaar zijn ook hier studenten- en arbeidssta- kingen gesignaleerd, nog begin dit Jaar protesteerden de eersten tegen de te autoritaire houding van de Franse leerkrachten. Geweld Is er praktisch niet aan te pas gekomen. „Gepraat kan er altijd worden," is stelregel van de president, die hij Jaren met succes heeft toegepast. Hoewel zijn oproep tot dialoog des tijds met Zuid-Afrika bepaald niet goed viel bij de Afrikaanse organisa tie van eenheid. Félix Houphouet- Boigny. die zijn land krachtig en kapitalistisch bestuurd, heeft een langdurige politieke loopbaan ach ter de rug Als „grondlegger" van Ivoorkust heeft hij een geweldige goodwill, reeds zijn enkele miljoe nen dollars besteed aan het mauso leum in Yamoussoukro, waar men zijn nagedachtenis zal eren. Zover is het nu nog niet, wel staat vast dat zijn opvolger geen eenvoudige taak zal hebben. De grote tegenstellingen tussen rijk en arm zullen moeten worden verkleind, vele toenemende maatschappelijke problemen, de ge zondheidszorg. het grote verschil ln beloning tussen stad en land zijn van hoge orde. De nog groeiende en noodzakelijke Invloed van de blanken wil men toch minstens tot stand gebracht zien. En tenslotte: de werkgelegenheid. Eén miljoen gastarbeiders op een zo gemengd inwonersbestand van 5 miljoen, dat vooral ln de grote ste den moeilijk aan arbeid toekomt, ls een geducht aantal bij de geringe bevolkingsdichtheid in dit uitge strekte land waar de betaling voor landwerk gewoon slecht is en men juist in die gebieden afhankelijk is van voed8elverbouwing voor eigen behoefte. Een «tukje Abidjan in vogelvlucht. Een brede weg slingert zich langs de lagune, voorbij de huizen van de blanken, die de» nachts vaak hun eigen bewaker voor de deur hebben. Elders in de wijken van de meer dan een miljoen tellende hoofdstad wor den de wolkenkrabbers letterlijk uit de grond gestampt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11