lerde Wereld wacht louding van VS af Rhodesië vernietigde kampen in Mozambique Dajan blijft kandidaat Ontmoeting Gromiko en Fachmi onzeker Missionarissen en de Grote Spin larter leest Cuba les >m Afrika-avonturen )otzitting Noord-Zuid-gesprek in Parijs begonnen Trudeau's uit elkaar Salisbury: zeker 28 doden Egypte eist schadevergoeding Volksraadpleging Bangladesj toont aanhang president Indiase trein in rivier gestort: zeker 41 doden JAG 31 MEI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 Nico Kussendrager tIJS De ontwikkelingslanden zijn afwachtend over de houding van de Verenigde Staten op jisteren hier in Parijs begonnen slotzitting van het Noord-Zuid-gesprek tussen arme en rijke len. Amerikaanse minister van Bul- indse Zaken Cyrus Vance hield rede, die in toon verschilde van van zijn voorganger Henry Kis- er, maar in feite weinig werkelij- oezeggingen aan de Derde We- bevatte. Het valt niet tegen, r we moeten afwachten wat er er uitkomt, zo waren de reacties de Derde Wereld gisteravond samen te vatten. Algerije dreig- ;t koffers pakken en opstappen heeft te weinig invloed binnen blok van ontwikkelingslanden het op het ogenblik waar te rankelijk ging Vance in zijn met nning tegemoet geziene rede niet dan de vage toezeggingen zijn voorganger. Hij sprak over Tukheid en groei, maar ook over :u nieuw economisch systeem. "T- gvuldig vermeed Vance te pra- over een nieuwe economische i, een eis van de ontwikkelings- len die hen van een beter inko- i moet verzekeren. Zo'n systeem, :huwde Vance, zal niet hier in deze week worden gebouwd .w dat had ook niemand gedacht. verwachtingen bij de ontwikke- ti;* «slanden voor het verloop van de {tzitting zijn gezien de ervarin- i van de afgelopen twee jaar in irijs weinig hoog gespannen. ^Ontwikkelingshulp he ver ontwikkelingshulp teveel is mallet goed besteed en niet goed ge- ;r Cfuikt, gaf Vance ruiterlijk toe aafced de bewindsman een aantal fei- perilljke toezeggingen over wezenlijke ïen irhoging van de Amerikaanse hulp int de goede wil van de Verenigde aten en de vergoddelijking van de t K 1 van de Wereldbank. Hij herhaal- ?tje de toezegging van 2,5 miljard :t r ilden extra voor de armste ontwik- ir h lingslanden, waarvan de Verenig- Staten dan rond een miljard zou- mm m moeten bijdragen. kaatssecretaris Brinkhorst (Bul- inlandse Zaken) die binnen de uropese Gemeenschap Nederland er in Parijs vertegenwoordigt ees erop dat deze steun boven de -=4begezegde bedragen komt en snel (schikbaar moeten worden ge- eld. Hij wilde echter niet zeggen of at voor Nederland een extra hulp- kspannine zou betekenen en wees Dk wat geërgerd de opmerking on- izijds over een „afkoopsom" voor ontwikkelingslanden van de tnd. Ruw en onbarmhartig noem de bewindsman dat omdat die tra steun naar zijn zeggen enorm igrijk is. grondstoffen êit is echter wel dat bij het begin sin deze conferentie twee jaar gele de verwachtingen veel hoger gespannen waren, met name ook op het punt van de grondstoffen. De ontwikkelingslanden willen daar voor betere en evenwichtiger in komsten. Aan de schommelingen in de grondstoffenopbrengsten moet een einde komen vond Vance, zon der precies uit te leggen hoe dat moet gebeuren. Binnen de UNCTAD (de conferentie voor economische samenwerking en ontwikkeling) vraagt de Derde Wereld een ge meenschappelijk fonds voor grondstoffen waaruit het een groot deel van de verdiensten moet halen. Hij was niet bereid verder te gaan dan afzonderlijke akkoorden tussen producenten en consumenten van grondstoffen, die dan mogelijk moe ten worden samengebracht in een gemeenschappelijk fonds. De derde wereld hecht daar erg aan omdat het vreest dat zonder een gemeenschappelijk fonds er geen akkoorden voor grondstoffen zullen komen die de Derde Wereld het meest nodig heeft, bijvoorbeeld Jute uit Bangladesj of sisal uit Tanzania. Ook menen de ontwikkelingslan den, met name in Afrika, dat zij met een gemeenschappelijk fonds min der afhankelijk zouden worden van op zijn best eén paar grondstoffen, maar het Westen wil daar zeker niet aan. Nadat hij had vastgesteld dat de vrije handel de Verenigde Staten veel werkgelegenheid en uitvoermo- gelijkheden had geboden kwam Vance niet verder dan dat in Génève gewerkt moet worden naar een bete re behandeling van produkten uit ontwikkelingslanden. Energievraagstuk Daarna kwam hij pas te spreken over energie, die toch in feite aanlei ding is geweest voor het hele Noord- Zuid-gesprek. De rijke landen willen een zekere aanvoer van met name olie tegen redelijke prijzen maar dat lijkt binnen de Noord-Zuid- conferentie een beetje uit de boot te vallen. Ook al omdat de grootste verkoper Saoedi-Arabië en de grootste afnemer de Verenigde Staten elkaar de afgelopen maan den hebben gevonden en aan het verder uitvechten van geschillen geen behoefte meer hebben. Het ziet er nu naar uit dat er na afloop van de Noord-Zuld-dialoog, als die lukt, een nieuwe organisatie komt van producenten en consu menten die zich met energie gaat bezighouden. Dat is dan de be langrijkste uitkomst die het overleg in Parijs heeft opgeleverd. Nog twee dagen Er moet nu de laatste twee dagen volgens het programma moet de bij eenkomst morgenochtend aflopen vooralsnog gepraat worden bin nen werkgroepen van ministers van rijke landen die ruwweg samenval len met de groepen ambtenaren die de afgelopen twee Jaar al aan het werk zijn geweest. Het gaat dan over energie met daarin de Verenigde Staten, Japan en Spanje— grondstoffen, ontwikkelingshulp en financiële samenwerking, waarin Zweden en de Europese ge meenschap samenwerken. Namens de Europese Gemeenschap sprak de Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen op het ogenblik voorzitter van de EG die niet verder kwam dan het tegen over elkaar zetten van de tegenstel lingen, die er nog in groten getale zijn binnen dit Noord-Zuid-gesprek. Ook daarop zullen de 19 ontwikke lingslanden die hier aanwezig zijn vandaag reageren. OTTAWA (Reuter) Premier Pierre Trudeau van Canada en zijn vrouw Margaret hebben bekendgemaakt dat zij hebben besloten van tafel en bed te scheiden. Margaret heeft daar om gevraagd. De drie kinderen van het echtpaar blijven bij de vader. Het zes Jaar oude huwelijk van de Trudeau's stond de laatste tijd veel bloot aan speculaties, sinds de 28-Jarige mevrouw Trudeau in maart plotseling voor een week naar New York ging, in het zog van de popgroep The Rolling Stones. Het gerucht ging toen dat zij dat om meer deed dan alleen de muziek. „Margaret staat al haar voor rechten als de vrouw van de eerste-minister af en wenst de huwelijkse staat te verlaten en een onafhankelijke carrière na te streven", aldus de officiële bekendmaking. „Pierre krijgt de zorg voor hun drie zoons, die Margaret zal kunnen be zoeken wanneer zij wil. „Pierre legt zich met spijt bij Marga rets besluit neer en belden bid den dat hun scheiding zal lel den tot een betere verhouding tussen hen beiden". SALISBURY (Reuter, UPI, AP) Rhodeslsche troepen zijn het afgelopen weekeinde Mozambi que binnengevallen en hebben drie kampen van zwarte nationalistische kampen vernield. Volgens het Rhodeslsche leger zouden 28 guerrillastrijders om het leven zijn gebracht bij de actie. Volgens de Mozamblkaanse radio was de actie van de Rhodeslsche troepen „de hevigste tot dusverre". Al geruime tijd dringt het leger van Ian Smith in het kader van „defen sieve aanvalsactles" door op het grondgebied van de omliggende zwarte staten, die nationalistische 'strijders huisvesten. President Ka- oenda van Zambia beschouwt zich als gevolg van de Rhodeslsche poli tiek in staat van oorlog met Salis- Napalm opperbevel lp Salisbury aangeduid als „een hoofdkwartier en een be voorradingsbasis", die van vitaal be lang waren voor de „terreuraanval len" op het zuid-oosten van Rhode sië. BIJ deze acties zouden acht nati onalisten zijn gedood en een grote groep wapens zijn vernietigd. Aan Rhodeslsche zijde zouden geen do den zijn gevallen. Zondag bestormden de soldaten van Smith een „goed geoutilleerd basis kamp" bij Chlcualquala. vijf kilome ter over de grens met Mozambique. Daar zouden twintig guerrilla's zijn gedood. Gisteren volgden aanvallen op twee bases in het gebied rond Mapai, 95 kilometer over de grens. De kampementen werden door het Volgens Mozambique hebben vlieg tuigen uit Rhodesië in de provincie Tete dorpen met napalm bestookt toen Mozambikaans luchtafweer de toestellen beschoot. Er zijn geen ge gevens verstrekt over slachtoffers. De Mozamblkaanse leiders meldden ook dat in Tete twee Rhodeslsche gevechtsvliegtuigen en een helikop ter waren neergehaald. Salisbury heeft dit ontkend. De Anglo-Amerikaanse missie, die nieuwe onderhandelingen over een constitutionele regeling voor Rho desië voorbereidt is gisteren na een bezoek van enkele dagen aan Salis bury in de Zamblaanse hoofdstad Loesaka aangekomen. Daar zullen ze deze week onder meer Joshua Nkomo, één van de leiders van het Patriottisch Front ontmoeten. Met Robert Moegabe, die met Nkomo de leiding van het front heeft, hebben ze in Mozambique al een onderhoud gehad. De twee leden van de delega tie, de Brit Graham en de Ameri kaan Low wilden niets loslaten over het verloop van de missie. Als er in zuidelijk Afrika niet langs vreedzame weg meerderheidsrege ringen tot stand komen kan er een mondiaal conflict uitbreken tussen blank en zwart. Dit zegt Shridath Rampal, secretaris-generaal van het (Britse) gemenebest, in een rapport dat hij aan de 36 aangesloten landen heeft uitgebracht. Over tien dagen begint in Londen de 21ste tweejaar; lijkse topconferentie van het geme nebest. Rampal geeft de deelnemers in over weging dat „wij leven in een wereld met conflictstof die niet met enige zekerheid binnen een geografisch keurslijf kan worden gehouden". „Een oorlog in zuidelijk Afrika en een mondiale rassencrisis die daar mee gepaard zou gaan", schrijft de Commonwaelth-topman, „zou ons allemaal rechtstreeks aangaan". „Daarom is het voor alle gemenbest- landen zowel wijs beleid als morele plicht de strijd voor rechtvaardig heid in zuidelijk Afrika te beschou wen als hun eigen strijd en zich in hun eigen belang in te spannen voor een vreedzame overdracht van de macht aan de meerderheid in geheel zuidelijk Afrika". Namibië In de zuid-west Afrikaanse hoofd stad Windhoek is een 26-Jarige ter dood veroordeelde nationalist opge hangen. De gevonniste. Filemon Nangolo. was veroordeeld wegens moord op vier blanken. Hij zou hebben deelge nomen aan een overval op een boer derij in het noorden van dit nog steeds door Zuid-Afrika bestuurde gebied. CAIRO (DPA, UPI, Reuter) De Sowjet-Unle en Egypte zijn er gisteren niet in geslaagd een plaats overeen te komen waar de ministers van buitenlandse zaken van beide landen elkaar kunnen ontmoeten. De ooizaak van de onenigheid is dat Cairo weigert de ontmoeting in Moskou te laten plaatsvinden, zoals was voorgesteld door het Kremlin. TEL AVIV (AP. UPI, Reuter) Terwijl woedende demonstranten ln Israël de straat opgingen om te protesteren tegen de voorgestelde benoeming van de oud-minister van defensie Mosje Dajan tot minister van buitenlandse zaken besloot de rechtse Llkoed-partij om Dajan niet te schrappen van de potentiële mlnlsterslljst. n0ÉtUNSWICK (UPI, Reuter) De Amerikaanse president Jim- ly Carter heeft gisteren verklaard dat Cuba zich „moet onthou- iet*n van inmenging in Afrika" zodat op dat continent de vrede ngi ïvorderd kan worden. Carter zei in de Cubaanse militaire ZO mwezigheid in Afrika een probleem te zien bij pogingen de itwikkelingen op het Afrikaanse continent vreedzaam te doen ïriopen. Afgelopen weekeinde kwam het be stuur van de Llkoed-partij bijeen om zich over de kwestie Dajan te bera den. Immers, nadat verleden week Likoed-Lelder Begin vanuit zijn ziekbed bekend had gemaakt, zon der overleg met zijn achterban, dat Dajan deel uit zou gaan maken van zijn toekomstig kabinet, onstond er zowel binnen de gelederen van de Likoed als daarbuiten een enorme protestbeweging. Tijdens de verga dering van de Likoed wist Begin, die. zondag uit het ziekenhuis werd ont- Llkoed graag een regering wil vor men hadden zich zeer verbolgen ge toond na Begln's bekendmaking ver leden week. Beide groeperingen zijn niet alleen ontevreden over de for mele gang van zaken, namelijk het feit dat de oorspronkelijke beslissing buiten hen om werd genoemen, maar hadden gehoopt dat hun respectie velijke leiders de post van buiten landse zaken zouden krijgen. De mi nister van buitenlandse zaken is te vens vice-premier en zou wanneer dat nodig zou zijn, de opvolger van e president deed zijn uitlatingen een persconferentie op het vlieg- jjjfeld Brunswick bij New York waar Jgjiij zijn vrouw Rosalynn uitgeleide lai,leed. Rosalynn Carter vertrok voor ei„ sn reis langs zeven Latijns- wnerikaanse landen, ndanks zijn kritiek was Carter op- wi mistisch over een verbetering van Amerikaans-Cubaanse betrekkin- jen. „Wij geloven dat er binnen een ,fiaar weken aanwijzingen zullen ko- en voor een verbetering van de I j (trekkingen," aldus Carter, dai e! uid-Korea >gi jcrterter acht de mogelijkheid niet uit- eli| sloten dat er „indien nodig" ter bescherming van Zuid-Korea Ameri- :e »anse kernwapens zullen worden ibruikt als de Amerikaanse troe- en uit dit land teruggetrokken zijn. ver It valt te lezen in het nummer van —«ze week van „US news and world port", waarmee de Amerikaanse esident een vraaggesprek had. i h antwoord op de vraag of de VS Jaar staan „tactische kernwapens" gebruiken ter verdediging van Suid-Korea als de Noordkoreanen Jt land mochten binnenvallen, zei 'Sarter dat het feit dat er in het pstelijke deel van de Stille Oceaan Europa kernwapens aanwezig fjn. de mogelijkheid van hun ge lik, indien dit nodig mocht zijn, houdt. Carter achtte echter „de ategische dekking met Ameri- anse kernwapens plus de steeds erker wordende Zuidkoreaanse rijdkrachten, uitgerust met con- ntionele wapens en gesteund door Amerikaanse luchtmacht en ma- ine. afdoende voor de verdediging (an Zuid-Korea". n verband met de pogingen om lot *n nieuw verdrag over het Panama- tanaal te komen, zei de Amerikaan se president bang te zijn voor moge lijke sabotage in de zone van het kanaal als de VS er niet in zouden slagen met de Panamese regering een nieuw verdrag over de kanaalzo ne te sluiten. slagen, een compromisformule te i^e premier zijn. De benoeming van j 'Dajan valt bovendien bijzonder slecht bij delen van de Israëlische bevolking. Zij stellen de oud- minister van defensie verantwoorde lijk voor de fouten die werden ge maakt tijdens de oktoberoorlog van 1973. Tijdens demonstraties het af gelopen weekeinde (zie foto) werd gesteld dat men „genoeg heeft van Dajan" en werd zijn „verbanning uit de regering" geëist. Gisteren is een delegatie van de Li- vinden waarmee zijn partij akkoord kon gaan. Dajan blijft staan op de lijst politici die mogelijkerwijs tot minister in het kabinet-Begin zullen worden benoemd. Maar een defini tieve beslissing over de benoeming zal pas na het afsluiten van de coall- tiebesprekingen worden genomen. Zowel de Liberale partij die deel uitmaakt van de Likoed als de De mocratische Beweging voor Veran dering van Jigal Jadln waarmee de koed onder leiding van Ezer Weitzman door de Israëlische presi dent Efraim Katzir ontvangen. Dit gesprek vond plaats in het kader van de consultaties over de regeringsfor matie. De Likoed presenteerde Be gin als kandidaat voor de functie van regeringsformateur. Aangenomen wordt dat Begin vrijwel zeker als zodanig zal worden aangewezen. Na afloop van de bijeenkomst liet Weitzman uitdrukkelijk weten dat de Likoed in staat is samen met de Nationaal Religieuze Partij, de Agoedah Israel-partij en de Sjlomzi- on-partij een meerderheidsregering te vormen. Deze uitspraak wordt ge zien als een waarschuwing aan de Democratische Beweging, dat de Li koed niet van hen afhankelijk is voor de vorming van een regering. In de oude stad van Jeruzalem is het afge lopen weekeinde een bom ontploft. Bij de ontploffing in de drukke Da- vidstraat raakten vijf mensen ge wond waaronder twee Israeli's, twee Palestijnen en een Canadese tourist. De impasse werd bereikt in een be spreking tussen de Russische am bassadeur ln Caïro, Wladimlr Polya- kow en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. De Egyptische president, Anwar Sa- dat, zei zondag al dat de ontmoeting, die op 9 en 10 Juni een feit had moeten worden, mogelijk helemaal geen doorgang zal vinden. In eerste instantie was Egypte ak koord gegaan met Parijs of Genève als conferentieplaats. Toen de Sow- jets zonder opgaaf van reden ineens Moskou voorstelden, verwierp Egyp te deze wijziging. Egypte hoopt met de ontmoeting tussen de ministers, de verstoorde betrekkingen tussen belde landen wat recht te trekken om een betere uitgangspositie te verwerven voor een hervatting van de Geneefse con ferentie over het Midden-Oosten, die mogelijk later dit Jaar een feit wordt. Schadevergoeding Op zijn persconferentie maakte Sa- dat verder bekend dat hij een scha devergoeding van 2,1 miljard dollar van Israël zal eisen voor de exploita tie van de olievelden in de 8inal tijdens de acht Jaar dat Israëlische troepen dit gebied ten oosten van het Suezkanaal bezet hebben gehou den. „Wij hebben elke druppel olie die Israël gewonnen heeft, geteld", aldus de Egyptische president. Een kerk van jonge broek jes heeft ln Afrika geen aan zien vindt rector R. van Rossum van de Heerlense Hogeschool voor Theologie en Pastoraat. Hij zegt dat in het juni- nummer van BIJEEN, het blad over kerk, ontwikke lingssamenwerking en het verband daartussen. Van Rossum komt tot zijn uit spraak in een interview over het snel teruglopende aan tal Nederlandse missiona rissen, priesters, broeders en zusters in de derde we reld. Vijf jaar geleden waren het er nog 7354, tegen nu ruim 6000 (een teruggang van meer dan twintig pro cent). En ouder worden ze allemaal: meer dan de helft is tussen de 50 en 65 jaar. Rector Van Rossum vertelt dat ongeveer één derde van zijn studenten wel voor een paar jaar ln een ontwikke lingsland zou willen wer ken. Hij noemt hen „missio narissen nieuwe stijl"; eer der is voor hen al het woord „tractorpaters" bedacht. Maar, waarschuwt drs. Van Rossum, de oude garde mis sionarissen mag niet zo maar vertrekken maar moet eerst de Jongeren in werken. Overhaast vertrek van de ouderen zou ln Afri ka waar de ouderdom zo in ere wordt gehouden verkeerd worden uitgelegd. Andere verhalen ln het mei nummer van Bijeen gaan o.a. over de Nederlandse vrijwilligers en de oosterse christenen. Het zojuist ver schenen juni-nummer be vat artikelen over Oeganda, bijgeloof en het in ere her stellen van de medicijnman (Bijeen, administratie Postbus 33, Deurne, tele foon 04930-3700). Ouderdom Hoe zeer in Afrika de ouder dom ln ere wordt gehouden blijkt uit Bob Papelards boekje PARABELS VAN DE GROTE SPIN. Schier eindeloze gesprekken voer de hij met oude, wijze Afri kanen. Hen allen te zamea noemt hij de Grote Spin, een filosofische grijsaard die de Europese leefwijze vergelijkt met de Afrikaan se. Wij mogen de Afrikanen dan economisch onderont wikkeld noemen, sociaal (wat betreft de verhoudin gen tussen mensen) zijn zij dat zeker niet en kunnen wij nog veel van hen leren. (Een uitgave van Bijeen, en op hetzelfde adres te bestel len voor 7,50). Kerk zijn Daar is ook het vijftien maal per Jaar verschijnende blad van de Informatie dienst van de Nederlandse MISSIERAAD te krijgen. De missieraad meent dat veel informatie uit de ker ken uit de derde wereld blijft liggen en is daarom met dit gestencilde bulletin gekomen. In het vijfde nummer van dit Jaar een studierapport over de vor ming van christelijke ge meenschappen in een uja- maa-dorp in Tanzania. UJa- maa betekent in het Swahili zoveel als uitgebreide fami lieband en wordt ln het Oostafrikaanse land gezien- als basis voor ontwikkeling. Nieuwe vormen van kerk zijn worden uitgeprobeerd ln Ntobeye, waar twee Ame rikaanse zusters deelnemen ,aan het dagelijkse leven in het dorp. Bisschop Mwole- ka van het bisdom Roelen- ge, waarin Ntobeye ligt, meent dat zij zoeken naar een nieuwe vorm van leven van pastorale werkers in de derde wereld. Over TANZANIA gaat ook een nieuwe informatiemap van de NOVIB, met bijdra gen over het Tanzaniaanse socialisme, het bijzondere en op den duur veel belo vende ontwikkelingsmodel, geschiedenis, buitenlands beleid, onderwijs, de rol van de vrouw en de hulp van andere landen. „Betere af stemming van de Neder landse hulp op Tanzaniaan se behoeften blijft dan ook zeer gewenst". (De brochure - uitgegeven samen met het Tanzania comité is voor 5.2* te bestellen bij de No- vlb, Den Haag, telefoon 070-624081. giro 645300). Textiel Tegelijkertijd verscheen een NOVIB-brochure over TUNESIE, die behalve over toerisme en de politieke ontwikkeling vooral oo^ gaat over de economische ontwikkeling, met nadruk op overhevelen van textiel bedrijven vanuit westerse landen als Nederland naar een lage lonenland als Tu nesië. Iets wat niet zonder gevolgen blijft. In derde wereldlanden waar plots westerse bedrijven ko men groeien vaak de sociale spanningen, mensen trek ken naar de fabriek ln de vaak IJdele hoop op werk, mensen met en zonder baantje kijken elkaar met een scheef oog aan en soms wordt de landbouw ver waarloosd. Van de winsten zien de ontwikkelingslan den niet veel, want die gaan direct de grens over. Allerlei aanvullende zaken die nog wat zouden opleveren (ver zekering, vervoer) blijven in het moederland. Veel tex tielfabrieken draaien winstgevende huisnijver heid de nek om en verpes ten het met naar verhou ding toch hoge lonen voor lokale bedrijven die dat niet kunnen betalen en sneuve len. Als de lonen te hoog worden zit het er dik in dat het textielbedrijf weer gaat verhuizen nadat het een aantal Jaren „gastvrijheid" heeft, genoten. (Voor prijs en besteladres: zit beven) Sadat zei dat hij het hierbij niet zou laten. Hij wil ook schadevergoeding van Israël voor de sluiting van het Suezkanaal tussen de Jaren 1967 en 1975. Hij wilde in dit verband geen bedrag noemen en zei alleen dat Egypte zijn eisen zal Indienen op de Geneefse conferentie over vrede in het Midden-Oosten die naar men verwacht ln de herfst zal beginnen. De schadevergoedingen moeten vol gens hem deel uitmaken van een regeling van het conflict in het Mid den-Oosten. Wat de mogelijkheid van een nfeuw olie-embargo tegen het Westen be treft zei Sadat dat hij op het ogenblik nog niet denkt aan een dreigement met het oliewapen. „Ik wil niemand pesten", zo zei hij. „Wij zijn met president Carter overeenge komen dat 1977 het Jaar van de vre de zal zijn. Het vredesproces is ln volle gang. Laten wij nu eerst maar de resultaten afwachten". DACCA (Reuter) Een referen dum, uitgeschreven om de steun van de bevolking van de huidige regering van Bangladesj te pellen, heeft een ruime meerderheid opgele verd voor president Ziaur Rachman. Volgens de eerste uitslagen heeft slechts één procent van de kiezers tegen hem gestemd. De kiezers kre gen de vraag voorgelegd: „hebt u vertrouwen in president generaal- majoor Ziaur Rachman en ln het beleid en het program dat hij heeft opgesteld?" Daarop heeft niet alleen een zeer grote meerderheid van de Inwoners van Bangladesj „Ja" gestemd, ook de opkomst was veel hoger dan werd verwacht. Volgens waarnemers wilde de president zich verzekeren van de steun van de bevolking om een veelomvattend sociaal- economisch program uit te voeren. Waarnemers hadden een grote over winning voorspeld voor generaal Zla, zoals hij in de wandeling wordt genoemd, deels omdat campagne voeren tegen hem was verboden, maar deels ook omdat er inc.erdaad een ruime steun voor zijn bewind in het land UJkt te bestaan. NEW DELHI (Reuter) Minstens 41 mensen zijn omgekomen en 100 anderen gewond toen gisteren de locomotief en vier rijtuigen van een Indiase expres trein in een rivier stortten doordat de brug waarop zij reden inzakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5