Kapers geven iets toe Manbureau voorziet logere werkloosheid Pinksteren 1977 >reekt records ZekerlöO doden bij brand VS Bewegingen Rhodesië vernietigt kampen in Mozambique iet Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Fe hadden 820.000 gasten Eventueel zonder gijzelaars het land uit •mber perspectief voor komende jaren J j :T WEER z*: :ij zonnig Man bekent vrouw (48) te hebben gedood Politie-agent doodgeschoten In deze krant Wereldraad vraagt om tastbare eenheid Carter leest Cuba de les Echtpaar voelt zich met acht adopties nog lang niet klaar Overleden na val in bloemkas Vliegtuig als wapens worden ingeleverd Trouw Niet van gisteren Welkomstvoordeel 'ouw hoort bij u. 35STE JAARGANG NR 10151 - DINSDAG 31 MEI pagina 5 JAVE TROUW KWARTET B V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14.82 (MAAND)- 44.45 (KWARTAAL'- 175.60 (JAAR) fGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK.NO. 23.00 12 574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 in een verslaggever EN HAAG Tijdens het hksterweekeinde hebben 0.000 buitenlanders ons nd bezocht. Met dit aantal jn alle pinksterweekeinden het verleden overtroffen. t recordjaar tot nu toe 1972, toen bijna 800.000 tenlandse toeristen naar is land kwamen. Vorig jaar aren het er „maar" 700.000. »t record van alle paas- en pksterweekeinden staat nog op lam van de paasdagen van 1976, en maar liefst een miljoen bui- planders werden genoteerd. »t grootste deel van de bezoe- rs bestond uit West-Duitsers, grootste trekpleister voor deze risten waren de badplaatsen ïdvoort, Bergen, Noordwijk, twijk, Scheveningen en andere atsen aan de kusten van x>rd-Holland, Zeeland en Zuid- lland. In deze streken waren «t alleen de hotels, maar ook de kampeerterreinen en bungalow parken volgeboekt. In het noorden van het land constateerde men een toenemend bezoek van toeristen uit de Scan dinavische landen. Ook de Neder landers zelf zijn er tijdens de pinksterdagen in grote getale op uit getrokken. De kampeerterrei nen op de Veluwe en in Noord- Brabant waren allemaal zeer goed bezet. Behalve de kust waren er weer de bekende attracties, die veel bezoekers trokken, zoals de Beekse Bergen (51.000 bezoekers) de Efteling en het ponypark Slag haren (beide 40.000 bezoekers), Madurodam (30.000 bezoekers) en het Dolfinarium (20.000 bezoe kers). Hoewel er zich tijdens dit week einde op verschillende plaatsen files voordeden, heeft de politie nergens voor onoverkomelijke moeilijkheden gestaan. In de middaguren van eerste pinkster dag werd het in Zandvoort zo druk, dat de politie over de radio de toeristen liet weten, dat zij beter een andere bestemming konden kiezen. PAGINA 3: Kans op slachtoffers kleiner PAGINA 11: Kerkdiensten over gijzelingen Van onze verslaggevers ASSEN De overvallers van de trein bij Onnen en de school te Bovensmilde hebben de indruk gewekt eventueel wel bereid te zijn om zonder gegijzelden in een vliegtuig te vertrekken. Minis ter Van Agt heeft gisteren echter in een verklaring gezegd dat het bepaald niet zo is dat er een fase is bereikt waarin al een aanvaardbare oplossing in zicht is. Maandagmiddag, de achtste dag van de gijzeling, gebaart een Zuidmolukker. een machinegeweer over de schouder, naar twee niet-geidentificeerde personen in de deuropening van de trein. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie ilit tJ ndf l Iraa »g en vrij zonnig. Matige tot ^krachtige wind uit Noord tot lOOrdrd°ost' Maximumtempera- iat 4 'n ongeveer zestien graden, ir aan de kust enkele graden •gen en overmorgen: •g met flinke zonnige perio- middagtemperaturen om- tks zestien graden. Morgen zon op: 05.27 Zon onder: 21.50 Maan op: 21.16 Maan onder: 05.13 Den Haag In een notitie van het Centraal Planbureau wordt voor 1981 een werkloosheid ge raamd van 250 275.000. De notitie is bestemd voor een commissie van hoge ambtena ren die voor de aanstaande ka binetsformateur een rapportje maakt over de economische stand van zaken. Voorzitter van de commissie is prof. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken. Hij zei vorige week donderdag al in een rede in Brussel dat er „zwart en somber" moet worden aan gekeken tegen de mogelijkheden om de werk loosheid in Nederland de komende AMSTERDAM De 35-jarige Ma rokkaan M. H. die zondag is aange houden op verdenking de 48-jarige mevrouw A. Preschler te hebben ge dood, heeft gisteren een volledige bekentenis afgelegd, zo heeft de Amsterdamse politie bekend ge maakt. De vrouw werd zondagmor gen dood aangetroffen in haar wo ning aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam. De Marokkaan, die met de vrouw samenleefde, had haar In de nacht van zaterdag op zondag na een hooglopende ruzie bij de keel gegrepen. Toen de vrouw daarna bewusteloos was neergevallen was hij het huis uit gevlucht. Volgens eigen zeggen wist hij op dat moment niet dat de vrouw dood was. Een 32-jarige Spanjaard met wie de vrouw op de avond voor haar dood was uitgeweest en die eveneens is gearresteerd, wordt voorlopig nog vastgehouden. Van een verslaggever Tegelen - Het doodgeschoten li chaam van de 46-jarige brigadier van politie H. Ovens uit Tegelen is zondagmiddag gevonden in het bos gebied van de Nederlands-Duitse grens ln Zuid-Limburg. Vlak voor hun ontdekking hadden de wande laars schoten -gehoord. Van de da- der(s) ontbreekt elk spoor. Het regionale bijstandsteam van ge meente- en rijkspolitie in Noord- Limburg is samen met de recherche van Tegelen begonnen met een on derzoek. Ook Westduitse politie functionarissen zijn bij dat onder zoek ingeschakeld. De heer Ovens was zondagmiddag om vier uur weggereden voor een surveillance. Een normale routine- tocht Ruim een uur later hebben wandelaars hem dood gevonden op ongeveer honderd meter afstand van zijn wagen. De heer Hovens was getrouwd en had vier kinderen. jaren terug te dringen. Verwacht wordt dat het zeker nog wel drie weken zal duren voordat de commis sie-Rutten haar rapport voor de ka binetsformateur klaar heeft. De commissie onderzoekt welke maat regelen genomen kunnen worden om de dreigende omvangrijke werkloos heid in de toekomst te voorkomen. Kringen rond de commissie bena drukken dat de cijfers in de notitie van het planbureau daarom nog „zeer voorlopig en oppervlakkig" zijn. Ook minister Boersma zei zaterdag voor de radio dat het „er nogal slecht uitziet met de werkgelegenheid. We zullen daar nog geweldig hard aan moeten werken." Boersma noemde geen cijfers. Hij zei dat het hier gaat om „een eerste concept, dat nog he lemaal in voorbereiding is." Heel weinig Voor drs. Boersma staat al wel vast dat er de komende jaren „heel wei nig overblijft voor lonen en salaris sen, tenzij de collectieve voorzienin gen (overheid, sociale uitkeringen) omlaag gaan. "Maar dat laatste wordt door Boersma afgewezen. Als er zo weinig overblijft, zal volgens Boersma „veel aandacht worden be steed aan herverdeling. Er moet extra zorg aan worden besteed dat degene die weinig heeft, er nog wel wat bij kan krijgen." Vervolg op pagina 3 PAGINA 2: PAGINA S: PAGINA 8: PAGINA 9: Huis ten Bosch neemt plaats in van Drakenstijn MADE EN DRIMMELEN - De 45-Jarige heer A. Pinkers uit Made is zaterdag in een ziekenhuis in Til burg overleden aan hersenletsel na dat hij vrijdag een val had gemaakt door het glas van een bloemkas. Hij was de kas aan het schilderen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De overvallers van de trein en de school ln Drente kun nen eventueel een vliegtuig met be manning ter beschikking krijgen als ze bereid zijn hun wapens in te leveren. Plaatsvervangend secretaris generaal Hylkema van het ministe rie van justitie zei vannacht in het crisiscentrum in Den Haag dat in de gesprekken met de kapers de moge lijkheid van het beschikbaar stellen van een vliegtuig „niet uitgesloten wordt" als ze bereid zijn hun wapens ln te leveren. Behalve die voorwaarde van de au toriteiten gelden er nog twee die inmiddels bekend geworden zijn: de gegijzelden mogen niet mee het land uit, en de bestemming van het vlieg tuig moet bekend zijn. Hylkema liet verder doorschemeren dat het eisenpakket van de overval lers niet als geheel keihard is. In de loop van de afgelopen week zijn op meerdere punten vage concessies gedaan. CINCINNATI (Reuter. UPI, AP) De brand, die zaterdag nacht in Southgate in de Ame rikaanse staat Kentucky de Beverly Hills Supper Club heeft verwoest heeft aan zeker 160 mensen het leven gekost. Aanvankelijk was gevreesd dat 300 mensen in de vlammen wa ren omgekomen. De brand ln het twee verdiepingen tellende gebouw vlak bij de rivier de Ohio duurde zes uren. In het gebouw dat een eetzaal, een danszaal en tien tallen kleinere zalen telde, waren op het ogenblik van de brand 3500 men sen, die voornamelijk waren geko men voor een optreden van de zan ger John Davidson. De oorzaak van de brand is nog niet bekend maar men vermoedt dat zij in een zaal naast de keuken is ontstaan. De ont ruiming van het gebouw verliep aan vankelijk vrij rustig maar toen even later het licht uitviel en de mensen in de dikke rookwolken de uitgangen niet meer konden vinden ontstond een hevige paniek, waarbij velen el kaar onder de voet liepen. Volgens de brandweer had het ge bouw voldoende uitgangen maar wa ren er geen sproei-installaties. Het aantal gewonden is nog onbekend maar in ziekenhuizen ln de omge ving van Southgate worden onge veer honderd mensen behandeld. Veel mensen moesten worden be handeld omdat zij teveel rook bin nen hadden gekregen. Ongeveer 200 mensen konden zich aanvankelijk via het dak redden. Gisteravond ontstond grote verwar ring door een bericht van het ANP dat de kapers al definitief hadden toegezegd van medeneming van de ruim 60 gegijzelden af te zien Ze zouden volstaan met de eis dat 21 gedetineerden met hen per vliegtuig moesten vertrekken. De bemanning van het vliegtuig zou dan in feite in de plaats komen van de gegijzelde treinreizigers en leerkrachten van de Smilderschool. Mevrouw Toos Faber verklaarde gisteravond echter dat dit op een misverstand berustte door een uitzending van een Westduits radiostation. Ook ontkende ze te hebben gezegd dat de onderhandelingen nu in een fase zijn gekomen dat er al ge sproken wordt over een mogelijke uitwisseling van de gegijzelden te gen de 21 gedetineerden op Schiphol. Emotioneel In een verklaring van minister Van Agt wordt gezegd dat de onderhan delingen nogal emotioneel zijn ge weest. Het is vaak moeilijk na te gaan hoe serieus eenmaal gedane toezeggingen moeten worden geno men. omdat de kapers weieens op hun eenmaal ingenomen standpunt terugkomen. Dat bleek ook toen de overvallers in Smilde na hun toezeg ging de kinderen vrij te laten daar later weer moeilijk over gingen doen. aldus de minister. De onderhandelingen zaten gedu rende het hele pinksterweekend vast op de weigering van de kapers om te zeggen waar ze met het door hen geëiste vliegtuig naartoe willen. De onderhandelingenverliepen stroef, zo luidde een van de medede lingen die werden vrijgegeven. Prikkeldraad De enige activiteit die opzien baarde was het leggen van een hoge prik keldraadversperring rond de school. Er kan nu niemand meer bij. Inci denten als vorige week, toen een uit een inrichting ontsnapte vrouw naar de school toewandelde, zijn uitge sloten. Tegelijk is het ook de overvallers in de school moeilijk gemaakt om eventueel te ontsnappen naar de aangrenzende Molukse wijk. Er is sprake van geweest dat een van hen al zou zijn ontvlucht, wat door het beleidscentrum echter wordt tegen gesproken. De versperring is in de nacht van eerste op tweede pinksterdag aange bracht. Dit werd gedaan door de koninklijke marechaussee onder dekking van een pantserwagen. Het prikkeldraad sluit de school vrij nauw in. uitgezonderd aan de noord oostzijde. waar de ring van prik keldraad ook een groep in aanbouw zijnde huizen omsluit Gedurende de hele afgelopen week was er communicatie tussen de overvallers van de school en de aan grenzende Molukse wijk. Dit ge beurde door schreeuwen en gebaren. Ook na het aanbrengen van de ver sperring blijft dit mogelijk. Dit on mogelijk maken zou misschien pro vocerend kunnen werken, aldus me vrouw Faber. Tegelijk met het aanbrengen van de versperring werd bekend dat het te lefonisch contact tussen school en trein door technische oorzaken on mogelijk was geworden. De combi natie van belde feiten bracht vee. journalisten ertoe zich naar Smilde te spoeden in de verwachting dat daar actie op til was. Die bleef ech ter uit. Dicht bij trein De verbinding tussen de school en de trein zal niet worden hersteld Volgens de voorlichters van het mi nisterie van justitie zit het defect dicht bij de trein en zou reparatie gevaarlijk zijn voor de technici die dat moeten doen. Dat gevaar was er ook wel toen de telefoonlijn vorige week werd aangelegd, maar de ver binding werd toen van zo groot be lang gezcht dat men het risico nam Aangenomen wordt dat er verschil lende keren contact is geweest tus sen de school en de trein De Moluk- kers aan beide kanten van de lijn toonden zich niet zo ingenomen met het besluit reparatie achterwege te laten. Het stroeve contact tussen het be leidscentrum en de overvallers kwam ook tot uiting ln de weigering van de treinkapers de zwangere vrouw vrij te laten. Ook een beroep op de kapers door 24 Molukse vrou wen, overgebracht door de autoritei ten. mocht niet baten. Eveneens werd de vrijlating van een neerslachtige man geweigerd. Wei Vervolg op pagina 3 Soedan gooit Russische diplomaten het land uit, en Ethiopië Amerikaanse. Het is verleidelijk om daar uit te concluderen dat in Afrika een evenwichtige toestand heerst. Wij hebben eerder de indruk dat diplomaten tegenwoordig een ongewis bestaan leiden. -r Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door:1 Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: Q Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat, nemen in elke jas of tas. Geschikt om mee te Q Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. O Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: TTouw-Kwartet. antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456, afdeling service r De brandweer in Southgate stond vrijwel machteloos tegenover de vlammen L- fa** 4- _i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1