jÜ VI i: kerkdiensten over gijzelingen Pandbrief biljetten Gegijzelde kinderen minder heldhaftig O Westland Utrecht ivensmilde toonde zich waardig >cj K "D l^jrud tet wüzefón 3 rvangers voor keiaars nog jeds paraat Gijzelingen in VS tonen aan: Hypotheekbank nv ~PÏ|IG3^ MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P11/RH13 werd in Bovensmilde een gezamenlijke kerkdienst gehouden in de open lucht. Hier komen de ouders met kinderen terug van de dienst. Zuldmolukse kinderen worden gefouilleerd door de politic. Doordat ee kun wijk binnen mochten gaan. V!e' ■SI >e' Ne r«il( ÏVOOI e prijl I! onze verslaggevers ,rfENSMILDE-ASSEN ensmilde heeft de kracht igen zich te beheersen en ;volking heeft getoond waardigheid te kunnen uden. U hebt vertrouwen d, geloof". Dit zei zondag- jen de hervormde predi- dominee J. de Groot uit insmilde tijdens een open- lenst op het sportveld. u9 tdiei aardigheid van het dorp betrok ip het pinksterfeest. „Met ren vieren we de waardigheid is, zijn mentaliteit, het niet- in ais hem iets wordt aange- De predikant zei dat de ker- Dproepen tot liefde en hij legde uk op de eenheid, het verlangen r een wereld waarin de mensen er r elkaar zijn, het werken van de it inplaats van het geweld. oproep van de kerken strekt ook uit tot na de gijzelingen. ^op stei Jezu! ^^en B oproi m fuko; Het genezende proces van de liefde zal ook dan zijn werk moeten doen, als we weer wat ruimer adem kunnen halen, als de hekken uit ons dorp zijn verdwenen. Hoe gaan we dan verder, hoe vullen we ons dorpsleven dan in, wat maken we ervan", aldus domi nee De Groot. De dienst was georganiseerd door de plaatselijke hervormde en gerefor meerde kerken, samen met het Leger des Heils. Er waren zo'n 600 mensen op het sportveld, onder wie een aan tal van de kinderen die gegijzeld zijn geweest en hun ouders. Bovensmildé telt in totaal ongeveer 2.000 inwo ners, van wie ongeveer 600 Moluk- kers die een eigen dienst hielden. Ds. D. Suurmond, gereformeerd pre dikant uit Smilde, betrok in zijn ge bed de Molukse wijk, omdat hier zo zei hij ook velen ontzet zijn door de gebeurtenissen. Voor de overvallers in trein en school bad hij voor bevrijding van de demonische krachten die hen tot hun daden brachten. Majoor Maria E. de Wit van het Leger des Heils verzorgde jan ikerk Oral leur. .»*r*>7 - m •x v/* - een onzer verslaggevers !N De groep mensen die za- l het beleidscentrum in Assen «r ook in Den Haag aangebo- lebben de Zuldmolukse kapers e bieden dat zij de plaatsen in p nemen van de gegijzelden in eln, verblijven nog in Drente, el zowel het Asser als het se beleidscentrum te kennen gegeven niet van de diensten opening, sluiting en schriftlezing van de dienst. Molukse dienst In geheel Nederland stonden de gij zelingen in de kerkdiensten centraal. Dat gold evenzeer voor de Molukse" kerkdiensten. Er werd onder meer een dienst gehouden in de afgegren delde Molukse wijk in Bovensmilde zelf. In de Zuldmolukse evangelische kerk te Assen was iedere stoel bezet. De gang naar de kerk verliep bij zonder ordelijk en ook na de dienst toonden de bezoekers geen emoties. Zoals al werd verwacht viel er niets, van enige bewaking te bespeuren' rond de kerk of in de Zuldmolukse wijk in Assen waar de kerk is gele gen. De enige niet-Molukse aanwezi gen waren familieleden van de Mo lukse kerkgangers. Tijdens de dienst werd net als in de kerk in Bovensmilde, gebeden voor de zieke kinderen in het ziekenhuis, hun ou ders, de onderwijzers in de school, de mensen in de trein en hun fami lieleden en voor de familie van de kapers. Zowel door een ouderling als door de dienstdoende dominee werd afstand genomen van het gebeurde en gehoopt op een goede afloop voor alle partijen. De gehele dienst werd in het Maleis gehouden. 81echts de preek van de dominee, die bij na vraag liever anoniem wilde blijven, werd ook in het Nederlands uitge sproken. In de preek werd geappel leerd aan het verantwoordelijk heidsgevoel van de betrokkenen en het opbrengen van begrip van fani- lieleden van alle partijen. Vooral het „waarom" vormde de rode draad door de verhandeling. „Waar is dit voor nodig; alle ellende die berok kend wordt, waar is het voor nodig? De heilige geest weet het antwoord. Hij zal ons het antwoord geven. We moeten geduldig zijn", aldus de dominee. Geen commentaar Na de dienst weigerden kerkbe stuurders en dominee commentaar te geven. „Het is niet aan ons om de pers te woord te staan. Iedereen heeft deze open kerkdienst mogen bijwonen en we hebben alles gezegd, wat er te zeggen viel. Verdere uit spraken, uit persoonlijke overwegin gen, kunnen de zaak schaden en dat willen we te allen tijde voorkomen". Onder de aanwezigen waren veel ouders met kinderen. Een aantal van die kinderen werd ten doop ge houden. In de Zuldmolukse ge meenschap genieten kinderen door gaans een bijzondere protectie en aandacht. In Bovensmilde, maar ook in de Assense Molukse wijk, vertonen de Zuldmolukkers zich nauwelijks op straat. Na de kerkdienst zochten alle aanwezigen direct hun wonin gen weer op. Dat vele Molukkers door de toestand op vakantie zijn gegaan, om door hun omgeving niet met de gijzeling geconfronteerd te worden, is slechts een gissing. Op straat viel niets van ongeregeldhe den te merken. Slechts een verbran de Nederlandse vlag hangt aan een verkeersbord. Een van de vrijgelaten kinderen (links) kijkt samen met haar zusje met een verrekijker naar de verrich tingen rondom de school. 0 Een klein meisje op de arm van haar vader, met een speelgoedpistooltje in de hand een beeld uit zonnig Bovensmilde. 0 Militairen rond de school in Bovensmilde wachtend op de dingen die komen in de warme zon van de vrijwilligers gebruik te willen maken, blijven de mensen, ongeveer 20 in aantal, paraat. Ze houden een zogenaamde stille wacht. Het comi té betrekt het dorpshuis in Glim men en brengt daar slapende op de grond, ook de nacht door. Nog tientallen anderen blijven thuis stand-by. Via een boerderij in de buurt van de trein kan telefonisch contact met hen worden opgeno men. Sommigen hebben zolang de gijzeling duurt, vrije dagen van hun werk opgenomen. Anderen worden afgelost. De vrijwilligers voelen zich moreel en naar eigen zeggen psy chisch sterk. door Freke Vuyst Kinderen, die geconfronteerd worden met een daad van ge weld, zoals een gijzeling, kun nen daar langdurig emotionele problemen van ondervinden. Deze conclusie is te trekken uit de gevolgen van een gijzeling in Amerika, waarbij een grote groep kinderen betrokken was. Op 15 Juli 1976 werden in Chowchllla in California 26 kinderen en een buschauffeur door drie gewapende mannen ontvoerd. Deze gijzeling bleek later een reeks van nare gevol gen voor de betrokken kinderen te hebben: van angstdromen en bed plassen tot veranderingen in het gedrag. Op een zonnige namiddag op de laatste dag voor de vakantie werd een gele schoolbus met 26 kinderen in de leeftijd van 5 tot 14 Jaar en hun buschauffeur, door drie mannen, vermomd met nylonkousen over hun hoofd, ontvoerd. De mannen dwon gen de kinderen in twee kleine ge blindeerde autobusjes plaats te ne men en reden vervolgens elf uur lang naar, wat later bleek te zijn, een verlaten steengroeve in de buurt van San Francisco. Daar aangekomen moesten de kinderen een onder gronds onderkomen binnengaan na dat ze hun namen en een kleding stuk aan de kidnappers hadden ge geven. De mannen sloten vervolgens de opening af en verdwenen. Na uren lang in de benauwde ondergrondse gevangenis te hebben doorgebracht besloot Ed Ray, de buschauffeur, zich met behulp van de oudste Jon gens uit te graven. Dat gelukte en de kinderen wisten de aandacht te trek ken van een nachtwaker bij de steengroeve. De kinderen en de chauffeur keerden allen ongedeerd terug naar Chowchllla. Twee weken later werden de kidnappers door de FBI gearresteerd. Ze zitten nu in voorarrest en als hun rechtszaak voorkomt is de kans groot dat de kinderen als getuigen worden opge roepen. Ed Ray en de 26 kinderen waren voor de rest van die zomer nationale hel den. Ze werden voor etentjes, op tochten en feesten uitgenodigd en de belangstelling van de pers was over weldigend. Enkele moeders begon nen om geld te vragen voor inter views met hun kinderen en droom den van televisie en filmcontracten. Hoe schadelijk al die belangstelling is geweest is moeilijk te zeggen. In interviews met de pers praatten de kinderen over het gebeuren alsof het een soort spel was. Ze kibbelden over wie zich het meest heldhaftig had gedragen, de Jongens die Ed mee hielpen of de oudere meisjes die de Jongste kinderen verzorgden en troostten. Het eten wat de kidnap pers in de ondergrondse gevangenis hadden achtergelaten werd ook tot in details besproken, maar over hun angsten spraken de kinderen niet. Zo bleek later pas dat een van de meest traumatische ervaringen voor met name de meisjes was dat er geen wc's in de busjes waren tijdens de elf uur durende rit en de kinderen op de vloer van het busje ten aanschouwen van elkaar hun behoefte moesten doen. Nachtmerries Enkele gezinnen trokken uit Chowchllla weg om niet dagelijks aan het gebeuren herinnerd te wor den. Nachtmerries en bedwateren kwamen veelvuldig voor. Volgens een Journalist van de krant uit het nabijgelegen Fresno, waren zelfs zes maanden na het gebeuren de litte kens nog duidelijk te zien. Moeders raakten overbezorgd en de verhou ding tussen de ouders en de kinderen verslechterde. Kinderen die voor het gebeuren open en spontaan waren, werden teruggetrokken en stil. Ver schillende ouders gingen prompt naar de provinciale psychologische dienst maar vonden de psychologen daar weinig ontvankelijk voor de problemen van de kinderen. Enkele kinderen hebben deskundige hulp nodig maar de ouders kunnen de kosten van een psychiater niet betalen. Nachtmerries en bedplassen waren ook de meest voorkomende ver schijnselen bij de kinderen in De troit 29 Kinderen in de leeftijd van 6 en 7 Jaar zagen toe hoe een man het lokaal binnenstormde en met vijf pistoolschoten hun onderwijzeres om het leven bracht. De school cn de ouders, bang dat het gebeuren blij vende gevolgen voor de kinderen zou hebben, namen direct maatregelen. Een psychiater werd van buitenaf aangetrokken om de schoolpsycho loog en maatschappelijk werkster bij te staan. De ouders schilderden een nieuw lokaal voor de kinderen in vrolijker kleuren en de school bracht nieuw lesmateriaal, tot marmol ten en konijnen toe. Maar desondanks zeggen de ouders dat de kinderen in angstige wezentjes veranderd rijn, met angsten die ze niet kunnen bere deneren. (ADVERTENTIE) In coupures van f 1.000.- of 110.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 5%% na twee jaar tot 8V« na vijf jaar Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 25 25. tst. 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13