lolukkers blijven bij eisen Psychologische gevolgen zullen meevallen" 3 Gijzelingen van dag tot dag assd m psychiaters Mulder en Smit hoopvol door grote saamhorigheid in dorp: ju Arbeidsbureau ndentueel met vier leerkrachten naar Schiphol iitiebewaking bij doI na tip over imolukkers EZ M Hk „Vrije Zuidmolukse jongeren" nemen afstand van bericht Geen woede-reacties Commissie doet beroep op bevolking Als je vroeg komt, kom je verder. WApAG 28 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet er dei line Dick Ringlever UtJ N Met spanning wordt afgewacht welke tactiek de Zuidmolukse overvallers Innen en Bovensmilde bij verdere onderhandelingen zullen volgen, na de "oe^ting van *'e kinderen. Inlichtingen, afkomstig uit de school, wijzen erop dat de riemjallers de vier nog gegijzelde leerkrachten twee onderwijzers en twee oomrwijzeressen willen meenemen naar Schiphol als aan hun eisen niet wordt ieoe^an. geheel passen in de plannen [hebben aangekondigd in hun in het ministerie van Justitie persmedia. Daarin werd ge- over verdeling van de gijze- drie groepen. Eén groep zou naar Schiphol moeten wor- ^bracht. de twee andere naar ïgveld Eelde, van waar deze lar Schiphol zouden moeten gevlogen om zich daar aan te bij de eerste groep. Aangeno- tn nu worden, dat de Moluk- twee laatste groepen zullen uit de 56 gijzelaars in de niet in zicht er geval lijkt wel vast te staan. scj1t einde van de kaping nog niet doelr1 is en ei6enlijk pas in het verkeert waarin de actie in ccesidesti^ds beS°n Dit bl»ikt ook reer de °PsteUinS van de kapers. 0jje iden onverkort vast aan hun i t de 21 gevangen gehouden 'hooicers en de &ijzelaars Per vlieg- i haai^ar een door hun op te 5even _«ii Jj iming te worden gevlogen, ion bij de onderhandelingen is rat harder geworden in verge- met de afgelopen dagen. :e Haagse redactie [HAAG Een anonieme tip togelijk acties van Zuidmo- heeft ertoe geleid, dat de van Geertruidenberg een in deze gemeente onder be- 'ig heeft gesteld. Het betreft de £toniusschool. De bewaking is lag begonnen. Berichten als tn aantal Zuidmolukkers in iburige Raamsdonksveer aan- iden zijn, worden door het mi le van Justitie in Den Haag als bestempeld. Dat ook minister Van Agt weinig optimistischer is dan voor de vrijla ting van de kinderen blijkt wel uit het feit. dat hij het „hachelijk" zegt te vinden te antwoorden op de vraag of de oplossing wellicht dichterbij is gebracht. Met de vrijlating hebben de Moluk- kers overigens wel een belangrijk pressiemiddel prijs gegeven. Steeds hebben zij volgehouden de kinderen te beschouwen als bescherming van hun eigen veiligheid. Dat zij dit mid del niet langer meer in handen heb ben hoeft niet per se een gevolg te zijn van de infectieziekte. Ten slotte is nog niet de helft van de kinderen ziek geworden. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Nederlandse onderhandelaars hen hebben bewo gen voor de vrijlating de ziekte aan te wenden om op die manier ge zichtsverlies te voorkomen. De verklaring voor de vrijlating van onderwijzer Simon van Beetz uit Assen is mogelijk de vrees van de Molukkers numeriek in de minder heid te raken. Bussen klaar Hoewel dit officieel niet wordt toe gegeven. zijn er aanwijzingen dat het beleidscentrum in de nu ontsta ne patstelling met alle mogelijkhe den rekening houdt. Zo zouden in Assen de door de kapers geëiste geblindeerde bussen klaar staan, terwijl KLM en NLM (Eelde) vlieg tuigen in gereedheid zouden hebben gebracht. Intussen zijn ook gisteren weer nor maal voedseltransporten uitgevoerd naar zowel de trein als de school. Hieruit mag blijken dat de kapers er niet vanuit gaan dat de infectieziek- Prinses Beatrix bracht donderdag een bezoek aan Bovensmilde en Groningen. Hier praat zij met familieleden van gegijzelde treinpas- sagiers in een opvangcentrum in het Groningse station. te via het voedsel van buiten in de school is gebracht. De situatie rond school en trein was rustig. Enkele keren werden voor niet geblindeerde ramen van de trein de hoofden ge zien van twee Molukkers, die rustig naar buiten keken. Ten aanzien van de nazorg van de vrijgelaten kinderen heeft het Rode Kruis de ouder£ aanbevolen de kin deren voorlopig niet te veel te eten te geven en hen de indruk te geven dat ze een slecht schoolreisje achter de rug hadden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het secretariaat van de „Vrije Zuidmolukse jonge ren" zegt niets van doen te hebben met een „boodschap aan het Neder landse volk", zoals wij die gisteren op onze krant hebben ontvangen. In deze brief wordt al bij voorbaat de verantwoordelijkheid voor het mogelijk vallen van onschuldige slachtoffers bij deze gijzelingen ge legd bij het Indonesische gene- raalsbewind en zijn „handlanger", de Nederlandse regering. „De Nederlandse bourgeoisie" wordt in deze boodschap het recht ontzegd om Zuidmolukkers gevan gen te houden en ook het recht om een oordeel te hebben over de vrij heidsstrijd van de Zuidmolukkers, omdat Nederland met honderden miljoenen guldens helpt „het con centratiekamp van het regime van Suharto" in stand te houden. De brief, waarin de vrijlating van 21 gevangen Zuidmolukkers wordt ge vraagd. eindigt met de zin: „Of Ne derland is een deel van het pro bleem, of ze zijn een deel van de oplossing; daartussen is niets." De gestencilde brief is op 26 mei 1977 afgestempeld op het postkan toor in Venlo. De woordvoerder van de Vrije Zuidmolukse jongeren wei gerde, na kennis genomen te hebben van de brief, commentaar. Hij ont kende ook dat het secretariaat van zijn vereniging de brief had ver stuurd. Na vijftig uur werd gisteren eindelijk weer een lorrie met voedselpaketten door de treinkapers in Glimmen geaccepteerd. Hier duwen politiemannen de lorrie in de richting van de trein. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie van overleg Zuidmolukkers- Nederlanders heeft gisteren in een verklaring een beroep op „alle mensen van goede wil" gedaan om woede-reacties naar aanleiding van de gijzelin gen in Bovensmilde en De Punt te voorkomen. De terreurda den verwekken afschuw bij het Nederlandse volk en bij bijna alle Zuidmolukkers in Neder land, aldus de commissie, die zegt van verschillende kanten berichten te hebben ontvangen over Nederlanders, die hun woede over de gijzelingen wil len koelen op willekeurige le den van de Zuidmolukse ge meenschap. „Als commissie van overleg werken wij in grote eensgezind heid aan een toenadering tus sen Nederlanders en Zuidmo lukkers. Wij vragen steun van beide partijen om voortzetting van dit werk mogelijk te maken". De Indonesische ambassadeur in Den Haag, Sutopo Yuwono, heeft gezien de groeiende anti- Ambonese gevoelens in Neder land alle hier verblijvende In donesiërs een brief gestuurd, waarin hij enkele richtlijnen geeft voor gedrag gedurende de gijzelingen. In de brief vraagt de ambassa deur begrip voor de gevoelens, „want alleen met begrip kunt u de beproevingen doorstaan die veroorzaakt zijn buiten onze schuld". Hij raadt de Indone siërs aan vooral rustig te blij ven, zich niet te laten beïnvloe den door provocaties en duide lijk te maken dat ze niet beho ren tot de mensen die ver antwoordelijk zijn voor de overvallen. ASSEN De gebruikelijke kerkdiensten die 's zondags in het kerkelijk centrum „Open Hof" te Assen worden gehouden, kunnen niet doorgaan zolang de gijzelingen nog aan de gang zijn en dit centrum is ingericht als perscentrum. De dienst van Pinksterzondag is deze keer in de sporthal „De Spreng" tegenover het centrum. ir0VlJan Sloothaak euri- nmaPE De psychologen en ïiders in het opvang- mfojm te Smilde verwachten dat de gijzeling in de izen tot wraakacties tegen ewoners van de Zuid- tse wijk zal leiden, „maar h ^moeilijkheden zijn wel te jchten." Drs. G. W. Mul- gtraP dr- J- H. Smit hebben e ouders zelf betreft nau- ERDs aanwijzingen in de rich- wraak. M^ijdens de gijzeling van de tinderen zijn er individueel contacten geweest tussen Tlandse en de Zuidmolukse -ïgsgroepen", aldus dr. Smit. - bij de Nederlanders ook be- lernegat de gijzeling niet wordt ten keurd door alle bewoners van de lettmolukse wijk." de eid kan men niet geven en len look geen commentaar geven hun fraag hoe de verhouding tus- blanke en gekleurde bevol- 'oepen zich verder zal ontwik kelen en of een zo dicht naast elkaar leven nog redelijk mogelijk blijft. De begeleiders zijn van mening dat de nazorg van de gegijzelde kinderen en hun ouders van totaal andere aard is dan die van de ex-gegijzelden van de treinkaping bij Beilen en de gegijzelden die in de trein bij Onnen worden vastgehouden. In Smilde komt het er vooral op aan hoe de eigen dorpsgemeenschap hen zal op vangen. Zowel de heer Mulder als de heer Smit vinden dat er een grote saamhorigheid is gebleken. Daaruit putten zij veel hoop. Hoopgevend is ook dat de ouders zich eigenlijk nooit tot paniek hebben laten leiden. Slechts één keer was er een lichte paniek. Dat was tegen de tijd (woensdag) dat het ultimatum afliep en toen de gegijzelde kinderen zon gen „Van Agt, wij willen leven". Er was toen een snelle loop naar de dranghekken. Verwacht wordt dat de psychologische gevolgen zullen meevallen, zeker als de dorpsge meenschap goed reageert. De komst van prinses Beatrix is volgens de begeleiders voor de ouders een be langrijke steun geweest. Bij deze ontmoeting mochten alleen de ou ders en hun diverse hulpverleners aanwezig zijn. (ADVERTENTIE) We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen Alle reden dus om extra actief te zijn. Oe mensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen Ze kennen meer mogelijkheden. »r bedrijven, meer personeel- i chefs dan jij, da s nogal wiedes I En hoe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen Daarom met uitstellen1 Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat En als je tóch op het arbeidsbureau bent. pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren" mee 1A A Voor het geval de kinderen vrijgela ten zouden worden, was er vooraf al een draaiboek gemaakt. Alle ouders verzamelden zich in het centrum, hoewel de ontmoeting met hun kin deren geen massaal gebeuren was. De ontmoetingen gebeurden achter eenvolgend in beperkte groepjes. Voor de ouders was de hoop gaan gloren toen het eerste patientje werd vrijgelaten en toen men te weten kwam dat het om een besmettelijke virus-infectie ging. Als de Zuidmolukse kapers ook be smet worden zal dat hen zeker ern stig verzwakken, maar of ze inder daad ziek worden hangt af van de vraag of ze de aandoening al eens eerder hebben gehad. Van de kinderen hebben er vijftig de ziekte onder de leden. Zesentwintig van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht. In de tot Rode Kruispost Ingerichte gereformeerde kerk werd door middel van een medische en psychologische test uitgemaakt wel ke kinderen naar het ziekenhuis moesten en welke direct naar huis konden. De kinderen zagen allemaal bleek en sommigen hadden een ap pel in de hand die ze uit school hadden meegenomen. In het kader van een directe nazorg zijn de ou ders en hun kinderen gisteren nog bezocht door artsen en maatschap pelijke werkers. Vreugdevolle ogenblikken beleefde Smilde toen gistermorgen in alle vroegte een propvolle bus met ken- Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE/ASSEN Hieronder volgt een overzicht van de belangrijkste gebeur tenissen rond de school in Bo vensmilde en de trein bij De Punt van de afgelopen week: Maandag 23 mei Tussen 09.00 en 09.30 uur bezetten gewapende Zuidmolukkers in alle stilte de openbare lagere school in Bovensmilde en nemen ze 120 kin deren en vijf onderwijzers in gijze ling. Een aantal kinderen en een onderwijzer ontkomen. Ongeveer tegelijkertijd brengt een andere groep gewapende Zuidmolukkers bij De Punt (gemeente Vries) de intercity-trein naar Groningen tot stilstand en neemt 56 of 57 passa giers in gijzeling. Een aantal passa giers en de machinist ontkomen of worden vrijgelaten. In Bovensmil de mogen vijftien Zuidmolukse kinderen na enige tijd uit de school vertrekken. Vanaf 10.00 uur wordt op het ministerie van Justitie in Den Haag een crisiscentrum ge vormd; minister Van Agt neemt de leiding op zich. Alle lijsttrekkers van de politieke partijen besluiten hun verkiezingscampagne af te breken. Zowel vanuit de trein als uit de school wordt geschoten, ken nelijk om nieuwsgierigen op een afstand te houden. In Bovensmilde en Groningen worden opvang centra ingericht; in Assen wordt een beleidscentrum gevestigd. In de middag brengt een Zuidmolukse maatschappelijk werkster voedsel en limonade naar de school. Pre mier Den Uyl en minister Van Agt doen een beroep op het Neder landse volk de kalmte te bewaren. „Laten we onszelf beheersen en waardig en kalm in deze situatie tonen dat we dit aankunnen," al dus Den Uyl, die er verder op wees dat in Nederland een zekere tradi tie is ontstaan van het overwinnen van bruut geweld met geduld. In de avond worden lunchpakketten en dekens naar de school gebracht. Over eventuele eisen is niets bekend. Dinsdag 24 mei Rond 09.00 uur worden zes schoten gelost vanuit de school: één schot slaat in op de eerste verdieping van een aangrenzende woning. Een half uur later, wanneer twee Zuidmo lukse vrouwen met voedsel onder weg zijn naar de school, wordt op nieuw geschoten, waarop de vrou wen onverrichterzake terugkeren. Met de ochtendpost wordt op het beleidscentrum in Den Haag en bij een aantal publiciteitsmedia (waar onder Trouw) een brief bezorgd met de eisen van de bezetters. Zij willen met 21 gevangen Zuidmo lukkers en de gijzelaars vanaf Schiphol in een Boeing 747 met onbekende bestemming vertrek ken. Iedere bemiddeling wordt af gewezen. De eisen moeten vóór woensdag 14.00 uur zijn ingewil ligd, anders zullen gijzelaars wor den gedood. In de middag wordt voedsel en drinken naar de school en de trein gebracht, evenals ge neesmiddelen. In de trein bevindt zich een zwangere vrouw, die een schildklierafwijking heeft. In de middag halen twee in onderbroek geklede politiemannen een geeste lijk gestoorde vrouw weg bij de school, die kans heeft gezien de afzetting te doorbreken en op wie enkele keren is geschoten. Verschil lende Zuidmolukse groeperingen keuren de acties af. Premier Den Uyl en minister Van Agt laten we ten dat eerst de kinderen moeten worden vrijgelaten voor er sprake kar zijn van onderhandelingen over de eisen. Een poging kinderbe dden naar de school te brengen .nislukt. De Zuidmolukse oud- leraar Th. O. Kuhuwael komt "s avonds in Assen aan om te probe ren contact te leggen met de bezet ters van de school. Woensdag 25 mei Twee Zuidmolukse vrouwen bren gen voedsel naar de school; de treinkapers weigeren die dag voed sel. Met de bezetters wordt onder handeld over de eis van de regering de kinderen vrij te laten. Om 10.45 uur wordt uit de school met een megafoon geroepen: „Trekt u zich alstublieft terug van de school, in het belang van de kinderen". Di rect daarna roepen de kinderen ge durende tien minuten: „Van Agt, wij willen leven". De bezetters ver klaren via de telefoon grote bezwa ren te hebben tegen een eventuele vrijlating van de kinderen, omdat die een waarborg zijn voor de vei ligheid van de gijzelaars. Om 12.30 uur spreekt een oudere Zuidmoluk se man de bezetters toe via een megafoon en in de buurt wordt een Zuidmolukse zang- en ge bedsdienst gehouden. Er wordt overeenstemming bereikt over de aanleg van een telefoonverbinding tussen de school en de trein. Het ultimatum van de overvallers loopt af zonder dat er iets gebeurt. De telefoonverbinding is tegen vieren tot stand gebracht. In Den Haag wordt een zekere bemoediging ge put uit het feit dat zich geen ernsti ge gebeurtenissen hebben voorge daan. In het begin van de avond neemt de spanning echter weer toe. wanneer twee geblinddoekte men sen met een touw rond de nek bui ten de trein worden gezet Na een half uur worden ze weer binnenge haald. De actie wordt opgevat als een uiting van machtsvertoon van de zijde van de treinkapers. Donderdag 26 mei Om 08.30 uur wordt weer iemand buiten de trein gezet. Nadat de bezetters van de school toestem ming hebben gegeven, wordt om 12.35 een ziek meisje door een am bulance uit de school opgehaald. In de middag bezoekt prinses Beatrix de opvangcentra in Groningen en Bovensmilde. In het begin van de avond wordt voedsel naar de trein en de school gebracht; de mensen in de trein hebben sinds dinsdag middag geen nieuw voedsel en drinken meer gekregen. Om 20.30 uur wordt een tweede kind uit de school gehaald; de ziekenauto wordt onder schot gehouden. Om 23.30 wordt een derde kind (een hartpatiëntjei opgehaald; kort na twaalf uur een vierde kind. Vrijdag 27 mei Nadat nog vier kinderen zijn vrijge laten. bellen de bezetters om 03.45 het crisiscentrum en zeggen: „Alle kinderen komen vrij. kunnen jullie voor transport zorgen". Onder de kinderen ls een besmettelijke ziek te uitgebroken: ongeveer vijftig van hen lijden aan diarree. Kort na vieren komen de kinderen één voor één naar buiten en worden met twee tegelijk afgevoerd door ambu lances. In totaal 26 kinderen wor den opgenomen in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen. Tegen zes uur .wordt de operatie stopgezet; broe ders uit een ambulance moeten uitstappen waarna ze worden toe gesproken door de bezetters. Zij rijden weg zonder kinderen. Tegen half zeven arriveert een bus. waarin de overgebleven kinderen en één van de vijf leerkrachten stappen en wegrijden. Na de vrijlating van de kinderen krijgen de passagiers in de trein in de ochtend en in de middag opnieuw eten en drinken In de middag blijven de treinka pers in het contact met de autori teiten in Assen dezelfde eisen stel len die dinsdag bekend werden. nelljk doodvermoeide, maar wui vende kinderen hun ouders tege moet reed. Er werd teruggewuifd door juichende mensen bij dranghekken, door toeschouwers, politie, militairen. Journalisten. En kele uren daarvoor was de eerste ambulance voorgereden om te be ginnen met het weghalen van de door de Infectie getroffen zieken. 's Nachts werd duidelijk dat er iets aan de hand moest zijn. De voor gaande dag was al een eerste patiën tje met buikklachten weggevoerd, in de loop van de avond kwam er nog een drietal bij en 's nachts was het aantal opgelopen tot in totaal acht. Ondertussen werd er steeds onderhandeld. Tegen vier uur bel den de kapers zelf op met de mede deling dat alle kinderen mochten worden weggevoerd. Dat was niet zomaar gegaan, aldus minister Van Agt. Er waren vrij zware onderhan delingen aan vooraf gegaan. „De na tuur heeft ons echter wel een handje geholpen", aldus de bewindsman die ontkennend antwoordde op vra gen of het beleidscentrum op haar beurt de natuur wellicht een beetje had geholpen. Volgens hem is de suggestie dat er opzettelijk een vi rus in het voedsel is aangebracht om de kinderen ziek te maken bezijden de waarheid. Het beleidscentrum was deson danks wel voorbereid. De ziekte verschijnselen van het eerste pa tiëntje wezen al op een besmettelij ke ziekte en daarom werden alvast voorbereidingen getroffen, zo is offi cieel verklaard. Bovendien is minis ter Van Agt de gehele nacht opge bleven in het beleidscentrum te Den Haag Woensdagavond een dag van te voren dus was er voor het laatst eten naar school gebracht: soep, aardappelen, bonen en yoghurt. Tussen vier en zeven uur gistermor gen reden onophoudelijk ambulan ces. Tegen zes uur ontstond enige consternatie. Twee ziekenbroeders met een kind op een brancard moes ten stoppen en werden onder schot gehouden door een open raam. Oor zaak zou zijn geweest dat de Moluk kers in één van de huizen een foto graaf hadden ontdekt. Deze werd verwijderd. Na het ziekentransport kwam de autobus om de overige niet of minder zieke kinderen weg te bren gen. Ook de onderwijzer Simon van Beetz uit Assen, mocht mee. Een deel van de kinderen kwam in de kens gehuld het schoolplein op, an deren hadden gewoon Jassen aan. Enkele kinderen werden door hun ouders meteen mee naar huis geno men. Van Agt zei „blij en ontroerd" te zijn, maar tegelijk nog geen reden tot vreugde te zien omdat er nog zoveel mensen in gijzeling zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9