Angola weer rustig et SALT-overleg en de herverkiezing van Carter la Likoed wil benoeming Da jan heroverwegen iwjet top akkoord it ontwerp grondwet Rhodesië noemt VS huichelachtig" amibië rtelt' Si»- Q Geschillen binnen MPLA-regering «teehington .vangt ag3eense oppositie Bhoetto belegt vergadering over crisis Pakistan Lufthansa wil staken Russisch toestel stort neer op Cuba VN Ambassadeur Young is een ,,Amin" JDAG 28 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwarlet DHOEK (UPI) jtrische schokken toedie- brandende sigarettenpeu- u op de huid uitdrukken en uit de slaap houden. 1(j lijn 10 de methoden die delijkse praktijk zijn gewor- in Namibië (Zuidwest- oif«e' In i ins volgens een rapport dat igesteld door lutheranen, :anen en rooms-katho- in dit door Zuid-Afrika n de wil van de Verenigde es in bestuurde land. Ook |en, aldus kerkelijke lei- I stokslagen toegediend en ien mensen in afzondering een ongemakkelijke hou- tijden lang doorbrengen, martelpraktijken zouden name plaatsvinden in het Ien van Namibië. tns de verklaring van de hebben hooggeplaatste ionarissen in Namibië mming gegeven voor het •len. ,.Wij zouden onze jt verzuimen als wij hier en zwijgen". Marteling is leest afschuwelijke vorm reedheid en zet een ket- lactie van onmenselijk- [in gang, die de hele maat- ipij vergiftigt. jStkenning >av)dier He' land gewei Hendrick Verster beschuldigingen van gewezen. Ze missen re grond, zo liet hij weten, Is dit soort praktijken zou- Elaats vinden zou daar on- llijk een einde aan wor- gemaakt. orgi LONDEN/LISSABON (Reuter, UPI. AFP, DPA) Angola is weer rustig nadat er gisteren een mislukte greep naar de macht werd gedaan. President Agostinho Neto zei in een toespraak gisteravond dat er doden en gewonden zijn gevallen. Hij. noemde de gebeurtenissen „afschuwe- lijk", maar verzekerde dat de toestand nu weer onder controle is. Daaraan gingen omvangrijke ge- vechten in de straten van de hoofd stad met name rond het presi dentspaleis, de gevangenis en het radiostation vooraf. Dit kwam in de loop van de middag weer in de lucht nadat de opstandelingen het eerst bijna een uur bezet hadden gehou den. Radio-Loeanda zei in Londen opgevangen uitzendingen dat rege ringsgetrouwe soldaten de opstande lingen hadden overmeesters die zich van de studio's meester hadden ge maakt. Gezegd werd dat de MPLA en de strijdkrachten zich volledig achter president Neto en de MPLA hadden geplaatst. ..Wij verzoeken de soldaten terug te keren naar hun legerplaatsen en de MPLA-strijders waakzaam te blijven om alle oproerkraaiers de pas af te snijden", aldus de uitzending. Vrijlating COU (Reuter, UPI) Het presidium van de opperste lt, het parlement van de Sowjet-Unie, heeft gisteren het irp van een nieuwe grondwet voor het land goedgekeurd, [ffjpntwerp zal op 4 juni gepubliceerd worden. Politieke waar- J„js verwachten dat de nieuwe grondwet zal leiden tot wapuivingen binnen de top van de communistische partij. He v eenkomt om de nieuwe grondwet formeel goed te keuren. >ntwerp van een nieuwe ej?et zal vanaf 4 juni onderwerp in „publieke discussie" in de eSowjet-Unie. Deze discussie voort tot oktober wanneer de i-Unie het zestigjarig bestaan revolutie herdenkt en de op- Sowjet in speciale zitting bij- vin' .15 [NGTON (UPI) De Ameri- rcuéregering ontvangt deze week néoraanstaande vertegenwoor- inlvan de Chileense oppositie kennelijke bedoeling door imatieke gebaar dé Chileen- ng onder de neus te wrijven regering Carter de huidige :en van de Chileense junta kan verdragen, pen woensdag ontving de taanse vice-president Walter le de leider van de Chileense h-democraten. de vroegere int Eduardo Frei. Ondermi- ,rt w van buitenlandse zaken men^Pher ontving gisteren de ver- ry ex-minister van buiten- bl(zaken uit de regering Allen- siert *omiro Almeyda. De Chileen- in Washington, met omS( ristopher afgelopen donder- r wafak, heeft geen bezwaar aan leidt te&en het overleg met ast 2 Almeyda. Ook Carters advi- rand ,or de nat'onale veiligheid, het w Brzezinski, was bij het is b aanwezig. De opstand was in de nacht van donderdag op vrijdag ontketend door soldaten die de vrijlating eisten van twee leiders van de zwarte natio nalistische vleugel van de MPLA. Beiden waren uit het centrale comité van de MPLA gezet en gedetineerd, nadat zij vorige week in het open baar kritiek hadden geoefend op de groeiende Cubaanse en Russische invloed op alle niveaus van het landsbestuur. Ook gaan volgens hen te veel banen naar mulatten (men- Er werd gisteren geen enkele mede deling gedaan over de positie van de voorzitter van de opperste Sowjet, president Podgorny, die eerder deze week uit het politiebureau van de communistische partij werd gezet. Op 15 juni komt het Sowjet- parlement bijeen en men houdt het voor waarschijnlijk dat Podgorny tijdens die bijeenkomst van het voorzitterschap van de opperste Sowjet zal worden beroofd. Daarmee verliest hij dan tegelijkertijd de titel van president van de Sowjet-Unie. Volkslied Het presidium van de opperste Sow jet heeft gisteren ook de nieuwe tekst van het volkslied van de Sow jet-Unie goedgekeurd. Dit gebeurde na een uiteenzetting van partijideo loog Michael Soeslow. De tekst zal later dit jaar worden gepubliceerd maar eerst op 1 september van kracht worden, zo werd meegedeeld door radio Moskou. Tot nieuwe leider van de communis tische jeugdbeweging Komsomol is gisteren benoemd de 44-Jarige Boris Pastoechow, die al sedert 1958 bij de Komsomol werkzaam is. Pastoe chow, die kandidaat-lid is van het centraal comité van de communis tische partij, volgt Tyazjelnikow op die deze week werd bevorderd tot hoofd van de propaganda-afdeling van het centraal-comité. Tyazjelni kow wordt beschouwd als stroman van partijleider Breznjew. President Neto sen van gemengd ras). De twee staan een zwart-nationalistische politiek voor. Inwoners van Loeanda hadden verteld dat in de omgeving van het presidentiële palels en het hoofd kwartier van het leger de hele nacht flink was geschoten en dat de ge vechten zich hadden verspreid over andere stadsdelen tegen het aanbre ken van de dag. Zij vertelden dat Cubaanse soldaten in pantserwa gens de orde in het centrum van de stad hadden hersteld, wegversper ringen hadden opgeworpen en de weinige burgers die zich op straat gewaagd hadden, hadden gefouil leerd. Mogelijk verkiezingen ISLAMABAD (Reuter. UPI) Pre mier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pa kistan heeft gisteren een speciale vergadering belegd met de vier pro vinciale premiers over de komende onderhandelingen met de Pakis taanse nationale Alliantie PNA, een uit negen politieke groeperingen be staande oppositiepartij. De verga dering zal vandaag gehouden wor den. Gisteren liet de oppositionele PNA officieel weten bereid te zijn met Boetto te praten over de nu al ruim 11 weken durende crisis in Pa kistan. De dialoog tussen de rege ring en de PNA moet lopen vla de Saoedi-Arabische ambassadeur Ri- ad Al-Khatib. Volgens plaatsvergangend voorzit ter van de alliantie Pir Pagaro is al aan sommige van de eisen van de PNA tegemoet gekomen en gaat de oppositie niet onvoorwaardelijk aan de onderhandelingstafel zitten. Pir legde zijn verklaring af na een be zoek aan partijvoorzitter Maulana Moefti Machmoed in de gevangenis. De meeste van de oppositieleiders zitten nog in de gevangenis. Zij wer den opgepakt tijdens de massale rellen en demonstraties tegen het bewind van premier Bhoetto. De op positie heeft de uitslag van de laatste verkiezingen fel aangevoch ten en de premier en zijn partij verweten geknoeid te hebben met het tellen der stemmen. Enkele we ken heeft Bhoetto een referendum aangekondigd dat moet beslissen over zijn al of niet aanblijven als premier. Buitenlandse waarnemers achten het gisteren echter ook waarschijnlijk dat Bhoetto nieuwe nationale en provinciale verkiezin gen zal laten uitschrijven. De opstandelingen hadden zich aan vankelijk meester kunnen maken van de radiozender en hadden opge roepen tot een massale betoging van steun voor „volksmacht". Angola werd in dit verband gebracht met zwarte radicalen die staan tege nover de pro-Russische vleugel van de MPLA, waarvan de leiding wordt overheerst door mulatten. Nito Alves. de roemruchte guerrilla leider van de MPLA en oud-minister van binnenlandse zaken en Jose Van Dunen, de politieke commissaris van het Angolese leger, gelden reeds lang als de leiders van de stroming. Bei den werden vorige week uit het centrale comité van de MPLA gezet na te zijn beschuldigd van het zaaien van tweedracht en racisme. De spanningen in de MPLA zijn sinds enige tijd opgelopen door uit dijende campagnes van twee pro- westerse guerrillagroeperingen te gen het marxistische bewind van Ne to en de aanwezigheid van de 18.000 Cubaanse soldaten die het staande houden. Deze FNLA en UNITA sla gen er voortdurend in onder andere de voedseltransporten naar de hoofdstad te bemoeilijken. FRANKFORT (DPA. AP) - De meerderheid van de georganiseerde piloten, stewardessen en boordwer ktuigkundigen van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten on> te gaan staken om hun looneisen kracht bij te zetten. Japan en de Sowjet-Unie hebben gis teren in Moskou een nieuw visserij akkoord getekend waarbij de Japanse visvangst binnen de nieuwe 200- mijlszone van de Sowjet-Unie aan zienlijk is ingekrompen. Het akkoord werd ondertekend door de Japanse minister van landbouw en visserij, Zenko Soezoeki (links) en de Sowjet minister van visserij Isjkow. HAVANA (Reuter, UPI) Een 11- joesjin van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot is gisteren na een vlucht uit Europa bij de landing op het vliegveld van de Cubaanse hoofdstad Havana veron gelukt. Van diplomatieke zijde is meegedeeld dat het toestel bran dend neerstortte. De Canadese am bassade in Havanna heeft meege deeld dat 53 van de 55 inzittenden zijn omgekomen.De vliegtuigen op deze lijn zitten vaak vol met studen ten die naar huis terugkeren uit Eu ropa. Een regeringscommissie zal een onderzoek instellen naar de oor- zaïx van de luchtramp, zo deelde het Russische persbureau Tass gis teren mee. SALISBURY (Reuter, UPI) Rhodesië is gisteren fel van leer getrokken tegen de Verenigde Staten. Het noemde de VS „huichelacn- tig" en vergeleek de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young een „Amin". De aanval werd gedaan door mi nister van buitenlandse zaken Rowan Cronje in een toespraak voor de kamer van industrie in Gwelo (centraal Rhodesië). Vol gens hem verkijkt Washington zich grotelijks op Rhodesië. Het pleit ervoor alle zwarten stem recht te geven zonder kennelijk te bedenken wat dat voor gevolgen heeft gehad in andere Afrikaanse landen, aldus de bewindsman. Volgens hem slaat het ook ner gens op, de zwarte Afrikanen te vergelijken met de negers in de Verenigde Staten, zoals VN- ambassadeur Young graag doet. Naar zijn mening heeft het gelei delijk verdwijnen van de ras senscheiding In het zuiden van de VS daar een economische ople ving tot gevolg gehad, en zou een soortgelijke ontwikkeling kunnen plaatsvinden In Rhodesië en Zuid-Afrika. Als de linkse leider Robert Moe- gabe en zijn marxisten aan de macht komen wordt de Ameri kaanse droom in Rhodesië een nachtmerrie, zo hield Cronje zijn gehoor voor. Hij zei dat Young tot dezelfde categorie mensen behoort als de Oegandese dictator Idi Amin „Zij zouden belden clown zijn als de wereldproblemen niet zo tragisch waren. Hun uitspraken zouden leuk zijn geweest als ze niet zo gevaarlijk waren", aldus Cronje. Zweden Zweden heeft de Verenigde Sta ten om opheldering gevraagd in zake de uitlating van Young, dat „Zweden verschrikkelijke racis ten zijn". De Amerikaanse VN- mlssie beloofde dat de Zweedse ambassadeur volgende week tekst en uitleg zal krijgen van Young. Young zou in een inter view kritiek geleverd hebben op de rassenverhoudingen In bepaal de landen, waarbij hij Zweden en de Sowjet-Unie met name noem de. De Zweden hebben een zeer humanitaire en liberale ideologie, maar als het er op aankomt zijn er negers er net zo slecht af als ln Queens (een Newyorkse wijk), zo zou Young gezegd hebben. Van een onzer redacteuren Het extreem nationalistische Likoedblok zal zijn besluit om de Israëlische oud-minister van defensie Mosje Dajan te benoemen tot minister van buitenlandse zaken in een nieuwe regering herzien. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de hevige kritiek op de eerder gedane bekendmaking. Een behoorlijk deel van de kritiek is te verklaren door het feit dat Likoed-leider Begin Dajan tot deelnemer aan zijn toekomstig kabinet uitno digde zonder tevoren met zijn achterban overleg te plegen. Het uitvoerende comité van de Li koed komt morgen bijeen om de kwestie te bespreken. Dan zal, aldus verluidt ln kringen van de Likoed formeel gestemd worden over de vraag of men de uitnodiging aan Dajan wil handhaven of niet. Dajan zelf heeft laten weten dat hij een terugkomen op zijn benoeming tot minister van buitenlandse zaken zal aanvaarden. De post van minister van buitenlandse zaken is van be lang omdat deze minister tevens vi ce-premier van Israël wordt. Gezien de slechts gezondheidstoestand van Begin hij ligt al bijna een week in het ziekenhuis met hartklachten wordt een vroegtijdige opvolging van de premier in spé, Menachem Begin, niet uitgesloten. Likoed- kringen reageerden gisteren op Da- jans verklaring terugtrekking van zijn benoeming te willen aanvaarden met de woorden: „Hij zal geen keus hebben als Begin gedwongen wordt van gedachten te veranderen." Deze kans wordt niet onmogelijk ge acht. Vooral de Liberale partij die deel uitmaakt van de Likoed, toonde zich zeer verbolgen over de be kendmaking van de door Begin al leen genomen beslissing. Simcha Ehrllch, leider van de Liberale Partij en tweede op de verkiezingslijst van de Likoed deed een beroep op Dajan om Begins aanbod te weigeren om zodoende de Likoedleider een open lijke nederlaag binnen zijn eigen partij te besparen. De uitnodiging aan Dajan heeft ook tot grote ver deeldheid binnen de Nationaal Reli gieuze Partij (NRP) geleid. Deze par tij zal vrijwel zeker samen met de Likoed een regering vormen. Vol gens David Glass, een van de parle mentsleden van de NRP zijn de helft van de NRP-leden tegen de benoe ming van Dajan. Zij hebben een spoedvergadering van de partij geëist. Eerder brak de Democra tische Beweging voor Verandering van Jigal Jadin de coalitiebesprekin gen met de Likoed af vanwege de benoeming van Dajan. Niet alleen bij politieke partijen maar ook bij delen van de Israë lische bevolking heeft de benoeming van Dajan tot grote beroeing geleld. Ouders wier zonen tijdens de okto- beroorlog van 1973 gesneuveld zijn toen Dajan minister van defensie was verklaarden vastbesloten te zijn de benoeming van Dajan tegen te houden. Volgens een woordvoerder van de ouders Is Dajan een „amorele figuur." „WIJ zullen een reeks protes tacties lanceren om deze nieuwe ca tastrofe te voorkomen. Zij kunnen niet verwachten dat zij ongestraft in het gezicht van het volk mogen spu wen," voegde de woordvoerder daar aan toe. Confrontatie Aangenomen kan worden dat de be noeming van Dajan niet uitsluitend een poging van Begin is om het aan zien van zijn toekomstige regering in het buitenland op te vijzelen en van Dajan om een politieke comeback te maken Opvallend is het feit dat de uitnodiging van Begin aan Dajan gedaan werd vlak voordat de Likoed leider verleden week een gesprek van drie uur met de Amerikaanse ambassadeur in Israël had. Dajan aanvaardde de uitnodiging pas na dit gesprek. Het is vrijwel zeker dat Dajan geen zetel zou aanvaarden in een regering die aanstuurt op een confrontatie met een van de grote mogendheden. Immers. Dajan is een leerling van de Israëlische oud- premier David Ben Goerlon. Hij heeft veel van Ben Goerions princi pes overgenomen. Een van deze prin cipes is koste het wat het kost een botsing met de grote mogendheden te vermijden. In dit verband zijn de opmerkingen van de Amerikaanse president Carter van groot belang. Aangenomen wordt dat Dajan Car ter, die meent een proces van mati ging bij Begin te kunnen ontdekken, als een papieren tijger beschouwt waarmee een conflict kan worden voorkomen. Vandaar ook dat Dajan als voorwaarde voor zijn benoeming stelde dat de Likoed, die in principe voorstander is van annexatie van de westelijke Jordaanoever. zal afzien van een dergelijke stap zolang er met de Arabische staten over vrede wordt onderhandeld. In het kader van haar poging het aanzien van de Likoed in het buiten land op te vijzelen is Sjmoël Katz namens de partij naar de Verenigde Staten gereisd om het beleid ten aanzien van het conflict in het Mid den Oosten uit te leggen. Katz, die genoemd wordt als toekomstige mi nister van voorlichting verklaarde ln Amerika gesprekken te zullen voe ren met Amerikaanse regerings functionarissen. het Amerikaanse publiek en leiders van de Joodse gemeenschap in de Verenigde 8taten. door Victor Zorza 15ujb regering van de Amerikaanse president Carter haar zin krijgt dan wordt de SALT- wolnkomst waarover nu onderhandeld wordt een belangrijk onderwerp bij de volgende seritentsverkiezingen die ln 1980 zullen plaats vinden. Het door de Amerikaanse minister van geveiiandse zaken Cyrus Vance voorgestelde SALT-schema moet een periode van drie jaar le in nnen. Die periode loopt af op het moment dat de volgende verkiezingscampagne een punt bereikt. (flu1tJwe afspraken over een beper- meritjan de strategische wapens moeten gaan lopen van okto- i dit jaar (wanneer het ak- van kracht wordt, zoals de ng Is) tot oktober 1980. Dit n -n dat over een nieuwe over- 1st onderhandeld wordt juist s[®"volgende verkiezingen, zodat se no belangrijke rol zal gaan spe- lé politieke passies en ma- Ies^ s die presidentiële verkiezin- eaKrk. merken, il bei "^feelijke verwikkeling speelde 'r ee1 rol bij de onderhandelingen pr® SALT-overeenkomst, die nu ïstuKjcht iS, Toen president Ford aI] issische partijsecretaris Leo- 1 znjew in 1974 een akkoord ing I n over de belangrijkste pun- een nieuw SALT-akkoord, (n .^"echter hun bedoeling dat het ït voor ondertekening ge- i zijn In 1975 zodat het ak- rmar?én rol zou spelen in de ver campagne van 1976. Maar De »jn ep njet op de gewenste ma- wege de zwakte van de rege- •d. t oo ufr ^toogde dat dit akkoord >diw°stok belangrijke con- Jyan de Sowjet-Unie bevatte {iV'lde het ijzer smeden toen pi-kei!' was Zi^n ohtici betoogden Ros $at het akkoord verreikende imerres van de Verenigde Staten inhield. Daardoor werd men gedwon gen de zaak uit te stellen tot de' verkiezingscampagne. Fords tegenstanders namen aan dat geen enkele president, en zeker pre sident Ford niet, zijn campagne zou baseren op een verdrag dat door zijn tegenstanders zou kunnen worden omschreven ais een akkoord dat het Kremlin in staat stelt de eigen mili taire kracht uit te bouwen terwijl de positie van de Verenigde Staten ver zwakt wordt. Ze bleken gelijk te hebben en Ford retireerde. Het werd aan Carter over gelaten om over de voorwaarden van Wladiwostok verder te praten. De kruisraket van de Verenigde Staten en de Backfire-bommenwerper van de Sowjet-Unie, de twee wapens die een eerder verdrag vertraagden, vra gen nu ln ieder geval om een regeling in een nieuwe, voor drie Jaar gelden de, afspraak. Maar de afspraak waar men nu over praat is een van de drie onderdelen van een omvattende overeenkomst en er bestaan momen teel zeer wezenlijke verschillen van mening tussen Moskou en Washing ton welke wapensystemen in welk deel van het akkoord moeten wor den ondergebracht. Naast het voor drie jaar geldende akkoord wordt er ook gesproken over een achtjarig verdrag voor de periode tot 1985 De VS zouden er de voorkeur aangeven de kruisraket en de Backfire-bommenwerper onder te brengen in het driejarige akkoord, waardoor het mogelijk is later op nieuw hierover te spreken. De Sow jet-Unie daarentegen wil een zware beperking leggen op de ontwikkeling van de kruisraket en geeft er daarom zonder twijfel veruit de voorkeur aan de kruisraket ln het achtjarige ver drag onder te brengen. Bedreiging Het Kremlin ziet de kruisraket als een zeer belangrijke bedreiging om dat grote aantallen van deze wapens in vliegtuigen, schepen en op bases op het land kunnen worden aange bracht. Ze kunnen met een veel gro tere precisie dan de veel dodelijker intercontinentale raketten elk doel in de Sowjet-Unie raken. Bovendien kunnen ze ingezet worden op iedere plaats in de wereld waar een ge vechtsterrein ontstaat. Daarom wil de Sowjet-Unie, die op het terrein van de kruisraket aanzienlijk achter ligt op de Verenigde Staten, de reik wijdte en de ontwikkeling van dit nieuwe Amerikaanse wapen be perken. Het Kremlin is echter niet bereid hiervoor de prijs te betalen die Was hington voor deze concessie vraagt: beperking van de ontwikkeling van de grotere intercontinentale raket ten en aanzienlijke wederzijdse be perkingen in de aantallen van die raketten. Daarom mag men aanne men dat de formule voor drie jaar het meeste kans maakt. De VS zou den in staat gesteld worden de ont wikkeling van de kruisraket zonder al te grote beperkingen voort te zet ten terwijl de Sowjet-Unie haar gro te intercontinentale raketten kan behouden. Ondertussen gaan beide partijen door met het zoeken naar een uitweg uit het dilemma. Uitstel Met een dergelijke formule zouden belde partijen het er over eens kun nen worden dat het probleem mo menteel niet opgelost kan worden en dat de oplossing moet worden uitgesteld tot 1980. Maar leder ak koord dat de driejarige overeen komst tegen 1980 zal moeten ver vangen zal zijn waarde moeten be wijzen ln de Amerikaanse verkie zingscampagne van dat jaar. Dat betekent dat president Carter zal moeten vasthouden aan voorwaar den die zo voordelig zijn voor de Verenigde Staten dat geen enkele tegenstander hem ervan zal kunnen beschuldigen dat hij veel te vlug wil gaan en dat hij de veiligheid van de Verenige Staten een loopje neemt, beschuldigingen die Jackson en Reagan tegen president Ford heb ben ingebracht. Tegen die tijd zal president Carter tegen het Kremlin kunnen zeggen dat hij. als hij in 1980 een overeen komst krijgt die hij tegenover de kiezers kan presenteren als een groot succes, na zijn herverkiezing in de positie is om flinke concessies aan de Sowjet-Unie te doen uit dankbaarheid voor de hem bij zijn herverkiezing bewezen diensten Geen enkele Amerikaanse president zou natuurlijk iets dergelijks met zoveel woorden tegen het Kremlin zeggen, maar overwegingen van de ze aard spelen wel degelijk mee in de onderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. De moeilijkheid is echter dat zowel Nixon als Ford op deze manier met succes concessies van de Sowjet- Unie hebben losgekregen, maar dat zij niet in staat waren later hun beloften in te lossen. Men mag aan nemen dat het Kremlin hieruit een les geleerd heeft Maar hoewel het Kremlin nu in principe het schema van minister Vance geaccepteerd heeft, hoeft dat nog niet te beteke nen dat het einde van de driejarige periode noodzakelijk samenvalt met het hoogtepunt van de verkie zingscampagne Oktober Dit gebeurt alleen maar als het nieu we akkoord ln oktober van dit Jaar rond komt, zoals het huidige tijdschema vereist. Gaan de onder handelingen nog ver na oktober door, dan wordteen nieuwe overeen komst eerst veel later van kracht en zal die overeenkomst langer duren dan oktober 1980. In dat geval hoeft het vervolg van de besprekingen niet in de wielen te worden gereden voor de presidentiële verkiezings campagne. Het huidige tijdschema is ingegeven door het feit dat de huidige interim- regering voor de beperking van de strategische wapens afloopt in okto ber. In het verleden heeft Moskou het verstrijken van de geldigheid van een dergelijke regeling vaak ge- De vroegere Amerikaanse president Gerald Ford ontmoette op 23 november 1974 de Sowjet-p&rtijleider Leonid Brezjnew in Wladi wostok. brulkt als een middel om de Ameri kanen onder druk te zetten voor een nieuw akkoord. Washington heeft het Kremlin een goede reden gege ven om te proberen de geldigheid van de huidige interim-regeling te doen voortduren zodat er geen haast hoeft te worden gemaakt tegen ok tober om gauw nog een nieuw ak koord rond te makpn

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7