hemie wil meer orders in Nederland Wie is er bang voor het Planbureau? Haringvloot gaat mondjesmaat vangen Koper eigen huis 14 dagen bedenktijd Adr Yolker gaat ook in Amerika baggeren Wall Street slecht Japan bouwt voor Nederlandse reder EMS nog verder ineen geschrompeld Reclame steeg het meest in dagbladen Initiatief Bouwfonds TETi rERDAG 28 MEI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 (EN HAAG De Nederlandse chemische industrie wil meer rerk van haar omvangrijke investeringsopdrachten door de lederlandse metaalindustrie laten uitvoeren De Vereniging van ie Nederlandse Chemische Industrie (VNCD, heelt aangeboden Ji een ronde-tafelgesprek met de metaalnijverheid en de over- eid te overleggen of er mogelijkheden zijn meer metaalorders Dor Nederland te behouden. sée, zich >on: item p.a. Iding bij tei mi 1 m e chemische industrie zal dit jaar aim twee miljard gulden in ons land vesteren. Van de hiertoe uit te voe- orders komt ieder jaar minder bij Nederlandse metaalindustrie te- cht. Dit jaar wordt nog maar vijf- m procent van de orders aan Ne- rlandse bedrijven gegeven, zo zei voorzitter van de VNCI, ir. E. W. ir Horst, vrijdag tijdens de algeme- e ledenvergadering. [osten au de totale investeringsorders in mie Europese Gemeenschap komt echts anderhalf procent bij de Ne- "lerlandse apparatenindustrie te- techt. De Nederlandse apparatenln- histrie heeft tè hoge kosten en haar ivertijden zijn tè lang, aldus ir. Ter ;orst. Hij drong er bij de apparate- industrie op aan zich grotere in- panningen te getroosten op het ge- ied van ontwikkeling van onder- oek om te kunnen voldoen aan spe- ifieke verlangens van de chemische ndustrie. lij pleitte ook voor meer samenwer king tussen de apparatenbouwers inderling, zodat zij complete fa- irieksinstallaties of grote brokken laarvan kunnen leveren. De che- nische industrie is zeker bereid meer orders in Nederland te plaat sen, maar zij kan daarbij natuurlijk niet haar eigen relatief sterke positie op het spel zetten door EHBO- ■verlening aan anderen. De overheid en de metaalindustrie zelf moeten de roorwaarden scheppen, die het mo- ;elijk maken dat meer orders in ons d blijven, zo zei ir. Ter Horst. voorzitter van de VNCI oefende in zijn rede kritiek op de Wet Inves teringsrekening, die voor de che mische industrie niet goed zal wer ken. De chemische industrie is na melijk zeeT kapitaalintensief: gemid- ded wordt per werknemer meer dan ECHT De maatregel van de opese Gemeenschap om BTW op edelstenen In te voeren, is dc nekslag voor het werk in de diamant industrie. Zowel districtsbestuurder Coersen van de Industriebond NW als directeur Asscher van een der grootste slijperijen in Amsterdam menen, dat deze maatregel de werkgelegenheid van de ongeveer vierhonderd diamantbewerkers in gevaar brengt. één miljoen gulden geïnvesteerd. Het aantal werknemers binnen de chemische Industrie is daardoor re latief gering. Bulten de chemische industrie zijn er ruim driemaal zoveel werknemers, die van haar afhankelijk zijn. Alles bij elkaar verschaft de chemische industrie op deze wijze werk aan 450.000 mensen, wat ongeveer tien procent van het totale werkne mersbestand in ons land is. Omdat er zoveel werknemers buiten de che mische industrie van haar afhanke lijk zijn, verwerpt zij het criterium van de arbeidsplaatsen, dat in het ontwerp Wet Investeringsrekening wordt gehanteerd. Dat ontwerp stelt voor investerin gen, die direct meer werkgelegen heid opleveren, meer premie in het vooruitzicht dan voor kapitaalinten sieve investeringen. Gezien de uit stralende werking van de chemische industrie noemde de heer Ter Horst deze premieregeling kortzichtig. De chemische Industrie in Neder land heeft het jaar 1976 goed doorstaan, zo blijkt uit het jaarver slag van de Vereniging voor de Ne derlandse Chemische Industrie. De omzet steeg van 17 miljard gulden in 1975 tot 21,7 miljard gulden. Terwijl in tal van bedrijfstakken de werkge legenheid inkromp, handhaafde de chemische industrie als geheel haar 100.000 arbeidsplaatsen. Naar schatting is vorig jaar in de chemische bedrijfstak ongeveer 200 miljoen gulden uitgegeven aan mi- lieubeschermende maatregelen. Dat is tien procent van de totale investe ringen. In een toelichting op het jaarverslag heeft ir. Ter Horst ge zegd, dat de chemische industrie nog geen duidelijke tekenen ziet om opti mistisch te zijn over verbetering van haar rendement. De Nederlandse concurrentiepositie is niet de gunstigste. Er zijn in Nederland geen nieuwe monstervestigingen van chemische bedrijven meer te verwachten. Wel is er ruimte voor uitbreiding en ver nieuwing. Trouwens: er is ook niet zoveel vestigingsplaats meer in ons land. Eigenlijk alleen nog bij Delfzijl. Verwacht wordt, dat binnen afzien bare tijd het Midden-Oosten zich als nieuwe grote concurrent voor de Westeuropese chemische industrie zal melden. Van onze economische redactie DEN HAAG De ruim veertig schepen van de Nederlandse haringvloot zullen van dinsdag 31 mei acht uur 's morgens af mogen uitvaren naar de Noordzee. Reders en vissers hebben dit zo afge sproken. Verder zullen ze zich moe ten houden aan de EG-vangstbeper- kingsregeling, zoals die door het Ne derlandse ministerie van Landbouw en Visserij en het produktschap voor Vis en Vlsprodukten nader in het vat is gegoten. Dit betekent onder meer dat er niet voor woensdag 1 Juni haring mag worden gevangen. Nederland is, zoals gemeld, het enige EG-land dat van de EG-minister- raad in de maand juni in de Noord zee haring mag vissen, en wel maxi maal 1.500 ton. De minister van Landbouw heeft de medewerking van het Produktschap gevorderd voor de verdeling van die hoeveel heid en het Produktschapsbestuur heeft daarvoor inmiddels een rege ling aanvaard. Schepen zonder diepvriesinstallatie moeten, als ze 150 kantjes van hon derd kilo hebben opgevist, hun vangst naar de wal brengen voor ze opnieuw mogen gaan vissen. Voor kleinere schepen gelden maxima van 113 en 75 kantjes. De haring moet gezouten en gekaakt zijn. Schepen met diepvriesinstallaties mogen per reis niet meer dan 16.500 kilo aanvoeren, diepgevroren en/of gezouten, als alles maar gekaakt is. Mocht blijken dat de hoeveelheid van 1500 ton niet voor het eind van de maand zal worden volgevist, dan De beurs van New York blijft maandag 30 mei wegens „Memorial Day" gesloten. mag de voorzitter van het Pro duktschap de maxima per schip ver hogen. Mocht daarentegen blijken dat de 1509 ton al voor het eind van de maand binnen is, dan kan de voorzitter de Noordzee-haring- visserij stopzetten. De gezouten of diepgevroren haring, die alle voor menselijke consumptie bestemd dient te zijn, mag van 1 Juni af in ons land worden verkocht. Over de prij zen is niet veel meer bekend, dan dat de eerste haring duur zal zijn en wellicht ook zal blijven. Dé eerste Hollandse nieuwe zal naar verwach ting tussen de vier en vijf gulden kosten. Met name de kleinhandel vreest dat daardoor de aanvoer van zure haring en bokking minimaal zal zijn. ROTTERDAM De Nedlloyd Groep (de voormalige Scheepvaart Unie) heeft twee rij-op/rij-af schepen bij een Japanse werf besteld. De order heeft een waarde van ruim 100 miljoen. De twee schepen zullen worden in gezet tussen Europa en het Midden- Oosten. Oplevering wordt verwacht in september 1978 resp. januari i979. De schepen zijn ongeveer van de zelfde grootte als de eerder dit Jaar in Nederland bestelde rij-op-rij-af- schepen. Samen met twee in aanbouw zijnde containerschepen en vier zoge naamde alles-laders staan er nu or ders voor tien schepen uit, waarvan acht in Nederland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De afbouw van de EMS is het afgelopen Jaar evenals in de eerste maanden van dit Jaar gestaag doorgegaan. Het voormali ge Zwols man-imperium is daarmee verder ineen geschrompeld en de beëindiging van de nu nog in liqui datie zijnde maatschappijen kan voor het eind van dit Jaar worden verwacht. De raad van commissarissen meent de belangen van de aandeelhouders het best te dienen door een zo groot mogelijke terugbetaling op de aan delen. Het plan bestaat, in het ko mend najaar een voorstel in te die nen tot wijziging van de statuten om zo een terugbetaling op de aandelen van tenminste 14 per aandeel van nominaal 50 mogelijk te maken. Intussen zijn, zoals bekend, twee biedingen op de EMS uitgebracht, namelijk door Van Wijk Si Heringa en door Sumabel. Op 6 juni worden deze biedingen bekeken, waarna zo spoedig mogelijk mededelingen aan de aandeelhouders zullen worden gedaan. Opgemerkt kan nog worden dat het eigen vermogen per aandeel EMS op 1 mei bijna 18.30 bedroeg. DEN HAAG De reclame voor merkartikelen en -diensten in dagbladen zijn in het afgelopen Jaar met 21 procent gestegen. Dit na een stijging van 16 procent in 1975 en tien procent in 1974, aldus het Bu reau voor Budgettencontrole. Dit was naar verhouding meer dan de totale stijging van de reclamebeste dingen in pers, radio en t.v. bij el kaar. die met 13.6 procent toenamen van 558 miljoen in 1975 tot ruim 610 miljoen in het afgelopen jaar. Van een onzer verslaggevers HOEVELAKEN Met ingang van woensdag 1 juni gaat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de kopers van nieuw bouwwoningen het recht geven op veertien dagen be denktijd. Deze bedenktijd gaat direct na ondertekening van het koopcontract in. Dit (uitstekend) initiatief houdt in, dat de koper in alle rust bin nen deze twee weken kan overwe gen of hij een juiste beslissing heeft genomen. Wil de koper op zijn besluit terugkomen, dan kan hij dat binnen de vastgestelde bedenktijd zonder opgave van redenen schriftelijk aan het Bouwfonds kenbaar maken. Hier aan zijn geen kosten verbonden. Het Bouwfonds voert deze rege ling in. omdat het meent dat de koper van een eigen huls extra bescherming verdient in een Ujd van een overweldigende vraag naar en gering aanbod van nieuw- bouw-koopwoningen. Maar al te vaak blijkt dat mensen onder druk van de grote belangstelling voor het eigen huis te snel hun handtekening onder een koop contract zetten zonder de gevol gen geheel te overeten. Bovenstaande regeling is gisteren in Zoetermeer bekendgemaakt door drs. W. Dljksterhuis, lid van de Raad van Bestuur van het Bouwfonds, bij de officiële ope ning van een woningbouwproject van 64 koopwoningen van deze instelling. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Adriaan Volker Baggermaatschappij in Rot terdam en de Amerikaanse C. F. Bean Corporation in New Orleans gaan gezamenlijk een sleephopperzuiger bestellen voor baggerwerkzaamheden in de Verenigde Staten. Een dag of veertien geleden sloot Bos Kalis Westminster een dergelijke overeenkomst met het Amerikaanse bedrijf Zapata. Het schip van Volker/Bean, de ..Eag le 1" wordt in Amerika gebouwd. Het schip wordt gebruikt voor onder houdswerk in de kustwateren en in open zee, zodat daarmee tegemoet kan worden gekomen aan nieuwe mogelijkheden op de Amerikaanse baggermarkt. De „Eagle 1" betekent tevens een aanzienlijke uitbreiding van de capaciteit van de baggerin dustrie bij de aanleg van nieuwe zeehavens die men in de Verenigde Staten verwacht nodig te hebben. Wat C. F. Bean Corp betreft kan nog worden opgemerkt, dat dit concern een grote internationale aannemer van baggerwerken is; op uitgebreide schaal werkzaam aan de zuid- en oostkust van de VS. DIKKERS: Dit bedrijf (afsluiters, staalgietwerk) heeft in 1976 een ver lies geleden van 0,2 miljoen, nadat 1975 nog werd afgesloten met een wist van 1.9 miljoen. Voor 1977 wordt in tegenstelling tot eerder geuite verwachtingen een aan zienlijk verlies verwacht. De vooruit zichten op lange termijn worden in het jaarverslag hoopgevend geacht. D. O. HOUT: De omzet steeg in 1976 tot 28.7 23.6) miljoen en de nettowinst tot 1.15 0.69) miljoen. Het dividend wordt gebracht op 25 (20) procent, voor 1977 is de direc tie „redelijk optimistisch". GOUDA GAREN: Bij een omzet van 5.3 4.9) miljoen, steeg de winst tot 237.046 218.587) Hier uit wordt een onveranderd dividend van 10 procent betaald. Voor 1977 lijkt een „gepast optimisme" op zijn plaats. SPINNERIJ TWENTHE: Door de slechte gang van zaken in de spinne rij werd in 1976 een verlies geleden van 1.5 1.9) miljoen, bij een om zetstijging van 15 procent tot 82.1 miljoen. Voor 1977 is het van groot belang, in welke mate de overheid, bereid is de verliezen in de spinnerij- sector te compenseren. Vandaar dat een voorspelling over het resultaat in 1977 nog niet mogelijk is. WYERS: In de jaarvergadering is ongezouten kritiek geleverd op de inhoud van het jaarverslag-1976 (de Jaarstukken werden goedgekeurd met de stemmen van eenderde van de aanwezigen tegen) Ook vielen harde woorden over de „miskleu nen" met de overnemingen van Elektrotechniek (verlies 1.4 mil joen) en Ums-Pastoe (verlies 0.5 miljoen). Sommige aandeelhouders wilden het bestuur van Wyers nog wel wat vertrouwen geven, maarniet meer voor Jaren. door Mark Kranenburg en Ger Jochems Voor de tweede maal binnen een jaar is het Centraal Planbureau vanuit de universitaire wereld ter discussie gesteld. September vorig jaar beschuldigden de Rotterdamse economen Bomhoff en Korteweg het Planbureau ervan politiek in de cijfers te stoppen en van een verkeerd model uit te jaan. Twee weken geleden verscheen, één dag vóór de presentatie van het Centraal Economisch [Plan (CEP) voor 1977, kritiek van een aantal Groningse economen op het bureau in de pers. Niet alleen de universiteiten bekriti seren het Planbureau maar ook men sen uit het bedrijfsleven, vakbewe ging en politiek stellen zo nu en dan vraagtekens bij de werkwijze en de positie van het CPB. Het Centraal Planbureau een objectief instituut of een politiek instrument? Het CPB is nu alweer meer dan der tig jaar één van de belangrijkste adviesorganen op economisch ge bied van de regering. De eerste aan zet tot de oprichting van een Planbu reau werd gegeven in 1945. Het kabi net Schermerhorn-Drees, dat een maand na de oorlog optrad, schreef in haar regeringsverklaring: „Herstel en opbouw van het Nederlandse pro- luktievermogen zal alleen doeltref- end kunnen geschieden op de ïondslag van een algemeen sociaal- tconomisch-financieel plan. Zulk een plan dient te worden ontworpen na aanwijzingen door de minister raad. door een in te stellen we tenschappelijk Planbureau." Dit noodkabinet dat geen andere taak had dan de ergste puinresten van de oorlog op te ruimen en de weg vrij te maken voor vrije algemene verkiezingen, had op alle voor de sociaal-economische politiek be langrijke posten socialisten zitten. Eén van die ministers was Hein Vos. Vóór de oorlog was hij als directeur van het wetenschappelijk bureau van de SDAP samen met ondermeer Jan Tinbergen een van de be langrijkste mensen achter het ver maarde Plan van de Arbeid. Vos formuleerde als hoofdzaken van het Plan: „Het overwinnen van de crisisnood, het beheersen van de uitbreiding van het produktie- apparaat, de ordening". Het Plan gold toen voor de beheersing van de crisis van de dertiger jaren, maar was, volgens Vos, even goed toepas baar op de crisis die de Tweede We reldoorlog had veroorzaakt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het wetsontwerp van 1946 om tot de op richting van een Planbureau te ko men, en als eerste ondertekenaar Hein Vos had, veel sporen droeg van het vóóroorlogse Plan van de Arbeid. Niet ongeschonden Zijn wetsontwerp kwam niet onge schonden door de Kamer. Een meer derheid van de Tweede Kamer was vooral bevreesd voor een blijvende geleide economische politiek, ook na het herstel van Nederland. Het uit eindelijke wetsontwerp dat in 1947 door het parlement werd goedge keurd, bevatte weinig meer van de socialistische doelstellingen van het Plan van de Arbeid. Degene die de voorbereidingen voor zo'n bureau in 1945 was gestart. Jan Tinbergen, werd als directeur aangesteld. Voor naamste taak van het Bureau was het produceren van een jaarlijks eco nomisch plan waarin een evenwich tig samenstel van schattingen en richtlijnen met betrekking tot de Ne derlandse volkshuishouding zou staan. De plangedachte is verdwenen. Ei genlijk is de naam planbureau ook niet meer juist, zegt men op het CPB. Het zou beter zijn het een „prognosebureau" te noemen. Tegelijk met de Miljoenennota in september verschijnen de Macro- Economische Verkenningen van het CPB. Hierin wordt een voorlopige raming gegeven van de vooruitzich ten van de Nederlandse economie van het jaar daarop. Ruim een half jaar daarna, rond april verschijnt dan een definitieve voorspelling in de vorm van het Centraal Econo misch Plan (CEP). In tegenstelling tot de Macro-Economische Verken ningen (MEV) is aan de pubükatie van het CEP overleg voorafgegaan met vertegenwoordigers van een groot aantal departementen Dit overleg vindt plaats in de centrale plancommissie. Deze commissie kan niets aan de cijfers veranderen. Zij kan alleen maar een paar verander ingen in (je begeleidende tekst aan brengen. Een situatie waar lang niet alle commissieleden gelukkig mee zijn. Achterhaald De meest recente kritiek op de cij fers van het Planbureau kwam van de Groningse universiteit. Deze kri tiek richtte zich vooral op het ge bruikte model van voorspellen. Vol gens de Groningse economen onder leiding van prof. M. A. Kooyman is dit model achterhaald. Zij ontwik kelden een eigen model en vergele ken vervolgens de uitkomsten met die van het CPB. Hun cijfers waren pessimistischer. Op het CPB ligt men niet wakker van de kritiek van de Groningers. Volgens drs. P. B. de Ridder van de hoofdafdeling korte- termijnplanning van het CPB is het model van het CPB geenszins verou derd en wordt het nog telkens aange past. Hij vindt het model van de Groningers uit het oogpunt van de economische theorie een slecht mo del. De Ridder: „Ze zouden hun leer boekjes waaruit ze zelf college geven nog eens moeten doornemen." De directeur van het Planbureau Prof. C A van den Beid gaat nog verder in zijn oordeel: „Ik had het verscheurd". Hij mist bijvoorbeeld in het model van de Groningers de invloed van de importprijzen op de prijsbeweging. Het meest kwalijk vind hij echter dat het CPB beticht wordt van poli tiek in de cijfers. Dit laatste sugge reerden vooral de Rotterdamse eco nomen Bomhoff en Korteweg, die zelden dat het CPB een politieke keus had gemaakt door de lonen mede als verklarende factor van de prijsbeweging te nemen, waarmee de schuld van de grote prijsstijging bij de vakbeweging komt te liggen De Rotterdamse critici zijn van de monetaire school wat ruwweg in houdt. dat zij de schuld van de infla tie veel meer zoeken bij de overheid en De Nederlandsche Bank die on machtig zijn om de geldhoeveelheid in de hand te houden. Op het CPB is het model Bomhoff helemaal nagerekend maar alleen hun prijsvergelijking, die gericht was op de geldhoeveelheid, eruit ge laten en daarvoor in de plaats de prijsvergelijking van het CPB gezet, die sterk op de kosten gericht was. Er bleken praktisch dezelfde cijfers uit te rollen. Andere kritiek van de Rotterdammers is dat de cijfers uit het model van het CPB politiek ge manipuleerd worden. De loon- en prijsramingen worden volgens hen onder druk van de regering de laatste Jaren systematisch onder schat. Verwijten Hierin worden zij bijgevallen door dr. J. G. Post, economisch deskundi ge van de ABN tevens directeur van de regio Hilversum van de bank. Ook hij meent dat de cijfers van het CPB die uit de computer rollen niet zonder meer in de MEV en het CEP worden opgenomen, maar eerst be werkt worden in de onderraad van het kabinet, de Raad voor Econo mische Aangelegenheden (REA), waar de directeur van het CPB uit hoofde van zijn functie zitting in heeft. Deze verwijten worden bij hoog en bij laag ontkend op het CPB en het ministerie van econo mische zaken waaronder het CPB ressorteert. Drs. W. A. Kimman, stafmede werker van de directie algemene economische politiek van dat minis terie. zegt: „Een belangrijk element bij de prijsvoorspelling is de schat ting van de invoerprijzen, waarbij je eerst moet kijken of de jaarlijkse raming van de OESO goed is. Als die er systematisch onder blijven, dan dank Je de koekoek dat het CPB ook systematisch met te lage prijzen zit. Een derde deel van het prijspeil wordt bepaald door de importprij zen. Dat heeft niets te maken met cijfers drukken. Bovendien zit je nog met de wisselkoers van de gul den, die je niet van te voren kunt voorspellen. Als Je dit allemaal constateert, is al een heel stuk van het verwijt onterecht". Regelmatig fout Hoe het komt dat cijfers fout ge schat worden blijft onderwerp van discussie. Feit blijft dat er regelma tig fout voorspeld wordt. Dit erkent het planbureau ook. In een interne publikatle waar de voorspellingen en realisaties tussen 1963 en 1973 beschouwd worden, staat te lezen: „Bij nadere beschouwing van het cijfermateriaal zien we zowel bij de lonen als de prijzen zij het in iets mindere mate vrij grote afwijkin gen tussen raming en realisatie. De ze afwijkingen bestaan vooral uit onderschattingen". Hoe kijkt het bedrijfsleven nu tegen deze cijfers aan? De heer Haverhals van het VNO vindt voornamelijk de prognoses van lonen en prijzen van grote betekenis voor het be drijfsleven. Aan de andere voorspel lingen van het CPB zoals ramingen van in- en uitvoer en de wereldhan del hecht hij veel minder betekenis. Hij vindt die cijfers meer een kli- maatsbepalende factor dan dat ze ertoe zullen leiden dat de bedrijven hun afzetramingen bijstellen. Overigens werkt het bedrijfsleven niet alleen met cijfers van het CPB. Vertegenwoordigers van enkele gro te Nederlandse bedrijven waaronder Akzo Philips. DSM, Unilever, ABN, Hoogovens. RABO bank en VMF komen drie tot vier keer per Jaar bijeen om hun economische ver wachtingen voor de komende jaren uit te wisselen. Het zijn samen komsten waar men zo min mogelijk ruchtbaarheid aan wenst te geven. De heer Weisglas van Unilever ont kent zelfs het bestaan van zo'n infor meel overleg en noemt het „totale kul". Dat die groep inderdaad be staat wordt bevestigd door drs. M. H. P. Starren, adjunct hoofd van de afdeling economische research van de ABN. die zelf deel uitmaakt van dat overleg. Een andere belanghebbende bij de cijfers van het CPB is de vakbewe ging. Het CEP bevat vaak elemen ten die voor de werknemersorgani saties moeilijk te verteren zijn. Er is de laatste jaren door het CPB nogal eens de nadruk gelegd op de loon kosten die een belangrijke oorzaak zouden zijn voor de werkloosheid en de prijsstijgingen. Wim Kok, voor zitter van de FNV, zei twee jaar geleden al tijdens een NW vergade ring dat het toen pas verschenen CEP een politiek stuk was. Vandaag de dag houdt de vakbewe ging deze kritiek nog recht overeind. Drs G. J. van der Hoeven, medewer ker van de sociaal economische be leidsgroep van de FNV, vindt dat het CPB politiek waarde-oordelen geeft. Hij bestrijdt de indruk die bij velen bestaat als zou het CPB een heilig onaantastbaar iets zijn. De eenzijdige benadering van het CPB is, volgens hem op extreme wijze tot uitdrukking gekomen bij de zoge naamde arbeidskostentheorie van de CPB medewerkers Tjan en Den Hartog. Deze studie die in het voor jaar van 1975 verscheen wees de loonkosten aan als de grote boos doener van de werkloosheid en voor spelde dat elk procent loonsverho ging 5000 werkelozen meer zou bete kenen. Er ontbrandde een heftige discussie over de waarde van die studie. Van der Hoeven vindt de adviezen gebaseerd op een maat schappijvisie. die zeer duidelijk uit gaat van de bestaande maatschap pelijke orde. Het CPB is volgens hem niet zo creatief om uit te gaan van andere maatschappelijke uit gangspunten. Als hij voorstellen in die richting doet, wordt hem voorge houden dat de gevolgen voor de economie niet meetbaar zijn. Van den Beid hierover: Wij gaan uit van de bestaande maatschappelijke ordening, wat niet wil zeggen dat we ons uitspreken vóór die ordening Politie Belangrijke afnemers van de cijfers van het CPB zijn natuurlijk de poli tici. De heer Dolman, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA be speurt een rechtse teneur in het begeleidend commentaar van de cij fers van het CPB. „De winsten wor den zeer hoog opgespeeld, maar er wordt haast niets van gezegd, dat de inflatie onder dit kabinet bijna ge halveerd is." De WD er Van Aar- denne kan zich voorstellen dat bij het bedrijfsleven de macro- economische cijfers niet zo zwaar wegen. De individuele ondernemin gen gaan veel meer uit van mlcro- gegevens. Hij vindt dat hij als ka merlid de cijfers moet kunnen relati veren. De cijfers gaan volgens hem vaak een geheel eigen leven leiden. „Maar", zegt hij „men heeft nu een maal behoefte aan voorspellen en richtinggeven." Hoewel er nogal wat kritiek is. wil niemand het CPB helemaal kwijt. Iedereen ziet de noodzaak in van het schetsen van een economisch toe komstperspectief. Alleen over de manier hoe dit het beste kan gebeu ren verschilt men van mening. Het verst gaat de FNV'er Van der Hoe ven: „Ik vind dat het CPB nu maar eens af moet van de schijn van on partijdigheid. Het CPB zou veel meer een beleidsondersteunende in stantie moeten zijn onder ver antwoordelijkheid van de ministers uit de sociaal-economische drie hoek. Hierdoor worden de betrok ken ministers politiek aanspreek baar voor de werkzaamheden van het CPB. Aan de andere kanto me ten we niet overdrijven en denken dat het CPB nu een instantie is die het hele regeringsbeleid aan het for ceren is en de vakbweging wel eens klem zal zetten. WIJ voeren ons be leid toch wel uit; of er nu een Plan bureau is of niet." De Rotterdam econoom Bomhoff zegt: „Onze oplossing is niet het veranderen van de wet. maar zorgen dat het CPB een concurrent krijgt." Duitsland De heer Kimman van het ministerie van economische zaken vraagt zich af wat je daar mee wint. „In Duits land heb je bijvoorbeeld vijf bu reaus." Wat moet je dan als be- leidsman als je vijf verschillende ramingen hebt? Dan prik je ook' maar." Het CPB is niet meer weg te denken uit het economisch gebeuren in Ne derland. Iedereen aanvaardt het ook als zodanig. De discussie of het CPB nu wel of niet een politiek instru ment is zal voorlopig blijven be staan Veel hangt ook af van toe komstige regeringen en van toe komstige directeuren van het CPB De huidige baas van het Planbu reau. de heer Van den Beid, erkent dat een directeur een sterke man moet zijn die niet in de REA over zich heen laat lopen. Ministers wil len hun beleid nu eenmaal graag met „gunstige" cijfers verkopen, het kan natuurlijk zijn dat men in de toekomst van de aanstelling van een directeur van het Planbureau een politieke benoeming gaat maken. Het is een kabinetsbeslissing. Want. en dat wilde Van den Beid niet ont kennen, de directeur van het CPB blijft een ambtenaar met meer dan gewone invloed. Mark Kranenburg en Oer Jochems zijn leerlingen van de School voor de Journalistiek. Het artikel is hun etndexamenioerfcsfuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35