ïfos Lammertink de verrassing Kampong voor zware opgave Branko Oblak naar Bayern München Verzoek aan jury om objectiviteit Arie Hassink wint Olympia's ronde, maar Aat Poulsen opvolger van Hennie Roos Ongunstige poule-indeling in strijd om Europacup Rinus Israel gespaard De handige ovale vispan vanTefal i-WAiliUcdwHS inM0. HSV koopt Ivan Buljan Eenvoudige zege Adriano Panatta Datum Super-Cup Maertens, (vervolg) Bij EK turnen voor heren ATERDAG 28 MEI 1977 SPORT Trouw/Kwartet 31 lAOVEHTEHItt oor Johan Woldendorp STERDAM De jeugd en de routine marcheerden in Olym- 'jia's ronde door Nederland hand in hand naar de finisch. De irvaring (Arie Hassink) loste de wacht af, die het aankomende y alent (Leo van Vliet) vorig jaar had ingenomen. Maar de dijk, die Ie oude rotten in het vak hebben opgeworpen om de naar rkenning hunkerende jongelingen te weren, staat op doorbre ien. Jos Lammertink. vooral hij, en Bart van Est hebben de Jgelopen week ondubbelzinnig aangetoond, dat hun glorieda len niet lang meer op zich laten wachten - De macht van de jeugd reikte in de 16e editie van Olympia's tour nog iet ver genoeg om het spel zo hoog logelijk te spelen De oranje trui. ie Arie Hassink zondag na de klau- lerpartij in het Limburgse heuvel and over zijn tengere schouders had hesen, zat vastgeplakt aan zijn li- aam alsof het met houtlijn was eerd. Vanuit een veilige positie ton de Gelderlander toekijken, hoe lijn „opvolgers" om de bezetting van ie tweede plaats knokten. Die slag «rerd na de tijdrit van gistermiddag kewonnen door Jos Lammertink. In Ie omgeving van Nibbixwoud reed Ie met talent overgoten neo- imateur uit Wierden de ruim 23 solo- Kilometers in 31 minuten en 24 se- :onden. Verrassend genoeg moest lij Jan van Houwelingen boven zich lulden, maar die speelde in het alge meen klassement niet meer dan een indergeschikte rol. los Lammertink is uitgegroeid tot ie sensatie van Olympia's tour. Nog jeen twee maanden geleden maakte je sterke Twentenaar zijn opwach ting in het wereldje van de amateurs. De Ster van Bladel was zijn eerste klassieker. Toch was hij voor ploeg leider Herman Krott geen al te grote - PARIJS - De Noor Aat Poul sen is tijdens het congres van de Internationale Schaats Unie (ISU) in Parijs gekozen tot voorzitter van de sectie hardrijden. Hij wordt de opvol ger van de Nederlander Hennie Roos. De scheldende president van de sectie hardrijden werd benoemd tot ere vice- vooizltter. Poulsen, die reeds zitting had ih het bestuur van de sectie wordt op zijn beurt opgevolgd door de Oostduitser Dra- gunski, die reeds plaatsvervan gend bestuurslid was. Als nieuw plaatsvervangend be stuurslid werd de Zweed Pet- terson gekozen. In de technische commissie hardrij den werd de heer Petterson vervangen door de Amerikaan George Howie. Oud-KNSB-voorzitter Herman van Quarles Ufford, die door de KNSB kandidaat gesteld was voor een functie in het bestuur van de sectie hardrij den werd niet gekozen. De Zweed Eklund werd tenslotte voorzitter van de sec tie short-track schaatsen als opvolger van de Engelsman Matthews. OETBAL De Nederlandse icheidsrechter Jan Keizer zal vandaag in iet Heizetstadion in Brussel de (male van iet UEFA-jeugdtoernooi tussen België en )ulgarije leiden De Volcndamsc arbiter oordt geassisteerd door de heren Farrell Ierse Rcpubhekien Wright (Noord-Ierland) SOFTBAL Voor de hoofdklassecompeti- «ie damessoftbal heelt Onze Gezellen op eigen veld met 2-3 verloren var. Terrasvo gels SCHERMEN Tijdens het congres van de Rercldschermbond (FIG) in Deauville is be. sloten het toernooi om de wereldtitels in 41078 aan Hamburg op te dragen In 1979 Is do organisatie voor het toernooi in handen gegeven van Melbourne TENNIS De internationale tenniskampi- >enschappen van de Verenigde Staten cortweg de kampioenschappen van Fore: t 'Hills genoemd, worden dit jaar voor de laatste maal in het voorstadje van New York gehouden Sinds 1915 werden de wedstrij den op deze banen gespeeld maar zijn nu rerplaatst naar een ander stadsdeel en zul er, in het vervolg worden gespeeld in hei iladion Louis Armstrong Deze arena zal worden verbouwd en kan dan 30 000 toeschouwers herbergen De bedoeling is tlat de capaciteit zal worden opgevoerd tot 32 000 kijkers, van wie er acht duizend over dekt zullen kunnen zitten STOETBAL - Het Finse voetbalelftal heeft *i Luxemburg een wedstrijd voor groep twee van de voorronde voor hel wereldkani Jpwr.schap tegen het team van het Groot In rt'igrJom met t o gewonnen In de 57e ^^•unuul scoorde Hei&kanen Er waren 1800 mnui openbaring. Lammertink was voor de start in Scheveningen reeds ver zekerd van een vooruitgeschoven po sitie in zijn ploeg, al moest hij nader hand. evenals Leo van Vliet trou wens. toestaan, dat Arie Hassink de rol van kopman voor zich opeiste. Lammertink: „Mijn opzet was om tweede te worden. Dat is voortreffe lijk gelukt. Ik ben nu trouwens aan de grens van mijn kunnen. Na de Nederlandse kampioenschappen neem ik nog deel aan de ronde van Bohemen (in Tsjechoslowakije - red.), maar daarna is het seizoen afgelopen." Hermann Krott heeft zijn jonge pupil er voor gewaarschuwd niet te veel hooi op zijn vork te nemen, hoe (financieel) aantrekkelijk de criteria ook voor de Wierdenaar zullen zijn. Krott wil er waken, dat hem het zelfde overkomt als Bart van Est in Olympia's ronde. De timmerman uit Dinteloord verdeelde zijn krachten veel te slordig en kreeg daarvan het afgelopen weekend de rekening ge presenteerd. Krott: „Ik wist daaren tegen heel zeker, dat Jos bij de eerste vijf zou eindigen. De manier waarop hij in de ronde van Noord-Holland en de Omloop van Kempen reed, was voor mij voldoende om hem tot een beschermde renner te promoveren." De Amsterdamse ploegleider heeft een fijne neus voor snel ontluikend talent. Wanneer de in Olympia's ron de teleurstellende Leo van Vliet in augustus de overstap naar de profes sionals waagt, staat zijn opvolger klaar: Ronnie Bessems, de wereld kampioen bij de junioren. Krott kent in het wielerland slechts één gelijke. Jan Olsbers heeft met het inlijven van Bart van Est en Bert Oosterbosch eveneens aangetoond een prima scout te zijn. Het is dan ook geen wonder, dat de strijd in Olympia's ronde zich toespitste op die twee ploegen. Het natuurlijke niet-aanvalsverdrag tussen Krott en Oisbers werd zelfs gebrandmerkt als de bron,, waaruit speculaties rond een combine-vorming ontsprongen. „Ik wil die gedachten zonder meer de kop Indrukken", reageerde Herman Krott fel. „Er heeft tussen mij en de ploeg van Glsbers nooit een combine bestaan." Het bezit van een ploeg met drie sterke gelijkwaardige kopmannen Arie Hassink wil zijn gemakkelijke zege in Olympia's ronde van Nederland voor het grootste deel op de suprematie van zijn ploeg terug voeren. (Hassink, Van Vliet en Lammertink) brengt ook problemen met zich mee. Dat openbaarde zich, toen de eerste twee weinig begrip voor eikaars in zichten toonden. Krott heeft lang en overtuigend moeten praten om de rijen te sluiten. Vanzelfsprekend was Olympia's tour voor Leo van Vliet een levensgrote teleurstelling. De trotse triomfator van vorig jaar was er vanuit gegaan, dat hij de eerste kopman van de Krott-equipe zou zijn. Hij heeft die kwalificatie niet waar kunnen maken, omdat de onverwacht snel van zijn auto ongeluk herstelde Arie Hassink vol overtuiging naar een machtspositie solliciteerde. Van Vliet verloor zon dag de slag en heeft die dreun Muhammad All had hem nauwelijks pijnlijker kunnen treffen bar slecht verwerkt. De emoties, die Leo van Vliet na teleurstellingen pleegt uit te braken, tekenen de onvolwassenheid van de Westlandse renner. Met het oog op zijn aanstaande profcarrière is deze Olympia's ronde dan ook een kei harde en uitermate nuttige les ge weest. Datzelfde geldt voor de eerste oranje truidragen, Toine van de Bunder. Weliswaar heeft de Zeeuw nog geen handtekening onder een profcontract gezet, de algelopen week zal hem duidelijk hebben ge maakt, dat hij met zo'n daad de stormbal voor een orkaan van diepe teleurstellingen hijst. Van de Bun der manifesteerde zich als een te verwaarlozen etapperijder, die in de 1200 kilometer tussen Scheveningen en Amsterdam ten onrechte met de faam van nauwelijks te stuiten cri teriumcoureur pronkte. Nederlands kampioen Arie Hassink daarentegen, demonstreerde on danks een fataal lijkende trainings achterstand en een dosis pech op de eerste dag (hij kreeg een lekke band en moest zijn reis op een te kleine fiets vervolgen) wel degelijk over het juiste moraal te beschikken. „Was dat laatste niet gebeurd, dan had ik misschien een voorsprong van zeven a acht minuten gehad", veronder stelde hij naderhand. „Maar daar mee wil ik niet stellen, dat ik Olym pia's ronde alleen heb gewonnen. Integendeel. Ik had een beresterke ploeg om mij heen." Die „beresterke" ploeg verspeelde in de slotetappe van Nibbixwoud naar Amsterdam wel de groene trui. Ad Prinsen, die Leo van Vliet in de v IIEIST Rinus Israel behoeft met ^'PEC geen wedstrijden In de nacom- w petitie van de eerste divisie te mis- 1 |en. De aanvoerder van de Zwolse club liep ln de bekerfinale tegen FC "wente een gele kaart op wegens inmerkingen op de leiding van heidsrechter De Bruin. De fuchtcommissle van de KNVB be- aalde dat Israel daarvoor een boe- ng krijgt en geen schorsing. Ook Cees van de Munnik kan met Excel sior gewoon ln de nacompetitle aan treden. Hij kreeg eveneens een boe king voor de officiële waarschuwing In de wedstrijd tegen MW. De straffen zijn: Feyenoprd H Melis, één wed trijd onvoorwaardelijk en 100, FSC: J J Jolombaln. twee wedstrijden onvoorwaardelijk m 100, de volgende speler* kregen een boe king R Israel (PEC). C v d Munnik (Excelsior) n D. Balm (FC Den Bosch). door Onno Zeisman UTRECHT De teleurstelling over het gemiste landskam pioenschap was snel verwerkt. Geen twee minuten na afloop van de wedstrijd, nadat Klein Zwitserland sportief was geluk gewenst, praatte Kampong al over het toernooi om de Euro pacup, waaraan het als ont troonde kampioen mag mee doen. In de club is overigens niemand blij met de verrassing die de poule-indeling oplever de. Zelfs zeggen ze daar: het kon moeilijk slechter uitvallen. De plaatsing met de Duitse kam pioen Schwarz-Weiss uit Keulen trof al niet best. Verleden jaar, toen de vorige landskampioen Amsterdam als Nederlandse vertegenwoordiger optrad, eindigde die club als zesde. En omdat de rangschikking bepa lend is voor de indeling van het Jaar nadien, was toen al uit te rekenen dat de Nederlandse en Duitse titel houders wéér bij elkaar zouden zitten Toch een ongelukkige zaak Amster dam zelf zit nog met het trauma van '76 toen het de eindronde miste we gens de slechte afloop van een serie strafballen tegen Rüsselsheim nadat beide met gelijk resultaat de poule wedstrijden hadden overleefd: 1-1 te gen elkaar en allebei een 6-0 op de kampioen van Wales. Cardiff. Datzelfde Cardiff leek merkwaardig genoeg ook nu de derde te worden naast de (inmiddels andere) titelhou ders van Nederland en de Bondsre publiek. Twee weken voor het toer nooi sprak men er in Utrecht nog van dat ook nu de grootte van de over winning op Cardiff wel eens bepa lend zou kunnen zijn. Tot ieders ver bazing kwam als late informatie uit het Zweedse Uppsala de mededeling, dat het daar gespeelde voortoernooi helemaal niet was gewonnen door Cardiff, maar door de kampioen van de Sovjet-Unie. Dinamo uit het verre Alma Ata Schrik in de gelederen van Kam pong Want wat weet men van deze tegenstander? Helemaal niets Een jaar of zeven geleden nam een lan denteam van de USSR deel aan het Europees kampioenschap in Brus- Paul Litjens (m), hier in het kampioensduel tegen Klein Zwitser land is één van de steunpilaren voor Kampong in het Europacup- gebeuren. sel. Het werd daar moeiteloos terzij de geschoven en sedertdien hoorde men nauwelijks nog Iets ervan. Nu staat Moskou voor de opgave in 1980 een Olympisch toernooi te organise ren en daarbij staat ook hockey op het programma Dat betekent in Russische ogen: de plicht er iets van te maken. Vandaar de inschrijving voor de Europacup en ook de komst in juni van een officieel landenteam naar Nederland. In die landenploeg schijnt de helft van de spelers afkomstig te zijn uit de aanstaande tegenstander van Kampong. Maar ook dan weet men nog weinig. Haastige informatie leer de, dat de onverhoedse tegenstander een degelijk spelletje weggeeft, waarin niet gezocht moet worden naar verfijnde techniek, maar eerder naar een strakke speelwijze met ele menten van ijshockey. Alma Ata. de hoofdstad van Kazachstan, niet al leen een industriecentrum maar ook een ijsstad, dus dat laatste zou wel eens waar kunnen zijn De enige zonzijde voor Kampong is dat het wedstrijdschema nu opeens gunstig is te noemen Aanvankelijk leek het een nadeel dat Rüsselsheim- Dinamo vrijdag wordt gespeeld en dat Kampong zaterdagmorgen èn zaterdagmiddag tegen deze twee dient aan te treden Nu is er het voordeel, dat er vrijdag alle gelegen heid bestaat zowel de Duitsers als hun tegenstander gade te slaan en te bestuderen. Waarna coach Gerard Stroes opstelling en tactiek kan aan passen. Zondag, in de beslissende wedstrijd tegen Klein Zwitserland, maakte Kampong een nerveuze indruk Dat zou men niet verwachten van een ploeg die zo ervaren is in doorslagge vende ontmoetingen. En dit te min der omdat de vaste kern van Kam pong al jaren meedraait en uitste kend op elkaar is ingespeeld. Zoals Litjens, Nolet, Jebbink, Toft, Marree en nu ook Heiko van Staveren, de man die altijd wordt teruggeroepen wanneer het er op aankomt. De nu 34-jarige Van Staveren is een der weinigen die de complete Euro pacup-traditie van Kampong kan navertellen. Een traditie welke door weinig topteams in Europa zozeer is beleefd. Misschien komen alleen Uccle Sport (België). Egara (Spanje» en FC Lyon (Frankrijk) zo ver In Nederland staat Kampong voor alsnog op eenzame hoogte en dat tekent tegelijk de functie van deze ploeg op nationaal niveau Kam pong was er bij in 1969 toen de eerste keer om de cup werd gestre den. het werd tweede in 1973 achter De meest bekende I ovale vispan met anti aanbaklaag in Nederland komt natuurli|k vanTefal Let op de winkels met 't raambiljet tijdsrit al tot op 1 punt naderde, onttroonde de Zuid-Hollander als leider van het puntenklassement Van Vliet kreeg in de vorm van het witte tricot (voor de combinatie- rangschikking) toch nog een aardige troostprijs. De ploeg van Gisbers viel het algemeen ploegenklasse- ment ten deel. Hans Langerijs slaagde opnieuw niet in de opzet om een etappe op zijn naam te schrijven. Herman Ponsteen troefde hem in de hoofd stedelijke Van Swindenstraat met enkele meters. Het deerde de West- Fries deze keer nauwelijks. Op de klassementsladder klom hij vier sporten omhoog. Het leverde hem achter Hassink, Lammertink (pre cies vier minuten achter de win naar), Prinsen, Van Vliet, Van Leeu wen en Schür (voor de tijdsrit nog tweede) de zevende plaats op. De uitslag van de Individuele tijdrit is: 1. Van Houwelingen 23,2 km In 31.16, 2 Lammertink 31.34. 3 Mak 31 25, 4. Oosterboseh 31 26. 5 Schipper 31.50. 6 Ponsteen 32.01, 7 Van Est 32.05. 8 Hassink 32.12, 9. Langerijs 32.15, 10. GoloebnitsJI (Sovi 32.16.11. Scheuneman 32 18. 12. Prinsen 32.21, 13. Petrov (Sow! 32.22, 14. Gossens (Bel) 32 27, 15 Van Leeuwen 32.29, 18 LJeskov <8ovi 32.20, 17. Van Vliet 32.31,18. Van Leeuwen 32.41, 19 Rlbbers 32.43. 20 Rotman 32.47 Frankfurt 1880, tweede een jaar la ter op eigen terrein achter diezelfde Duitsers, nam ook in 1975 deel en is nu dus aan zijn vijfde toernooi toe. Laren. Tilburg, HTCC en Amster dam waren de andere Nederlandse vertegenwoordigers, ieder één keer Toen verleden week het Tilburgse Were Di kampioen werd bij de da mes gingen de gedachten daar on middellijk uit naar de Europacup. Zo was het zondag ook bij Klein Zwitserland. Beide moeten een jaar wachten. Dat is vervelend, maar het heeft ook z'n goede kanten. Deelne ming aan dit toernooi is geen sinecu re. Net als bij het Eurovisie songfestival mag de winnaar het volgende toernooi organiseren en dat is al een hele last. Maar voor de deelnemers blijft er flink wat over. Kampong taxeert de eigen kosten voor het Londense toernooi op ruim 11.1000 Zou dat bedrag van de 687 leden moeten komen, dan werd de contributie van ieder lid voor die gelegenheid met 161.62 verhoogd Dat is een onmogelijke zaak. Van daar dat Kampong her en der op zoek is gegaan naar welwillende geldschieters en subsidiegevers, zo dat tenminste het grootste deel van elders komt. Omdat de vereniging toevallig de naam van een Britse firma van sportartikelen op het trai ningspak laat zien en het toernooi in Engeland wordt gespeeld, leverde dat een voordeel op. Maar op den duur wordt het een probleem. Toch hoopt iedere oprechte Kamponger. dat er nu eindelijk eens de volle winst in zit nadat er zo dikwijls net is misgetast. Dat dan vooral door Dio Hermens. de onwrikbare reser ve-doelman, die in plaats van een rugnummer zijn leeftijd laat zien 41 MUNCHEN Het Westduitse Bayern München heeft over eenstemming bereikt met de Joegoslavische international Branko Oblak, die op dit mo ment uitkomt voor Schalke '04. De dertigjarige middenvelder kost Bayern München 450.000 DM. Bayern heeft tevens de 30-jarige Wolfgang Rausch van Kickers Offenbach aangetrok ken. Rausch wordt gezien als de toekomstige opvolger van Frans Beckenbauer. Hamburger SV. de Westduitse win naar van de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft zich versterkt met de Joegoslavische international Ivan Buljan. De besturen van Ham burger SV en Hajduk Split bereikten een overeenkomst over de transfer van Buljan. De Hamburgse ploeg zal een bedrag van ruim 560 000 gulden moeten betalen. Buljan zal binnen kort een contract voor twee jaar te kenen. Nog deze week hoopt HSV ook de Engelse spits Kevin Keegan van Liverpool aan te trekken. NAPELS De Italiaanse voetbal bond heeft de eerste divisieclub Na- poll het recht ontzegd om drie thuis wedstrijden op eigen terrein te spe len. Bovendien werd de aanvoerder van Napoli, Guiliano, voor vier wed strijden geschorst. PARIJJi De als tweede geplaatste Italiaan Adriano Panatta heeft zich vrij eenvoudig geplaatst voor de derde ronde van de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs. In vier sets versloeg Panatta de Ar gentijn Julian Gauzabel: 6-2, 2-6, 6-4 en 6-1. Ook de Nieuwzeelander Chris Lewis had niet veel problemen in de tweede ronde. Lewis plaatste zich ten koste van de Egyptenaar Ismael el Shafei. De setstanden waren: 6-2. 3-6 en tweemaal 6-1. Ook bij de dames deden zich geen verrassingen voor. De als eerste ge plaatste Joegoslavische Mimi Jau- sovec schakelde met 6-2 en 6-1 In- grid Bentzer uit Zweden uit. Nancy Richey uit de Verenigde Staten won met 6-4, 5-7 en 6-1 van Fiorella Boni- celli uit Uruquay. HAMBURG De twee winnaars van de Europese bekers. Hamburger SV (bekerwinnaars) en Liverpool (landskampioenen) zijn tot over eenstemming gekomen over de da tum waarop de eerste wedstrijd om de z.g. Super Cup wordt gespeeld De eerste ontmoeting vindt op 27 juli in het Volksparkstadion in Hamburg plaats. „Tijdens de onder handelingen over de transfer van Kevin Keegan zijn wij deze datum al overeengekomen", aldus Peter Krohn, de manager van HSV „Wij hebben deze datum gekozen omdat het merendeel van onze supporters op dat tijdstip nog niet met vakan tie is". De bond nam deze maatregelen om dat Napolitaanse spelers in dc ont moeting Napoli-Fiorentina de scheidsrechter hadden beledigd Bo vendien waren van de tribunes aller lei voorwerpen op het veld gesmeten FORLI De Belg Freddy Maer tens heeft de zevende etappe van de zestigste ronde van Italic gewonnen De wereldkampioen legde de 163 kilometer van Gabicce naar Forli af in vier uur 43 minuten en 17 secon den. Maertens bleef echter op de tweede plaats van het algemeen klassement staan De Italiaan Fran cesco Moser. die 16 seconden voor sprong op dc Belg heeft, eindigde namelijk ln de zevende etappe als tweede in dezelfde tijd als Maertens De derde plaats ging naar Moser's landgenoot P&nlzza /.«svende etappe 1 Maerten.'. iBeli 4 43 17, 2 Moser (Ilai, 3 Panizzu Utai. 4 Pollrntu r iHeli i Oiunbattista Baronchelll (Itai, 6 Dp Witt* (B«-l) .illen ln desclldc tijd als Maert*ns, 7 Franeionl dta) op 1 min 11 sec, 8 Oimondl (Itai. 9 Baronl (ttal, 10 Ccrutl dta» allen in dezelfde ujd uS Franclonl Algemeen klassement I Moser, 2 Maertens up 16 sec, 3 Baronchelll op 22 w<-, 4 Pumuu op 26 sec. 5 Pollenlier op 49 sec, 6 De Witte op 1 min 30 sec. 7 De Muynck iBeli op I min 38 WILNA Joeri Titov. de Russische voorzitter van de Internationale Gymnas tiek Federatie (FIG) heeft de juryleden, die optreden bij de Europese turnkampiocnschappcn voor heren in Wilna, om absolute objectiviteit ge vraagd. ..Laten wij een zaak zoals twee weken geleden bij de dameskampioenschappen in Praag voorkomen. Zoiets brengt het internationale turnen en de FIG in groot diskrediet", aldus Titov. De FIG-voorzitter deed de oproep omdat bij de Europese kampioenschappen voor dames in Praag de Roemeense ploeg met meervoudig Olympisch kampioene Nadia Comaneci, halverwege het derde onderdeel van de toestclfinales, de balk, wegliep omdat men het niet eens was met de jury-waarderingen voor Nadia Comuneci en Nclli Kim bij de paard- sprong. „U moet alles voorkomen dat ook maar enigszins aan Praag kan doen herinneren", aldus Titov tot de juryleden. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31