Vla, ik ga met de kinderen mee kankercentrum n Rotterdam n i Conflict CDA in dagelijks bestuur Zeer veel Nederlanders vissen zonder vergunning IC Hoeveel schubben heeft de blankvoorn op de zijlijn? Vrijgelaten onderwijzer geheel over zijn toeren E Extra premie voor investeringen in probleemgebieden Bromfiets is gevaarlijker dan motorfiets KVP-stempel te zwaar Ruim miljoen voor verkiezingscomité Europees parlement Welkom voor cruise-schip Gemeentehuis Nunspeet op Marktplein Jongetje (8) overleden na val AfrtTERDAG 29 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 DUREASSEN Simon was helemaal over z'n toeren. Hij huilde en zei alleen maar: „Ma, ik ga .aar met de kinderen mee, ik ga maar met de kinderen mee." En: „Ik vind het zo erg voor mijn jllega's. ze moeten naar Schiphol." fcvrouw S. van Beetz, de moeder ji de onderwijzer die gistermorgen et de kinderen de school in Boven- tiilde mocht verlaten vindt dat on Simon met zijn vrouw terecht or enige tijd in een ziekenhuis in jsen is opgenomen. „Ik denk dat mon er aan toe was." Dit leidt ze af t die paar ogenblikken, die ze gis ten met haar zoon kon bellen, ouw Van Beetz, na een zenuw- nde week weer terug in haar ting in Joure, zegt erg opgelucht ;ijn, maar nog altijd erg gespan- n. Ze beeft en praat ontstellend »1 zonder over haar woorden te ilen. Zelf zegt ze: „Ik kan alleen lar eerlijk zeggen, dat ik de hele ek tamelijk rustig ben geweest. t die dag van het ultimatum. Ik 5 er gewoon zeker van, dat er in school niets zou gebeuren. Wel 5 ik bang voor die mensen in de in. Pas vanmorgen, na de vriila- g van mijn zoon raakte ik over stuur door al die journalisten en die vent van „Der Stern" (een Duits fa milieblad). die 15.000 gulden wilde geven voor een interview. Maar mijn hoofd stond er niet naar, en dat geld moet ik trouwens toch niet." Mevrouw Van Beetz weet niet zeker waarom van de vijf in de school gegijzelde leerkrachten juist haar zoon is vrijgelaten. Ze vermoedt, dat het komt omdat haar zoon (29 jaar) het langst aan de school verbonden was en een goede relatie heeft onder houden met de Zuidmolukse ge meenschap in het dorp. Bovendien moet Simon last hebben gehad van zijn maag. „Aan die maag is hij een aantal jaren geleden geopereerd, maar als er iets is, krijgt hij er altijd weer last van." Op de vraag of ze een vermoeden van de op handen zijnde vrijlating heeft gehad, neemt mevrouw Van Beetz een afwerende houding aan. Ze zegt dat mevrouw Faber. voor lichtster van het ministerie van jus titie. haar heeft gevraagd zo snel mogelijk huiswaarts te keren en de buitenwacht zo min mogelijk te ver tellen in verband met mogelijke re presailles voor de nog vastgehouden gegijzelden in school en trein. Maar eergisteren had ze, zonder te weten wat en hoe. het gevoel dat er iets ging gebeuren. Ze maakt dit op uit het gedrag van haar schoondochter, die onafgebroken in de buurt van de school is gebleven. „Eergisteren be gon ze wat geheimzinnig te doen. Ze belde op en vroeg om kleding en kalmeringsmiddelen. Ze wilde niets zeggen, maar ik had de Indruk dat ze ergens van op de hoogte was." Simon, daarvan is mevrouw Van Beetz overtuigd, zal erg flink zijn geweest. Op de televisie heeft ze gezien hoe haar zoon. samen met onderwijzer Van Vliet de maaltijden door Henk Thomas in ontvangst nam en de school bin nendroeg. Siroop weet ze, heeft zijn hoofd koel gehouden en zal niet agressief of passief zijn geworden En haar twee thuiswonenden zoons, die tegelijk met deze verslaggever op de hoogte worden gebracht: „Si mon is ni- iemand die woedend wordt of l r >l;ken gaat neerzit ten. We r: lat hij erg gespan nen is naar dat omwille van tic niet zal hebben laten n Ook de broers van Simon hebben met een zekere .eid de gebeurtenis sen afgew. ..Alleen bij het aflo pen van het ultimatum zijn we 'm meer en meer gaan knijpen." Erg ingenomen is mevrouw Van Beetz met de prachtige ziekenhuis kamer waarin haar zoon en schoon dochter zich bevinden, met het mee leven van dc buurtbewoners bij de school en het feit dat haar zoon er zo Uit het familie-album: in het midden de vrijgelaten onderwijzer Simon van Beetz. geflankeerd door zijn echtgenote moeder. geliefd bleek, met de vele bloemen en telegrammen en met de huisarts, die zijn diensten aanbood. n een onzer verslaggevers ITTERDAM In september van jaar begint in Rotterdam het rste integrale kankercentrum van s land. Het startkapitaal van één ljoen gulden is aangevraagd bij de itionale commissie kankeronder- ek, die op 15 april van dit jaar door tatssecretaris Hendriks van ilksgezondheid in het leven is ge- epen. zijn voorlopig drie van dergelijke ntra gepland. Naast Rotterdam imen Amsterdam en Groningen in (hmerking. Het werk dat in deze ntra zal worden verricht is het xvoudigst te omschrijven als het indelen van alle inspanningen op ?t terrein van de kankerbestrijding, iarmee voorkomen wordt dat men ;s elkaar heen werkt. len wat verdere toekomst kunnen tgrale kankercentra opgericht 'en in Nijmegen, Maastricht en :n plaats in het oosten van ons d. Criterium hierbij is een verzor- gebied van twee miljoen egi reden waarom juist Rotterdam startplaats is gekozen, is omdat in de regio vier instellingen wer- i die samen de basis kunnen leg- voor een integraal kanker- [trum. t academisch ziekenhuis Rotter- n (met Sofia kinderziekenhuis), Erasmusuniverslteit (medische IpUlteit) en het Rotterdamsch radi otherapeutisch instituut (Daniël den Hoedkliniek) samen met het Radio biologisch instituut van de Ge zondheidsorganisatie TNO maken dat aan vrijwel alle voorwaarden wordt voldaan om een centrum goed te kunnen laten functioneren. DEN HAAG Investeringen door bedrijven in gebieden waar de werk loosheid het grootst is, worden door de overheid beloodn met extra pre mies. Het kabinet heeft vrijdag be sloten een „voorschot" te nemen op de Wet Investeringsrekening (WIR), die door de val van het kabinet niet is toegekomen aan parlementaire behandeling. De probleemgebieden mogen niet de dupe worden van het uitstel, meent het kabinet. Daarom worden de „bijzondere regionale premies", die in het wetsplan zitten, tijdelijk opgenomen in de bestaan de regelingen voor Investeringspre mies. De extra premies moeten ten goede komen aan de regio's Winschoten, Stadskanaal, Emmen, Coevorden, Buitenpost, Drachten. Oosterwolde, Oostelijke Mijnstreek, Hardenberg en Dokkum. De over heid zal enkele tientallen procenten betalen van de kosten, die gemoeid zijn met nieuwbouw of uitbreiding van bedrijfsleven en is bereid per nieuwe arbeidsplaats 12.500 gulden neer te tellen. UTRECHT Per afgelegde kilome ter is een bromfiets voor zijn berij der nu een gevaarlijker vervoermid del dan een motorfiets. In 1970 lag die verhouding nog omgekeerd. Die conclusie trekt dr. D. Hoogendoorn uit de cijfers van de Stichting me dische registratie (SMR). die betrek king hebben op ziekenhuisbehande- lingen. Per miljard afgelegde kilometers werden in 1975 1848 bromfietsers ge wond in een ziekenhuis opgenomen en 1220 motorrijders. In 1970 waren die aantallen respectievelijk 1427 en 1568. De invoering van de verplichte valhelm eerst voor motorrijders, later ook voor bromfietsers is in dc cijfers duidelijk terug te vinden. Ook het aantal gewonde bromfiet sers daalt namelijk de laatste jaren. In 1973 werden er per miljard gere den kilometers nog 2004 gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het aantal opnamen wegen sche delbreuk, in 1970 nog 101 per miljard kilometer, daalde in 1975 scherp tot 83. Ook bij motorrijders was de da ling opmerkelijk. Bij bestuurders en passagiers van personenauto's deed zich volgens dr. Hoogendoorm een verheugende da ling voor in alle categorieën letsels. F r miljard kilometer werden in 1970 PS automobilisten gewond opgeno- r. .-n, in 1975 nog maar 77. Dc vrees dat doer het gebruik van de autogor del het aantal letsels van de nekwer- vels zou stijgen, wordt door de statis tieken van de SMR niet bewaarheid, aldus dr. Hoogendoorn in het Neder lands tijdschrift voor geneeskunde. Het aantal opnamen wegens letsel van de ruggewervcls nam zelfs af. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het CDA heeft gisterer. het conflict besproken dat binnen de CDA-Tweede-Kamer- fractie is ontstaan over de vervanging van fractieleider Van Agt Zoals bekend koos de fractie afgelo pen woensdag de KVP-er Andries- sen, maar dit stuitte op ernstig ver zet van Aantjes (AR) en Kruisinga (CHUM(. DIE VONDEN DAT HIER DOOR DE KVP het CDA teveel zou gaan overheersen. Het bestuur heeft besloten geen mededeling te doen over het verloop van het beraad gis termiddag. Aangenomen mag echter worden dat CDA-voorzitter Piet Steenkamp en de andere bestuursle den het conflict tussen Aantjes en Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een subsidie van 1,2 miljoen aan het comité dat in Nederland de rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese parle ment moet gaan propageren. De re gering meent dat de door dit comité onder voorzitterschap van Ka mervoorzitter Vondeling voorge nomen activiteiten een onontbeer lijke bijdrage zullen leveren voor het welslagen van deze verkiezingen, al dus premier Den Uyl gisteren op zijn persconferentie. Den Uyl ver wachtte verder dat de subsidie vol gend jaar nog wel verhoogd zal worden. (ADVERTENTIE) Nu voor n bescheiden prijsje bij elke 1 2 liter Sonnema Berenburg: een unieke vis waaier. Met 144 pag.'s viswetenswaardigheden. Over de beste stekkies, dobbers en aas, zoet- en zoutwatervissen. Daarom: snel naar de slijter voor 'n goed begin van het nieuwe visseizoen. Tijdelijk Vi liter Sonnema Berenburg met unieke viswaaier. "npkins KRZH 3RS-1 ceSJkins. imr mag cl worden Jikl Gistermorgen is het Britse passa- gierschip Queen Elisabeth II in Rot terdam aangekomen. De QE II. die een cruise rond de wereld maakt, werd naar de Wilhelminakade be geleid door twee spuitende blusbo ten van de Havendienst. De grote lengte. 293 meter, maakt het nodig dat het schip wordt „gezwaaid" ter hoogte van de Waalhaven. Vandaar gaat het achterstevoren naar de passagiersterminal aan de Wilhel- minakade. door Jan Ladenius ROTTERDAM - Nederlan ders zijn vaak krenterig. Dat is een constatering die menige penningmeester van een hen gelsportvereniging in ons land dezer dagen tot lichte wanhoop moet brengen. Het vandaag 28 mei geopende vlsseizoen brengt naar schatting ander half miljoen liefhebbers op de been om de jacht te openen of, zoals de ware sportvisser het graag zegt, de strijd aan te bin den met de brasem, de voorn of snoekbaars. Van dat enorme aantal vist naar schatting 300.000 man dat is het inwo nersaantal van de hele provin cie Zeeland zonder enige ver gunning. Ze vissen zogezegd zwart. De zwart-vissers mogen dan steun gevonden hebben bij een conferen- ce uitspraak van wijlen Wlm Sonne- veld die constateerde dat elk schar retje hem ais lid van een visclub een daalder kostte, terwijl hij voor dat- zeilde bedrag een viswinkel zowat kon leegkopen, het blijft een doorn In het oog van iedere rechtgeaarde sportvisser. Speciale wacht Sommige hengelsportverenigingen hebben zo hun eigen veiligheids maatregelen getroffen om het in hun ogen „stelen van vis" tegen te gaan. Zo is een Amsterdamse vereniging er toe overgegaan een speciale vis- wacht aan te stellen. Andere vereni gingen hebben hun leden gevraagd te waarschuwen als er zwart-vissers worden gesignaleerd. Het gaat hierbij uiteraard niet om de open sloten, singels of grachten in ons land die veelal onder gemeente- beheer staan en die vooral worden bestormd door jeugdige vissers. Wel is het zo dat ook voor dit openbare viswater een visakte en een gemeen telijke vergunning nodig zijn. Zo n visakte kost vijf gulden en daarvoor mae men met één gewone hengel dus zonder levend aas vissen. Per gemeente komt op die vijf gulden nog een bedrag voor de gemeentelij ke vergunning (ter vergelijking in Rotterdam kost zo'n bewijs twee gulden. Wil men wat meer te doen hebben door bij voorbeeld met twee hengels of één speciale hengel aan de water kant te gaan staan of zitten dan heeft men een kleine visakte nodig waarvoor een bedrag van 11,75 gul den moet worden neergeteld Ook hierbij komt de gemeentelijke ver gunning als het een open viswater betreft. Een grote visakte kosten gulden is voor de amateur niet nodig. Voor de door hengelsportverenigin gen gepachte viswateren is een akte van de vereniging noodzakelijk. Veelal staat aangegeven welke ver eniging welk water beheert. Met dat geld zorgt de club ervoor dat de visstand op peil blijft zodat er iets te vangen blijft. Behalve een beroep op de illegale vissers doen de meeste hen gelsportverenigingen dit jaar ook een beroep op de leden om het eigen stekkie schoon te houden Het mi lieu wordt door meegebrachte mondvoorraad, papier en plastic te vaak verontreinigd, zo houden de verenigingen hun leden voor. Andriessen hoogst ongelukkig vin den. Juist Steenkamp heeft zich a.- tijd ingezet voor een evenredige ver deling van KVP. AR- en CHUM- - VERTEGENWOORDIGERS OVER DE CDA-organen Het dagelijks bestuur -zal het met Aantjes eens zijn geweest dat een KVP-fractielelder. een KVP- plaatsvervangend fractieleider en een KVP-voorzitter (Steenkampzelf) teveel een KVP-stempel drukken op het CDA Het dagelijks bestuur heeft echter geen bevoegdheid ten aanzien van het fractiebeleid dus konden er geen besluiten worden ge nomen om bijvoorbeeld de benoe ming van Andriessen, die inmiddels al teruggedraaid was, geheel onge daan te maken en Aantjes er voor in de plaats te zetten. Het zou daarbij de vraag zijn of Aantjes die post. op deze manier verkregen, nog wel zou willen accepteren. Een eventuele weigering van hem kan verstrekken de gevolgen hebben, want de plaatsvervanger van Van Agt wordt, indien Van Agt weer minister wordt in het volgende kabinet, automa tisch de fractieleider van het CDA. De CDA-fractie zelf komt aanstaan de dinsdag weer bijeen om verder over de zaak te praten. AR verdeeld Het conflict binnen de CDA-fractie heeft ook in de AR-gelederen zelf. verdeeldheid teweeggebracht. Van uit AR-kring wordt gemeld dat twee AR-fractiegenoten van Aantjes niet voor hem gestemd hebben toen het ging om de keus Aantjes of Andries sen. Mevrouw Van Leeuwen, die als één van de twee genoemd wordt in AR-kring, gaf gisteren als commen taar: „Ik weiger om mededelingen te doen over een geheime stemming, dat vind ik unfair." Van een onzer verslaggevers NUNSPEET In de nacht van don derdag op vrijdag heeft de raad van Nunspeet zich in meerderheid (11 tegen 7 stemmen) uitgesproken voor de bouw van een gemeentehuis op het Marktplein. Na uren debatteren voor een overvolle tribune, waarbij de standpunten soms scherp tegen over elkaar stonden, kwam het voor stel van burgemeester en wet houders er zonder hoofdelijke stem ming door De fracties van de PvdA/PPR, VVD en Gemeentebe langen lieten aantekenen dat zij niet akkoord gingen. Voorstanders waren de fracties van de AR/CH en SGP De PvdA wet houder trok één lijn met hen en de andere leden van b en w. Een voor stel om de beslissing opnieuw uit te stellen, werd verworpen. In een door de afdeling Nunspeet van de PvdA ingediend alternatief plan om elders in het dorp een gemeentehuis voor de helft van de kosten te bouwen zag de meerderheid van de raad mets De raad stemde in met het beschik baar stellen van een krediet ter grootte van 12.855,000. ROTTERDAM De 8-jarige Corne lls Dobber is overleden aan de gevol gen van de val die hij eerder deze week maakte op de Ds C Brunt- school in Rotterdam. Het knaapje was met een aantal vriendjes naar het stookhok van de school gegaan, waar zich een deur bevindt die toe gang geeft tot de speelplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11