Saoedi's: geen olie-embargo Roemenen naken van Ie nood ien deugd Coalitieregering ^raël dichterbij Young waarschuwt zwarte leiders voor geweld Tja,daar sta je dan... midden in een vreemd land meteen kokende motor. Positie Brezjnew sterker geworden >igin wordt weer beter 'Moeilijk hen te overtuigen' Shell helpt Shell helpt de autokosten drukken. Ook op vakantie. Reden vertrek Podgorny onbekend JDJAK, McCLOUD £*1 HET LEVEN =AN ALLE DAG RDAG 26 MEI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet AVIV (DPA, UPI, Reuter) De nationalistische Likoedpar- He bij de vorige week gehouden verkiezingen de grootste j van Israël werd, is gisteren op de hoofdpunten van het clSJd tot overeenstemming gekomen met de Nationale Regi- e Partij. De leider van de Likoed, Menachem Begin, die in ligt vanwege een hartkwaal, moet volgens zijn volledig in staat worden geacht de leiding van een nieuwe igscoalitie op zich te nemen. lationale Religieuze Partij en de Likoed zijn het gisteren geworden over het buiten- beleid, het defensiebeleid en itiging van Joodse nederzettin- de door Israël bezette weste- fordaanoever. Het akkoord zou lerkomen, dat de Westbank in ;eval niet zal worden afgestaan Palestijnen in het kader van desregeling. Voorts valt niet achten dat nog zal worden •fd naar een verdere seculari- (verwereldlijking) van de staat Met de nieuwe democratische uwingsbeweging van Jadin n be de Likoed nog geen over- oew*femming kunnen bereiken. De- en ttij is bereid tot concessies aan abieren op de westelijke Jor- 90 «ver. n van de leider van de Li- Menachem Begin, hebben ver dat hij volledig in staat moet geacht leiding te geven aan lalitieregering. Begin zal begin ide week zijn politieke activi- hervatten. tëfcsche president Katzir ver- Ie gisteren dat iedere toekorn- regering van Israël zal streven red) een blijvende vrede in het Mid week den-Oosten. Het is van het grootste belang dat de positie van Israël niet verzwakt wordt en dat we voldoende uitgerust zijn om ons tegen agressie te verdedigen, aldus de Israëlische president. Het gebeurt hoogst zel den dat Katzir zulke politiek gela den uitspraken doet. De positie van de president is voornamelijk repre sentatief. Vredesplan Het invloedrijke dagblad Ha&retz meldde gisteren het bestaan van een Amerikaans vredesplan voor het Midden-Oosten dat voorziet in een terugtrekking van Israël uit de be zette gebieden, de vestiging van een waarschuwingssysteem voor troe penbewegingen en de legering van een neutrale vredesmacht op de Westbank. Wel zouden er een aantal grenscorrecties moeten plaats vin den ten gunste van Israël. Deze cor recties zouden met name de Gaza- strook betreffen. Het bestaan van het Amerikaanse vredesplan werd onthuld door de journalist Matti Golan, die zijn in formatie in het verleden al regelma tig uit lekken in de officiële kanalen haalde. Zijn rapporten bleken als regel zeer betrouwbaar. De kaarsjes ontbraken gisteren op de feesttaart voor de jarige Joegoslavische president Josip Broz Tito, die gisteren 85 werd. De top van de communistische partij, de regering en het leger kwamen gisteren hun felicitaties aanbieden aan de man die nu al veertig jaar de dienst uitmaakt in Joegoslavië. Ook uit het buitenland bereikten de president tal van gelukwensen. Naast de jarige president diens 53-jarige echtgenote, Jovanka. LONDEN (REUTER, UPI, AP) De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, vindt het moeilijk de zwarte Afrikaanse leiders ervan te overtuigen dat geweld niet de enige weg meer is naar vrijheid en onafhankelijkheid. (ADVERTENTIE) voor rtW weer Irani wei ert ïenii voo e de Bod n, Vi erna evol oorn oens iden des 3Ud8 )ordJ erna Autopech is normaal al vervelend, maar tijdens de vakantie in het buitenland weet je je vaak helemaal geen raad. Neem bijv. een kokende motor. Veel mensen weten niet hoe ze dat kunnen voorkomen, laat staan wat ze eraan moeten doen als 't gebeurt. Neem daarom „Shell helpt, deel 2" mee als u op vakantie gaat. Daarin staan een aantal handige tips om autoproblemen onderweg te voorkomen en op te lossen. Dat kan u een hoop narigheid en veel extra uitgaven besparen. Nog geen boekje omvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. j. dce!2 Zonderaut^«"«" op vakantie. Kokende motor? Zet de motorkap open en laat de motor een kwartiertje afkoelen. Draai dan mei 'n doek de radiatordop 'n klein stukje open en wacht tot alle stoom is ontsnapt. Daarna de motor weer starten en langzaam kleine beetjes water bijvullen. Als u 'n gesloten koelsysteem heeft kijk dan in 't tnstrukticbockje. „Ik heb hen niet overtuigd de gewa pende strijd op te geven en dat heb ik ook niet geprobeerd. Maar ik heb wel gepoogd hen te laten inzien dat de onderhandelingen van de kant het Britse ministerie van buiten landse zaken en de Verenigde Staten een alternatief vormen." zo zei Young in Londen. Hij heeft de afgelopen weken een safari gemaakt door Ivoorkust, Libe ria, Ghana, Gabon, Mozambique, Zambia en de Soedan en bracht te vens een omstreden bezoek aan Zuid-Afrika. In Mapoeto, de hoofd stad van Mozambique, woonde Young een conferentie van de Ver enigde Naties over zuidelijk Afrika bij. Zuid-Afrika Zijn bezoek aan Zuid-Afrika noemde Young, sprekend met journalisten terwijl zijn vliegtuig boven de woes tijn vloog, het hoogtepunt van zijn trip. Hij was zeer te spreken over zijn contacten met Zuidafrikaanse za kenlieden „omdat je één groep in de Zuidafrikaanse samenleving moet vinden die redelijk wil zijn." Young zei zeer gespannen te zijn geweest tijdens zijn ontmoeting met zwarte studenten in Johannesburg zondag „omdat ik wist dat ik met mensen sprak die morgen dood kunnen zijn." De Zuidafrikaanse regering poogt achter de namen van zijn ge sprekspartners te komen, volgens Young. Ik heb ze hen opzettelijk niet gevraagd, zo zei de VN-ambassadeur, die verder liet weten dat zich onder zijn gehoor twintig rechercheurs van het bureau voor staatsveiligheid be vonden. Britten koloniaal De omstreden ambassadeur wierp bij aankomst in Londen opnieuw olie op het vuur met een aantal felle uitlatingen. Zo zei hij dat in Groot- Brittannië en oude koloniale menta liteit nog steeds bestaat, en dat de Russen en Zweden racisten zijn. Be gin dit jaar beschuldigde Young Groot-Brittannië van racisme, een uitlating die hij later terugnam. Ook had hij kritiek op de Britse aanpak van de problemen in zuidelijk Afrika. Nu zei Young dat minister van bui tenlandse zaken David Owen niet opgepord hoeft te worden omdat hij erg gedreven is. Hij noemde Owen een „nieuw soort Brit. Ik hoop dat hij tenminste niet gevangen zit in die oude koloniale mentaliteit. Die is hier nog erg sterk". In het vliegtuig zei Young dat ieder een, hij zelf ook, racist is, „want het is de erfenis van een ieder die in deze eeuw is geboren. Maar de ergste racisten in de wereld zijn de Russen, want zij hebben geen enkele erva ring opgedaan omtrent het oplossen van problemen die daarmee samen hangen". Over de rassenverhoudingen in Zwe den zei Young in antwoord op een vraag: „De Zweden hebben een ideo logie die hen erg humaan en liberaal doet zijn, maar wanneer puntje bij paaltje komt heeft de zwarte het er te verduren zoals die in Queens (het Newyorkse stadsdeel waar men zich zijn ras ten zeerste bewust is. Israël voorbeeld De Verenigde Staten hebben vol gens Young naar alle waarschijn lijkheid het meeste gedaan aan het overwinnen van het racisme, maar van Israël moet de wereld leren hoe men met verschillende culturen naast elkaar kan bestaan. „De Israë liërs doen in tien jaar waar wij een eeuw voor uittrekken", zei hij. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het lijkt waarschijnlijk dat de Sowjet partijleider Leonid Breznjew president Podgorny medio volgende maand als president opvolgt. Voor het vertrek van de president uit het politbureau, dat gisteren onverwacht werd bekend gemaakt, is tot dusver geen enkele reden opgegeven. Oosteuropese leiders hebben nog met geen woord gereageerd op het bericht van het vertrek van Podgorny uit de troika die de Sowjet-Unie bestuurt. Volgens westelijke waarnemers in de Oos teuropese hoofdsteden kwamen het bericht, dat gisteren met twee regels in de Prawda werd gemeld, voor de communistische leiders als een volslagen verrassing. Er wordt rekening gehouden met een mogelijke herziening van de betrekkingen tussen Moskou en de overige landen in Oost-Europa. Aanwijzing voor deze herziening is de benoeming van Konstantin Roesakow tot secretaris van de communistische partij. Roesa kow, die ambassadeur van de Sowjet-Unie in Mongolië is ge weest, geldt als een vertrouweling van partijleider Leonid Brezjnew. De 68-jarige Roesakow geldt als een man van de harde ideolo gische lijn. Hij volgt de 48-jarige Konstantin Katoesjew op die weggeschoven is naar de post van vertegenwoordiger van de Sow jet-Unie bij de Comecon, de Oost europese tegenhanger van de Eu ropese Gemeenschap. Belgrado Het nauwer aanhalen van de on derlinge banden in Oost-Europa, waartoe regelmatig bijeen komsten van hoge partij- en rege ringsfunctionarissen van Oost- Europa plaats vinden, houdt ver band met de tweede fase van de Europese Veiligheidsconferentie die op 15 juni in Belgrado begint. Hier zullen tussen Oost en West de resultaten van de conferentie van Helsinki besproken worden. Een andere aanwijzing dat de hui dige verschuiving binnen de Sow- jet-top een versterking van de po sitie van partijleider Breznjew be tekent is de benoeming van Yew- geni Tiazjelnikow tot hoofd van de propaganda-afdeling van het centrale comité van de commu nistische partij. Deze 49-jarige Ti azjelnikow hield op het laatste partijcongres in februari een rede die de zeer veel lof voor Breznjew bevatte De portretten van Podgorny en de andere hoge leiders waren gis teren niet verkijgbaar in Mos- kou's grootste boekhandel, waar ze anders in grote hoeveelheden verkrijgbaar zijn. Alleen dat van partijleider Breznjew was voor handen Grondwet De belangstelling van de politie ke waarnemers gaat momenteel vooral uit naar de tekst van de nieuwe grondwet die momenteel in voorbereiding is. Men verwacht dat deze tekst een verzwaring zal geven van de tot op heden tame lijk ceremoniële en representatie ve functie van president. Ook dit kan een aanwijzing zijn voor een versterking van de positie van Breznjew. President Podgorny zou in de af gelopen tijd regelmatig kritiek hebben uitgeoefen op het binnen landse economische beleid. Hij zou Breznjew ervan hebben be schuldigd niet in staat te zijn de tekorten weg te werpen Ook zou de industriële produktie beneden peil zijn gebleven, volgens Pod gorny Door het vertrek van Podgorny zou Breznjew zich hebben willen ontdoen van de kritiek op zijn binnenlands beleid. Door het wegpromoveren van Katoesjew naar de Comecon zou de partijlei der willen proberen de Oosteuro pese landen, die steeds meer de neiging vertonen een wat onaf hankelijker koers te gaan varen, weer op zijn lijn te krijgen. Het wachten is op de eerste pu blieke verklaringen in de Sowjet- Unie over het vertrek van Podgor ny voordat er definitief inzicht verkregen kan worden over de politieke draagwijdte van deze beslissing. WASHINGTON (AP, UPI) Saoedi-Arabië 8 's werelds grootste olieleverancier zal geen embargo tegen de Verenigde Staten afkondigen om een regeling in het Midden Oosten af te dwingen Eerder deze week liet Egypte weten dat het oliewapen wel zal worden gebruikt als de nieuwe Israëlische regering blijft weige ren bezet Arabisch gebied terug te geven. De toezegging dat er geen olie embargo zal komen werd gedaan door de Saoedi-Arabische kroon prins Fahd in gesprekken met de Amerikaanse president Jimmy Car ter. Saoedi's en Amerikanen liggen elkaar politiek steeds beter in hun gezamenlijke anti-communistische stellingname, terwijl Saoedi-Arabië ook steeds meer economische belan gen in het westen krijgt. Het heeft geen behoefte investeringen daar in gevaar te brengen door een nieuwe olieboycot die een economische te ruggang teweeg zou kunnen brengen. d (2.31 (2.30),' 7.00* >f Voor zover ik weet bestaan er tussen Saoedi-Arabië en ons geen geschil len". zo zei Carter na afloop van het tweedaagse bezoek. Hij liet weten dat er over olieprijzen is gepraat zonder in bijzonderheden te treden maar verzekerde dat er niet met een embargo is gedreigd De uitlating en van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fachmi dat de Arabische landen niet zouden aarzelen het oliewapen opnieuw te gebruiken was volgens Carter een verkeerde weergave van wat hij had gezegd of bedoeld pelt i r J. den Boef De toevallige bezoeker van Roemenië, die zich van te voren niet speciaal heeft la ten voorlichten over wat er in dat land allemaal mag (of niet mag) komt al gauw tot de ontdekking dat om een voorbeeld te noe men niet alles wat een Westers of zo men wil kapi talistisch karakter heeft, verboden terrein is. Het is vanzelfsprekend dat aan dit verschijnsel geen overdreven waarde moet worden gehecht, maar het is toch wel even een eigenaardige ervaring als je op je hotelkamer de tv aanzet en dan plotseling met het stemge luid van Kojak wordt ge confronteerd. Later merk je dat ook de Newyorkse sheriff McCloud regelmatig op het Roe meense beeldscherm verschijnt en dat de Flintstones en de pro- dukties van Walt Disney vaste onderdelen zijn van het in zwart-wit uitgezonden tv- programma. Kojak en McCloud kunnen de Roemeense kijkers moeilijk op het verkeerde pad brengen. Eerder zal de misdaad die zij elk op hun manier bestrijden een indruk van het leven in de Ver enigde Staten geven, die niet erg aanlokkelijk is. Niettemin zege viert telkens het recht en onwil lekeurig vraagt men zich af, wel ke invloed op den duur films als die van Kojak en McCloud op jong en oud in Roemenië zullen hebben. Ook de Roemeense au toriteiten zullen het antwoord daarop vooralsnog schuldig moeten blijven. Blijkbaar neemt men in Roe meense leidende kringen de on vermijdelijke bijverschijnselen van de vertoning van Ameri kaanse films, die slechts van een Roemeense ondertiteling zijn voorzien, op de koop toe. Eén van die verschijnselen is zonder twijfel dat de Roemenen (en met name de jongeren) zich gemak kelijker dan vroeger vertrouwd kunnen maken met de Engelse taal. Dat dit mogelijk is, moet als een opmerkelijk feit worden gezien in een land, waar bijvoor beeld het Russisch geen ver plicht vak (meer) is. Vrijheidslievend Het is duidelijk dat deze overwe gingen slechts kunnen leven bij degenen die Roemenië bezoe ken in de wetenschap, dat zij onvermijdelijk geconfronteerd zullen worden met een maat schappelijk systeem, dat het hunne niet is. Dat geldt ook voor Roemenië, waar de communis tische partij het voor het zeggen heeft en niet van plan is, de leiding uit handen te geven. Dit laatste zou overigens niet eens mogelijk zijn, omdat het voor de Sowjet-Unie aanleiding zou kunnen zijn om zoals in 1968 in Tsjechoslowakijke in te grijpen. De vrees voor deze mogelijkheid heeft met name sinds de dra matische gebeurtenissen in Tsjechoslowaklje het karak ter van de Roemeense samenle ving voor een belangrijk deel bepaald. Langzaamaan lijken de meeste Roemenen zich in het onvermijdelijke te hebben ge schikt. Niet alleen omdat zij niet verlangen naar omstandigheden als die. waaronder Tsjechen en Slowaken moeten leven, maar ook omdat zij er zelf belang bij hebben om de levensvoorwaar den in hun land in de gegeven situatie zo goed mogelijk te maken. Tegen deze achtergrond be schouwd, valt het dan op dat de vrijheidslievendheid van de Roemenen in het leven van alle dag tot uiting komt en niet al leen blijkt uit hun bewogen ge schiedenis. Zij kennen ongetwij feld hun beperkingen, maar wekken bepaald niet de indruk onderdanige mensen te zijn, die met alles en iedereen rekening moeten houden om niet in moei lijkheden te komen. Voetgan gers trekken zich weinig of niets aan van toeterende automobilis ten en op hun beurt hebben de bestuurders van de talrijke au to's niet de neiging om snel ruimte te maken voor grotere en snellere wagens. Uiterlijkheden, zal men zeggen en niemand zal het tegenspre ken. Maar ook als zodanig zijn zij niet zonder belang, omdat zij ergens toch iets verraden van wat onder de oppervlakte kan leven. Het is een mentaliteit, waarmee rekening moet worden gehouden, zoals dat overigens in vrijwel alle Oosteuropese lan den het geval is. Temidden van die landen neemt Roemenië echter een bijzondere positie in. omdat het als enige een (vroeger ondenkbaar) grote mate van on afhankelijkheid bezit, waarvan het voortbestaan helaas geen vanzelfsprekendheid is. geen avonturen De Roemeense bevolking lijkt veel begrip te hebben voor de positie waarin haar land ver keert. Hoe algemeen de opvat ting is dat het voortduren van een belangrijk stuk onafhanke lijkheid niet door politieke avonturen in de waagschaal mag worden gesteld, valt voor een buitenstaander moeilijk te beoordelen. Wel leeft het besef dat met het verspelen van de onafhankelijkheid niemand in Roemenië is gediend. Hetgeen weer niet wil zeggen dat men de huidige situatie als onverander lijk heeft aanvaard. Er lopen ook in Roemenië men sen rond die weigeren politieke beperkingen als onontkoom baar te accepteren en van hun hart geen moordkuil maken. Evenals Russen, Polen en Tsje- choslowaken beroepen zij zich op het slotakkoord van Helsin ki, dat bijna twee jaar geleden ook door Roemenië werd onder tekend. De positie van de Roe meense dissidenten is echter moeilijk te vergelijken met die van de activisten in Polen en Tsjechoslowakije, waar bijzon der dramatische gebeurtenissen tot spontane reacties leidden. Hiermee wil niet gezegd zijn dat de Roemeense dissidenten geen enkele reden hebben om kritiek te uiten op de gang van zaken in hun land. Het feit echter dat zij geen rekening wensen te houden met de precaire situatie waarin het land zich bevindt, heeft er toe geleid dat zij slechts in zeer kleine kring gehoor hebben ge vonden. Dat is de politieke reali teit van het Roemenië van van daag dat zich ook al zou de partijleiding het willen geen experimenten kan veroorloven. Politieke moppen Dit alles betekent niet dat de bevolking zich niet durft uiten. In openbare vervoermiddelen wordt zo werd mij verzekerd in talrijke moppen openlijk de draak gestoken met vooraan staande figuren in partij en re gering. Tegen deze vorm van kri tiek wordt niets ondernomen, waarschijnlijk omdat zij als uit laatklep een belangrijke functie heeft. De meeste moppen zou Roemenië meent dat een belangrijk stuk onafhankelijkheid zou worden verspeeld door politieke avonturen. Daarom houdt het ook de contacten met de Sowjet-Unie. Hier Ceausescoe (rechts) en de Russische partijleider Brezjnev tijdens een ontmoeting in Moskou. den overigens tot in de hoogste kringen worden doorverteld. Ook over de SowjetrUnie wor den heel wat moppen verteld. Zo zou partijchef Leonid Brezjnev nog al eens zijn toevlucht heb ben gezocht tot wat men zeer vrij vertaald het „weermanne tje" zou kunnen noemen, dat de weerspannige Roemenen tot de orde moest roepen. In 1970 en 1975 zouden de zware overstro mingen. waardoor Roemenië werd geteisterd, daar iets mee te maken hebben gehad. De aardbevingen van dit jaar zou den volgens de mop even eens bedoeld zijn geweest om de Roemenen mores te leren. Ook een deel van de Sowjet- Unie werd echter door aardschokken getroffen. Toen Brezjnev zich hierover beklaag de. kreeg hij van zijn „weerman- netje" te horen, dat hij per abuis een oude landkaart had ge bruikt. Op die kaart maakte het getroffen gebied onder de naam Bessarabië nog deel uit van Roemenië. In het begin van de Tweede Wereldoorlog werd het bij de Sowjet-Unie ingelijfd en daar maakt het nu nóg deel van uit. En dat zit de Roemenen nog altijd niet lekker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7