Vakantie zonderzon Ook Nederland stond in de weg voor internationale erkenning EVERSUN mmentaar plag (1) Jslag (2) Goed beschermd bruint beter. RMS zocht steun voor oplossing van probleem Volop zomer oortuintje was het begin van alles wat sterren kijken goedmaken de wiersse *RDAG 26 MEI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet derlandse kiezers hebben de gruwelen van Bo lde en Onnen niet van de iten brengen dat is nog de bemoedigende conclusie die verkiezingsuitslag van giste- ji worden getrokken. er viel niet te vrezen dat de ngsacties de verkiezingen uit blieke belangstelling zouden ""^n of anders dat zij tot extre me reacties zouden leiden, zowel de eerste vrees als de e is ongegrond gebleken. De ist van de kiezers is ongekend geweest en voorts hebben zij of nauwelijks kans gegeven \c afzichtelijke reactie op de gheid van minderheden in >d. ideel is de trek naar de grote opmerkelijk. De CPN een zware klap gekregen de ,Van Agt eruit, de CPN erin" jrj op niets te berusten DS'70 ï^fwel weggevaagd en de opposi- na een kabinetsperiode die in opzichten een grimmig en llend karakter heeft ge- de VVD als grootste oppo- iartij winst zou boeken, was e verwachten. De fractieleider Ie WD, de heer Wiegel, heeft iet zes zetels winst, nog iets van gemaakt, maar zijn resul- alt eigenlijk toch iets tegen in van de fantastische ver- ite tingen die aanvankelijk zijn ev it. a ati rejerde winnaar van de verkie- lol lag is zij het in bescheiden k' het CDA. Misschien mag zeggen dat het CDA van de lnj s het voordeel van de twijfel ip gekregen het krijgt een elce kans, de komende jaren een uigende indruk te maken van leleid en karakter. Het is onge- eld mede dank zij de heer Van "Idat dit resultaat kon worden Kkt: ondanks felle persoonlijke "Vallen die op hem werden ge- Rn, heeft hij tijdens zijn campag- ^er immers in volhard, een princi- ,ïl geluid te combineren met een tuigende verdediging van het tionele trek die binnen de PPR te langen leste dan toch is gaan over heersen, heeft haar verlies opgele verd. Per saldo heeft de kiezer blijk gegeven van een sterke voorkeur voor gematigdheid voor een beleid dat vooruit streeft maar het contact met de werkelijkheid niet verliest. De grote winnaar van deze verkie zingsslag is zonder twijfel de PvdA, meer nog: Den Uyl, de minister president van het afgetreden kabi net. Dit resultaat een winst van ongeveer tien procent is een ongekende prestatie na een rege ringspraktijk die bijna een volle kabinetsperiode heeft geduurd. De winst van Den Uyl is des te meer bijzonder Waar hij voor een belang rijk deel het beleid heeft gestem peld in een periode die door proble men energie- en economische crisis van ongehoorde omvang werd gekenmerkt. De demissionai re premier mag, dunkt ons, deze verkiezingsuitslag als een persoon lijk vertrouwensvotum verstaan. beleid van KVP en ARP tijdens de afgelopen kabinetsperiode. Het kan, vooral gezien de verkie zingsuitslag, nauwelijks voor twijfel vatbaar zijn welke coalitie voor de komende jaren de voorkeur ver dient. PvdA en CDA kunnen sa men zorgen voor een draagvlak van meer dan honderd zetels in de Tweede Kamer. D'66 is daarbij niet eens nodig; hier.valt te memoreren dat Den Uyl de herboren beweging van Terlouw onlangs „een van voorlopigheid vervuld verschijnsel" heeft genoemd. Tegenover een meerderheid PvdA-CDA van meer dan honderd kamerzetels staat een bijzonder benauwde meerderheid van de CDA-WD dis waarschijn lijk niet lang zou standhouden. Het ligt dan ook voor de hand, bij de formatie die nu moet beginnen, een eerste poging tot voortzetting van een regeringssamenwerking met de PvdA te doen. Wanneer de PvdA na de voor haar formidabele uitslag niet al tezeer naast haar schoenen gaat lopen, moet het mo gelijk zijn, de komende weken of maanden een tweede kabinet-Den Uyl tot stand te brengen. (ADVERTENTIE) De eerste dag in de zon en meteen verbrand. Dat overkomt u dit jaar niet meer. Dank zij Eversun. Het enige anti- zonnebrandmiddel, dat uw huid écht beschermt. Van binnenuit, met het biologische bestand deel Guanin. En de stof d-Panthenol zorgt voor natuurlijke pigmentvorming, dus snel bruin worden. Eversun, bij apo theker en drogist. door James Dorsey en Jan Kuijk Al jaren dwarsboomt de Nederlandse regering, samen met Indonesië, de pogingen van de Zuidmolukkers hun problemen internationaal erkend te krijgen. De aanhangers van de RMS- gedachte zien internationalisering van het Zuidmolukse probleem als een belangrijk middel om hun ideaal te verwezenlijken. In de jaren vijftig slaagde de RMS er voor het eerst in contacten met het buitenland aan te knopen. Tijdens een vluchtelingenconferentie in Arnhem kwam de Zuidmolukse lei der Lokollo (nu vice- ministerpresident van de RMS en leider van het RMS-crisiscentrum) in contact met Liechtenstein. Het congres was georganiseerd onder auspiciën van de vorst van Liech-' tenstein en de Zuidmolukkers waren de enige gekleurde delegatie." De journalisten kwamen juist daarom op ons af," aldus één van de toenma lige leden van de RMS-delegatie. Ondanks Nederlandse tegenwerking ter conferentie nodigde de Liech tensteinse delegatie de Zuidmolukse delegatie voor een officieel bezoek aan Liechtenstein te brengen. De contacten tussen Zuidmolukkers en Liechtenstein werden verstevigd en de handelsvertegenwoordiging van de RMS mocht een kantoor in het vorstendom openen. In 19G9 besloot men echter naar Luxemburg te verhuizen. Door de stichting van de Europese organen was dat land immers een veel be langrijker internationaal centrum geworden. De RMS kreeg voor die verhuizing officieel toestemming van het Luxemburgse ministerie van binnenlandse zaken. Succes In 1972 boekte de RMS een nieuw diplomatiek succes op de 23e alge mene vergadering van de W.F.U.N.A., de wereldfederatie van Verenigingen voor de Verenigde Na ties. Op deze conferentie stelden Ghana, Jamaica, Soedan, Canada, India en Sierra Leone een advies op om het recht van zelfbeschikking te erkennen en een beroep te doen oi* de secretaris-generaal van deze fede ratie om het probleem op te lossen. Er werd een commissie ingesteld, bestaande uit Zweden, India en Is raël om het advies te bestuderen. In Zwitserland sprak de commissie zich positief uit over deze aanbeveling. Deze aanbeveling aan de 23e algeme ne vergadering van de W.F.U.N.A. bracht een diplomatieke storm te weeg. Plotseling moesten de Zuid molukse vertegenwoordigers Luxemburg verlaten. Zij werden op de trein naar België gezet, nadat West-Duitsland en Frankrijk eerder geweigerd hadden hen op te nemen. Nadat de Zuidmolukkers bij het Luxemburgse ministerie van buiten landse zaken in beroep waren ge gaan, mochten zij tijdelijk terug keren. „Maar de druk die werd uitgeoefend was bijzonder zwaar. Tijdens een ge sprek met de fractieleiders in het Luxemburgse parlement, nadat wij uiteindelijk toch weer het land moesten verlaten, werd tegen ons gezegd: hoe moet Luxemburg jullie helpen als de Nederlandse regering ons onder druk zet?" aldus onze zegsman. Hiermee was duidelijk ge worden dat Nederland de Zuidmo lukse inspanning rechtstreeks pro beerde tegen te werken. Het was de eerste keer dat dit duidelijk werd. Voor de Zuidmolukkers bleef niets anders over dan de zaak bij het Eu ropese hof van de mensenrechten aanhangig te maken. Later gaf het hoofd van de afdeling Ambonezenzorg van het Nederland se ministerie van CRM, drs. B. Kap- senburg, in een vraaggesprek met Algemeen Dagblad openlijk toe dat Nederland probeert de interna tionale contacten van de Zuidmo lukkers te ondermijnen, of wel „zich rechtstreeks in de aangelegenheden van de Zuidmolukkers te mengen", zoals onze zegsman het formuleert. Memo In maart 1975 trad Nederland op nieuw op deze manier op. Een dele gatie van Zuidmolukkers, die zich op doorreis naar Australië en Oost- Timor in Hong Kong bevond en gel dige visa in de paspoorten had, kwam te weten dat op alle Austra lische ambassades in Zuidoost-Azië en op alle kantoren van luchtvaart maatschappijen in dat gebied een memo van de Australische regering lag, waarin opgeroepen werd de Zuidmolukkers nóch naar Australië nóch naar Timor te vervoeren. „Het spreekt vanzelf dat dit niet van Australië zelf afkomstig was," aldus onze zegsman die liever anoniem wil blijven. Hij betreurt ten zeerste wat er zich op dit ogenblik afspeelt in de trein bij Onnen en in de school ill Bo- vensmilde. Maar het was te ver wachten. „Er is sinds de acties in Wijster en Amsterdam niets veran derd." Ook de commissie-Kobben die na deze acties werd ingesteld om de Zuidmolukse problemen te on derzoeken en die een andere aanpak dan CRM voorstond, betekent vol gens onze zegsman geen wezenlijke verandering in de politiek van de Nederlandse regering. Hierbij komt bovendien dat de inval in de Zuidmolukse wijk in Vaassen eerder dit jaar en het debat over Oost-Timor in de Tweede Kamer klappen in het gezicht van de Zuid molukkers waren. Onze zegsman ziet twee mogelijkhe den om het Zuidmolukse probleem op te lossen. De eerste mogelijkheid is de „socialistische", de harde weg. „Natuurlijk kun je in gebieden als de Zuid-Molukken, West-Irian of Oost-Timor niet praten van socialis me in de westerse zin. Immers: Deze gebieden hebben geen grootgrond bezit, geen groot-industrie, geen proletariaat. Dus kun Je praten over socialisme. Toch zijn vele Zuidmo lukkers van de noodzaak van een andere samenleving overtuigd. Deze weg is men nu gaan bewandelen. Het Zuidmolukse volk is conserva tief, anders had het zijn ideaal al lang opgegeven." Kiezen vor eenm socialistische vorm van samenle ving en voor het communistische kamp, betekent dat de Zuidmoluk kers hun plaats als een onafhanke lijke natie dienen waar te maken in een gezamenlijke strijd met adere oppositionele machten tegen het In donesische generaalsregime. De tweede mogelijkheid is wat onze zegsman de „Llechtensteinisering" noemt. „Geschillen bestaan overal, maar een compromis is altijd moge lijk. Hierbij is Nederlandse hulp ech ter onmisbaar. Nederlandse hulp be tekent steun van de Europese ge meenschap die een enorme econo mische macht ten opzichte van In donesië heeft. Nederland zou tegen Indonesië kunnen zeggen: jullie hebben ontwikkelingshulp nodig. Het gaat ook niet zo best met jullie oliemaatschappij. Wij kunnen jullie helpen, maar help ons dan van ons probleem af. Wij zitten met dat Zuidmolukse probleem." Diplomatieke oplossingen hoeven niet openbaar te zijn. Het hoeft Ne derland niet zoveel te kosten. Je moet namelijk je afvragen of de Nederlanders en de Zuidmolukkers gebaat zijn bij de ontwikkeling die we nu zien. Bovendien is er een Nederlands spreekwoord dat ook voor ons op toepassing zou kunnen zijn: „een half ei is beter dan een lege dop". „Manusama predikte de weg van de diplomatie en van de vrede. Maar het heeft helaas niets opgeleverd. Hadden wij maar bij het Europees gerechtshof een succes geboekt dan waren de burgers gerust gesteld. Maar het duurde van 1972 tot 1975 om zelfs maar onze klacht behan deld te krijgen. Was dit anders gelo pen, dan hadden wij kunnen laten zien dat de weg van de diplomatie iets oplevert." De Zuidmolukse jeugd voelt zich duidelijk op zich zelf teruggeworpen en heeft bovendien het succes van verscheidene bevrijdingsbewegin gen als voorbeeld. Men wil nu een guerrilla op de Zuidmolukse eilan den ontvouwen. Trouw: „Dienen de acties in Onnen en Bovensmilde als voorbereiding hiertoe?" „Ja". Trouw: „Is het juist dat Zuidmoluk kers door bemiddeling van het volksfront voor de bevrijding van Palestina ter voorbereiding van de guerrilla in Zuid-Jemen worden op geleid?" „Een verzuipende man zal de hand grijpen die hem geboden wordt. Het maakt niet uit of deze hand rood, zwart of bruin is." Trouw: „Komt de hand uit de pro gressieve Arabische hoek?" „Ik durf niet direct te bevestigen of men van progressieve Arabische zij de voldoende bereid zal zijn om een niet-islamltisch volk tegen een isla mitisch volk te steunen." Trouw: „Maar dat soort overwegin gen spelen bij revolutionairen als het volksfront en de Zuid-Jemen toch ook geen rol?" „Ik ga niet praten over de on zichtbare lijnen. Zuidmolukkers gaan naar Israël en naar de Ara bische wereld met vakantie." Trouw: „Vakantiegangers komen toch niet zomaar met Volksfront- leider George Habasj in aanra king?" „Zulke dingen vallen erg mee." Trouw: „Waarschijnlijk ls Neder land via de Israëlische inlichtingen dienst van jullie plannen goed op de hoogte?" „Israël heeft de beste inlichtingen dienst ter werelds De Israëli's heb ben groot aanzien bij de Molukkers. Israël heeft zich nooit vóór ons. maar ook niet tégen ons uitgespro ken. Als Israël hulp zou bieden Het Israëlische Oezi-machinepistool is het meest geliefde wapen van de Zuidmolukkers. Voor een Oezi zou men alles willen geven." Trouw: „Israëlisceh steun zou jullie internationale positie niet verbe teren." „Zuidmolukkers vragen niet wie het zijn die hen van wapens voorzien. Israëlische wapens zijn van prima kwaliteit. Aan Israëlische hulp zou den niet dezelfde voorwaarden kle ven als aan de van de socialistische landen. De Zuidmolukkers hebben er geen behoefte aan om het Indone sische kolonialisme voor een ander soort kolonialisme te verwisselen. De Zuidmolukkers zullen op welke manier dan ook de Indonesiërs moe ten overtuigen, via militaire en di plomatieke druk van de rechtvaar digheid van de Zuidmolukse zaak." Trouw: „Met welke landen heeft de RMS-regering vandaag contacten?" „Dat gaat u niets aan." HE I WEER door Hans de Jong De zomerzon heeft overwonnen: lang leve de vitaminen! Onze steeds hoger komende licht- en warmte bron want het is 's avonds al tot laat licht heeft de temperatuur verder doen stijgen en de 25 graden Celsius-grens is gisteren bereikt. Vandaag zal dit op meer plaatsen in het binnenland het geval zijn, moge lijk kan er hier en daar een tempera- tuurmaximum van 26 graden be reikt worden. In het noorden is na derhand enige afkoeling vanuit noordwest-Duitsland mogelijk. Een verschuiving van het hogedrukgeed- 1.033 millibar) van de Ffiröer naar Denemarken heeft het toegroeien naar het zuivere zomerweer ook be vorderd en daarbij moet eveneens genoemd worden een de pressie die over Bretagne in noorde lijke richting trekt. Dit minimum dat gisteren voor de tweede achte reenvolgende dag al flink wat on weer in Noord-Spanje en Frankrijk opwekte, breidt zich uit in de rich ting van Het Kanaal en Zuld- Engeland. Als gevolg van de ver schuiving van maximum en mini mum is de wind bij ons geruimd naar oostelijke richtingen en een kind kan begrijpen dat er van die kant warmere lucht te verwachten is dan vanaf de noordkant (kille Noordzee-water). Gisteren ls het tot in alle uithoeken van ons land meer dan voortreffelijk stemweer geweest met veel zon en aangename temperaturen en ter verkoeling ook een beetje wind. We konden ons niet herinneren eerder zo een fraaie verkiezingsdag te heb ben meegemaakt. Van Jan Visser op Marken hoorde ik, dat de tempera tuur tien centimeter in de grond de laatste dagen snel is gestegen. Dinsdagavond om half zes werd er 19.2 graden Celsius waargenomen, per dag is er een winst van 0.2 tot 0.3 graad. Op dertig centimeter diepte wordt er nu 14 graden waargeno men, een halve meter onder het maaiveld wijst de thermometer 12 graden aan. Ook het water van de Gouwzee wordt dagelijks warmer, getuige de waarnemingen van maandag (circa 15) en dinsdag (bij na 17 graden). Een blik op de weerkaart van giste renmiddag 4 uur: in Helsinki was het niet warmer dan 8 graden Celsi us (tot in Zuid-Finland viel hagel). Stockholm meldde op dat tijdstip IC graden Celsius bij noordenwind Sleeswijk kwam niet hoger dan 14 graden, Hamburg 19 tegenover 25 graden in Frankfurt en Essen en eveneens plaatselijk in Oostenrijk. Ook Londen deed goed mee met 23 graden en wat te zeggen van de 21 graden van het vliegveld Shannon? Op het Nederlandse eiland Rozen burg was het gisteren met 24.7 gra den Celsius nog juist geen zomerse dag. Vrij hoog is ook al de stad Groningen gekomen, waar Ate Hart- stra 23 graden rapporteerde. De vooruitzichten van morgen en overmorgen wijzen ook al in de rich ting van droog en vrij zonnig weer met wel deze beperking, dat er wat meer wolkenvelden kunnen opko men die de temperatuur minder hoog doen stijgen. Toch blijft het over het algemeen in het binnenland nog wel vrij warm. Het is natuurlijk nog erg vroeg om nu al definitief iets te zeggen over het weer op Pinksterzondag en - maandag. Er kan immers nog zoveel gebeuren. Toch geloof ik dat het risico van een ingrijpende verslech tering ditmaal minder groot is dan anders. Dat komt omdat de stromin gen in de hogere lagen (10 12 km en hoger) boven het zeegebied ten wes ten van de Britse eilanden te gendraads zijn en dus in plaats van uit zuidwest tot west te komen, nu de richting oost tot zuidoost te defi niëren. Daardoor wordt aan depres sies van de Oceaan de pas afgesne den om tijdens het pinksterweek- einde bij ons tranen met tuiten te komen huilen. Maar let op Daar mee wil niet gezegd zijn, dat vast zou staan, dat Pinksteren dit jaar overal droog zal verlopen. Er liggen ook in andere uithoeken soms wel kwaaie geesten op de loer, denk maar eens even terug aan die sto ring uit het Middellandse Zee gebied, welke kort geleden over het mooi weer maximum bij Schot land aan de grond heenliep en tot over het zuiden en zuidoosten van Nederland regen veroorzaakte, plaatselijk meer dan 10 mm. Verder kan men zich ook een situatie inden ken, waarbij het uit het oosten gaat rommelen. Hoopgevend is dat op dit moment althans de lucht tot op gro te hoogte nog zeer droog is Dit betekent dat bij een eventuele de pressie-aanval de opdrogende on weerkrachten groter zijn dan normaal. Amsterdam D>- Bilt Dcc-Ien Eeldr Eindhoven Den Helder Botter dam Twente Vlitttngcn Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Bru' el Frankfort Innsbruck Klagenf'jil Koprnhagc* L .irn-> Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nice Oslo Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Iri .tanboel Hoogwater vrijdag 27 mei, Viisslngen 9 29- 22 05. Hartrgvlletslulzen 9 29-22 04, Rotter dam 11.32-23 44. 'Schcvenlngeo 10 24-23 01, IJ muiden 11 13-2* 50. Den Helder 2 06-14 24. HarUngen 4 48-19 51. Delfzijl 6 59-19 07 onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt regenbui rwcar bew half bewolkt licht bcw onbewolkt haif bewolkt onbewolkt half bewolkt een mededeling op de Jaarvergadering telt de ver ging „Vrienden van Blijdorp" al er dan tweeduizend leden, die naf Januari aanstaande 15,- itributie betalen (nu nog 2.50). Dat ls heel wat minder dan t de wel achtduizend leden van Rotterdamse Diergaarde zo om- eeks 1920 betaalden: 45 gulden, fc veel eerder moesten de leden 25,- neertellen, en het was toen i ook ongetwijfeld alleen de elite zich op deze manier het genoe- kon veroorloven om uitheemse ten te bezichtigen, want losse ■rtjes voor de diergaarde kon de cone man in die tijd maar een dagen per Jaar krijge. „Die was 1857, want het Amster- se Artis mag dan al bijna 140 oud zijn, de Rotterdamse die- ituln mag er ook wezen De *te spade werd op 18 mei 1857 in grond gestoken en deze maand Nt Blijdorp dus zijn 120ste ver- lenlilk is de Rotterdamse dieren tuin nog twee Jaar ouder, want al in 1855, lezen we in „Blijdorp Gelui den", toverden twee spoorwe gemployees een „spoortuintje met een waterkom" om In een piepklein dierentuintje. Voor beide heren, Van der Bergh en Van der Valk, was het verzorgen van dieren een echte liefhebberij, en het verwon derde dan ook niemand dat hun dierenverzameling zich alras uitbreidde. Na een Jaar legden ze met de hulp van twee vrienden de hand op een grotere tuin met een tuinhuisje, dat tot sociëteit omge doopt werd; elke achtbare burger kon voor een tientje toen ook al een heel kapitaaltje lid van het mini-dierentuintje worden. Nog ia datzelfde Jaar kregen ze van b. en w. van Rotterdam toestemming om er een officiële, zij het nog altijd kleine diergaarde van te maken; er waren toen al vijfhonderd leden. Uit die leden werden commissies gekozen, die de tuinarchitecten Zo- cher aantrokken om een heuse Rot terdamse Diergaarde aan te leggen Eind 1857 telde de diergaarde 996 leden. Rotterdammers die de 25,- contributle er niet voor (over) had den, mochten maar een paar dagen per Jaar tegen betaling komen kij ken, en eens per jaar werden de weeskinderen van de stad gratis binnengelaten. Dertig jaar later al weer kreeg de Jeugd speelruimte in de tuin, maar ze moest zich er wel keurig en rustig gedragen: pas in 1887 besloot het bestuur het verbod om op de speelplaats touwtje te springen, op te heffen. Ondanks alles is het tegenwoordige Blijdorp nog niet zo oud, al is het wel een voortzetting van de oude diergaarde. De tuin mag zich er zelfs op beroemen de eerste dieren tuin ter wereld te zijn die door één architect ls gebouwd. Alle dieren tuinen zijn net zo lang uitgebreid tot ze hun tegenwoordige grootte bereikten en daar werkten dan ver schillende architecten aan. Blij dorp ls in de gelijknamige polder vlak voor de laatste oorlog totaal nieuw gebouwd ter vervanging van de oude diergaarde, die sterk ver ouderd was en bovendien geen en kele mogelijkheid tot uitbreiding meer had. De officiële opening vlei dan ook in de oorlog, in december 1940. Van het grote bombardement had wel de oude, maar niet de nieu we diergaarde te lijden. Wel explo deerde er in 1943 een bom midden in het zeeleeuwenbassin: van de zeeleeuwen is nooit meer iets terug gevonden en ook het bassin is niet meer geworden wat het was. Dooï de oorlog heeft de rest van Neder Mora, een liefdevolle hondemoeder in het Spaanse Valencia, vindt het vanzelfsprekend dat ze behalve haar eigen jongen, ook nog twee leeuwen- welpjes en twee tijgerbaby's moet voeden. Haar ongelijksoortige kroost vindt het opperbest zo, een voorbeeld misschien voor een vreedzame, multiraciale gemeenschap. land Blijdorp pas na de bevrijding voor het eerst kunnen bezichtigen. We krijgen er een „nationale dag" bij: de nationale sterrenkijkdag, die voor het eerst op vrijdag 3 Juni wordt gehouden. Meer dan hon derd amateur-astronomen (niet te verwarren met astrologen!) gunnen dan iedereen die interesse voor de sterren heeft, een blik in „hun" ruimte. Wat ze aan apparatuur en kennis bezitten kan uiteraard in de avond door iedereen gebruikt en bezichtigd worden. Ook de uni- verslteits- en volkssterrenwachten zijn die vrijdagavond voor publiek geopend. De bedoeling is voortaan elk jaar zo'n nationale kijkdag te houden, belooft de organiserende stichting De Koepel. Die stichting heet zo. omdat ze de vereniging voor weer- en sterrenkunde, de stichting amateurcentrum ruimte- waarneming en onderzoek, en de volkssterrenwacht Simon Stevln overkoepelt. De meeste amateur- ruimtedeskundigen zijn dan ook bij die stichting aangesloten. In de Amerikaanse staat Californië mag je op z'n hoogst vier honden tegelijk houden. De politie van de Californische stad Berkely kon dan ook met de wet in de hand optre den tegen een 70-jarige inwoner en zijn vrouw, die samen niet minder dan vijfenvijftig honden in hun huis vertroetelden op hun ma nier, want het interieur was verge ven van luizen en uitwerpselen met bijbehorende luchtjes. Het baasje had iets goed te maken aan hon den, vertelde hij de politie, omdat hij er één in zijn jonge jaren erg wreed behandeld had De Wiersse is een van de acht kas telen van Vorden. Het dateert van het eind van de vijftiende eeuw, wellicht zelfs van nog vroeger, staat op de monumentenlijst, en is sinds 1678 altijd in het bezit van één en dezelfde familie gebleven. Aan de aanleg van de tuinen is nooit een tuin- of landschapsarchi tect te pas gekomen; de ontwerpen zijn van de eigenaren zelf. Na een onderbreking van elf jaar is dit fraaie tuincomplex nu weer voor publiek opengesteld. Vroeger was dat maar een halve dag mogelijk, wanneer de rhododendrons bloei den, maar nu zijn de bezichtigings mogelijkheden aanzienlijk ver ruimd: aanstaande zaterdag ls de kasteeltuin van één tot vijf uur geopend, en op tweede pinksterdag van tien tot vijf uur. Nu zijn de rhododendrons op hun mooist, in juli zijn de rozen aan de beurt, en ook dan is er een 'open dag'; zon dag '»7 Juli van één tot vijf uur De laatste openstelling is op zondag 16 oktober van één tot vijf uur. De toegang ls 2 per persoon, en hon den mogen ook aan de lijn niet binnen Buiten de officiële ope ningstijden zijn er voor groepen van minimaal 25 personen nog an dere mogelijkheden. Daarover zijn inlichtingen te krijgen via telefoon nummer 05752-6655.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5