Iltimatum gaat in stilte voorbij I Loop op goede afloop HET BESTE f2?9 SP Indonesië biedt diensten aan Bijna alle Zuidmolukkers komen uit zelfde omgeving Je voeten maken watmee,xeg! Voetfrisdus: igijzelde kinderen zongen voor open ramen r itgestelde uitvoering san Verdi's Requiem Madrigals van Crumb verrassend onderdeel van te lang programma ;en nieuw ultimatum gesteld Koop nu met bijna 25% korting Haal 't vandaag nog in huis Wet Beste Zuidmolukse steun voor Drentse kapers In trein bevindt zich hoogzwangere vrouw Voortreffelijk koorconcert Ned. Kerkmuziek Ensemble Vraag naar reclame op radio en tv sterk toegenomen éRDAG 26 MEI 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet phsii r Dick Ringlever EN Om twee uur in de ,ag valt er in Boven- 3e stilte. Het uur van het latum. Achter de ghekken wordt nog ,ts gefluisterd. In de verla- traat, die uitzicht geeft op Chool waar 105 kinderenl onderwijzers vertwijfeld in relijks te beschrijven ning verkeren, gehelmde lemannen van de mobile eden de karabijn in de lag. Terzijde daarvan op voorplaats van de nische School een zestal inde pantserwagens met hte mitrailleurs. Elders, ihtbaar voor de toeschou- scherpschutters in tuinen p daken. Politie en leger op alles voorbereid. r de stralende zon maakt dat een wat onwezenlijke indruk, gesloten gordijnen voor de Iramen, de lege straten, geen bewoner te zien. Zij. die kort er voor nog met de transistorradio aan het oor zonnend in de tuin de gebeurte nissen van minuut tot minuut volgden, hebben zich teruggetrok ken in de veiliger huiskamers. Smilde wacht af. En herademt pas na een half uur. Geen schoten. Mili tairen en politie zijn niet tot actie gekomen. Dat kan dus betekenen, dat het dreigement van de Moluk- kers niet tot uitvoering is gebracht. In Smilde lijkt weer hoop op leven. De ontspanning is merkbaar na die vele uren van angst en dramatische gebeurtenissen ervoor. Gezang ramen vandaan gehaald en gingen de gordijnen dicht. Het tweede teken van leven kwam een kwartier later, toen een van de ramen opnieuw werd geopend en een van de onderwijzers met een mega foon aan de mond riep: „Wil iedereen in het belang van onze kinderen zich terugtrekken." Dit gebeurde kenne lijk in opdracht van de Molukkers, die mogelijk wat zenuwachtig waren geworden door het uitzicht op door de straat lopende mariniers en poli tiemensen en door het vertoon op de avond ervoor, toen enkele honder den journalisten en televisieploegen met felle lampen de Molukkers waarschijnlijk in verwarring hadden gebracht. Ontroerend moet het zijn overgeko men, zeker voor in de buurt wonende ouders, toen zij rond negen uur in de morgen voor het eerst weer de stem men van hun kinderen hoorden. Toen de ramen werden geopend en enkele tientallen scholieren vlak voor het raam gescandeerd zongen: één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, Van Agt wij willen leven. Het duurde maar enkele minuten. Daarna wer den zij door hun onderwijzers op bevel van de Molukkers weer voor de Een paar uur later reed ineens de autobus de afzetting binnen met on geveer dertig Zuid-Molukkers onder leiding van enkele Zuidmolukse pre dikanten. Het initiatief was van de zuidmolukse kerk, de avond ervoor doorgepraat met minister Van Agt. Met een stille omgang, een korte zang- en gebedsdienst bij de school willen zij uiting geven aan de gevoe lens van afschuw, die ook binnen de Zuidmolukse gemeenschap leven. Voor de omstanders is het allemaal nauwelijks waarneembaar. De Mo lukkers binnen de school moeten er zeker wel getuige van zijn geweest. Gesprek Intussen worden er vanuit de in de vlakbij gelegen Technische School ingerichte commandopost van de politie en mariniers pogingen ge daan telefonisch in contact te ko men met de school. De heer Kuhu- wael is er, evenals het Tweede Ka merlid Molleman van de pvdA (spe cialist op het gebied van de proble men van sociale minderheden). De laatste in gezelschap van de Moluk se kleuterleidster die de dag ervoor nog behulpzaam was bij de voedsel- verstrekking, de Molukker Persere- ron, die in '75 een bemiddelende rol speelde bij de kaping in Bellen en twee andere Molukkers. Even voor drie uur lopen de vier langzaam naar de school en komen er twintig minu ten later weer vandaan. Omwonen den hebben gezien dat ze enkele minuten voor de schooldeur hebben gesproken met de overvallers. Maar over het resultaat ervan wil de heer Molleman als hij Smilde verlaat niets meedelen. Hoewel minister Van Agt een uur later vla de radio laat weten, dat de onderhandelingen worden voortge zet, lijkt in Bovensmilde de hoop op een oplossing niet in het minst de agressieve stemming in de blanke woonwijk in positieve zin te beïnvloeden. Integendeel, zowel bij de politie als bij de buurtbewoners heerst de vrees dat de spanning na het gebeurde van de laatste dagen alleen maar zal toenemen. Eerste tekenen wijzen daar al op. Al verscheidene malen zijn scher mutselingen voorgekomen met Zuidmolukkers die zich buiten hun woonwijk waagden. En enkele da gen geleden werden in de blanke wijk zelfs Smildes burgemeester P. de Noord beledigende opmerkingen naar het hoofd geslingerd en werd zijn auto beschadigd. Men verwijt juist hem de Molukkers naar Smilde te hebben gehaald. Een gebeurtenis die de burgemeester gisteren tot het commentaar bracht: „De ver standhouding heeft een fikse deuk gekregen, juist op het moment dat het weer wat beter ging tussen Ne derlanders en Molukkers. Ik betreur dit. maar hoop niettemin dat het niet tot verdere botsingen zal lelden. Vier gedetineerde Zuidmolukkers zijn gistermiddag voor overleg op het crisiscentrum in Assen aangeko men. In de loop van de middaa wer den zij weer naar de diverse gevan genissen overgebracht. Hier de aan komst van een van de Zuidmoluk kers. die met gebalde vuisten naar de fotografen zwaait. (ADVERTENTIE, e aflc ta's i: bint, onze Haagse redactie HAAG Minister van tie Van Agt en premier Uyl hebben gisteren wat hoop gekregen op een afloop van de gijzelings in Bovensmilde en in nadat de kapers gis- iddag om twee uur het p van hun altimatum acties voorbij hadden gaan. irhalf uur daarna, na enkele ^ïende uren, op het crisis- i in het ministerie van justi- rerklaarden premier Den Uyl en ster van justitie Van Agt lichte- •pgelucht dat „er bemoediging e putten uit het enkele feit dat middags om twee uur geen Jen zijn gebeurd". Jrerleg met de kapers in de trein bezetters van de school kwam len in de loop van de dag goed wig, zo deelde minister Van Agt Volgens woordvoerders van jus- I geen nieuw ultinatum gesteld, peigerden de kapers zowel in de *s in de school gistermorgen in i op de eis van het crisis- i dat vóór alles de kinderen J worden vrijgelaten. Zij be- wen de kinderen als „de be- aing voor hun eigen veilig- Minister Van Agt gistermiddag om half vier: De situatie blijft ernstig, maar er is in tegenstelling tot dinsdag veel meer contact, ook met de trein, en dat is belangrijk. Het soort van contact geeft weer wat mogelijkheden om als mensen met elkaar in contact te komen", aldus Van Agt, die vond dat het feit dat er nu ook een speciale telefoonverbin ding tot stand gekomen is tussen de kapers in de trein en de schoolbezet- ters grote betekenis heeft. Premier Den Uyl, die meende dat de gespreksbasis die zich met de terro risten heeft ontwikkeld om een voortzetting vraagt, zei dat het feit dat de besprekingen met de kapers nu op gang waren, op zichzelf een vooruitzicht is, dat misschien niet op heel korte termijn tot bevrijding van de mensen uit school en trein leidt, maar daar wel enig uitzicht op opent". Van Agt benadrukte nog eens dat het hoofddoel is om de kinderen vrij te krijgen. „Dit weten de kinderen, en de mensen in de trein", zei van Agt. Hij zei, dat de regering in de nacht van dinsdag op woensdag had besloten om de demonstratie van zo'n dertig Zuid-Molukkers voor de school in Boven-Smilde toe te staan, „alleen al om het Nederlandse volk een bewijs te leveren dat er ook andere Molukkers zijn, de betoging was een middel om de vijandigheid te dempen, die begrljpeljk maar he laas bij veel Nederlanders dreigt te ontstaan." De demonstratie had Van AGt toegestaan na het nachte lijk gesprek dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag had met Zuid- Molukse kerkelijke leiders. Staatssecertaris Zeevalking, die gis terochtend het Haagse crisis centrum bemande, zei ook nauwe lijks een oplossing voor de drama's te zien als de contacten met de ka pers niet goed op gang zouden komen. Menigte ADVERTENTIE Dat machtige blad deze maand niet voor maar slechts voor X X uii Reader's Digest Op het ministerie van justitie was het gisteren de gehele dag weer een komen en gaan van bewindslieden, ambtenaren en ook enkele Zuidmo lukkers. Op het plein voor het minis terie verzamelde zich de hele dag maar vooral rond twee uur het tijdstip waarop het ultimatum zou verstrijken een menigte van enke le honderden mensen. De meest betrokken bewindslieden, de ministers Van Agt, Den Uyl, De Gaay Fortman, Van der Stoel en Van Doorn en staatssecertaris Zee valking kwamen in de loop van de ochtend weer bijeen. In de loop van de middag bracht het hoofd van het Zuidmolukse crisiscentrum Lokollo met vier anderen een kort bezoek op hun eigen verzoek aan het ministe rie van justitie. Over het doel van het bezoek werd niets bekend gemaakt. Van een onzer verslaggevers TIEL Een groep die zich „Zuid- Molukse jongeren Tiel" noemt maar verder geen adres bekendmaakte, heeft zich solidair verklaard met de kapers van Bovensmilde en Onnen. In een als ingezonden stuk o.m. aan Trouw gestuurde brief worden de acties het gevolg genoemd van „het falend provocerend beleid van de Nederlandse regering en de door haar in het leven geroepen ge mengde commissie" ten aan zien van de Zuidmolukse problemen. Voorzover bekend is dit de enige Zuidmolukse groep die de gijze lingsactie steunt. Bij apotheker en drogist Een Beiersdorf produkt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Indone sische regering heeft gisteren Nederland haar goede diensten aangeboden om te helpen de gijzelingen in Bovensmilde en Glimmen tot een goede afloop te brengen. Minister Maraden Panggabean van defensie, die ook optreedt als waarnemend minister van buitenlandse za ken, zei dat zij „hulp aanbiedt maar dat dit alleen kan binnen de grenzen van de wet en haar vermogen". Volgens hem is Indonesië verplicht mee te helpen aan een oplossing, omdat de repatriëring van de Moluk kers naar Nederland verbonden was met de Indonesische geschiedenis. Hij weigerde echter te zeggen wat voor soort hulp Indonesië Nederland Van een onzer verslaggevers ASSEN Het staat nagenoeg vast dat vrijwel alle Zuidmo lukkers, die betrokken zijn bij de gijzelingen in Bovensmilde en bij De Punt, afkomstig zijn uit dezelfde omgeving. De meesten van'hen komen uit de Zuidmolukse wijk in Boven smilde, de anderen uit Assen en Amsterdam. Enkele kapers zijn (jongere) broers van dege nen die hun straf uitzitten we gens de gijzeling in Wijster en Amsterdam in 1975. In de trein zitten naar alle waar schijnlijkheid 55 personen, maar ge heel zeker is dit aantal nog niet, omdat nog steeds vermissingen wor den nageplozen. Wel is nu meer be kend over de leeftijden van de passa giers. Volgens een opgaven de Neder landse Spoorwegen moet de jongste 17 en de oudste 57 jaar zijn. Minstens de helft van de passagiers bestaat uit scholieren en studerenden tussen 18 en 25 jaar. Zwanger dnder de passagiers, die vermoede lijk nog steeds onkundig zijn van de gijzelingsacties in de openbare school van Bovensmilde, bevindt zich een hoogzwangere vrouw uit Wierden, die volgens de specialist bij wie ze in behandeling is, geen dag zonder medicijnen kan. De specialist heeft het beleidscentrum in Assen laten weten dat zij koste wat het koste vrij moét worden gelaten. De kapers zijn hierop niet ingegaan. Wel stonden zij gistermiddag rond half één toe, dat een rechercheur de be nodigde medicamenten kwam brengen. Onder de treinkapers bevindt zich ook een Zuidmoluks meisje, hetgeen in Assen voeding geeft aan de veron derstelling dat de gehele actie is op gezet door een relatief zeer kleine splintergroep binnen de Zuidmoluk se beweging, die hoofdzakelijk in de omgeving van Assen domicilie houdt en waarvoor elders in het land geen gegadigden te vinden zijn. Opvangcentrum Inmiddels is in de onmiddellijke om geving van de trein een provisorisch opvangcentrum van het Rode Kruis In gereedheid gebracht om onmid dellijke hulp te verschaffen aan eventuele gewonden. Het opvang centrum is ondergebracht in een na burige boerderij. Onder leiding van dr. J. Nijman (die ook in Wijster het Rode Kruis-team aanvoerde) staan 24 helpers dag en nacht paraat. Het is nog steeds niet duidelijk waarom de treinkapers direct na de aanvang van hun actie de machinist en de conducteur hebben vrijgela ten. Verondersteld wordt dat zij een te gehaaste moordpartij zoals des tijds bij Wijster, hebben willen voor komen. wil aanbieden, behalve het veroorde len van de actie. De Indonesische minister van defen sie zei, dat de ambassadeur in Den Haag, de heer Sutopo Yuwono. in structies heeft ontvangen, maar de Nederlandse regering heeft er nog niet naar gevraagd. Tegenover het Indonesische persbureau Antara heeft deze ambassadeur laten weten, dat de overvallen op de trein en de lagere school in de eerste plaatsen zaken zijn die de Nederlandse rege ring aangaan. Hij zei verder niet ver rast te zijn geweest door de overval len. „De kaping van de trein en de gijzeling van schoolkinderen bewij zen weer eens te meer. dat de Moluk se groep in wezen gevaarlijk is". De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda heeft gisteren bekendgemaakt tijde lijk de vluchten op en uit Amster dam te staken in verband met de terreuracties van de Zuidmolukkers in Nederland, zo is namens de maat schappij meegedeeld. Volgens het normale schema vliegt de Garuda per week vier keer naar Schiphol, via Parijs en Frankfort. De heenvlucht van maandag eindigde in Frankfort en de terugvlucht naar Djakarta van gisteren begon in die stad. Zowel bij de Nederlandse als bij de Indonesische ambassade in Brussel wordt, sinds het begin van de gijze lingen in Drenthe in Nederland, een verscherpt toezicht door de Bel gische rijkswacht gehouden. Burgemeester Bulder, de Molukse stichting U.M.A.M. en acht geestelij ken van verschillende kerken heb ben een beroep gedaan op de bevol king van Krimpen aan den IJssel het geweld van de Molukse gijzelingsac ties niet met geweld en de roep om haat niet met haat te beantwoorden. Dit staat in een oproep die onder de bevolking van deze gemeente, die een grote Molukse gemeenschap kent, is verspreid. „Het moet duidelijk zijn dat we met een roep om haat en geweld op het zelfde niveau zitten als diegenen die menen dat onschuldige volwassenen en kinderen onderhandelingsobject kunnen zijn in harde, gevoelloze en verschrikkelijke acties", aldus de op roep. Hoe de zaak ook afloopt, zeker is dat de positie van de Molukkers in Nederland een moeilijke zal zijn. Wij in Krimpen aan den IJssel zijn van mening, dat wij met elkaar de pro blemen moeten Inventariseren. Dat wat nu gebeurt is niet de manier om tot oplossingen te komen, aldus de ondertekenaars van de verklaring. fr W. H. Wolvekamp JTERDAM De uitvoering van j's Requiem door het Philhar- >ch Koor „Toonkunst" was oor- gelijk gepland op 5 Mei en op- in een der abonne- ■eries van het Rotterdams nonisch Orkest. Na gerezen ijkheden heeft het Philharmo- t Koor „Toonkunst" onder lei van Jan Eelkema kans gezien fitvoering dinsdag doorgang te i vinden, zij het met een geheel r team van vocale solisten en de begeleiding het Utrechts fonie Orkest in plaats van het erdams Philharn^onisch Orkest, lelfsprekend zijn zulke ingrij- le veranderingen in het uitvoe- japparaat op zo korte termijn bevorderlijk om tot maximale laties te komen. Toch bleven de taties van het koor in het alge- i niet onder de verwachting. Wel *an het Orkest. Te veelvuldig D zich ongelijkheden voor bij kers zowel als blazers. Van we- Jk geacheveerd orkestspel was avond geen sprake. De rit- he precisie liet meermalen ver gaan en verschillende in geringe ttegraad voorgeschreven inzet- *an het koper kwamen veel te 6oor. De koorzang klonk op een i uitzondering na (de ruwe in zet van het Sanctus) beheerst en genuanceert. Mede door een grote technische paraatheid zoals in de fuga's in genoemd Sanctus en in het slotkoor „Libera me" heeft Toon kunst zijn goede reputatie op vlotte en muzikale wijze weten te handhaven. Van de vier medewerkende solisten noemen wij in de eerste plaats de mezzo-sopraan Annie Schoonus. Zij beschikt over een mooi en in alle liggingen egaal klinkend stemgeluid, dat zij steeds op expressieve wijze weet aan te wenden. De sopraan Jennie Veeninga zingt zeiler niet on muzikaal. Zij heeft een groot stem volume en haalt de meermalen door Verdi voorgeschreven hoge c gemak kelijk (zij het in het forte) Maar het constant sterke vibrato doet afbreuk aan haar zang. De tenor Nico Boer en de bas Pieter van der Berg toonden zich weer geroutineerde zangers die zich in de vaak opera-allures aanne mende muziek van Verdi goed thuis bleken te voelen. Met de keuze van zijn vocale solisten had de dirigent het dus nogal goed getroffen. Alles bijeen niettemin een uitvoering, die onder moeilijke omstandigheden tot een vrij goed resultaat leidde. door Adr. Hager DEN HAAG Het laatste concert in de Kamermuziekserie van het Resi dentieorkest genoot de belangstel ling van veel publiek. De zaal van Dlligentia was vrijwel geheel bezet. Maathouden blijkt in programmeren dikwijls een moeilijke zaak. Vijf wer ken stonden op het programma waarvan alleen reeds Brahms drie kwartier nodig heeft om zijn gedach ten uit te dragen in het pianokwartet nr 2. Meest verrassende compositie „Ma drigals" van de in 1926 geboren Georg Crumb. De componist baseert het werk op teksten van Lorco en hij maakt daarvoor gebruik van so- praan. fluit en slagwerk. Deze drie elementen zijn bijzonder evenwich tig gebruikt, de klankproduktie is subtiel en de vocale mogelijkheden zijn niet alleen maximaal doch ook met inzicht gebruikt. De sopraan Wendela Bronsgeest bleek over de vereiste soepele stembanden te be schikken, vocaal een zeer knappe prestatie. Fluitist Govert Juriaanse en slagwerker John Helsdingen droe gen waardevol hun aandeel bij. Tweede verrassing was het spel van fagotttste Wilma van den Berge- Meyer. Met Wlm de Jong, Just Ger ritsen, en Wim Mertens vertolkte zij het kwartet opus 73 van Francois Devienne. Die was in de 18e eeuw een beroemd fluit- en fagotspeler en zijn „Méthode de Flute" is vele ma len herdrukt. Een leuk en fris werk, de fagottiste met name bewees de componist alle eer. De drie strijkers kregen in het kwartet van Brahms bijstand van pianist Fred Olden burg. die zijn partij op overtuigende en nadrukkelijke wijze gestalte gaf. Brahms vraagt in dit werk veel uit- houdings vermogen van uitvoeren den en toehoorders. Wie weet nog dat Joseph Guy Ro- partz een talentvolle leerling van Cé- sar Frank was? Alleen al om dit soort „rehabilitatie" hebben deze kamer muziekconcerten waarde. De leden van het Residentieorkest voerden een kwintet van hem uit en ook hierin bleek de invloed van volksmu ziek op zijn schrijfwijze. Tenslotte hoorde men in dit veel te lange con cert een suite die Strawinsky schreef met zijn „l'Hlstoire du soldat" als uitgangspunt. door Jac. Kort AMSTERDAM Dat het Neder lands Kerkmuziek Ensemble, waar van Meti Smit Duyzentkunst de dili gente is, tot voortreffelijke presta ties in staat is. kan men dinsdaga vond tijdens een concert in „De Duif" constateren. Hier zong dit uit nog geen dertig leden bestaande koor werken van Mare Antoine Charpentier. Bruckner. Daan Manneke en Janó- cek. Van de eerste: „Nisi Dominus", zeer fraai van voordracht, met soli van de sopraan Rieteke Tieman en de bas Ronald Klamer, die beiden deel uitmaken van het Ensemble. Uitstekend klonk ook het zeer lasti ge „Curistus factus est" van Bruckner, mooi van expressie en tekstuitbeelding. De Psalmen 131,124 en 126 van Man neke (1977) beleefden hun eerste uit voering. Moderne a cappella koor muziek, die de verdienste heeft, dat zij echt vocaal is geschreven en daar door de gewenste uitwerking heeft. „Otcenas" van Janócek voor tenor, koor. harp en orgel besloot het deel voor de pauze. De tenorsolist was Michiel ten Houte de Lange. Ter afwisseling hadden er twee hartpsoli geklonken van Fauré en Flotnuis, gespeeld door Erica Waardenborg en Vier gedichten van Jurriaan Andriessen op teksten van Revius door de alt Elisabeth Cooymans en harp. Het gedeelte na de pauze werd ge heel besteed aan het uit 1969 date rende „European Stabkt Mater" voor alt. tenor en koor van de jonge Belgische componist Vic Nees. Hier in wordt de 14e eeuwse sequens be handeld als een onderdeel van een moderne Engelse tekst (Albert Boo ne) die handelt over de geweldple ging, waaronder de wereld gebukt gaat. (Zo gezien 11**» «J® iar.ivü&'mR „European" helaas te beperkt van de betekenis) Ik aarzel niet met betrekking tot dit stuk van een zeer opmerkelijke en indrukwekkende compositie te spreken. Het Ned. Kerkmuziek En semble heeft er goed aan gedaan, dit werk onder de aandacht van het (helaas niet talrijke) publiek te brengen. Grote waardering kon men ook heb ben voor de wijze, waarop koor en solisten dit werk uitvoerden. Gert Oost tekende in Charpentier en Ja- nécek voor de orgelbegeleiding. Van een verslaggever DEN HAAG De vraag naar zendtijd voor het uizenden van re clameboodschappen op de televisie is sterk toegenomen. De vraag is bijna twee keer zo groot als de be schikbare zendtijd, aldus het Jaar verslag van de Stichting Etherrecla me (Ster). Vorig jaar al overtrof de vraag met veertig procent de be schikbare zendtijd. De grote vraag, is. aldus de Ster, mede afhankelijk van de tarieven die in vergelijking met de prijzen van advertentieruim te in dag-, dames- en familiebladen duidelijk zijn achtergebleven. De Ster tarieven zijn de laatste tien jaar met 43 procent gestegen, van de dagbladen met 109 procent en die van de vrouwenbladen met 145 pro cent. De Ster-directie pleit in het Jaarverslag voor de verhoging van de tarieven. De vraag naar reclame op de radio is nog groter Het aantal radio- en televisietoe stellen neemt ook nog steeds toe. Er zijn in Nederland negen miljoen ra dio's. terwijl 72 procent van de ge zinnen met een radio ook een auto radio heeft. Ook het aantal televisie toestellen is toegenomen. In het be gin van dit Jaar waren er in Neder land vijf miljoen. Het aantal zwart wit toestellen daalde. In 42 procent van de Nedrlandse huizen staat nu een kleurentelevisie. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11